Het Belangrijkste. HAARLEM'S DAGBLAD IN 1933. OM HET BEHOUD DER H. O. V.! TOT REDDING VAN DE H. O. V. Van harte... 50e Jaargang No. 15190 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Zaterdag 31 December 1932 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTEN per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden 3.25, franco per post 3ö5, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad per week ƒ0.05, per maand ƒ0 22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post f 0-72'A- UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ADVERTENTIëN: ]_5 regels 1.75. olkc regel meer 0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10. uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonné: Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van ongeschiktheid f 2000... Overlijden 600... Verlies van Hand. Voet of Oog f 400.. Hand. Voet of Oog f 400.-. Duim f 250.-. Wijsvinger f 150... Elke andere vinger f 50.- Arm- of Beenbreuk f 100 Verlies Duim f75-. Verlies Wijsvinger f 75— Vedies andere vinger f3 DIT NUMMER BESTAAT UIT VIER EN TWINTIG BLADZIJDEN. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN EEN VROOLIJKE TRAMRIT. ARTIKELEN. ENZ. Dc burgemeester van Heemstede Jhr. J. P. IV. van Doorn biedt ir. W. J. Burgcrsdijk directeur der NJZ.H.T.M. een krans aan, Dc tocht door dc dorpen. Wij hebben in ons vorig nummer reeds het een en ander medegedeeld van het begin der openingsrit van de gccleclrifieeerde tramlijn HaarlemLeiden. Welk een vroolijke tocht werd dit in de vier versierde tweelingrijtuigen, die stamp- ei stampvol waren met genoodigden. Met groote belangstelling en vroolijke blik leen keken, als de „stoel'' de dorpen naderde, de mcnschen die langs den weg geschaard stonden en zij die haastig hun huis kwamen uitloopen of zich achter de vensters van hun woningen vertoonden, naar het welkome nieuwe vervoermiddel. Hoera's klonken telkens op en overal klon ken telkens de vrolijke tonen van de plaat selijke fanfare-corpsen, die de trams ont vingen bij de aankomst en haar uitgeleide deden bij het vertrek. Vele huizen vlagden en hoe meer wij Leiden naderden, hoe opge wekter de stemming werd. op straat en „van den weeromstuit" ook in de tramrijtuigen. Er wordt wel eens gesproken van ..de vroolijke keuken", een geliefde vermakelijk heid. Welnu, wij zouden al is het natuur lijk verre van ons de nieuwe tramlijn Haar lem—Leiden als een vermakelijkheid te be schouwen in dit geval bijna durven spre ken van .,de vroolijke tram". En de besturen der betrokken gemeenten, zij lieten zich niet onbetuigd. In elk dorp was het „Uitstappen!" en dan stonden daar dc colleges van B. en W. en de gemeenteraads leden klaar, hetzij buiten, hetzij in hun Raadhuizen, om het groot aantal feestelijk gestemde trampassagiers hartelijk te ont vangen en toe te spreken. Overal waar er gelegenheid was, werden met gulle hand ver- verschingen aangeboden. En bloemen werden overhandigd: te Heemstede door Jhr. Van i Doorn (een krans, die vóór aan den eersten wagen werd gehecht)te Bennebroek door een jonge dame, names de abonnés; te Lisse door den eigenaar van 't café-restaurant „De Nachtegaal", den heer Van Everdlngen; te Sassenheim namens wethouder Warnaar aan mevrouw Burgcrsdijk (de wethouders War naar en Zandbergen hadden hier bovendien zorg gedragen voor de mooie bloemversiering der raadszaal); te Oegstgeest door twee kin deren namens den gemeenteraad. Wij zouden een pagina van onze krant noodig hebben om volledig de toespraken te boekstaven, die de burgemeesters hielden en de aardige antwoorden, die dc