Historische vrouwenfiguren. BIJVOEGSEL VAN HAARLEM'S DAGBLAD UIT DE WERELD VAN DE FILM. Van alles en nog wat. ZATERDAC 21 JANUAR11933 MADY CHRISTIANS, AAN TOONEEL EN FILM door Pasett. De Ufa-ster Mady Christians. Zij werd geboren in Ween en en ten deele bi Berlijn en ten deele in New York opge voed. waar de gevierde Rudolf Christians in zijn tijd de leiding van het Duitsche tooneel op zich had genomen. Kort na het eind van den oorlog keerde zij terug naar Buitsehland; door de scheiding van haar vader, die aan het theater was gebleven en eenige jaren later midden in zijn werk te Hollywood stierf, werd het voor haar noodzakelijk, om zoo gauw mogelijk op eigen beenen te kunnen staan. Haar tooneel- bloed wees haar daarbij den goeden weg en zonder ook maar de geringste voorbereiding afgezien van de korte zang-opleiding, die zij bij haar moeder had gekregen, ging Mady Christians naar Max Reinhardt. Zij heeft het hoofdzakelijk te danken gehad aan haar uiterlijke verschijning, dat zij een engage ment kreeg. De buitengewone geschiktheid van de nieuwelinge bleek al spoedig en Mady Christians werkte zich zoo op, dat zij steeds grootere rollen ging spelen, totdat op een goeden dag de groote kans voor haar kwam. Bij de „Rotterbühne" moest Carola Toelle de hoofdrol spelen in „Ca sanova's Sohn", met Hans Albers en Eugen Burg. De actrice werd plotseling ziek en Mady Christians viel voor haar in met slechts vier dagen voorbereiding en ver overde op die manier haar groot succes. Dit was het begin van een moedigen strijd om zichzelf te handhaven en ook van een wijziging in het oordeel der pers, die voor de mooie dochter van den grooten Chris tians tot dusver de groote reserve aan den dag had gelegd. Het litteraire cabaret maakte in dien tijd zeer veel opgang en zoo kreeg zij een goede gelegenheid om bij „Schall und Rauch" ook op de planken van het kleinkunsttooneel te komen, waar juist Friedrich Hollaender zijn eerste sporen verdiende. Met zijn liedje „Es liegt eine Leiche im Laxidwehrkanal" .toonde Mady Christians een geheel nieuwen en karakte ristieken kant van haar kunnen. Thans trok zij de aandacht van den Ufa-directeur Majoor Grau, die de kunstenares aan zijn gezelschap verbond. Deze korte afwijking van den weg van het tooneel bracht haar bovendien een nieuw contract met het Deutsche Theater. Nu volgde voor Mady Christians 'een drukke tijd, dien zij moest verdeelen tusschen tooneel en film. Bij de Ufa speel de zij naast Harry Liedtke en George Alexander in de gedenkwaardige, zesdeelige, groote film „Der Mann ohne Namen'. In het geheele repertoire van het Deutsche Theater trad zij met succes op. Met Lessing, Shakespeare, Rostand, Pirandello, Schnitzler, Hoffmannsthal, Tristan Bernhard groeide en rijpte haar uitbeeldingskracht en haar naam werd snel beroemd. Na het ofloopen van haar contract met Deutsche Theater wijdde Mady Chx-istians zich twee jaar lang aan de film en werkte onder regie van Ludwig Berger in de beste films, die de Ufa in den oertijd van de film bracht: „Ein Glas Wasser", „Der verlorene Schuh"', „Walzertraum", evenals onder regie van Murnau: „Die Finanzen des Grossherzogs". Op dit film-intermezzo volgde weer een tooneelperiode, waarin Mady Christians bij Reinhardt en Bernauer, bij Barnowsky en bij Saltenburg een zeer groote arbeidskracht ontplooide, bijvoorbeeld in de groote revue ..Nacht der Nachte", in de operettes .Die goldene Meisterin". „Die Frau ohne Kuss" en de blijspelen .Die Dame mit dern Schei- dungsgrund"'. „Harem", het tooneelstuk „Revolutionshochzeit". Daarop volgde het geweldige succes in de historische film „Koningin" Luise", dat weldra werd gevolgd door „Meine Schwester und ich". Daarop maakte het tooneel opnieuw aanspraak op de artiste, om in de