ABR. MEIJER WAT DOEN WIJ MET KERSTMIS. ALS KERSTMIS NADERT...; HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 22 DECEMBER 1932 ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. 0.6100. Het smaakvolle namiddagtolletje, dat U liier ziet, wordt in extra groote maten ge leverd, namelijk in de maten 48 en 52. Een aangename verrassing dus voor de dames, die niet meedoen aan de heel slanke lijn! De coupe van dit charmante jurkje doet door het mouwmodelletje, de V-vormige hals opening en de lichte tailleering, de draagster slanker schijnen. Het veststukje en de man chetdeeltjes bestaan uit écru-kant. Benoo- digde stof (bruine crêpe marocaln) ongeveer 7.70 Meter bij een breedte van 70 c.M., en 50 c.M. kant bij een breedte van 90 c.M. Het knippatroon kost f 0.85 en is verkrijg baar bij de „Afd. Knippatronen" van de Uit geversmaatschappij „De Mijlpaal", postbox 175, Amsterdam. Het bedrag kan worden ge gireerd op postrekening 41632, dan wel in postzegels of per postwissel worden voldaan. De lezeressen worden vriendelijk verzócht, bij bestelling het nummer van dit patroon (J 6102) en de verlangde maat duidelijk op te geven. WOLLEN WANTEN. Ik heb deze week in de kou weer eens gemerkt, dat, speciaal op de fiets wanten veel war mer zijn hand Laten we dus wollen wan ten breien. ,Hier volgt het model van dood gewone wanten, zonder wijde kap. in één kleur heele maal recht gebreid De boorkunnen we ribbels breien,udersma ken \v een paar toeren een recht een averecht op de plaats van de pols. De duim zit plat tegen de want aan en wc moeten niet vergeten, een rech ter en een linker- want te breien! De maten op de teekening zijn flink ruim genomen, want als de wanten nauw zijn, helpen ze weer minder tegen de kou. We beginnen dus bij de boord, de want is platliggend 9 c.M breed, dus 18 c.M. wijd. De hoogte tot aan de pols is 12 c.M.. de hoogte van pols tot mindering is 14 c.M., de breedte, die na het minderen overblijft, is 3 c.M. Dadelijk na de pols beginnen wc te meer deren voor de duim, ongeveer om het andere toer aan eiken kant één steek, tot we onge veer 15 steken op een breedte van 4 c.M. heb ben. Dan hec «n we de gemeerderde steken af, halen er een draadje door en zetten ze op het volgende toer weer op, zoodat we een splitje krijgen. Het gedeelte dat om de hand zit. is dus iets wijder dan het gedeelte om de pols. We breien nu de want gewoon klaar en nemen dan de steken van het splitje op. waarna we de duim breien, die ongeveer 11 c.M. lang wordt. Het minderen begint hier op ongeveer anderhalve c.M. van het einde. Brei de wanten in een vroolijke kleur, bij das of muts. MIES BLOMSMA. Dit jaar behandelt de tijdsindeeling ons niet zoo royaal als anders meestal het geval is met Kerstmis: eerste Kerstdag valt op Zondag, de tweede dus op Maandag, terwijl er wel jaren zijn van drie Zondagen achter elkaar, of ook wel Kerstmis op Donderdag en Vrijdag, een wonderlijke halve Zaterdag, die eigenlijk geen Zaterdag is er tusschen, en dan weer een Zondag. Huismoeders vinden dit laatste de meest lastige opeenvolging, want de Woensdag moet gebruikt worden voor de Kerstvoorbereidingen, terwijl de Za terdag met al zijn drukke gedoe dan weer tusschen de Zondagen in valt. De kantoormeijschen juichen echter, wan neer de situatie is als bovenbeschreven, want menig kantoor vindt die halve Zaterdag de moeite niet meer waard, en sluit daarom van Woensdagavond tot Maandagmorgen, inder daad een niet te versmaden vacantie. Heel wat plannetjes worden natuurlijk in elkaar gezet voor de Kerstdagen, heel wat illusies worden er gemaakt, waarvan de vx-ij- wel algemeene, namelijk de hoop op „een witte Kerst" maar zelden in vervulling is ge gaan. Hoe mooi de plaatjes ook zijn, hoe vaak bezongen de witte kerstdagen worden, de praktijk wijst uit, dat er menige verre gende kerstdag is geweest, en dat maar heel zelden