OPVOEDING EN STRAF. Nieuwe Uitgaven. ZIJDEN SCHOENEN verven in elke gewensch- te kleur. J. LOTTCERINC HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAC 28 DECEMBER 1932 „Geen opvoeder moet ooit te hoog staan, om ongelijk te erkennen''. Stral' volgt op dc misdaad. Dat is een oude wet, waarmee de mensch al op jongen leeftijd In aanraking komt. Na tuurlijk voelt het kind het als iels zeer on aangenaams, en langzamerhand leert het dat onaangename te verbinden aan datgene, wat verboden Is. Dikwijls verbieden we iets. waarvan wij wel maar het kind het verkeerde of gevaarlijke niet inziet. Dan vraagt het jonge kind „Waarom? Waarom mag dit niet en dat niet?" En moeilijk valt het ons vaak op die vraag een antwoord te geven, dat bij zijn verstandelijke ontwikkeling past en het ten [volle bevredigt. Verbiedt niet to veel, zou ik tot opvoeders willen zeggen, Verbiedt geen handelingen, die voor 't kind zelf of voor anderen geen schade of gevaar opleveren. Vooral sommige moeders ligt het in den mond bestorven: „blijf daar af" „laat dat staan" „zul je nu uit scheiden"; terwijl het kind zich op onschul dige wijze vermaakt. Is men verplicht straf te geven, zoo zij dc straf rechtvaardig; vooral in het oog van het kind. Onrechtvaardige straf wekt altijd verbittering in de kinderziel. Bovendien moet hij, die de straf oplegt, daartoe ook gerech tigd zijn. Onlangs zei een zesjarig meisje tot me, toen ik haar iets verbood: „U is toch niet de baas over me, ik ben toch niet bij u ge boren?" „Kijk", dacht ik, „aan het natuurrecht, dat door vader en moeder wordt uitgeoefend, daaraan wcnscht ze zich te onderwerpen, maar een ander, al was het dan ook een familie-lid kent ze het recht haar te verbie den niet toe". Toch klonk het uit den kleinen mond niet vinnig of brutaal, maar meer als een in formatie. „Neen kindje", zei ik, „maar die boeken zijn van mij en daar ben ik wel de baas over". Het scheen voldoende. Het eigendomsrecht werd ten minste geëerbiedigd. Als ze eenmaal school gaat, zal ze tot haar verwondering ondervinden dat de ouders het recht van straffen aan een anderen opvoe der hebben overgedragen en eenige tweespalt in de kinderziel zal niet uitblijven, al zal dan ook het massa-instinct alle kinderen ge hoorzamen dc juffrouw, dus waarom zal ik het niet doen? haar hierbij te hulp ko men. Maar dat moet ook .wennen. Toen ik onlangs een artikel las van onzen hoofdinspecteur den heer K. Brants „Voor het eerst naar school", kwam me het volgen de voorval in de herinnering: Een kleine jongen, den eersten dag op school, zit een half uurtje rustig met de an deren te teekenen. Plotseling staat hij op en zegt: „nou ga ik weer naar huis". De juffrouw, zeer tactvol, zegt: „goed, ik ga mee. Laten we eens kijken of je moeder of dc juffrouw er is om je te halen"'. Ze kijken beiden eens buiten de deur. „Zie je wel, niemand te zien. Zou je nu zelf wel alleen den weg kunnen vinden, heel naar den Kleine Houtweg? Ga nog maar ééns mee, dan gaan we samen een mooi paard teekenen". Het jonge menschenkind liet zich overha len en nam weer rustig zijn plaatsje in. Moet men nu gaan theoretiseeren met jonge kinderen en zeggen bijv,: -.Oudere menschen hebben altijd het recht kinderen het kwaad doen te