STADSNIEUWS ZIJDEN SCHOENEN verven in elke gewensch te kleur. J. LOTTCERINC Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAG 21 DECEMBER 1932 de vereenigde staten van europa. DE HEER VAN SIJN OVER OPBOUW EN VERWOESTING. Het hoofdbestuurslid der Vereeniging De Vereenigde Staten van Europa, de heer J. A. van Sijn uit Rotterdam, hield Dinsdagavond in gebouw Rosenhaghe een lezing over Op bouw of Verwoesting voor de afdeeling Haar lem. De vergadering stond onder leiding van den afdeelingsvoorzitter, den heer J. W. A. Mulder. De heer J. A. van Sijn zeide o.a. dat als men op deze wijze doorgaat, men den ondergang tegemoet gaat. En daarom zoekt de vereeniging naar het universeele middel om aan de verwoesting te ontkomen. Briand heeft reeds in 1925 gezegd, dat als er niet binnen eenige jaren een definitieve vrede heerschte, men zichop het ergste moest voorbereiden. Spr. citeert eenige woorden o.a. van Strese- mann. van Suchtelen, Goethe, die interna tionaal dachten. Den Volkenbond heeft men verkeerd gecon strueerd. omdat hij aan de onnafhankelijkheid der volken vasthoudt. De Volkenbond zou te redden zijn, zeggen de Volkenbondsvrienden aldus spr., als er maar een goede oplossing- te vinden zou zijn voor de sancties. Over de militaire sancties heeft prof. van Riel ge schreven waarvan spr. eenige zinsneden 'voorlas. Men kan zich die denken als poli- tie-leger bij internationale ontwapening en een Volkenbondsleger bij verminderde be wapening. Als dit laatste optreden zal, wordt een formeele oorlog ontketent, welke naam men daar ook aan geeft, rechtsexecutie of militaire sancties. Het kan zijn, dat de Vol- kenbondslegers worden verslagen en dan ligt het geheele gebouw in puin. Dit schreef prof. van Vollenhove. Over die sancties is veel gesproken, doch daarmee komt men er niet. Van economi sche boycot is niets te verwachten. Deze kan weer leiden tot oorlog. Er is een volgens spr. aantrekkelijkste me thode, nl. dat bij een neutrale bank 2'3 van den goudvoorraad van een bepaald volk ge deponeerd wordt, die verbeurd verklaard wordt in geval van oorlog. Spr. ziet een oplossing in een fusie, in de Vereenigde Staten. Ondanks de conferentie in Genève, een tragi-comedie is de ontploffingsvoorraad vertienvoudigd. De oorlog heeft twee jaar langer geduurd door het leveren van goede ren door de eene oorlogvoerende natie aan de andere, welke feiten door verschillende door spr. aangehaalde personen, bevestigd worden. De bewapeningsindustrie is interna tionaal getrusteerd. Hier heeft men te doen met meer dan de Vereenigde Staten, maar in de richting van de verwoesting. De indus trieën des doods zijn de bloeiendste onder nemingen. 't Wordt tijd, dat dit anders wordt Het lichaam heeft het belang, daarom gaat het, niet om de zelfstandigheid van de af zonderlijke organen, die hooren tot het li chaam. En zoo is het ook met de maatschap pij en- de volkeren, zegt prof. van Rees. In wezen, aldus spr., zijn de landen al ver bonden; wat o.a. uitkomt in het woord we reldhavens. Een optimistisch idealisme, heel stevig ge plant op den bodem der praktische werke lijkheid, voedt de beweging der Vereenigde Staten. De laboratoria in Amerika bijv. kunnen per dag reeds 3 maal zooveel gas producee- ren dan Duitschland in den oorlogstijd in een maand. Meer dan 11 millioen menschen sneuvelden, meer dan 19 millioen raakten gewond, ge noeg om Spanje mee te bevolken. Met wat de oorlog, een voorspel van wat nu op sta pel staat, gekost heeft, zou onnoemelijk veel goeds