de romantische sfeer van een klare sneeuwdag, rinkelende sledebellen en helle geluiden op Kerstmis aanwezig is. Hét ziet er ook nu niet naar uit, of Zon dag helder sneeuwweer zal brengen: onder de huidige omstandigheden kan het ook be ter lauw regenweer zijn, dan dat de sneeuw ons komt waarschuwen dat een nieuwe vorst periode op komst is. Toch zullen er nog wel heel wat jonge- menschen zijn, die op sneeuw hopen, en daarbij denken aan het heerlijke vooruit zicht van sleeën, liefst met een vaartje van een hoogte af, een genot dat zelfs de Zand- voorters tegenwoordig onder groote vreug de kennen, van den strandweg naar beneden een ongevaarlijk feestijn omdat de sleden vanzelf vastloopen in het zand. De vader van deze jeugd heeft misschien wel de illusie om eens extra lang in bed te blijven: als een mensch iederen dag om half zeven op moet en in de duisternis naar den trein trekt, is het idee van uitslapen-zoo-lang je- wilt verbazend aanlokkelijk. Tien tegen een dat Pa een uurtje later dan gewoonlijk wakker wordt, daarna heldhaftig een poging doet om de zaak nog eens heerlijk opnieuw te beginnen, maar na een half uur rond- woelen en draaien voelt, dat het toch niets prettig is om in bed te liggen als je uitge slapen bent en gezond. En onder het aan- kleeden overpeinst hij, dat de illusie vaak meer waard is dan de verwezenlijking er van. Een ander heeft een mooi boek ontdekt, en wil zich hierin nu eens heerlijk verdiepen, of hij heeft een kerstverhaal dat hem aan trekt. Er zijn menschen, die een lange winter- wandeling willen doen, anderen die zich in diepzinnige studie willen verdiepen; dan zijn er die schaakproblemen gaan uitwerken, of die vraagstukken gaan oplossen. Den heelen dag niets uitvoeren wat de moeite waard is, is de illusie van sommige menschen, want zelfs voor de meest ijverige is een enkele keer luiei'en een aanlokkelijk vooruitzicht. De eene vindt het niet heerlijker dan de kei-stdagen in den huiselijken kxing door te brengen, anderen zoeken de gezelligheid buitenshuis. Hoe uiteenlopend alle smaken ook zijn, in één ding zijn alle menschen hetzelfde: zij zoeken van de kerstdagen feestdagen te ma ken in den waren zin des woords, en al schijnt het alsof anderen de ware feest stemming niet te pakken hebben, laat u daar door niet misleiden, want wat voor de eene „feest" beteekent, is het «oxns heelemaal niet voor den ander. E. E. J.—P. VOOR DE CASTVROUW. Gastexx ontvangen, ze op hun gemak stel len en hun verblijf in ons huis tot aangena me uurtjes te maken, is zeker niet altijd even gemakkelijk, al zal de gastvrouw met tact er gewoonlijk wel in slageix het iedereen.» naai den zin te maken. Toch is het nog héél wat moeilijker om als gastvrouw" te fungeeren voor de vriendjes en vriendinnetjes, die bij onze kinderen op bezoek komen. Kinderen een heelen middag of langer nog, gezellig be zig te houden, valt lang niet mee, daarover zal iedere móéder van kleuters v/el een woord je weten mee te spreken. Als met Kerstmis de kennisjes op bezoek komen, woirdt éérst de boom bewonderd en als dan wat liedjes zijn gezongen, begint de uitdeeling van de pre sentjes. Om ook dit prettig te doen vei'loo- pen vei'dient het misschien aanbeveling als volgt te werk te gaan. Op ieder kleurig ver pakt pakje wordt de naam geschreven van het kind waarvoor hét is bestemd en vervol gens wordt om het pakje een lintje geknoopt, met lang afhangend einde (elk pakje een an dere kleur lint!) De pakjes worden nu er gens neergelegd en de veelkleurige linten worden door een hoepeltje gehangen, dat midden boven de pakjes zweeft. Uit dit bun deltje linten mag ieder, kind een kleur kie zen en als we dan nog zorgen, dat de lange linten een andere kleur hebben dan het lint dat om het pakje is gewonden, zoodat de kinderen bij het kiezen voor de grappigste verrassingen komen te staan, zal dat de al gemeene