verbieden"? Dat is voor hen een aanvechtbare stelling. Zoo nu en dan wordt de hulp der onderwij zers ingeroepen, als de baldadigheid der jeugd al te groote afmetingen aanneemt. Dan klinkt de vermaning in de klassen: „denk er aan, wat je op straat voor kwaad uithaalt, wordt op school gestraft". De kinderen leggen er zich bij neer, maar de jongens vooral (als ze onder elkaar zijn) laten opstandige woorden hooren: „Dc meester is in sch-ool de baas hoor, maar de straat is vrij, daar heeft hij niets te vertellen". Als cr nu bovendien nog ouders zijn, die deze uitspraak beamen en zeggen: „juist hoor, daar moet dc politie maar voor zorgen", dan is liet te begrijpen dat het kind den opvoeder ingeval van zulk gestraft vergrijp, niet dankbaar aanziet, maar zich schromelijk ver ongelijkt gevoelt. Als jongen had ik er wel eens genoegen in, vuilnisbakken om te gooien. Waarom? Och uit pure baldadigheid. Men had toen nog van die houten, hoog opstaan de smalle bakken; de tegenwoordige cylinder- vormige emmers slaan vrij wat steviger. Eén trap en flap, de boel lag over de straat. Tot mijn schande moet ik bekennen, dat ik daar plezier in had. Zoo gooide ik eens ach tereenvolgens drie zulke bakken om en pats daar kreeg ik van een voorbijgaanden heer geen preek maar een fikschen draai om mijn ooren. Dankbaar was ik niet. misschien schold ik hem op vciligcn afstand wel uit, maar mijn liefhebberij kreeg toch een deuk en later op 't punt zijnde cr weer aan te beginnen dacht ik: „pas op er kon wel weer zoo'n stille in de buurt zijn". Ja, vader, die beweert: „een ander heeft het recht niet mijn kinderen te slaan". Ze ker. u hebt gelijk, wettelijk gesproken, maar mijn vader zou in dit geval gezegd hebben: „Juist mijnheer, goed zoo, ik dank u, dat u mijn taak overneemt". Tot slot een voorval uit de praktijk van het onderwijs. Een vriend was onderwijzer aan een jongensschool en had een klas van 25 a 30 leerlingen onder zijn leiding. Een van hen. Felix, was een flinke 11 of 12 jarige knaap. Onder een hoog voorhoofd blonken een paar heldere jongenskijkers, die niet bru taal, maar toch onverschrokken de wereld in- zagen. Om zijn mond lag soms een vastbera- I den trek.^ie getuigenis aflegde van begin nende wilskracht. Het was een gewillige leerling, zonder daarom een zoctertje te zijn. Mijn vriend mocht hem wel en onder de jongens was hij „getapt". Zoo nu en dan hoorde men: „Felix zegt liet ook. Vraag het aan Felix, dan zal je het hooren". Op zekeren middag kreeg hij straf. Hij bab belde terwijl men iets uitlegde. Om 4 uur kreeg hij een blaadje papier met een straf som. Afgeloopcn. Ja, maar het was niet af- goloopen. Dat bleek den volgenden morgen aan de opgewonden gesprekken der jongens vóór schooltijd. „Hij heelt het niet gemaakt", fluisterden ze. „Daar zal wat zwaaien". Om negen uur zette de onderwijzer zich op zijn hoogen kruk. „Felix, jc strafsom". „Heb ik niet gemaakt, mijnheer". ..Zoo. en waarom niet?" „Ik heb niet gebabbeld, 't Is onrechtvaar dig. het was een ander die praatte. „Zoo, ga maar op de achterste bank zitten. Een oogenblik dacht dc opvoeder na. „Felix. kom nog eens hier". Algcmccnc aandacht in dc klas. „Heb je het heusch niet gedaan?" Zijn oogen stonden met tranen, zijn gelaat vertrok