STA TEN-GENERAAC DE LAATSTE DAG. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAC DERDE BLAD. 24 DECEMBER 1932 De financieele maatregelen der Belgische regeering. Nieuwe belastingen op salarissen en pensioenen. Vertrouwensvotum voor De Broqueville. Dr. Gereke geeft een uiteenzetting van de werkverschaffings plannen in Duitschland. De verhouding Hoover- Roosevelt. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS BELGIë. De financieele ontwerpen der Belgische re geering bestaan in de verhooging der erfenis rechten, der registratierechten, der over- drachts- en weeldebelasting. Er zal ook nauwkeuriger toezicht worden uitgeoefend op de verklaringen van de in komsten en van de voorwaarden tot het be komen van kosteloos ouderdomspensioen. Een andere bron van inkomsten zal zijn: een nieuwe belasting op de salarissen, trac- tementen en pensioenen, zoowel die welke door den staat als door de particuliere on dernemingen betaald worden. Al deze inkomens worden voor het ge- heele land geschat op een bedrag van 30 milliard. De opbrengst van deze nieuwe belasting wordt geraamd op ongeveer 600.000 franken, waarvan de 150.000 tot 200.000 millioen franken, die thans worden betaald moeten worden afgetrokken, daar men natuurlijk geen twee maal beroepsbelasting kan heffen. Verder zal belasting worden geheven op importvergunningen. Ook zal de personeele belasting worden verhoogd. De verhooging der invoerrechten en ac- cijnsen zal ongeveer 550 millioen opbrengen. De regeering zal voorloopig credieten vra gen voor den tijd van drie maanden en zal schatkistbons uitgeven voor een bedrag van 1500 millioen. Deze bons worden waarschijn lijk in Frankrijk geplaatst en vervallen bin nen een jaar. De Kamer" heeft naar Reuter uit Brussel meldt met 100 tegen 80 stemmen zijn ver trouwen in de regeering uitgesproken. DUITSCHLAND. De Rijkscommissaris voor de Werkver schaffing, Dr. Gereke. heeft Vrijdagavond voor de radio een rede gehouden over „Werkverschaffing In zijn inleiding zeide Dr. Gereke dat van 1929 tot 1932 het totaal bedrag der openbare begrootingen is vermin derd van 20.8 milliard R.M. tot 14.8 milliard. Het zal, aldus vervolgde de Rijkscommissaris een urgente taak zijn de tot nu tae voorge nomen en ingeleide werkzaamheden zoo spoedig moggelijk door te voeren. Dat zijn al lereerst werken tot een bedrag van 342 mil lioen, welke in hoofdzaak land- en waterwe gen betreffen, verbetering van terreinen ten behoeve van den landbouw en andere doel einden. Voorts zijn werkzaamheden voorbe reid, welker uitvoering 280 millioen M. zal vereischen en welke ten deele voor de Rijks spoorwegen bestemd zijn, terwijl de pos terijen werk verschaffen tot een bedrag van 60 millioen R.M. Bij den vrij willigen arbeids dienst waren begin December 285.000 perso nen werkzaam. 73 millioen is beschikbaar gesteld voor kolonisatie. Doel hiervan is de overbevolkte industriecentra te ontlasten. Op grond van de besluiten der Rijksregec- ring zijn ter bevordering van den bouw op eigen grond voor de paren 1933-1934 20 mil lioen ter beschikking gesteld, waarvan reeds thans kleine hypotheken kunnen worden toegezegd. Bij een gemiddelde leening van 1500 M. zullen dan ongeveer 13.000 kleine boeren worden geholpen. Voorts heeft de Rijkscommissaris bewerkt, dat ten minste 50 millioen beschikbaar zal worden gesteld voor den bouw ên verbouw van huizen en gebou wen. Hierna besprak dr. Gereke zijn eigen werkverschaffingsplan dat inhoudt dat 500 millioen R.M. ter beschikking zullen worden gesteld voor openbare werken welke zullen kunnen worden