vroolijkheid nog verhoogen. De kleine gasten krijgen zoodoende een geheel ander pakje in handen, dan het voor hen bestemde, wat ze zal doen schateren. Als deze emotie voorbij is, gaat het er om, de woelige gasten zoo leuk mogelijk bezig te houden, zonder dat ze al te veel ï'avotten. In dezen tijd van het jaar, ixu de kinderen bin nenshuis spelen, moeten we er op bedacht zijn spelletjes voor ze te kiezen, waarbij ze de overige huisgenootën het minst hinderen. Met het noten-zoekspel zullen we veel suc ces hebben. Dat gaat zoo: de kinderen moe ten even de kamer verlaten, op één na, die dan een dozijn hazelnootjes op verschillende plaatsen in de kamer verstopt. Als alles klaar is, mogen de andere kinderen gaan zoe ken en wie de meeste nootjes weet te be machtigen, heeft gewonnen. Om na al die opwinding van het zoeken de kindei-en weer kalmer te maken, laten we ze vervolgens een spelletje spelen, waarbij ze aan tafel kunnen blijven zitten. De teeken- wedstrijd, waarbij het hoofdzakelijk op een goed geheugen, aankomt, is daarvoor wel het meest geschikt. Moeder laat ze eenvoudig met de liniaal getrokken figuurtjes zien (zijn de kinderen niet meer zoo héél klem, dan kan de teekening ook wat moeilijker zijn) en als elk kind het goed heeft bekeken, wordt het onderstboven midden op de tafel gelegd. Elk kind krijgt nu een potloodje en stukje papier en moet uit het geheugen teekenen, wat het zooeven heeft gezien. Aan het einde worden de teokeningetjes vergeleken met het origineel en het kind dat dit het best heeft benaderd, krijgt den eersten prijs. Omdat het een» kind daarin veel beter zal slagen dan het andere en we vandaag geeix teleur gestelde gezichtjes willen zien, krijgen de an deren een troostprijs je. Zoo zal de tijd vliegen en vóór we het we ten, heeft het klokje van ophouden geslagen. DE SILHOUET VAN DEN AVOND. Januari en Februari zijn de maanden, dat het avondtoiletje het meest wordt gewaar deerd en tot zijn recht komt. Op het teeke- ningetje hieronder zien we; 1. Een avondtoi letje uit witte crêpe georgette. De lange rok in Fransche plissees reikt tot aan den grond, daarover komt het schootje, dat aan de ach terzijde bijna zoo lang is als de rok. De rech ter schouderband is vervaardigd uit stofbloe- men. 2. is een avondcape uit heel licht ma teriaal, dat klokkend is geknipt en ongelijk van lengte is. Terzijde is een groote strik aangebracht. Het avondmanteltje op ''guurtje nr. 3 bestaat uit velours chiffon. Aan de voor zijde i's het zoodanig bewerkt, dat het als door vlochten ui+zW.. Het monwn0lerientle is met bont afgezet. Nr. 4 toont een klein avondjakje en is aan de voorzijde doorvlochten. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. WEEKNIEUWS CR HOUTSTRAAT 16, HAARLEM Het is nog geen winterweer echt koud wordt het meestal pas in Januari. Shaivls, jumpers, mutsen, pull overs, allemaal nuttige Kerstgeschen ken worden nu opgeruimd. Mooie kleuren, mooie dessins, mooie modellen, beste kwaliteit, lage prijzen. KERSTCESCHENKJES. begint voor de huisvrouw een drukke tijd. Ze moet letterlijk aan alles denken, aan presentjes voor groot of klein, aan het menu voor de kerstdagen, waarvan ze toch ook zoo graag iets bijzonders zou maken en dan de kerstboom- en tafelsersiei'ingenMaar de belooixing zal groot zijn, als straks de kin deren met gelukkige, bewonderende gezicht jes om den boom staan en in het zachte kaarslicht staren. En als we alles met een beetje overleg doen, dan behoeft een toepas selijke versiering van de huiskamer en gen gezellig-gedekte tafel niet zoo heel veel kosten mede te brengen. Daarbij komt, dat de kinderen kerstvacantie hebben en zich, omdat het buiten slecht wc.er is, nogal eens vervelen. We kunnen nu uit den nood een deugd maken en ze mee laten helpen bij het vervaardigen van de versieringen. Dat knut selen met kleurig lint en papier zal ze