STEUNT DE H. O. V.! IJMUIDEN HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 10 JANUARI 1933 Het secretariaat van het.uitvoerend comité der Vrienden van de H.O.V., de heer P. J. M. van Tetering, schrijft ons: Een overzicht van den toestand. Voor vandaag mogen wij weer eens een overzicht geven van den huidigen toestand: Bij den penningmeester, Mr. A. Beets (post rekening no. 142822) zijn na de laatste pu blicatie nog binnengekomen de volgende gif ten: Vorige verantwoording f 1059.— Jhr. Mr. v. D. v. K. 5. D. J. A. W. 5.— D. J. B. te Heemstede 2.50 Mr. C. W. R.. Overveen 5. Mr. M. A. V. R. v. A. 2.50 Dr. M. E. 2.50 A. J. P., Overveen 2.50 Departement Haarlem der Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel 25. M. S. 10.— Heer en Mevrouw A. 2. Mej. M. P. M. d. K., Aerdenhout 5. J. M. C. H. 25.— Van hoogbejaarde dame, ont roerd door gave van werkloozen 25. M. R. 5.— G. F. 2.— Mej. A. C. D. 2.50 Mevrouw J. M. 0.50 N. N. 0.50 B. N. 0.10 I. R. F. K., Overveen 2.50 A. H. G. 5.— Haarlems Gemengd koor 5.- Mr. J. N. J. E. H. Th. 10.- Giften bij den penningmeester ontvangen f 1200.10 Giften bij Haarlem's Dagblad 1373.08 Totaal aan giften f 2573.18 Door den penningmeester zijn thans nxixxx 12000 één-guldenskaarten uitgegeven. Wanneer de Haarlemsche ingezetenen en bewoners van de omliggende gemeenten deze actie nu willen blijven steunen door een één guldenkaart te nemen, waardoor zij het be langrijk cultuurbezit, wat de Haarlemsche Orkestvereeniging ongetwijfeld is voor stad en streek, kunnen behouden, dan worden deze 12000 kaarten alle verkocht, en dan mo- i gen wij deze opbrengst bij de giften voegen f 12000.—. In totaal dus f 14573,18. Kijk, dan zouden we al een aardig eind in de goede richting schieten. Koopt dus, wanneer men bij u komt, een of meer kaarten en zendt de ijverige propa gandisten niet weg! Door velen uwer gedragen, is de last licht en is het succes verzekerd. Gij hebt dan, naast 't concert, dat u zal wor den aangeboden, de groote voldoening werk- dadig te hebben deelgenomen aan de red ding van onze H.O.V.! HET CONFLICT OP DE GROENTE MARKT GEëINDIGD. DE FIRMA VAN DER HORST IMPORTEERT NIET MEER. Namens de commissie uit de organisaties van kleinhandelaren in groente en fruit en van de grossiers „Onderling Belang" en „Een dracht maakt Macht" zijn heden, Dinsdagmor gen aan de pers mededeelingen gedaan, waar uit bleek, dat het conflict op de groentemarkt, behoudens eenige nog nader af te wikkelen zaken, als geëindigd mag worden beschouwd. In „Atlanta" te Rotterdam, hebben Maan dagavond vertegenwoordigers van genoemde organisaties, alsmede van de Zuidvruchten- bonden, vergaderd over het conflict. De firma Van der Horst was ook uitgenoodigd en aan wezig. op deze vergadering zijn de beide stand punten nog eens uitvoerig uiteengezet. Aan vankelijk bleef de firma Van der Horst er prijs op stellen, in verband met haar expan sieplannen, zoowel haar importeur- als haar grossierschap te blijven handhaven. Na aan drang van de commissie verklaarde de firma zich echter bereid, haar importzaak definitief op te geven. Hieraan zijn natuurlijk ernstige bezwaren voor de firma verbonden, daar zij nog ver schillende contracten heeft loopen, die maar niet zoo dadelijk verbroken kunnen worden. De commissie heeft dus aan de firma Van dei- Horst eenigen tijd gelaten om met de betrok ken firma's over het eindigen van die con tracten, of het overdoen er van aan anderen, te onderhandelen. Deze onderhandelingen zul len 8 a 10 dagen duren. Tijdens dezen „wapenstilstand" zal de fir ma haren handel in zuidvruchten te Haarlem staken, d.wz. zij zal geen nieuwen voorraad zuidvruchten aanvoeren, maar haar bestaande voorraden van de hand kunnen doen. (Over bananen liep, zooals bekend, het conflict niet). De commissie heeft nu den boycot der fir ma Van der Horst opgeheven. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. Op de op 9 Jan. alhier gehouden groenten- markt waren aangevoerd en verkocht: Andijvie per kist f 0.60f 1.20. Koolrapen per zak 85 cent. Wortelen per KG. 24 cent. Bieten per KG. 1 1/23 cent. Ramenas per stuk 4 cent. Aardappelen klei per KG. 25 cent. Idem zand per KG. 5 cent. Spruitjes per KG. 39 cent. Boerenkool per bak 2030 cent. Roode kool per 100 f3f 7 Savoyekool per 100 f 2f 5. Bloemkool per 100 f 3—f 12. Uien per kilo 5 cent. Prei per bos 49 cent. Sla per kist 30 cent. Purmerend, 10 Januari. Kaas. Aanvoer 22 stapels kleine, f 23 a f 27 per 50 KG. Boter. Aanvoer 554 KG. prijs f 1.70 a f 1.85 per KG. Vee. 433 runderen, waaronder zijn 290 vette en 38 stieren. 1650 paerden f 130 per stuk. 59 vette kalveren f 0.70 a f 0.90 per KG, 197 nuchtere dito f 6 a f 17 per st.uk. 365 vette varkens f 0.24 a f 0.29 per KG. 45 magere dito, f 7 a i' 18 per stuk. 199 biggen f 6 a f 10 per stuk. 990 scha pen f 6 a f 17 per stuk. Kuikens f 0.70 a f 2.10 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 3—f 4. Vette koeien prijshoudend f 0.54 a f 0.62 per KG. Gelden koeien, prijshoudend, f 80 a f 140 per stuk. Melkkoeien prijshoudend f 110 3. i 220 per stuk. KREUGER IN HET KLEIN. Het faillissement van den bankier Sternberg. LUXE MOEST IMPONEEREN, WAAR ZAKEN ONTBRAKEN. HALVE TON ACTIEF. ZEVEN MILLIOEN PASSIEF. Op 13 Mei 1932 verongelukte door het springen van een band van zijn auto en daar op gevolgd krachtig remmen de heer Martin Sternberg, bankier te Amsterdam, een on geluk, dat veel opzien baarde, daar de heer Sternberg in Amsterdamsche financieele kringen algemeen bekend was en bovendien zfjn dood spoedig gevolgd werd door het uit spreken van het faillissement over zijn na latenschap. Mr. T. Blinker, curator in dit faillissement heeft thans, naar wij in de Tel. lezen verslag uitgebracht. In het begin van het verslag schetst hij de opkomst van den heer Stern berg, die oorspronkelijk Duitscher was, eerst als sigarenhandelaar aan het Duitsche leger, daarna als bankier. Hij spreekt van zijn flair, die het hem gemakkelijk maakte de grootste zaken te ondernemen en van de financieele moeilijkheden, die ook den heer Sternberg niet bespaard bleven, en oorzaak werden van zaken, die, aldus de curator, niet door den beugel konden. Ook wanneer de bankier niet overleden zou zijn, zou de de bacle toch niet te vermijden zijn geweest. De curator wijst echter af de geruchten, die van een opzettelijken dood spreken. In hoofdzaak kwamen de laatste zaken van den bankier er op neer, dat hij Duitsche on dernemingen, die hij door bezit van de ma joriteit der aandeelen controleerde, leeghaal de en aandeelen van aldus geplunderde on dernemingen voor dikken prijs aan andere ondernemingen overdroeg, waarvan hij even zeer de majoriteit bezat, en die vervolgens op soortgelijke wijze van haar activa werden be roofd. Aldus geschiedde met name bij een be kende groote onderneming, de Düsseldorfer Baubank, eigenares en exploitante van be langrijke onroerende goederen, waaronder Hotel Breidenbacher Hof te Dusseldorf. Aan deze onderneming verkocht hij ter dekking van