groote Charell-creatie „Der liebe Augustin" in het Grosse Schau- spielhaus, mee te werken. Toen ging zij weer terug naar de film en wel voor haar eerste toonfilm „Dich hab ich geliebt", die Mady Christians speelde in de Duitsche, Fransche en Engelsche versie. Na „Sex Appeal" met A. Bassermann was „Coctail'' van Bernatsky het eerstvolgende succesvolle stuk. dat Mady Christians als partner van Oskar Karlweis op het tooneel bracht voor zij als partnerin van Ernst Pcutsch in „Hazard" van Bernstein de groote binnen- en buitenlandsche tournee- begon. Hierop volgden meer toonfilms van Mady Christians „Das Schicksal der Renate Lan gen', „Leutnant warst du einst bei den Husaren" (in Duitsche en Fransche versie) en „Die Frau, von der man spricht". Bij een gastvoorstelling in het Metropol-Theater zong zij als partnerin van Michael Bohnen de „Toni aus Wien" en werd spoedig daar op voor vele maanden in Amerika verbon den, waar zij de operette „Hotel Stadt Lem- berg" in de Engelsche taal zong. Op dit Amerikaansche gastspel volgde een tournee door Holland met „Coctail", tot zij tenslotte weer naar de Ufa terugkeerde om de hoofd rol in de toonfilm „Der schwarze Husar" te spelen naast Conrad Veidt en Wolf Albach- Retty. EMILE REYNAUD, EEN VERCETEN PIONIER. In 1878 draaide hij een film. Dr. P. R. Wescher wijdt in de „Internatio nale revue voor filmcultuur" een artikel aan den Franschman Emile Reynaud, die volgens hem vóór Edison en de gebr. Lumière leven de beelden op een scherm projecteerde. Het ontbrak hem aan middelen om zijn uitvin ding verder in practijk te brengen. Waarschijnlijk werd de projectie van beel den met de directie hulp van licht in 1779 uitgevonden door I. P. Marat. In 1863 com bineerde men buiten Frankrijk dit met de fotogra'fie. Reynaud was de eerste, die de caleidoscoop met het lichtbeeld verbond en zoodoende de eerste stap deed op den weg, die naar de geluidsfilm en nog verder zou (zal) leiden. Vele jaren lang heeft hij geheel alleen het pad gebaand. Hij begon als photograaf. Te Parijs leerde hij de beginselen van het vak (o.a. de ver vaardiging van optische werktuigen). Dat gebeurde in 1864. Reynauds vader was graveur en klokken maker. Zijn moeder, een vurig bewonderaar ster van Jean Jacques Rousseau, schilderde op fluweel. Zij was een leerlinge van Re- douté, den „Raphaël der bloemen". In 1870 begon Reynaud zich toe te leggen op steroscopie en wetenschappelijke photo- techniek. Zijn belangstelling voor alles wat weten schap betrof deed hem de lezingen van de abt Moigno bezoeken, waar de juist uit En geland ingevoerde lichtbeeldprojectie werd toegepast. Reynaud werkte later met den abt samen. Zijn eerste daad van principieele beteeke- nis was de uitvinding van den praxinoscoop, een voorlooper van den caleidoscoop. De be slissing bracht zijn welgeslaagde poging om het zoo even genoemde toestel bij de ver tooning van lichtbeelden te benutten: de bioscoop was uitgevonden. Reeds in 1878 draaide Reynaud ..opnamen' van een gedres- seerden hond en van een meisje, dat bellen blaast. Hij oogstte veel succes. In 1889. na zeven tien jaar te hebben gearbeid, liet hij het „tooneel in beeld" (théatre optique) paten teeren. Al de door hem geconstrueerde mo dellen waren te zien op de tentoonstelling der vrije kunsten van het Champ de Mars, welke door Edison werd bezocht. Deze laatste zou hier geïnspireerd zijn tot het uitdenken zijner cinema. Tegelijkertijd met het „théatre optique" schiep Reynaud de eerste teekenfilm .Xe bon Bock", een serie humoristische tafereelen, die ongeveer een kwartier tijd in beslag nam. Hij vatte het plan op in het musée Grevin een „cabinet" te vestigen. Het eerste pro gramma bestond uit drie films. De voorstel lingen vingen aan om twee uur 's