1 SP©BTT i Minister Verschuur en IJmuiden. M SPEL VOETBAL. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 24 DECEMBER 1932 i"IBjUii i figgjl 0HÉ Het programma voor Tweeden Kerstdag. Sportevenement aan de Span- jaardslaan. De lezers zullen het ons stellig niet euvel duiden, als we ditmaal eerst hun aandacht voor de tweede klasse vragen, vooral omdat het programma van de eerste klasse wegens de Kerstdagen heel klein is en weinig te beteekenen heeft. Er staat op tweeden Kerstmiddag aan de Spanjaardslaan een sportevenement te gebeuren, zóó belangrijk, als we daar in langen tijd niet hebben bij gewoond. Daar zal namelijk tusschen H.F.C. en D. W. S. de tweede ontmoeting in dit seizoen plaats hebben. Het gaat hier tusschen No. l en No. 2. die op het oogenblik de vol gende cijfers hebben: gesp. gcw. gel. verl. pnt. vóór-tegen gem. H. F. C. 10 7 3 0 17 30—9 1.70 D. W. S. 11 3 2 1 18 37—10 1,64 Men ziet dus hoe miniem het verschil is. De doelcijfers van de Amsterdammers zijn iets mooier, maar die geven den doorslag niet. Het gaat hier vrij zeker om de eerste plaats, al zullen beide gegadigden geducht moeten oppassen voor Velox, die een heel goede derde is en die er niets op tegen zou hebben, als de titanenstrijd die Maandag middag aan de Spanjaardslaan gestreden zal worden, met gelijk spel eindigt. Het is wel meer gebeurd, dat wanneer twee honden om een been vochten, de derde er fluks mee heen liep. Velox heeft nu 16 punten uit 12 wedstrijden en kan dus nog lang niet uitge schakeld worden. Sommigen zijn van mee ning dat I-I. F. C. het Maandag „niet redt"! Deze zwartgallige woorden hebben we in dit seizoen ten opzichte van de Good old al meer gehoord, o.a. ook toen zij naar Amsterdam ging om daar den eersten wedstrijd tegen D.W.S. te spelen. Wat zijn die pessimisten toen beschaamd gemaakt! Neen, wij gelooven, al zal de strijd uiterst zwaar zijn. dat H.F.C. ook nu op beide punten beslag legt. De belangstelling voor deze ontmoeting is uit den aard der zaak heel groot, vooral om dat er niets anders in de buurt gespeeld wordt. Er loopt zelfs een extra trein uit Am sterdam. Als het weer een beetje wil meewer ken, dan is er op het terrein aan de Span jaardslaan geen plaats onbezet. Voor dezelfde afdeeling gaat Bloemen- daal naar Alphen. Deze clubs zijn op papier ongeveer van gèlijke krachten, al slaan wij die van Bloemendaal, vooral na hetgeen zij j.l. Zondag tegen H. F. C. heeft laten zien, toch nog wel wat hooger aan. Dit neemt echter niet weg, dat we niet maar zoo grif een overwinning voor Bloemendaal durven voorspellen. We wenschen haar het beste! V. S. V., die Zondag zulk een groofce ne derlaag tegen H. B. S. op Houtrust moest boeken, heeft Maandag wederom een zwaren uitwedstrijd en wei"tegen D.H.C. in Delft. De Velser verdediging was de vorige week totaal uit vorm. We zullen tenminste maar ho pen dat dit slechts een tijdelijke inzinking was, want zij zal ditmaal weer een uiterst vlugge en gevaarlijke voorhoede hebben te weerstaan. Met den besten wil van de wereld durven we geen overwinning voor V.S.V. en zelfs geen gelijk spel te voorspellen, hoewel bij D. H. C. de twee binnenspelers Post en v.d. Bragt ontbreken, door kwetsuren in den wed strijd 't GooiD. H. C. opgeloopen. Verder hebben er nog talrijke vriendschap pelijke wedstrijden plaats. II. F. C—D. W. S. 1-Iet Ii.F.C.