ABR. MEIJER Ook al Griep? AKKER.CACHET5 HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAC 20 JANUARI 1933. BLOEMEN DAAL RAADSVERGADERING. Nieuwjaarsrede van den voorzitter. Debat over wethouderspensioe- nen. B. en W. zullen praeadvies uitbrengen. Onderhandelingen met ..Stormvogels"' over een bus dienst Jangs den Zeeweg. Vergadering van den Raad der gemeente op Donderdagmiddag, onder leiding van den burgemeester, J hr. Mr. C. J. A. den Tex. Afwezig de heer De Lestrieux Hen- d r I e h s. „Bloemendaal teert op zijn reserves". De voorzitter wenscht den leden in deze eerste zitting in 1933 geluk. De Raad zal dit jaar steeds de gedachte voor oogen moeten houden: de gemeente teert op haar reserves, Gelukkig wordt er nu bezuinigd. De gemeente zal haar bezittingen, strand en Zeeweg meer rendabel moeten maken, door een doelmatige exploitatie door te zetten. Het aantal werkioozen bedroeg 1 Januari 5.1. 174. D'i beteekent een aanwas van 14 per half jaar. Voor de vakopleiding der werklooze jeugd wordt veel steun ondervonden van het Crisis Comité. Het lang uitblijven van de goedkeuring der plannen voor het Brou werskolkje houdt de werkverschaffing op. De bevolking vertoonde een vermeerdering met 552 Bloemendalers. Dit is te danken aan de verhoogde activiteit van het gemeente bestuur op het gebied van den woningbouw. Spr. wenschte tenslotte den Raad in 1933 een vruchtbaren arbeid toe. Eenige ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. Het voorbereidend onderwijs aan School C. Gestemd wordt over het voorstel tot ophef fing van het openbaar voorbereidend lager onderwijs aan School C, waarover in de vorige vergadering de stemmen staakten. Het voorstel wordt nu aangenomen met 7 tegen 6 stemmen. Wethouderspensioen. In de laatstgehouden vergadering van den Raad is de vraag gesteld of B. en W. prae advies wilden uitbrengen over al dan niet in voering van het Wethouderspensioen. Vóór evenwel met een voorstel tot invoering te komen, zouden B. en W. gaarne vernemen, of het beginsel de instemming van den Raad heeft. De voorzitter meent dat de Raad in principe vóór wethouderspensioen kan zijn. Het is billijk dat iemand, die een groot deel van zijn taak aan de publieke zaak heeft gegeven, daarvoor niet „gestraft" wordt, door dat hij er later nadeel van heeft. De heer Laan ilijst Laan) is tegen wet houderspensioen. Het wethoudersschap neemt niet den heelen man; men kan er nog zeer goed andere dingen bij waarnemen. Boven dien geeft het Wethouderspensioen ook in enkele gevallen aanleiding tot misbruiken. Mr. Duys trekt van het arme Zaandam nog altijd pensioen. Er is altijd nog liefhebberij voor het „baantje" van wethouder. De heer S c h u 1 z (S.D.A.P.) zegt dat nu in dit debat de Raad eigenlijk prae-advies gaat geven. De Raad heeft 6 jaar geleden een commissie aangewezen, die prae-advies zou uitbrengen. Die commissie heeft een vrij dood leven gehad. Waarom hebben nu B. en W. haar commissie niet eens bijeengeroepen? Spr. vindt met den heer Laan, dat het ongewenscht is, pensioen te geven aan neg jonge of betrekkelijk jonge menschen, die nog volkomen in staat zijn, zich door het leven te slaan. Maar zulke bezwaren zijn te ondervangen. Spr. zou willen, dat genoemde commissie een en ander nog eens in studie nam. Het wethouderschap van Bloemendaal eischt wel niet den heelen man, maar toch een belangrijk deel van diens tijd. De heer Witteman (R.K.) meent, dat de Raad zich in principe vóór een pensioen behoort uit te spreken. Het