LETTEREN EN KUNST HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 19 JANUARI 1933 SCHILDERKUNST. DE TENTOONSTELLING VAN „DE BRUG" IN SUASSO, AMSTERDAM. Ze werd Zaterdagmiddag geopend. Daar „De Brug" een schildersvereeniging is, waar althans een idee van selectie gehuldigd wordt moge het zoo blijven en althans een zweem van gelijkgezindheid op te merken valt, ga ik er gaarne naar toe, benieuwd naar vordering van bekende en verrassing door nieuwe elementen. Wat voor mij nieuw was, scheen niet overweldigend, doch veel van wat door Bruggelingen van het eerste jaar af werd ingezonden, verdient in elk opzicht onze belangstelling. Twee artisten zijn er die ik voorop schuif, omdat hun inzendingen als geheel mij interessant lijken. Dirk Kruizinga is iemand die veel in de vingers heeft. Hij is joyeus van kleur en le vendig van natuur en per slot niet minder zakelijk dan zijn hyper-zakelijke collega voor wien een luxe-broodje, een tros druiven, een yoghurt-beker of een eendvogel allemaal ge lijkelijk versteende objecten uit den tijd van Gajus, Julius Caesar zijn. De ernst dier schilders lijkt ons overdre ven, het is een bijna lugubere ernst die een schilder als Frits Sieger hier manifesteert en die zou alleen aanvaardbaar wezen zoo die versteeningen tenminste mooi geschilderd waren Maar dat zijn ze, helaas, ook niet. Kruizinga daarentegen kwispelstaart zoo een beetje met zakelijkheid, hij heeft niets ver steends en is bovendien te nuchtcr-zakelijk- kundig in zijn vak om aan die fossiele uit beeldingen genoeg tc hebben. Wat ik tegen het werk heb is de te groote afhankelijkheid van Jan Sluyters. Zelfs in diens rheumati- sche handteckening-kronkels volgt Kruislnga den bewonderden oudere. Maar dat verhin dert mij niet het Limburgsch dorpspleintje en het boerenerl als geestige peinture te waardeeren en voor het groote stilleven, waarop de opengesneden meloen en de gele komkommer de belangrijkste kleurposities zijn eerbiedig te salueeren. Die komkommer schijnt den artist dwars gezeten te hebben: als hij een paar groote vrouwenfiguren schil dert waarvan éen als kapstok voor een snoer groene koralen fungeert hervindt ge In beide de gebogen komkommerhouding, die aan beide werken iets precieus moeten ver- leenen doch in feite onaantrekkelijk worden daar het zwakke reprises zijn van Van Don- gen's excentriciteiten die picturaal veel sterker zijn. Kruislnga loopt misschien het gevaar van een te vroegtijdige knaphandig heid maar hij Is levend en interessant. Zijn stilleven met blauwe hortensia's is een prach tig panneau decoratif, luchtig en elegant; dat andere met dc tinnen kannen en de blauw-groenc doek minder luchtig, daaren- togen meer kleur-doorvoed. Kruislnga toont zijn qualiteltcn ook in een mooie potloodtee- kenlng van de Houthaven cn is zonder twij fel een der krachten van deze schildersver- eeniging. Een tweede schilder die mij in het gezel schap interesseert is J. J. Moolhuizen. Ik weet niéts van hem dan wat men mij verteld heeft: dat hij in de rechten studeerde, ad- vocatenpractijk uitoefent en dat afwisselt met schilderen. Daar is juist dezer dagen in Frankrijk over dergelijke beroepencombma- ties weer wat gepraat, natuurlijk