1 Mond en keelholte desinfecteeren met HAARLEM'S DAGBLAD J DONDERDAG 19 JANUARI 1933 j INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 60 Cu. p«r STADSNIEUWS Voor den Politierechter. Straatdieverij. Als je die twee jongens daar in de be klaagdenbank zag staan, moest het eigen lijk verbazen tc hooren, dat ze als straat schuimers terecht stonden, in uiterlijk en ge draging hadden ze niets van straatschuimers weg, want daaronder versta je gewoonlijk lieden, die geen behoorlijk thuis hebben, ver waarloosd zijn en vandaag niet weten of ze morgen te eten zullen hebben. En deze jongens hadden blijkens de uitgebrachte rap porten een behoorlijke opvoeding gehad en behoefden niet op roof uit te gaan. Hoe kwamen ze er dan bij om plaatjes en reflec tors van fietsen te stelen, uit een auto een paar sleutels en een knop van den radlateur? Op die vragen kreeg men geen antwoord want toen de rechter ze hun stelde, zwegen ze beschaamd, wat ook maai het beste was, want veel konden ze te hunner verontschul diging niet aanvoeren: voor kwajongens streken waren ze toch al te oud. Het spreek woord: „ledigheid is des duivels oorkussen" werd hier weer bewaarheid en daarom kan men het streven om jeugdigen werkloozen bezigheid te verschaffen, niet genoeg toe juichen. De jongens kregen ieder drie maanden voorwaardelijk. De dame, van wier auto de radi'ateurkap was ontvreemd, stelde zich civiele partij en vroeg drie gulden schadevergoeding; de rechter ontzegde die vordering en glimlachte, toen hij zijn uitspraak motiveerde: de dame was namelijk niet door haar man gemachtigd om de vordering in te stellen, hetgeen weer eens duidelijk ons gebrekkig en verouderd huwelijksrecht illustreert, dat bepaalt, dat de vrouw in veel een onmondig wezen is. Maar we hebben het gisteren in de krant kunnen lezen, dat het daagt in het Oosten, 't Is toch ook wel mal, dat de vrouw niet. eens mag vragen om drie gulden schade vergoeding voor een gestolen onderdeel van haar auto,, Huurkoop. We hadden weer eens te doen met een uitwas van het hurukoopsysteem; een armen stakker in de Begijnesteeg was een radio installatie verkocht voor een kleine twee honderd gulden. Natuurlijk kon hij zijn verplichtingen niet nakomen en inplaats van het ding dan maar direct weg te halen had de verkooper het er een jaar lang gelaten, steeds nul op het request krijgende, als de kwitantie werd aangeboden. Einde lijk bleek dan, dat de kooper of liever de huurder het toestel had-verkocht en toen volgde een aanklacht bij de politie. De rechter wond er geen doekjes om, vond het schandalig, dat aan menschen, van wie verwacht kon worden, dat ze niet tot betalen in staat zouden zijn, zulke dure luxe dingen werden geleverd; de magi straat noemde het een uitlokken tot ver duistering en een misbruiken van het straf rechtelijk instituut De verdachte was even spoorloos verdwe nen als het radiotoestel en daar de getuige die de aangifte had moeten doen op last van zijn patroon eigenlijk van de heele zaak niets afwist, bleef ook de waarheid verduisterd, zoodat we hier wel in duisternis ronddoolden. De officier van justitie vroeg daarom aanhouding der zaak, opdat de verdachte kan worden opgescharreld, zoomede een ge tuige, die dan wel zou weten, hoe alles zich precies had toegedragen. De rechter ging hiermee accoord en we wachten dus op een voortzetting der zaak. Voor den Kantonrechter. Ondeugdelijke melk. „Mélk", zeide de Ambtenaar van het O.M. bij' het Haarlemsche kantongerecht, „melk is een artikel, dat met de uiterste zorgvul digheid moet worden behandeld. En dat doet verdachte niet". Inderdaad, dat deed de veehouder niet, on danks zijn herhaalde verklaring van maar éénmaal gewaarschuwd te zijn. De getuige, adjunct-directeur