wethouderschap eischt niet den heelen man, maar er zal ook wel geen sprake zijn van een héél pensioen. Dat er veel liefhebbers zijn, mag geen reden zijn, om geen pensioen te geven. Er mogen soms misbruiken zijn; maar dat is een quaestie van uitvoering. De heer Lu den. (C. H.) kan zich over het algemeen bij den heer Laan aansluiten. Het lidmaatschap van de* Tweede Kamer is tegenwoordig ook een soort betrekking, maar de Kamerleden krijgen toch geen pensioen. Jhr. Quarles (VP.) is in beginsel voor wethouderspensioen, maar onder be paalde omstandigheden moet hij daarvan afwijken. Die omstandigheden bestaan te Bloemendaal; want in deze gemeente behoeft een wethouder niet zijn eigen werk in den steek te laten, om zijn functie als wethouder goed te vervullen. De heer Van Riessen (A. R.) zou pen sioen willen geven na 8 dienstjaren en het, dan laten ingaan op 65-jarigen leeftijd. De heer Dor hout Mees (lijst Laan) wil van een pensionneering geen vasten regel maken. Dat het wethouderschap den vollen man eischt, vindt spr. zeer overdreven. De voorzitter zegt det éérst prae- advies uitbrengen door B. en W. voor dezen Raad toch niet noodig is. De quaestie van het ondervangen van misbruiken is van latei- orde. De voorzitter brengt in stemming zijn voor stel, dat B. en W. prae-advies zullen uit brengen. Dit voorstel wordt met 8 tegen 5 stemmen aangenomen. Ontheffing bouwverordening. Ontheffing van artikel 7 der bouwverorde ning worden verleend aan; a. Mr. W. J. Schönhart Jr., voor bouw van een garage aan den Lage Duin en Daalsche weg; b. C. Leenman voor vergrooting der garage behoorende bij perceel Spiegelenburghlaan 16; c. P. Schoen voor den verbouw van per ceel Saxenburgherweg no. 9. eD geweigerd aan: _a. de N.V. expeditie- en aannemersbedrijf Houtgraaf en Bovenbroek voor den bouw van e enautogarage met toonkamer achter Padna daar niet -alleen gebouwd zou worden aan den openbaren weg, doch ook de vrije ruimte achter het perceel aan de Dr. Dirk Bakker laan geheel zou verdwijnen b. A. J. Faase voor den bouw van een ga rage aan de Jan Willem Frisolaan, daar een ongewenschte toestand aldaar zou worden geschapen, wanneer naast de in slechten staat verkeerende woning van Van der Zón een garage zou verrijzen. c. De vereeniging voor jeugdwerk voor den bouw van een woonhuis aan de Donkerelaan hoek Sterreboschlaan, daar de gevraagde dispensatie te groot is en bovendien een mooi beboscht plekje verdwijnen zou. De autobusverbinding' langs den Zeeweg. Aan de orde komt het in ons blad ver meld verzoek van de N.V. Autobusexploatatie „Stormvogels" om een autobusdienst op den Zeeweg niet aan te besteden. De heer C a s s e (V.B.) zou zich verzetten tegen een door de gemeente gesanctionneer- den dienst naast „Stormvogels". Dit zal een concurrentiestrijd op den Zeeweg geven, die ongewenscht is. Spr. wil eerst nog aanzien, hoe „Stormvogels" het doet en vereenigit zich met het voorstel van B. en W. De heer Schulz (S.D.A.P.) wil niet, dat men Stormvogels maar vrij laat exploibeeren, zonder dat daarvoor een bate in de gemeen tekas komt. De gemeente opene een inschrij ving. Dan kan „Stormvogels"' mee doen. De heer Laan (lijst Laan) wil ook een aanbesteding houden. De heer Van Ri essen (A.R.) zou daar in dan ook de verbinding SantpoortAer- denhout willen zien opgenomen. De heer Quarles (V.B.) vindt dat „Stormvogels nu wel hetzelfde bedrag aan de gemeente kunnen betalen, waarmede ze in dertijd Bachhuys hebben afgekocht. Spr. zou eerst willen