CARLTON HOTEL Van haarlem's dacblad zaterdag 21 januari 1933 tweede blad Voor den Politierechter. Een held. Toen op 25 November van het vorige jaar 'de burgemeester van Krommenie het station Assendelft verliet, passeerde hij een groepje mannen, inwoners zijner gemeente en nu had men mogen verwachten, dat zij behoor lijk de pet hadden gelicht, maar dit goede gebruik uit grootvaderstijd schijnt in het leven van tegenwoordig niet meer te passen. Zoo tijden, zoo zeden. Maar ik vermeen, dat het toch niet tot de zeden van onzen mo dernen en hoogst beschaafden tijd behoort, om een burgemeester bij het passeeren scheldwoorden naar het hoofd te gooien, of schoon de verdachte, die daarvoor terecht stond, den rechter in de waan wilde brengen, dat het wel zoo was, want hij beweerde, dat werkloozen als hij, onder den invloed dei- misère in de gewone conversatie elkaar aan spreken als schooier en dergelijke zal ik maar 2eggen, omdat de woorden den burgemees ter toegevoegd, zich minder leenen voor pu blicatie in de krant. De rechter keek ver baasd, want uit den aard zijner functie vrij goed op de hoogte van wat gebruikelijk is, was hem die openbaring toch vreemd. Nu zou men allicht denken, dat deze jon geling zou ontkend hebben den burgemees ter de gewraakte woorden te hebben toege voegd. temeer waar de burgemeester ver klaarde, dat, toen hij, de woorden hoorende, den jongen man had aangekeken, deze nog uitdrukkelijk gezegd had: „ja, jij!" hetgeen alles ook door een politieman was gehoord. Nu bleek echter, wat soort man hij eigenlijk was, want hij beweerde de woorden tegen een van het groepje te hebben gezegd als gevolg- van den conversatietoon te Krommenie en die andere man was als getuige a décharge opgeroepen, zoodoende al met één been in 'de gevangenis staande voor meineed. Hij bleef er uit en kon het been terugtrekken, toen hij verklaarde, dat de burgemeester al 30 Meter ver was, toen verdachte hem, ge tuige, op besproken wijze aansprak, wat voor den rechter gereede aonleiding was om te zeggen, dat dit dan later moest zijn gebeurd. Andere getuigen a décharge speelden niet zoo'n hoog spel, zeiden, dat ze de woorden wel gehoord hadden, maar niet wisten tegen wie ze gericht waren en het: ja, jij! hadden ze niet gehoord. Onze heldhaftige Zaankanter bleef dus al leen staan tegenover den burgemeester en den veldwachter, met het gevolg, dat hij zijn onhebbelijk gedrag beloond kreeg met 14 dagen gevangenisstraf, wat eigenlijk nog een meevaller was, want de Officier had een maand geëischt en hij had dit op een vraag van den rechter niet te veel gevonden, als hij de woorden had gebruikt, wat eigenlijk in lijnrechten strijd was met zijn eigen be grippen over den gangbaren conversatietoon. Kerstnacht. Dat ïëmand op Kerstavond liever niet in ëen cel op het politiebureau zit, is begrijpe lijk, maar dan moet hij het er ook niet naar maken, dat hij er in wordt gestopt en wan neer je, uit een café komende, ten aanhoore van een politieman luide uitroept, terwijl je op de fiets springt: „ik heb lekker geen be lastingplaatje", is dit net zoo goed als een uitnóodiging om naar het bureau te verhui zen, vooral als je lang niet nuchter bent, zoodat je niet behoorlijk op de fiets kan zitten. Neen, zoo iemand moet zich niet bekla gen en als hij dan in de cel verblijvende, nog het weinige meubilair vernielt en een stoel poot gebruikt om de ruitjes in te slaan, dan mag hij toch zeker niet verwachten, dat men zal zéggen: „neem u me niet kwalijk, maar ga Kerstavond thuis vieren". Hij beweerde, dat de wachthebbende agent in