uitgevoerd door bemiddeling van het Rijk. de landen, groepen van ge meenten of gemeenten en dergelijke licha men. Grondslag der werkzaamheden moet zijn de gezonder decentralisatie bij een cen trale controle der werkverschaffing. Aiie openbare lichamen zullen dan moeten na gaan welke werkzaamheden voor hen van het grootste belang en onontbeerlijk z-ijn. De looptijd der lecningen zal worden aangepast aan de beteekenis der verschillende objec ten. Zij zullen in gelijke termijnen moeten worden afgelost. Franklin D. Roosevelt. De gouverneur van den Staat New York, Franklin D. Roosevelt, die president zal wor den van de Vereenigde Staten heeft, naar Reuter meldt, een verklaring afgelegd van den volgenden inhoud: „Ik ben door de verklaring van het Witte Huis (waarin staat dat Roosevelt medewer king in de buitenlandsche politiek heeft ge weigerd) zeer verwonderd. Het is zoowel voor ons land als voor de oplossing van de vraag stukken in de buitenlandsche politiek zeer te betreuren dat deze verklaring gepubliceerd is. Ik heb integendeel Hoover duidelijk ge maakt dat hij zijn vertegenwoordigers moest kiezen voor een voorafgaande bestudeering van de hangende vraagstukken en ik heb ver zocht op de hoogte gehouden te worden van dezen preliminalren arbeid. Bovendien heb ik aangeboden om overleg te plegen met Hoover van nu af aan tot 4 Maart toe. Ik hoop dat dit practische programma en dit duidelijk aanbod van samenwerking met den president door hem aangenomen zullen worden. Op het departement van buitenlandsche zaken te Washington werd volgens Reuter bevestigd dat betreffende de oorlogsschulden, het handelsverdrag met Frankrijk en ae economische wereldconferentie geen nieuwe stappen ondernomen zullen worden voordat Roosevelt zijn ambt aanvaardt. Men acht het onwaarschijnlijk dat Hoover nu nog. weer nieuwe initiatieven neemt, al zal hij zich op de hoogte blijven houden van hetgeen de schuldplichtige mogendheden nog aan de Vereenigde Staten zullen mededeelen. Frankrijk. Chéron over den financieelen toestand. De commissie voor financiën is begonnen met het bestudeeren van de nieuw in te voe ren belasting. Chéron bracht rapport uit over den stand der schatkist en over de artikelen van het voorstel, waarbij de regeering wordt ge machtigd een nieuwe serie schatkistbiljetten uit te geven tot een maximum van 5 milliard. Chéron had de cijfers, gegeven door Martin en Palmade voor hun heengaan, genomen en daarbij aanvullende inlichtingen gegeven, die een juist licht op den toestand werpen. Ten gevolge van de onvoldoendheid van de be lastingopbrengst sedert Juni heeft de schat kist ongeveer 9 milliard geleend onder ver schillende vormen, vooral schatkistbiljetten. Ten einde te kunnen voldoen aan de behoef ten van de volgende maanden ziet Chéron zich gedwongen goedkeuring te vragen voor een nieuwe emissie van schatkistbiljetten voor een bedrag van 5 milliard, waardoor de vlottende schuld zou stijgen tot ongeveer 14 milliard. Chéron schat het deficit op de laatste drie begrootingen op 17 milliard en het deficit op de exploitatie van de spoorwegnetten op 10 milliard. ZmicL Amerika. Kerstvrede in den Gran Chaco. Reuter meldt uit Rome. dat de paus stap pen heeft laten doen bij de regeeringen van Bolivia en Paraguay om te verkrijgen dat de vijandelijkheden tijdens het Kerstfeest zouden worden gestaakt. Dit had een volledig succes: de regeeringen hebben zich verbonden gedurende 24 uur de wapens neer te leggen van heden Zaterdag om 10 uur 's avonds af tot Zondag op hetzelf de uur. Na het ontvangen der aanvaarding heeft de