in verband met dulfcenquaesties, in casu: steunverleening van staatswege aan schilders die het hard hebben. Moet de staat aan iemand die niet „alleen schilder" is. opdrachten geven of moeten de „alleen-schilders" voorgaan? Het Is natuurlijk weer een even moeilijke quaes- tie als die van de grenzen van liet dilettan tisme. Waar liggen die eigenlijk! Kunstcn- tisch bekeken lijkt mij de zaak vrij eenvou dig. Een schilderij is goed of het is niet goed. Het is niet waar dat het geen kunst zou zijn omdat de maker bankbeambte (Gaugum) zeekapitein (Koedyck) of advocaat als Mool huizen of ex-dominé als Nlcweg is. En dat wordt niet wèl kunst omdat de maker alleen maar schilder is, of deze levenshouding op bedriegclijke wijze nabootst. Hier passen geen namen. Kunstcritisch derhalve is dc zaak spoedig bekeken. Maar juist omdat het kunstcritisch inzicht alweer zoo sterk persoonlijk is, is dat niet als al gemeen geldig richtsnoer voor sociale maat regelen te aanvaarden. Men vergeve ons deze kleine wandeling buiten het critisch hekje. Er zit allerliand aan vast, dat tot overweging kan aanleiding geven. Moolhuizen nu. advocaat of niet, is onge twijfeld artist. Zijn landschappen zijn echt schllderlijk bekeken en in de kleur zoowel als in de stoflage (van voorgronden vooral) zit een Breughcliaansche inslag die deze uitingen interessant maakt. In een heeren- portrct leert men hem bovendien als goed uitbeelder van den mensch kennen. Het is een pretentieloos portret, zonder extrava ganties. maar valt juist daardoor cn door dc eenvoudig-goede qualiteiten binnen onze waardeering. Na op deze twee groepen werk meer uitvoerig te zijn ingegaan, moge ik nog enkele kortere notities laten volgen. De groep werken door Jacob Nieweg ver toont een juist beeld van dezen fijnen geest, die zich een eigen weg baant tusschen Van Go^h's hartstocht en Degouve's sentiment. Het gelukt hem niet steeds dien weg te vin den. waardoor hij zeer ongelijke resultaten bereikt. Maar het is werk van een zuiver mensch. Herman Vredenburgh's groep vol doet als ensemble zeer goed. In de rivierge zichten langs dc Lek zijn traditie en herzie ning tot zuiverder handwerk cn vermijding van routine heel gelukkig vercenigd. Dc stil levens zijn sober van opzet cn tegelijkertijd vol charme. Om de uitmuntende waarde van een schilde rijtje ..Kortcnhocf" door mej. van Kettinga Tromp te genieten, vergelijke men het met het er naast hangende „Kerk te Delft" eener andere schilderes. In het eerste is de ernst der voorstudie verdwenen, laat zich niet meer gelden en werd opgelost in een muzi kale voor-zomer stemming, van groote be koorlijkheid. In het tweede bleef de ernst, de moeizaamheid van den arbeid als het ware hangen; liet resultaat is waardeerbaar, doch ontroert niet. Van Kot zag ik wel eens prettiger dingen; het heeft den schijn of het uiterlijk succes der fotomontage hem greep, wat jammer schijnt, daar hij er zijn vaak mooie kleur door laat stuk vallen. Henriet uit Vclscn zond een reeks zeer waardeerbare teekeningen Van Ger Gerrits viel een dorps gezicht in Drunen in mijn geheugen binnen, waarvoor ik zijn andere dingen zonder spijt vergeet. Veel andere inzendingen geven vol doening