zijn debetsaldo bij de leegge haalde Baubank, voor honderden procenten een groot pakket aandeelen der Disch A G.. een groote onderneming, ten doel hebbende de exploitatie van hotels, kantoren, restau rants en amusementsinrichtingen te Keulen en Frankfurt, welke onderneming enkele da gen na Sternberg's overlijden werd failliet verklaard, terwijl de met schulden overbe laste Baubank eenzelfde lot dreigt te onder gaan Sternberg handelde bijna nooit op eigen naam; als regel bediende hij zich bij zijn fi nancieele transacties, zoowel in Nederland als in Duitschland. van diverse tusschenge- schoven maatschappijtjes, van welker waar- delooze aandeelen hij de bezitter was, doch die hij, toen zijn financieele moeilijkheden toenamen, elders deponeerde. Ondanks zijn déroute heeft Sternberg ech ter nog vrij langen tijd den schijn weten te redden, dit laatste mogelijk omdat hij zich in het buitenland nooit anders dan in een schitterenden duren auto bewoog en zich al daar in de duurste hotels aan de grootste luxe bleef overgeven. Behalve zijn weelderig ingerichte woning in Naarden bezat- hij in den laatsten tijd nog een keurig appartement in Parijs en deze nieuwe auto was hem nog niet voldoende (een ouderen auto hield hij nog in Den Haag gestald), daarbij kwam nog een two-seater waarmede hij over den kop is geslagen, hetgeen, tot zijn plotseling einde heeft geleid. De curator schetst vervolgens, hoe de panden, die Sternberg te Amsterdam bezat imponeerden door uiterlijke pracht, d- h hoe er sinds lang geen zaken meer achter de kostbare marmeren hal gedaan werden, en hoe de schitterende safeinrichting in het gebouw aan de Heerengracht leeg was, zoo dat de verzegeling geheel doelloos was. Alleen bevatte een loket, dat de curator heeft doen openbreken, omdat de sleutel niet te vinden was, een aantal aandeelen van de N.V. „Het Resultaat" te Haarlemeen Sternberg creatie zonder vermogen. De andere aandee len van dit N.V.'tje had Sternberg naar Zwit serland doen verhuizen, waar zij nog steeds onder beslag schijnen te-liggen, van een of meer der talrijke crediteuren. Het is voor den curator volstrekt onmoge lijk gebleken zich een nauwkeurig beeld te vormen van Sternberg's vermogenspositie. Dit omdat Sternberg niet de minste orde op zijn zaken had gesteld en er geen behoorlijke administratie op nahield. Een privé-boekhou- ding ontbrak geheel en al en de kantoor boekhouding in Amsterdam gaf geen licht, omdat daar niets omging. De curator kwam weldra tot de overtui ging. dat er in Nederland niets voor hem te beheeren en te liquideeren viel. behalve de beide onroerende goederen, het bankgebouw te Amsterdam en het woonhuis te Naarden met derzelver meubileuring en inrichting. Veel grooter moeilijkheden zijn en worden nog ondervonden met het bankgebouw Hee rengracht. Daarbij deed zich het eigenaar dige geval voor, dat wijlen Sternberg bij de zelfde instelling, die hem de eerste hypotheek had verschaft, een levensverzekering tot hetzelfde bedrag had gesloten en daarbij zijn vrouw als begunstigde had aangewezen, doch tevens de polis als meerdere zekerheid voor zijn obligo aan de hypotheekhoudster in pand had gegeven. Deze had het nu in de hand om tot executie over te gaan, zich uit de op brengst te bevredigen en vervolgens het be drag der polis voor zoover er geen tekort mocht zijn aan de begunstigde uit te kee- ren. De curator heeft echter hiertegen aan stonds bij de hypotheekhoudster stelling ge nomen en de executie weten te. voorkomen. Tweede