JIT HET BUITENLAND DE TOESTAND IN DUITSCHLAND. Nieuwe Uitgaven. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 27 DECEMBER 1932 TWEEDE BLAD In Chili is een poging rot revolutie tijdig onder drukt. De bekende vliegofficier Grove onder' de gearresteerden. Bij een gevecht tusschen Japansche troepen en Chineesche vrijscharen zijn een groot aantal dooden gevallen. Zuid* Amerika. Revolutiepoging in Chili verijdeld De Chileensche regeering heeft, naar V.D. meldt, een nieuwe poging tot revolutie kunnen verhinderen. De aanslag was voor bereid door een regiment pioniers en onder officieren van andere regimenten. Hij was in scène gezet eenige uren vóór de plechtige ambtsaanvaarding van den nieuwen Chi leensche president Allessandri, welke dezer dagen zou plaats hebben. Twintig personen zijn gearresteerd. Naar verluidt zou ook de beruchte vliegofficier Marmaduke Grove, die een tijdlang de dictator in Chili was, bij den aanslag betrokken zijn. Hij ontkent echter, aan de beweging te hebben deelgenomen. China. Hevige gevechten tusschen Japanners en Chineesche vrijscharen. Bij Hoenghoealong hebben hevige gevech- ten tusschen Japansche troepen en Chinee sche vrijscharen plaats gehad. Honderd zes en veertig Chineezen werden daarbij gedood. Zestig daarvan vielen als slachtoffer van een een luchtaanval bij Kwang-men-sjan. Een Japansch bombardementsvliegtuig, dat door Chineesch geweervuur ernstig was bescha digd, is bij de landing op het vliegveld van Tsjang-tsjoen geëxplodeerd, waardoor zes Japansche officieren werden gedood en een zevende zwaar gewond. ZiaiclU Af r aka Regeeiringscoalitie onder Tielman Roos? Generaal Hertzog heeft te Pretoria een kabinetszitting gepresideerd, waar de kwestie van ontbinding van het kabinet besproken werd. Wanneer men tot ontbinding overgegaat.ver- wacht. men, dat Tielman Roos een regeerings coalitie zal vormen. In tusschen is het kabinet nog niet tot een beslissing gekomen en zal Dinsdag verder worden beraadslaagd. Afschaffing van den gouden standaard? Volgens berichten uit Johannesburg heeft 'de Zuid-Afrikaansche regeering reeds maat regelen genomen voor de beperking van over- zeesche deviezen-transacties. Volgens Engel- sche berichten verwacht men -de spoedige afschaffing van den gouden standaard. De geruchten over een voor handen zijnde verandering van de Zuid-Afrikaansche va luta-politiek hebben tot groote koersverliezen op de regeeringsleeningen geleid. DujïtscManidl. Oproeping van steun aan de werklooze jeugd. Rijkspresident von Hindenburg en rijks kanselier von Schleicher hebben, namens de de Rijksregeering het volgende communiqué gepubliceerd: „De nood der werkloosheid drukt zwaar ook op de Duitsche jeugd. Noch werkver schaffing, noch arbeidsdienst kan verhin deren, dat met het aanbreken van den winter honderdduizenden jonge Duitschers met werkloosheid te kampen hebben. Daarom roepen de Rijkspx-esident en de Rijksregeering het Duiksche volk tot hulp verleening aan de Duitsche jeugd op. De hulpverleening moet aan de werk looze jeugd gelegenheid tot ernstigen ar beid, overeenkomstig hun beroep bieden en en tevens de mogelijkheid tot andere geeste lijke en lichamelijke werkzaamheden. Behalve werk zal aaix de jeugdige werk- loozen eenmaal per dag een warme maal tijd verstrekt worden. De particuliere instellingen tot hulpver leening der burgers zullen door het Rijk ondersteund worden. De rijksregeering belooft aan alle instel lingen, met name de vereenigingen