van den keuringsdienst van waren, legde evenwel een lange lijst over van aan verdachte uitgedeelde waarscu- *wingen, dat zijn melk niet voldeed aan de eischen bij de wet gesteld. Er zaten strepto- coccen in en naar getuige verklaarde in aanmerkelijke hoeveelheden. De verdachte beriep zich op de onmoge lijkheid voor hem aan den buitenkant van melk en koe te zien. of er wat aan man keerde. Een dierenarts heeft voor hem de koeien onderzocht en als er iets niet in den haak was, heeft de veehouder die koeien weggedaan. Hij was zich totaal onbewust van 't feit, dat er streptococcen in de melk aanwezig waren. De ambtenaar wil rekening houden met de slechte tijdsomstandigheden en een boete vragen van -ƒ 30.— waarvan de kantonrechter 10.maakte. Het verkeer van rechts Er gaat geen zitting van cfen kantonrech ter voorbij, of een lange reeks verkeers- dëlinquenten passeert de persbank en hoe- velen daarvan zich schuldig gemaakt hebben aan overtreding van art. 5 Motor- en Rijwiel- reglement is moeilijk zoo maar even te zeg gen. Er komen er verscheidene! Het artikel schijnt niet goed bekend te zijn, en vooral het woordje ..nagenoeg" wordt dikwijls over het hoofd gezien. Er staat o.a. dat een bestuurder van een motorrijtuig, die het punt van kruising of vereeniging van zijn weg met een andere, gelijktijdig of nagenoeg gelijktijdig nadert met een auto op den anderen weg, die hij aan zijn rechterhand heeft, dan verplicht is den doorgang voor dat verkeer van rechts "Vrij te laten. Of een aanrijding het gevolg is of niet, doet niets ter zake. Dus ook niet, wié bij een eventueele aanrijding de werkelijke aanrijder is: het komt dan slechts aan op de oorzaak van de botsing. Op het Prinsenbolwerk reed in de richting Kennemerplein een vischauto uit Amsterdam in den prlllen ochtend van 16 December. Van den Jansweg kwam een auto, die volgens art. 5 had moeten wachten en den voorrang verleenen aan de vischauto. Het gebeurde niet, de vischauto raakte den wagen van den overtreder rechts achter en schoot op het trottoir Legen een boom. De chauffeur in overtreding beweerde voor den kantonrechter, dat het niet op het kruis punt gebeurd is, omdat hij de bocht al ge passeerd was. Kantonrechter: „Er zijn automobilisten, die het niet aan hun verstand te brengen is, dat er nagenoeg in de wet staat". Twee getuigen a décharge, die in ver- dachte's auto zaten geven toe, dat het ver keer van rechts voorgaat. Maar; „Er was geen verkeer van rechts. Er zijn twee mogelijkheden, waarvan één onmogelijk is: óf de vischauto reed te snel. óf ze kwam uit den grond". De ambtenaar gelooft niet. dat verdachte inziet een strafbaar feit gepleegd te hebben. Hij wil rekening houden met de omstandig heden (er kwam een tram van het Kenne merplein) en eischt ƒ10.— subs. 10 dagen Met welke eisch de kantonrechter zich kan vereenigen. Wielrijder door auto aangereden Op 29 September 's avonds om kwart voor 11 reed een wielrijder op de Leïdschevaart. Achter hem kwam een tram en een auto. die den man greep en op de rails wierp. De tram bestuurder stopte onmiddellijk uit alle macht en bracht den wagen tot stand zonder den gevallene te raken. De autobestuurder doofde zijn lichten en reed door. Het bleek een 19- jarige student te zijn in Amsterdam wonende waarvoor als gemachtigde zijn vader ver schenen was voor den kantonrechter. Het slachtoffer liep een hoofdwonde op en kreeg schade aan fiets en pak, die vergoed is. Als getuigen in deze zaak kwamen het slachtoffer, de trambestuurder en een man, die net ter plaatse uit een woning kwam. De Ambtenaar acht het ten laste gelegde bewezen, ook al op grond van de door ver dachte afgelegde verklaringen. Hij noemt het feit zeer ernstig en verdachte's schuld staat