FINANCIEELE KRONIEK. ™Abdijsiroop HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 24 DECEMBER 1932 Dc groofc geldovervloed komf nog steeds aan de koersen van obligaties ten goede. Hef ge vaar van eenzijdigheid bij beleg ging van gelden. De Zwifser- sclie geldmarkt. Aandeelen als belegging. Nog altijft blijft het groote onderscheid tusschen de Obligatiemarkt en de Aandee- lenmarkt op de effectenbeurzen bestaan. Terwijl voor aandeelen uiterst weinig be langstelling aan den dag wordt gelegd en de koersen meerendeels dalen, worden de obli gaties nog voortdurend gevraagd. Aan den groote geldovervloed komt nog geen einde en men meent aan de beurs, dit dit voor eerst ook niet komen zal. Amsterdam komt thans reeds voor de derde maal sinds kor ten tijd met een leening aan de markt, aangemoedigd door het succes, waarop alle gemeentelijke en provinciale emissies thans kunnen bogen. Dat er ln deze successen een gevaar ligt, hebben we meer dan eens opgemerkt. Niet alleen de mogelijkheid van inflatie dient in dezen tijd bij elke be legging in aanmerking te worden genomen, ook de kans op een krappere geldmarkt moet worden overwogen. Men is hieraan herinnerd door de wijzigingen, welke zich sinds eenigen tijd op de Zwitsersche geld markt hebben voltrokken. In veie opzichten is de financieele toestand in Zwitser land aan dien van ons land gelijk. Met het onze behoort het tot die weinige landen, die aan den Gouden Standaard hebben vastge houden, en waar de geldmarkt zeer ruim is. Langen tijd was de Zwitsersche geldmarkt één der veilig geachte schuilhoeken van het kapitaal. Plotseling echter is sinds een viertal weken de Zwitsersche geldmarkt krapper geworden: ca. Frs. 100 millioen aan goud moest worden afgestaan, de goudge rande obligaties bewogen zich in dalende richting, de Zwitsersche wisselkoers daalde en aanstonds deden geruchten de ronde, dat de Zwitsersche franc in gevaar was. Gevolg daarvan was weer dat bijvoorbeeld de spaarinlagen terugliepen en een officieele verklaring van de regeerïng noodig was, waarin gezegd werd dat voor inflatie van de Zwitsersche franc geen vrees behoefde te bestaan. Zij heeft er daarbij op gewezen dat de Zwitsersche franc voor ca. 160 pCt. door goud gedekt is. Zelfs al zouden alle bankblijetten, welke zich in het buitenland bevinden terugvloeien en tege lijkertijd nog Frs. 1 milliard buiteniandsche schulden worden opgevraagd, dan nog zou de circulatiebank over Frs. 400 millioen aan goud beschikken, waardoor de restee- rende bankbiljetten voor 110 pCt. door goud zouden zijn gedekt. De Zwitsersche franc heeft zich weer kun nen herstellen, de goudgerande waarden echter nog niet ten volle, maar hoe het ook zij, men heeft de jongste gebeurtenissen in Zwitserland voor Nederland ten voorbeeld gesteld. Daartegen is geen bezwaar, wan neer maar geen al te positieve conclusies worden getrokken. Want met zekerheid is ook over de ontwikkeling van de geldmarkt in ons land niets te zeggen. Ze is nog altijd buitengewoon ruim. In de kluizen der ban ken liggen groote hoeveelheden goud en baar geld, waarvoor op korten termijn nauwelijks rente is te maken. Herhaaldelijk kan men in deze tijd lezen, dat groote on dernemingen obligatieleeningen aflossen, om zich van overtollige kasmiddelen te ont doen. Zoo bezien, is er dus geen reden om binnen korten tijd hoogcre geldkoersen te verwachten. Aan den anderen kant is het een feit, dat onze bevolking