doch geen aanleiding tot nieuwe opmerkingen. Nola Hutterman en Karei van Veen, anders graag gerespecteerd, stellen te leur. en enkele anderen nog staan met hun productie, naar mijn inzicht, tot schilder kunst slechts in ver verwijderd verband. Van Heil, Schaaf, Oepts vaak dit soort arbeid zegt mij, helaas, niets en de innerlijke beteekenis er van ontgaat mij. Of ik daar door veel mis, kan ik derhalve niet eens voor mezelf uitmaken, laat staan er mijn lezers over inlichten. J. H. DE BOIS. MUZIEK. Ceref. Cem. Koor ,,Door Zang Vriendschap." FEESTCONCERT. Ter gelegenheid van zijn 20-jarig bestaan gat „Door Zang Vriendschap" Woensdag avond in de gemeentelijke concertzaal een feestconcert. waarbij het zich de medewer king van het Dubbelmannenkwartet ..Euter pe" en het Haarl. Ger. Kinder- en Meisjes koor verzeker had, terwijl de sopraanzange res Maria de Petit als soliste optrad. De opening van den avond geschiedde bij ontstentenis van den Eerevoorzitter Ds. Boeyinga, die, wegens kerkelijke aangelegen heden te Castricum, niet bij het concert aan wezig kon zijn, door den voorzitter G. Wit. Het gemengd koor heeft twee koornum mers uit „Die Schöpfung" twee werken van Mendelssohn, en één van den dirigent F. Pijl man gezongen. We hebben dus met vreugde kunnen constateeren dat bij dit koor naar ernstige kunstbeoefening gestreefd wordt. Dat dit streven niet vruchteloos is, daarvan hebben we ons ook kunnen overtuigen: ver schillende goede gedeelten waren aan te tee kenen. Als voorbeeld willen we den aanvang van het „Recitativ und Quintet" in Psalm 42 van Mendelssohn noemen. Daartegenover staat dat er over de geheele linie, maar vooral bij de sopranen een neiging tot te- laag-zingen bestaat, die tegengegaan dient te worden en dat het timbre van den zang der tenoren ons te naturalistisch scheen. In Psalm 150 van Pijlman kenschetste de bege leiding duidelijk de omhoogvoering van den menschelijken geest en den aard van het orgelspel. Tot volledige suggestie van den klank der verheerlijkende instrumenten ware natuurlijk een orkest noodig geweest. Mis schien voelt de heer Pijlman er wel wat voor om zijn pianopartij voor orkest te bewerken. Gaarne zouden we ookin 't algemeen de tempi wat frisscher genomen hooren. De neiging tot tc-laag-zingen was ook bij mej. De Petit waar tc nemen, althans in de liederen van Dvorak. Later bleek zij beter op dreef en in Psalm 42 klonk de stem ook vrijer dan in de vorige werken. Het dubbelmannenkwartet „Euterpe" zong onder leiding van den heer A. Bak meereii- deels zuiver en overal beschaafd en wellui dend, hoewel het naar ons meegedeeld werd. een paar invallers telde. Het op zich zelf wat melige werkje „Der Fremdenlegionar" kan echter wat meer martialen geest ver dragen, dan „Euterpe" er in openbaarde. Frischheid van tempo kwam ook nog al eens te kort bij den zang van het kinderkoor in de Cantate „In den Zomer uit" van Rich. Hol. En ook de neiging tot zakken was hier herhaaldelijk waar te nemen. De pianobege leiding was vaak onnauwkeurig en werkte niet mee om het rythmisch gevoel te verle vendigen. Zoo was op dezen avond goeds en minder goeds; het laatste kan tot goeds omgezet worden. In deze richting streve men