RARSOTE HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 PROVINCIALE STATEN. BEHANDELING DER BEGROOTING. (Zitting van Woensdagmiddag). Woensdagmiddag half twee werd de be handeling van de provinciale begrooting voortgezet. De heer Ketelaar stelt voor. het aantal kpcenten op de inkomstenbelasting niet op 20, maar op 17 te stellen. De heer Asscher noemt de houding van den heer De Jong Schouwenburg inconse quent, want deze heeft allersomberste be schouwingen over den financieelen toestand der provincie gehouden, maar weigert de voorstellen van den Vrijheidsbond, die ver betering van dien 'toestand bcoogen, te steu nen. 1-1 ij bestrijdt uitvoerig de rede van den heer Bomans en komt op tegen de bewering, dat de liberalen gaarne het inkomen van het personeel willen verlagen. Zij stellen dit slechts voor, door den nood gedrongen. Spreker vraagt tenslotte over het door hem ingediende voorstel betreffende de salarisver laging afzonderlijk te laten stemmen, name lijk over den eventueelen aftrek van de eer ste f 1000 en over het aantal jaren. De heer Beuzemaker handhaaft zijn voorstel inzake de progressie bij de heffing van opcenten op de inkomsten- en vermo gensbelasting. De heer De Jong Schouwenburg heeft tot zijn genoegen gehoord, dat de heer Bomans niet afkeerig staat tegen een nauw keurig onderzoek van de rekeningen. Spre ker heeft geen voorkeur, door wie dit zou moeten gebeuren, door een bezuinigingsin specteur. door een commissie uit de Provin ciale Staten of door Ged. Staten. Als het maar gebeurt. De heer H e i 1 k e r handhaaft zijn bezwa ren ten aanzien van het contract tusschen de N.V. Het Concertgebouw en den A.V.R.O. Hij drukt er zijn teleurstelling over uit, dat Ged. Staten zijn vragen niet heben willen beantwoorden. Spreker behoudt zich het recht voor, er bij de bcgrooting van het vol gend jaar op terug te komen. Er wordt verder nog gerepliceerd door de heeren Guépin, Sneevliet. Polak en Weiss. Mr. Bomans dupliceert. Hij vindt de uit drukking van den heer Asscher. dat spreker eigenlijk een beetje langs de zaken heen praat, te kras. De heer Bomans heeft elk jaar den heer Asscher tegenover zich gezien en dat was spreker altijd aangenaam, maar nimmer heeft hij gedacht, dat de heer As scher hem voor den gek hield. Spreker doet dit hem óók niet. Maar de heer Asscher moet er aan denken, dat er nog een groot verschil bestaat tusschen ironie en voor den gek houden. De heer Bomans betreurt het. dat de sociaal-democratische fractie Ged. Staten wel wil. steunen, maar niet ten aanzien van het verschil tot loonsverlaging. De heer Kooyman is van meening, dat iedere bespreking overbodig is over een voor stel, waarvan de voorsteller zelf weet, dat die hier niet op haar plaats is. De heer Gerhard (S.D.A.P.) ontzegt aan ieder in deze vergadering 't recht zich een ooi- deel aan te matigen over de houding van een ander lid bij een stemming. Spreker be hoeft dit eigenlijk niet tot den. heer Ketelaar te zeggen. I-Iij legt de volgende verklaring af; „Hoewel de heer Michels en ik van oordcel waren en indien men uitsluitend let op de verhoudingen in. onze provincie feitelijk nog zijn. dat een matige, tijdelijke loonkor- ting volstrekt te rechtvaardigen is. is het ons niet mogelijk gebleken, dit inzicht te blijven volgen, niettegenstaande onze medewerking tot hét indienen der kortingsvoordracht, in clusief zelfs de op bijzondere wijze gewraakte toelichting. De in onze oogen funeste hou ding door zoo goed als alle overheidsinstan ties en de