middags en duurden voort tot elf uur 's avonds. Ge makkelijk had Reynaud het niet, want hij was niet de eenige exploitant: een monteur en een teekenaar waren hem behulpzaam. Van zijn salaris, dat pl.m. 500 francs per maand bedroeg moest hij een operateur be talen om nieuwe rolprenten te kunnen bren gen. Scheiding tusschen filmfabrikant en bioscoop-directeur bestond dus nog niet! Reynaud wilde den raad van vrienden, die hem adviseerden, de photographie in dienst van zijn bioscoop te stellen, niet opvolgen. Photo's waren hem niet artistiek genoeg, een opvatting die voor dezen tijd kenmerkend is. In 1896 werd de concurrentie van de ge broeders Lumière en Edison duidelijk merk baar en dreigde zijn levenswerk ongedaan te maken. Hij ging toen over tot het monteeren van een fotographische film, maar het „tee- ken-beginsel' bleef voor hem de eenig goede methode en de film Guillaume Teil, waar voor de clowns Footitt en Chocolat werden geëngageerd, was derhalve eigenlijk een tee kenfilm. Toen de Lumires hun eerste theater grond vesten. had Renaud hun een proces kunnen aandoen op grond van het feit. dat zijn pro cédé geoctroyeerd was, maar hij vreesde de risico's van een rechtsgeding en liet het er dus bij. Sindsdien voerde hij een wanhopigen strijd tegen de photografie in de firn. deed conces sies, vocht verder, maar was in 1901 gedwon gen zijn „tooneel in beeld" te sluiten na 12.800 voorstellingen te hebben gegeven, die 500.000 bezoekers hadden getrokken. Na. om te kunnen leven, al zijn apparaten te hebben verkocht, bekleedde hij verschil lende betrekkingen en werd tenslotte secre taris bij een architect. In een aanval van melancholie vernietigde hij later al zijn films. Hij stierf in het hospitaal van Ivry (1918), terwijl zijn twee zoons aan het front waren. Zijn vrouw werkte in 1924 nog als caissière in een bioscoop. Ziehier de tragedie van een man, die wel iswaar niet als bedelaar stierf, maar die toch nimmer naar verdienste werd gewaardeerd en beloond, een mensch, die onderging in den kamp om een idee. MET DE NIEUWS-CAMERA ER OP UIT. Tragische opnemingen. Dat Journaal-operateurs bij het verfilmen van gebeurtenissen voor hun weeknieuws vaak slechts bij toeval en puur geluk een kort. zeldzaam moment weten vast te leggen, bewijst het volgende: Op de Brooklandsbaan werden de jaarlijk- sche autorennen over 500 mijlen gehouden. Na verscheidene uren te hebben doorge bracht op de baan, leek het den camera man nuttig, zich ook eens schuin onder een brug op te stellen om de voorbijschietende wagens van een andere zijde te „nemen". Nauwelijks had hij zich een plaatsje uitge zocht en zijn camera in werking gesteld of de auto van Clive Dunfee botste in volle vaart tegen de leuning van dc brug en sloeg te pletter, met doodelijke gevolgen voor den bestuurder. De operateur zag het ongeluk alleen in den zoeker, klein en op zijn kop, en de ge- luids-man zag niets doch hoorde het vreese- lijke gekraak. Zuiver geluk voor de opnemers. Als zij op dracht gekregen hadden om eventueele on gelukken op te nemen, zouden zij 6 uur daar gestaan en aan film de som van 5000 gulden met alle kosten er bij verdraaid hebben. En dan nóg zou dit ongeval hun misschien ont snapt zijn. als het tijdens het verwisselen van films gebeurd was. Een ander geval was dat van de Cup Final 1932. De film toont, dat de bal onbetwist baar over de outlijn ging. vóór Richardson den goal scoorde tegen Arsenal, die New Castle United in het bezit van de Cup bracht. Men zal zich wellicht herinneren, dat de Kroonprins van Italië een bezoek bracht aan België, in het bijzonder aan zijn vorstelijke bruid. Een filmoperateur en geluidsingenieur waren bij den intocht aanwezig, doch hadden noch vergunning, noch officieele hulp en de