best bevallen! Bij een mooien kerstboom behoort nu een maal een feestelijk gedekte tafel en ook dat kunnen we met bescheiden middelen be reiken. Niet te breed, rood lint op een sixeeuwwit tafellaken doet het alleraardigst. Het wordt stergewijze aangebracht, zoodat het vair het midden der tafel uit, langs het bord van iederen dischgenoot loopt. In het midden der tafel wordt een gouden of zil veren ster (strookarlon met sitspapier over- pls.kt) neergelegd en daarop wordt dan de fruitschaal of bloemenvaas geplaatst. Ook van de menukaartjes maken we iets aparts. Ze worden uit gekleurd karton geknipt en als versiering wordt in den linker bovenhoek een klein takje hulst of een takje dennen groen bevestigd. Om het goed vast te maken, worden op de plaats waar het takje moet komen, twee gaatjes in het menu kaartje geknipt, waardoor een smal lintje wordt gehaald, om er het takje mee te bin den. Op de eerste teekening kunnen we zien, hoe de menu's zijn gedacht. Ook een uitgeknipt opgeplakt figuurtje. In den vorm van een ster, denneboompje of kerstklokje staat leuk. In dit geval worden de figuurtjes van sits papier geknipt, rood, groen of zilver, Indien ae servetjes van crêpe-papier zijn, kunnen ze eveneens op deze wijze versierd worden. Hebben we linnen servetten, zonder gekleur de rand. dan kunnen we op de hoeken daar van. evenals op die van het tafellaken, stof- applicaties aanbrengen. Wie dat teveel werk vindt, of er geen tijd voor heeft, kan ook vol staan met op de hoeken een takje hulst of mistletoe te bevestigen. Een opgex-old servet met een rood lintje er om en versierd met een hulstakje geeft ook een aardig effect. Naast ieder borcl wordt, dan nog een kaarsje geplaatst. Een eenvoudig houdertje kunnen we zelf vlug maken, en wel van eenap pel, liefst zoo'n rood-glanzenden sterappel. We knippen uit karton een sterretje, iets grooter dan de appel is en beplakken dit met zilverpapier. Daarop wordt de appel ge plaatst, nadat we in den bovenkant een kleine uitholling hebben gemaakt, waarin het kaarsje klem zit, en van den onderkant een schijfje hebben afgenomen, om den ap pel steviger te laten staan. De glazen der aanzittenden worden eveneens met een takje gx-oen gegarneerd. Zoo zijn er natuurlijk nog talrijke andere leuke versieringen te maken, die weinig of niets kosten. Een buitenge woon decoratieve kersttafel krijgen we door versiering met kleurige pistaches. En omdat we ze zelfs vervaardigen wat heel eenvou dig gaat kunnen we er nog een kleine verrassing voor de tafelgenooten in nergen, bijv. een bonbon of een gelukspoppetie. Uit heel dun karton wordt de vorm van de pis tache geknipt die met een draadje rond wordt gehouden. Vervolgens wordt de voxmx in een iets grooter stukje gekleurd vloei- of sitspapier gerold, dat aan beide einden is in- geknipt zoodat franje ontstaat. Door ver schillende pistaches (rood-groen-zilver) bij elkaar te binden, krijgen we een tafelstukje dat ieders bewondering zal wekken. Wie zoo'n pistache-versiering héél mooi wil heb ben, neemt een paar oude schaatsen, maakt die zóó, dat ze op ongeveer 10 c.M. afstand naast elkaar staan, verzilvert de ijzers en stapelt er dan een dozijn of meer pistaches op, zoodat men de indruk krijgt van een bé- laden ar. Uit medicijnfleschjes kunnen we leuke sneeuwmannetjes maken. De fleschjes wor den met zand gevuld, om omvallen te voor komen cn vervolgens omwikkeld met een laagje watten, het halsje in den vorm van een hoofdje. Met inkt worden de knoopen van z'n jas, de oogen, neus en mond aange bracht en als een echte sneeuwman krijgt hij nog een takje onder den arm. We zien hieruit, dat er genoeg te beden ken is om een feestelijke en toch goedkoope kersttafel te krijgen en al die voorbereidin gen geven ons dan al een voorproefje van de gezellige dagen die komen. fCeuk eTMjelieinten v v' 7 Hier volgen de recepten voor