STADSNIEUWS WOLLEN STOFFEN EN CONTINCENTEERINC. PAST OP VOOR deze VERSCHIJNSELEN! ABSORBINE J* I postgirodienst W, Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 28 DECEMBER 1932 Onderzoek naar de resultaten. Tegen het einde van het jaar 1930 begon zich, als gevolg der slechte economische om standigheden, ook in de wollenstoffen- industria de crisis duidelijk af te teekenen. Omstreeks Januari 1931 viel in Tilburg en omstreken reeds in deze belangrijke industrie een aanzienlijke werkloosheid aan te wijzen. In den loop der eerste acht maanden van het jaar 1931 ontstónd een opleving, eener zij ds een gevolg van een seizoenbeweging al was deze dan ook zwak anderzijds door dat de Engelsche afnemers, onder vrees van het vooruitzicht van een verhooging van net tarief daar te lande, belangrijke orders bij Nederlandsche kooplieden plaatsten. Intusschen bracht de val van het pond sterling, korten tijd daarna gevolgd door de bovengenoemde tariefsverhooging in Groot- Brittannië, een algeheele ommekeer teweeg. Het Engelsche afgezetgebied ging voor ons verloren. Tegelijkertijd ontwikkelde zich evenwel een overmatige invoer uit al die landen, die hun uitvoer naar Engeland in gekrompen zagen. Zoo ontplooiden export en import zich voor ons land op ongunstige wijze. De uitvoer bedroeg in de maanden October, November. December 1930 en Ja nuari 1931 resp.: 157. 108, 99 en 116 ton, te genover 145, 110. 47 en 39 ton in de overeen komstige maanden van 1931 en 1932. De in voer was in bovengenoemde maanden van 1930 en 1931 resp. 381. 317, 354 en 473 ton tegenover 468, 383, 682. en 533 ton in deze maanden der jaren 1931 en 1932. De gevolgen hiervan manifesteerden zich weldra in de snelle stijging van het indexcijfer der werk loosheid in de Tilburgsche textiel-industrie, waardoor binnen korten tijd 30 procent van de capaciteit dezer industrie werd stilge legd. Een en ander had tengevolge, dat het K.B van 5 Februari 1932 tot stand kwam. Thans is een regeeringsonderzoek ingesteld naai de resultaten dezer contingenteering. Hieruit blijkt, dat de opleving in het voorjaar 1932 voornamelijk een psychologisch gevolg was van het inwerkingtreden van de contingen teering. In April 1932 werd zelfs een groo- tere bezetting vastgesteld dan in April 1931. Teneinde zich een denkbeeld te kunnen 'vor men van het aantal tewerkgestelden in deze Tilburgsche industrie zij verwezen naar on derstaande cijfers, afkomstig van de Ver- eeniging van Tilburgsche Fabrikanten van Wollen Stoffen. Datum. Bedrijvigheid in arbeidsuren 1 Januari 1932 187.728 1 Februari 1932 198.000 1 Maart 1932 234.240 l April 1932 223.824 1 Mei 1932 202.992 1 Juni 1932 203,136 1 Juli 1932 216,336 1 Augustus 1932 229,640 1 September 1932 216.534 1 October 1932 243.858 Tot en met Juni had deze telling betrek- king op 40 ondernemingen en daarna, als ge volg van samensmelting, liquidatie enz., op 37. In tegenstelling met het verschijnsel, dat zich in het algemeen in het loopende jaar m de meeste industrietakken voordeed, name lijk het uitblijven van een uitgesproken sei zoen opleving, gaat de bedrijvigheid in de wollenstoffen industrie in 1932 uit boven de seizoenfluctuatie in 1931. Aan deze opleving hadden voornamelijk de kleinere bedrijven deel. Gedurende eenige jaren vóór 1932 zette de Nederlandsche wollenstoffenindustrie