in nerveuze spanning. „Neen, mijnheer, ik heb 't niet gedaan". Vrij en frank, zonder eenige weifeling keek hij zijn meester aan. „Geef me een hand, jongen. Ik geloof je en het spijt me, dat je door mij onaangename oogcnbllkken hebt gehad. Gister was ik er vast van overtuigd, dat jij dc schuldige was, maar nu weifel ik. Ik heb me dan zeker ver gist. „Mocht je later ooit rechter worden leden zijner familie behoorden tot de balie denk dan aan dit geval en laat liever tien schul digen gaan, dan dat jc een onschuldige straft". Dienzelfden middag kwam zijn moeder. „Mijnheer, ik ben u zoo dankbaar, dat u hol conflict op die wijze hebt opgelost. We wisten gister niet, wat we met hem begin nen moesten. Hij riep maar: ,,'t Is gemeen, ik maak het niet". Maar thans, hij zou voor u door het vuur gaan. Ik vind het heerlijk dat u de waarheid hebt laten gaan boven liet ge zag". „Ja, mevrouw, gezag dat niet op waarheid en gerechtigheid steunt, verdient dien naam niet", v/as het antwoord van Felix' onder wijzer. Geen opvoeder moet ooit te hoog staan, om ongelijk te erkennen. Het gezag verliest er niet bij, maar wordt versterkt door liefde en vertrouwen. J. K. LETTEREN EN KUNST |f HET TOONEEL Louis Davids en zijn Kameraden Louis Davids op den tweeden Kerstdag in den Stadsschouwburg, dat beteekencle een stampvolle zaal en een avond van uitbundige vroolijkheid. Zóó als hij opkomt, heeft hij ook het contact met zijn publiek. En waardoor? Ja. dat is nu juist het geheim van Louis Da vids. Ik ken geen enkelen chansonnier, die zoo sober is in zijn gebaar, een zoo kleine stem heeft en zoo weinig op het effect werkt als Davids, en toch is ftij onweerstaanbaar. Er is in hem nog altijd iets van den Amsterdam- schen straatjongen, maar zoo verfijnd, dat men het nauwelijks meer merkt. Hij is na den dood van Pisui'sse de eenige conferencier in ons land, die werkelijk geestig is en hij zegt zijn geestigheden met een vroolijk, glunder gezicht, maar altijd zonder eenige nadrukke lijkheid. Hij staat wel heel ver af van die vele on uitstaanbare „komieken", die op het tooneel hun grappigheid als het ware afficheeren en bij elke mop 'n gezicht trekken, alsof zij willen zeggen: Zie je nou wel, hoe reuze-kemiek ik ben! En toch, welk een komische kracht bezit Louis Davids! Hoor hem in zoo'n inleidend praatje, waarin de eene geestigheid de r.mdere op volgt en elk woorcl steeds raak is. Het is „altijd gevaarlijk", zoo zegt hij bijvoorbeeld, „om bij de cassa te staan. Zoo pas stond er 'n meneer met vijf dames. „O, hoor ik hem zeg gen, als ie m'n portret op het programma ziet: „Louis Davids zingt vanavond och. Nou, laten we toch maar gaan!" Wanneer de -aal geprobeerd heeft een refreintje mee te zin gen, komt Davids met de opmerking: „Gij zingt wel heel zacht, maar 't klinkt innig beschaafd!" Heel fijntjes lanceert hij zulke geestigheden en de zaal buldert van den lach. En wie zingt in Holland chansons zooals Louis Davids? Ik wil het wel bekennen, dat ik de meeste chansonniers niet kan uitstaan en ik het bijna altijd weer een gruwel vind al die mooi aangekleede meneeren in rok en smoking hun versjes te hooren zingen, die doorgaans öf schrikkelijk laf of wat nog erger is ongenietbaar sentimenteel zijn. Maar bij