-elftal heeft de volgende op stelling: Van der Meulen, P. Jongeneel, v. Baasbank, R. Jongeneel, Kruyer, Lamp, van Riemsdijk, Denys,, Koper, Dorsman, Hagenaar. HAARL. VOETBALBOND. OVERZICHT. Behoudens enkele wedstrijden in de lagere afdeelingen staat de competitie met de Kerst dagen geheel stil. Het programma van de vastgestelde wed strijden van Maandag luidt: Afdeeling 2 A: Schoten 3Spaarnestad 12 uur Afdeeling 2 C: Zeemeeuwen 2Droste 10 Afdeeling 3 G: Droste 2Vijfhuizen 2 10 Afdeeling 3 H: Schoten 4H.F.C. 5 10 Afdeeling 3 I: H.F.C. Hillinen 4 10 Afdeeling 3 J: Spaarnestad 2Hillinen 3 10 H. F. C. 7—Halfweg 2 10 T. II. B.—HILLEGOM. Naar aanleiding van de geruchten, als zou bovengenoemde wedstrijd geen doorgang vin den kunnen wij mededeelen dat deze wed strijd gespeeld wordt op tweeden Kerstdag, te 2 uur. op het T.H.B.-terrein in het Heem- steedsche Sportpark. T.II.B. verschijnt voor dezen belangrijken wedstrijd die om de bezetting der bovenste plaats gaat, geheel compleet: H. Bosch, A. v. Straaten. H. Spierdijk. W. v. d. Horst, J. Oldenburg. G. Lindhout, F. Lindeman, W. v. d. Ham. H. Aalpol. R. v. Rootzelaer, W. Vellinga. DAMMEN. DE CLUBKAMPIOENSCHAPPEN DAMCLUB „HAARLEM". In het lokaal der Damclub „Haarlem" wer den de wedstrijden om de clubkampioen schappen 1932—1933 dezer vereeniging voort gezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: F. A. Berkemeier wint van G. P. Heck; W. van Daalen wint van J. van Berkum; W. Stroo remise met D. A. van Abs. Tweede klasse: A. Russ wint van R. Groos; J. Lycklema wint van L .P. Huges; J. Singe- ling wint van G. v. d. Werff, J. P. Exel Sr. ïcmisc met A. M. Berghuys. KORFBAL. NED. KORFBALBOND. HET PROGRAMMA. Voor de beide Kerstdagen zijn een klein aantal wedstrijden vastgesteld. Slechts en kele N.K.B.-twaalftallen en dan nog in com binatie met lagere ploegen komen in 't veld. We noemen voor Maandag: S.V.-combinatie Wartburgia-combinatie uit Amsterdam en een Alw. Ready-combinatie tegen het Haag- sche Ready. HAARL. KORFBALBOND. Ook hier op verlangen der verschillende vereenigingen een klein programma. In de le klasse kan Haarlem 2 winnen van D. S. V.l en ontvangt T.H.B. 1Advendo 1. In de 2e klasse A en B gaan de Zilvermeeu wen 2 naar Oosterkwartier 2 en komt Ons Genoegen 1 bij Flora 1 op visite. In 3e kl. A en B. worden gespeeld: Animo 3Meerlebosch 1. Excelsior 1 Tempo 1 en Haarlem 5Oosterkwartier 3 en Tempo 2T.H.B. 3; alle op Maandag. SCHAKEN. BLOEMENDAALSCHE SCHAAKCLUB—CHR. SCHAAKCLUB „HAARLEM". Woensdagavond werd in het clublokaal van de Bloemendaalsche Schaakclub een bondswedstrijd gespeeld tusschen het eerste tiental dezer vereeniging en dat van de Chr. Schaakclub „Haarlem". De uitslag was 55. B.S.C. I: Chr. S. C. Haarlem I: H. W. van DortM. Rumpff 01 W. Droogleever FortuinC. de Wit 10 J. VermeerH. van Es 01 A. v. d. WerffW. F. de Ronde 10 J. LankampJ. E. Baalbergen 01 H. W. HogenbirkJ. Hoeksema 10 F. A. R. ErlingsH. Riphagen 0—1 C. BolsenbroekA. Zekveld 10 A. Hinlopen—J. van Dijk 1—0 G. BlomH. Rustige 01 55 WATERSPORT. „DE DOORDRIJVERS". De Haarlemsche Vouwboot Vereeniging „De Doordrijvers" hield dezer dagen een bij eenkomst ten huize van den heer J. Backx van Wereld te