groote werkgeversorganisaties, ver tegenwoordigd door eene politieke partij, in genomen. die het zoo ver mogelijk neerdruk ken vanhet loonpeil der arbeiders als den lioofdeisch, bijna den eenig noodzakelijken eisch van economisch beleid propageeren en Inzonderheid ten aanzien van het overheids personeel dien eisch op genadelooze wijze doorvoeren, was van beslissenden invloed op onze uiteindelijke houding. mOdat men de door ons aanvankelijk ingenomen positie in onze provincie hardnekkig wil doen beschou wen als de noodzakelijke instemming met het algemeenc streven, waaraan wij in geen ge val medeplichtig willen zijn. kunnen wij onze stem aan deze voordracht niet geven. De toestand in den land en tuinbouw. De heer Braakman (R.-K.) bespreekt den noodtoestand In den land- en tuinbouw. Hij mist in het In- en Verkoopbureau een vertegenwoordiger van den middenstand. Dit zal echter spoedig, naar hij hoopt, verande ren. want de R.-K. Hanze houdt er zich reeds mee bezig. De heer B c u z e m a k e r vestigt de aan dacht op de lasten, die den kleinen boer drukken en dient een voorstel in, om aan de behoeftige tuinders en arbeiders een toeslag ineens te geven en nog andore hulp te ver- leenèn. Dit voorstel wordt niet ondersteund. De heer Va n do Val 1 (S.D.A.P.) schetst ook den noodtoestand bij den land- en tuin bouw. Hij merkt op, dat het rustige platte land steeds meer onrustig begint te worden. Er komt een groeiend verzet tegen de totaal ontwrichte verhoudingen. De menschen moe ten geholpen worden. Wanneer Ged. Staten met maatregelen willen komen, dan kunnen zij er van op aan, dat zij de sociaaldemo craten aan hun zijde vinden. De heer De Miranda (S.D.A.P.) merkt op. dat de land- en tuinbouw in Noord-Hol land door deze crisis veel sterker zijn getrof fen. dan in Zuid-Holland. Het is dus noodza kelijk voor de langhebbender. in Noord-Hol land op hun zaak te letten. HU hoopt, dat door een half procent van de opbrengst van hel In- en Verkoopbureau te bestemmen, een fonds gevormd wordt. dat. latermogelijk zal maken om aan de tuinders een hoogeren mi nimum-prijs voor hun producten te waar borgen. De heer Kostelijk (V.-D.) zegt. dat. de jjvelvaart van do "tuinders in Noord-Holland alleen terug kan kceren, wanneer de export weer hersteld wordt. Stemmingen. Het voorstel van dc heeren Beuzemaker c.s. om do uitkeering van subsidies aan de Gem. Werkverschaffing afhankelijk te stel len van de loonen. die in deze werkverschaf fing worden betaald, met dien verstande, dat als voorwaarde geldt het uitbetalen van het volle voor het werk ter plaatse, vanwaar de arbeider komt geldende loon, wordt verwor pen met 68 tegen 2 stemmen. Het voorstel van de heeren Beuzemaker c.s. betreffende het toepassen van progressie bij de heffing van do opcenten op de inkom sten- en vermogensbelasting wordt verwor pen met 66 tegen 3 stemmen. De loonsverlaging. De voorstellen Asscher c.s. inzake de loonkorting worden verworpen met resp. 53 17 en 4624 stemmen. De voordracht van Ged. Staten, om gedu rende drie jaren 6 pet. op de salarissen to korten, met aftrek van dc eerste f 1000. wordt met 40 tegen 30 .stemmen aangenomen. Het voorstel-De Jong Schouwenburg tot verlaging van de presentiegelden wordt aan genomen met 45 tegen 25 stemmen. De voorstellen van de heeren Asscher c.s. om in het Wegenfonds niet f 500.000, doch f 400.000 te storten; uit de reserve een be drag van f 450.904 te putten; de post subsidies te verlagen met pro memorie; de post On voorziene Uitgaven met f 