weten wat Stormvogels willen betalen en wat de tarieven zullen zijn. Deze zullen moeten worden vastgesteld door B. en W. De Voorzitter merkt op dat Ged. Staten en De Kroon geen concurrentiestrijd op verkeersgebied willen B. en W. hebben zich op hetzelfde standpunt gesteld. Dat Stormvogels een willekeurig tarief zou kun nen invoeren is aiitgesloten. Een lijn Sant- poort-Aerdenhout zou aan de gemeente veel te veel geld kosten. De voordeelen van inschrijving zullen voor de gemeente niet groot zijn. Welk bedrag Stormvogels aan Backhuys heeft betaald, mag spr. niet mede- deelen, maar die som ls voldoende geweest. De heer Laan (lijst Laan) stelt voor B. en W. uit te noodigen de concessie voor een autobusdienst op den Zeeweg publiek te doen aanbesteden. De heer Schulz (S.D.A.P.) zegt dat de gemeente het ondershands met Stormvogels eens zou kunnen worden; de openbare aan besteeding zou dan niet noodig zijn. De heer Quarles (V.D.) stelt v.oor, dat B. en W. zullen onderhandelen met Storm vogels over een bepaald bedrag. Wordt men het niet eens, dan kan altijcl nog een aan besteding worden gehouden. Het voorstel van den heer Laan pu blieke aanbesteding wordt verworpen met 7 tegen 6 stemmen. Het voorstel van den heer Quarles wordt z.h.s. aangenomen. Twee nieuwe vrachtauto's. B. en W. stellen voor, de twee oudste vrachtauto's de Büsing en de White, waarvan de, een onbruikbaar is. en de ander slechts met belangrijke kosten kan worden gerepa reerd, door twee nieuwe te vervangen en hun daartoe een crediet van f 13000 te ver schaffen. De heer Quarles (V.B.) stelt voor, twee Fords te koopen. Dit voorstel wordt gesteund door de heeren Luden, Dorhout Mees, en Hogenbirk. Wethouder Prins en beg (R.K.) ver dedigt den aankoop van een Busing en een White. Tenslotte wordt met algemeene stemmen besloten twee Fords te koopen. Rondvraag. De heer Cassée (V.B.) vraagt, de ver lichting van de Prins Hendriklaan te her zien De heer Noorman (SJD.A.P.) vraagt hoe het staat met het uitbreidingsplan voor het Brouwerskolkje. De Voorzitter zegt, dat de betrokken wethouder bij Géd. Staten op spoed heeft aangedrongen. Hierna sluiting. Zonder hoofdelijke stemming. werden in den loop der zitting- aangenomen de in ons blad vermelde voorstellen be treffende: wijziging der verordening op de levering van duinwater; machtiging aan B. en W. om een kasgeldleening aan te gaan; verzoeken om vergoeding ex-artikel 101 L. O.-wet- 1920 over 1930; ruiling van grond met mevr. v. d. Wyck; aanvrage van een crediet van f 32.000 voor aanleg van een weg in het verlengde der Waldeck Pyrmonthlaan. IJMUIDEN MARKTPRIJZEN Tarbot per K.G. f 1.20—1.15 Griet per 50 K.G. f 35—18 Tongen per K.G. f 1.251.10 Groote schol per 50 K.G. f 19 Middelschol per 50 K.G. f 18.50—18. Zetschol per 50 K.G. f 22.5022 Kleine schol per 50 K.G. f 2317. Schar per 50 K.G. f 12 Gullen per 50 K.G. f 14 Wijting per 50 K.G. f 7—4.70. BESOMMINGEN Motorloggers: SCH. 49 f 730, SCH. 253 f 1000, SCH. 81 f 1010. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. WEEKNIEUWS CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM Voor weinig geld koopt U n u, in de opruiming, prachtige wollen, en wol met-zijden dames- en kinderkousen. Sportkousen, mooie kousen en warme kousen. Groote verscheidenheid in tinten, kleuren en weefsels. Alleen Abr am-SI e\j er-kwaliteit en zeer lage prijzen. HEEMSTEDE DE VREDESBEWEGING. ALBERT DE JONG OVER IIET BOEK: „REVOLUTIE VOOR DEN VREDE". De heer Albert de Jong besprak Donderdagavond op uitnoodiglng van de afdeelingen Haarlem en Omstreken van den Int. Vrouwenbond voor Vrede en Vrij heid en van den Alg. Ned. Vrouwen-Vrede bond. in één der zalen van café Brinkmann het boek „Revolutie voor den Vrede" van Otto Lehmann Russbüldt. De belangstelling hiervoor was vrij groot. Mej. II. de Kruijfl'. presidente van den Alg. Ned. Vrouwen-Vredebond, sprak een inlei dend woord, waarbij zij haar tevredenheid uitte over de resultaten van de Vredesbewe ging in 1932. Maar het moet aldus spreek ster excelsior blijven gaan. In 1933 moet het werk met kracht worden voortgezet. Zij deelde mede, dat in de zaal ter inzage lag een groot dik boek met niet minder dan 13.573 teekeningen op het bekende Kerstprotest tegen den oorlog, dat heden Vrijdag met een begeleidenden brief aan Henderson in Ge neve zou worden verzonden. Mej. De Kruijff verleende hierna het woord aan den spreker van den avond. De heer De Jong begon zijn rede met bij zonderheden over den schrijver van het boek „Revolutie voor den Vrede". Het belangrijk ste werk tegen den oorlog noemde hij echter diens boek „De bloedige internationale voor de bewapeningsindustrie", dat in niet min der dan tien talen in druk verschenen is en in duizenden exemplaren over de wereld verspreid werd. Maar ook het boek ..Revolu tie voor den Vrede" is voor de vredesbewe ging van ontzaglijke beteekenis geworden. Sommigen schrokken voor het woord „Revo lutie" terug, maar elke revolutie beteekent geen bloedvergieten. Spreker beschouwt den schrijver als een idealist, maar als men zijn boek leest, dan treft ons zijn nuchterheid en zakelijkheid. En die nuchterheid heeft men in den strijd tegen den oorlog noodig. Het is immers niet om mooie woorden te doen. Het is veel beter om alles goed zakelijk en duidelijk te zeggen. In het begin van zijn boek vraagt Russbüldt, wat de oorzaak van den oorlog is. Als ant woord noemt hij drie oorzaken op, namelijk de economische de psychologische en de or ganisatorische oorzaak. Bij de bewapenings industrie draait alles om de winst. De heele productie in de wereld berust op winstmaken. De bewapeningsindustrie schijnt de dank baarste industrie te zijn. Hoover heeft gezegd dat in de wereld voor drie- milliard 600 mil- lioen gulden aan munitie en ander oorlogs tuig wordt uitgegeven. Munitie, kanonnen en machinegeweren zijn veel duurder dan alle andere machine rieën. Zoo kost bijvoorbeeld een kanon 25 maal zoo duur als een locomotief. De bewa peningsindustrie is nog de eenige industrie in de wereld, die nog voordeelig is: waar verdiend wordt: waar nog wordt overgewerkt en waar een behoorlijke winst gemaakt wordt En dit alles in vredestijd. Hoe zal het dan wel in oorlogstijd zijn? De bewapeningsin dustrie leidt dan ook automatisch tot oor log. Het dooden van een soldaat in den laat ster. wereldoorlog heeft f 60.000 gekost; daaraan heeft de bewapeningsindustrie f 30.000 verdiend. Gezegd wordt, dat een oorlog dient om het vaderland te beschermen. „Maar hoe komt het dan," vraagt spreker", „dat groote vaderlanders wapenen fabricee- ren en die uitleveren? Waarom levert de Ne- derlandsehe regeering dan wapenen aan China? Omdat er geld mee verdiend wordt en omdat men er de menschen mee aan het werk houdt. Als de bewapeningsindustrie alleen wapenen zou leveren om het vaderland te beschermen en niet om winst te maken, dan zou een oorlog verder tot de onmoge lijkheden behooren." De halve Commissie-Wclter bestaat uit hooge militairen. Die commissie heeft