Louis Davids ga ik er altijd met 'n vroolijk gezicht voor zitten, komt ook bij mij de spontane, gezonde, heerlijke lach. Hoor hem zijn Hollandsche bewerking van ,.Ik heb haar éénmaal gekust", zingen, het gees tenlied een uitstekend geslaagd chanson of dat kostelijk drastisch verslag van den voetbalwedstrijd van de Jordaansche MLna! Wanneer u dat met een effen, strak gezicht, zonder lachen, kunt aanhooren, dan raad ik u aan u door een dokter te laten onderzoeken, want dan moet u wel een ongeneeslijk hypo chonder zijn. Wat er om Louis Davids heen staat? Eigen lijk doet het er heel weinig toe. want wij komen toch immers alleen om hem. Zijn praatjes ter inleiding van een nummer zijn dikwijls beter en aardiger dan de nummers' zelf. Bertha Stuy, de wel heel erg sentimen- teele sopraan en Jane Lee, de solo-danse-es, moesten het bij den „Ansager" afleggen. Maai' er komen toch ook* buiten Louis Davids zeer goede nummers op het programma voor. Zoo is Son Rcthel, dc „man met de 100 geluiden", die een heel kippenhok Kiepenhok zegt deze Duitschcr tot leven brengt en de radio in zooveel fasen weergeeft, tot hij er zelf stapel gek van wordt, een zeer amusant cabaret nummer. dat bij het publiek geweldig inslaat. En zeer geestig is ook de muzikale bewer king' van Fried Walthcr en de uitvoering door het trio Bep, Rit en Fried van ,.De kleine Man" eerst in den stijl van Joh. Seb, Bach en daarna van Mozart, Mondelssolin en Wagner. Het is een zeer beschaafd „decent" en uitstekend cabaret-programma, dat Louis Davids weer brengt ook heden treedt hij in onzen Stadsschouwburg op en wij kunnen een ieder., die een avond gul en gezond lachen wil, zonder zich om zijn lach te behoeven geneeren, een bezoek van harte aanbevelen. Louis Davids is ontegen- zeggenlijk Holland's geestigste conférencier en chansonnier. J. B. SCHUIL. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regcL De N.V. Mij. t. Verspreiding van Goede en Goedkoope Lectuur, korter gezegd de Wereld bibliotheek te Amsterdam zond ons een tweetal herdrukken, die. wel een extra ver melding verdienen. Het zljn; Eva's Jeugd door Nico van Suchtelen dat zijn tiende druk beleeft en Het Leven van Francesco Campania door C. en M. Schar- tenAutink. de vierde druk van de volledige uitgave der drie deelcn van dezen bekenden roman 1 De Jeugd, 2 De Duistere Waarheid, 3 I-Ict Eeuwige Licht. VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telef. 10771 Recepten en Wenken voor den Amateur, door H. Vonck. Bij de N.V. Focus te Bloemendaal is ver schenen „Recepten en Wenken voor den amateur" door H. Vonck. Het boekje is in het bijzonder bestemd voor hen die hun fotografische ingrediënten zelf willen bereiden, en in het algemeen voor hen, die als beginnelingen wegwijs in de fotografie willen worden. Do vraagbaak voor den auto- cn motorberijder. Lt-kol. B. ten Broeekc Hoekstra heeft in genoemd werkje technische en andere ge gevens verzameld ten dienste van hen, die op eenigcrlei wijze bij de auto en den motor betrokken zijn. Er zijn tabellen opgenomen over internationaal vastgestelde afkortin gen, over verschillende maten en gewichten, te herleiden in de Nederlandsche stelsels, kenteekens in verschillende landen, remaf- standen, tijdtafels, on