100.000 te verlagen, worden verworpen met 5812 stemmen. De voorstellen van de heeren Ketelaar c.s., artikel 2 van Hoofdstuk I der inkomsten van de Provinciale begrooting te verhoogen met f 250.000 en artikel I van Hoofdstuk IX der uitgaven te verlagen met f 242.977.67. worden verworpen. Hun voorstel om het aantal op centen op de inkomstenbelasting niet op 20. maar op 17 te stellen, worden door de voor stellers nu ingetrokken. Daarna worden de beraadslagingen over den toestand van den land- en tuinbouw voortgezet. De heer Seegers (comm.) bestrijdt de sociaal-democraten aan wie hij verwijt dat zij by de verkiezingen den boer opgaan om aan de arme bevolking ten plattelande gou den bergen te beloven, maar in de practijk komt hiervan niets terecht. De heer Michels (Ged. Staten) beant woordt de verschillende sprekers. HU zegt. dat men zich niet moet wagen aan voorspel lingen, hoe de land- en. tuinbouw er het vol gend jaar voor zullen staan. De tuinders zul len moeten leeren, zichzelf in de toekomst zooveel mogelijk te helpen. Hoe het In- en Verkoopbureau in de toekomst zal werken is ook niet bekend. Ook spreker hoont, dat de export weer zoo spoedig mogelUk zal her stellen. Het moet ir ieder geval vermeden zien te worden, dat goede producten op den mesthoop geworpen worden. Te half zeven wordt de vergadering ge schorst tot heden Donderdagmorgen half elf PERONALIA. Te Leiden is geslaagd voor hef; taalkundig candidaats-examen Indologie de heer L. N. van Asperen te Haarlem. POST- EN TETEP.RA A FDIENST 2e KERSTDAG. De directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Haarlem deelt mede, dat op 26 December a.s. (2en Kerstdag) één ochtend briefpostbestelling en- één ochtend-pakket postbestelling. zullen worden uitgevoerd, welke omstreeks 7 uur 30 resp. 8 uur 30 zul len aanvangen. De aangeteekende correspondentie 'zal in eerstgenoemde bestelling worden opgenomen. Op dien dag wordt derhalve geen ge legenheid gegeven niet-aangeteekende cor respondentie kosteloos aan het kantoor af te halen. Overigens is op genoemden datum de post dienst geregeld als op Zondag, behoudens dat gedurende de openstelling van het kan toor van 8.309.30 gelegenheid bestaat tot het aanbieden van aangeteekende stukken. Voor den telegraafdienst is het kantoor op 26 dezer geopend als op Zondag. VEREENTGIXG ..WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN". Dezer dagen werd de jaarlijksche algemeene ledenvergadering van de vereeniging „Wel dadigheid naar Vermogen" gehouden. De voorzitter Jhr. J. van Reigersteeg Versteeg, herdacht in de allereerste plaats Jhr. dr. Adr. J. Rethaan Macaré, die in Augustus 1.1. is overleden, in leven bestuurder De overledene behoorde tot de oprichters der vereeniging en was vele jaren voorzitter van het bestuur. Medegedeeld werd, dat dc heer H. Mey- boom wegens gezondheidsredenen als be stuurslid heeft bedankt. Het bestuur heeft den heer Meyboom, als dank voor alles wat door hem in een langen reeks van jaren voor de vereeniging werd verricht, tot buitengewoon lid van het be stuur benoemd. In de ontstane vacature, werd benoemd Mr. I-I. Beets. Herkozen; werden de aftredende bestuurs leden mevrouw Levenkamp Planter, de heeren S. Crommclin, E. Th. Geesink, H. Haverschmidt, H. Hylkema, dr. L. C. Proot, J. J. Verstege en J. Wildschut. De heer W. c. Gobius, aftredend lid, stelde zich niet herkiesbaar. De voorzitter sprak een woord van dank voor hetgeen de heer Gotius voor de Vereeni ging heeft gedaan. Hierna bracht de secretaris