onge veer 68 procent van hare productie in het binnenland af. terwijl de rest werd uitge voerd. In de eerste 8 maanden van 1932 is de export, vergeleken bij de overeenkomstige periode van 1931, met 70 procent gedaald, ge rekend naar het gewicht. Dit exportverlies komt ongeveer neer op ruim 20 procent van de totale jaarlijksche productie vóór 1932. De Nederlandsche wolllenstoffenindustrie heeft een zeer bevredigende compensatie voor haar exportverlies op de binnenlandsche markt gevonden. Dit wordt o.a, geïllustreerd door de binnenlandsche omzetten van een 17 fabrie ken. die over de eerste 7 maanden van 1931 en 1932 resp. bedroegen: 3748 en 4088 maal 1000 gulden. De contingenteering van con fectie is daarop van grooten invloed geweest. Ook hier heeft deze contingenteering niet geleid tot hoogere prijzen. Integendeel, in 1932 heeft de prijsdaling zich verder voort gezet. Verschillende fabrieken, die vroeger uitsluitend of in hoofdzaak, heerenstoffen vervaardigden, zijn thans ook overgegaan tot het maken van damesstoffen. Ook het omgekeerde doet zich voor, doch in veel min dere mate. MOLLERUS. ARBEIDERS-DELEGATIE NAAR DE SOWJET-UNIE. REISINDRUKKEN VAN UITGEZONDENEN. In de groote zaal van het Concertgebouw was Dinsdagavond een vergadering georgani seerd door het comité ter uitzending van ar beiders naar de Sovjet-Unie. In zijn openings woord sprak de heer J. Wouda de hoop uit, dat deze delegatie, waarover gesproken zal worden, niet de laatste zijn zal. Als eerste spreker trad op de heer Jonker (N. V. V. Krommenie), die vooral het gevan geniswezen in de Sovjet behandelde. Hij schilderde eerst het leven in een oude crimi- neele gevangenis, waar de cellen (voor 3 per sonen) open staan (behalve van 12 uur des nachts tot 5 uur) en de gevangenen verplicht zijn te werken (textiel). De hoogste straf be draagt 10 jaar en bij goed gedrag telt elke: dag voor drie. Bij slecht gedrag kan men door een kameraads-commissie naar een strengere gevangenis worden verwezen. Ook voor geestelijk voedsel (toon eet, onderwijs) wordt gezorgd. Zestig pet. ontslagenen blij ven goede arbeiders. De werkduur is 8 uur in 2 ploegen. Slechts 2 ontvluchtingspogingen zijn er in 10 jaar gepleegd, waarvan één met succes. In de maand verdient een gevangene 30 a 40 roebel. Politieke gevangenen werkten in een staats bedrijf. Er was daar geen bewaking. De ge trouwden hebben hun gezin bij zich. Het loon bedraagt hier 95 roebel. Spr. is rondgeleid door den onderdirecteur, zelf gevangene! De studente aan de Leninschool te Mos kou Mej. F. de Graaf (partijloos) sprak over de gelijke rechten van vrouw en man. De vrouw was vroeger achterlijk, doch is in de bedrijven gekomen, kreeg onderwijs en stem recht, hetzelfde loon als de man enz. De hu welijks- en echtscheidingsformaliteiten zijn zeer verlicht. Voor de jonge moeder is ge zorgd voor faciliteiten, extra toelagen, door betaling van loon, openhouden van haar plaats m de bedrijven. In veel dorpen sluit zich eerst de vrouw aan bij de collectieve be drijven, waarin ze zelfs leidende posities in neemt. In speciale instituten wordt bestu deerd, welke arbeid de geschiktste is voor de vrouw. De vrouw is productiever in haar werk in vele gevallen en ook enthousiaster en ze wil niet weer terug in den familiekring. En de meer huiselijke vrouwen kunnen daar voor