UIT HET BUITENLAND Winterhanden DUITSCHLAND'S ECONOMISCHE POLITIEK. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAC 19 JANUARI 1933 TWEEDE BLAD Ontbinding van den Duifschen Rijksdag onver mijdelijk? Toenadering tusschen Hitler en Von Schleicher onaannemelijk geacht. Moeilijk heden voor de commissie van 19 te Cenève. China dreigt met terugroeping der Volkenbonds delegatie. Morgen een onderhoud tusschen Hoover en Roosevelt over de schuldenkwestie. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. In welingelichte politieke kringen bestond Woensdagavond algemeen de indruk dat de gebeurtenissen zullen leiden tot een conflict tusschen Rijksregeering en Rijksdag. Men gelooft niet dat een onderhoud tusschen Rijkskanselier von Schleicher en Hitier tot stand zal komen. Enkele dagen geleden was men nog van meening dat de Rijksregeering in een toestemming der nationaal socialisten den Rijksdag gedurende twee maanden te verdagen een tolereering der regeering zou zien, doch thans is dit niet meer het geval. Het verluidt dat de regeex-ing het niet meer zal laten komen tot een kabinet d'affaires, dat wil dus zeggen, dat zij in geval van een dreigend votum van wantrouwen waarschijn lijk tevoren tot ontbinding van den Rijksdag zal overgaan. De 19e Februari wordt reeds ge noemd als dag waarop de nieuwe verkiezin gen zouden worden gehouden. Generaal Von Schleicher. Intusschen wordt veel belang gehecht aan de bijeenkomst der nationaal socialistische lcidei's ten huize van Kterrl. Ook Dr. Schacht zou hier aanwezig zijn geweest. De nationaal socialisten zouden geen groote animo heb ben voor dix-ecte verkiezingen. Dat de regee ring von Schleicher in dit verband tot on derhandelen bereid zal zijn, kan worden aangenomen. Doch slechts dan wanneer een vei'dagingsbesluit der Nationaal socialisten ondubbelzinnig beschouwd kan worden als een tolereei'ing, waai'bij de Rijkskanselier nog meer garanties zou eischen voor een „politiek moratorium". Voorwaarde hiervoor zou inoeten zijn dat toch nog een bespreking zou plaats vinden tusschen von Schleicher en de leiders der N.S.D.A.P. In de ambtswoning van den president van den Pruisischen Landdag, Kerid, heeft Woensdagmiddag een bespreking plaats ge vonden, waaraan werd deelgenomen door Hitler, Kube, Goering, dr. Thyssen, von Pa pen en eenige vooraanstaande persoonlijk heden uit het bedrijfsleven. .Von Papen zou hierbij opnieuw een vergeefsche poging heb ben gedaan Hitier voor Von Schelicher te winnen CHINA. De Commissie van 19 heeft Woensdag na een langdurige geheime bespreking besloten een laatste poging te ondernemen met Japan tot overeenstemming te komen. Het Japansche tegenvoorstel, waarin de regeering van Tokio de deelneming van Ame rika en Sovjet Rusland bij de bemiddelings pogingen van den Volkenboxxd krachtig van de hand wijst, aangezien geen enkele aan leiding bestaat niet tot den Volkenbond be- hoorende mogendheden als scheidsrechters te doen optreden is vanmiddag door de com missie behandeld. De commissie van 19 heeft besloten Mat- soeko te vragen of Japan het oorspronkelijke bemiddelingsvoorstel van de commissie, dat van einde December, zou kunnen aannemen voor het geval dat men de uitnoodiging aan de vereenigde Staten en Rusland niet zou verzenden. Hymans en Drummond hebben opdracht gekregen direct in onderhandeling te tx-eden met Matsoeka. Het Japansche tegenvoorstel werd door de overgroote meerderheid der commissie voor onaannemelijk verklaard. Na