verslag uit over het dienstjaar 1931—1932. Medegedeeld werd, dat de contributies en giften helaas belangrijk waren verminderd, daarentegen zijn de uitkeeringen toegenomen zoodat de rekening sluit met een belang rijk nadeelig saldo. Met klem werden de belangen der ver eeniging aan de leden en inwoners van Haar lem aanbevolen. Dank bracht de voorzitter aan het gemeentebestuur, dat aan de ver eeniging thans onderdak heeft, verschaft in de Janskamer" en aan al degenen, die op eenigerlei wijze aan dc vereeniging steun hebben gegeven. INGEZONDEN MEDEDEELDïGEN a 60 Cts. per regel. STOP DIE NEUSVERKOUDHEID. Nieuw middel dat binnen 24 uur werkt. Tot nu toe was er niet veel te beginnen te gen neusverkoudheid. Nu, dank zij Karsote, is het een kwestie van enkele uren, om deze te verdrijven. Sprenkel slechts 10 a 15 druppels Karsote op een zakdoek en snuif ze op. De verfrisschende en bacterie-doodende dampen van Karsote dat uit 12 verschil lende bestanddeelen bestaat dringen door tot in de kleinste hoekjes van neus, keel en luchtkanalen. Uw neus is bijna onmiddel lijk weer in orde, de geïrriteerde, pijnlijke slijmvliezen worden verzacht en houden op slijm af te scheiden. Ge kunt nu weer onbe lemmerd ademhalen. Uw verkoudheid is ge ëindigd en alle borstaandoeningen zijn voor komen. Fig. 1 toont de bacteriën bij 't begin van de aandoening. Fig. 2 toont de geweldige toename der bac teriën na 24 uur. Fig. 3 hoe in minder dan 10 minuten dc Karsote-damp alle bacteriën volko men vernietigd heeft. is verkrijgb. bij alle apothekers en drogisten a 90 cents per flacon, zakformaat, en f 1.50 per flacon (2 maal de kleine maat). Voor den Kantonrechter. Onder den invloed Hét aantal gevallen, waarin chauffeurs on der den invloed achter het stuur zitten is bij zonder groot én het is dan ook niet te ver wonderen dat tegen deze automobilisten, die zeer gevaarlijk voor het verkeer zijn. streng wordt opgetreden of er nu ongelukken ge beurd zijn of niet. Op 18 October heeft zich een inwoner van Bloemendaal in een café aan de Groote Hout straat bevonden op een vergadering van half zes tot half tien. Hij heeft daar volgens ver schillende verklaringen hoogstens vier bor rels gebruikt, waarbij in het oog dient te wor den gehouden volgens het O. M. het feit, dat de laatste maaltijd om 2 uur had plaats ge had, zoodat de invloed van den alcohol grooter was. Toen hij het café verliet en in z'n auto wil de stappen zei een vriend tegen hem: „Zeg, rij jij nou niet. Laat mij je naar huis brengen". De auto-eigenaar pakte toch zelf het stuur en voerde zooals een agent gezien heeft, eigenaardige manipulaties uit. Hij reeds zelfs midden op straat ineens achteruit, zoodat hij met zijn rechterachterwiel op het trottoir te recht gekomen is. Hierna is hij in waggelen den gang door den agent naar het politie bureau gevoerd, waar de inspecteur van dienst hem wel niet zóó onder den invloed achtte om hem in te sluiten, maar hem wel verbood nog te chauffeeren. Twee vrienden van den aangehoudene hebben ten aanhoore van den inspecteur en 2 agenten als hun meening uitgesproken dat de chauffeur niet in staat was zijn auto te besturen. De man is vrijge laten, maar heeft zijn auto. toch haar huis .bestuurd. Thahs stond hij terecht voor den kanton- réchter. De 3 politiemannen herhaalden hun pertinente'verklaringen, reeds in'de verbalen nëei'gelegd. De twee bovengenóémde vrienden, thans als getuigen a décharge verschenen, ontkenden echter ter zitting, dat ze den chauffeur niet in staat hadden