van jonge werklooze Duitschers, die zich in dienst van dit noodwerk stellen, finan- cieelen steun, vooral bij het uitvoei-en dei- vastgestelde verpleging der werkloozen. Met de leiding van deze hulpverleening voor de Duitsche jeugd is het rijksministerie van arbeid belast. Dit zal de noodige maat regelen nemen. (Wolff). Engeland. Minnelijke schikking in het oliegeschil? De ..Observer" meldt uit Teheran, dat de vertegenwoordiger van de te Delhi verschij nende „Statesman" in staat is mede te deelen dat het geschil tusschen Engeland en Perzië een wending ten goede heeft genomen en dat er i'eden is om te hopen, dat het op minne lijke wijze zal worden geregeld tusschen de Perzische regeering en de Anglo-Persia Com pany zonder dat de Volkenbond een uitspraak zal moeten doen, ofschoon in laatste instan tie bel le partijen bereid zijn, arbitrage van den Volkenbond te aanvaarden. Het besluit om de concessie ongedaan te maken, werd genomen bij afwezigheid van den minister van buitnlandsche zaken Zoka-el-Moelk, die nog in Europa vertoefde. Verscheidene facto ren hebben sedert in den toestand verbetering gebracht, o.a. de terugkeer van den minister van buitenlandsche zaken. (Reuter). Britscli'Indië. Ronde Tafelconferentie geëindigd. Na een arbeid van meer dan vijf weken voor het opstellen van een nieuwe gx-ondwet voor Britsch-Indië is, naar Reuter uit Londen ver- neexxxi. de derde Ronde-tafel-conferentie uit eengegaan. Op talrijke punten is overeen stemming bereikt, o.m. met betx-ekking tot het kiesrecht, maar ten opzichte van talrijke vraagstukken, o.m. wat betreft de financiën en de verdeeling der bevoegdheden, bestaan er tusschen de gedelegeerden nog diepgaande meeningsverschillen. De conferentie was ook van nut, daar zij den gedelegeerden gelegen heid bood, hun meening kenbaar te maken aan de regeering, die haar gedetailleerde voor stellen zal neex-leggen in een witboek. Amerika. Griekenland behoeft nog niet te betalen. Het Amerikaansche ministerie van Finan ciën heeft blijkens een officieele mededeeling dexx Griekschen oorlogsschuldtermijn, welke 1 Januari a.s. vervalt, voor twee jaar opge schort, dus tot einde 1934. Argentinië. Leiders der opstandige beweging in vrijheid. Na gehoord te zijn naar Reuter uit Bueixos Aires meldt over de onlangs ontdekte samen zwering tegen het huidige bewind in Argen tinië, zijn vrijwel alle leidex-s der radicale partij in vrijheid gesteld. Slechts de oud presidenten Alvear en Irrigoyon zitten nog gevangen. HEVIGE AARDBEVING GEREGISTREERD. HAARD OP DE ANTILLEN OF IN MONGOLIë? GENcVE, 25 December (V. D.) Het obser vatorium van Neufchatel in Zwitserland heeft Maandagmorgen om kwart over drie een hevige aax-dbeving geregistreerd, waar van de haard zich op ongeveer 6700 K.M. afstand in Westelijke richting bevindt, Ge durende meer daxx twee uren zijn bevingen waargenomen. LONDEN, 26 December (V. D.) Het obser vatorium te Bromwich (Engeland) heeft Zondagochtend te 2.15 uur een hevige aard beving geregistreerd, waarvan de haard op ongeveer 4560 mijlen afstand, waarschijnlijk op de Antillen of in Monolië, is gelegen. De schokken duurden twee uur en bereikten de grootste hevigheid te 2.48 uur. Het betx-eft hier waax-schijnlijk een zeer hevige aardbeving en op het Observatorium te Bromwich gelooft men. dat deze aard beving een herhaling is van die. welke in Augustus 1931 in Mongolië plaats gehad. Aardschokken in Assam. BOMBAY. 