thans op haar vermogen in teert. Dat men zulks op de geldmarkt niet merkt is een gevolg van den toevloed der in de bedrijven vrijkomende, niet meer ren- deerende gelden. Er moet echter een tijdstip komen, waarop het evenwicht tusschen vraag en aanbod naar geld terugkeert. Het feit, dat sinds de laatste maanden door Rijk en Gemeenten in toenemende mate op de geldmarkt een beroep wordt gedaan, werkt daartoe mee. Het geld ,dat door de uitgif ten van staats- en gemeenteleeningen aan de geldmarkt wordt onttrokken, keert daar niet terug, maar wordt in de meeste geval len gebruikt voor de uitvoering van werken, waarvan een groot deel niet aanstonds productief is. Het groote plan der werk verruiming door de regeering, waarmede een bedrag van 25 millioen gemoeid is, zal weliswaar door de bankiers worden verstrekt, zoodat daarvoor niet behoeft te worden ge leend. indirect is zulk een transactie toch op de geldmarkt van invloed. Een bedrag van 25 millioen speelt thans nog geen rol van beteekenis. Wanneer men leest, welke de plannen van vele gemeenten zijn. staan ons echter nog tal van emissies te wachten. Het is nu maar de vraag of de bedrijven nog geruimen tijd zooveel mogelijk geld zullen afstooten, of dat, door een opleving van handel en nijverheid, ruimere middelen noo dig zijn. Het is ook de vraag, hoe zich onze betalingsbalans zal ontwikkelen. De export gaat terug, maar ook de import daalt en per saldo is het tekort op de handelsbalans in 1932 beduidend kleiner dan in 1931. Er is niets van te zeggen, of er iets zal terecht komen van do ontwapeningsconferentie, van de schuldenregeling en het slechten der tariefmuren in Europa en Amerika. Zon der een oplossing van deze vraagstukken, kan men zich een conjunctuurskentering van eenige beteekenis nauwelijks denken. Komt zij echter wel, dan is zij uit den aard der zaak van invloed op de geldmarkt. Komt zij niet, dan wordt de financieele po sitie der z.g. „goudlanden" moeilijker, door dien hun concurrentievermogen op de wereldmarkt verder vermindert. We komen dan, zooals men dat uitdrukt, óp het eiland te zitten en wat daarvan de gevolgen zullen zijn, valt licht te vermoeden. Het is er dus verre vandaan, dat staats- en gemeentelijke obligaties het karakter van absolute zekerheid zouden dragen. Ook in den aankoop van deze fondsen schuilt een speculatief element, in zooverve men daarbij uitvaar van de verwachting, dat ten eerste geen inflatie van den gulden zal in treden en ten tweede de geldmarkt nocr ïangen tijd ruim zal blijvend. Het één noch het ander staat vast. d Wij schrijven dit allerminst, om wantrou- T wen te wekken ten aanzien van bedoelde fondsen, doch alleen om er aan te herinne ren, dat men in dezen tijd. nu de obligatiën zulk een begeerenswaardig bezit worden ge acht. licht kan overdrijven. In nog veel sterkere mate dan vroeger geldt thans, dat bij be'.eggïnge van kapitaal op een zoo goed mogelijke verdeeling van risico's moet wor den gelet en dat naast obligaties, in eiken trommel een bedrag aandeelen aanwezig moet zijn. De wenschelijkheid hiervan wordt den laatsten tijd zelfs door levensver- zekeringsm.pijen en spaarbanken overwogen en is een vraagstuk geworden waarover de deskundigen het nog niet eens zijn. Maar voor den particulier is uitsluitende beleg ging in obligaties een onvergeeflijke eenzij digheid. Hierop mag naar onze meening in dezen tijd wel eens weer worden gewezen, ook al