politie, die de grootste moeite had het pu bliek op een afstand te houden, drong hen terug tot een punt vanwaar ze eigenlijk geen gelegenheid hadden behoorlijke opnemingen te doen. En toch wisten ze nog iets te ne men en het geluidsapparaatregistreerde het schot dat de Italiaansche student op den kroonprins afvuurde. Pas toen de film ont wikkeld werd, ontdekte men dit schot. Een der maatschappijen bezit een film, die tot aan het laatste oogenblik weergeeft het aanrijden van de camera en den operateur door een x-ace-auto. De auto slipte met een snelheid van 200 mijlen, schoot op het film toestel af en verpletterde dat. De camera man zijn aandacht op het zoekertje con- centreerend mex-kte niets en draaide door, tot zijn dood toe. Ixx de resten van auto en toestel is de film ongeschonden gevonden. Sir Henry Segrave verdronk tijdens een nxotorboot-race in de wateren van Winder mere voor een heele reeks camera's, doch slechts één hunner heeft het vreeselijke on geluk kunnen opnemen. Zóó groot was de schok van het zien gebeuren van de ramp doch het in de onmogelijkheid verkeeren van te helpen, dat de camera-man later be zwijmde. Kave Don verongelukte bij Detroit bijna op dezelfde wijze met zijn Miss Englaxxd II. Alle camera's in dit geval draaiden, doch geluk kig bleek het geen doodelijk ongeluk te zijn geweest. Een amateur-zeilvlieger trachtte eens de Golden Gate bij San Francisco over te ste ken Zijn vrouw stond bij de filmapparaten die opnemingen deden. Plotseling viel een zwart voorwerp (de avxateur) uit het vlieg tuig, de operateur volgde het en de geluids- strook ving de angstgil van de vrouw van den piloot op. Twee drama's van de zee zijn op den film band vastgelegd en dat is in de eerste plaats de schipbreuk van het s.s. Tahiti, die in de Stille Zuidzee zonk. De film is opgenomen door een operateur, die zich aan boord van de ter hulp gesnelde Ventura bevond. Het tweede is dat van de Georges Philippar, die op haar eerste reis in de Golf van Aden ver brandde. GRETA CARBO WEER NAAR AMERIKA? De tallooze berichten over het al of niet vertrekken van Greto Garbo uit Hollywood en over haar vex-blijf buiten die filmstad in Zweden en elders en tenslotte over een mogelijken terugkeer zijn weer met één ver- vermeerderd. Volledigheidshalve maken wij er melding van. Zij zal tóch weer naar Holly wood reizen en dus weer gaan filmen. Op het oogenblik vex-toeft ze nog in strenge afzondering in haar villa in Stockholm. Wan neer ze vertrekken zal, staat nog niet vast. Nu weet U het dxis weermisschien! HOE BRIDGE ONTSTOND. Onder den naam „Britch" werd bridge ge speeld in de zeventiger jaren van de vorige eeuw in Coxxstantinopel. Van daar verspreid de het spel zich over Cairo, de Rivièra, Lon den en New York. Overal waar het kwam verdrong het zijn vader, whist. De eerste partij bridge schijnt gespeeld te zijn in Villa Coronio aan den Bosporus in Augustus 1873. De uitvinder, Serghiadi van Roemeenschen oorsprong,- was een der vier spelers bij die historische gelegenheid. Sinds dien gedenkwaardigen dag hebben zich de regels van het spel natuurlijk be langrijk gewijzigd. De eerste regels werden opgesteld door een commissie uit leden van een club uit Constantinopel. LEEFTIJD EN LENGTE. Als men de lengte van een tien-jarig meisje vergelijkt met die van een jongen van ge lijken leeftijd, dan zal men bijna altijd vin den. dat de meisjes gemiddeld eenige centi meters langer zijn dan de knapen. Later ver andert die verhouding weer zoo. dat de man nen gemiddeld twaalf centimeter gi-ooter zijn dan dc vrouwen. Eva Hanska. „Het moet", zoo zegt de schcx-pzinnige lezcr bij zichzelf, die, naarmate hij verder in Bal zac's werk doordringt, zijn bewondering, eerbied, ontzetting bijna voor een dei-gelijken