24 December (V. D.) In het Noordwesten van Assam hebben in de laatste dagexi verscheidene aardschokken plaats ge had, die vergezeld gingen van aschregens uit den vulkaanachtigen Dhoebri-heuvel. Een groote opwinding heeft zich van de bevol king meester gemaakt, daar zij vreest voor 'n aardbcvingscatastrophe evenals in 1929. GEWELDIGE BRAND IN BARCELONA. WARENHUIS GEHEEL VERWOEST. BARCELONA, 26 December (V.D.) In de middaguren van den Eersten Kerstdag is brand uitgebroken in het grootste warenhuis van Barcelona „El Siglo". Bij den krachtigen wind breidde het vuur zich spoedig uit. Het gelieele gebouw is tot den grond toe afge brand. De materiale schade wordt geraamd op 30 millioen peseta's. Bij de blusschings- werkzaamheden werdexx acht personen ge wond. Meer dan 1000 personen zijxi door het ongeluk broodeloos geworden. De brand brak te 11.35 uur uit. Tot nu toe kon de oorzaak nog niet met zekeiTieid wor den vastgesteld, doch er is reden om aan te nemen dat de ramp is veroorzaakt door een electrische vonk van een speelgoedtx'ein in een etalage aan den voorkant van het waren huis aan de zijde vaxx den boulevard. De ge bouwen waren gesloten: slechts eenige bewa kers waren aanwezig. Zij deden direct na het. ontdekken van den brand alle pogingen het vuur te blusschen. Het vuur greep echter zoo snel om zich heen. dat zij met de brand- bluschapparaten niets konden uitrichten. De braxxd breidde zich voortdurend uit. Het wa renhuis omvat drie gebouwen aan de voor zijde. twee aan de achterzijde en een zesde aan het ter zijde gelegen plein. Bij het verzenden van dit bericht woedde de brand nog voort. EEN KLEINZOON VAN HINDENBURG. BERLIJN. 24 Dec. Mevrouw von Hinden burg, de vrouw van kolonel von Hindenburg, den zoon van den rijkspresident, heeft heden het leven geschonken aan een zoon. BOM TE VROEG ONTPLOFT. MISLUKTE AANSLAG OP DEN SIMPLON- ORIENTEXPRESS. ATHENE, 26 Dec. (V.D.) Naar de Griek- sche staatsspoorwegen mededeelen, is in den nacht op Zondag bij Guevguéli in Joegoslavië, dicht bij de Grieksehe grens, een bomaanslag gepleegd op den SimplonOrient-expres. De op de x-ails gelegde bom is evenwel 'ontploft vóóx-dat de trein was gepasseerd. Een Mace donische komitadsji. vermoedelijk een der daders, wei-d daarbij gedood, terwijl een tweede gewond werd. De machinist van de locomotief werd door den vuurgloed opmerk zaam gemaakt op de explosie en heeft den trein ook nog tijdig tot stilstand kunnen brengen. Er ontstond een groote paniek onder de passagiers. De gewonde komitadsji is zon der herkend te worden gevlucht. KERSTMIS ZONDER BIER. WASHINGTON. 24 December (V.D.' Het wetsvoorstel tot het toestaan van bier met een bepaald alcoholgehalte is door het Re presentantenhuis met spoed behandeld en naar den Senaat doorgezonden in de hoop dat nog voor Kerstmis het bierverbruik zou worden toegestaan. De gisteren door sena tor Bingham ondernomen poging om het voorstel in den Senaat nog voor Kerstmis te behandelen, werd echter verworpen met 48 tegen 23 stemmen. Bingham legde zich bij dezen uitslag neer met de opixierking dat hij hoopte dat dan het volgend jaar Kerstmis of misschien reeds den vierden Juli bier gedroxxken zal mogen worden. RADIO-KERSTREDE VAN DEN PAUS. ROME 24 December (Reuter). Heden morgen hield paus Jius XI zijn radio-kerst rede, die door tal van zenders werd ont vangen en opnieuw uitgezonden. Hij gaf uiting aan zijn droefheid over de vervolgin gen, waaraan de R.K. Kerk in Spanje. Mexico exx Rusland is