paus zijn wensch aan de beide regeeringen doen toekomen dat deze eerste wapenstilstand het begin zou zijn van vrede tusschen beide volken. Bulgarije. Politieke moord op straat. Vrijdagochtend is de directeur der centrale gevangenis op straat vermoord. De daders konden vluchten. De vermoorde was lid der Protogeristen. doch korten tijd geleden is hij overgegaan naar de groep-Miehailow. Waarschijnlijk betreft het hier een wraak neming wegens verraad. Naar een kabinetscrisis. De door het aftreden van den minster van Justitie ontstane vacature in het kabinet dreigt aanleiding te worden tot een kabinets crisis, in verband met een eisch der Boeren partij. die een belangrijker ministerie door een harer leden bezet wenscht te zien. Zij eischen thans een der vier ministers voor Handel. Binnenlandsche Zaken, Financiën of Spoorwegen. De overige regeeringspartijen weigeren evenwel deze portefeuilles prijs te geven en dreigen over te loopen naar de oppositie. Aangezien een uitweg niet mogelijk schijnt te zijn, staat dus een kabinetscrisis voor de deur. Oostenrijk. Kerstmisamnestie afgekondigd De ministerraad heeft Vrijdag besloten den Bondspresident voor te stellen bij decreet een Kerstmis-amnestie af te kondigen. De minister van Justitie wil Zaterdag de betref fende voorstellen indienen. Politieke ver grijpen zullen onder deze amnestie vallen, voor zoover geen menschen zijn gedood of ernstig gewond. PRINSES VERDACHT VAN SPIONNAGE. PARIJS, 23 December <V.D.) De Liberté meldt uit welingelichte bron. dat de veilig heidspolitie te Biarritz Donderdag een daar vertoevende Prinses van Hohenlohe gearres teerd heeft, op verdenking van spionnage. De prinses, die zegt uit Italië te komen, zou een voor Frankrijk schadelijke activiteit heb ben ontwikkeld, die vooral ten doel had de vriendschappelijke betrekkingen tusschen Frankrijk en Polen te storen. De bewijzen voor deze beschuldiging komen duidelijk uit in een briefwisseling, die de Prinses ge voerd heeft met Lord Rothermere en die door de Fransche contra-spionnage voor het grootste deel is onderschept. Het blad voegt hieraan toe, dat de prinses in Frankrijk reeds geruimen tijd politiek actief was en dat de Fransche regeering reeds eenmaal door een bevriende regeering opmerkzaam was gemaakt op de daden van ae prinses. Toentertijd oordeelde de regeering het nog niet nooaig in te grijpen. TOKIO OPNIEUW DOOR BRAND GETEISTERD. ZESTIEN DOODEN, DERTIG VERMISTEN. TOKIO. 23 Dec. <V.D.) Te Fukugawa in de Japansche provincie Suo brak een groote brand uit waarbij, voorzoover tot nog toe kon worden nagegaan. 16 personen in de vlam men omkwamen, terwijl nog ruim 30 personen worden vermist en vier anderen zwaar ge wond werden. De brand is nog steeds niet ge heel gebiuscht. CONTING EN TEERING VAN HOLT IN FRANKRIJK. PARIJS, 23 Dec. i V. D.i Onder voorzitter schap van Serot is heden alhier een. verga dering gehouden van belanghebbenden ir dén houthandel en het kweeken van bos- schen betreffende de contingenteeringen en vergunningen van invoer van hout. Besloten werd te verzoeken voor den tijd van zes maanden de individueele vergunningen te handhaven binnen het kader der contingen teeringen. Tc dien einde vaardigde de ver gadering een delegatie af naar den minister van landbouw. „GOUDMAKER" DUNIIvOWSKI VOOR IIET GERECHT. PARIJS, 23 Dec. (V. D.i Zbiniew Duni- kowski, de Poolsche ingenieur, die beweerde goud te kunnen maken, is heden voor het gerecht verschenen, beschuldigd van oplich ting en misbruik van vertrouwen. Verschei dene getuigen, die door dc verdediging wa ren