aan de regeering geadviseerd om op velerlei ge bied te bezuinigen, bijvoorbeeld op onder wijs, ziekenverpleging enz. Maar het aantal kanonnen moest vermeerderd worden. Dit advies werd o.a. ook onderteekend door den Nederlandschen professor Van Rooyen, die volgens spreker van alles geweest is: o.a. ook president-commissaris van een groote mu nitiefabriek. De oorlog wordt in bewapenings industrie voorbereid, zooals nimmer te voren. Het grijpt als een gezwel om zich heen. De oorlogstechniek wordt geperfectioneerd Het moet alles leiden tot een oorlog, tenzij dc revolutie voor den vrede het uitbarsten van den oorlog weet te voorkomen. Volgens Russbüldt scharen de kerken zich over het algemeen aan'de zijde van het mi litarisme. Wanneer zij den vrede prediken, dan doen zij dat als de Staatsmannen, die de Vredesbeweging propageeren, maar die tegelijkertijd oorlogswerktuigen laten ver vaardigen. ..Als de kerken in de geheele we reld werkelijk vredelievend waren." aldus de schrijver, „dan zou een oorlog eveneens onmogelijk zijn." Een groot gevaar voor den vrede zijn de „geboren"' soldaten; menschen die van nature ontzaglijk heerschzuchtig zijn. Groot gevaar voor het uitbreken van den oorlog zijn ook de diplomaten, die ech ter over het algemeen niet naar het front gaan. De schrijver is van meening, dat die diplomaten, de oorlogsjournalisten, de mi nisters en parlementsleden, die vóór oorlogs- credieten stemmen, maar naar het voorste gedeelte van het front gestuurd moesten worden, om den eersten stoot op te vangen. De arbeiders in de bewapeningsindustrie zijn zich hun verantwoordelijkheid ook niet be wust. Zij zijn slaven van hen, die hun het werk opdragen. Die arbeiders staan eveneens de vredesbeweging in den weg. Het vredesfront heeft een wapen noodig, sterker dan kanonnen, gifgassen enz. Het machtigste wapen is volgens Russbüldt om aan den oorlog te onthouden geld en arbeid. Het moet komen tot algemeene werkstaking en weigering om belasting te betalen voor oorlogsdoeleinden. Zonder geld kan het militarisme niet bestaan. De belangwekkende rede van den heer De Jong werd met groote aandacht aangehoord. Vele aanwezigen maakten aan het eind van de bijeenkomst gebruik om het boek met handteekeningen op het Kerstprotest tegen den oorlog in te zien. HULDIGING VAN EEN KRANIGEN REDDER Op Zondag 12 Juni van het vorige jaar wa ren een tweetal heeren in de Leidschevaart nabij de Zandvoortsche brug aan het kano varen. De kano sloeg om en daar beide per sonen in levensgevaar verkeerden (zij kon den niet zwemmen) sprong de heer L. C. Band, lid der Heemsteedsche brigade voor drenkelingen, gekleed te water en mocht het genoegen smaken, ook al ging dit niet zon der gevaar voor eigen leven, beide heeren van een wissen dood te redden. Het Camegie-Heldenfonds heeft reeds hare waardeering getoond door den heer Band een kleine vergoeding te geven voor de schade aan zijn kleeding. Maar de Ned. Bond voor Redding van Drenkelingen wil deze daad van naasteliefde niet onopgemerkt laten voorbijgaan en zal den heer Band Maandagavond 23 Januari a.s, in café-restaurant „Lommeroord" aan den Heerenweg een huldeblijk aanbieden. Deze plechtigheid zal geschieden In het openbaar door burgemeester Jhr. J. P. W. van Doom. RECTIFICATIE. Het blijkt zeer tot ons leedwezen dat in ons verslag van de lezing door Ir. K. J. Hondius. gehouden voor Kerk en Vrede en den Alg. Ned. Vrouwen Vredesbond over „Chemisch-bacteriologische oorlog en lucht bescherming als