passende bedrijven vinden (centrale keukens). Overal zijn kinderbewaarplaatsen en keukenfabrieken. Dat de Sovjet afkeerig is van huiselijk leven, is een sprookje. De ex cessen in het begin van vaak scheiden zijn al spoedig verdwenen en men mag niet van zedenverwildering spreken. Bij het khid. dat nummer één is in Rusland, stond spr. eenigen tijd stil. Verwaarloosde kinderen komt men niet tegen. Met cijfers over de slechtere om standigheden in andere landen sloot spr. haai rede. Na de pauze was het woord aan den heer J. Tork (partijloos Haarlem). In Rusland werd de arbeidersklasse zeer onderdrukt en opstanden dateeren reeds van 1850. Men moet in Rusland niet alleen kijken met de oogen, doch ook de hersenen gebruiken. Spr. gaf een kort historisch overzicht van wat voor den bevrijdingsopstand plaats had. Het voorname punt is het verschil tusschen wat de arbeiders in de kapitalistische maat schappij hebben en wat in de Sovjet. De hier werkende arbeiders hebben het beter dan daar, maar wat brengt de toekomst? Er is geen gevaar te duchten van het roode leger. Rusland voert geen expansiepolitiek. Stalin heeft gezegd: „Wij verlangen geen voet grond van een ander, maar zullen ook geen stuk prijsgeven." De demonstraties verloopen ernstig, zooals de opvoeding ook ernstig is. Het communis me is daar het levenselixer en daaruit komt een nieuwe maatschappij. Spr. roerde het bezoek aan eenige fabrieken aan, waar de geest tusschen de arbeiders en arbeidsters kameraadschappelijk is. Iedereen heeft de kans op te klimmen tot ingenieur, dokter, zelfs professor. Klasseverschil is daar opge heven. Het aantal in de organisaties hier wordt grooter, maar de strijdlust niet. De breedte groeide doch de diepte, die Lenln eischt, niet. Spr. weidde over den grooten stuwdam in den Dnjepr uit. Wie zijn godsdienst wil uitoefenen, is vrij. Maar als de godsdienst gebruikt wordt om het communisme te ondermijnen, dan wor den maatregelen getroffen. Het is sprekers meening, dat Rusland bin nen afzienbaren tijd economisch de leiding zal nemen in Europa. Het Roode Leger daar brengt den vrede, waar achter het socialisme staat. De opkomst ter vergadering was groot. Er werden veel vragen gesteld. PERSONALIA. Ds. W. Bijleveld te Haarlem-Centrum komt voor op een tweetal voor de Chr. Gerefor meerde Kerk te Enschedé. Aan de dames Mevr. Liesbeth Rückembrod te Bentveld, en Mej. Elly Mittenzwey te Haar lem is het eereprijs 2de klasse van het Duit- sche Roode Kruis verleend. Benoemd is tot onderwijzer aan de Open bare School aan het Oosteinde van Aalsmeer de lieer P. A. Hinze te Haarlem. 4 Januari zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer M. Mieras, oud-hoofdbestuurder van het N.O.G., te Heemstede benoemd werd tot lid der Commissie van beheer in het herstellingsoord van onderwijzers te Lunte- ren. Dadelijk bijoemde de Commissie hem tot vice-voorzitter; nu is hij al weer jaren voorzitter. HET AMBTENARENREGLEMENT. Het raadslid Mr. L. G. van Dam, heeft op het door B. en W. den raad aangeboden ontwerp-ambtenarenreglement een serie amendementen ingediend. Hij stelt o.a. voor om te bepalen, dat hoofdbestuursleden de gelegenheid zullen hebben hoogstens 12 dagen per jaar vrij te krijgen voor hun organisatiewerk. mits het belang van den dienst zich daartegen- niet verzet. Verder om bij wijze vau straf