gedaan kunnen zijn. Over de waarde der grenzen wijdde spr. uit in verband met het conflict BoliviaPara guay. In Europa is geen land, dat zijn gren zen 100 jaar dezelfde houdt. Men vraagt: waarom niet in eens een we reldunie? Maar dat is een te groote sprong. Men moet zich richten op het nu bereikbare. Het gaat hier om het beginsel van anarchie zelfgenoegzaamheid, onafhankelijkheid met haar funeste gevolgen als botsingen of de erkenning van verbondenheid, cultuurgemeen schap, welvaart, opbouw. De zucht naar onafhankelijkheid betee- kent nies andters dap de zucht om de eigen nationale belangen te dienen! die botsingen onvermijdelijk maken. De Vereeniging wenscht geen Europeesche •Staten liit te sluiten. Alleen een Vereenigd Europa kan perspectieven openen voor eern betere toekomst. Van onder op zal de drang moeten komen alleen een machtig uitgespro ken publieke opinie kan iets bereiken. Spr. eindigde met: Klaag over de wereld, want ze is niet goed. Maar zorg bij uw klagen dat ge iets doet. DON KOZAKKENKOOR „PLATOFF". Onder auspiciën der N.V. Internationale Concertdirectie Ernst Krauss zal het ver maarde Don Kozakkenkoor „Platoff" volgen de maand een groote tournée door ons land maken en o.a. optreden te Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Haarlem. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. „Janskamer" Jansstraat 38 rood. Het Kerstfeest nadert, en bij velen Prijkt dan een boom, vol licht en luister! Maar ach, voor hoeveel menschen is Het leven nu vol zorg, en duister. Wij willen hun graag hulp verstrekken, Als gij maar onze kas wilt spekken. Telefoon 13235 of 15445 geestelijk abnormale kinderen. GEEN PROVINCIALE MAATREGELEN. Postgiro 69645 prov. ziekenhuis te santpoort. BOUW VAN NIEUWE VLEUGELS. Ged. Staten van Noord-Holland stellen aan de Prov. Staten voor om f 300.000 beschik baar te stellen voor den bouw van nieuwe vleugels voor de B-afdeelingen der hoogere klasse dames en heeren van het provinciaal giekenhuis te Santpoort. In de Prov. Staten vergadering van 2 De cember 1930 werd besloten om praeadvies in handen van Ged. Staten te stellen het voor stel, ingediend door de leden om Gedepu teerde-Staten uit te noodigen een onderzoek in te stellen naar de wenschelijkheid van de stichting van eene inrichting voor de ver pleging van geestelijk abnormale kinderen en jeugdige personen. Ten einde te kunnen beoordeclen, of voor het instellen van zoodanig onderzoek vol doende reden is, hebben Ged. Staten zich vooreerst gewend tot den Inspecteur van het Staatstoezicht op krankzinnigen te 's-Gra- venhage met de vraag te mogen vernemen, of er, naar zijne meening. behoefte bestaat aan meer gestichtsruimte voor de verple ging van geestelijk abnormale kinderen en jeugdige personen uit Noord-Holland. casu quo of het, op grond van art. 11 der Krank zinnigenwet. tot de taak van het provinciaal bestuur behoort, in deze behoefte te voor zien. De Inspecteur heeft ter zake een rapport uitgebracht, waarvan de conclusie is, dat er inderdaad geacht moet worden behoefte aan meer plaatsruimte te zijn. voorts dat het op grond van art. 11 der Krankzinnigen wet. op den weg van het provinciaal bestuur ligt in deze behoefte, althans wat benaalde cate gorieën van geestelijk abnormale kinderen be treft, te voorzien en dat derhalve het instel len van een onderzoek, als in het voorstel- Sajet gevraagd, aanbeveling verdient. In de Memorie van Antwoord op het Alge meen Verslag van de af deelingen der Staten over de begrootingen der