directeur der N.Z.H.T.M.. Ir. W. J. A. Burgersdijk telkens wist te geven. Maar al deze gemeentehoofden Jhr. J. P. W. van Doorn te Heemstede; baron van Hardenbroek, tc Bennebroek: Mr. Pont. te Hillegom; baron Van Wijnbergen, tc Lisse; de heer Gouverneur, te Sassenheim; de heer Van Gencvink. te Oegstgeest; gaven uiting aan de vreugde, die in hun gemeenten heerschte. nu de ..koffiemolen" was vervangen door het moderne vervoermiddel en de heer Burgersdijk had veel lof in ontvangst te ne men voor de volharding en de energie, waar mede hij de zaak van de verbinding tusschen Haarlem. Leiden en de tusschenliggende ge meenten tot zulk een schitterend einde had gebracht. De burgemeesters spraken allen de beste wenschen uit voor den bloei der nieuwe lijn. en de heer Burgersdijk. gewa gende van de uitstekende en vriendschappe lijke samenwerking met de gemeentebesturen al was men het niet altijd in alles dadelijk ééns geweest sprak van zijn kant de hoop uit, dat de nieuwe tram veel zou bijdragen tot de ontwikkeling der verschillende ge meenten. Wij willen hier en daar nog iets lichten uit de toespraken der burgemeesters. Baron van Hardenbroek toonde zich ver heugd over het feit. dat thans een vrij wel ongerept stukje binner.duin te Bennebroek door de tram is ontsloten. Hier zal zich een naar te hopen is steeds groeiende forensen- bevolking kunnen vestigen. Burgemeester Pont, var. Hillegom. was niet tc spreken over Waterstaat. „Ik heb", zoo R. P.: Voor 1933. (Ie blad, lc pas.) Jhr. Mr. B. dc Jong van Beek cn Donk: Het eerste jaar der ontwapeningsconfercntic. (3e blad, le pag.) K. Pk.: Esbjerg, dc concurrent van IJmuiden. Dc arbcldershoogeschool. (3e blad, lc pag.) Jhr. dr. J. c. Mollcrus: Oudcjaarsavondbe- spiegeling. (2c blad. 2e pas.) Van omen Wcenschcn CorrespondentOude jaarsavond te Weenen. (6e blad, lc pag.) LcttingaFinancicelc Kroniek. (3e blad. 2e pag.) licl nieuwe jaar door de eeuwen heen. J (6e blad, le pag.) J. II. de BotsKantteekentngcn. (6e blad. 3e pag.) Karei dc Jong Radiomuziek der H\va\ Een voorbespreking. (6e blad, 3e pag.) Uit dc wereld van dc film. J (6e blad. 2e pag.) Willy van der Tak: Orvicto. (6e blad. le pag.) Het Haarlemsche StadsbeeldHet Spaarne. T (6e blad, 2e pag.) L. SII. D. Vertelling. De beer. (6e blad. 2e pag.) W. T.: Langs de rails. (3e blad, lc pag.) zelde hij, „niet anders dan de grootste tegen werking van Waterstaat ondervonden en ik hoop. dat wij nu niet langer door Waterstaat zullen worden beschouwd als onmondigen, die van niets, mar dan ook van niets, ver stand hebben!" Buitengewoon hartelijk en aardig was de ontvangst te Sassenheim. in het mooie, nieuwe Raadhuis. Burgemeester Gouverneur dankte in zijn toespraak ook de Haarlemsche Brockway-Maatschappij voor de door haar betoonde activiteit. Maar het moderne ver keer eischte een ander vervoermiddel. Voor dc ..note gale" zorgden hier vier ..Sassemer" jongens .die een aardige voordracht ten beste gaven, waarin zij de oude stoomtram 'n beetje ln 't ootje namen. De heer Burgers dijk beloonde hen eik met een vrljkaartje voor de tram „voor dit geheele jaar cn nog n maandje er bij!" Tc Sassenheim was nog een telegrafische gelukwensch ingekomen van een oud-inwo ner der gemeente. Dr. Quant, thans te Die- penheim. In de Stadsgehoorzaal te Leiden. Had tot nu toe dc vroolijkheid den boven toon gevoerd, in de mooie, deftige Stadsge hoorzaal te Leiden, waar palmen langs de wanden stonden en vaasjes bloemen op alle tafels, werd de toon ernstiger. Hier waren ook aanwezig Jhr. von Pisenne, lid van Gcd. Staten van Zuid-Holland en President-Commissaris