afstanden in K.M. in het buitenland. Dit practisch boekje Is uitgegeven door de fa. Ruygrok on Co. tc Haarlem. Wij en dc dieren, door Siegfried E. van Praag. Siegfried E. van Praag heeft een beschou wing gegeven over het dier in de letterkunde en een keur van dierverhalen. Het is een be schouwing over de verhouding tusschen mensch en dier aan de hand van voorbeel den uit de letterkunde. De bloemlezing van dierverhalen werd bepaald door practische eischen. Zij moest vóór alles, zegt de schrij ver, boeiend, verhalend zijn, zoodat het dier gedicht noch het essayistisch dierverhaal, ondanks hun waarde en schoonheid, niet op genomen kon worden. De schetsen zijn voor het meerendeel modern. Het boek, dat voorzien Is van tien illustra ties van Jacques Kaas, is uitgegeven in de Wereldbibliotheek. Dc Psychologie van den Hond door prof. dr. J. J. Buytendijk. „In deze studie", zegt de schrijver, hoog leeraar aan de Universiteit te Groningen, „ben ik uitgegaan van den omgang tusschen den mensch en zijn trouw huisdier, om vervolgens het gedrag van den hond meer analytisch te bezien. Vóór alles heb ik de experimenteele onderzoekingen uitvoeriger meegedeeld. Doch het blijkt, dat vele eigenaardigheden van het gedrag der dieren niet in een laboratorium onderzoek tot waarneming kunnen komen, maar alleen, indien men het dier in zijn na tuurlijke omgeving gadeslaat. Dc functie der zintuigen, de aandriften, ge woontevorming en het inzicht in nieuwe le vensomstandigheden zijn wel de belangrijkste probleemgroepen, die ons zullen bezighouden". 1-Iet boek is verlucht met 58 foto's en teeke- nïngen en uitgegeven bij de N.V. Uitgevers- Maatschappij „Kosmos" te Amsterdam. Taalzuivering. Van Taalzuivering, lijst van woorden en uitdrukkingen ter vervanging van -ismen, voorgesteld en aanbevolen door het Algemeen Nederlandsch Verbond te 's-Gravenhage is de 9e herziene en vermeerderde druk ver schenen. De Crisis in het Nederlandsche Verkeerswezen door S. A. Reitsma. Op 21 Nov. heeft de heer S. A. Reitsma, oud-hoofdambtenaar der Staatsspoor- en Tramwegen in Ned.-Indië, hoofdredacteur van Spoor- en Tramwegen een voordracht gehouden in de vergadering van Verkeer en Verkeerstechniek van het Kon. Instituut van Ingenieurs te Den Haag. Deze lezing over de Crisis in het Nederlandsche Verkeerswezen is thans in druk verschenen. Economisch herstel, De tweede poging, door Sir Arthur Salter. Dit boek, zegt de schrijver Sir Arthur Sal ter K. C. B„ is bedoeld te zijn als een alge- meene landkaart van het moeilijke terrein, waarop wij onzen weg moeten zoeken, de versperringen aangevende en de begaanbare wegen zoo mogelijk aanwijzende. Behandeld worden achtereenvolgens geld en goud, cre- diet en financiewezen, herstel- en oorlogs schulden, handelsbeleid en tarieven, indus- strieele organisatie, staatsregeling en staats-, beheer en politieke veiligheid. Over de 13 ja ren sedert den wapenstilstand zullen de ge beurtenissen gevolgd worden. Het lijvige werk is uitgegeven bij A. W. Sijthoff's Uitgeversmij. N.V. te Leiden. Moderne Bouwkunst in Nederland. Scholen. Wij ontvingen de aflevering Scholen uit de serie van 20 monografieën over Moderne Bouwkunst in Nederland. Deze aflevering is voorzien van vele fraaie foto's en