Wormerveer, die op het gerucht kwam toeloopen, hem op hardhandige wijze tot kalmte had gebracht en dat vond hij heel erg, maar de agent zei, dat de afstraffing eerst was gekomen, toen de. arrestant na den stoel en de ruiten den agent ging bewerken. „Een grooten, sterken kerel durft hij niet aan", zei verdachte, waarop de Officier sne dig opmerkte, dat hij dan zeker, den agent aanvallende, zich verbeeldde een groote ster ke kerel te zijn, in welke meening hij bedro gen uitkwam. Omdat de man al meer had doen blijken van zijn weerbarstigheid tegen de politie werd een maand geëischt; de rech ter gaf 3 weken en nu ontspon zich nog een geanimeerd debat over de wenschelijkheid van in hooger beroep gaan met het oog op reiskosten en het vooruitzicht van militairen dienst, 't Lijk me gansch niet onverstandig toe, als de Wormer maar van het hooger be roep afziet. ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERK LOOZEN. Voor de Werkloozen van de bij de Christ. Besturenbond aangesloten organisaties is een ontspanningsavond gegeven op Donderdag 19 Januari in het gebouw der Haarlemsche Jon- gemannenvereeniging. Met het zingen van Ps. 150 1 werdt de avond geopend. Het muziek-ensemble. dir. de heer Hogenbirk gaf ten beste: Huzaren Attaque, marsch; Heinzelmannchens Wacht- parade, marsch; Blauw Porselein: Inter mezzo Cavalleria Rusticana; Melodie Ru binstein; Menuet Beethoven. Mej. Dora Vermeer, sopraan en de heer J. W. van Tongeren (humorist) verleenden hunne gewaardeerde medewerwing. De zangnummers werden begeleid door mej. A. Drees. De heer Joh. Visser behandelde de vraag of men de dingen niet van den verkeerden kant beziet. Hij had een aandachtig ge hoor. Deze avond is besloten met 't zingen van gezang 180:1. Uit de aanwezigen werd dank gebracht aan den heer J. H. Niemöller, die dezen avond had voorbereid en geleid. Dr. J. H. GUNNING J.Hzn. Op 23 Januari a.s. zal Dr. J. H. Gunning J.Hzn. te Bilthoven, die in 1914 Predikant- Directeur van het Diaconessenhuis alhier is geweest, den 75-jarigen leeftijd bereiken. Dr. Gunning is niet alleen in ons land een welbekende, maar ook ver over onze gren zen is deze geleerde reeds sedert vele jaren in groot aanzien. De wijdingsuren, die onder zijn leiding staan en die hem opgedragen zijn door de N.C.R.V. vinden in vele kringen groote belangstelling. In levendige herinne ring is nog wel zijn opzienbarende toespraak op Nieuwjaarsmorgen, waarmede hij het nieuwe jaar 1933 inluidde. Even als zijn werk op de kansel vindt ook zijn letterkun dig werk waardeering. Buiten de redactie van het tijdschrift „Pniël" werkt Dr. Gunning aan verschillende boeken, waarvan nu weer ter perse is een werk over den Engelschen Kardinaal John Henry Newman en hierin over zijn leven en werken heel belangrijke gezichtspunten opent. Dr. Gunning werd 23 Januari 1858 te Hil versum geboren, en promoveerde na vol brachte studie in 1881. Hij diende de navol- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN b 60 Cl», per regel WOONT gedurende de R.A.I.-tentoonstellinc te amsterdam in het Optreden van DAJOS BELA en zijn orkest BELL DAVIES and her Louisiana Girls Creoolsch Ballet Diner-dansant: 13.—, f4,— en 15.