verder. De voorzitter eener Amsterdamsche Zuster vereniging bood gelukwenschen en een bloe menmand aan. K. d. J. ZU JEDEM KOMMT EINMAL DAS GLÜCK. Fritz Hirsch cn Fricdcl Dotza als William en Dora DorrlL in: Zu jedem kommt eimnal das Gliick". In den Stadsschouwburg zal op Vrijdag 27 Januari a.s. de première worden gegeven van Zu jedem kommt einmal das Gliick (Kleine Dora), ontleend aan Charles Dickens' werk. Het libretto werd geschreven door Richard Kessler, terwijl de muziek door Eduard Könnecke werd gecomponeerd. Fritz Hirsch heeft, als gewoonlijk, de regie gevoerd; Heinz Lingen studeerde de dansen in; Jozef Ziegler dirigeert het. orkest. Friedel Dotza speelt voor Kleine Dora, de beminnelijke dochter van den ouden William Dorrit en zij behaalde met deze creatie, zoo wel in Den Haag als in Amsterdam een uit bundig succes. Zij is het zonnetje van de Marshalsea, de oude Londensche schuldge vangenis, waar haar vader twintig jaar door brengt. Fritz Hirsch speelt William Dorrit, een zeer bijzonder figuur, cn volgens zijn verzekering één zijner liefste rollen, welke hem de ge legenheid geeft tot een zeer fijn geschakeerd spel. Aan Paul I-Iardcn werd dc rol opgedragen van Arthur Clennam, hij is de weldoener van de familie Dorrit, die een cliepc genegenheid opvat voor Kleine Dora. Hij speelt hier voor een typische figuur uit de beau monde van die dagen. Gerard Vroom heeft de decors ontworpen, Ella Bei de costumes. Het eerste bedrijf speelt in de Marshalsea, binnen de muren van het verblijf van Wil liam Dorrit en het tweede op de binnen plaats der gevangenis. De derde acte heeft als achtergrond, een voornaam hotel in Oban een badplaats aan dc Schotsche Kust. De handeling valt omstreeks 1815. HERDENKING VAN WAGNER TE AMSTERDAM. Op 13 Februari zal het een halve eeuw ge leden zijn, dat Richard Wagner te Venetië overleed. Ter herdenking van dit feit zal de Wagnervereeniging, met medewerking van het Concertgebouworkest, op Zaterdag 11 en Zondag 12 Februari, een ledenuitvoering ge ven van „Parsifal", in den Stadsschouwburg" te Amsterdam. De muzikale leiding is in handen van Dr. Willem Mengelberg De bezetting is nagenoeg dezelfde als van d i laatste uitvoeringen van „Parsifal" te Bayreuth. Solisten zijn o.a. M. Fuchs, F. Wolff, A. Kipnis. Th. Sch ide en E. Habich. Op den sterfdag zelf zal een speciale her- kingsavond in het Concertgebouw plaats vin den. De herdenkingsrede zal worden uitge sproken door Thomas Mann. Voorts zal het Concertgebouw-orkest onder leiding van Willem Mengelberg enkele fragmenten uit de werken van Wagner ten gehoore brengen, die niet alleen voor deze plechtigheid toepasse lijk zijn, maar die tevens met bijzonderen nadruk de idee vertolken, die het geheele werk van den meester beheerscht en bepaald heeft, de idee: dood leven verlossing. Voor de herdenking in haar geheel heeft Prof. Roland Holst een gedenkplaat ontwor pen. SPORT EN SPEL BILJARTEN KAMPIOENSCHAP HAARLEM EN OMSTR. Ie KL. KLEIN-BILJART. Bovengenoemd kampioenschap zal dit sei zoen gehouden worden onder leiding van de biljartvereeniging „Excelsior" aan den Ko ningsweg te Velsen Noord. Hieraan kunnen spelers van de bij den Ned. Biljartbond aangesloten