vast. Zijn jeugd in aanmerking nemen de eischt hij geen hechtenisstraf, doch 50 subs. 20 dagen en voor het feit, dat de lichten gedoofd waren eenzelfde straf. De Kantonrechter sprak een vonnis uit van 50 of 25 dagen, en van 25 of 10 Verdediger was mr. H. O. Drilsma. N.V. HET SCHOUWTOONEEL. De N.V. Het Schouwtooneel, Adr. van der Horst en Jan Musch. zal op Vrijdag 20 en Za terdag 21 dezer twee voorstellingen in den Haarlemschen Stadsschouwburg geven. Vrijdag 20 Januari wordt opgevoerd ,.De Kingfordschool", blijspel in 3 bedrijven naar het boek van Cissy van Marxveldt, bewerkt door onzen stadgenoot Dr. P. H. Schro der. regie Ko van Dijk. In „De King fordschool" treden op: Dogi Rugaut, Jaap van der Poll, Mary Smithuysen, Enny Meunier, Willem de Vries, Henk Schacr, Emile van Stuwe, Tiemeyer, Ko van Dijk junior, Lou Hertz. Zaterdag 21 Januari wordt Heyermans' spel van den middenstand „De Opgaande Zon" opgevoerd, waarin optreden: Ko van Dijk, Dogi Rugani, Jac. Snoek. Hein Harms. Lena Kley, Sam de Vries. H. Rijkenvan Rijk. G. J. van Staalduynen, M. v. d. Lugt Melsert, Willem de Vries. Daan van Ollefen Sr., Emile van Stuwe, Ubbo Groenier, Tiemeyer. Adriaan van der Horst heeft de regie; het décor is van W. A. de Maaré. R. K. MIDDENSTANDSVEREENIGING. De R.K. Middenstandsvereeniging te Haar lem houdt een vergadering op Dinsdag, 24 Januari in de muziekzaal van Brinkmann. De agenda vermeldt o.a. een rede van Rector J. F. A. Bots. te Amsterdam, den gees telijken bondsadviseur. met het onderwerp: De nieuwe Pauselijke Encycliek „Quadragesi- mo Anno". STAUNING NAAR KOPENHAGEN TERUG. De Deensche minister-president Stauning is Woensdagochtend uit Den Haag vertrok ken en keert via Hamburg naar Kopenhagen terug. GOED UITVOEREN VAN SCHILDERWERK. PROPAGANDA-AVOND IN DEN SCHOUWBURG JANSWEG. Woensdagavond had in den Schouwburg Jansweg een propaganda-avond plaats voor de Ver. van Schilderspatroons „Haarlem en Omstreken" en de R. K. Schilderspatroons- vereeniging „St.-Lucas" in samenwerking met de Vereeniging van Vernis- en Verffabri- kanten-handelaren in Nederland, een pro paganda-avond voor goed op tijd uitvoe ren van schilderwerk. De heer C, van Willigenburg van de Ver. Haarlem en Omstreken sprak een openings woord, waarbij hij mr. D. Eggink, secretaris van de V. V. V. F. inleidde. Deze wees op het groote belang voor dc huiseigenaren dat gelegen is in goed onder houd van de - banken, magazijnen, restau rants enz. Verzorg het uiterlijk is de zoo juist ingeziene spreuk. Hij noemde de ver schillende personen, die een goed onder houd op hoogen prijs stellen, als hypotheek houders, huisvrouwen enz. Want: verf en vernis maakt duurzaam en frisch! En daar hooren ook bij de bestuurderen van rijk, pro vincie en gemeente, die voor het algemeen bezit zorg moeten dragen en een verant woordelijke taak daarmee op zich hebben rusten. Gpr. eindigde met ecnige raadgevin gen om zoo goed mogelijke resultaten te boeken op het gebied van schilderwerk en noemde eenige cijfers. Hierna kwam Clinge Doorenbos ten too- neele, die een geestige causerie hield over het verven door een leek, die tenslotte bekeerd wordt. Aan het slot betoogt hij het nut van goed en tijdig schilderen laten van de huizen door vaklieden. Na de pauze werden de talrijke aanwezi gen vergast op de première voor Haarlem van de cult-ureele film „Schilderen" door de N.V. Profilti uit den Haag. Hierin wordt op vaak artistieke wijze getoond wat de wonin gen (en de verf vooral) te lijden heeft van het weer, wat van „zelf-schilderen" terecht komt en hoe vaklui werken. Tenslotte de besturen van verschillende schildersvereeni- gingen. Dc heer A. J. Hengeveld, directeur van dc Ambachtsschool hield een propagandarede voor goed uitgevoerd