is de waarschuwing niet nieuw. Het is te hopen, dat Staat en Gemeenten in de bestiering harer huishouding grond zullen geven voor een toenemend vertrouwen, dat op zijn beurt weer een gezonde basis vormt voor lagere rentekoersen. Dat deze zich thans voornamelijk basecren op een extra- ruime geldmarkt en gebrek aan loonend werk ln de bedrijven, blijft een abnormaal verschijnsel, dat niet mag worden voorbij gezien. LETTINGA. JUBILEUM BIJ „POLYHYMNIA". A. N. ZONNEVELD, 25 JAAR VOORZITTER. Dinsdag, 27 December hoopt de heer A. N. Zonneveld den dag te herdenken, waarop hij voor 25 jaren als voorzitter van het gemengd koor „Polyhymnia" werd verkozen. Gedurende al deze jaren heeft de heer Zonneveld zich met volle toewijding aan de belangen zijner vereenig'ing gegeven; door zijn krachtige en welbewuste leiding mocht het koor zich opwerken tot een der eersten in den lande, Mede op zijn initiatief werd het kinder koor der vereeniging opgericht. Wij herinneren hier nog aan de ter gele genheid van het 20-jarig bestaan der ver eeniging in 1920 georganiseerden kwartet wedstrijd, alsmede aan den Grooten Inter nationalen Zangwedstrijd, welke in 1925 bij het 25-jarig bestaan van het koor werd gege ven. Dank zij zijn krachtige leiding werden bei de wedstrijden een groot succes en alom in den lande worden de wedstrijden van ..Poly hymnia" als voorbeeld van goede organisa tie ten voorbeeld gesteld. Niet minder geslaagd waren de beide bui teniandsche tournée's van het koor t.w. in 1926 naar Brussel en in 1930 naar den Rijn. Ook hier was de heer Zonneveld mede de man die de teugels in handen hield en dit vooral voor een gemengd koor zoo moeilijke werk tot een welgeslaagd succes voor de ver eeniging leidde, waaraan alle deelnemers met groot genoegen en met dankbaarheid terug zien. In verband met zijn aangename wijze van werken zoowel op de concerten als op de re petities hebben de leden der vereeniging dan ook gemeend dit jubileum niet onopgemerkt te mogen laten voorbijgaan. Het voornemen bestaat dat feit op de eerstvolgende repetitie op 27 dezer in gebouw „Zang en Vriendschap" te herdenken. AANBESTEDING ONDERHOUD VAN IIET NOOKDZEEKANAAL. Door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noord- Holland werd Vrijdag aanbesteed het onder houden van de werken van het Noordzee kanaal 1933'34. De inschrijvingen voor het le perceel (ra ming G7.00Cn waren als volg';: P. C. Dubbelt, IJmuiden 57.850; Jac. v. d. Vlies, Sliodrccht 56.900; J. Schermer Jr., Nieuwekerk f 58.953: H. Oudshoorn, Velsen 58.650; J. de Waard. IJmuiden 59.383; D. v. d. Plas, IJmuiden f 61.775: N.V. T. Smeu len, Rotterdam 58.320; N.V. P. Daalder, Alkmaar 58.513; Vallentijn Philippus Braun en Zonen 01.450; J. de Vries, Heemstede 62.280; J. visser, Sliedrecht f 59.400: p. Cu pido, IJmuiden 59.000; P. Heeren en Zn., IJmuiden 58.258; P. C. Langeveld f 60.700; J. J. Jansen, Middelburg 59.500; R. Beiter, Haarlem 65 400. Voor het 2e perceel (raming 30.000) waren de inschrijvingen als volgt: H. van Meekeren, Hindeloopen 26.800; J. J. Jansen 27,500; J. Jongsma, IJmuiden 28.600: P. II. van Essen. Halfweg f 25.325: N.V. P. Daalder 25.776: Valentljn Philllpus Braun en Zonen 26.400: P. Cupido 25.800; H. Oudshoorn. Velsen 24.900. W. A. Sanders en W. J. F. Koks. IJmuiden Oost 27.645; J. de Waard f 27.140, P. Heeren 27.000: N.V. Smeulers 26.940. Voor het 3e nerceel (raming 20.000) waren de volgende bJU-tt°n binnengekomen: N.V. T. Smeulers f 17.880: H. Visser. Lemmer f 20.180: J. de Groot. Purmerend f 18.162: W. Visser en H. Visser Bzn. 18.390. Voor perceel 1 en 2 had J. de Vries Inge schreven voor 89.478; voor perceel 1, 2 en 3 N.V. T. Smeulers voor 101.800. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN u 60 Cts. per regel. De Hoest van een ouden man verbannen Joor Abdijsiroop "Al« ik begon te hoesten, duurde het wel een kwartier voor ik tot bedaren kwam. Ik was dan zoo vermoeid en afgemat, dat lk niet heen of weer kon. Toen ik echter met Abdijsiroop begon, ging ik met den dag vooruit en na het gebruik van maar één fiesch, ben ik weer geheel de oude. 'k Klim bi) ons de trap op van 40 treden zonder hoest of benauwdheid." (Origineel ter inrage) D. D. v. E. te A. BijHoest Griep - Bronchitis - Asthma MVoor de Borst Alom verkrijgbaar.Thana Fl. 1.-, PI. 1.50, F1.2.7S Gebruik buitenshuls Abdijsiroop-Bonbons per doos 35 ct, per dubbele dooi 60 ct. ABDIJSIROOP-BONBONS (Gestolde Abdijsiroop) KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN. De agenda voor de 95ste vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, te houden op Dinsdag 3 Januari 1933, des namiddags te 7.30 uur, luidt: Agenda; 1. Opening. 2. Verkiezing algemeen voorzitter. 3*. Verkiezing voorzitter afdeeling groot bedrijf. 4. Verkiezing voorzitter afdeeling Klein bedrijf. 5. Verkiezing plaatsvervangende voorzit ters af deelingen Grootbedrijf en Kleinbe drijf. 6. Verkiezing leden vaste Commissies. 7. Notulen. 8. Ingekomen stukken. 9. Mededeelingen. 10. Goedkeuring verzonden schrijven aan Tweede Kamer der Staten-Generaal, inzake vrachtverdeeling in de binnenvaart. 11 Susidies: 1. Haarlemsche Bond van R. K. Jongens patronaten. 2. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer te Wijk aan Zee en Duin. 3. Ned. Organisatie Intern. Kamer van Koophandel (extra). 4. Nederlandsch Persmuseum. 12. Benoeming lid Commissie van Bijstand Economisch Instituut voor den Midden stand. 13. Concept-schrijven Bureau aan minister van Justitie, betr. buitengerechtelijk ac- coord. 14. Concept-schrijven Bureau aan Burge meester en Wethouders van Haarlem, betr. verordening ex-artlkël 15 Geldschieters- wet. 15. Rondvraag. 16 Besloten zitting. GEEN SUBSIDIE DER PROVINCIE Om prae-advies is in handen van Ged. Sta ten van Noord-Holland gesteld een adres van het bestuur der Vereeniging tot instandhou ding van het Medisch-Maatschappelijk Con sultatiebureau voor Alcoholisme voor Haar lem en Omstreken, houdende verzoek om een provinciaal subsidie van f 200 voor het jaar 1932. De onderwerpelijke aangelegenheid mag geacht worden binnen den kring van de be moeiingen der Prov. Staten te liggen en er zou dan ook bij Ged. Staten geen bezwaar hebben bestaan de inwilliging van het ver zoek van het Haarlemsche bureau aan te be velen. indien zij de zekerheid hadden kunnen verkrijgen, dat aan de voorwaarden, welke in dezen plegen in acht genomen te worden, d.w.z. steun van het Rijk en van de belang hebbende gemeente, zou worden voldaan. Uit de ter zake ingewonnen Inlichtingen is gebleken, dat de gemeente Haarlem het bu reau reeds sedert 1929 subsidieert. Adres sante heeft evenwel van het ministerie van Binnenlandsche Zaken bericht ontvangen, dat het Rijk thans geen verdere uitbreiding aan het aantal gesubsidieerde drankbestrij- dersvereenigingen geeft en haar verzoek om een Rijksbijdrage derhalve niet kan worden