plattegron den. Brusse te Rotterdam geeft de serie uit. Actieve Handelspolitiek. No. 5 van de nieuwe serie Pro en Contra van de Hollandia-Drukkerij N.V. te Baarn, bevat artikelen over Actieve Handelspolitiek van dr. L. G. Kortenhorst (pro) en van drs S- Posthuma (contra). KALENDERS We ontvingen een groote maandkalender van de Nationale Levensverzekering-Bank te Rotterdam. AFSLUITDIJK NOG STEEDS NIET OPEN VOOR VERKEER De A. N. W. B. en de K. N. A. C. hadden aan den directeur-generaal der Zuiderzee werken verzocht om gedurende de komende autotentoonstelling te Amsterdam den af sluitdijk voor een beperkt autoverkeer open te stellen. De directeur-generaal der Zuider zeewerken heeft daarop geantwoord, dat hij geen enkele toezegging kan doen. met het oog op het winterseizoen. Omtrent de defi nitieve openstelling van den weg kan even eens nog niets gezegd worden wegens het verbreeden van den toegangsweg in Friesland. DUITSCHLAND WIL ONDERHANDELEN. OVER EEN NIEUW HANDELSVERDRAG MET NEDERLAND. Op de bqrichten uit Nederland, waarin de bereidheid tot onderhandelen nopens het einde van dit jaar afloopende Duitsch-Neder- landsche Handelsverdrag werd te kennen gegeven, wordt tc bevoegder plaatse te Ber lijn verklaard, dat ook Duitschland bereid is te onderhandelen en dat de Rijksregeering reeds in het voorjaar 1932 bereid is geweest te onderhandelen over de voorwaarden /an een nieuw Duitsch-Nederlandsch handels verdrag. ALWEER JONGENS IN EEN GESTOLEN AUTO. BRUTALITEIT TEN TOP GEDREVEN. Wij lezen in het Handelsblad: In den nacht van Maandag' op Dinsdag zag een chauffeur van een garage te Am sterdam die passagiers naar Utrecht bracht, een auto van zijn onderneming te Nieuwer- sluis staan met drie jongens er in. Toen de man op den terugweg was, stond de auto er nog, maar de jongens waren verdwenen. On derweg kwam hij echter het drietal tegen, dathem vroeg of zij mochten meerijden naar Amsterdam! Dc chauffeur reed de jon gens naar het politiebureau op het Leidsche plein, maar voor de auto daar stilstond roken zij lont en dwongen den chauffeur te stop pen. Zij slaagden er in den chauffeur een oogenblik in zijn eigen wagen op te sluiten en er vandoor te gaan. Eén van dc daders is echter Dinsdagochtend reeds gepakt en de namen en adressen van zijn beide kamera den zijn bekend. GROOTERE SCHOOLKLASSEN TE ROTTERDAM B. en W. van Rotterdam doen een voorstel tot verhooging van het maximum-aantal leerlingen per klasse op de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs A van 36 tot 42. AFSCHUWELIJKE MOORD OP EEN KINDJE Te Wassenaar is het lijkje van een pasge boren meisje gevonden. Het kindje was door verstikking gedood en had bovendien ste ken met een scherp voorwerp in het hoofd gekregen. Er wordt om inlichtingen verzocht. NIEUWS UIT INDIE. GROOTE BRAND. te sp, gem. brt. h.s. gem. N. G. 150 150 49 11 3.06 B. A. Copini 150 131 48 9 2.73 J. Steffers 150 84 16 21 5.25 A. J. Baart 150 150 16 21 9.37 A. Tabbers 150 150 37 17 4.05 C. v. d. Berg 150 126 36 11 3.50 500 PERSONEN DAKLOOS. BUITENZORG, 27 December (Aneta) In dessa Poeraseta in het Leuwiliangsche in Buitenzorg is brand uitgebroken. 