Bloemendaal. Te acht uur werd de bijeenkomst door den voorzitter ge opend. Nadat eerst eenige vereenigingszaken waren afgehandeld, hield de heer K. Vader een interessante causerie met lichtbeelden over kampeeren. Hij behandelde in korte woorden den geweldigen vooruitgang van de techniek van het kampeeren sedert de laat ste vijftien jaren. Vijftien jaar geleden leek kampeeren nog min of meer op een volksver huizing. Men trok er op uit met paard en wagens, volgeladen met koffers en kisten. Tegenwoordig begint het „lichtgewicht"- kampeeren, d.w.z. het kampeeren door mid del van een uitrusting, die men zelfs op een voettocht mede kan nemen, steeds meer in zwang te komen. Wat van groot belang is: de landeigenaars beginnen langzamerhand een meer welwillende houding aan te nemen tegenover de kampeerders, die zij vroeger liever zagen gaan dan komen. Ten slotte vertelde sprekereen en ander over het kampeeren per vouwboot, z.i. de ideale combinatie voor een kampeerder. Langs het water vindt men over het alge meen rustiger plekjes om te kampeeren dan langs de wegen. Hij sprak de hoop uit, dat deze laatste tak van sport in Holland tot even hooge ontwikkeling zal komen, als in Duïtsehland al vele jaren het geval is. Na de pauze zou Ir. van Tongeren een be spreking houden van vouwboot-lectuur. In verband met het vergevorderde uur stelde hij zijn bespreking uit tot een volgende bij eenkomst. Vervolgens sprak de heer H. Polak over zijn reizen en voornamelijk over het Panama kanaal en omgeving. Zijn woorden werden met lichtbeelden toegelicht. Met een woord van dank aan allen, die medegewerkt hadden om den avond te doen slagen, sloot de voorzitter de druk bezochte bijeenkomst. UIT DE OMSTREKEN IJMUIDEN DE ROYEMENTEN IN DE IJMUIDER FEDERATIE. EEN DRUK BEZOCHTE PROTEST VERGADERING Door het hoofdbestuur van den Centralen Bond van Transportarbeiders was besloten twee leden van de IJmuider Federatie wegens handelingen in strijd met het belang der or ganisatie te roijeeren.. Hierover had een aan tal arbeiders Donderdagavond een protestver gadering belegd in Cycloop, welke vergade ring dx-uk bezocht was. Als spreker trad op de heer H. de Boer. lid van het dagelijksch bestuur der IJmuider Federatie, een der geroyeerden. Spreker gaf een overzicht van hetgeen de laatste twee jaren in het bijzonder na de fusie, in de organisatie had plaatsgevonden. Door sprekers houding tegenover het aan vaarden van verslechteringen enz. was hij steeds in botsing gekomen met de andere leden van het dagelijksch bestuur. Deze hebben hem thans, zijn invloed vreezende bij hun plannen tot het doen van concessies, uit het bestuur verwijderd. Spreker raadt de aan wezigen aan, „geen cent loonsverlaging" te aanvaarden, als het beste antwoord op het royement. Eischt van uw bestuur verantwoor ding over de royementen in een door de or- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. ganisatie uitgeschreven vergadering, op wel ke vergadering spreker aanwezig zal zijn. De rede werd meermalen door applaus on derbroken. Een collecte, gehouden ter delging van de kosten, bracht f 10 op. POLITIEBERICHTEN v. d. F. wonende te Haarlem, werd door de politie van Bloemendaal en Santpoort aan gehouden ter zake van diefstal van denneboo- men te Santpoort en overgebracht