blootgesteld. Verder sprak hij over de wereldcrisis, die helaas als de grootste crisis in de wereldgeschie denis aanohudt, en die vooral de ar men en de arbeiders zoo zwaar treft. Hiertegenover wees de paus op enkele licht punten. op het geslaagde Eucharistische Congres te Dublin en op het missiewerk. Hij sprak zijn vreugde uit over den wapenstil stand, die de elkaar bestrijdende Zuid- Aixierikaansche volken hadden gesloten. In 1933, het jaar waarin herdacht wordt dat Christus 1900 jaar geleden gestorven is, zal het heilige jaar aanvangen en wel oo 2 April. Dit heilige jaar eindigt den 2den April 1934. Hij sprak zich uit voor vrede, bi'oeder- schap en naastenliefde onder alle volkeren. Hij hoopte dat men. texx minste voor een jaar niet meer vaxx schade en reparatie schulden. van wantrouwen, van conflicten en tegenstellingen zou hooien spreken, maar van broederschap en van verheffing van de geesten, die in het heilige jaar de menschheid in een andere atmosfeer mogen voeren, de atmosfeer van de geestelijke dingen. PRINSES VON IIOHENLOIIE GEEN SPIONNE. PARIJS, 24 Dec. In verband met het be richt over de arrestatie te Biarritz van een prinses von Hohenlohe wegens sp'onnare. ver- klaaxrt de politie uitdrukkelijk, dat er geen ondei'zoek van welken aard ook tegen de prin ses is ingesteld. Daarmede worden dus de fantastische berichten, die in dit verband zijn verspreid, gelogenstra f t MIJNRAMP IN DE VEREENIGDE STATEN. 43 MIJNWERKERS BEDOLVEN. NEW YORK. 26 December <V.DD Naar thans vaststaat, bedraagt het aantal bij het mijnongeluk in den staat Illinois bedolven mijnwerkers 52. De ontploffing heeft plaats gehad op een op 300 M. hoogte gelegen gang in de mijn Molcaqua. De gifgassen, welke zich ontwikkelden verbreidden zich bijna over de geheele mijn. Daardoor werden de bergingswei'kzaamheden buitengewoon be moeilijkt. In de mijn speelden zich verschrik kelijke scenes af. Tot nu toe konden negen lijken worden geborgen. Gevreesd moet wor den dat ook de overige 43 mijnwerkers door vallend gesteente of door gifgassen om het leven zijn gekomen. KERSTCONGRES DER COMMUNISTEN. De Communistische Partij Holland heeft met de Kerstdagen te Amsterdam een con gres gehouden, waar 350 gedelegeerden bijeen waren. De heeren C. Schalker en L. de Visser hebben het woord gevoerd, alsmede eenige anderen. Allen wekten op tot scherpen strijd en verdex-e in beweging brengen der massa's, waarin de C.P.H. sinds het vorige congres volgens de sprekers geslaagd is. Het congres koos een eere-presidium, waar in o.a. zitting hebben, Stalin. Molotov, Ma- nuilski, Marty, Thaelmann, Sen Katayama. Sardjono en Schoutese. Dr. Yen, Chineesch afgevaardigde Ier ont wapeningsconferentie. is benoemd lot gezani te Moskou. REGEERING EN RIJKSWEER. (Bijzondere correspondentie) Berlijn, December 1932 Op een heugel ij ken Mei-avond in 1931 stond rijkskanselier Bruning aan de Bex-lijnsche mi crofoon. gereed om op Chequers bij Mac- Donald. op diens vriendschappelijke uitnoodi- gixxg. zijn week-end te gaan doorbrengen. Daar zou nog eens in alle rust en ondiploma tieke gemoedelijkheid gesproken worden over Duitschlands moeilijkheden in verband met het verdrag van Versailles. Onmiddellijk voor zijn vertrek moest Diutschland en de overige wereld bekend gemaakt worden met dc nood verordening zijner regccring. die in het Rijk zooveel beroering verwekken zou. Zwaar werden weer de beambten in rijks-, staats- of gemeentedienst geti-offen. vooral zij die