vereenigingen in het ressort Haarlem deelnemen, die een gemiddelde bereiken van minstens vijf. De oproeping is reeds geschied, waarvan de inschrijving sluit op 25 Januari e.k. KAMPIOENSCHAP NEDERLAND le KL. GROOT-BILJART. Voor dit tournool, dat van 2 tot 5 Februari te Amsterdam onder leiding van „Het IJ" zal gehouden worden, schreven slechts 5 spelers in, n.l.: J. Sweering (kampioen), J. Domme- ring, C. v. Vliet, P. de Leeuw en P. v. d. Pol. Ingevolge de nieuwe bepaling spelen dezen een dubbel rooster. KAMPIOENSCHAP NEDERLAND 2e KL. DRIEBANDEN. Evenals verleden jaar zijn er voor dit tour- nooi veel gegadigden, n.l.: 43. Het zal gehou den worden van 912 Maart onder leiding van de B.V. „Rembrandt" te Amsterdam. WANDELSPORT. DE WANDELTOERIST De H.W.S.V. „De Wandeltoerist" houdt Zon dag 22 Januari haar trainingsmarsch naar Schiphol en terug. Vertrek 9 uur van café „De Korenbeurs". NATIONALE 45 K.M. AFSTANDSMARSCH TE NIJMEGEN. De Wandelclub „Nijmegen" te Nijmegen organiseert op 12 Maart a.s. een 45 K.M. marsch in de omgeving van die stad. Deze marsch is goedgekeurd door de afd. „Wandel sport" van de K.N.A.U., en is voor iederen wandelaar (ster) vrij opengesteld. Het secre tariaat van de Wandelclub „Nijmegen" is ge vestigd bij G. A. v. d. Weijden, Willem Heijdt- straat 10, aldaar. Een herinneringskruis als mede verschillende extraprijzen worden be schikbaar gesteld. SCHAKEN. HEEMSTEDE—HAARLEM. De voor de competitie van den Noord- Hollandschen Schaakbond belangrijke ont moeting tusschen de Heemsteedsche Schaak club en Haarlemsch Schaakgezelschap ein digde in een overwinning voor Heemstede I. De gedetailleerde uitslag luidt: Heemstede I: H.S.G. n: F. MinnemaP. Verdonk 10 J. Hulshoff Pol—A. J. de Vries 1—0 W. A. de Tcllo Jr.—P. Appelboom 01 J. WesselingJ. v. Teunenbroek 0—1 F. Koper—D. Wielinga 1/2—1/2 Th. v. AmerongenG. J. ter Plet 10 F. KorringaW. de Boer 10 C. FokkeP. Groenewoud 01 F. Kuvken—A. H. Nessen 1—0 D. Luiting—-J. A. Erbrink 0—1 5 1/2—41/2 HAARLEMSCH SCHAAKGEZELSCHAP. Woensdagavond hadden de H. S. G.'ers 4 een thuiswedstrijd tegen Bloemendaal 2. Aanvankelijk verwachtten de Haarlemmers een overwinning, daar reeds vrij spoedig een 30 voorsprong werd behaald. Circa half twaalf, toen de stand 4 1/221/2 was. werden de resteerende drie partijen door G. Kroone 2 1/21/2 ten gunste van Bloe mendaal beslist, waardoor de eindstand ge lijk 55 werd. De volledige uitslag luidt als volgt: H.S.G. 4, Haarlem. B. S. C. 2, Bloemendaal. 1. A. H. NessenA. Hinlopen 01 2. M. van WaardP. Otto 01 3. F. F. GroosJ. H. Caro 10 4. J. A. ErbrinkW. v. d Werff 01 5. J. J. KofoedC. A. de Vassy. 01 6. N. KoedooderMevr. R. Onvlée-Lans 10 7. J. H. KruytA. J. de Vries 1o 8. L. A. van OpzeelandH. Hommersen 1/21/2 9. P. F. van Dijk -T. Kout 1/2—1/2. 