gewetenvragen". eenige onjuistheden voorkomen, die wij hierbij her stellen. Als stoffen gebezigd of te bezigen in den luchtoorlog noemde spreker vooral de blaar trekkende, dat is hoofdzakelijk alleen mos terdgas. naast de giftige, verstikkende en prikkelende. Over de explosieve bommen van de grootste afmeting heeft spreker niet gezegd, dat ze „uit een hoogte van 50 meter geworpen een heel groot huizencomplex kunnen wegbla zen", maar dat. indien zoo'n bom op 50 meter afstand van zoo'n complex ontplofte, dit ge heel weggeblazen zou worden. De in het ver slag genoemde verwoesting aangericht door scherven, hadden betrekking op de daarvoor speciaal gemaakte scherf bommen. In het verslag werd gezegd: „De bacteriën- oorlog zal waarschijnlijk niet meer plaats hebben. Deze heeft nooit plaats gehad, maar men moet er on rekenen, dat hij toege past kan worden. Zegt niet het rapport- Rutgers op blz. 14: „Men moet intusschen toegeven, dat een dergelijke oorlog niet on mogelijk is". En later: „De Permanente Ont wapeningsconferentie moet het mogelijke gevaar van een bacteriënoorlog niet uit het oog verliezen." Over het geval te Boekarest heeft sDreker niet gezegd, dat kwade-droes- bacteriën over regimenten cavallerie zijn uit gestort. maar alleen, dat men daar die bacte riën-cultures heeft gevonden, met de noodïge gebruiksaanwijzingen om ze op cavallerie te kunnen toepassen. Het door generaal von Haeften gepubli ceerde voorbeel'd van de hopelooze taak der jachtvliegtuigen had betrekking op het com plex MannheimLudwigshafen (niet Fried- richshafen). Dat gasmaskers niet tegen bacteriën zullen kunnen beschermen, zal de lezer wel zelf hebben ingezien. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd: J, A. C. Lagas en M. J. Klok. Bevallen: N. KermerSmits z. W. H. Schoon—Zut d. M. C. Goemans—Rijnbeek d. Overleden: A. Telleman, 69 j., echtgen. H. Rusman. STADSNIEUWS UITSLAG VEILING Uitslag der veiling van de perceelen ver kocht in "t- Notarishuis op Donderdagavond. Een pand, waarin café, met afzonderlijk opgang hebbende bovenwoning en erf te Haarlem aan de Spaarnwouderstraat no. 71 zwart en rood. f 8215, A. Slot q.q. Het winkelhuis met afzonderlijke boven woning te Haarlem aan de Lange Bogaard- straat no. 12 zwart en rood. f 5500, J. B. Pel. Het heerenhuis, erf, tuin en uitgang te Haarlem 'aan de Nieuwe Gracht no. 92. f 10.000. opgehouden. Het winkelhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Pieter Kiesstraat no. 2 a zwart en rood. f 8360. J. de Boer. Het huis en erf te Haarlem aan de Fran- kenstraat no. 51. f 1095. Comaita. Het pakhuis met bovenwoning en erf te Haarlem aan de Lange Vlamingstraat no. 23. A. v. d. Putten, f 1600. Het café met afzonderlijke bovenwoning en erf te Haarlem aan de Lombardsteeg on. 12 zwart en rood. f 1705, H. J. van Goor. Het heerenhuis. erf en tuin te Haarlem aan de Ripperdastraat no. 9a. f 7400, opgehouden Het woon- en winkelhuis met. schuur en erf en afzonderlijke bovenwoning te Haar lem aan de Hagestraat no. 29 zwart en rood. f 2575. opgehouden. MOTORDIEN ST. Dc beëediging van de bij de Schoolcom- pagnie van den Motordienst te Haarlem be noemde reserve tweede luitenants zal ge schieden op 28 Januari door den korps-com mandant majoor L. J. Schmidt. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Terug te bekomen bij: Bankenstein, Har- menjansstraat 19. armbandhorloge: Bureau van politie. Smedestraat 9. 