naar het bureau van politie der gemeente Velsen te IJmuiden, ter voorgeleiding voor den commis saris van politie aldaar. Bij huiszoeking te Haarlem werd nog een aantal boomen in be slag genomen, het onderzoek in deze wordt voortgezet. Door de verkeerspolitie der gemeente Velsen werd controle gehouden over de zandvracht- auto's van B.. rijdende door Santpoort. Tegen drie bestuurders werd procesverbaal opge maakt wegens slecht werkende remmen en tegen één bestuurder wegens een niet nauw keurig werkend stuurtoestel. Deze laatste auto werd onmiddellijk van den openbaren weg verwijderd en naar een garage ter herstelling overgebracht. KERSTFEESTVIERING I. O. G. T. Door de loge I.O.G.T. „In Veilige Haven" wordt Woensdagavond half acht een feeste lijke vergadering gehouden in de zaal van de I. O. O. F. Oranjestraat no. 1. Deze vergade ring zal een intiem feestelijk karakter dra gen en is alleen toegankelijk voor leden en genoodigden. Als spreker voor dezen avond zal optreden de heer G. J. van Dam uit Haarlem. De heer K. Gouda, organist der O. K. kerk zal het muzikale gedeelte van den avond verzorgen en een dameskoortje zal eenige liederen ten gehoore brengen. GEMEENTELIJKE GENEESKUNDIGE- EN GEZONDHEIDSDIENST De Directeur van den Gemeentelijken Ge neeskundigen- en Gezondheidsdienst zal van 24 December tot 2 Januari a.s. afwezig, en gedurende dien Lijd niet voor belanghebben den te spreken zijn RADIOVERBINDING MET SCHEPEN. De navolgende schepen zijn Zaterdag 24 December 1932 in radio-telegrafische verbin ding met het kuststation Scheveningen Radio: Baloeran, Barentsz, Dempo, Flandria, Indrapoera, Joh. de Witt, Joh. v. Oldenbar- nevelt, Kota Agoeng, Kota Pinang, Lemaire, Mam. v. St. Aldegonde, Orania, Oranje Nas sau, Poelau Laut, Poelau Tello, van Rensse laer, Sibajak, Simon Bolivar, Van Spilbergen, Tasman, Veendam. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.90—1.50. Griet per 50 K.G. 30—12. Tongen per K.G. 1.80—0.55. Groote schol per 50 K.G. 18—15. Middelschol per 50 K.G. 2218. Zetschol per 50 K.G. 24—19. Kleine schol per 50 K.G. 23—7. Schar per 50 K.G. 8. Rog per 20 stuks 2716. Groote schelvisch per 50 K.G. 35—28. Middelschelvisch per 50 K.G. 27—23.50. Kleine middelschelvisch per 50 K.G. 22— 17.50. Kleine schelvisch per 50 K.G. 18.50— 15.50. Kabeljauw per 125 K.G. 46—32. Gullen per 50 K.G. 16—1.90. Wijting per 50 K.G. 8—1.40. DE GEVAARLIJKE CARBIDBUS AAN BOORD. MEN ZIJ TOCH VOORZICHTIG. De Raad voor de Scheepvaart heeft uit spraak gedaan over het ongeval aan boord van den motorlogger „Wilhehnina VI" KW 101, waar bij het openmaken van een bus car bid een matroos tengevolge van een ont ploffing ernstig werd gewond. De Raad is van oordeel, dat dit ongeval uitsluitend is te wijten aan verregaande on voorzichtigheid bij het openen van de bus carbid. Het is wel te betreux-en, dat het, ook na dexx oixxzendbrief van den hoofdinspecteur voor de scheepvaart vaxx 17 October 1928 c. no. 144 aan reeders en schippers van vis- schersvaartuigen betreffende de berging van carbid, nog voorkomt, dat de daarin vervatte raadgevingexx geheel in den wind worden ge- slagexx. Dat een stuurman, die zelfs jaren lang als schipper op loggers heeft gevaren, dit gevaarlijke werk ziet gebeuren en geen enkelen xxxaatregel