langdurige onderhandelingen is de commissie tot de slotsom gekomen, dat een laatste loyale poging moet worden onderno men en dat een breuk met de Japansche re geering niet mag plaats vinden wegens de juridisch twijfelachtige kwestie der toevoe ging van staten niet-leden van den Vol kenbond bij de bemiddelingspogingen. Voor- loopig is geen nieuwe zitting der commissie van 19 vastgesteld. Naar uit Nanking „wordt gemeld, heeft de Chineesche minister van Buitenlandsche Za ken, Lowenkan in een interview verklaard, dat de Nanking-regeering door de zwakheid en het geaarzel van de commissie van 19 van den Volkenbond ernstig teleurgesteld is. In dien de Vokenbond zou willen probeeren China een onaannemelijke oplossing op te dringen, dan zal de Chineesche delegatie te Genève instructie ontvangen een vaste en vastberaden houding aan te nemen. Dan zal de kwestie der terugroeping van de Chinee sche delegatie uit Genève actueel worden. Alle Chineesche bladen van Dinsdag con- gtateeren, dat de Chineesche delegatie te Genève moet worden teruggeroepen, daar een beslissing in het Chineesch-Japansche conflict van Genève niet meer te verwach ten is. China kan slechts dan te Genève blij ven, wanneer de volgende eischen worden in gewilligd, 1. Opheffixxg van den staat Mandsjoekwo. 2. Terugtrekking van de Japansche troepen uit het Chineesche staatsgebied. 3. Vaststelling van de schuld van Japan aan de verscherpiixg van den politieken toe stand en van de schending van den geest van het Kelloggpact door den Volkenbond. Door de regeering te Nanking werd mede gedeeld, dat. meer dan 10.000 brieven van Chineesche organisaties zijn ontvangen, waar ixx van de regeering geëischt wordt, dat China uit den Volkenbond zal treden. AMERIKA. Het Witte Huis deelt mede, dat Roosevelt op de doorreis naar Georgia Vrijdagochtend om 11 uur opnieuw een bijeenkomst met I-Ioover zal hebben. Hoewel geen enkele bij - zondei-heid wordt medegedeeld, wordt aan genomen, dat de samenkomst plaats heeft op initiatief van Hoover, daar Hoover er naar streeft oixverwijld voorbereidiixgen te treffen voor de Economische Wereldconfe rentie ,en het weer aan de orde stellen van de schuldenkwestie en de regeling dezer aan- gelegenheden wil uitstellen tot na 4 Maart. Naar uit Albany wordt gemeld, heeft Roo sevelt bekend gemaakt dat hij Hoover's uit noodiging tot een Vrijdag te houden bespre king heeft aangenomen. Genève. Deskundigen accoord met het werkprogram der wereld conferentie. De commissie van economische politieke deskundigen voor de a.s. Economische We reldconferentie heeft Woensdag in tweede le zing het pirineipieele commentaar der com missie goedgekeurd op het in drie hoofdstuk ken verdeelde werkprogram der te Londen te houden conferentie. In het eerste hoofdstuk wordt verklaard dat de opheffing van handelsbelemmeringen door contingenten, invoerverboden, deviezen- bepalingen en clearing-overeenkomsten het meest urgente probleem is. In het tweede hoofdstuk, dat betreffende „douanetarieven en handelsverdragen" wordt verklaard dat een vex-betering van den eco- nomischen toestand slechts bereikt kan wor den, indien het dei' debiteurstaten mogelijk zal worden gemaakt hun schulden in de toe- Oost-Pruisen's nood een gevaar voor Nederland. Berlijn, Januari 1933. De voorzitter van de Kamer voor Handel en Industrie in Keulen constateerde in zijn jongste x-ede. dat ,,de teekenen. die wijzen op verbetering van den algemeenen toestand, reeds duidelijk