schilderwerk. Hij memoreerde de opleiding in den gulden gildetijd tot meester, het vertrouwen dat de schilder genoot, de vermindering daarvan in cn na de Fransche revolutie toen elk systeem ontbrak. Ook de periode daarna, waarin geld- verdienen hoofdzaak was. en vakkennis bij zaak. behandelde hij. De vakmenschen moe ten het vertrouwen herwinnen van het pu bliek en omgekeerd, Spr. deelde nog mede, dat Nijverheidsonderwijs ook de opleiding tot schilder, volgens het leerlingenstelsel aan zal pakken. Hij eindigde mei de hoop uit te spreken, dat het in Haarlem door goede vakkennis en daardoor goed schilderwerk, weer beter zou worden. Nadat Clinge Doorenbos in een geestige potpourri van radio-uitzendingen dc uitge breidheid en verscheidenheid van die pro gramma's had aangetoond, dankte de heer J. van Lent, voorzitter van St. Lucas voor de opkomst en medewerking. ZUIDERZEEDROOGLEGGING ALS VOORBEELD. DENEMARKEN HEEFT EEN PLAN. Het Deensche blad „Bcrlingske Tidende" maakt naar wij in het- Handelsblad vermeld vinden, melding van een plan. dat door vier bekende Deensche ingenieurs bij den premier Stauning is ingediend, om het water tus- schen de eilanden Sjaelland (Seeland), Bogo en Moen af te sluiten en droog te maken, waardoor een gebied van ongeveer 12.000 HA. land aan Denemarken zou worden toege voegd. (Ter vergelijking diene dat het volledige Zuiderzeeplan de droogmaking van meer dan 200.000 H.A. beteekent en dat dc reeds droog gemaakte N.W. polder 20.000 H.A. beslaat). In dit plan wordt de afsluiting en droog making van de Zuiderzee als voorbeeld ge noemd. Het denkbeeld is afkomstig van een der vier ingenieurs hoofdingenieur Warming, die eenige jaren geleden de Zuiderzeewerken bezocht en zoo op de gedachte kwam iets der gelijks in zijn land te beproeven. Een der andere ingenieurs ging later even eens naar Nederland om na bezichtiging der Zuiderzeewerken de plannen te kunnen uit werken. De toestand van den bodem ter plaatse waar men het werk wil uitvoeren is juist de zelfde als in Nederland. „Berlingske Tidende" geeft naar aanlei ding van dit plan, dat in een opschrift het Deensche Zuiderzeeproject wordt genoemd, afbeeldingen van de Zuiderzeewerken, o.a. van den N.W. polder, en een uitvoerig artikel over de afsluiting en de droogmaking met als opschrift „Holland brengt een offer van een milliard om de Zuiderzee droog te maken". BEMIDDELING TE HELMOND NIET AANVAARD. De arbeiders van „St. Lambertus" na ver gaderd te hebben over de voorstellen van den Rijksbemiddelaar inzake het conflict bij de N.V. van Vlissingen's Katoenfabrieken te Helmond, hebben den Rijksbemiddelaar in kennis gesteld met de meening, dat het voor stel niet door hen kon worden aangenomen. Het hoofdbestuur zal over zijn houding nog nader beslissen. DERDE SLACHTOFFER VAN ONGELUK BIJ HOUTEN. De heer T. de Groot, die de vrachtauto be stuurde. waarmee op den onbewaakten over weg bij Houten en Schalkwijk zoo'n ernstig ongeluk gebeurde, dat twee jongemannen, die meereden er het leven bij lieten, is thans in het ziekenhuis te Utrecht aan zijn ernstige verwondingen ook bezweken. ONTSPORING BIJ HOORN. Dinsdagavond is, volgens het Handelsblad, de lokaaltrein naar Medemblik, welke te 6.16 van Hoorn vertrekt vermoedelijk tengevolge van een verkeerden wisselstand, een paar honderd meter buiten het Hoornsche stations emplacement gederailleerd. De locomotief en twee wagons kwamen buiten de rails te staan. Vermoedelijk door de nog matige snel heid hebben zich geen persoonlijke onge lukken voorgedaan. De materieele schade was ook niet zeer groot, doch doordat een der wagens dwars over de rails was geschoven, ontstond er groote vertraging in het trein verkeer. De lijn naar Enkhuizen was n.l. ge heel versperd, waardoor de passagiers van de binnenkomende en vertrekkende treinen waren genoodzaakt op de plaats van het on geval over te stappen. DE WINKELS OP ZONDAG 4 DECEMBER. O. M. HET MET WINKELIERS EENS. FRANKRIJK NEEMT WRAAK. Eind November 1932 had de Arnhemsche gemeenteraad besloten den Arnhemschen winkeliers toestemming te verleenen om hun winkels op Zondag 4 December den geheelen dag open te houden. Dit met het oog op het St.