2 bankbiljetten en klnderportemonnaieBaas. Schermer straat 8 rood, handschoen-. Meier, Saenredam- straat 9 zwart: idem; Van Veen. Anslijnstraat 59. idem: Steggink, Luzacstraat 15. idem; Wassenaar, Scheepersstraat 30, motorhand schoen; Kennel Fauna, Parklaan 119, 2 hon den; Burggraaf. Kampervest 7a, jas; Zui- derveld. Groote Houtstraat 152, 6 fotokaar ten; Van Drunen, Sïriusstraat 24, damesman tel: Watsema. Brouwerskade 53. rijwielbelas- tingplaatje; Van Wordt. Gen. Joubertstraat 17. rozenkrans; Vrenegoor, Kerkhofstraat 14 rd.. sleutels in étui: Boon, Wolstraat 4. school- tasch; Nederkoorn, Barbarossastraat 46. choen: Baankamp. Hazepaterslaan 5, slinger auto; De Vries, Berkenstraat 4, kinderschaat- sen; v. d. Weide, Dr. Leydsstraat 65, kinder- schaats; Fasen, J. W. Frisolaan 15. Overveeiv tasch met boeken; Koning. Zonnesteeg 2 rd., kinderwantje. UITGESTELDE LEZING De tweede lezing over Staalskeletbouw, die Ing. E, A. van Genderen Stort hedenavond voor de Vereeniging van Afgestudeerden der M. T. S. zou houden, gaat wegens ongesteld- en arbeid heid van den spreker niet door, INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Die hoofdpijn, dat gevoel van ziek zijn en aie pijnen overal zullen dan snol verdwijnen met VoJgvni r#«o' »on Apothoitr Dunton! "AKKERTJES" STRUIKEN DIE IN DEN WINTER BLOEIEN. Thans ziet men overal de bekoorlijke bloempjes van de winter-Jasmijn verschij nen. Deze struik, de Jasminum nudiflorum is een van onze meest bekende winter- bloeiers. Door zijn groene twijgen doet hl! wel denken aan de brem, de brem echter i.» een heel wat steviger struik, die op eigen beenen staat; de winterjasmijn moet altijd tegen een muur of schutting worden opge bonden. De flinke gele bloemen komen vroolijk uit tusschen de groene takken. Een standplaats op het Zuiden ls voor deze struik wel het beste. Ik geloof dat deze Jasminum nog wel eens verward wordt met- Forsythya, het Ohineesche klokje, dat ook vroeg bloeit met gele bloe men. Maar die klokjes verschijnen toch wei veel later en de struik heeft stevige takken die niet aangebonden behoeven te worden. Behalve de winterjasmijn zijn er nog enkele echte winterbloeiers. Kent u de tooverhazelaar? Hamamelis.) In Februari verschijnen de kleine gele bloempjes aan de bladerlooze struik. Ieder begrijpt, dat de kleine bloempjes veel mooier uitkomen waar de plant een donkere achter grond heeft, dan waar hij in de ruimte staat of te midden van andere kale heesters. Een groep van taxus of laurieren bijv. kan een prachtigen achtergrond vormen voor toover- hazelaars en peperboompjes. De bloempjes van de Hamamelis zijn geel en roodbruin van kleur, zacht geurend. Behalve het van binnen roodbruine kelkje heeft het vier lange, fijne kroonblaadjes die naar alle kanten uit staan en daardoor aan kleine klauwtjes doen denken. Er bestaan van deze Hamame lis verschillende variëteiten, het meest treft men aan de H.mollis, die de grootste bloe men draagt en de H. japonica waarvan de bloemen wat kleiner maar meestal in veel grooter getal aanwezig zijn. Het grappige peperboompje (Daphne mc- zereum) kan ons ook ieder jaar weer vreugde bereiden. Het is een klein blijvend struikje, met stijve opgerichte takken, waaraan de zitten de (ongesteelde) bloemen komen die wit of roodachtig van kleur zijn en een fijne pittige reuk verspreiden. Ook onder de meloenboompjes ls een zeer vroege variëteit, n.l. de Calycanthus praecox die in niet al te strenge winters reeds in Februari onze tuinen siert met zijn bloementooi. 