oermensch steeds voelt stijgen, „wonderlijk en prachtig tegelijk zijn om te weten, hoe de vrouw was, waaraan een menschenkenncr bij uitnemendheid als hij zijn liefde schonk. Hij, waarvoor geen karakter ondoorgrondelijk was, die zoo schei-p ontleedde, zoo mee- doogenloos weergaf, zoo van het allerlaagste tot het allei'hoogste wist, wat er in de wereld te koop was, moet zijn eischen hoog hebben gesteld en zij, die hij ten slotte waardig keurde zijn leven te deelen, moet wel een zeer bijzondere vrouw zijn geweest. Hij had niet al te vaak dat summum van middel matigheid, de onbeteekenende vrouw be schreven, wist hij niet te goed, dat een be- i-ekenende. egoïste vrouw den naam van vrouw niet verdient, had hij niet honderd malen zonneklaar bewezen, dat beter dan liefde van inferieure kwaliteit geen liefde is?" De schei-pzinnige lezer heeft, aldus redc- neerende van een lang niet onscherpzinnig standpunt, volkomen gelijk. De vrouw, die de liefde van den krachtmensch Balzac won, moet een hoogstaande vrouw geweest zijn, want zelfs gesteld, dat een korte verliefd heid hem een oogenblik had doen stilstaan bij iet-s middelmatigs, dan moet hij snel er kend en begrepexx hebben, dat een man als hij beter deed dat oogenblik een oogenblik te laten blijven en verder te gaan op zoek naar iets, dat hem meer uitzicht op geluk beloof de. Niettemin lacht het leven om dc redenee ringen van scherpzinnige menschen en gaat zijn eigenwijzen, ondoorgrondclijken gang dwars tegen alle verwachtingen in. De eenige vrouw, waaraan Balzac blijvend zijn liefde cn toewijding gaf, was één van dc onbeteeke- nendste vrouwen, die hij had kunnen uitzoe ken, egoïst, ij del, laf, klein. Van het besin tot het einde van him liefde heeft ze slechts aan zichzelf gedacht, gemanoeuvreerd, tot zij het onderste uit de kan kreeg zonder zelf iets op te offeren, zonder zelf iets over tc hebben voor den ander, en met een ongelooflijke handigheid om alles zoo in te richten, dat zij en niemand dan zij aan het langste eind trok. Waarschijnlijk besefte ze niet eens. dat er in dat geval iemand anders moest zijn, die stel selmatig aan het kortste eind trok en als ze het al eens begrepen heeft, dan moet het voor een kort en snel vexwlogen oogenblik geweest zijn. Eva Hanska was niet van het soort, dat veel over anderen nadenkt, en Bal zac ondervond het jaar in, jaar uit, aan den lijve. Etre célèbre et ètre aimé", heeft hij in zijn jeugd als zijn twee grootste idealen be leden, en men kan hem niet zeggen, dat het hem in één van beide voor den wind is ge gaan. Beroemd is hij geworden, maar ten koste van zijn gezondheid, en zonder dat hij er. dank zij zijn eeuwige schulden en dank zij zijn eigen wonderlijken werkersaard, veel plezier van beleefd heeft, en wat het „être aime" aangaat het is mogelijk dat hij be mind werd. maar niet door de vrouw, waarbij hij het zocht: Eva Hanska „beminde" slechts zichzelf. Het was voor Balzac waarschijnlijk gelukkiger geweest, als hij de illusie, die de verre Poolsche dame, die hem bewonderde en hem brieven schreef, in het begin voor hem was. illusie had gelaten in plaats van haar in zijn werkelijk leven te betrekken. „U ziet altijd uw droomen voor werkelijk heid aan", heeft iemand tegen hem gezegd. „Met die paar woorden", zei Balzac ernstig terug, „geeft u het ellendigste geheim van mijn leven aan". De menschenkenner dus. die wel zichzelven kende, maar niet zichzelf kon vex-anderen. Hun verhouding begint romantisch genoeg. Eva Hanska, negen en twintig jaar oud. ge trouwd met een ouderen, rijken man. vult op haar buitenhuis in de Oekraïne den doo delijk vervelenden tijd met het lezen van romans. Duitsche romans, maar Fransche ro mans vooral. Romans van Balzac komen haar in handen, en ze bewondert