hypotheek. Behalve de eerste hypotheek, per resto in hoofdsom groot 109.000. bleek den curator van een tweede hypotheek, groot 250.000 ten name van zekeren B. Deze heeft echter nooit zaken met Sternberg gedaan en na Sternberg's dood heeft hij zijn volgens den curator niet bestaande rechten overgedra gen aan een Duitsche onderneming, die een belangrijke vordering op Sternberg preten deerde en aanspraak is gaan maken op de rechten uit voormelde tweede hypotheek. Ook uit anderen hoofde kreeg de curator, die deze hypothecaire rechten niet erkent, met be doelde onderneming te maken. Niet slechts vanwege het hooge door den curator be twiste bedrag harer vordering, maar ook. omdat zij een cessie beweerde te bezitten op een vordering van ettelijke milliocncn Fraxx- sche franken op twee in liquidatie verkeeren- de Fransche banken, die door Sternberg tot betaling waren gedagvaard voor het Tribunal de Commerce te Parijs. Bedoelde Duitsche ondernemjng was echter niet de eenige re- flectantie op deze vordering. Immers Stern berg had die later voor een tweede maal ge cedeerd, thans aan de bovengenoemde N.V. ..Het Resultaat". Nu „Het Resultaat" één miï- lioen 6% obligaties had uitstaan, die niet in den boedel aanwezig waren, doch hun weg naar het buitenland hadden gevonden, was voor den boedel door deze beide cessies mits rechtsgeldig elk belang bij het Par ij - sche proces vervallen. Echter, beide cessies kwamen den curator aantastbaar voor. De tweede was formeel wel in orde. maar de voormelde obligath bevon den zich onder de tweede echtgenoote van den overledene, die deze stukken als haar eigendom betitelde. De curator moest derhalve zien te regelen over twee fronten, hetgeen na maandenlange onderhandelingen, deels in Amsterdam, deels in Berlijn, deels in Parijs, na veel moeite ook Is gelukt. Het resultaat is geweest een convenant (dading) met de Duitsche onderneming en met de Duitsche onderneming en met me vrouw de wed. Sternberg, belichaamd in één, door den rechter-commissaris goedgekeurd, contract, waarbij ook de N.V. „Het Resultaat" is toegetreden. De curator deelt tenslotte mede, dat de vel ling van den inboedel, de auto's enz. van Sternberg meer opbracht, dan verwacht was, n.l. driemaal zooveel als de taxatie, zoodat do curator thans een bedrag van 52.580,93 1 2 aan boedelgelden onder zich heeft, terwijl crediteuren zich tot een bedrag van zeven millioen bij den curator hebben aangemeld, waarvan vier millioen door den curator be twist wordt. De erkende preferente vorde ringen bedragen omstreeks 13.000. De uitkeering zal dus in het gunstigste ge val slechts weinige procenten kunnen bedra gen. GOOISCHE SCHILDER STEELT SCHILDERIJEN. UIT DE NALATENSCHAP VAN EEN COLLEGA. Ten nadeele van de nabestaanden van wijlen den kunstschilder Evert Pieters is uit het schildersatelier „Aze ick kan" te Blaricum een veertigtal schilderijen ontvreemd en ver kocht voor een bedrag van bijna f 2500. Als de dief is door de Blaricumsche politie aan gehouden een kunstschilder te Blaricum. die bekende de doeken ontvreemd te hebben en deze te hebben verkocht, gedeeltelijk aan particulieren en gedeeltelijk aan twee kunst handelaren te Eemnes en te Amsterdam. Het gelukte de politie in Amsterdam. Wassenaar en Hilversum de ontvreemde doeken op te sporen en in beslag te nemen. Het was voor den schilder niet moeilijk de doeken aan den man te brengen, daar hij in het bezit was van een kwitantie, welke geteekend was door den zoon van wijlen Evert Pieters