Provinciale Zieken huizen voor 1931 hadden Ged. Staten naar aanleiding van een desbetreffende vraag, medegedeeld, dat hun college tot dan toe niet was gebleken, dat de verpleging van idio ten en imbecillen van jeugdigen leeftijd in de practijk bijzondere moeilijkheden ople verde, welke het treffen van voorzieningen van wege de Provincie noodig zouden maken. Aangezien de conclusie van het verslag van den Inspecteur hiermede niet in overeen stemming scheen, hebben Ged. Staten nader aan Burgemeester en Wethouders van Am sterdam. in welke gemeente de moeilijkheden zich toch zeker allereerst zouden moeten voordoen, de Vraag gesteld, op welke wijze de gemeentelijke organen de noodige plaats ruimte vonden en. of zich daarbij moeilijkhe den hadden voorgedaan van zoodanigen aard dat nadere voorzieningen noodig zouden zijn. In hun rapport, van 30 September 1932 ver melden B. en W. dat zich in de meerendeels particuliere, gestichten en inrichtingen, waar jieen de kinderen plegen gezonden te worden, zelden gebrek aan plaatsruimte voordoet, met. uitzondering-van .een enkel-gesticht, bestemd, voor Protestantsch-Christelijke meisjes, al waar de opneming van een patiente soms verscheidene maanden moet worden uitge steld. De wijze van verzorging in de verschil lende inrichtingen wordt door B. en W. in het algemeen voldoende geacht. „Wij zouden het echter toejuichen", zoo eindigt genoemd college zijn bericht, „wan neer de Provincie Noord-Holland er toe zou kunnen overgaan aan hare gestichten bij zondere open afdeelingen te verbinden, waar jeugdige ernstige defecten kunnen worden verpleegd. Onder meer zou dit het voordeel opleveren, dat de door de ouders zoo pijnlijk gevoelde krankzinhigenverklaring zou wor den voorkomenbovendien zou de verpleging dan dichter bij Amsterdam kunnen geschie den, hetgeen met het oog op bezoek der fa milie wel gewenscht is". Het trekt de aandacht, dat, terwijl de In specteur tot de conclusie komt, dat er be hoefte aan meer plaatsruimte is. uit het be richt van het gemeentebestuur van Amster dam blijkt, dat het in de practijk mogelijk is voor de geestelijk abnormale kinderen, die in een richting verpleegd moeten worden, de noodige plaatsruimte te vinden. Dit laatste bevestigt, wat Ged. Staten reeds aanvankelijk onderstelden, te weten, dat zich in de practijk geen bijzondere moeilijkheden voordeden. Slechts indien dit wel het geval ware, zou er, reden kunnen zijn voor een on derzoek naar de wenschelijkheid van de stich ting van een instelling door de Provincie. Nu zich geen bijzondere moeilijkheden voordoen, zouden Ged. Staten het, en dit zeker onder de tegenwoordige tijdsomstandigheden, niet verantwoord achten tot het treffen van voor zieningen over te gaan. waarvan wellicht de wenschelijkheid op sommige gronden be toogd kan worden, doch waarvan de nood zakelijkheid, blijkens de practijk, niet kan worden aangetoond. RESTAURATIE VAN DE BAKE- NESSERKERK. EEN BIJDRAGE DER PROVINCIE. Bij besluit van dc Prov. Staten van Noord- Holland van 7 Juli 1931 werd om praeadvies in handen van Ged. Staten gesteld een adres van Kerkvoogden der Nederduitsch Hervorm de gemeente te Haarlem van Maart 1931, houdende verzoek om een provinciaal sub sidie in de kosten van de restauratie van de Bakenesserkerk aldaar. Het schijnt Ged. Staten overbodig dc wen schelijkheid van het behoud van het bekende bouwwerk in den breede te betoogen. De kosten van de beide restauraties wor den door Kerkvoogden in totaal op f 94.000 geraamd. Deze bcgrooting