neexxxt om dit te verhin- dereix, is onbegrijpelijk en zeer te laken. Hij wist niet eens met zekex-heid, dat eexx snijmes voor het openen van een carbidbus aan boord aanwezig was. Ook beweerde hij, dat een volle bus van 50 K.G. niet in de eeni ge aan boord hermetisch gesloten bus kon worden overgestort, welke bewering bij on derzoek is gebleken onjuist te zijn. Tevens is bij dat door de Scheepvaartinspectie gehou den onderzoek gebleken, dat zich een snij mes als bovenbedoeld wel aan boord bevond. De Raad grijpt deze gelegenheid aan om nogmaals dringend te waarschuwen tegen het openen van een carbidbus op een wijze, waarbij vonken kunnen ontstaan en spreekt de hoop uit. dat de reedei's de bemanningen hunner schepen op het groote gevaar van ccxx werkwijze, welke hier is gevolgd, zullen wijzen. VISCHCONTINGENT VOOR BELGIë. VOOK HET EERSTE KWARTAAL '33. In het eerste kwartaal vaxx 1933 zal de vol gende hoeveelheid zeevisch (haring uitge zonderd) en zoetwatervisch uit ons land in België mogen worden ingevoerd: In Januari 6850, in Februari 10,340, in Maart 12.375, totaal 29.565 metrische cen tenaren netto-gewicht. Waardig protest der Een open brief met veel argumenten. Het bestuur der Reedersvereeniging heeft een open brief gezondexx aan den Minister van Economische Zaken en Arbeid in verband met diens antwoord aan de Tweede Kamer over het visscherijbedrijf te IJmuiden. „Het bestuur der Vereeniging van Reeders van Visschersvaartuigen te IJmuiden mag u niet verhelen, aldus de „open brief", dat het met diep leedwezen heeft kennis genomen van hetgeen door Uwe Excellentie over het stoomtrawlersvisschei-ïjbedrijf te IJmuiden is gezegd, bij de behandeling van de begrooting 1933, van de afdeeling Vissclierijen en kan xiiet nalaten bij Uwe Excellentie op te komen tegen de wijze, waarop Uwe Excellentie heeft gemeend te mogen sprekexi over den xxoodtoestand in ons bedrijf, tengevolge waar van, oxigerekexxd nog de groote bedrijfsver liezen, ongeveer 2500 menschen ixx en buiten IJnxuiden door geheele of gedeeltelijke werk loosheid zijn getroffen, met al de gevolgexx daarvan Er is een tijd geweest, dat de Regeering zóó grooten prijs stelde op het behoud van de Nedexiandsche stoomtrawlervloot. dat zij ons verbood einde 1917 uit te varen, uit vrees, dat de schepen naar vreemde havens zouden worden opgebracht, terwijl ze zelfs einde 1918 geen vergunning verleend tot verkoop van oudere schepen naar het buitenland. Gedurende de jaren 1914 tot 1919 moest het bedrijl' een aanzienlijk gedeelte der vangst afstaan tegen sterk verminderde prijzexx ten behoeve der vischdistributie, en de reederijen en de opvarendexx hebben ieder hun deel daaraan moeten helpeix bijdragen. Dit bedrijf heeft ook in de na-oorlogsjaren zoozeer van de inzinking te lijden gehad, dat de winstexx, gedurende den oorlog ge maakt, meer daxx weggesmolteix zijn en van een algemeen débacle kon worden gesproken. Ondanks dit alles is het IJmuider stoom- trawlvisscherijbedrijf in stand gebleven exx heeft zich in den loop der jaren hersteld, n'en déplaise de omstandigheid, dat nimmer door de Regeerixxg steun is gebodexx, zelfs niet in de jai'en 1920 tot 1924. Oxxs bestuur wenscht zich evenwel xxiet te beperken tot een protest over den geest, die uit 's ministers