en waarop stond een bedrag aan geld voor gekochte artikelen uit de nalatenschap van den kunst schilder Evert Pieters. De schilder had deze kwitantie inderdaad ontvangen, daar hij eenige schilders- en andere materialen van den overleden schilder door tusschenkomst van diens zoon had gekocht. Naar wij vernemen, zal de familie de schil derijen, welke een hooge waarde vertegen woordigen, wederom in haar bezit krijgen WEER EEN ROOFOVERVAL TEN PLATTELANDE. Opnieuw op een employé van coöp. fabriek. ƒ2000 IN HANDEN DER KOOVERS. OUDE NIEDORP. 10 Januari. Maandag avond omstreeks zeve nuur heeft te 's Veld. gemeente Oude-Niedorp. een roofoverval plaats gehad op den landbouwer M. de Wit. waarbij den daders een tasch met tweedui zend gulden in handen is gevallen. De heer M. de Wit. die secretaris-penning meester van de Zuivelfabriek te Oude-Nie- dorp is. verliet te ongeveer 7 uur aan de ach terzijde zijn woning. Hij droeg een tasch bij zich met tweeduizend gulden baar geld en zou zich naar de Zuivelfabriek begeven, tot het doen van uitbetalingen. Nauwelijks had hij zijn huis verlaten of hij werd nog op zijn eigen erf overvallen. Een man smeerde hem vuil in het gezicht, opdat hij niets kon zien en een tweede persoon trachtte hem de tasch met geld te ontrukken, De heer de W.. die 45 jaar oud is, liet de tasch echter niet los. waarop de aanvaller hem met een mes oen zestal sneden over de hand gaf. Dientenge volge kon d aangevallene de tasch niet meer vasthouden. De beide aanvallers maakten zich van hun buit meester en vluchtten on middellijk achter het huis door een sloot het land in. De politie werd gewaarschuwd en ook Dr. C. Postma werd ontboden om het slachtoffer geneeskundige hulp te geven. Het bleek dat de snijwonden, hoewel flink aangekomen, niet van ernstigen aard zijn. De politie heeft tot dusver geen spoor van de daders, die goed op de hoogte moeten zijn geweest van de werkzaamheden van den heer De Wit, ontdekt. DE VRIJZINNIG-DEMOCRATEN EN REGEERINGSVORMING. En de nationale ontwapening. VERKLARING VAN .MR. MARCHANT. De mogelijkheid, dat de Vrijzinnig-Demo craten ditmaal aan de regeering zouden deel nemen. wordt in de pers druk besproken. „De Avondpost" (de heer D. Hans) meende reeds, dat de vrijzinnig-democraten dan van hun ontwapeningseisch afstand zouden doen, En dit nam het blad nog zoo grif niet aan. Mr. H. P. Marchant heeft nu voor de V.-D. kiesvereeniging te Groningen een rede ge houden, waarin hij o.a. dit gezegd heeft: De Avondpost heeft onlangs geschreven, dat de vrijzinnig-democraten aan de samen stelling van een kabinet niet zouden kunnen deelnemen, omdat zij voor nationale ontwa pening zijn. Zij zouden eerst van dien eisch afstand moeten doen. Spr. vraagt zich ech ter af. of men zoo weinig het besluit der vrij zinnig-democraten ten aanzien van de ont wapening heeft begrepen, dat men derge lijke nonsens kan neerschrijven. Mr. J. Romelingh vroeg, of de vrijzinnig democraten in elk geval tegen de oorlogsbe- grooting zullen stemmen, ook al zouden vrij zinnig-democraten in het kabinet zitten. Mr. Marchant antwoordde, volgens de N. R. Ct., dat dit zal afhangen van den inhoud der begrooting. Nederland zal altijd wel een oorlogsbegrooting moeten hebben, er zal in elk geval een weermacht moeten zijn voor politie-doeleinden. Maar vaststaat, dat de vrijzinnig-democraten slechts dan aan een oorlogsbegrooting hun stem zullen geven als deze de duidelijke teekenen draagt, dat wordt gestuurd in de richting van het vrijz.