is evenwel door genoemde Rijkscommissie herzien met liet gevolg, dat het eindcijfer op f 90.000 werd bepaald. Het Rijk verleent daarin een bijdrage van ten hoogste f 36.000 en de gemeente Haarlem een bijdrage van f 12.000. Dit is onderschei denlijk 40 pet. en ongeveer 13.5 pet. Kerkvoogden hebben een provinciaal sub sidie van 20 pet. van het totaal bedrag dei- restauratiekosten gevraagd. Berekend, over eenkomstig de nadere raming van de Rijks commissie, naar een totaal van f 90.000, zou dit een bedrag van f 18.000 zijn. Nu het Rijk en de gemeente Haarlem in het verleenen van steun zijn voorgegaan, meenen Ged. Staten dat er ook voor de Pro INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Ct*. per regel. WAT ZEGT U? WORDT BIJ U GEEN BLUE BAND GEBRUIKT? vincie voldoende aanleiding bestaat dit voor beeld te volgen. Zij kunnen evenwel geen vrij heid vinden de toekenning van een subsidie tot een bedrag van f 18.000 voor te stellen. In verhouding tot de bijdragen van het Rijk en de gemeente Haarlem, zijn zij van oordeel, dat de provinciale bijdrage ten hoogste op f 9000 of op 10 pet. van het totaal der restau ratiekosten, kan worden bepaald. Kerkvoog den hebben alsdan de beschikking over f 36000 plus f 12.000 plus f 9000 is f 57.000, zoodat zij een bedrag van f 90.000 min f 57.000 is f 33.000 uit eigen middelen, al thans op andere wijze, zullen moeten vinden VRIJE KATHOLIEKE KERK In den nacht van 24 op 25 December, om 12 uur, zal in de Vrije Katholieke Kerk. Po pellaan, Kinheimpark een Gezongen H. Mis v/orden opgedragen en door Priester Ko Borsten een toespraak worden gehouden. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telef. 10771 provinciale staten. BEHANDELING DER BEGROOTING. (Zitting van Dinsdagmiddag) De heer Larabooy (R.K.) brengt hulde aan alle ambtenaren en werklieden der pro vincie voor de toewijding, ook in dit jaar getoond. Speciaal brengt hij warme hulde aan den Commissaris der Koningin, voor diens voortreffelijke werk voor het tot stand komen van het Gooi-reservaat. (Applaus). Over het geheel genomen kan spreker zich met de ingediende begrooting vereenigen, maar hij meent dat de versobering van het provinciale huishouden nog niet voldoende is Wat het instellen van een bezuinigingsdienst betreft, hoopt spreker, dat Ged. Staten zelf de maatregelen zullen weten te nemen, die zulk een dienst overbodig maken. Hij zal tenminste zijn stem nog niet geven aan het voorstel om zulk een dienst in te stellen. Een uiterst voorzichtig financieel beleid is geboden, maar toch geeft hij Ged. Staten in overweging, dit jaar nog niet tot verlaging van subsidie over te gaan. Hij drukt er zijn bevreemding over uit, dat twee leden van Ged. Staten plotseling een afwijzende houding tegenover het voorstel tot loonverlaging heb ben aangenomen. Hij zal vóór het voorstel stemmen, niet omdat hij loonsverlaging zoo aangenaam vindt, maar omdat hij het billijk vindt dat ook het provinciaal personeel een klein offer brengt. Hij geeft den Staten in overweging, de voorstellen van den heer Asscher niet aan te nemen. Ook bestrijdt hij het voorstel van de heeren Ketelaar c.s. om het bedrag, uit het reservefonds te put ten, met f 250.000 te vermeerderen en den post onvoorziene uitgaven tot f 500.000 terug te brengen. Spreker meent (dit aan liet adres van den lieer Polak), dat in geen enkel ander land ter wereld de zorg voor de werk- loozen zoo goed is als in ons dierbaar vader land. Een evenredige, vertegenwoordiging in het Georganiseerd