woorden heeft gesproken, maar acht zich ook vex-plicht op te konxexx tegen meerdere feitelijke onjuistheden, die in uwe beschouwixxgen voox-komen. De minister schrijft, dat bij de Regeerixxg sinds vele jai'en het besef bestond, dat het bedrijf niet gezond is, maar waarom heeft daix de regeering gedurende die vele jaren den tijd ongebruikt latexx voorbijgaan, om daarixx veraxxdering aan te brengen, en de medewerkixxg om verbeteringen, waar die door de reederij werd gevraagd, geweigerd? (pufverbod, onrechtmatige indirecte heffing van havengelden, enz.) Van eexx permaxxenten xxood, waarin ons bg- drijf regelmatig zou verkeerexx, is ons niet bekexxd. Ons bedrijf is door factorexx aaxi dexx aard van het bedrijf inhaereixt,oxxderhevig aan groote schommelingen eix aaix meer en verhoudingsgewijs grootere risico's, dan vele axxdere bedrijven, waarbij de bedrijfsleiding meer dix'ecten invloed kaxx uitoefeixen op den gang van zaken of sneller kan ingrijpen, en het is onjuist thaxxs een voorstelling te geven, waarbij de gevolgexx van de huidige crisis voor een grooter of kleixxer deel wordeix ge schoven op zoodaxxigeix permaxxenten nood. De minister maakt er ons bedrijf een grief vaix, dat een goed deel, en vooral de kleixxere bedrijvexx, niet op voldoend fixxaxxcieele basis zijn gevestigd, maar wij moetexx er Uwe Ex- cellexxtie op wijzen, dat reeds nxeerdere ree derijen, ïxa over voldoende kapitaal te hebben beschikt, door vexiiezen dat kapitaal hebbexx verloren en in moeilijkheden zijn gekomen, en dat anderzijds onze Nedexiandsche wetge ver geexx enkele xxxaatregel heeft getroffeix om te voorkomen, dat menschen met onvoldoend .kapitaal zaken ter haxxd xxemen, boven hun financieel vermogen, en dat het toch niet aaxxgaat, de wèl gefundeerde bedrijven aan- sprakelijk te stellen voor hetgeen dei-den, zonder hun toedoen, vaak tegen hun zin, zeer in hun nadeel, meenen te mogen onderne men. Het oprichten van bedrijveix is toch in Ne land vrij? Wat de loon- exx arbeidsvoorwaarden der opvarendexx en andere groepen arbeidei's be treft, is het Uwe Excellentie bekend, dat de coxxtractexx eerst per 31 December as. afloo- peix eix oxxs bedrijf niet in staat was daarixx tusschentijds verandering aaix te brexxgen, zoixder contractbreuk te plegen. Erkennende de wenschelijkheid van een goede verstandhouding en samenwerkixxg tusschen reeders eix haixdelarexx, kan ons bestuur toch niet bevroedexx, hoe door ge brek aan goede verstandhouding, het bedrijf dientengevolge in permanenten nood zou verkeeren. Ixx de eerste plaats mag opgemerkt worden, dat deze verstandhouding ïxiet zooveel te wenschen overlaat, als sommigen gaarxxe wil len doexx geloovexx eix wij wijzen er Uwe Ex cellentie op, dat de beide conflictexx, die in de paar laatste jaren zijn voorgekomen, niet zijn geweest geschillexx tusschen reederij en handel, maar tusschen handel exx Regeeving, waai'bij de reederij de dupe werd en het ge lag had te betalen. Dat dit voor een deel geschiedt langs dexx weg vaix consignatie, zal niemand verwon deren, die met dexx vischhaxxdel bekend is en er voorts rekening mede houdt, dat de Ne- derlaxxdsche handel zich wat den export be treft ook aan buitenlandsche toestaxxden heeft aaix te passen. Daardoor heeft ons land ook een export van