opgeroepen, waren afwezig. Tijdens de behandeling gaf de chemicus uit Bayonne, de abbé Silhouette als zijn mee ning te kennen, dat men de proefnemingen van Dunikowski moest steunen. Dunikowski zelf beweerde, dat zijn radio-actieve stof ge stolen was TREINAANSLAG IN SPANJE MADRID, 23 December (V. DJ Op den van Avila vertrekkende sneltrein is heden een aanlag gepleegd. De onbekende daders be schoten den machinist, die zwaar gewond werd. Gelukkig slaagde de getroffene er nog in den trein met groote tegenwoordigheid van geest tot staan te brengen en aldus een ramp te voorkomen. BOTSINGEN TUSSCHEN POLITIE EN COMMUNISTEN TE WUPPERTAL WUPPERTAL, 23 Dec. (V.D.) In den af- geloopen nacht organiseerden de communis ten te Wuppertal een demonstratie van circa 800 man. die voor het Raadhuis van Barmen wilden betoogen. Acht politic-agenten die door de menigte werden bedreigd, maakten van hun vuurwapens gebruik, waardoor drie per sonen gewond werden. Een op de Neuenmarkt te Barmen staande Kerstboom werd door de menigte met petroleum overgoten en in brand gestoken. De étalageruiten van een slagerij en eenige andere winkels werden ingeslagen en 15 lantaarns vernield. Op sommige plaatsen werd zelfs het plaveisel opgebroken. Te Elberfeld moest de politie eveneens van haar vuurwapens gebruik maken. Ook hier werden in den loop van den avond winkel ruiten ingeworpen en etalages geplunderd. Verschillende verdachten werden gearresteerd. Tenslotte kwam het ook te Velbert tot on geregeldheden en'werden etalages geplunderd. Volgens de politie zün al deze onlusten syste matisch georganiseerd en voorbereid door de communistische partij. NOG EEN ONTPLOFFING IN ITALIë. VIJF DnLIT/KIREN VERONGELUKT. ROME. 23 Dec. (Reuter) In de artillerie- school te Nettuno bij Rome heeft heden bij het vullen van munitie een ontploffing plaats gehad. Vijf soldaten kwamen hierbij om het leven KINGSFORD SMITH HEEFT EEN ZOON. .HJ IS IN DE WOLKEN. SYDNEY, 23 December (Reuter.) De bekende Australische vlieger, sir Charles Kingsford Smith, heeft een zoon gekregen. „Ik ben er over in de wolken", zeide de aviateur. toen hem het heugelijke nieuws werd medegedeeld. Kingsford Smith, die in 1929 een record vlucht maakte van Engeland naar Australië, is voornemens 4 Januari a.s. te starten voor een vlucht van Australië naar Nieuw-Zeeland een afstand van 1300 mijl, die hij in 12 uur hoopt af te leggen. ROOFOVERVAL MET ROOKBOMMEN. PANIEK IN DE WEENSGHE SPAARBANK. WFiENEN. 23 Dec. (V. D.) Vanmorgen tegen halfelf bemerkte men in de hal van de post spaarbank te Weenen een hevige rookont wikkeling. die. zooals later bleek, afkomstig was van in papiermanden naar binnen ge smokkelde rookbommen. De beambten slo ten loketten en lessenaars en maakten alarm waardoor de buitendeuren van de bank auto matisch gesloten werden. Ten gevolge van den tranenverwekkenden rook ontstond er een paniek onder het publiek, dat naar dc uitgangen rende. De portier opende terstond de deuren, zoodat zich geen ongevallen voor deden. De politie verdenkt een jongeman, die door een venster vluchtte, er van de daad te heb ben begaan. De rookbommen werden door de brandweer verwijderd. Men weet nog niet of men hier met een kwajongensstreek of met de voorbereiding van een roofoverval te doen heeft. In verband met het vele geld. dat voor de Kerstdagen wordt opgenomen, waren de kassen van de bank goed gevuld. WEER EEN ONTSPORING IN NOORD BRABANT. Vrijdag zijn van den sneltrein nr. 184 uit Eindhoven even voor het station Boxtel drie rijtuigen ontspoord. Er zijn geen persoonlijke ongelukken, doch de materieele schade, voor al aan den spoorweg, is vrij belangrijk. Oor zaak van de ontsporing is vermoedelijk een defect aan een wiel van een der wagens. Ten gevolge van de ontsporing ontstond belang rijke vertraging in liet treinverkeer. TWEEDE KAMER. Tot 31 Januari naar huis. De Tarwewet verlengd. Het mengpercentage van 25 wordt 40. Motie-Hiemstra ten be hoeve der landarbeiders. Verworpen met 5722 stemmen. Het vrachtwagentje van de Kamer. Met de L.O.