-Nicolaasfeest en op grond van artikel 9 lid 3 der Winkelsluitingswet. Toen de Chris telijke raadsfracties zich tot den minister wendden om dit besluit ongedaan te maken, verklaarde de minister aan een rechterlijke uitspraak de voorkeur te geven. Op 4 Decem ber is dan ook tegerf enkele winkeliers proces-verbaal opgemaakt. Een van hen stond thans voor den Arnhemschen kanton rechter terecht. De ambtenaar van het O.M. gaf als zijn meening te kennen dat ingevolge art. 2 der Winkelsluitingswet van een slui tingsuur op Zondag geen sprake kan zijn. daar de wet bepaalt dat de winkels op Zon dag niet geopend mogen zijn. Het besluit van den gemeenteraad was dus niet van kracht. Daar de winkeliers vertrouwden op het ge meenteraadsbesluit eisclito spr. ontslag van rechtsvervolging van verdachte. De kanton rechter zal over 14 dagen schriftelijk vonnis- wijzen. INVOER VAN POOTAAHDAPPELEN BEPERKT. De directie van den Landbouw deelt mede. dat blijkens telefonisch bericht van den Rijkslandbouwconsulent te Parijs het Journal Official van heden een beslissing van de Fransche regeering bevat betreffende den In voer van pootaardappelen uit landen waar op de reciprociteitsmaatregelcn van toepas sing zijn. Onder deze reciprociteitsmaatrege- len wordt verstaan het verbod van invoer in Frankrijk van aardappelen en versche groente uit die landen welke tot wering van den coloradokever den invoer van aardappe len en versche groente uit Frankrijk hfbben verboden. Zooals bekend is behoort ook Nederland hiertoe. Bedoeld besluit bepaalt, dat uit die landen de invoer van pootaard appelen voortaan in Frankrijk slechts kan plaats hebben op vertoon van een invoerver gunning afgegeven door het Fransche mi nisterie van Landbouw op aanvrage van Fransche importeurs. Deze maatregel geldt ook voor Algiers. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. VEILIG VERKEER EN NOG WAT. Geachte Redactie. Het doel van dit ingezonden stukje is te wijzen op de wantoestanden, die heerschen in het door Haarlem geannexeerde gedeelte Overveeri; In de eerste plaats de Rollandslaan. die een voortdurend gevaar oplevert voor de kinderen, daar de weg veel te smal is en bovendien nog in een slechten toestand verkeert. Vooral op de spitsuren, wanneer de kinderen van en naar school gaan en zich op dezen weg bevin den. zijn zij bij het passeeren van een auto verplicht zich tegen den haag aan te dringen om niet onder de wielen te geraken. Wanneer toevallig van beide zijden een auto kpmt. is een van beide verplicht achteruit te rijden naar een breeder gedeelte, om de ander ge legenheid te geven uit dit 3;; Meter breede slop te komen. Al vele malen heeft zich een auto in den slootkant vastgewerkt, door het uitwijken voor fietsen of handwagens. Ongeveer twee jaar geleden hebben wij al geschreven aan B. en W. van Haarlem over dezen onhoudbaren toestand, doch het ant woord was zeer onbevredigend. Moet hier eerst een groot ongeluk gebeuren vóór de toe stand verbeterd wordt, en het spreekwoord van pas worden, dat men de put. gaat dem pen nadat het kalf verdronken is? Wij hopen van niet. Verbreeding van den weg en ver betering van het. voetpad is dringend nood zakelijk. Wanneer dit gedeelte oud-Overveen niet door Haarlem geannexeerd was, zouden deze verbeteringen reeds lang