10. H. W. StolvoortW. Hofland 101 ZWEMMEN. ALAANDBLAD H. V. G. B. We ontvingen het Januari-nummer van het Maandblad van de Haarlemsche Zwem en Poloclub H.V.G.B. Het bevat de volgende artikelen en rubrieken: „Eenvoud, Arbeid, Organisatie", een heel mooi artikel uit Bata via van den vroegeren voorzitter Prof. Dr. R. Remmelts over wijlen Dr. Merens en diens nuttig werk voor het zwemmen, met een na schrift van de redactie. Verder: „Speciaal voor niet-zwemmers", door D. G. A. K.: „Ons Zwemfeest in Stoop's Bad" en Officieele me- dedeelingen. KRACHTSPORT WEDSTRIJDEN TE AMSTERDAM. Door de A.A.C. „K.D.O." Amsterdam wer den de wedstrijden om het tweede afdeelingS' kampioenschap van Nederland voortgezet met de klasse Extra vedergewicht en veder gewicht. Extra Vedergewicht. Kampioen: L. B. Teu- nissen H.K.V. „Haarlem" met 4 touché over winningen. 2e Prijs: J. Nolten, „KD.O." den Haag met 4 gewonnen en 1 verloren partij op touché. 3e Prijs: Blank, „De Halter", Zaan dam met 3 partijen gewonnen en 2 verloren op touché. Vedergewicht. Kampioen: K. Frank, „K.D.O." Amsterdam. 2e Prijs: A. Theijse, „S.S.S." Amsterdam. 3e Prijs: R. Wagenaar „K.D.O." Amsterdam. CRICKET IN AUSTRALIë. DE DERDE TESTMATCH. De stand in de derde testmatch was Woens dag voor Australië wel hopeloos geworden, toen de stumps werden opgebor gen. Want niet alleen zijn de En- gelschen nog krachtig geëindigd, maar de Australiërs zijn daarna zwak begonnen. Bij de Engelschen vond Ames eindelijk zijn vorm en scoorde 69. terwijl Verity er nog 42 bij elkaar sloeg, zoodat tenslotte 't totaal 412 werd. En de Australiërs moesten dus 532 runs maken om te winnen. Welnu, Fingleton ging voor 0, Woodfull voor 36, Bradman voor 66, Ponsford voor 3, Mac Cabe voor 7 en toen geëindigd werd was het 4 voor 120. Met nog zes wickets in handen en niet de sterkste natuurlijk moet Australië dus nog 412 runs maken. Neen, dat zal stellig niet lukken. HANDBAL. HET PROGRAMMA VOOR ZONDA.G. Het Handbalprogramma voor Zondag a.s. luidt als volgt: RAPIDITAS n—B. G. V. I. (Dames). Deze wedstrijd vangt aan om 9 uur 30, op het Gemeentelijk Terrein aan de Klever laan. Rapiditas zal verschijnen met de dames: F. Paap, W. Roest, T. Bruyn, L. Weesman, R. v. d. Anker, L. Roomers.. L. Pal, N. Winkler, E. Daydey, B. Tanis, J. Miog. RAPIDITAS n—T. V. S. (Santpoort). (Hecrcn). De Rapiditas-reserves zullen een zwaren wedstrijd tegen T. V. S. hebben; met goeden wil kan Rapiditas zeker een gelijk spel be halen. Het volgende elftal zal het probee- ren: J v. Beek, A. Koedam, F. Hartendorff, Br. v. Breukelen. W. v. Gorcum, G. Sarlet, H. Bourgogne, J. Riemsdijk, A. Bieren broodspot. H. Nieuwenburg, J. Bakker. Deze wedstrijd begint te half elf, eveneens op het voormalig E.D.O.-terrein. Uitslag Zondag j.l.: Concordia I—B. G. V. (Heeren) 60. VOETBAL'. ENGELSCHE CUP. Overgespeelde wedstrijden. De resultaten der Woensdag overgespeelde wedstrijden voor de derde ronde van den Engelsche cup waren; Luton F. C.—Barnsley 2—0 SouthendWatford 20 Manchester CityGateshead 90 Chesterfield—Sheffield Wednesday 42 Notts ForestBury 12 Aston VillaBradford City 21 Voor de derde ronde werd nog gespeeld: MilwallReading 11 Schotsche cup. Voor de eerste ronde van de Schotsche cup werd Woensdag slechts één wedstrijd gespeeld. Edinburgh City verloor van Ayr United met 13. DE WERELDKAMPIOENSCHAPPEN. Uit Zürich: Tot nu toe hebben officieel nog slechts acht landen ingeschreven voor de wereldkampioenschappen, welke in 1934 in Italië zullen worden gehouden. Deze landen zijn behalve Nederland, Italië, Frankrijk, België, Spanje, Oostenrijk, Hongarije cn Joego-Slavië. FYEN