niet meer in te houden dan maximum 6 vacantiedagen. Ook wil de voorsteller het mogelijk maken bij het opleggen van een voorwaardelijke straf bijzondere voorwaarden te stellen. KERSTMIDDAG VOOR KINDEREN Men schrijft ons: Sedert eenigen tijd worden van verschil lende zijden pogingen in het werk gesteld, om den kinderen groote zoowel als kleine, der economisch-zwakkeren, die de Thor- beeke-, Storm-, Wicher- en Luzacstraat be wonen, wat kleur en fleur in hun leven te brengen, waarbij bovenal de opvoedende kant niet vergeten wordt! In clubs worden de kinderen beziggehou den, waarin enkele vrienden dezer jeugd met veel liefde het mogelijke doen, de kinde ren met allerlei huisvlijt vertrouwd te maken. Deze pogingen zijn inderdaad geslaagd. Met veel animo worden de clubs bezocht en zij beloven ook voor de toekomst waar schijnlijk van blijvenden aard te zijn. Voor de Kerstdagen wilde men eenige af- INGEZOXDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. De voeten jeuken en branden, de huid tus schen de teenen barst of men ziet kleine, witte blaartjes en een droge, hoornachtige huid. Dit is een waarschuwing! Verwaarloost deze verschijnselen en ge loopt het risico later met pijn te loopen en een ernstig voeteuvel te krijgen. Gebruik onmiddellijk Absorbine Jr. Het bestrijdt de vergiftige kiemen die voeteuvels veroorzaken. Geneest de pijnlijke plekken voorkomt ver dere infectie. Absorbine Jr. heeft bovendien al jarenlang pijnlijke spieren, kneuzingen, brand en snijwonden, verstuikingen en schaafwonden genezen. Vraagt een gratis monster aan de Absorbine Jr. Company, Beulingstraat 2, Amsterdam, onder vermelding van dit blad. wisseling in het programma brengen, door een extra middag als feestmiddag in te las- schen. En deze middag is dan ook geworden een prettig-vroolijke en blijde tijd. Het club gebouwtje, dat aan het badhuis grenst, was vriendelijk versierd, er werd verteld en ge zongen, lichtbeelden worden vertoond en 150 kinderen genoten eenige uren in gulle blij heid van het gebodene. Door de goede zorgen van mej. Fleischmann door wier bemiddeling enkele bekende fir ma's hier ter stede de onontbeerlijke ver snaperingen belangloos ter beschikking stel den, was het mogelijk op chocolade, kren tenbroodjes, sinaasappelen en biscuits te trakteeren. Den milden gevers hiervoor een woord van hartelijken dank. Deze economisch zwakkere jeugd ontbeert veel, lichamelijk als geestelijk, "t Is een wel daad, voor deze kinderen iets te doen. Zij, die daartoe neiging voelen, kunnen dit doen door tusschenkomst van mevr. Brandon, Kleverparkweg 105, die graag alle noodige en gewenschte inlichtingen verstrekt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Arink, Oranjeboomstraat 167 rd.. armband; v. Stein, Scheepmakersdijk 28, aardappelen- bak, Kroon. Westerhoutpark 1, armbandhor loge; v. d. Weyde, Ravelingsteeg 5, actetasch m. i.: Guling, Keizer Karelstraat 12, arm bandkettinkje m. slot; Schoo. Tetterodestraat 24, bril; Rodenburg, 2e Vooruitgangstraat 23 dasspeld; De Nijs, Gouwstraat 16. ceintuur: Hollander, Pontianakstraat 34. idem; Bur. van Politie, Smedestraat 9, gewicht, jas jute zak, portemonnaie, spatlap, handschoen; Ca- landt, Hofdijkplein 30, gymn. schoenen en sokje, Jongensjasje: v. Mierlo, Harmenjans- straat 71, witte kousen; Kotman, Schoterweg 156, 10 