-dem, partijprogram. Indien daarvoor de waarbor gen niet worden gegeven, acht spr. het zit ting nemen van een vrijzinnig-democraat in een kabinet een onmogelijkheid. De heer Marchant gaf een beslist ontken nend antwoord op de vraag van prof. G. Scheltema. of er eenige grond van waarheid ligt in de bewering, dat mr. Marchant f 1000 zou ontvangen als lid van de commissie tot wci'ing van advertenties in de groote bladen over schadelijke en gevaarlijke geneesmidde len. Mr. Marchant deelde mee. dat hij voor drie vergadei-ingen telkexxs f 40 presentiegeld heeft ontvangen en den laatsten keer f 25. omdat het presentiegeld met het oog op de tijdsomstandigheden tot dat bedrag is ver laagd. UIT DE STAATSCOURANT. AUDIëNTIE. De gewone audiëntie van den minister van Koloniën zal Vrijdag 13 en 20 Januari niet worden verleend. HEEMSTEDE COMMISSIE VAN HEEMSTEEDSCIIE WINKELIERS. Bovengenoemde commissie hield Maandag avond een vrij druk bezochte vergadering in Hotel van Ree, onder leiding vaxi haren voor zitter, den heer Carl van Eixxpelen. Het verslag van den penningmeester gaf een klein nadeelig saldo aan. De penning meester gaf een uitvoerig fixxaxxcieel verslag van de in November gehouden Verkoopweek. Met veel voldoening spreekt het verslag van de samenwerking ook met de slagei's; 148 winkeliers en 5 milialen hebben deelgenomen, in totaal zijn 60850 geluksbonnen uitgegeven, voor een bedi'ag var. f 1824.50, zoodat 8.35.50 aan het Cx-isiscomité kon worden afgedragen. Aan prijzen werd 600 uitgeloofd waarvan 599 bij de winkeliers was teruggekocht. De Verkoopweek sloot met een bedrag aan in komsten en uitgaven van 910,64. Als bestuursleden werden herkozen de heeren P. N. L. M. Tummers, G. Faber en E. J. van Lent en in de vacature G. Rekoert, die bedankt had, werd gekozen de heer IC. Vedder. De vooi-zitter sprak den wensch uit dat door de verkiezing van den heer Vedder de klove, die heeft bestaan tusschen de slagers en de Commissie van Heemsteedsche winke liers,. nu spoedig geheel overbrugd zal wor den. Bij de rondvraag werd het plan geopperd, reeds spoedig een nieuwe reclamecampagne op touw te zetten. Het bestuur kreeg opdracht plannen voor te bereiden voor een vooi'jaarsreclame tegen Pasehen. Nog verschillende andei'e vragen werden gesteld, zoo o.a. om te komen tot een verlich ting der winkels na sluitingstijd, om vooral in de winkelstraten het aspect te verhoogen, ook zonder een wijziging van den prijs van stroom voor etalageverlichting. Op het eind der vergadering droeg de heer Carl van Empelen de leiding voor een jaar over aan den vice-vooi'zitter den heer P. Oosterhoorn en dankte voor den steun in het afgeloopen jaar van den vice-voorzilter ondervonden. De heer N. Wildschut als oudste bestuurs lid. richtte woorden van dank tot den afge treden voorzitter voor het vele werk dat hij vooral heeft gedaan voor het slagen der laat ste winkelweek. DS. J. UBFLS OVER HET KERKELIJK LEVEN IN INDIc. Vrijdagavond 13 Jan. zal Ds. Ubels van Batavia, met verlof hier te lande, opti'eden in het kei'kgebouw van de Gerefoimxeerde Kei'k aan dc Koediefslaan, op uitnoodiging van de Zending-commissie aldaar, om te spreken over het kerkelijke leven in Indic en met name over het wex*k onder de vcr- strooidexx aldaar. Voor dit wei'k zal alsdan ook een inzame ling worden gehouden. Ieder belangstellende beeft vrijen toegang. Ds. Ubels is te Heemstede geen onbekende daar hij vroeger de Gereformeei'de Kerk al daar als predikant