Overleg acht hij niet noodig, omdat dit slechts een adviseerend lichaam is. De heer Ketelaar (V.D.) merkt op, dat ook de provincie gebukt gaat onder de lasten van deze crisis, evenals liet Rijk en evenals de gemeenten. Hij vraagt dan ook, of het wel juist is, dat de provincie elk middel mist,, om zichzelf bronnen van inkomsten te verschaffen. Hij vraagt, of nu werkelijk overal bezuiniging is aangebracht, waar dit mogelijk was. Toch is hij huiverig voor het aanstellen van een bezuinigingsinspecteur, niet omdat het hem aan ijver ontbreekt, maar omdat hij meent dat die inspecteurs niet altijd hun taak begrijpen. Die ervaring heeft hij opgedaan bij het Rijk en in de ge meente Amsterdam. Spreker verdedigt het door hem en eenige andere medeleden inge diende voorstel. Wat de voorgestelde loons- verhooging betreft, meent hij, dat de toe lichting tot het voorstel van Ged. Staten als een soort verontschuldiging moet dienen. Hij begri.jpt dit niet. Als een loonsverlaging noodzakelijk is, dan moet men daar rond voor uitkomen en moet uren niet zulke ar gumenten bezigen, als Ged. Staten gedaan hebben. Toch zal hij voor hun voorstel stem men. Hij zou het dan ook heel erg vinden, dat twee leden van Ged. Staten hun stand punt te dien aanzien geheel hebben gewij zigd op aandringen van hun vakbeweging. Dat is voor de onafhankelijkheid van een lid van Ged. Staten hoogst ongewenscht. Hij hoopt daarover alsnog te worden ingelicht. Dit wat de financiën betreft. Spreker brengt hulde aan Ged. Staten voor wat zij voor den kanaalaanleg hebben gedaan. De heer Sneevliet (Rev. Soc..) juicht het toe, dat de spreektijd bij deze begrooting geregeld is, want nu worden ook de rechten van de kleinere en kleinste partijen ge ëerbiedigd. Hij oefende scherpe critiek op het beleid van Ged. Staten en constateerde in verschillende volzinnen in het antwoord van Ged. Staten verschijnselen van „parle mentaire ziekte Spreker vraagt aan het college, in welke soort koffiedik zij hebben .gekeken, door. te durven beweren, dat" de toestand over een paar Jaar wel weer ver béterd zal zijn; dat men over een paar jaar gemakkelijker f 100 kan uitgeven, dan tegen woordig f 25. Spreker is het niet eens met den heer Lambooy, dat de werkloozen in ons land beter verzorgd worden, dan in an dere landen. Woorden ,als dbor den heer Lambooy gesproken, dienen alleen om de ge moederen in slaap te sussen. Hij verwerpt zoowel het voorstel van Ged. Staten als dat van den heer Asscher. Hij vraagt aan den Voorzitter, of deze er van overtuigd is of de bezittende klasse in ons land wel zooveel ge offerd heeft, als waartoe zij in staat is. „Zijn het de kleinen, die moeten boeten voor het wanbeheer van de bezittende klasse?", vraagt spreker, die aan den heer Asscher het recht ontzegt om aan de laagste inkomens te tor nen. De heer Beuzemaker (Comm.) zegt, dat de Hollandsche bourgeoisie er niet in geslaagd is, den financieelen toestand in evenwicht te brengen. Als hij mededeelingen wil doen van zijn verblijf gedurende een half jaar onder <le arbeidersbevolking in de Sovjet-unie, vraagt de Voorzitter hem. zich tot de provinciale begrooting te bepalen. De heer Beuzemaker wijst eveneens de loons- verhooging af. omdat de loonen der arbeiders toch al veel te laag zijn. Verdere verarming van de massa heft dë crisis niet op, maar verdiept die. Wat het voorstel tot belasting verhooging betreft, merkt hij op, dat een veel sterker progressie moet worden toege past. Dit zou een veel grootere opbrengst