-wet achteraan. Om haar bij ongeluk te verliezen? 23 December. De laatste dag. Goed bezet was de Kamer, Het slot immers wil ieder gaarne bijwonen. Het slot van een periode van zeer hard parlementair werken. Voor vandaag had de Kamer nog het eer. en ander af te doen. Het voornaamste daarbij was een wijziging van de Tarwewet. De Kamer nam aan het ontwerp tot wijzi ging van de bepalingen voor de wedden van de leden van den Raad van State, de Reken kamer en de rechterlijke macht. De bedoeling was op deze wedden precies hetzelfde te kor ten als van de andere ambtenaarssalarissen zal worden afgetrokken met ingang van 1 Januari. Het wetsontwerp werd z.h.s. aangenomen de s. d.- en comm. fractie wilden geacht wezen te hebben tegengestemd. Men weet de heer J. ter Laan kwam daarop nog even terug dat bij het bereiken van overeen stemming in het georganiseerd overleg de 3.d. organisatie niet aanwezig is geweest. De heeren Knottenbelt en Oud maakte be zwaar tegen het blijkbaar steeds sterker in een uitzonderingspositie brengen van de on- gehuwden, wier salaris immers opnieuw met 5 pet. werd gekort, terwijl van die der ge huwden 4 pet. zal afgetrokken worden. De heer Suring kreeg nog de toezegging, dat minister de Geer overwegen zal of hel niet juister is ten aanzien van wachtgelders eerst de 4 of 5 pet. van hun oorspronkelijk salaris af te trekken en daarop dc wachtgeld bepalingen toe te passen, juister dan op het huidige wachtgeld te gaan korten. Voor- deeliger is het bovendien zeker voor de wachtgelders voor wie bij de huidige bereke ningsmethode de depressie-bepalingen scha delijk zijn. De Kamer heeft zonder duscussie en zonder hoofdelijke stemming de wijziging aanvaard van enkele bepalingen der wet op de Inkom stenbelasting en die op de Vermogensbelas ting en vervolgens de eontingentcering van den invoer van ongesmolten dierlijk vet. Aanvaard, ook zonder stemming, werd het voorstel van Mr. Verschuur om den invoer van tarwebrood te contingentceren. De heer Wijnkoop wenschte dien invoer volledig vrij te laten waarvoor de minister niet te vin den was. De heer van Hellcnberg Hubar ging den anderen kant uit; de contingenteering moet nog veel scherper worden z.i. Maar ook hier was Minister Verschuur niet voor over reding vatbaar. Wanneer zei hij de in voer wordt beperkt tot 1 per mille van ons totale broodverbruik. dan was 't den minister heel moeilijk overtuigd te worden van zijn vrijgevigheid. De Tarwewet-in-wijziging werd eveneens aanvaard. Met 57—21 stemmen. Tegen stem den de sociaal-democratische en communis tische fracties. Het tegenstemmen van de sociaal-democratische fractie vond niet al leen plaats volgens de verklaring van den heer v. d. Sluis wegens de broodprijsver- hooging. welke de Tarwewet h.i. uitlokt, maar ook wegens het verwerpen van een motie- Hiemstra. Wat de broodprijs betreft, hier kon de mi nister noch dc heer Weitkamp een houdbaar argument in vinden. De heer Weitkamp had in zijn provincie van broodprijsverhooging niets bespeurd. De minister constateerde dat de broodprijs gelijk was aan die van 1913. Wat de wijziging der Tarwewet