eenige kerst versnaperingen, namelijk de plumpudding, de warme kabinetpudding met een schuim- saus en de kerstcake. Plumpudding (Engelsch recept, voor 8 per sonen) 350 gr. oud brood zonder korst, 350 gr. kalfsniervet, 50 gr. bloem, 450 gr. rozij nen, 225 gr. krenten of Fransche vruchtjes, 100 gr. droge snippers, 100 gr. sucade, 1/2 ge raspte nootmuskaat, 50 fr. gemalen aman delen, 8 eieren, 50 gr. bruine suiker, 11/2 deciliter rhum of cognac, liefst een goed koope soort, daar deze goed brandt. Hak het niervet in de bloem fijn. doe het gekruimelde brood en de overige droge bestanddeelen ex-bij, roer hierdoor de losgeklopte eieren en de vloeistof. Vul met dit mengsel een groote met boter besmeerde warme puddingvorm en laat hem 8 uur koken in een pan met water. Stort de pudding op een verwarmde schotel, giet er wat rhum overheen en breng hem brandende binnen. Warme kabinetspudding (4 personen)in plaats van de geijkte plumpudding, die me nigeen (en vooral kinderen) vaak te zwaar en te bitter vindt, kan een warme kabinets pudding zeer goed dienst doen: deze is veel smakelijker en minder machtig. 100 gr. zachte biscuits, 150 gr. bitterkoek jes. 30 gr. suiker, 2 eieren, 2 d.L. melk, 50 gr. krenten, 50 gr. rozijnen, 50 gr. sucade, 1,2 ge raspte citroenschil. Besmeer een warme puddingvorm met bo ter, plaats de biscuits regelmatig rechtop naast elkaar tegen de wand, met de mooie kant naar buiten. Stamp de bitterkoekjes fijn. Vermeng de fijngesneden sucade met de gewasschen krenten en rozijnen en het ci troenrasp. Vul de vorm laag om laag met dit mengsel en de bitterkoekjes (eventueel ver mengd met overgebleven biscuits maar zorg, dat de onderste en bovenste laag uit bitterkoekjes bestaat. Klop de eieren met de suiker en de melk en giet deze vloeistof in den vorm. Kook de pudding 112 uur in een pan met kokend water en presenteer hem met een schuimsaus, waarvoor ge 2 eieren met 50 gr. suiker in een goed geëmailleerde pan losklopt, dit vermengt met 1 d.L. alco holhoudende vloeistof of verdunde citroen sap, en de massa, steeds kloppende, laat bin den op een zacht vuurtje. Kerstcake (volgens Engelsch recept): 250 gr. bloem, 150 gr. boter, 15-0 gr. bruine sui ker, 150 gr. krenten, 250 gr. rozijnen, 100 gr. gemalen amandelen, 100 gr. fijngesnedexx sucade, wat zout, kaneel, nootmuskaat, 3 eieren, 11/2 d.l. melk, 3 theelepels bakpoeder Roer boter en suiker schuimig, voeg de eieren één voor één toe, daix de bloem, su cade, amaixdelen, zout, kruiden, gewasschen krenten en rozijnen, melk, en op het laatst het bakpoeder. Vul hiermee een met boter besmeerde spring- of cakevox-m en bak de cake 1 1,2 a 2 uur in een matig warme oven. Bestrijk de bekoelde cake met een dun laagje jam en bedek hem geheel met dik glazuur (gezeefde poedersuiker, nxet wat kokend wa ter.) Breng, voordat het glazuur is opge- droogd, een kerstversiering aan. Gebruik hiervoor roode en groene Fransche vruchtjes roode en zilveren pilletjes, sucade of ange- lique. C. F. MENU VOOR DE KERSTWEEK. Zondag (eerste kerstdag): Ansjovis met ei. Lichte groentesoep. Gebraden gans, doperwtjes, gemengd compote, gek. aard appelen, Sneeuwpudding. Versch fruit. Maandag (tweede kex-stdag)Haringsla. Wildsoep (restjes gans van gisteren). Gebr. wild konijntje, appelmoes, gek. aardappelen. Gevulde sinaasappelen. Dinsdag: Vermicellisoep. Heete bliksem (stamppot van aax-dappelen en goudx*ei- netten), saucijsjes, wentelteefjes. Woensdag: Rijstsoep, Runderlapjes, an dijvie, gek. aardappelen. Drie in de pan. Donderdag: Preisoep, Gebr. varkens lapjes, roode kool, gek. aardappelen. Flensjes met appelmoes V r ij d a g: Witte boonensoep. Gekookte schelvisch met mosterdsaus, gek. aard appelen. Broodschotel met abrikozen. Zaterdag: Julienxlesoep, Gebakken lever met spinazie, gcb. aardappelen. Citroen vla.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 14