geven, want dan wordt het geld gehaald waar het is. Hij dient tenslotte twee voor stellen in, het ééne betreffende subsidies aan de werkverschaffingen en het andere tot het toepassen van de door hem gewenschte pro gressie bij de belastingen. De heer Weiss (middenst.) mist een be hoorlijk financieel beheer bij Ged. Staten. Van bezuinigingen heeft spreker niet veel gemerkt. Een Weltercommissie zou ook in de Provinciale Staten goed werk kunnen ver richten. Spreker oefent een uitvoerige en scherpe critiek op de sociaaldemocraten, aan wie hij onoprechtheid verwijt. Te half zes wordt de vergadering verdaagd tot heden Woensdagochtend half elf. EEN AUTOBUSDIENST HAARLEM— BENNEBROEK? BROCKWAY VRAAGT CONCESSIE. Zooals bekend is, zal op 1 Januari dc con cessie eindigen van den autobusdïcnst Haar lem-Leiden. geëxploiteerd door dc N.V. Brockway Bus Mij. Met deze opheffing ein digt ook alle verbinding voor de bewoners langs den Heerenweg tusschen Haarlem en Bennebroek, en zoo zijn dan weer geïsoleerd de bewoners van Manpadslaan, Grotstuk en de reeds druk bewoonde Rijnstraat. Thans heeft de N.V. Brockway Bus Mij. een concessie gevraagd bij Gedeputeerde staten om een lijn te exploiteeren van Lorentz- plein, Haarlem tot Bennebroek. Naar wij vernemen staan de gemeentebe sturen van Haarlem, Heemstede en Benne- brek zeer welwillend tegenover dit verzoek, terwijl door bewoners van den Heerenweg druk geteekend wordt op lijsten om adhaesie te betuigen aan het verzoek der N.V. Brock way Bus Mij. Mede vernamen wfj. dat. omdat deze lijn een lokaal karakter draagt, de tarieven zouden worden herzien. NIEUWE LOONSVERLAGING IN TEXTIELINDUSTRIE. TE ALMELO 12—15 pCt. VOORGESTELD. De Almelosche fabrikanlenvereeniglng heeft de vijf vakorganisaties van textielar beiders uitgenoodigd, tot een conferentie op 3 of 4 Januari a.s. ter bespreking van voor stellen van fabrikanten waarvan de inhoud- neerkonu op een loonsverlaging in de Al- melosch textielindustrie, varicerendc van 12—15 pCt. WAT IS „VERKOOP TER PLAATSE". De Haagsche rechtbank heeft heden straf baar geacht, en tot f 1— boete veroordeeld, een distillateur uit Schiedam die 1 Liter jenever aan Iemand te Den Haag had ge leverd. De rechtbank overwoog dat in den zin der drankwet de „verkoop" geschiedt ook ter plaatse waar de drank wordt geleverd, zoodat de distillateur zijn bedrijf binnen de gemeente Den Haag heeft uitgeoefend, zon der daartoe een 'vergunning te bezitten. De Haagsche kantonrechter had een vrijsprekend vonnis gewezen. ZIJN VROUW VERDEDIGD. De rechtbank te Maastricht heeft een sla ger te Schaesberg. ter zake van doodslag op zijn 62-jarigcn knecht, dien hij wegens hand tastelijkheden tegenover verdachte's vrouw, heeft doodgeschoten, van rechtsvervolging ontslagen, aannemende, dat hij uit noodweer handelde. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medetoerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten icorden geadresseerd aan dc Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van vaam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN. VRAAG: 1. Hoe maakt men wasbeits ln ver schillende kleuren? 2. B.v.b. eikenbeits. rood, groen enz.? ANTWOORD: 1. Voor wasbeits smelt ge -00 «rruiu was in S00 gr. water en voegt er 25 gr. koolzure potasch bij. Als bet Iets afgekoeld is. voegt gij hieraan toe: 20 gr. terpentijn en 30 gr. Casseler aarde en laat het dan tot 1 liter verdampen. V06r het gebruik goed -schudden. 