der N.Z.Il.T.M. Het bestuur der Ned. Vereen, van Locaalspoor- cn Tramwegen was vertegenwoordigd door Jhr. J. Röcll, directeur der Wcstlandsche Tramweg Mij. en Ir. P. W. Nieuwenhuis, directeur der gemeentetram te Arnhem. Eerste spreker was de heer J. G. Splinter, wethouder van Leiden, waarnemend burge meester. die de stoere werkkracht huldigde van Ir. Burgersdijk en diens groote bekwaam heid en activiteit. Ilij heeft een grootsch werk tot stand gebracht cn het vervoer zal nu zeker gaan in stijgende lijn. Ook Leiden zal groot voordeel van de nieuwe tram heb ben. niet alleen door het leveren van stroom maar ook door de bevordering van het vreem delingenverkeer en het onderling verkeer tus schen Leiden en de dorpen aan de tramlijn. Spr. hoopte dat de aangename verstandhou ding tusschen de gemeente Leiden en dc N. z. H. T. M. ook in de toekomst zal blijven bestaan en eindigde met: „Dc stoomtram is dood. Leve de electrische!" De vertegenwoordiger van den Minister van Waterstaat, de heer Silverglctcr Hoog- stadt, noemde dezen dag een grooten dag voor de streek en voor de Maatschappij. Ook voor den heer Burgersdijk. den schepper van een net van tramwegen van de Noordzee tot het LJzelmeer. Jhr. J. Röcll. voorzitter der Ned. Vereen, van Locaalspoor- en Tramwegen, wcnschte zijn collega en medelid der vereeniging, Ir. Burgersdijk. van harte geluk en bracht hulde aan diens energie. De gansche Ncderlandsche tramwegwereld heeft den arbeid van den heer Burgersdijk met belangstelling gevolgd. Namens den Directeur der Leiclsche Licht fabrieken uitte de heer Stokhulzcn, woorden van gelukwensch. Namens de deelnemers aan den tocht bracht de heer E. H. Krelage, voorzitter der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur, woor den van hartelijken dank aan dc N.Z.Il.T.M. De bollenstreek is zeer voldaan over deze oplossing. Spr. bracht ook dank aan de ge meentebesturen en zou dezen dank gaarne tot Haarlem hebben uitgestrekt. Het gemeen tebestuur heeft echter geen gelegenheid voor een ontvangst gegeven, al heeft wethouder Van Liemt den tocht medegemaakt. Toch Ons gouden jubileum. Het Nieuwe Jaar zal een groote gebeur tenis in het bestaan van ons blad brengen. Op 11 Juli 1933 zal het vijftig jaar geleden zijn dat het eerste nummer van Haarlem s Dagblad verscheen. Wij hopen op uw aller medeleven met ons gouden jubileum, dat wij blijde zullen kunnen vieren om al dat in die halve eeuw bereikt is, om de vriend schap van zoovelen die onze trouwe lezers zijn. BELGIë VERHOOGT INVOER- RECHTEN. SENAAT KEURT MAATREGELEN GOED. De Belgische Senaat heeft de financieele plannen der regeering goedgekeurd en haai de noodige volmachten gegeven om de maat regelen te kunnen uitvoeren die o.a. bestaan uit een reeks van tarieven en invoerrechten, die verhoogd worden. Dit geschiedt o.a. met het tarief op alcohol, eccences, suiker taba* koffie en bier. CRISISCOMITé. Leerlingen en onderw. personeel Middelb. school voor meisjes te Haarlem over Decern- ber 1932 1 1IL27 Straks 'al hij het Oude jaar uitluidenPanorama op Delll van den toren der Nieuwe Kerk af gezien). Dc Franschc Senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan dc Oostenrijksehc leening. (2e blad, lc pag.) België verhoogt de invoerrechten. Senaat keurt maatregelen goed. (lc blad. le pag.) Een vroolijke tramrit. Dc opening van de tramlijn Haarlem—Leiden. (le blad, le pag.) HAARLEM, 3 I Decembe Voor 1933. Wij staan vlak voor de poort van het nieu we jaar. Nu. het zal voor de wereld zeker wel gelukkiger zijn dan 1932. Met dat opti misme kunnen wij ons alvast veilig