waarneembaar waren". Uit kringen van handel en industrie komen steeds meer berichten over toenemende be drijvigheid en groeienden afzet. Alleen de kolenhandel had. door den zachten winter, met deze ontwikkeling geen gelijken tred ge houden. Voor de Duitsche ijzer-, machine- en textielindustrie werd op de binnen- en bui tenlandsche markt een opleving vastgesteld. Hij sprak de hoop uit, dat deze beginnende verbetering niet zou worden vernietigd door politieke storingen versta: eenzijdige po litieke maatregelen ten bate van den Duit- schen landbouw. Dat gevaar is groot. De te genwoordige rijksregeering is bezield van den geest der „Ost-Elbische" jonkers, de groot agrariërs, die ten Oosten van de Elbe wonen, voorstanders van Autarkie. De onbeschaam de eischen en voorstellen, waarmee destijds een Duitsche commissie naar Den Haag kwam. is een uitvloeisel van hun economi sche politiek. Doch dan ook maar een uit vloeisel er van. Zij wenschen de grenzen, kortweg, gesloten voor invoer van alle waar voor voeding en gebruik, met uitzondering bitte sehr! van enkele niet-inlandsche ruwe stoffen, noodig voor de industrie en van uitheemsche landbouwpx-oducten speciaal voor veredeling van de eigen minderwaardige voortbrengselen. Zij meenen. dat Duitschland alles kan voortbrengen en maken, wat ziin bevolking voor voeding en gebruik noodig heeft en als de Duitsche industi-ie, na be diening van de binnenlandsche markt, nog een overschot heeft, dan zal het buitenland dit graag koopen. Want! tenslotte zoo beweren en geloo- ven ze stokstijf jullie bijvoorbeeld. Hollan-. ders. kunnen nergens zoo goed en zoo voor- deelig koopen als van ons. Alle supeidatieven in de dagelijksche reclame laten ze gelden voor hun nijverheidsproducten.... zooals INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. ff U///V TER VO E TEN komst te betalen met waren en arbeidspres taties. De verlaging der tarieven moet gelei delijk geschieden en het doel der economi sche wereldconferentie zijn. Op een soort „douaxxebestand" moet volgen een voortdu rende verminderiixg der tarieven. Dit kan slechts langs vier wegen worden bereikt: 1. Door een algemeen verdrag van alle con- fcrentiemogendheden. 2. Door collectieve overeenkomsten van groepen van staten. 3. Op grond van bilaterale handelsverdra gen en 4. Door autonome verlaging der tarieven. Betreffende de noodzakelijke uitzonderin gen op meest begunstiging moet ter confe rentie overeenstemming worden bereikt Het derde hoofdstuk van het commentaar der commissie gaat over de organisatie der productie van het ruilverkeer. Hier kan een groote, vérgaande actie van de regeeringen op zekere gebieden van productie en ruilver keer stimuleerend werken. In het algemeen moeten de internationale cartels behouden blijven, De kwestie der regeling van de graan productie en van den graanuitvoer moet wor den onderzocht, Ook voor zoover het andere producten betreft kan de conferentie na gaan of niet van staatswege cartels zouden kunnen worden tot stand gebracht. Voor het verkeerswezen zouden dergelijke overeen komsten eveneens tot stand kunnen worden gebracht. Duitschland. Vlag veroorzaakt rumoer in den Landdag. Nadat bij de opening van de zitting van deix Pruisischen Landdag van Woensdag de president van den Landdag den twee en zes tigsten verjaardag van de stichting van het Rijk had herdacht, werd het weer rumoerig toen een sociaal deixxocratische afgevaardig de een voorstel indiende om de zitting (e schorsen ten einde 't seniorenconvert in de gelegenheid te stellen zich uit te spreken over het feit dat de Zwart-Wit-Roode vlag op het Landdaggebouw was aangebracht. Het voor stel werd echter verworpen. Zuid-Amerika. Indianen wachten de Colum- biaansche „Armada" op. Drieduizend Roodhuiden aldus meldt Reu ter uit Para (Brazilië) wachten aan de grens van Peru, gereed om de Columbiaansche ex peditie, bestaande uit drie kanonneerbooten en een troepen-transportschip, aan te vallen, die langs de Amazone naar de door ongere gelde Peruaansche troepen bezette haven Le- ticia trekt, om deze stad te heroveren. Naar gemeld wordt heeft deze Columbiaan sche „Armada" het vertrek uit Cobo uitge steld tot de aankomst van Braziliaansche troepen. Van andere zijde wordt volgens Reuter vemomen, dat Columbia voornemens is Leti- cia en Putumayo aan te vallen en dat het in verband hiei-mede zijn vliegtuigen boven Iquitos laat cirkelen, teneinde het afzenden van Peruaansche versterkingstroepen te ver hinderen. trouwens voor zoo goed als alles wat Duitsch is. Deutsche Kultur. deutsches Können und Wissen, deutsche Treuedeutsches Mut- terherz, ach, ach ach. Bij deze laatste ver zuchting voelt elke buitenlander zich geneigd den „Schwarmer" een oorvijg te geven. Niet uit oneerbiedigheid voor het Duitsche moe- dei'hart, maar uit eerbied voor het hart van de eigen moeder, voor het moedeirhart, waar ter wereld het kloppen mag). Het heet dus. dat het buitenland altijd wel weer bij Duitschland terecht zal komen, als het wat goeds koopen wil. En mocht dit even tueel toch niet het geval zijn wel! Herr von Papen weet raad- Toen hij nog rijkskanselier was. heeft hij gezegd, dat Duitschland verwachten mocht, dat het buitenland gevoel heeft voor den Duitschen nood den grootsten aller noo- den en er genoerèxx mee zou nemen, als Duitschland zijn buitenlandsche schuld af betaalde met Duitsche waren! naar voor- schrift van een der toekomstige noodvex-orde- ningen. Von Papen is wel al weer heengegaan als kanselier, maar zijn geest is nog niet uit het kabinet gevaren. De rijksregeering vond het notabene noodig, door een ambtelijk, een of ficieel bericht, bekend te maken, dat een niet ambtelijke, niet officieele persoonlijk heid. Herr von Papen, met zijn ontmoeting in Keulen met Herrn Hitier niet bedoeld had te conspireeren tegen het huidige kabinet, zooals eexx snoode pers dit valschelijk insi nueerde, maar hetzelve nog steeds een goed hart toedroeg. De „Herrenzeiter". zooals von Papen gek scherend genoemd wordt, speelde in Keulen en Berlijn huwelijksmakelaartje. Een Berlijnsch avondblad had naar aan leiding daarvan een aardige spotprent: Von Papen wijst Rijkskanselier Von Schleicher op een groteske vrouwengestalte met het ge zicht van Hitier. Hij stelt den kanselier een politiek huwelijk voor met deze dame en zegt: „geld heeft ze niet en mooi is ze eigenlijk heelemaal niet, maar ze heeft een prachtige toekomst achter zich". Een en kel bloempje op het groezelige Duitsche veld der politieke satire. Er valt voorloopig nog wel degelijk reke ning te houden met wat von Papen gezegd heeft gpdurende zijn kanselierschap. Een zijner góestverwanten, graaf von Kalckreuth voorzitter van den agrarischen Rijks-land- De bladen te Manaos dringen aan op liet zenden van Braziliaansche marine- en lucht strijdkrachten, in verband met de verwachte gevechten tusschen de Peruaansche en Co lumbiaansche troepen. Amerika. Mac Fadden contra Hoover. Mac