diende. GEVONDEN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: D. Visser, Land- zi'chtlaan 8. cctx bruine handschoen; Zclvcl- der. Jei'oen Boschlaan 19, een zilveren rin getje: A. Touw, Eikenlaan 25. een gebreide dames'asch: A. van Exel. Haven, een cein tuur: E. Klein. Borneostraat 51. een bank biljet; Van der Bunt, Bankastraat 80. een paar voetbalschoenen; Van Amerongen, Zand- voort-schelaan. een heerenrijwielG. Bron- gers. Bronstecwcg 53. een x-ijwielbelastlng- nxerk; van Rooden. Binnenweg 181, een auto ped: Beek, Valkenburgerlaan 32, een para- pluie; Mevr. Henrijs, Ovaxxjeboomstraat 167, heerenschoenen, oen kinderhandschoen, een Haarlem, een rijwielbelastingmërk; Bureau van politie. Raadhuisstraat, een paar zwarte rozenkrans en een kindei'handschoen. TOONEF.LT ITVOERÏNG ,.D. E. S." Voor een goed gevulde zaal voerde Zondag avond de tooneelvereeniging .Door Eendracht Sterk" nog eons op „Gebr. Kalkoen", vroolijk spel in 3 bedrijven van Gex-ard Nielcn. In de rolvei'deeling waren nu enkele wij zigingen gekomen. Zoo vertolkte de heer J. Schelvis thans de rol van Hendrik Kalkoen, en mej. Corrie dc Bruin die van hun zuster Pietje terwijl ook eenige meer ondergeschikte rollen 1:1 andere handen waren. Ook nu weer hebben de talrijke toeschou wers een prettigen avond gehad, zoodat de lachsalvo's door de zaal klonken, vooral in het laatste bedrijf, als de oude vrijgezellen, zien dat hun liefde niet wordt beantwoord, omdat het jonge meisje meer voelt voor een verbintenis met hun jongeren neef. Kapper v. Locncn had weer veel werk ge- maak! van het kapwerk. Tusschen de pauzes en na afloop onder het gezellig samenzijn zorgde een jazzband onder leiding van den heer Bos voor opgc- wekte muziek. Het was voor D.E.S. een succesvolle avond. HET CONFLICT IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Het antwoord der IJ muider Federatie aan burgemeester Rambonnet. YI5C1I1I AND KLAARS IN HET CONFLICT. Zooals wij gisteren reeds meldden, staat het bestuur der IJmuider Federatie op het standpunt, dat niet kan worden ingegaaxx op het bemiddelingsvoorstel van burgemeester Rambonnet. Het bestuur heeft inmiddels met onderstaand schrijven zijn standpunt tegen over den burgenxeester uiteeixgezet: „Wij ontvingen Uw schrijven d.d. 6 Januari 1933, van dexx inhoud waarvan wij met groote aandacht kennis ixamen Begrijpen wij Uw vooi-stel goed dan betee- kexxt dit dat de door onze organisatie d.d. 2 Januari voor Zeelieden, Havenarbeiders en Kolenwerkers geproclameerde staking zou xxioeten worden opgeheven en de beslissing van het conflict zonder nxeer in handen van het door U bedoelde Scheidsgerecht zou mos ten worden gelegd. Bovendien zoudeix de zeelieden het werk moeten hervattexx onder prijsgevixxg van alle afstappersgelden en het Fonds voor Sociale Voorzieningen. Met alle respect voor Uw goede bedoelingen is het ons onmogelijk een dergelijk voorstel aaxx onze leden voor te leggen. In het onderhoud dat Woensdag 4 Januari ten Raadhuize plaats vond hebben wij U het standpunt onzer organisatie uiteengezet. Na dien is er niets gebeurd dat ons aanleiding zou hebben kunnen geven in dit standpunt wijziging te brengen. Oxxs gaarne bereid verklarcixd U ook verder alle door U ïxoodig geoordeelde Inlichtingen te verschaffen verblijven wij met de meeste hoogachting (volgt onderteckenlng). Inmiddels Is er in het conflict weinig ver- andering gekomen. Nog steeds hebben de Christelijke lxaveixarbeiders geen omlijnd standpunt inzake het lossen der schepen in genomen. Een deel