ingewilligd. Aan de voorwaarden, verbonden aan het verleencn van een provinciale bijdra ge. zal dus niet worden voldaan. Weliswaar is aan het Haarlemsche bureau van wege het ministerie van justitie over het jaar 1931 'n bedrag van f 217.38 uitgekeerd en 'is in de begrooting voor 1932 te dier zake een bedrag van f 250. geraamd, doch deze uitkee- ring mag niet worden beschouwd als een sub sidie in den gebruikelijken zin des woords. Zij wordt berekend naar den omvang van het werk dat voor de Justitie wordt verricht, zooals het uitbrengen van voorlichtingsrap porten, bemoeiingen ten behoeve van ont slagen gevangenen en voorwaardelijk ver oordeelden en was dies meer zij. Onder deze omstandigheden kunnen Ged. Staten geen vrijheid vinden de inwil liging van het onderhavige verzoek te be vorderen. Evenwel mag worden verwacht dat dc regeering, zoodra betere tijden zijn aan gebroken. op het thans ingenomen stand punt zal terugkomen. Adressante zou zich dan andermaal tot de Prov. Staten kunnen wenden. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN Terug te bekomen bij: R. Emmer, All. Pier- sonstraat 15, bijbel. Vernout. Plein 22 rd„ etui schrijfbehoeften. Hattrick, Wagenmakerslaan 3, insigne. Vernout. Warmoesstraat 10, idem Kennel Fauna. Parklaan 119, 3 katten. Dumai- ne, Kruisstraat 37, muts. Bur. van politie Sme- destraat 9. kinderschoentje, motormeter v. auto, handschoen. Kuvener, Spaarnwoudcr- straat 77, kindci'porlemonnaie. Peper, Lelie straat 44. rijwielbelast.plautjc. Bcrghcbber, Pa- paverstraat 16, idem. Anthonissen. Gasthuis- 'aan 159 rozenkrans. Kasper. Li uwerikstr. 40 stootijzer. Waster son. Siriusstraat 38. voetbal schoenen Visser, v. Marumstraat 41. kinder- vantje. v. d. Vaart. Emostraat 11. handschoe- Reynders Leidschestraat 69. hond. Lindeman Leidschestraat 20 B. handschoen. Termaat. Slachthuisstraat 112 idem. Lanz, Jan Haring straat 21. idem. Hurkmans, Assendel verstraat 5 idem. Schaverus Lange Heeren vest 82 rd., hoorn van claxon. UITGAAN. Gcm. Conccrtiaal. Maandag 26 December (Tweede Kerstdag), komt het ^Nederlandsch Tooneelgezelschap. directeur Petro Beukman, een opvoering ge ven van het tooneclwerk ..Rooie Sien", dra ma in zes bedrijven door M. Spree. De hoofdrollen worden vervuld door Mies Pljters (Rooio Sien'. Henry Oostra, Louis v. Westerhoven. Hendrik Kammeyer. Petro Beukman. Verder zang en dans door het Bieder-Trio en muzikale begeleiding door Willem Durand. FIETSENDIEF AANGEHOUDEN Door de politie alhier is aangehouden een 23-jarige kok uit Den Haag. thans woonachtig in Amsterdam, die even voor zijn aanhouding een rijwiel heeft weggenomen, dat voor het postkantoor stond. Hij bekende dat hij ook Woensdagmiddag een flets voor het postkan toor heeft meegenomen. Van dit rijwiel was echter de ketting gebroken, zoodat hij het bij een hersteller in reparatie had gegeven. Hier ls het ook in beslag genomen. I-Ilj had het be lastingplaatje van de flets geknipt en in Am sterdam verkocht, waarbij hij 2d cont van de opbrengst aan zijn kostbaas hoeft gegeven die op de hoogte was van de herkomst van dat geld. Tegen dezen man wordt oen vervolging wegens heling ingesteld. INGEZONDEN Voor don inhoud dezer rubriek stelt do Redactie zicli niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven SINT NICOLAASFEEST VAN DEN BOND VAN NEDERLANDSCHE ONDERWIJZERS. De Sint-Nicolaascommisslc van don Bond van Nederlandsche Onderwijzers betuigt hiermede