rittenkaart; Kennel Fauna, Parklaan 119, 3 katten: Broertjes, Ternatestraat 40, mesje; v. d Eng, Spaame 106, oorbel; Ten- broek, Bleekenbergstraat 17, pakje inh. mes enz.; Grauman, Jacobijnestraat 9a rd., pakje inh. kaarsjes; Fluitsma, Zaanenlaan 23, por temonnaie; Honselenberg, Cederstraat 30, id. v. Alphen, Gen. Joubertstraat 41, idem; Roel- land, Slachthuisstraat 101 zw., poppenschoen- tje: Zandstra, Kolkstvaat 19. portemonnaie; Radbuurnaar, Van t Hofstraat 39, idem; Ha venaar. Pres. Steynstraat 66. pet: v. d. Wal, Timorstraat 77, ijzeren plaat; Kaspers. Ten Katestraat 14, rijw. belast, plaatje: Kwant, Brouwersstraat 55, idem; Goedman. Klop persingel 137, idem; Vallcnga, Middentuin- dorplaan 3, regenjas; Valkenier, Dorreboom straat 11. tennisracket en schoenen; De Ko ning. Billitonstraat 35, taschje; Ronde, Pa- pentorenvest 52. tasch; Hartendorp, Klopper singel 175, taschje: De Jonge, Elzenplein 31, damesvest; Van Gils Schip „Andor" Spaarne b. d. Spoorbrug, vat bier; v. d. Hulst, Ged. Voldersgracht 21 g, wol; Richter. Hudson- straat 7, 2 wielen: In 't Veld; Djambistraat 8, handwarmer: Leeman, Cederstraat 25, handschoen; Bakker, Brouwersstraat 13 rd., motorhandschoen; Groeneveld. Begijnehof 27, hond: Burggraaf, Zuid Polderstraat 46, handschoen; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond; Havenaar, Pres. Steynstraat 66, da meshoed. GEZELLIGE AVOND. De afdeeling Haarlem van het Neder- landsch Onderwijzers Genootschap houdt Zaterdag 28 Januari een feestavond in de Kroonzaal. Een jazzband zal musiceeren, een dameskoor zal zingen; ook zal een tooneel- stukje vertoonde worden. Betaling Abonnementsgeld per i| verzoeken onzen abonnés die gewoon zijn per postgiro hun abonnementsgeld te vol doen vriendelijk, dit niet uit te stellen tot het nieuwe kwartaal is aangevangen. Zij besparen zichzelf daardoor den last van het aanbieden der kwitanties en ons de moeite van het incasseeren. DE ADMINISTRATIE UITGAAN. SCHOUWBURG JANSWEG. Zondag I Januari (Nieuwjaarsdag) zal in den Schouwburg Jansweg weer een opvoering worden gegeven van ..Rose-Marie", de Revue- Operette welke het vorige jaar in bovenge- noemden schouwburg meer dan veertig ma len met groot succes opgevoerd werd. Evenais toen, zal ook nu de titelrol van Rose-Marie gezongen worden door mej. Truus Impijn, de hier te Haarlem zoo bekende zan geres. CHRISTUSPLANTEN OF LIEVEN-HEER- K RUIDEN. In den Zaterdagavond van 24 December na men wij een artikel op over Christusplanten. De heer Leonard A. Springer schrijft ons naar aanleiding daarvan het .^volgende: De botanici hebben de geslachten Paliurus en Zizyphus nog al eens met- elkander verward wat begrijpelijk is, omdat zij nog al op elkan der gelijken. Het grootste verschil is dat Zizy phus eetbare vruchten heeft en Paliurus niet. Doch het gaat er om, wie van deze twee kan de takken geleverd hebben, waarvan de doornenkroon gevlochten is. die de Joden Christus op het hoofd hebben gezet. De Paliurus aculiatus Lane is door Mill nor ook Paliurus Spina-Christi ge noemd- omdat hij meende dat het deze plant was. Wat nu betreft de boom „Christus doorn. wetenschappelijk Gleditria tnacan- thos L. genaamd, deze draagt den naam Christusdoorn ten onrechte, want zijn tak ken kunnen nooit voor dien doornenkroon gebruikt zijn geweest, omdat de boom van Amerikaanscne oorsprong is en pas in 1700 in Europa is ingevoerd, dus zeker niet vroeger in Palestina bekend is geweest. KENNEL „FAUNA". Door B. en W. is aan het Haarlems Dieren Asvl ..Fauna" toezegging gedaan, dat haar verzoek tot weder in huur van grond op het Phoenixterrein ingewilligd zal worden. In overleg met openbare werken ligt het in de bedoeling van de eigenaar zijn inrich ting te moderniseer en. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-rechtbank te Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 27 December 1932. 1. C. P. C. Hoff, handelende onder den naam Fa. G. Hoff, koopman, wonende te Edam; Curatrice Mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalin genDols, alhier. 2. K. M. Gleessen, koopman, laatstelijk wonende te Haarlem, Jacob van Lenneplaan 12, thans wonende te Londen (Engl.) Lower Ham Road. Kingston o. Thames.; Curator Mr. II. E. Prinsen Geerligs, alhier. 3. N. Duivenvoorden, bloembollenkweeker wonende te Abbenes (Haarlemmermeer); Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. 4. H. Panhuyzen Hzn.. handelsagent, wo nende te Haarlem, Merkmanstraat no. 21; Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. 5. De Vennootschap onder de fa. D. J. M. van Deursen en Co., bloembollenhandelaren gevestigd en kantoorhoudende te Santpoort en haar individueelee leden le D. Kabel bloembollenhandelaar, wonende te Santpoort en 2e M. Kabel, bloembollenhandelaar, wo nende te Santpoort; Curator Mr. T. A. M. A. van Löben Seis. alhier. 6. H. J. Assendelft, timmerman en aan nemer, wonende te Heemstede, Postlaan 5; Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. 7. Jac. Moot, kolenhandelaar, wonende te IJmuiden, gem. Velsen, Kanaalstraat 198; Curatrice Mevr. Mr. L. M. I. L. van Taalin genDols, alhier. 8. A. Mookhoek, metaaldraaier, wonende te Haarlem-N. Eemstraat 21; Curator Mr. J. C. Y. Nieuwenhuys, alhier. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Jhr. Mr. E. J. Strick van Linschoten. Opgeheven werden de faillissement wegens gebrek aan actief van: 1. J. J. van der Meyden, wonende te Haar lem; Curator Mr. F. A. Davidson, alhier; 2. Joh. Zonneveld, wonende te Beverwijk Curator Mr. H. J. M. Tonino, aliher. 3. B. de Vos,«wonende te Lisse; Curator Mr. J. van der Vegt. alhier. 4. M. J. M. Koopman, wed. A. Langeweg. wonende te Zandvoort; Curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink alhier; 5. G. H. Reym. wonende te Santpoort; Curator Mr. B. E. van Tijn, alhier. 6. J. P. van den Nieuwenhof, wonende te Haarlem; Curator Mr. W. G. J. Veenhoven, alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelings- lijst van: 1. G. W. van Gent, wonende te de Kaag. Curatrice Mej. Mr. M. J. Kluitman, alhier. 2. H. P. Traksel zich ook noemende II. Rij broek, wonende te Haarlem, Oude Raam straat 12; Curatrice Mevr. Mr. E. A. J. Scheltema Conradi alhier. 3. A. Wies, wonende te Haarlemmermeer Rijk; Curatri** Mr. L. Ali Cohen, alhier. 4. L. J. A. van Heerde, wonende te I-Iille- gom; Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. 