geacht en ook d'at ze deze meening uitgesproken hadden. Over dit punt ontspon zich een woorden wisseling tusschen de getuigen eenerzijds en het O. M. en den kantonrechter anderzijds, die eindigde met de verklaring der getuigen, dat ze zich de zaak niet zoo goed meer her innerden. Een standpuntswijziging die beiden btiiten het Huis van-Bewaring hield. Want hét O. M. was reeds van plan een vervolging wegens meineed in te stellen. De man, die op 18 Oct. de woorden gespro kén heeft: „Rij jij nou niet. Laat mij je thuis brengen" gaf thans de verklaring, dat dit be- teekendc, dat hij zelf 'ofschoon per fiets) graag mee wilde rijden! Hij had er niets an ders mee bedoeld. De Ambtenaar, mr. Semeyns de Vries van Doesburgh zeide dat hij uit het zeer nauw keurige onderzoek de overtuiging had gekre gen dat het bewijs aanwezig was. En die overtuiging heeft hij na de behandeling ter zitting nog. Hij eischt een hechtenisstraf van 2 weken met intrekking van rijbewijs voor 1 jaar. De verdediger acht twijfel aanwezig af ver dachte onder den invloed was. Er is niets ge beurd wat niet mocht gebeuren, geen onge luk, geen aanrijding. Hij dringt aan op vrij spraak. Deze gevallen komen herhaaldelijk voor en de kantonrechter zeide streng te straffen. Zijn vonnis luidt 7 dagen hechtenis en 6 maanden intrekking. Melkoorlog. De oorlog was eigenlijk niet uitgebro ken om de melk in het algemeen, maar meer om den prijs, waarvoor een melkboer zijn waar aan de huismoeders verkocht. Deze prijs toch was beneden dien waarvoor an dere melkleveranciers meenden de melk te moeten leveren. Nu ware het goed geweest, als deze con currenten 'hun ontevredenheid over dit prijs verschil hadden geuit door een beleefd pro test, maar er zat oorlogsgeest in hen en deze verlangde haar daden.' Deze daden kwa men. 'Er werd een vliegende brigade opge richt van personen, die zich tegen een be hoorlijke vergoeding daarbij lieten inlijven en deze brigade trok er op uit om den melkboer met den lageren melkprijs te volgen om te zien wie melk tegen een lagen prijs be geerde. Maar het ging er natuurlijk niet al leen om die wetenschap te verkrijgen, maar ook om die klanten te vertellen, dat dezen nog goedkooper melk konden krijgen en om tevens liet rondrijden van den bedoelden melkboer tot een zoo aangename bezigheid te maken, dat hij zijn prijs zou opslaan of zijn leverantie staken. En zoo geschiedde het. dat op 24 Augus tus de melkboer, geëscorteerd door acht per sonen met bakfietsen in de Antoniestraat be landde en dat daar kreten werden gehoord. Huismoeders doet uw voordeel; koopt alleen bij de bakfietsen; wij zijn geen huisvaders met elf kinderen en dergelijke. Dit alles stemde niet overeen met het be grip. dat een agent van politie van openbare orde had,waarom hij met 't zwaard in de vuist zich tusschen den melkboer en de bakfietsen plaatstè en den persoon, die zich als het hoofd der vliegende brigade deed kennen, gelastte zich te verwijderen. Die deed dat wel maar meende zijn terugtocht vergezeld te moeten doen gaan van de woorden; leelijke vuile patser, wat alweer tengevolge had, dat de agent hem op zijn terugtocht volgde om hem later vast te grijpen, teneinde hem mee te nemen naar het bureau. De ander greep een auto vast en omdat een man. die een auto vasthoudt, minder gemakkelijk is mee te nemen, had hij zich voor verzet te verantwoorden, zoomede voor beleediging. Er kwamen getuigen a déchage, ook leden van bedoelde brigade en die vertelden eigen lijk niets minder, dan dat de agent