haar hartelijken dank aan allen, die medewerkten tot het welslagen harer feesten. De lijstenloopers. de poppenkleedsters en vele anderen, wisten te bereiken, dat ons 25ste feest zooal niet met extra luister, dan toch op denzelfden voet gevierd kon worden als vorig jaar, iets, wat onze verwachting verre overtrof. Ook het personeel der Voorbereidende Scholen en Scholen voor Buitengewoon On derwijs onzen dank voor hot werk, dat zij ieder Jaar doen om ook in die inrichtingen 5 December tot een onvergetelïjken dag voor de leerlingen te maken. 25 Jaar werden we in staat gesteld een feest te organiseeren. Gezien de medewer king die wij telken jare van vele zijden ont vangen, zullen we niet aarzelen, een volgend Jaar opnieuw bij U aan te kloppen, teneinde, naar wij hopen met evenveel succes, aan ons tweede 25-tal te beginnen. A. v. NIEROP. Voorz. A. MELCHIOR. Secr.es. KUNSTENAARSLEED EN EEN ONVERANTWOORDELIJKE AANKOOP VOOR HET FRANS HALS-MUSEUM. Mijnheer de Redacteur, Naar aanleiding van de behandeling van een steunaanvraag van een noodlijdenden kunstschilder schrijft mij de eerst onlangs opgetreden secretaris van het „Nederlandsch Steun Comité voor Beeldende Kunstenaars" aan het einde van zijn brief: „Mijn functie van secretaris loopt niet „op rozen tot nu toe, niet dat ik het werk „dat er aan is niet met genoegen doe, „maar het is zoo verschrikkelijk van „zooveel ellende kennis te moeten nemen „en er zoo weinig aan te kunnen doen". Deze uiting kwam mij in dc gedachte toen ik toevallig van ter zijde vernam dat er een poging gedaan wordt om met gelden door belangstellenden bijeengebracht een aan Frans Hals toegeschreven schilderij, dat zich thans op zicht in het Frans Hals museum bevindt, voor dat Museum aan te koopen. Men noemt als koopsom 100.000. Welk een tegenstelling in den aard van deze belde mededeelingen! Bij het Steun comité de nood der thans levende kunste naars en in het 2de geval betreft het een po ging om een groot kapitaal bijeen te brengen tot het aankoopen van een twijfelachtig kunstwerk voor een overvuld museum dat de beroemdste en meest magistrale werken van den Haarlemschen meester in overvloed be zit Wanneer men zich goed in de realiteit van beide gevallen verplaatst treft ter eene zijde het besef van grooten nood en de klacht die niet te kunnen lenigen en ter andere zijde het kunstmatig opdrijven van verzamellust bij overschatting van kunst en cultuurbelang. Zeker is het wel aangenaam wanneer aan de Stedelijke kunstverzameling een fraai kunstwerk toegevoegd wordt maar is het in den tegenwoordigen tijd wel verantwoord om daarvoor zulke groote geldsommen te be stemmen? Men geve er zich toch goed rekenschap van waarom het hier thans gaat. Er is uit het een of ander duister oord (men spreekt van het voormalige Baltischc Rusland en denke cr aan dat de zooveel ge noemde van Gogh vcrvalschingen te Berlijn ook van ccn ongenoemden Rus afkomstig heeten tc zijn) een fraai schilderij te voor schijn gekomen en men meent daarin ken- teekencn en aanwijzingen aan te treffen die aan de kunst van Frans Hals doen denken. Er is echter geen enkele waarborg dat dit wer kelijk een echte Frans Hals is. Door een echt schilderij versta ik een kunstwerk van sedert oudsher bekende reputatie en van controleerbaar betrouwbare herkomst, dus niet een waarvan de toeschrijving op veron derstellingen berust. Wij weten wat wij van de Intrinsieke waarde van expertises