wapenen. Het is dc eenige soort bewapening die de wereld van noode heeft, en tevens de eenige waarin zij tekort schiet. Optimisme, een vaste wil en besef van de werkelijkheid openen den uitweg uit de crisis, die veroorzaakt is en gecontinueerd wordt door nationalistisch egoïsme, wantrouwen en militaire bewape ning. Nog steeds is de wereld tot de tanden bewapend, en zien talloozen de werkelijkheid niet zooals zij is. Gelukkig staan daar tal- èooze anderen tegenover. „Alweer", zegt gij misschien. Ja. ook bij de jaarwisseling moet ik alweer iets zeggen over dit onderwerp. Het overheerscht in be langrijkheid alle andere, het beheerscht ons leven en onze toekomst. Het lot van onze kinderen hangt er van af. Wat er ook voor nieuwe menschenmaat- schappij uit de woelingen van dezen felbe- wogen lijd moge groeien, zij zal alleen goed kunnen zijn met uitschakeling van den massamoord die. in zijn modernen vorm. met het oude gemeenzame woord, „oorlog" te zwak wordt aangeduid. Want van de ouder- wetsche oorlogvoering, van vóór 1914, is alleen nog de naam over. Wie luchtig over de mogelijkheid van een volgend cataclysme durft te spreken handelt alleen maar licht zinnig en dom. en mist realiteitsbesef. De lieden die er zoo van overtuigd zijn dat het nationaal egoïsme toch weer lot oorlog zal voeren moeten op dit oogenblilc maar eens even kijken naar Amerika, naar de Vereenigde Staten, „kampioen-overwin naar" in den strijd van 1914-1918. De gevol gen van de zegepraal teekenen zich af in het hoogste werkloosheids-percentage ter wereld, de diepste verarming, de ergste demoralisa tie. In enorme financiëele tekorten, tallooze faillissementen, in den droeven zwerftocht van millioenen landloopers die door de ver armde staten trekken. Er was een tijd waar in nationale zelfzucht in een oorlog mate- riëele winsten kon behalen. Die tijd is voor bij. 1914-1918 heeft hem beëindigd. Als thans nationale zelfzucht met gezond verstand ge paard gaat, zoekt zij internationale toenade ring en vermijdt boven en voor alles dén oorlog. Want daarmee 'is, iri deze moderne wereld, alleen nog maar te verliezen. En hoe! Kijk niet alleen naar Amerika! Kijk naai de gansche reeks verzwakte, uitgeputte na ties die eraan heeft deelgenomen, en waar naast ons land, dat thans mede de gevolgen van den waanzin ondervindt, toch nog altijd in een beteren toestand verkeert. 1933 zal vooruitgang brengen, omdat het niet anders kan. De menschenwereld evo lueert steeds. Nog nooit heeft zij stilgestaan. Nog nimmer is zij teruggekeerd naar oude toestanden en opvattingen. Wie even denkt aan de geweldige vorderingen van de tech niek, beseft dat ook nu een nieuwe wereld groeiende is. Vooral de luchtvaart beteekent een ingrijpende verandering. De luchtvaart vertegenwoordigt. zooals Baldwin gezegd heeft, het grootste aller gevaren voor de menschenmaatschappij. Maar hij heeft ver geten erbij te zeggen, dat zij tevens de grootste nieuwe verschieten opent, de meeste hoop geeft. Dat het de mannen-van-de-lucht zijn in wie de internationale geest die ver over grenzen ziet en veel grootere dan natio nale idealen kent, het eerst is gevaren. Dat hun korps er een van vrienden is, over de geheele wereld. Dat de internationalisatie der luchtvaart er, wat haar personeel be treft, feitelijk al is. Ik zal, als ik een dronk op 1933 mag wij den, dien instellen op de luchtvaart, die een nieuwe wereld voor ons zal kunnen openen Het secretariaat van het Uitvoerend Co mité schrijft ons: Er komen lichtpunten aan den donkeren H.O.V.-hemel! Een H. O. V.