bedoelde? Allereerst het mengsclpercentage brengen van 25 op 40rU Tevens de werkingsduur 'deze zou spoedig eindigen) verlengen tot October 1937. De stemming had wel een heel anderen uitslag dan die over de tarwewet zeif in December 1930, ook op den laatsten dag voor het Kerstrecès. Toen een meerderheid onder pressie. Thans alleen de soc. dëm. en commu nistische fracties tegen. Toen een scherpe tegenstelling tusschen de gedachte-Boon- Oud. het stelsel van het niet-vrije vervoer en het stelsel der wet. Thans verklaringen, zoo wel van den heer Oud als van den heer Boon. dat de werking der tarwewet beter is geweest, dan verwacht werd. Er werd immers ook ge vreesd voor monopolie-posities. Men weet, dat in de Decemberdagen van 1930 de ge- dachte-Boon-Oud als stok achter de deur is behouden gebleven. De heer Oud zag door een van regeeringszijde overgenomen amen dement die stok nog wat aangedikt. De minister zette uiteen tegenover enkele afgevaardigden, dat het ontwerp heel geen koersverandering beteekende. geen autarkie wilde, een incidenteele maatregel was. welke thans alleen in wijder perspectief werd ge bracht. omdat de Tarwewet werd dienstbaar gemaakt aan een eenigszins loonend maken van ook andere akkerbouwproducten. De Minister beloofde dat hij, wanneer er door de Tarwewet. welke natuurlijk veran dering moest brengen in het bedrijfsleven welke operatie verloopt er zonder bloed? sommige groepen in het bedrijfsleven schade zouden ondervinden, tegemoetkomend zou optreden, wanneer dat zonder schade zou kunnen geschieden voor de uitvoering der Tarwewet. Bij de groepen, welke men in het raam van den tarwebouw uiteraard niet kan voorbij zien, behoort zeker die der landarbeiders. Op deze groep had de motie-Hiemstra be trekking, waarop we zoeven doelden. Deze motie wilde uitspreken, dat de minister van den door de Tarwewet te verlcenen steun ge bruik zou maken om elke verlaging van de loonen der landarbeiders tegen te houden en elke in 1932 tot stand gekomen loonsverlaging terug te nemen. Minister Verschuur zegde toe, zooals hij 't al meermalen had toegezegd, dat hem ge noeg middelen, door de onderscheidene steun wetten, tendienste staan om invloed ten goede op de arbeidersloonen uit te oefenen, midde len. waarvan hij niet aarzelen zou gebruik te maken. De motie-Hiemstra viel met 5722 stemmen. Wegens de verklaring van den minister. Ook zei Mr. Oud wegens de onmogelijk heid om a priori alle loonsverlagingen als onredelijk uit te schakelen. En tenslotte volgens de verklaring van den heer Loerak ker wijl een steunen vóór de motie-Hiem stra, na :s ministers verklaringen, een uit spraak van wantrouwen in den Minister zou beteekenen. Zooals gezegd de gewijzigde tarwet werd aangenomen. En toen was het oiteindgljjke einde daar. De president dankte de Kamer in welge kozen bewoordingen voor het gestadige, vol hardende werken, dankte haar. dat ze hem had geholpen om het resultaat van het vol ledige voornemen van alle begrootingen te bereiken, dankte dc stille werkers de grif fiers en het griffiepersoneel. Mr. van Schaik deelde dan mee. dat de Kamer op 31 Januari weer bijeen zal komen. Ze heeft heel wat te doen. Ze heeft de be grooting van Ned.