in zijn proces-verbaal had gelogen. Nu is een rechter op dit punt niet goed- geloovig, evenmin als de officier van justi tie, zoodat de getuigen na veel geredeneer door den veldwachter het bekende trapje werden afgevoerd, dat naar de cellen leidt De kilte in het sousterrein scheen een weldadigen invloed op hun memorie uit te oefenen, want toen zij na een half uurtje weer boven werden gebracht, herinnerden zij zich alles veel meer in overeenstemming met het proces-verbaal. Ze kropen, dank zij de mensclilievend- heid des rechters, door het oog van een naald, maar den verdachte deed dat alles geen goed. Hij was in verzet gekomen van een vonnis van drie weken, nu kreeg hij er zes, wat hem weinig aanstond, want hij was van oordeel, dat hem eigenlijk geen dag toekwam. Hij kan in hooger beroep gaan. De melkoorlog woedt voort. H. M. E. VAN DOBBEN. 25 DECEMBER 1857—1932. Men schrijft ons: Wij meenen aan velen hier ter stede een dienst te bewijzen door tijdig te vermelden, dat op 25 December a.s. de heer H. M. E. van Dobben zijn 75en geboortedag viert. Hij heeft in zooveel vereenigingen en col leges een belangrijke plaats vervuld en in meer dan een is hij nog voor zoovelen een steun, dat in breeden kring deze herinne ringsdag voor den heer Van Dobben zal wor den aangegrepen, om hem van groote sym pathie blijk te geven. Het is ons niet bekend en het doet hier weinig ter zake wanneer de heer Van Dobben zitting heeft genomen in een der be- stuui-scolleges van de Evangelische Luther- sche Gemeente alhier, doch wij meenen, dat eigenlijk de Stuiversspaarbank der af deeling Haarlem van den Volksbond tegen drankmis bruik, een instelling, die indertijd het ver trouwen genoot van den kleinen man, het allereerst heeft mogen ondervinden, wie en wat de heer Van Dobben was. Schrijver dezer regelen herinnert het zich nog als de dag van gisteren, dat toen in 1905 de toenmalige penningmeester, de heer D. Th. Suerhoff overleed, commissarissen el kander afvroegen: „Wie moet nu penning meester worden?" Toen viel de aandacht op den heer H. M. E. van Dobben en in den kortst mogelijken tijd bleek, dat de functie hem ten volle was toe vertrouwd; eenstemmig waren commissaris sen in hun lof over zijn onbaatzuchtigen ar beid. Daaraan werd uiting gegeven, toen in Februari 1916 commissarissen voor de laatste maal bijeen kwamen, omdat de Stuivers spaarbank werd overgedragen aan de Nuts- spaarbank. Door den heer A van der Voort Azn., voorzitter der afdeeling Haai-lem van den Volksbond, werd onder meer aan den heer Van Dobben dank gebracht voor de wijze, waarop hij het penningmeesterschap had vervuld en als blijvend aandenken aan de onverdeelde waardeering bood de heer van der Voort hem de groote zilveren eere penning aan. geslagen op den stempel van den Volksbond, met inscriptie. Het was dan ook volkomen begrijpelijk, dat de heer Van Dobben later deel uitmaak te van het bestuur der Afdeeling Haarlem van den Volksbond tegen drankmisbruik, waarvan hij thans, sedert eenige jaren, voor zitter is. Inmiddels was men ook in de Evang. Lu- thersche Gemeente tot het besef gekomen, over welke capaciteiten haar lid beschikte en legde ook zij beslag op zijn grooten werkijver. Van dien meer dan gewonen ijver en voor beeldige nauwgezetheid, van alleszins prij zenswaardige toewijding, van rusteloozen arbeid en onvermoeide zorgen kunnen zij getuigen, die van nabij hebben leeren ken nen wat de heer Van Dobben is geweest voor het Weeshuis, het Tehuis voor oude lieden en de stichting „Rustoord". I-Iet was toch voornamelijk door zijn toe doen, dat voor de weezen gezinsverpleging werd gezocht, het is in de allereerste plaats aan hem te danken, dat. het Tehuis voor oude lieden beter en aangenamer werd inge richt, dat prettiger dan voorheen voor de verpleegden werd gezorgd, het was door zijn krachtig aandringen, dat de'Groote Kerke raad besloot tot den bouw van „Rustoord", waarvan de gedenksteen .in den voorgevel ten eeuwigen dage zal getuigen van zijn ge lukkig initiatief. Behoort de arbeid van den heer Van Dobben ten opzichte van de Stuiversspaar bank tot het verleden, in het Kerkbestuur, als voorzitter van het College van Ouderlin gen en als lid van het Dagelijksch bestuur, zoowel van den Kerkeraad als van den Groo ten Kerkeraad. vervult hij thans nog zijn taak, zóó. dat ieder, die deswege met hem in aanraking komt. zijn arbeid waardeert. Doordat hij zitting heeft in het bestuur der Evangelische Luthersche Gemeente is hij medebeheerder van het Fonds van Johannes Coelombie. een erflating, waarbij het kapi taal 200 jaren met de gekweekte rente on aangeroerd moet blijven (tot 2005), om daarna te worden aangewend voor het bij testament aangewezen doel. Voorts is de hoer Van Dobben voorzitter geweest van de Commissie tot wering van schoolverzuim, lid wandc Keuringscom missie voor bioscoopvoorstellingen, lid van het bestuur der afdeeling Haarlem van de Nationale Vereeniging voor den Volkszang, die hem bij zijn aftreden tot eerelid benoem de, lid van het hoofdbestuur der Algemeene Vereeniging van Vrijzinnig Lutherschen, alle lichamen, waarin hij en eervolle plaats be kleedde, of nog bekleedt, waar zijn woord in gang vindt en zijn werkzaamheid op hoogen prijs wordt gesteld. En juist die wetenschap deed ons ertoe overgaan een enkel hartelijk gemeend woord van erkentelijkheid te wijden aan den man, die op 25 dezer stellig zal ervaren, dat velen deze gelegenheid volgaarne zullen aangrijpen om den heer Van Dobben de eer te brengen, die hem ten volle toekomt. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Brusselsch lof f 14f 28 per KG. Tomaten 630 cent per KG. Knakpeen 612 cent per KG. Sla f 0.50—f 1.25 per kist. Groene Kool 1550 cent per kist. Gele kool 3560 cent per kist. Andijvie 25—70 cent per kist. Spinazie f 0.90f 1.25 per kist. Boerenkool 2040 cent per kist. Spruiten f 1.80f 2.25 per zak. Roode kool 412 cent per stuk. Bloemkool 515 cent per stuk. Knolselderij 410 cent per stuk. Prei 515 cent per bos. Selderij 410 cent per bos. Pieterselie 615 cent per bos. INCEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verajitwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DOODSTRAF! Bussum, 20 December 1932. Geachte Redactie, Het verwekt steeds mijn ergernis, wanneer ik in de nieuwsbladen de stereotiepe mede- deeling lees: „Smokkelaar doodgeschoten". Aan onze Oostgrens zijn deze soort drama's haast schering en inslag en wel zeer weini gen van het krantenlezend publiek beseffen, welk een droefenis en diepe verslagenheid die drama's in tal van familiekringen te weegbrengen. Men is aan de bewoordingen dezer berichten reeds zoo gewend geraakt, dat men zich niet langer rekenschap geeft van het ontzettende, dat zich aan onze landsgrenzen afspeelt. Is, zoo vraag ik mij af. het bloote niet-ge- hoorzamen aan het bevel „Halt" voldoende motief, om als een dolle hond te worden neergeschoten? Het komt mij voor, dat dit alleruiterste middel slechts mag worden aangegrepen bij daadwerkelijke geweldple ging, als