-ctalagc! De Faam's Kledingmagazijnen hebben in de Anegang een pakkende en stijlvolle H.O.V. étalage maakt, een voorbeeld, dat dringt tot navolging. Een bridge-drive voor de H. O. V. De Bridge Cercle Internationaal organi seert op 28 Januari a.s. te 8 uur in Restau rant Hildebrand een Bridge-drive met vaste partner, systeem Scheveningen (echter waar deering» per te spelen tafelsgeheel ten bate van de H.O.V. Het inleggeld bedraagt fl. 1.50. Inschrijf kaarten en inlichtingen worden ook verstrekt opaanvraag bij Restaurant Hildebrand, tel 10268. Ook deze loffelijke poging wordt door ons op hoogen prijs gesteld. Medewerkers. Medewerksters en medewerkers melden zich geleidelijk aan. Wij blijven steeds vol hoop en goede verwachting! DAT IS VOORDEEL, wanneer U 's avonds bij het afsluiten van Uw haard of kachel, twee of drie BRUINKOOLBRIKETTEN, in een vochtige krant op het vuur legt, inplaats van Uw haard of kachel bij te vullen met Anthraciet, die vee! meer kost. Ook overdag bij zacht weer kunt U zulks toepassen. BRUINKOOLBRIKETTEN zijn thans laag in prijs, pc- 100 stuks 0.90. per 100 K.G. circa 310 stuks slechts f 2.40. franco thuis oezored. Voor keukenfornuis zijn BRUINKOOL BRIKETTEN onmisbaar. Eischt echter BRUINKOOLBRIKETTEN, ge merkt met de letters G. R.. De Beste. N.V. STEENKOLENHANDEL Voorheen FIRMA J. H. KRUL Jr. Telef. 11617, OVERVEEN, Tclef. 14106. 9e Lijst. C. v. H. X. H. T. J. van V. P. J. ten P. J. C. v. G. A. S. M. M. A. T. Vorige opgaaf 1.— 1.— 2.50 2.— 1.— 5.— 5.— 1124.25 WEIFELT NIET! Vrijdagmorgen omstreeks half 12 werd een 63-jarige vrouw die van de Korte Veerstraat naar de Melkbrug wilde gaan. door een auto uit de richting Damstraat verschrikt, ze wei felde. liep terug en viel. Na door een lid van den Ongevallen Dienst voorloopig verbonden te zijn (ze had een wond aan haar linker slaap en een ontwrichte rechterarm) is zij ter observatie naar het Elisabethsgasthuis overgebracht. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Oudejaar, fijn, oliebol. Gebakken op 't fornuis. Maar met behulp van HOENDERDOS, Hij bracht de kolen thuis! AFWIJKINGEN VAN DE WINKELSLUITINGSWET. OP OUDE- EN NIEUWJAARSDAG. Op 31 December mogen banketwinkels tot tien uur 's namiddags open zijn. Op Zondag 1 Januari mogen bloemenwinkels en banket winkels tot 8 uur namiddags open zijn. Voor de andere winkels geldt de gewone Zondags regeling. Dit geldt alleen voor de gemeente Haarlem. Wat de arbeidswet betreft wordt op 1 Januari geen arbeid toegestaan. Zondag 1 Januari mogen door mannen en vrouwen van 18 jaar en ouder tusschen 9 uur voormiddags en 5 uur namiddags banketbakkerswaren worden vervoerd en ook planten, bloemen en bloemwerken. Voor bloemen- en vischwinkels en winkels in vleeschwaren zijn ten aanzien van het personeel eveneens bijzondere afwijkingen toegestaan. Vrienden, ja van ganscher harte 't Beste in het nieuwe jaai', Ieder uwer voor zichzelven, Uw gezinnen met elkaar. 't Oude jaar is weer ten einde, 't Nieuwe ligt nog in 't verschiet, En we willen vooruit kijken, Achteruit bekoort ons niet. 't Afscheid is niet erg weemoedig. Tweeëndertig bracht niet veel. Dat ons 't jaar kan doen betreuren, Zacht gezegd: integendeel. Eén ding kun je ervan zeggen, Nu het eindlijk is gedaan: In het nieuwe jaar dat intreedt, Moet het wel wat- beter gaan. Laat ons daar dan op vertrouwen, Die gedachte geeft wat moed. Na de ebbe komt tenslotte Toch ook altijd weer de vloed. Strakjes denk ik als het twaalf slaat. Aan u allen met elkaar. En ik wensch u in gedachten: Een gelukkiger nieuwjaar. P. GASUS. DE OPENING DF.R TRAMLIJN HAARLEM—LEIDEN.

Haarlem's Dagblad | 1932 | | pagina 1