met een pensioentje nog juist wisten rond tc komen. Het was de tweede noodver ordening. die onmiddellijk bij de bekendma king alle salarissen, pensioeixen en ondersteu ningen van werkloozen en andere hulpbehoef- ligen onbarmhartig verlaagde. Brüning ging naar Chequers, terwijl hij een noodkreet perste uit het geplaagde Duitsche volk. Deze gelijktijdigheid leek regie-kunst, waardoor de wereld tot nadenken moest worden gestemd. Er werd in die dagen veel gesproken over „den moed der impopulariteit'" bij Bruning. Dien moed heeft hij ongetwijfeld bezeten Sen enkele categorie van rijksdienaren even wel heeft ook hij "t niet gewaagd te beknot ten in hun welstand en aangenaam leven Wie ook in Duitschland reden heeft tot- klagen. zeer zeker niec de ryksweer-soldaat. Deze is niet alleen steeds beschermd tegen allen economischen nood, bij bleef een bla- kenden welstand genieten. De luitenant van de oude groote ai-mee leefde iix een toestand van vergulde armoe, als hij niet over belang rijke eigen middelen beschikken kon. Aan een huwelijk kon hij eerst dan ernstig den- kij, als het hem gelukt was. een bruid met een behoorlijk kapitaaltje te vinden. Een huwelijk was slechts geooi'loofd. als op naam der bruid z.g. ..nxündelsichere" waar den vaststonden, die een jaarüjkschc rente van minstens 2500 Mark gavexx. Dat is sedert de oxxxwenbeling' anders geworden. Een jong luitenant is alleen reeds door zijn tractement iix staat te trouwen en op goedeix voet te leven. Ik ken er zelfs, die zich in dezen toe stand dc luxe van een kleine auto veroorlo ven. De vei'sclxillende regeeringeix van de Duitsche republiek, socialistische zoowel als Duitsclxnationale en die uit de middenpar tijen. hebben er alle voor gezegd, dat de rijksweei'soldaat. van den lxoogsten tot den iaagsteix. niet te kort kwam. Integexxdeel Elke regeering zal gehoopt hebben daar van eens dc vruclxtexx te nxogexx plukken, meer bij een eveixtueelen strijd tegen een binnen- landschen vijand daix tegen eenig buiten- la ndsch gevaar. Wel heeft de rijksweenxxinis- ter verklaard, dat "net Duitsche leger niet be stemd is. bij onlusten als politic-corps op te treden, maar bij staatsgevaarlijke toestanden in het Rijk zal het niet afzijdig blijven. Het is geen gelieiixx. dat. ondanks alle liefderijke zorgen van roode en rood-zwarte regeeringen, de Duitsche rijksweer met hart en ziel DuitschnaUonaal gezind is. Wat niet zeggen wil. dat zü syixxpathiseert met de D. N. partij van Hugenbei-g De traditie, die opflakkerde in het kabinet von Papen heeft haar volle sympathie. Von Papeix zelf xxxoest vallen, omdat lxij, Centrumsnxan. tersluiks mee had geholpen, zijn partijgenoot en collega Brüning ten val te brengen. Terwijl zijn kabinet de ïxoodzako- lijkheid inzag, na den onguixstlgen uitslag der rijksdagverkieziixgeix. samenwerking tc zoeken met de groote partijen, wilde het op eenige parlementaire basis steunen. Doch nxet wat basis In den Rijksdag of hce- lexxxaal zonder, na zich bereid to hebben ver klaard tot overleg eix conipi'onxissexx, zal het rijkskablnet oxxder den kanselier generaal von Schleicher, als het wil. zich kunnen handhaven. Het wensclxt de rijksweer niet als politie-corps, maar dit goed geoefende, welverzorgde leger soldaten met vereering voor de traditie zal zijn basis zijn. Als dc dingen niet zoo hun loop zullen hebben, waarom was dan noodig een regeering Von Papen. Von Schleicher, waarom dan die Rijks- dagontbinding en nieuwe