— Souper-dansant: 13. Carlton-lunchf1.50 Kamer met badkamer en uitgebreid ontbijt. I 6.per persoon. Conferentie- zaaltjes gratis ter beschikking van hotelgas ten DAG EN NACHT GRATIS AUTOSTALLINC gende gemeenten: Wilhelminadorp 1881, Ben nebroek 1884; Gouda 1887; Leiden 1891; Utrecht (1894—1913). Na zijn arbeid te Haar lem en Apeldoorn aanvaardde hij 't beroep naar Serooskerke, waar hij in 1924 na ver kregen emeritaat, afscheid nam, om zich te Bilthoven te vestigen. HET LICHTGERAAKT GESLACHT. In Engeland, als bij ons, is tegenwoordig nogal wat influenza, of griep als u dien naam prefereert. Een Engelsch blad heeft nu aan een be kend dokter gevraagd of een der sexen ge voeliger is dan de andere voor deze infectie. En het antwoord willen wij niet achterwege laten: Het is niet de kwestie zei deze medicus dat mannen lichter geïnfecteerd worden dan vrouwen, of omgekeerd, maar dat de man eerder en meer klaagt. Daar heb je het nou. Maar Engeland is heel iets anders dan Nederland natuurlijk. AGENDA. ZATERDAG 21 JANUARI Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Opvoering van „De opgaande Zon", 8 uur. Luxor Sound Theater: Mata-Hari, gepro longeerd. 2.30, 7 en 9.15 uur. Cinema Palace: „De zwarte Huzaar". Op het tooneel: Marion and Irma, plastische gymnastiek. 2.30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Schone Aben- teuer". Op het tooneel: Maximiliaan Truzzi, koning der jongleurs. 2.30, 7 en 9.15 uur. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. ZONDAG 22 JANUARI Stadsschouwburg: Opvoering van „De Ro zenkrans". 8 uur. Schouwburg Jansweg: „In ieder huwelijk" 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Naar de Koppen snellers van Zuid-Amerika". 11.30 uur. Gem. Concertgebouw: Concert H. O. V. 2.30 uur. Rozekruisers Genootschap, Bakenessergr. 13: Tempeldienstritus. 10.30 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. MAANDAG 23 JANUARI Bioscoopvoorstellingen. I APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) C. G. Loomeyer en Zoon, Barleljorisstr. 11. Tel 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. BIJ FELLE KOUDE ANTHRACIET van FRANS PERQUIN. TELEFOON 10212. DE GEVAARLIJKE AUTODEUR. Men zij toch voorzichtig EEN DOODELIJK ONGELUK. Vrijdagavond om 6 uur stond in een der straten bij het Stieltjesplein te Rotterdam een personenauto. De auto stond aan den verkeerden kant van den weg. In de richting van het Stieltjesplein reed de wielrijder A. K. F. Komijs uit de Heer Danielsstraat. Hij haalde links langs de stilstaande auto uit. toen hiervan het portier aan den kant van den wielrijder geopend werd door den passa gier. Het portier kwam in aanraking met den wielrijder, die languit op de straat viel. Van het Stieltjesplein naderde juist een groote zeswielige vrachtauto. De dubbele achterwielen gingen over het slachtoffer heen. terwijl ook diens linkerarm verbrijzeld werd. K. was op slag dood. Tegen den chauf feur uit Nieuw Helvoet, die met zijn auto aan den verkeerden kant van den weg had gestaan, werd proces-verbaal opgemaakt. Daar ongelukken als dit-, zij het met minder ernstigen afloop, herhaaldelijk voorkomen door het openzwaaien van auto deuren geven wij nogmaals de waarschuwing toch vooral voorzichtig te zijn met het open doen van portieren. PHOHI EEN MAAND STOP GEZET. VERANDERINGEN NOODrG. Bi; de proefuitzendingen met den korte golf zender van de PHAHT is gebleken, dat de zender weliswaar van den langdurigen stil stand geen nadeelen heeft ondervonden, doch dat de gebruikte golflengte van ca. 17 Meter door een inmiddels ingetreden verandering van de Heaviside laag in de atmosfeer ge durende het winterseizoen niet meer op de meest geschikte uren (n.l. de avonduren tus- schen 20 en 23 uur) in Indic wordt ontvangen De proefuitzendingen worden daarom met ingang van 21 Januari a.s. voor den duur van circa een maand gestaakt om aan den zender eenige wijzigingen aan te brengen, waardoor ook met een golflengte van circa 25 