Fadden heeft opnieuw bij het Huis van Afgevaardigden een resolutie ingediend, waarin Hoover in staat van beschuldiging wordt gesteld. De resolutie is ook thans weer gebaseerd op de onderhandelingen over de oorlogsschulden. Zuid'Afrika. Toch een coalitie tusschen Smuts en Roos? De leiders der Zuid-Afrikaansche partij hebben na een bijeenkomst, waaraan door genei-aal Smuts en de ovex-ige leiders werd deelgenomen, besloten een poging te doen tot heropening der onderhandelingen met 'Hel man Roos. Vermoedelijk zullen Smuts en Tiel man Roos morgen een onderhoud hebben waarbij Smuts, naar vernomen wordt, zekere waarborgen zal eischen alvorens tot nieuwe onderhandelingen kan worden overgegaan. Spanje. De terreur houdt aan. In een ijzergieterij in Ignalada heeft de politie 3000 bommen gevonden. Bij Cordoba hebben extremisten gepoogd een daad van sabotage te plegen op de spoorbaan, door de rails met vet in te smeren De aanslag is bijtijds ontdekt. Op gcringen afstand van deze plaats ontspoorden later 11 waggons van een goederentrein, waardoor groote materieele schade werd aangericht. EEN JAAR LANG GEZWEGEN. DE „JOEGO-SLAVISCHE GANDHI" MAAKT GOEDE ZAKEN. BELGRADO, 18 Januari. (Reuter.) In een Servisch dorp had een 20-jarige jonge man een weddenschap aangegaan om een jaar lang niet te spreken. Hij heeft woord gehouden en een jaar lang gezwegen, doch na afloop van clat jaar praatte hij bijna 24 uur aan één stuk. De nxenschen waren alle nieuwsgierig om hem te zien en zijn ervaringen uit deze zwijgperiode te vernemen. Hij verkocht foto's van zichzelf met het onderschrift: „Pantovisj, de Joegoslavische Gandhi". De fotoverkoop is zoo goed gegaan, dat hij besloten heeft opnieuw een jaar te gaan zwijgen, daar hem gebleken was. dat zwij gen inderdaad goud beteekent. SINGER-AG E NTU l R TE YOKOHAMA OVERVALLEN TOKIO. 18 Janu. (Reuter.) Hedenochtend toen het Europeesche personeel was vertrok ken om te ontbijten, hebben een tweehon derd Japanners het bijkantoor van de Singer Naaimachine-fabriek tc Yokohama overval len en een groot deel van dcxx inventaris ver weest. De politie kwam te laat om de vernieling te verhinderen, doch arresteerde meer dan honderd personen. De aanval was eexx gevolg van de ontevre denheid van de agenten met hmx contrac tanten. HUMMEL IN HOOGER BEROEP FREIBURG (Breisgau) 18 Jan. (Wolffbur.) De verdedigixxg van Hummel, die inzake zijn Daubmann-zwendel tot twee cxx een half jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, is in lxoo- ger beroep gegaan. bond, spx-ak Zondag bij een groote betooging van den Landbond in Frankfort aan de Odei\ Ook hij eischte, met het oog op den import, woordelijk, dat „hier endliclx ein Riegel vor- geschoben werden muss" en wees daarbij heel in het bijzonder op Holland! Hij had het volste vertx-ouwen. dat Rijkskaxxselier voxx Schleicher hier geen half werk zou doen. In Berlijn is eexx tentoonstelling geopend met het motief „Ostpreusscn, was es lcidet und leistet", Oostpruisexx, wat het lijdt en wat het tot stand brengt. Deze groote Pruisische provixxeie is van Px-uisen volkomen afgesneden door den z.g. „Korridor" den breeden strook Duitschen grond, om Polen een „neutralen" weg te ver zekeren naar de Oostzee. Een der twistappels waarom nog eens bitter gestreden zal wor den. met onverkwikkelijke reden en nota's of veel erger. Ook hier verkeert de landbouw in grooten nood, erger nog dan waar ook in Duitsch land. Het groote afzetgebied Rusland is voor