verkiezingen, al mogen deze dan ook een ..terlooosch" proefje geweest zijn! Er zal dan zijn ..Empörung" en veel gemor en geschrijf, maar. geïmponeerd door den krachttoer zal het „democratische" deel der bevolking spoedig tot kalmte komen en afwachten, wat het nieuwe systeem zal brengen. In den loop der 14 jaren na den ..Zusam- menbruch" heeft geen „systeem" redding, al thans verbetering van den toestand kunnen brengen. Het systeem kanseller-generaal- regeering nxet of zonder parlement, heeft in elk geval nxet zich den voortgeschreden tijd, die de uiteindelijke redding zal brengen uit den algemeenen rampspoed. Intussehen wedijveren in de Commissie van den Rijksdag, die moet adviseeren over de voorstellen van de regeering en uit lxet parlement, de partijen in edelmoedigheid te genover hen. die zoo zwaar getroffen werden door de xxoodixxaatregelen van Bruning. Met groote ïxxecrdei-heid stemden Nazi's, Duitsch- Nationalen, Sociaal-Democraten en Conxmu- nister voor opheffing der belangrijkste bepa lingen dezer verordeningen. Zullen deze par tijen ook in den Rijksdag zoo stemmen, dan zal dit de berooide sclxatkist enkele honder den millioenen kosten. Dc regeering heeft gedreigd, in dit geval den Rijksdag weer tc zullcix ontbinden H. L. LETTEREN EN KUNST MUZIEK Haarlem's Gemengd Koor. WEIHNACHTSORATORIUM. Ik zou over de jaarlijksche uitvoering van Bach's Kerstoratorium, die in haar onver anderlijke bezetting reeds tot een schoone traditie geworden was. bijna hebben kunnen volstaan nxet dc vermelding: ..als vorige jaren", indien niet de leiding van het geheel ditmaal in andere handen dan de gewone was geweest. Vóór het begin deelde de voor zitter. de heer Herman Snijders, ixxede dat een kleiixe prograixxma-wijziging plaats zou hebben het als afsluiting nieuw opgeno men koornuixxnxer uit het 5de Deel „Ehre scl dir. Gott" zou vervalleix eix vervangen worden door een lxerhalixxg van het koor „Ehre sol Gott" uit het 2de Deel en dat de heer Senx Dresden bereid gevonden was een deel van zijn vacantie op te offeren om de leiding der uitvoering op zich te kunnen nemen. Hij be tuigde henx daai-voor zijn dank. Een gewichtige verandering dus in hot ge wone aspect, een vcraixderixxg die zich ook in de vertolking deed bemerken. Wel was de voorbereidiixg van koor en orkest door Som Dresden van te korten duur geweest onx in grijpende wijzigingen te kunnen verwachten, maar toch was dc hand van den ervaren, ge- rijpten meester niet werkloos gebleven. Tn den koorzang hoorden we meer nuancccrhxg en uitdrukkingskracht, dan vroeger: in stee van het. doorgaande forte van voorheen werd nu veel met. halve kracht gezongen, waardoor de hoedanigheid van den klaxxk veel mooier werd en bovendien de orkestpartij meer tot haar recht kon komen. Een sterk bezet en uit goed materiaal samengesteld koor als H.G.K. behoeft geen krachtsinspanning onx een imponeerend klankvolume le ontplooien. Maar zonder de langdurige voorbereiding door den gewonen leider zou Sem Dresden natuurlijk niet zoo goede resultaten hebben kunnen bereiken. In het orxest was ditmaal niet alleen goed samenspel: dc gradatie van deix klank was beter don bij vorige uitvoeringen en wc heb ben nxenige tegenstem, menige instrumen tale fijnheid gehoord, die vroeger verborgen bleef. Dit was bemerkbaar In de kooi'bcgcloi - dingen, hot deed zich ook gelden iix het eenige zelfstandige orkest nummer van het Kerstoratorium, de pastorale „Symnhonia" die het tweede