5. J. v. d. Steeg, wonende te Beverwijk; Curator Mr. A. Beets alhier. OPMERKINGEN VAN LEZERS. De aankoop voor het Frans Halsmuseum. Een lezer zendt ons zijn sympathiebetui ging met het stuk van den heer Koster in ons nummer van Zaterdag over een eventueel aankoopen van een Frans Hals voor het museum. Hij laat een waarschuwend woord hooren tegen den aankoop, daar er zoovele in leven zijnde Haarlemsche kunstschilders noodlijdend zijn, die door een kwart van de genoemde koopsom goed gesteund zouden kunnen worden. Als f 25.000 gulden besteed worden voor het koopen van een honderdtal stukken van deze menschen, schrijft hij, dan zou de gemeente wel een zaal ter beschikikng hebben voor een permanente tentoonstelling. De bedoelde Frans Hals zou toch over enkele maanden verzonken zijn in de groote hoe veelheid. Wat heeft het in het algemeen voor beteekenis. vraagt hij zich af, of er in ons museum 7 of 8 Halsen hangen? Ook inzender hoewel leek. acht het aankoopen van een, nieuwen Frans Hals niet verantwoord. Gunning. Burgemeester en Wethouders van Haarlem brengen ter kennis van belanghebbende, dat het laden, vervoeren, lossen en optassen van materialen en de levering van paarden en wagens in huur met of zonder bediening, ten behoeve ran Centraal Vervoer gedurende het jaar 1933 (waarvan de openbare aanbe steding heeft plaats gehad, op 12 December j.l.) door hen is gegund aan P. J. Huybens te Haarlem. Door hem wordt o.a. berekend voor een wagen per uur f 0.10 en per dag f 0.40: v(x>r een paard per uur f 0.80 cn per dag f 3.70. voor een paard en begeleider per uur f 0.80 en per dag f 6.60 en voor een wagen met paard en begeleider per uur f 0.85 cn per dag f 6.70. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alia Abonn&s van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adrea ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuu bezorgd. De namen der vragers blijven redactie geheim. RECEPTEN. VRAAG: Hoe verwijdert men transpiratie vlekken uit oen zoo goed als nieuwe crêpe Geor gette japon? ANTWOORD: Rijs de vlekken enkel en gla.l- ult op een schoonen in vieren gevouwen hand hoek en bevochtig do vlokken alleen ntot water stof peroxyde 1 pCt. La ut dit 5 minuten Inwer ken en bet dan goed uit met een In water ge doopt en uitgewrongen schoon doekje. Als de vlekken weg zijn. dadelijk droog strijken. cn eerst daarna de rijgdraden verwijderen, anders krimpt de Georgette. Is de vlek nog niet weg. dan de behandeling herhalen. VRAAG: 1. Hoe bereidt men een konijnenhuid? Hoe kon mon daarna do huid. die wit en vuil Is. weer schoonmaken? ANTWOORD: 1. Span het huidje glad op een plank met den vleeschkant naar boven. Herhaal clan het volgende viermaal. Schaaf mot oen mes- Je voorzichtig alle velletjes en vetdoclljos er af. Wrijf de huid dan In mot een mengsel, dat gij verkrijgt door 2 theelepels aluin en 1 theelopol keukenzout in een kopje water op te lossen. Laat dit 2t uur inwerken en begin dan weer bij het afschaven. Is na viermaal het huidje goed schoon dan maakt gij hot los en klopt den haar- kunt met eon hamer, om de huid soepel to ma ken. Dit soepel worden kunt gij nog bevorde ren. door don vleeschkant in te wrijven met on gezouten boter. 2. Maak roggezomelen. onder gestadig roeren, in een aarden of Ijzeren pot zoo heet. dat gij de hand er no gjuist even In kunt houden. Stort do zemelen dan op het huidje en wrijf dit er sterk mee. Schudt daurnu de zemelen er uit. VRAAG: Hoe krijg lk appelbeignets bruin en zacht? ANTWOORD: Benoodlgd: 250 gram bloem. 