zijn tal looze manieren om de liefde te teekenen. en vraagt zich in haar verveling af. of het niet interessant zou zijn om een correspondentie met een dergelijken boeienden man te begin nen. Ze schrijft hem -- of liever, ze laat de gouvei-nante van haar dochtertje schrijven voor alle zekerheid men kan nooit weten Balzac schrijft terug, zij schrijft weer, en de illusie is al gauw volkomen. Balzac heeft een verre aangebedene, de zich vervelende heeft een amusement en een aanbidder in Parijs, en het lijkt romantisch en mooi. Helaas blijft het dat niet lang in allen gevalle niet van Eva's kant: in Zwitserland, waar zij met haar echtgenoot een maand lang is, ontmoeten zij elkaar na jaar en dag, en voorloopig is het eenige gevoel, dat Eva overhoudt uit de ont moeting. teleurstelling over het feit. dat Bal zac een kleine, dikke, slordig uitziende man blijkt te zijn. en niet in het minst de roman tische aanbidder uit Parijs, die zij zich voor gesteld had. Balzac's gevoelens van vercering tegenover de verre Madame Hanska echter planten zich onmiddellijk cn trouw over op de werkelijke Eva. en na het afscheid wordt de correspondentie weer op dezelfde manier voortgezet. Tijdverdrijf, niet waar? Men be leeft weinig zoo ver van de wereld, men zou wel dwaas zijn als men geen misbruik maakte van het feit, dat de onappetijtelijke aanbid der, die ten slotte, niet te vergeten, de be roemde Balzac is, in zijn romantische ver liefdheid niets eischt en tot alles bereid is. Er moet toch eerst behoorlijk gewacht wor den tot de oude echtgenoot gestorven is. dan aangezien die nog sterk en krachtig is zal men voor dat feit wel niet zoo spoedig ge steld worden kan men verder zien. Want in haar hart is Eva Hanska niet zoo bijzonder gesteld op een huwelijk met den boerenzoon Balzac, die meer schulden dan geld heeft en in haar familie zeker met den nek aangezien zal worden. Negen jaar nadat Eva aan Balzac haar eersten brief schreef, sterft haar man. Bal zac. vol gelukkige verwachtingen, ziet in ge dachten al zijn droomen verwezenlijkt: Eva. als Eva de Balzac, schitterend aan zijn zijde als één der koninginnen van Parijs. Zijn eer zucht groeit met sprongen: gold. meer geld moet hij hebben, om een huis. een paleis barer waardig te kunnen inrichten, lid van de Académie Frangaise wil hij worden om nog nicer roem cn glorie aan haar voeten te kunnen leggen. Eva, in het minst niet ge roerd door dit vuur bij den al veertigjarigen man, schrijft hem in haar brieven alleen, dat zij het allerminst apprecieert, dat hij nog niet naar haar toegesneld is, en deelt hem verder mee, dat haar familie zeer tegen een huwelijk tusschen hen gekant is. Ecuwig ixx geldnood, moet bij een paar weken lang op een kleine rirakkerij in de provincie zitten, om zijn reisgeld bij elkaar te krijgen, hoewel zij zelf rijk is. Weer terug, werkt hij van den vroegen ochtend tot den laten avond, en dikwijls nog van den laten avond tot den vroegen ochtend erbij om die twee dingen te bereiken: roem, méér roem. en dat, wat hem zijn leven lang ontbroken heeft: geld. Die twee. zijn liefde niet eens, heeft hij noodig om Eva tot vrouw te krijgen, en terwijl zijn gezondheid al slechter begint te worden werkt hij twee maal zoo hard nog als vroeger, sluit con tracten voor drie. vijf romans tegelijk af. be rekent zijn financiën, koopt een huis. begint dat langzamerhand te vullen met kostbaar heden. Die toestand duurt nog jaren: jaren, waarin hij het uiterste van zichzelf vergt, waarin zij hoogmoedig en egoïst voor zich werken laat en hem zelfs elke waardeering en dank onthoudt. Nog altijd is zij het niet'met zichzelf eens: zal zij hem werkelijk trouwen? Pas eenige maanden voor zijn dood. als hij haar zelf pas van te voren geschreven heeft, dat zij