groote beteekenis gekregen, en wanneer thans, tengevolge van de internationale lxan delspolitiek en andere moeilijkheden, daar in een wijziging ten nadeele is gekomen, kan men den handel bezwaarlijk daarvan een grief maken en moet begrepen worden, dat door de inzinking van den export het ge heele reederij bedrijf, dat èrx in de behoefte van den export, èn in de behoefte van den binnenlandsclien handel voox-zag, tot beper king van de uitoefening van het bedrijf werd gedwongen, waarvan de binnenlandsclie han del uit den aard der zaak in lichte nxate den weerslag moest ondervinden. Maar ook in deze meenen wij reden te heb ben van klagen over gebrek aan medewerking van de Regeering. Het vei-zoek, reeds voor vele jaren tot de Nederlandsche Regeexing gericht, om in de gevangenissen uitsluitend Nederlandsche visch te geven inplaats van ook vreemde Reedersvereeniging. visch. heeft nimmer genade kunnen vinden, terwijl ook in meer Rijks-, Provinciale- en Gemeentelijke instellingen, aan de visch een betere plaats op de tafel had kunnen worden ingeruimd. Dat de binnenlandsche handel terecht zou klagen over gebrek aan gelegenheid om visch te verkrijgen, moet beslist worden ontkend. Wanneer dan ook de binnenlandsche han del visch wil hebben, kan ze die krijgen, even wel tegen prijzen waarvoor gevaren kan wor den en in de soorten, zooals de zee die in de vei'schillende tijden van het jaar oplevert". Weerlegd wordt dan de beschuldiging, dat men in IJmuiden werkt met cijfers. Over de cijfers van den invoer van vreemde visch, waarvan de Minister zegt, dat ten aanzien daarvan nog meer wordt ovei'di'even dan met die van de resultaten der stoomtrawlvïssche- rij zegt de brief vei'der: Deze cijfei-s zijn ten deele ontleend aan het maandblad voor In-, Uit- en Doorvoer en voor het overige afkomstig van het Staats- visschei-shavenbedrijf te IJmuiden en der halve authentiek. Maar u begint de cijfei's onjuist te groepee- ren, want wij hebben het niet over zeevisch en de zeevisscherij in het algemeen. Daax'om behoort de haring er niet bij en moogt u deze er ook niet bij rekenen, met uitzondering van de trawlharing. die door de stoomtrawlers wordt aangevoerd. Maar ge zouten haring en Engelsche drifterharing moeten buiten beschouwing blijven. Eei'st dan heeft men de zuivere en verge lijkbare cijfers, die op de zaak betrekking hebben. En dan stellen wij tegenover uw cijfers, die van het Centraal Bureau van de Statisti'ek en van het Staatsvisschershavenbedrijf en zullen wij u bewijzen, dat die vreemde in voer niet op hetzelfde niveau is gebleven, maar dat, waar eigen aanvoer met minstens 45 pet. achteruit is gegaan, de vreemde in voeren zijn verdubbeld en in sommige geval len veel meer dan verdubbeld. Hieruit blijkt dus, dat in de gegeven be schouwingen in geen enkel opzicht overdrij ving schuilt, dat de invoer van vreemde visch wèl de spuigaten uitloopt en inderdaad zoo extra ordinair is als dezerzijds geschetst, waarmede wij meenen tevens bewezen te heb ben, dat de IJmuidensche cijfers juist zijn en dat wanneer er sprake is van werken met cijfers, dat verwijt niet tot ons mag worden gericht. Wat door het bedrijf is gevi-aagd, is rechts herstel, aangezien in strijd met de wet van 1899, verkapte havengelden worden geheven, door