125 huizen werd in de ascli gelegd, ten gevolge waar van 500 personen dakloos zijn. DE G. G. HOUDT EEN OUDEJAARSAVOND- RADIOREDE BATAVIA, 27 December (Aneta) De Gou verneur-Generaal van Nederlandsch-Indië is voornemens op Oudejaarsavond een radio rede te houden. DE „KRAKATAU" WORDT VOLLEDIG HERSTELD BATAVIA, 27 December (Aneta) Het Departement van Marine in Nederlandsch- Indië meldt, dat gebleken is, dat de mijnen- legger Krakatau weinig heeft geleden, en dat het schip volledig zal worden hersteld. WUPPERTHAL, 27 December (V. D.) Op den eersten Kerstdag Is in een ziekenhuis te Aken de componist Eiffer overleden. BIMA, 27 December (Aneta). Gisteren avond had in kampong Sape een ernstige amokpartij plaats. Reeds zijn enkele slacht offers gevallen. Het binnenlandsch bestuur roept de hulp van militairen in. Hedenochtend zijn de controleurs en zelf- bestuurders van Bima met een halve brigade militairen onder commando van een ser geant in allerijl in vier auto's naar Sape ver trokken. SPORT EN SPEL WIELRIJDEN. WEDSTRIJDEN TE FRANKFUr AM MAIN Voor 4500 toeschouwers had te Frankfurt am Main een drie uurs koppelwedstrijd plaats, waaraan door elf koppels werd deel genomen. Winnaars werden: 1. Buschenhagen Schoen (1309 K.M.) met 64 punten. 2. Pijnen burg— Goebel met 40 punten. DAMMEN. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN HAARL. DAMCLUB Dinsdagavond j.l. werden de wedstrijden om de clubkampioenschappen 1932/1933 der Haarlemsche Damclub voortgezet. Hieronder volgen de uitslagen: Hoofdklasse: J. W. van Dartelen wint van W. van Pelt; H. van Lunenburg Jr. remise met J. P. van Eijk; P. J. van Dartelen wint van J. Poppen; J. B. Sluiter Jr. remise met J. van LooijJoh. Fabel wint van A. de Jong, H. G. Teunisse—D. Kleen afgebroken. Tweede klasse: T. Kerkman wint van P. G. M. Ottolini Sr.; J. Wielenga wint van H. Ro zijn; A. Kiel wint van F. W. de Pater; J. H. Reedijk remise met Th. Wesselman; J. H. Reedijk remise met C. Kool; Th. Wesselman remise met P. J. Bijrij. Derde klasse: B. Henneke remise met J. J. Groenewoud; L. J. Froonhof wint van Th. C. v. d. Sluijs; B. Henneke wint van I. Ravens- bergen: J. J Groenewoud wint van H. W. C. van Rhoon; H. C. Souverein wint van G. Molenaar: W. Jonkhof wint van H. G. J. An- driessen; J. Bom remise met A. Smit: J. Kla- verstijn remise met I. Ravensbergen; J. Zu- rel remise met L. J Froonhof; Jac. Fr. van Garderen wint van O. T. Glaser. VOETBAL. AJAX II—STORMVOGELS II (4—5) Stormvogels trok met twee invallers naar Ajax II, dat o.a. Vogel, Puttelaar en Doon in de gelederen had. Toch hebben de Vogels, dank zij Schipper, De Jonge en Spruyt, die voor de doelpunten zorgden, en overwin ning weten te behalen. Naast deze doelpun- ten-makers moeten we echter oogenblikkelijk doelman Wagenaar noemen, die deze middag zijn heiligdom op werkelijk eminente wijze verdedigd heeft. Tal van goedgerichte schoten van den Amslerdamschen midvoor maakte hij onschadelijk en bovendien hield hij er nog twee penalties uit, één onder den wedstrijd en één er na, daar Ajax na afloop protesteerde tegen het niet toekennen van een strafschop. Met de rust, die met 2—2 inging, viel van den uitslag nog weinig te zeggen. Na de hervatting echter kwam de Stormvogels- aanval, goed gesteund door de middenlinie er steeds beter in en wist den stand tot 5—2 op te voeren. Het