der ledexx schijnt geneigd te zijn. het advies van het hoofdbestuur op te volgen, een ander deel daarentegen heeft er ernstig bezwaartegen het werk te hervat ten en zoodoende de actie van hunxxe col lega's te bemoeilijken. Naar wij vernamen zou hedenmiddag wederom vergaderd wor den. Vaxx de stakixxg der vischknechts merkt men in den afslag niet veel, te meer omdat sedert gisteren de Christelijk georganiseer- den het werk hebben hervat. De vlsehharxde- laars ondervinden daardoor weinig hinder van deze staking, die zooals wij reeds op merkten. zich beperkt tot de „lossen" van de IJmuider Federatie. De houding der vischhandolaars. Zooals men weet hebben de rccdcrs van een tweetal trawlers de eischen der IJmui der Federatie ingewilligd. Een dezer trawlers de Irene is inmiddels naar Nieuwedlep ver trokken om kolen te laden, aangezien de trawler in IJmuiden niet kon bunkci'ctx als gevolg van de staking der kolenwerkers. Om trent dc onderteekening vaxx de contracten door de reederij van de Spaarnestroom schijnt tusschen deelhebbers verschil van meening te bestaan, zoodat hieromtrent nog twijfel bestaat. Ook het bestuur der IJmuider Vlsclxhan- delverceniging heeft thans zijn houding be paald. Uit dc volgetxde mededeellng, door het bestuur aan de leden toegezondexx blijkt, dat thans ook deze categorie in het conflict betrokken is. „Naar naixlciding van het feit, dat oe IJmuider Federatie van arbeiders in het vis- sclxerijbedrijf alhier, willekeurig en zonder vooi'kennis nog eenig overleg den vlschhan- del in de huidige actie heeft betrokken, door de bij die organisatie aangesloten leden te verbieden de door dc reeders geloste visch te verwerken, heeft het bestuur dor IJmuider Vischhandelvereeniging. teneinde in dezen een zuiver standpunt in te nemen, bepaald dat de handel zich vanaf hedon dient te ont houden van aankoop van visch. afkomstig van vaartuigen welke door leden van be doelde organisatie mochten zijn gelost". Er waren heden 10 stoomtrawlers aan den afslag waarvan er wederom 8 zijn gelost. Er bevixxden zich thans nog 29 trawlers in zee. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. 1.20—0.90. Griet per 50 K.G. 33—/ 15. Tongen per K. G. 1.25—1. Groote schol per 50 K.G. f 17—13. Middelschol per 50 K.G. f 20—/ 17.50. Zetschol per 50 K.G. 24—f 21. Kleine schol per 50 K.G. 22—11. Schar per 50 K.G. f 22.506.50. Vleet per stuk 5.25. Middelschelvisch per 50 K.G. 31—/ 30. Klcixxe middelschelvisch per 50 K.G. 31 21. Kleine sclxelvlsch per 50 K.G. 22—8.50. Kabeljauw per 125 K.G. f 6632. Gullen per 50 K.G. 16.50—/ 5. Leng per stuk 2.500.63 Heilbot per K.G. 1.20—/ 0.85. Wijting per 50 K.G. 11—7. Koolvisch per stuk 1.35—0.45. BESOMMINGEN. Trawlers: Alma IJm. 44 615 manden 5400, Marie R. Ommering IJm. 7 390 m. 3800. Olympia IJnx. 11 90 xxxanden 2000. WEER IN DE VAART Het stoomschip Gaasterland van dc Kon. Holl. Lloyd, dat zeer lang heeft opgclcgen, is weer In dc vaart' gebracht en vertrok giste ren in ballast naar Hamburg om daar ladiix* in te nemen voor Zuid-Aroerika. Daarna komt lxet schip terug om de lading te coxxx- pleteeren. SANTPOORT TENTOONSTELLING. In „Zomerlust" werd ecix tentoonstelling gehouden van nxissiekleeding. vervaardigd door een aantal dames, die zich daartoe tot een naaikrans hadden vcrcenigd. Dc ten toonstelling werd geopend door den pater overste van het Missiehuis. Er waren veel mooie en vaak kunstig bewerkte missie-klce- dingstukken aanwezig.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11