denken moeien en hoe de bedrevenheid van talent volle vervalschers hen doet. slagen in de meest bedrieglijke nabootsingen of navol gingen. Een absoluut echt schilderij van Frans Hals vertegenwoordigt natuurlijk een groote geldswaarde terwijl een oud kunstwerk van een onbekenden meester of „toegeschreven aan" een kunstenaar van naam, hoe schoon ook, gewoonlijk voor lagen of matigen prijs te koop is hoe onbillijk dit ook zij. Maar al ware het bewuste schilderij wer kelijk door Frans Hals geschilderd dan nog zou de aankoop er van tot een groot bedrag thans niet verantwoord zijn want al moch ten belangstellenden gedreven door burger en gemeenschapszin bereid zijn om daar groote geldelijke opofferingen voor tc doen dan zijn er thans toch zeker belangrijker en grootere volksbelangen dlo om steun vragen. Zijn het al niet dc nooden der levende kunstenaars die zoo schrijnend zijn zoo den ke men aan hev verkrijgen van nationale bosschen door de Vereeniging voor Natuur monumenten of aan de wenschelijkheid om de collecties Scheurleer in don Haag «Mu seum voor muziek en muziekinstrumenten en voor kunstafgletscls) voor dc gemeenschap te redden verlangens van veel meer lngrijpond volksbelang dan door het verschaffen van een groote winst aan een willckeurigcn bui teniandsche kunstkooper een twijfelachtig werk te verwerven van Frans Hals wiens kunst in het Museum dat zijn naam draagt reeds zoo overweldigend rijk vertegenwoor digd is. A. L. KOSTER, Kunstschilder. VREDESBEWEGING. Zeer geachte redactie. De buitengewone belangstelling welke de Vi'odcstentoonstellïng in de Groote Hout straat. door den Alg. Ned. Vrouwenvredebond en den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrijheid georganiseerd, mocht hebben (de bezoekers worden bij duizenden geteldgeeft mij aanleiding, als president van dc Nooit Meer Oorlog Federatie, kring Haarlem, waar bij bovengenoemde vcroonigingen zijn aan gesloten, u om eenlgc plaatsruimte te ver zoeken. ten einde enkele voor de Haarlem sche Vredesactie belangrijke onderwerpen onder de aandacht van het publiek tc bren gen. Het eerste wat treft in de hcdendaagsche vredesactie is dc opmerkelijke samenwerking tusschen groepen menschen, die elkander op dit punt nog weinig bogrepen en hierbij heb ik vooral het oog op de zakenmenschcn. Vroeger was men algemeen bevreesd kleur to bekennen. Thans is dit anders. Eenige jaren geleden was het ondenkbaar, dat een directie van ccn filmtheater direct medewerkte aan de bevordering der vredos- gedachte. Sinds een paar jaren heeft de di rectie van het Rembrandt-Theater een be langrijk aandeel gehad ln den groei van de vredesbeweging hier ter stede. Door haar loyale houding hebben de verschillende ver- eenlgingen voor don vrede honderdtallen van leden gewonnen. De directie heeft daarmede de bijzondere sympathie van dc massa ver diend. Thans werkt ook de directie van hot Luxor- theater openlijk met de vredesbeweging me de. In het Luxor-Theater leest men ccn aan kondiging van de tentoonstelling en een aanmoediging, haar te bezoeken en op de tentoonstelling ziet men een aanbeveling naar het Luxor-Theater te gaan om de film Donaumont te gaan zien. De firma Vogelenzang heeft volkomen be langeloos het groote perceel aan dc Oroote Houtstraat voor de tentoonstelling afgestaan. Vroeger was een zakenman bevreesd dit te -doen. Wij hopen dat, door deze nobele voorbeel den geïnspireerd alle andcro groepen