't Zijn vaaggele heerlijk geurende bloempjes, een geur d:e doet denken aan hyacinthen, maar dje zachter is en minder zwaar. Ook in het vroege voorjaar tooien zich vershclilende gewassen met hun bloemen voordat zij hun blad gaan ontwikkelen, zoo als o.a. het Chincesche klokje, dat ik zoo even genoemd heb, maar over deze soorten later eens. Het jaar heeft twaalf maanden! Plant dus niet in hoofdzaak vaste planten waarvan men slechts eenige maanden plezier heeft. Boomen en heesters zijn met of zonder hun blader tooi mooi, bovendien zijn daar de onvol prezen coniferen en groenblljvendc gewassen laten deze tezamen de kern vormen, de vaste plant is dan prachtig materiaal ter versie ring en opvroolijking gedurende de zomer maanden. Men kan toch wel een heerlijke fleurige tuin hebben al ontbreekt nu die alom geprezen en geroemde vaste planten-border eens. LEZING VOOR DE NED. REIS VEREENIGING De heer Max K. W. Gerisch van het kan toor Rotterdam der Reichsbahnzentrale für den Deutschen Relscverkchr, is in onze stad geen onbekende, en zeker niet bij de Nederlandsche Reisverecniging, gelijk ook de voorzitter, ons Donderdagavond in herinne ring bracht, toen een belangstellend gezel schap het tulnzaaltje van het Gemeentelijk Concertgebouw vulde tijdens de lezing voor de Haarlemsche afdeeling der vereeniging. De heer Gerisch heeft een heldere rustige spreektrant cn ondanks het feit, dat hij in het land, welks spoorwegen hij vertegen woordigt. geboren is, spreekt hij een vloeiend en nagenoeg feilloos Nederlandsch. Ook weet hij zijn onderwerpen zoo te kiezen, dat z!j steeds van belang zijn voor hen, die een en ander met eigen oogen plegen aanschouwd te hebben of tc gaan aanschouwen, zoodat men het prettige contact tusschen zaal cn spreker verkrijgt, waarbij uitroepen als „O. ja, daar hebben wij nog gelogeerd" en „Dat was toen ons hotel", enz., telkens vernomen worden. Ditmaal dan besprak de heer Gerisch de Beierschc Alpen, met duidelijke scherpe licht beelden liet hij ons reizen van Friedrichs- hafen, de Zeppelinstad aan het Bodenmaer, naar Constanz en van Contanz over Immen- stadt naar de Allgau en de Alpen. Via dc drie kastelen der Beiersche koningen. Ncuschwan- stein, Ilohenschwangau cn Linderhof met hun zoo afwisselende schoonheid, bracht hij ons, naar het centrum, dat ieder Nederlan der ten minste bij name bekend is, naar Oberammergau en meer in het bijzonder nog: Garmlsch Partenklrchen. Hij beschreef hoe men per trein en ook te voet de Zugspit- ze. Duitschlanös hoogste berg bestijgen kan, en hoe men per electrischen trein tegenwoor dig in anderhalf uur München bereikt. Dit gedeelte van den avond besloot hij met eenige foto's van de Beiersche hoofdstad, waarbij het niet anders dan te betreuren is, dat wij er slechts zoo weinig van zagen. Na de pauze heeft men een film vertoond van den winter in dit Alpengebied, een fraaie en belangwekkende rolprent, die, zoo- als de voorzitter terecht opmerkte, bij uit stek actueel was. Het was dus een prettige en ook leerzame avond, zooals wij dit van de Haarlemsche afdeeling van ouds gewend zijn. SMAADSCHRIFT De Haagsche Rechtbank heeft uitspraak gedaan tegen een journalist, redacteur van „De Vraagbaak", die terecht heeft gestaan wegens smaadschrift tegen dc Ziekteverzeke ring voor den Burgerstand alhier en veroor deelde verdachte tot betaling van een geld boete van 100 subs. 50 dagen hechtenis en tot betaling van een schadevergoeding van J\ 150 aan de bclccdigde partij, met de kosten

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11