zelfverdediging. Dit klemt te meer, waar het m.i. duidelijk is, dat deze „doodstraf" door den Staat uit sluitend uit machteloosheid wordt toege past. Immers, beschikte ;de Staat over de hulpmiddelen, om onze grens voldoende en effectief af te sluiten, dan zou dit gruwelijk doodvonnis nooit voltrokken behoeven te worden. Stelt men tegenover deze smokkelarij die, welke door tal van Nederlanders wordt be dreven, wanneer zij per trein de grens pas- seeren en waarbij de Staat voor enorme be dragen wordt benadeeld, dan valt het ver schil in behandeling wel zeer sterk op. Im mers, deze trein smokkelaars loopen nimmer het gevaar neergeschoten te worden, omdat zij nu een maal geen gelegenheid tot ont vluchten hebben, omdat dus de Staat hier niet machteloos is. De grenssmokkelaars daarentegen, in het algemeen eenvoudige lieden zonder groote ontwikkeling, die in vele gevallen de portée van hun daden niet volkomen begrijpen, zij worden,, uitsluitend omdat de Staat de grenzen niet weet te be waken, des doods schuldig geacht, worden door een Staat, die de doodstraf heeft afge schaft, zonder vorm van proces neergescho ten. Deze straf spot met alle menschelijke rech ten, met alle moraal en is een beschaafd land onwaardig. Ik voorzie, dat met het te verwachten hoo ger optrekken der tarief muren de smokke larij en dus het onnoodig dooden van men schen in groote mate zullen toenemen. Uit menschelijkheids- en gerechtigheidsoverwe- gingen wensch ik hier tegen op te komen. Ongetwijfeld zijn er door den Staat middelen te beramen, om aan dezen wantoestand een einde te maken. Met gaat hier om zooveel menschenlevens dat de Staat verplicht is. het „beter voorkomen dan genezen" toe te passen De grensbewaking kan en moet daarom m.i. aanzienlijk worden verscherpt. Volgens inge wonnen informaties aan de grenskantoren zijn er sedert 1927 geen nieuwe douane beambten aangesteld, wel afgevloeid; gewoon lijk werd het corps met jaarlijks ongeveer 60 a 70 man aangevuld, wegens bezuiniging blijft ook dit thans achterwege. Vooral ook waar het de controle op het autoverkeer betreft, laat de regeering al het noodzakelijke achterwege. Volgens mijn meening möet de regeering al het noodzake lijke achterwege. Volgens mijn meening moet de regeering hier volkomen in gebreke wor den gesteld. Bij de douanekantoren aan de groote rijksverkeerswegen zijn zelfs geen tolboomenbarrières aanwezig! De smokkela rij per auto neemt groote afmetingen aan, gezien de ministerieele instructie van 15 De cember j.l. Deze instructie is volkomen on doelmatig'. Een land dat de Zuiderzee kan droogleggen is toch ook wel in staat zijn gren zen voor het auto-verkeer dusdanig af te slui ten dat smokkelen onmogelijk wordt! De bedoeling van dit artikel is, de aandacht te vragen voor een waarlijk immo- reelen wantoestand, die verholpen kan en moet worden. Mag ik dan ook een beroep doen op de medewerking van Kamerleden, pers en publiek, om die zwarte vlek met be kwamen spoed uit te wisschen? Hoogachtend, J. C. M. KROOK. KERSTFEEST PINDA-MANNETJES. Ter voorkoming van misverstand wensch en ondergeteekenden er op te wijzen, dat door of namens hen niet langs de huizen wordt ge collecteerd ten bate van bovengenoemd feest. Onder verwijzing naar het bericht in dit blad van Vrijdag 16 December j.l. wordt verzocht giften in geld of natura uitsluitend te richten aan een der onderstaande adressen Mej. J. SCHORNAGEL. Ged. Voldcrsgr. 15 K. J. L. VERNHOUT, Zijlstraat 98.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10