tot stand zijn gekomen. Nu iets anders. Er wordt veel geschreven over verbindingen van Haarlem-Noord met -Zuid en -Oost met -West enz. Men schijnt onder Haarlem-West echter slechts te ver staan de Leidschebuurt, doch het uiterste Westen. oud-Overveen, wordt meestal ver geten. Het zou toch gewenscht zijn dat er een autobusdienst met normale tarieven kwam van Tuindorp naar Haarlem, dat zich zeer weinig laat gelegen liggen aan zijn stiefkind, dat tegen zijn zin geannexeerd werd. Ook de verbinding met Haarlem langs de Brouwersvaart is een voortdurende ergernis voor velen. Steeds is men, wanneer men per fiets naar Haarlem wil, verplicht over een gedeelte van een andere gemeente (Bloemendaal) te gaan. wil men langs den hoofdweg zijn doel be reiken. Wij hopen dat door deze regelen spoedig verbetering tot stand zal komen Met dank voor de plaatsing. hoogachtend, HET BESTUUR DER BUURT VEREENIGING „ONS HUIS' VERKOOP ZEGELS EN KAARTEN „VOOR HET KIND" TE HEEMSTEDE. De verkoop van Liefdadigheidszegels en briefkaarten is naar de tijdsomstandigheden niet onbevredigend te noemen; Hoewel er nog al eens op- en aanmerkingen over de keuze briefkaarten en postzegels zijn geweest, is men over het al of niet mooi vinden heen gestapt en heeft menigeen one geholpen de omzet voor de afd. Heemstede zoo groot mo gelijk te maken. Namens het Comité moeten wij dan ook vriendelijken dank uitbrengen aan alle koo- pers en koopsters en aan de dames die zich vrijwillig beschikbaar stelden voor den ver koop en menig ochtend of middag daarvoor beschikbaar stelden. De opbrengst verkoop postzegels is 1.537— en aan briefkaarten 179.55. Gezamenlijke opbrengst is dus 1.716.55. Namens het Comité: Mevr. J. S. VAN CASPEL DE VAS, secretaresse. MeJ. P. W. M. v. d. SCHOOT. penningmeester esse. HET MORGENGLOREN VAN EEN NIEUWEN DAG. Geachte Redactie. Terwijl eenerzijds alle volken om wede roepen blijft men anderzijds steeds doorgaan met het fabriceeren van oorlogstuig, gifgas sen enz. Zoo ziet men telkens tegenstellingen. Nu wordt weer de afzetting van een predi kant gevraagd, omdat diens blad „Kerk en Vrede" in de tweede plaats predikt liefde voor Koning en Vaderland en in de eerste plaats: gehoorzaamheid aan God en liefde tot zijn medemensch. Daarom wordt dit blad gevaarlijk geacht voor militairen en verbo den. Zou 't misschien liefelijker klinken wan neer deze predikant aandeelhouder was in de een of andere ooiiogstuigonderneming, zooals er helaas in Engeland vele geestelijke heeren gevonden worden die verscheidene aandeden hebben in zoo n onderneming? Of moet de kreet van 2000 jong-Katholie- ken nogmaals gehoord worden, zooals in Duitschland bij 't einde van den oorlog: Wij zullen ons liever laten fusileeren dan ooit weer den oorlog in te gaan!" Waarom dan steeds zoo'n tegenwerking als de daad bij 't woord wordt gevraagd0 Waarom moest weer van 't voornaamste van de radiorede van Prof. van Embden zooveel geschrapt worden? Moeten de menschen nog langer dom en blind worden gehouden om zich als willoos vee in den dood te laten drijven naar hei z.g. veld van eer voor Koning en Vader land? Neen, mooier is het te lezen dat men schen van verschillende nationaliteiten el kaar heipen. ja soms zelfs met levensgevaar, zooals weer gebleken is bij dien grootcn scheepsbrand in het Engelsche Kanaal. Ar beiders van verschillende landen zijn geen vijanden van elkander, en daarom is het to hopen, dat deze nooit meer de wapenen tegen elkander zullen opnemen. De tijd is daar. om zich internationaal te vereenigen om 't t. >- weid te keeren. Hier gloort de morgen van een nieuwen dag! Met dank voor de plaatsing, P. VAN AMERSFOORT DE PONT IN HET NOORDER BUITEN SPAARNE. Geachte redactie^ Gaarne wilde Sk een opmerking