Naar wij vernemen, zou de Stormvogel Fyen Zondag j.l. tegen Haarlem niet van de partij zijn geweest, zulks als gevolg van een opgeloopen knie-blessuur. Zijn toestand is nu zelfs nog zoo, dat hij absolute rust moet houden. Totaal SCHAATSENRIJDEN NATIONALE WEDSTRIJDEN TE ILPENDAM. Onder auspiciën van den Kon. Ned. Scliaat- seirijdersbond hebben Woensdag op de baan van de ijsclub „De Ham" te Ilpendam natio nale wedstrijden in het hardrijden op de schaats voor amateurs over afstanden van 500, 1500 en 3000 M. plaats gehad. Aan deze wedstrijden, die begunstigd wer den door fraai zonnig weer en waarvoor groote belangstelling bestond, werd door 36 rijders deelgenomen. Het ijs was van schitte rende kwaliteit. Uitblinkers waren de rijders Nico Pronk, de gebroeders Kos, KI. Kaan en Stelling de Boer. Begonnen werd met het verrijden van de 500 Meter. Het resultaat was: 1. N. Pronk (Warmen- huizen (tijd 52 scc., 2. KI. Kaan .(Wieringer- meer) 54.1 sec. 3. Stelling de Boer (Edam) tijd 54.1 sec. Op de 1500 Meter was de race tusschen C. Kos en Stelling de Boer zeer spannend, het verschil bedroeg slechts 1 sec. ten voordeele van den eersten rijder. Uitslag: 1. N. Pronk tijd 2 min. 43.7 sec., 2. C. Kos (Oudkarspel) tijd 2 min. 49 se., 3. Stelling de Boer, tijd 2 min. 50 sec. De 3000 Meter werd gereden in volslagen duisternis, daar het inmiddels reeds vrij laat was geworden en de baan niet verlicht was. De uitslag luidde: 1. N. Pronk tijd 5 min. 5,6 sec., 2. Stelling de Boer tijd 6 min. 7 sec. 3. KI. Kaan. In het algemeen klassement werd Pronk eerste. DAMMEN. COMPETITIE NED. DAMBOND. Door arbiters werd onderstaande afgebro ken partij uit de 2de klasse competitie van den Nederl. Dambond (district Noord-Hol land) arbitrair beslist: Beverwijksche Darnel. I: Damcl. Haarlem II: S. D. Hoogvorst 0—2 J. P. Exel Jr. Totaaluitslag wordt hierdoor 137 voor Damclub Haarlem n. De Haarlemsche Damclub n behaalde defi nitief het clubkampioenschap dezer afdee- ling. B. DUKEL NEEMT DEEL AAN IIET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND Evenals het vorige jaar is onze plaatsge noot B. Dukel, bord één damclub IJmuiden, uitgenoodigd tot het medespelen om het na tionaal kampioenschap. Reeds heeft hij voor den strijd om den hoogsten titel ingeschre ven. Zooals men weet werd het vorig jaar een fondsje gesticht ter dekking der kosten. Daarvan is nog een bedrag over waaruit thans de kosten nog bestreden kunnen wor den. Wat de kansen betreft is hij wel niet favoriet doch er zal geducht rekening met hem moeten worden gehouden, temeer daar hij zich nu meer „all round" ontwikkeld heeft, en over de zenuwen van zijn debuut heen is. Wij vertrouwen er dan ook op dat hij nu wel een paar partijen zal winnen (het vorige jaar speelde hij alles remise). Met ver trouwen zien we dan ook zijn verrichtingen in den titanen strijd tegemoet. WORDT IJMUIDEN lil KAMPIOEN? Voor de 4de klas competitie werd Maan dag in Koog a. d. Zaan gespeeld de wedstrijd D.K.Z. 2IJmuiden 3. De IJmuidenaren won nen met verpletterende cijfers! Met niet minder dan 182 werd de nederlaag van Stormvogels gewroken. Niemand verloor, slechts v. Straten en Outenaar speelden re mise. Het tiental was als volgt: Boi'd 1: C. Suik, 2. J. de Beurs, 3. J. v. Straten, 4. G. Postma, 5. Vrijhoef, 6. v. Zanten, 7. C. Kaan, 8. v. d. Outenaar, 9. de Wilde. 