Deel inleidt. Dit heerlijke stuk werd voortreffelijk gespeeld. Dc afsluiting van het geheel door het slot koor van het eerste Deeï, waarin met name het „Fricden auf Erden" prachtig gezongen werd. kan volle instemming wekken. Ver hevener Kerstboodschap is niet denkbaar. De solistexx Theodora Versteegh. Jac. vaix Kempeix en Jac. Ph. Caro bleken allen goed gedisponeerd. Het deed vooral genoegen onzen voortreffelijken tenorzanger weer op volle kracht te hoorcix. De juiste keuze der tempi door den dirigent maakte het den zanger mogelijk in de beide bei'oemde colo- ratuurarias zijn volle keelvaardighcid tc ont plooien. Hoevelen zullen dan met behoud van zulk eeix scherpe dictie Van Kempen nadoeix? Vaix de instrumentale solisten mogen we vooral dexx trompettist W. de Vries ïxxet sere noemen, daarnevens de hoboïsten Nicnhuls en Stotijn. Een fout in het programma ver meldde Frans Vonk ïxog als soloviolist: de kleine solo van concertmeester Bijvanck doet alleen hopen hem spoedig in grooter werk te hooren. Bets Nedex-koonx en Piet Halscnxa namen aan clavecin exx orgel de plaatsen in die zij sixxds jareix nxet recht bezetten. En het auditorium bezette alle overige plaatsen, d.w.z. het was stampvol: een bewijs hoe de jaarlijks terugkcercnde arbeid van H.G.K. op prijs gesteld wordt, ja een onmis baar bestanddeel der Kerstviering in onze stad gewordexx is. K. DE JONG. Dl'. Colijn en de Noord-Oost Polder door li. den Herder. De heer E. dexx Herder, industrieel tc Har derwijk heeft eenige brochures uitgegeven over de droogmaking der Zuiderzee. Hij heeft daarop weer een laten volgen; getiteld: Dr. Colijn* en de Noord-Oost Polder, waarin hij waarschuwt tegen geldverspilling z.i. in het werk aan den Noord-Oost Polder. De bro chure verscheen bij E. Schilder, Harderwijk. Jong Leven, door J. Th. Kuvck. Zuster J. Tlx. Kuyck heeft eenige sclxctsjes geschreven. die onder den naam Jong Leven gebundeld en bij de Lichthoeve te Santpoort, verschenen zijn. Er zijn gevoelige schetsjes bij. kleine voorvallen behandelend uit haar practijk, waaruit lief de voor het werk spreekt. De schrijfster heeft ze opgedragen aan haar Lichthocvc- Bengcis. Gids van Katwijk. Wij ontvingen een gids van Katwijk, welke beoogt meer bekendheid aan dit zeeplaatsje te geven. De inleiding bevat mededeelingen, over het dorpje voorheen en thans terwijl de Gids is verlucht met fraaie foto's op zwaar kunst druk papier. Het boekje wordt uitgegeven door Schro der en Co. te Eiixdhoven. AGENDA. DINSDAG 27 DECEMBER Stadsschouwburg: Louis Davids nxet zijn gezelschap. 8.15 uur. Luxor Sound Theater: De zoon van den Radjalx (Ramon Novarro) cn Trouwe Ka meraden (Stan Laurel en Hardy) 2.30 cn 8.15 uur. Cinema Palace: Melodie der Liebc (Tau- bcr). Op het tooneel: Novelty act Jtinetros en Elsie. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: - Movie Crazy 'Harold Lloyd;. Op het tooxxeel: Brioni Sistei's. Mcis- sener Porceleinbeelden. 2.30. 7 en 9.15 uur. Tcyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. WOENSDAG 28 DECEMBER Stadsschouwburg: Louis Davids met zijn gezelschap. 8.15 uur. Bioscoopvoorstellingen 's midd&gs cn des avonds. Teyler's Museum, Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) P, Th. A. van Rijn, KI. Houtweg 15. Tel. 10539. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34. Tel. 12495. Schotcrbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19 Tel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 5