3 a 3j4 l.L. bier of spuitwater: wat zout cn 12 a 14 lekkere zure appelen. Schil en boor de appelen en snijd ze ln niet te dikke plakken. Maak het mooi met het zout cn wat bier of spuitwater vlug aan cn roer et- alle klontje* uit. Voeg er dan zoovc« l bier of spuitwater bij, dat liet beslag do VorolBChte dik te heeft. Maak in dien tuaschentljcl goed wat slaolie ln een ijzeren potje zoo lieot, dat er blauwe damp afstijgt. Wentel eenige schijfjes appel ln het beslas en doo zo dan in de hoeto olie en bak ze lichtbruin en gaar. Neem ze met do .schuimspaan uit do olie en laat zo op grauw papier uitdruipen. Als zloh ln hot midden geen gaatje vormt, moet or nog wat bier of spuitwa ter bij het beslag, daar het dan te «Uk Is, VRAAG: Hoe maakt men amandelpurce? ANTWOORD: Broei de amandelen en ontdoe ze van de velletjes. Maal ze dun door den amandelmolen en kneed zo vervolgen» mot sui ker naar smaak. VRAAG: Hoe verwijdert men een vetvlek uit peau do suêde schoenen? Benzine en lauw water hebben dc schoenen nog leclljker gemaakt. Zal lk ze laten stoonien? ANTWOORD: GIJ moet nooit peau de suède met water of benzine behandelen. Wrijf do vlek .•stevig af met schuurpnpler no. 00 (geen schuur- linnen). Is dc vlek echter door on door. log er dan des avonds een laagje magnesiapoedcr op en schuier dit dan den volgenden morgen bulten af. Zoo noodlg herhalen. Vooral voorzichtig mot vuur, want magnesia is zeer licht ontvlambaar. VRAAG: Hoe Is het recept voor advocaat voor 20 personen? Het moet 2 Januari gobrulkt wor den: wanneer moet ik hot dan maken? ANTWOORD: Klop 12 olordooler» met I ons suiker zoolang, tot do sukor geheel opgelost Is cn roer er dan 3 theelepeltjes vanille essence goed door. Giet er langzaam en steeds rcrond 600 gram brandewijn bij. Klop vervolgens do 12 eiwitten met 1 ons suiker goed stijf en roer dan alles goed dooreen. Doe het ln zeer schoone flcéschon en maak met schoono kurken goed dicht, GIJ kunt het zoowol nu malton, rils 1 dng tc voren. Gij moet zelf maar nagaan, of dit ge noeg zal zijn, want wij kunnen natuurlijk niet weten, hoeveel ieder gebruikt. PLANTEN. VRAAG: Hoe houd lk een gloxinia en een begonia In den winter over? Belde zagen er zoo leclijk uit. dal ik ze gohcol heb afgesneden. ANTWOORD: Dc Gloxinia Is een knolgowas: gij kunt haar in dc pot luten staan cn niet meer gieten, dus droog overhouden tot half April. Dan verscho aarde geven en opnieuw beginnen l" kweeken. Als het een knolbcgonla Is. Is do be handeling als boven te aangegeven: 1» het een zaaibegonlu d.w.z. een plant die l jaar bloeit, zaad geeft en afsterft, dan helpt u een behan deling niets. RECHTSZAKEN. VRAAG: Ik ben dienstbode voor dag en nacht. 'Mevrouw draagt mij meermalen des avonds na 8 uur nog etop- en naaiwerk op. Het» lk recht om dit te weigeren? ANTWOORD: Als regel niet. onder bepaalde omstandigheden wel. BELASTINGZAKEN. VRAAG: 1. Op 1 Jan. 1333 Is dc huur van het door mij bewoonde perceel lager dan op l Jan. 1032. Wordt nu de huurwaarde op mijn belastingbiljet voor 1033 ook lager? 2. Geldt de huurprijs voor huurwaarde? ANTWOORD: 1. Ja. do belasting wordt bere kend naar den normalen huurprijs. Geef In Ja nuari kennis van die verlaging aan don ambte naar der belastingen, die zich bij u nan huis znl vervoegen. 2. Ja, maar als de huurprijs lager Is, dan voor andere dergelijke perceelen wordt betaald, geldt do huurprijs niet,

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 7