Oost-Pruisen verloren gegaan en de Pool- schc Korridor veroorzaakt veel last door al lerlei Poolsche chicanes en plagerijen. Hon den en katten leven niet zoo zeer in onmin met elkaar als daar Pruisen en Polen! Het ieed door dezen last en door het groote deel der algemeene misère, dat de bevolking te dragen heeft, wekt de bijzondere belangstel ling en het medelijden der landgenooten, die er minder slecht aan toe zijn. De tentoon stelling leert oxis, dat 75 procent van den Oostpruisischen bodem voor landbouw ten veeteelt benut wordt. Kaarten verkondigen een jaarlijksche productie van 1450 millioen liter melk, 310 millioen eiex-exx, 15 millioen vette ganzen, 1 millioen eenden, 21.000 ton kaas. Er leven 141.000 bijenvolken. Er zijn uitgebreide wouden en vele meren, wemelend van visch. Wereldberoemd is de Trakkener stoeterij. En dit laxxd, overvloeiend van nxelk en honig, lijdt bittere armoe! Dit vei-schijnsel is niet plaatselijk. Wat 'n systeem, dat ons in zoon jammexdijk be- lachelijken toestand bracht? Ieder tracht zijn eigen hachje te redden. Laat ons oppassexi! Ook deze Oostpruisische nood is een bijzonder gevaar voor ons land- Wel hebben we een bondgenoot in de Duit sche industrie, die in Hollaixd, ver boven elk ander land, haar gx-ootsten afzet heeft. Maar de kreet „Gesundung muss beinx Bauer beginxxen" vindt hier grooten weerklank. Wij behoeven ixx dezen strijd om het bestaan niet te berusten in alles wat een x-egeering uit vaardigt, die haxxdelt onder den druk van haar geestverwant, den nationalistischen .ostelbischen" jonker-groot grond'i'bezitter. den nxcedoogenloozexx bestrijder van alles wat- niet-Duitsch is. H. L. FELLE AANVAL VAN TROTZKÏ OP MOSKOU. STALIN SCHULDIG AAN DEN DOOD VAN ZIJN DOCTHTEK? In een bx-ief aan het centrale comité der Russische comunistlsche partij heeft Trotski naar de Berlij nsche ..Nachtausgabe" meldt, verklaard, dat de Sovjet-regeering de schuld draagt voor het tragische einde zijner doch ter Sinalda Wolkof. Wel is waar gelooft Trotski. dat de Duitsche politie ..wegens in triges van agenten van Stalin" besloten had zijn dochter uit te wijzen, doch Trotski geeft zelf toe, dat de Duitsche regeex-ing in een moeilijke positie was gekomen, omdat de Sovjet-regeer in g zijn dochter haar Sovjet- Russisch burgerrecht had ontnomen. Aange zien zijn dochter in het buitenland wegens ex-nstige ziekte ixlct politiek werkzaam heeft kunnen zijn. is het oixtnenxen van het Rus sische burgerschap eexx „pure en znxloozc wraakneming" tegen hem. Trotski, geweest. Trotski zeg' dan vex'der, dat zijn vervol ging dor de Sovjet-Unie steeds een politiek doel heeft. De vervolgixxg van zijn dochter echter is ontbloot van lederen politieken zin. Het gevolg hiervan is haar dood op 5 Januari 1933 geweest. Stalin,aldus Trotski. heeft haar tot dezen dood gedreven. Trotski bepaalt zich er toe. deze verklaring af te leggen, zonder er verdere conclusies aaxx vast tc knoopen. INBREKERSBENDE VEROORDEELD. HONDERD INBRAKEN TE HESSEN- NASSAU. KASSEL. 18 Januari (WolffbureauV Het gerechtshof heeft gisteren eeix tiental leden vaxx een ixxbrekersbexxdc. die sedert 1927 meer aaxx 100 inbraken pleegde, veroordeeld tot gevangenisstraffen van 7 tot 4 jaar tucht huis. HEVIGE SCHIETPARTIJ IN HOLLYWOOD. HOLLYWOOD. 