2. Wilt, gij andere kleuren hebben, dun laat gij de Cassi-lcr aarde er uit en neemt hiervoor aniline in de gvwensohlc kleur, die in terpen tijn oplosbaar is on die gij ook met terpentijn aanmaakt, voordat gij het ln dc vloeistof doet. "VRAAG: Bestoaf or ook een middel om te voorkomen dat een vulkachel na het, - poetsen rooi wordt aan den buitenkant? WIJ .stoken untliraeiot met paroleokos gemengd. ANTWOORD: Als gij alleen nnthraclet stookt kan de knobel langer mee. en blijft zij mooier. Het eenige a- thans om de kachel te laten mof felen; dan wordt zij niet meer rood. VRAAG: Hoe bereidt men een Weilmacht- stolle? Tk heb een gasoven. ANTWOORD: Bonoodigd: 1 pond zelfrijzend bakmeel: 2 ons boter, 1 ons suiker. 2 ons sun- matd rozijnen, 1 theelepeltje zout, 3 d.L. luuwo melk en y, ons gemalen amandelen. Roer de boter tot een roomlge massa en voeg er alle ingrediënten, behalve de rozijnen, bij. Maak biervan een elastisch deeg en werk «*r dan de rozijnen door. Leg het deeg dan op oen met boter besmeerd bakblik en bestrijk hot met geklopt ei. Laat het in gelijkmatig heeten oven gaar worden (ongeveer drie kwartier). Besmeer het brood, evon nadat het gaar Is. met holer en strooi er een dikko laag poedersuiker over. Z"t bet dan nog ongeveer 10 minuten in den oven. VRAAG: Hoe bereidt men zoute pinda'#? ANTWOORD: Ontdoe de gepelde pinda's van de velletjes en doe ze ln een pannetje met wat fijn zout. Zot ze op een becl klein, zacht vuur- tj? en houd ze voortdurend met oen vork Sn beweging tot liet zout zich aan de pinda's heeft bevestigd. VRAAG; Waarin kan ik een donkerblauw zij len japon wasschon? ANTWOORD: Zet do japon minuten dicht- gedekt in een steoncn kom mot ruim wusoh- benziae. Slu haar dan oven door de benzine en bang. zonder wringen, in de schaduw te dmgen. Strijken is niet noodig. Deze goheelc behandeling moet buiten in dc schaduw geschieden en voor al geen vuur of licht ln de nabijheid! VRAAG: I. Hoe. moot men zijden crêpe muro- cuin waaachcn. zonder dat het krimpt? 2. Hoe moet men konijnen braden? ANTWOORD: 1. Zet de Japon 5 minuten dicht gedekt in oen stoonon kom mot "wasehbenzlne. Sla haar dan nog even door de benzine en bang zonder wringen ln do schaduw op eón kleer hanger te drogen. Strijken is niot noodig. Deze behandeling moet buiten in dc schaduw ge schieden en vooral geen vuur of licht ln de na bijheid! 2. Wusoli do konijnen van binnen on van bulten goed af <-n zet ze geheel of ln stukken een nacht in water, waarin een scheut azijn is gedaan. Snijd een ons spek por konijn aan dunne plakjes en log die onder ln do braad pan; daarop bet konijn cn oen ons boter per konijn, jvat zout en zooveel water dat het vlccsob zuinig onderstaat. Laat zacht ruim 2 uur koken en als hel kooknat opgekookt is. don aan belde kanten even laten braden. De Jus met wat water afmaken. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Ik ben gehuwd, maar heli geen kinderen. Mijn inkomen is 1032. Hoeveel be lasting moet ik betalen? ANTWOORD: Rijksinkomstenbelasting 1.0» ern. fondsbelaating 12.60. BIJ samenwoning i gezinsverband met andere belastingplichtige, personon is d<- laatste belasting hooger. RECHTSZAKEN. VRAAG: 1. Indien men hypotheek op oen huis neemt, is hot dan een beslist wettelijke isch, dat men dit notarieel doet, of kan dit b.v. ook geschiedc-n op een gezegeld stuk, dal daarna geregistreerd wordt? 2. Zoo ja, hoeveel bedraagt dan het zegel recht voor een hypotheek van 3500.—? ANTWOORD: 1. Notarieele acte ls vercischts 2. Zie findcg

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7