nog vijf en twintig jaren van geluk voor zich hebben, begint ze tc beseffen, dat hij met deze gezondheid zelfs geen vijf en twintig maanden meer, en misschien nog vijf en twintig weken leven kan. en. voor een keer begi'ijpende wat zij hem schuldig is, treedt ze met hem in het huwelijk achttien .iaar nadat een zich vervelende Poolsche dame uit balooriglieid een correspondentie met oen haar onbekenden schrijver in Parijs was be gonnen. Balzac is in de wolken, hoewel cr van het begin af aan scènes zijn: zij is ner veus en verwend, hij ziek en nooit getrouwd geweest: bij haar intree in zijn huls heeft liij gezorgd, dat het in een bloementuin herscha pen werd. alsof hij een jeugdig minnaar was in plaats van een één en vijftigjarige ster vende. Hij leeft nog drie maanden, onmachtig, werkeloos, maar in het zalige bewustzijn, da» hij bereikt heeft, dat lxij wilde bereiken, „ètre célèbre et être aimé". beroemd te zijn en bemind te worden. Hij is beroemd, hij woont in een paleis, hoewel beladen met schulden, na achttien jaar heeft hij zijn idyllischen droom tot werkelijkheid gemaakt en is de vrouw, die achttien Jaar lang zijn droomen met hem deelde, de vrouw gewov- den, die voortaan de werkelijkheid met hem deelen zal. De eenige lichtzijde van die tra gische werkelijkheid is. dat zij slechts drie maanden duurt en dat hij te ziek was om haar als werkelijkheid te zien. Hij stierf niet gedesillusionncerd. Aan zijn sterfbed vindt Victor Hugo, die later zijn lijkrede zal houden, wel zijn moe der. maar niet zijn vrouw wie weet. waar ze was? Wel weet men, dat ze drie weken na zijn dood al een anderen minnaar had. en dat ze nog dertig jaar leefde, een domme, on beduidende egoïste vrouw, die lcelijk en af zichtelijk dik werd, en wier karakter en per soonlijkheid alleen belang inboezemden, omdat op haar al Balzac's droomen en Illusies zich concentreerden en omdat Balzac één der weinige werkelijk grooten was. WILLY VAN DER TAK. Een oude boom. 's Werelds oudste boom staat vermoede lijk wel in het Yosemite National Park in Amerika. Hij wordt geschat op den respec tabelen leeftijd van 3800 jaar, cn zijn groot ste omtrek meet 12 Meter! Concurrentie door dc radio. Dc leiders der groote Engelsche cabarets hebben voorgeschreven, dat dc zich in hun dienst bevindende artisten niet meer voor de microfoon mogen optreden. Deze maat regel is zeer verklaarbaar: het cabaret heeft van de malaise te lijden en de radio is althans momenteel nog een concurrent. De cabaretdirecties meenen, dat het cr dc tijden niet naar zijn om dc concurrentie te steunen. Dr. Johnstone. Ik heb het vaak gehooxxi, maar wist nooit of het waar was. en derhalve vroeg ik het hem. Het is waar: Clarence Johnstone van Layton en Johnstone, die voor de radio hun liedjes zingen, is een afgestudeerd medicus. Als student begon hij al met zijn zangers- loopbaan. Dikwijls zingen de partners 40 liederen per dag. „We houden ons fit door steeds te oefenen" (Tit Bits). Schoolradio. Weldra zal aan iedere Spaansche school van regeeringswege een ontvangtoestel wor den verstrekt. Dc door den minister van on derwijs ongeveer een jaar geleden afgelegde belofte, dat de school-radio-omroep voor het geheele rijk. zou worden ingevoerd, wordt thans gestand gedaan. Boedapester ezels. In Boedapest is een slager op het idee ge komenezels te slachten en ezelvleesch te verkoopen. Het resultaat was zóó goed, dat een varkensmesterij in de buurt haar bedrijf heeft veranderd in een ezelsmesterijDe vraag is enorm. Zoovccl-lingcn. Volgens een Duitsche statistiek waren er onder 20 millioen geboorten, die In den loop van 15 jaar plaats vonden, 22.700 tweelingen, 1623 drielingen, 59 vierlingen cn 1 vij fling.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 15