18 Januari (Reuter). -• De Filmstad werd hedenochtend opgeschrikt door het bericht, dat ixx den afgeloopen nacht drie personen waren gedood in eexx gevecht tusschen bendeleden. Een groep drankle veranciers uit het Oosten zou getracht neb ben de levering van sterkedraxxk aan dc filmartisteix in handen te krijgen. Een dor slachtoffers, een plaatselijke dranksmokke laar. die xxxet dc revolver in de hand werd gevoixden, zou voor zijn dood aan dc poii'ic hebben verklaard, dat Aziatische bandieten hem hadden bedx-eigd. WORSTELAAR DOODGEVALLEN STUTTGART. 18 Jan. (V.D.) De vroegere Europeesche worstelkampioen August Brvlla uit Breslau. die de laatste jaren voornamelijk als organisator van worstelwedstrijden op trad. stortte gisteren, toen hij voor een wor stelwedstrijd te Stuttgart vertoefde, uit het raam van zijn hotelkamer, op de derde ver dieping van het hotel gelegen, waar hij lo geerde! Hij werd ex-nstig gewond en ovexTeed eenige uren latex-. MALYGIN SPOEDIG VLOT? MOSKOF. 18 Jan. (V.D.x Het havenbe stuur van Leningrad ontving een radiotclc- granx van den ijsbreker „Lcixin", clat deze met ïxxedewerking van den anderen ijsbreker „Sze- dow" en het hulpvaartuig „Rusland" verbin ding heeft gekregen met den ijsbreker „Ma- lygin" en dezeix ijsbreker vlot te brengen. Men hoopt den ijsbreker vlot tc brengen in drie tot vijf dagen exx deze naar Spitsbex-gen te brengeix voor reparatie. Hedeix of nxorgeix kenxt nog een ander Russisch stoomschip met duiker aan boord voor de „Malygin" om den arbeid te bespoedigen. SINISTER RECORD IN SING-SÏNG. NEW-YORK. 18 Januari. Reuter). Een record aantal clectrocutïes heeft in het af geloopen jaar in de Sing-Sing-gevangenis nlaats gehad. Niet minder dan 28 veroor deelden hebben in 1932 lxun leven op den electriscben stoel beëindigd. Sedert de in voering van den electrisohen stoel in 1891 zijn in totaal 327 mannen en vx-ouwen met behulp daarvan geëxecuteerd. In dc cellexx der ter dood verooi-deelden vertoeven thans 23 mannen cxx eexx vrouw, die op de voltrek king van hun doodvonnis wachten. MORPHINE IN BESLAG GENOMEN BERLIJN, 18 Jan. (Wolffburcau.) Gisteren heeft de politie bij een expediteur 10.000 am pullen morphine in beslag genomen. Deze verklaarde dezen voori-aad ongeveer 10 iaar geleden te hebben ontvaixgen. hij wist toen niet wat de kist, waarin het ver- doovingsmiddol was verpakt, bevatte, tot oxx- gevecr twee jaar geleden, toen hij den in- lxoucl onderzocht. Hij is toen met een kcmxls op het idee gpkomen een bijverdienste te sclxeppeix door don handel in verdoovende middelen. Bei- dexx zijn in verzekerde bewaring gesteld. AGENDA. Heden: DONDERDAG 19 JANUARI Gebouw Theosofia, Nassauplein: dr. med. H J. Oberdorffer over „Die Heilkraft der Di-iisen". 8 uur. Cinema Palace: „Ein blonder Traum". Op het tooneel: Dewitz Sisters, Transformatie Act. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Blonde Venus" ge- px-olongeex-d. Op het tooneel: Terley, Mlni- scher Darsteller. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Mata-Hari" gepro longeerd. 8.15 uur. VRIJDAG 20 JANUARI Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel De Kingsfordschool. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Centraal Tooneel: In ieder huwelijk. 8.15 uur. Lange Veerstraat 16: Openbare voordracht Soefl-beweging. 8.15 uur. Bioscopen, ïxieuw programma. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags. toegang vrij. APOTHEKEN 'AVOND- EN NACHTDIENST) Th, A. Klinkhamer, Koningiixnewcg 69. Tel. 11596. Fa. IT. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354, De groot-agrariërs geven de richting aan.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5