had er allen schijn van, dat met dezen stand de wedstrijd zou eindi gen, toen Ajax In de laatste twee minuten nog tweemaal wist te scoren (5—4). Zij nog vermeld, dat 2 Stormvogels-doelpunten werden geannuleerd. VOETBAL IN ENGELAND. De uitslagen van de Dinsdag' gespeelde Leaguewedstrijden luidden: Eerste divisie: BirminghamNewcastle United BlackpoolDerby ChelseaLiverpool EvertonBlackburn Rovers Huddersfield Town—Bolton Wandcrcs 21 LeedsArsenal 00 LeicesterPortsmouth 2—1 Middlesborough—Sheffield United 2—2 Sheffield WednesdayManchester City 21 Wolverhampton—Aston Villa 24 1—2 4—1 0—2 -1 BILJARTEN KAMPIOENSCHAP HAARLEM EN OMSTR. TWEEDE KLASSE KLEIN BILJART. Dinsdagavond zijn de wedstrijden om bo- genoemden titel bij „Vriendenkring" begon nen. De gedetailleerde cijfers luiden: De wedstrijden worden hedenavond ver volgd met de partijen: B. A. CopiniC. v. d. Berg; N. N.C. F. Hermsen en C. v. d. Berg C. F. Hermsen. LUCHTVAARTBERICHTEN HAVIK 26 te Jodpoer. Thuisreis. Snip 27 te Dj ask. Uitreis. Havik 27 te Dj ask, Thuisreis. SCHEEPVAARTBERICHTEN (Zie ook elders in dit nummer.) HOLLAND—AMERIKA LIJN. Delftdijk Rotterdam naar Vancouver .26 (n.m.) te Cristobal. Veendam N. York n. Rotterdam 27 (4.30 n.m.) van Boulogne. Binnendijk 27 v. Rotterdam n. N. Orleans. HALCYONLIJN. Stad Zaandam 27 v. Tenes te Antwerpen. HOLLAND—AFRIKA LIJN. Heemskerk 27 v. Amsterdam n. Beira. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Baloeran (uitr.) 27 (2 n.m.) v. Gibraltar. Jacatra (uitr.) p. 26 Point de Galle. Kota Baroe (thuisr.) p. 27 Point de Galle. Kota Nopan 27 van Rotterdam te Hamburg KON. HOLL. LLOYD. Orania (thuisreis) 26 Dec. van Santos. Montferland (uitreis) 26 Dec. 19 uur te Montevideo, K.N.S.M. Amazone 24 van Catania naar Venetië. Ariadne 23 van Palermo naar Tunis, 24 te Tunis, 25 van Tunis naar Lissabon. Atlas 24 van Curacao naar St. Maarten. Bacchus 24 van Savona naar Livorno, 25 te Livorno. Ceres 24 14 u. van Hamburg, 25 te A'dam. Colombia 24 te Amsterdam, 25 van Am sterdam naar Dover. Crijnssen 24 15 u. van Hamburg, 25 te Am sterdam. Erato 23 van Oporto naar Vigo, 24 van Vigo naar Amsterdam. Euterpe 24 te en van Musel naar Oporto, 26 te Oporto. Fauna 24 van Amsterdam naar Kopen hagen. Hercules 24- te en van Patras naar Piraeus, 25 te Piraeus. Irene 24 van Rotterdam naar Gibraltar. Iris 25 te Amsterdam. Juno 25 van Amsterdam naar Hamburg, 26 17.30 u. te Hamburg. Merope 24 Gibraltar gep. 24 te en van Cadiz naar Amsterdam. Nero 26 te Odense. Orestes 24 van Varna naar Constantza. Orpheus 24 13 uur van Stettin, 26 3 uur Brunsbüttel gep., 27 December te Amsterdam. Perseus 24 te en van Kopenhagen naar Gdynia. Poseidon 26 14 u. 30 Lydd gep. n. Londen. Van Rensselaer 26 van Madeira naar Para maribo. Stella 24 te en van Malaga naar Alicante, 26 te Alicante. Stuyvesant 25 van Curasao naar Pto. Ca- bello. Tiberius 25 te Amsterdam. Titus 25 van Amsterdam naar Hamburg, 27 te Hamburg. Trajanus 26 12 u. 120 M. O. v. St. Michael. Triton 27 te Rotterdam. Ulysses 24 Gibraltar gepasseerd. Venus 24 te en van Lissabon naar Cadiz. 26 te en van Cadiz naar Genua. Vulcanus 26 van Napels naar Gandia. Fauna 27 te Kopenhagen, 24 te Constantza;

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 10