-Indië te behandelen, Su riname. Curacao, de nieuwe indeeling der rechtsgebieden, de weeldeverteringsbelastlng. de wijziging in de crisispachtwet, dc vracht regeling in de binnenschipperlj en de Lager Onderwijswet in wijziging. Waarom stond deze zoo heel achteraan op het vrachtwa gentje? Ten einde dat netelige vrachtje hot eerst er af te wippen, wanneer de verkie zingen naderen en er geen tijd meer over is? Dc president eindigde met de Kamerleden een goede vacantie toe te wenschen. een pret tig Kerstfeest en een gelukkig Nieuwjaar In den kring der goede wenschen werden ook ingesloten zij. die „hun erltisch vernuft m de beraadslagingen der Kamer plegen te scherpen". En dat mocht zich ook aantrek ken. INTIMUS. ROTTERDAM HFF^T WEER EEN BANKOVERVAL. REVOLVER.aANSLAG mislukt. KASSIER EN BEDIENDE BLEVEN KALM. Vrijdagmiddag is een overval gepleegd op het bijkantoor van de „Spaarbank te Rot terdam in de Van der Takstraat 3. aldaar. Toen de kassier en een kantoorbediende alleen in het kantoor waren kwam een man binnen, die toen hij voor het loket stond den kassier een revolver voorhield en het geld opeischte. De kassier antwoordde dat er geen geld was en liep langzaam achteruit. Ook de kantoorbediende retireerde waarbij hij een stoel voor zich hield. Met dezen stoel sloeg hij een ruit in, waarop dc indringer op de vlucht sloeg. Dc politie is van een en ander op de hoog te gebracht. De indringer is tot op dit oogen- blik onbekend gebleven. Er wordt niets ver mist. UIT MOMBASA VERTROKKEN. DE HEER EN MEVROUW v. d. LEEUW OP TERUGREIS. Dc heer en mevrouw Van der Leeuw, dio in de eerste helft van deze week met hun vlieg tuig te Mombasa aankwamen, zijn Vrijdag te 10.13 uur vandaar vertrokken en te 13.15 uur plaatselijken tijd te Nairobo geland. De reis heeft een vlotten en prettigen loop en dc beide luchtreizigers verkeeren in den besten welstand. NEDERLANDSCHE MARGARINE- FABRIEK TE LONDEN. om uitvoer moeilijkheden te ONTGAAN. Vrijdag is te Londen geregistreerd een nieuwe Margarinefabriek. genaamd: „Ben- ninga's British Margarine and Produce Cy. Ltd. Mitcham Surrey", met een kapitaal van 25.000. Tot ..Manager-Director" is benoemd de heer J. Bcnninga uit Leeuwarden, mede directeur der Benninga's Frieschc Marga- rinefabrieken te Leeuwarden. De fabriek is nog in aanbouw. De aller modernste machines worden geplaatst. De capaciteit bedraagt 300 ton per week. Onge veer Maart a.s. zal kunnen worden begonnen met produceeren. Deze fabriek is opgericht wegens de moei lijkheden der tariefwetten In Engeland. TWEEHONDERD MAN ONTSLAGEN. CONFLICT BIJ I)E NED. DOK- MAATSCHAPPIJ. Bij de Nederlandsche Dok Maatschappij te Amsterdam wordt sinds enkele weken door een twintigtal arbeiders sjouwers en dok werkers een actie gevoerd tegen de door de bij deze maatschappij onlangs Ingevoerde loonsverlaging, welke door de vakbonden was aanvaard. De actie onder de niet-stakers heeft even wel weinig of geen succes gehad. Aangezien echter het bedrijf zonder de sjouwers en dokwerkers niet kan worden voortgezet, heeft de directie van de Nederl. Dok Maatschappij zich Vrijdag genoodzaakt gezien, niet minder dan twee honderd werk lieden te ontslaan. DE SNELLE VLIEGTOCHT NAAR INDIë. THANS 10,000VOOR EEN DEGELIJK PLAN. Het Comité „Vliegtocht Ncderland-Indië" heeft, naar thans gemeld wordt, besloten een bedrag van tienduizend gulden beschik baar te stellen voor den snellen vliegtocht NederlandIndië, die luitenant Asjes met als tweeden besturuder luitenant Schouw met een Pander-vliegtuig in drie dagen wilde maken naar Batavia. Hieraan zijn verschil lende voorwaarden verbonden, waarvan de voornaamste is, dat de vlucht op 1 Mei 1934 moet zijn begonnen. Het vliegtuig moet de technische en aero-dynamische eigenschap pen bezitten, die de ontwerpers er aan toe schrijven. Ook dc voorbereiding en organi satie moet aan de noodzakelijk geachte; eischen voldoen.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 9