en tevens een verzoek te berde brengen betreffende de gemeentelijke pont. dienstdoende over het Noorder Buitenspaarne. Deze pont is een groot gemak voor elk die zich dagelijks moet begeven van Haarlem-Oost naar Haarlem- Noord. om van menschen die van en naar andere richting komen en gaan maar te zwij gen. Als broodbezorger ondervind ik door deze pont nog al dikwijls vertraging, die voor mij niet alleen onaangenaam is, doch in dc meeste gevallen ook veel nadeel oplevert. Ik hoop dat aan mijn schrijven aandacht zal worden geschonken, en dat zooveel mo gelijk pogingen in 't werk zullen worden ge steld. dezen onaangenamen toestand zoo spoedig mogelijk te veranderen. Wat mijn verzoek betreft het volgende: Is het misschien ook mogelijk dat In dezen tijd van werkloosheid begonnen wordt met onderhandelen voor het bouwen van een brug? Ik begrijp zeer goed dat dit met veel kosten gepaard gaat. doch men zal moeten toegeven, dat deze pont. al is het maar aan reparatie ook onnoemelijk veel geld kost. Met dank voor de plaatsing, H. DE VRIES. Merovingcnstraat 46. Haarlem. 16 Januari 1933. WINTERVOEDERING VAN VOGELS. Nu de koude hare intrede weder heeft ge daan wekken de ondergeteekenden, namens het comité voor wintervoeding van vogels allen, die daartoe nog niet mochten zijn over gegaan. op om maatregelen tc nemen om een zoo uitgebreid mogelijken vogelstand gedu rende het ongunstige jaargetijde in het le ven te houden. Etensresten, die niet in de vuilnisbak maar In den tuin terecht komen kunnen eenige vogels door de koude dagen heen hel pen. De meeste vogels hebben bij strenge vorst meer van voedselgebrek te lijden dan van de koude. Strengen pinda's voor mcezen worden reeds op zooveel plaatsen opgehan gen. dat het nauwelijks noodlg is. op het be lang van deze voor de voedering, speciaal van meezeil, te wijzen! Evenals liet vorige jaar vestigt dc commis sie de aandacht op dc brochure over dit on derwerp, waarin aanwijzingen voor zeer een voudige wintervoeding, die voor iedereen uit voerbaar is, te vinden zijn. Zoolang de voorraad strekt is de brochure op aanvrage kosteloos verkrijgbaar bij liet se cretariaat der Ncderlandsclie Vereeniging tot bescherming van Dieren, Prinses Maricstraafc 40, 's-Gravenhagc, bij het secretariaat der Nederlandsche Vereeniging tot bescherming van Vogels, Heerengracht 540, Amsterdam, bij liet secretariaat der Nederlandsche Na tuurhistorische Vereeniging. 's-Gravcnland- schewcg 14. Hilversum en bij den Planten- ziektenkundigen Dienst te Wagenlngen. De Commissie, Ir. N. VAN POETEREN. Inspecteur Hoofd van den Plantenziektenkun- kundigen dienst. Jhr. L. J. QUARLES VAN UFFORD. Eere-voorzit ter van de Nederland sche Vereeniging tot bescherming van dieren. J. DRIJVER, secretaris van de Ne derlandsche Vereeniging tot be scherming van Vogels. Dr. Joh. J. VAN BURKOM. voorzitter van de Nederlandsche Natuurhisto rische Vereeniging. NIEUWS UIT INDIE. OVERSTROOMINGSRAMP. DRIE MENSCHEN VERDRONKEN KOTA RADJA. 13 Jan. (Aneta). Lho Soc- kon Is geïsoleerd. Drie menschen zijn ver dronken. Vermoedelijk zijn duizenden stuks vee verdronken. Nog steeds regent het. Van een patrouille in Boeloeh Blangara is het bivak weggeslagen. Een hulpbrigade is uit gezonden. De overstroomingen nemen den vorm van een ramp aan. DUBBELE MOORD EN ZELF.MOORD Aneta seint uit Bandoeng, d.d. 16 Jan.: Het Departement van Oorlog ontving een tele gram van den plaatselijk militair comman dant te Piroe op Ambon, waarin wordt me degedeeld dat tijdens een transport van Hi ring de Javaansche fuselier Ngadlmln den Javaanschen korporaal Saslrodimcdjo en den Tntandsehen veroordeelde Remado doodde. Hierna pleegde de dader zelfmoord.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7