middel van te hooge retributies, erf pachtscanon en dergelijke. Dat is geen verzoek om geld of steun, dat is alleen een verzoek om niet langer belastin gen te moeten opbrengen, die ten onrechte worden geheven. Wij meenen in dit vei'band te mogen zeg gen, dat de vaak waargenomen aandrang op saneering van het bedrijf, voor een niet ge ring deel gevolg is van deomstandigheid, dat in deze tijden van inzinking zeer velen, al dan niet tot oordeelcn bevoegd, meenen de bedrijfsleiding aansprakelijk te mogen stellen voor alle gevolgen, die uit den crisis-r tpestand voortvloeien.'Dat beteekent niet, dat wij niet zouden willen erkennen, dat ook in ons bedrijf, evenals in ieder ander bedrijf, telkens opnieuw dingen te verbeteren zijn, exi wij geven u de verzekering, dat dit ons niet ontgaat en dat wij daarmede duurzaam bezig zijn, al wordt ook het tempo daarvoor vaak bepaald door omstandigheden buiten onze controle. Om het vergif van overheidssteun, zooals u' het gelieft te noemen, hebben wij niet ge vraagd; wij vragen alleen dien steun en die medewerking van de Regeering, waarop wij in alle billijkheid, evenals ieder ander bedrijf aanspraak meenen te mogen maken en onze wenschen op dit gebied zijn u xxiet onbe kend". De brief eindigt aldus; Gij hebt ons die taak (het geven van een antwoord op 's Ministers beschouwingen) noodzakelijk gemaakt. Maar wij willen dit schrijven niet beëindigen, zonder met enist en klem bij u te hebbexx aangedrongen een ander standpunt tegenover ons bedrijf in te nemen, dan tot heden is geschied. Het bedrijf zelf is het waard; de duizenden die er hun bi-ood in hebben verdiend en ge deeltelijk er nog in verdienen, hebben het noodig. KERSTFEESTVIERING NED. HERV. ZONDAGSSCHOOL. De Kei'stfeestviering voor de kinderen van de Zondagsschool Matth. 2116b zal dit jaar weder plaats vinden in de Ned. Herv. Kerk te Velsen. Dit zal geschieden in twee ploegen op den 2en Kerstdag en wel te 2.30 en 6.30 uur voor de groote leerlingen. De toegang is voor een ieder geheel vrij, zoodat het be stuur hoopt op een druk bezoek van hen die hiermede sympathiseeren. Het belooft een mooi feest te zullen worden. SANTPOORT VERGADERING R.K. CENTRALE. Onder leiding van Pater Arts vond in 't Huls te Velsen, een bijeenkomst plaats, waar in de oprichting van een R.K. Centrale be sproken werd. Aanwezig waren 35 bestuurs leden. Statuten en huishoudelijk reglement werden besproken. In een volgende vergade ring zal een definitief bestuur worden gekozen waarvoor candidaten kunnen woi'den inge leverd bij den secretaris van het comité, den heer Dijkman. PERSONALIA In de commissie voor de centrale film keuring is voor vijf jaar benoemd de heer P. K. Polderman te Santpoort. BETRAPT De Bloemendaalsche politie heeft in sa menwerking met de rijkspolitie van hier de hand weten te leggen op een inwoner van onze plaats, die op verschillende plaatsen Neethof, Rijkenspark, particulier terrein zich jonge sparreboompjes had toegeëigend, met het doel deze te verkoopen als kex-st- boonxpjes. Men kwam op de gedachte hem aan te houden, toen hij zulk een boompje vervoerde. Daar hij geen herkomst kon op geven. werd het onderzoek voortgezet met als resultaat, dat hij tenslotte bekende.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10