van menschen, winkeliers, verceniglngen enz., de door vrees opgetrokken afweermuren zullen neerhalen en zoo den arbeid voor de vredes beweging grootelijks vergemakkelijken, want nog steeds sukkelen deze verceniglngen mot geldelijke zorgen; deze vcreenlglngen die toch alle werken voor het belang van dc bur gerij. voor de kinderen van Haarlem's 'ne gerij ln het bijzonder. Het ls niet waar dat er in dezen malalsetijd geen geld is voor dit werk. Het is nog niet van algcmcenc bekendheid dat de kring Haarlem van dc N. M. O. F. als leden toelaat groepen van menschen, scholen werkplaatsen, kantoren. Er zijn enkele scho len waar het onderwijzend personeel bij ge legenheid van het ln ontvangst nemen van tractement collectes houden voor den vredes- arbeid,. Dit geschiedt ook reeds op enkele groote kantoren. Wij hopen dat deze regelen er toe mogen bijdragen dal meer groepen op deze wijze dc goede zaak zullen steunen. Er is echter nog meer: maandelijks wor den ln het gehecle land door dc „Mobilisatie voor den vrede" honderdduizenden vredesgc- schriften ln meer dan honderd plaatsen ver spreid, waarvoor een bijzondere keuringscom missie is samengesteld. Ook ln Haarlem ge beurt dit. Er bestaat hiervoor een versprei- dlngsorganlsatie, die uit ongeveer 70 perso nen bestaat, doch waarin nog al eens muta ties voorkomen. Hulp daarbij is dringend noo dig. Men geve zich op aan het secretariaat der N. M. O. F.. Nieuwe Gracht 58. Ook hierin is de houding der menschen veranderd. Vroeger geneerde men zich om deze papleren rond te brengen, doch thans tellen wij onder de rondbezorgers menschen van alle standen en richtingen. Verder vragen wij aan alle verceniglngen om donaties ln eens of per jaar om onzen arbeid mogelijk te maken. Wij moeten veel geld hebben; niet alleen voor bovengenoemde propaganda, doch ook voor nieuwe banen, ln het bijzonder vragen we voorloopig bijdragen om dagbladpropa- ganda te maken door middel van periodieke advertenties die behalve een kernachtige spreuk en zoo mogelijk sprekende foto's een inteekenbiljet vormen voor lidmaatschap der diverse vredesvereenlgir.gen Lezers van dit artikel: gordt u eens aan. Laat voor een oogenblik uwe doodende (let terlijk en figuurlijk) onverschilligheid eens varen en werkt mede, offert door geld of door arbeid. Tenslotte is al wat ge doet voor de vredes- zaak slechts een premie, die ge betaalt voor de verzekering van uw leven en uw geluk en wat meer zegt: van dat uwer kinderen in dc toekomst. Hoogachtend, JOH OP 'T EYNDE. Voorzitter Kring Haarlem N. M. O. F. Haarlem, 18 December 1932. „HET VADERLAND GETROUW". Dc Nederlandsche Vereeniging van Oud strijders dor Zcc- en Landmacht uit Oost en Wcst-lnrllë „Het Vaderland Getrouw", zal in de Kerstweek haar jaarlijksche uitkeering aan hun weduwen en wcezen doen. De weduwen en weezen die niet onder het Rijkspensioen gesteld zijn, verliezen bij den dood hunner echtgenooten ook 't pensioen of gagement. Deze jaarlijksche uitkeering wordt verkre gen door collecte die ln Haarlem twee keer per jaar gehouden wordt. i:ok met den ver jaardag der Koningin wordt aan dc weduwen en weezen een feestgave g" '';onken. Verder dient nog vermeld dat elke weduwe bij het overlijden van haar echtgenoot van de vereeniging 100 ontvangt en dat zooveel mogelijk dc overledene door de leden op mili taire wijze ter aarde wordt besteld. HET BESTUUR,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7