10. W. Kaan. Wee? heeft de kleine Suik bewezen bord één waar dig te zijn. Wij vermoeden dat D.C.IJ. 3 onder aanvoerderschap van nestor v. Zanten een goede kans maakt op het kampioenschap 4de klas. De stand der 2de klas is thans bordpnt. gesp. gew. gel. verl. pnt. v.t. H.D.C. n 5 5 0 0 10 66—34 Haarlem n 6 4 1 1 9 72—48 Zaandam n 5 3 1 1 7 5743 IJmuiden n 6 2 1 3 5 5545 Helder I 5 1 0 4 2 40—60 Castricum 1 4 0 1 3 1 3249 Beverwijk 1 3 0 0 3 0 2040 VEREENIGING VOOR VAKONDERWIJS IN DE TYPOGRAFIE. Woensdagavond hield deze yereeniging haar jaarvergadering onder leiding van haar voorzitter den heer B. F. Enschedé. De jaar verslagen van secretaris en penningmeester werden uitgebracht en goedgekeurd. In twee bestuursvacatures ontstaan door het bedan ken van de heeren C. J. Pieters en P. W. Peereboom, werden benoemd de heer A. Val- bracht en P. Knuttel. Den scheidenden be stuursleden werd dank gebracht voor hetgeen, zij in den loop der jaren voor de vereeni- ging hebben verricht. Tenslotte werd een uitgebreide discussie gevoerd over de vraag, hoe de financieele toestand der vereeniging verbeterd kan worden, zonder dat afbrok keling van het in de jaren bereikte nood zakelijk wordt. OUDERAVOND SCHOLEN 15 EN 16. Dinsdagavond had een ouderavond plaats van de scholen 15 en 16, gecombineerd, on der voorzitterschap van den heer Van der Hart, hoofd van school 16. Voor dezen avond waren uitgenoodigd de" heeren Brouwer en Bakker onderwijzers aan de Openluchtschool. De heer Brouwer gaf een lezing met lichtbeelden over de Open luchtschool alhier, die door de ouders met veel aandacht werd gevolgd. De heer Bakker oogstte een dankbaar applaus voor zijn dui delijke uiteenzetting. Daarna had voor elke school een huishoudelijke vergadering plaats, Voor school 16 was een bestuursverkiezing noodig wegens het aftreden van mevr Zalm- Maas. In deze vacature werd gekozen de heer Mollema. NED. ZIONISTENBOND. Heden. Donderdagavond, zal de voorzitter van den Ned. Zionistenbond, de heer F. Bernstein, te Rotterdam, in een der zalen van Franken's lunchroom, voor de leden der afd. Haarlem van dien bond. een lezing houden over het onderwerp: „Wij en Palesti na". DRIE GEVALLEN VAN NEKKRAMP. In den afgeloopen weck werden in deze provincie 3 gevallen aangegeven van menin gitis cerebrospinaiis epidemica (nekkramp) n.l. een te Haarlem, een te Zandvoort en een te Amsterdam. Te Velsen deden zich twee gevallen van typhus voor. Er trad weer een geval van ziekte van Weil op te Rotterdam. MARKTNIEUWS GROENTEMARKT TE HAARLEM. Op de op 18 Januari alhier gehouden groentenmarkt waren aangevoerd en verkocht Spruiten f 2f 3.25 per zak. Brusselsch Lof 1418 cent per KG. Knakpeen 68 cent per KG. Andijvie 406o cent. per kist. Boerenkool 3070 cent per kist Groene '-ooi 1560 cent per kist. Gele kool 3580 cent por kist. Roode kool 47 cent per stuk. Bloemkool 4—9 cent per stuk. Knolselderij 3—10 cent per stuk. Prei 515 cent per bos. Selderij 310 cent per bos Pieterselie 415 cent per bos.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10