Meter zal kunnen worden uitgezonden. De PHOHI zender zal dan gedurende de wintermaanden op 25 Meter golflengte uitzenden en in het zomerseizoen op 17 Meter hierdoor zal dan in beide jaargetijden de ontvangst in Indië ir. de avonduren kunnen worden verzekerd. LANCS DE STRAAT. Asschepoester. Het meisje, dat in een vlug tempo zich niet haar fiets voortbewoog, kon slechts één doel hebben: de ijsbaan. Men zou werkelijk bling geweest moeten zijn. omdat niet bij eersten oogopslag te constateeren. want zoó zïest er geen meisje uit. als ze opgaat naar dancing, of kantoor. Het behoeft hier om geen enkele reden verbloemd te worden, dat zij was om te stelen. Méér dan een voorwaar delijke straf zou geen menschlijk voelende rechter daan-oor op kunnen leggen, want haar coquet mutsje, leikleurige jumper, nog gezwegen van haar koolzwarte lokken en leuke snuit, zouden evenzoovcle verzachtende omstandigheden vormen! Welnu, dit meisje bewoog zich dan voort met flinkcn vaart, maar het tempo werd opgevoerd en ze meende daartoe zeer geldige redenen tc hebben. Schuin-achter haar reed een even kloeke en frissche jongeman, die probeerde haar te benaderen, zoogezegd aan te pappen. Mis schien had deze jongeling verstandiger ge daan geduld te beoefenen, totdat zij beiden -op het ijes waren aangekomen, want de aan- papperij gaat daar zooveel gemakkelijker, maar misschien was hij ook bevreesd voor concurrentie ter plaatse. Hoe het zij. hij trap te nog iets harder en riep nu reeds voor den derden keer: Juffrouw! Juffrouw! Het meisje keek wel om. met boozen blik den vermetele opnemend, maar toen trapte ze weer veel harderOp haar koonen kwam nü reeds de blos. welke het ijs voor haar gereed gehouden had. en haar adem haling ging nü reeds zoo vlug, als of ze een geruime poos had gezwierd. De aanpapper gaf het nog niet op. Het meisje was er ook veel te aardig voor. althans zoo leek het op het eerste gezicht, maar tja, dezulken zijn nu eenmaal onbereken baar: zij schenken haar glimlach en haar gehoor niet aan den eersten den beste. Dit meisje trapte, trapte hard Maar juffrouw, u heeft.... Ze trapte. Ja, ja. ze kende dat blijkbaar. Ze had dit eln ze bad dat, maar ze wilde er niets van weten. Zelfs keek ze niet meer om. Ze trapte, met ginds reeds de vroolijke ijsbaan in het zicht. Dit scheen haar tot nieuwe krachtsinspan ning in staat te stellen. Ze trapte nog harder en toen. eindelijk, gaf de jongeling het finaal op. Niemand kon hem dat kwalijk nemen, zelfs niet het fleurige, aardige meisje. Hij stapte af, wischte zich met een zak doek het zweet- weg en haalde toen zijn schouders op. Hij aarzelde blijkbaar wat hem nu nog te doen stond. Ter linker- en ter rechter zijde van zijn borst hing een schaats en in zijn hand hield hij een derde. Hij keek er naar met beteuterd gezicht. Tenslotte was hij toch ook maar in het bezit van twee bee- nen. Het raadsel loste zich op, toen hij weer aan papte. maar nu bij een agent, die gemak kelijker gehoor verleende. Hij toonde den diender het sierlijkste mo del van een schaats, dat in de geheele stad te vinden was. Dit ding heb ik gevonden, zei hij. en ik wou het teruggeven aan de juffrouw en nu wou ik u vragen, of.... Toen deed de jongeling eenkslaps zeer zonderling. Hij liet den agent zonder verdere opheldering weer staan. En de reden was het meisje. Ze kwam terug, nu heel angzaam rijdend en op den grond zoekend. Hij riep opnieuw: Juffrouw! Juffrouw. Hij hield haar schaats omhoog. Hij reed haar tegemoet. Ze lachten samen. De agent keek hen na. hoofdschuddend en maar weinig begrijpend, toen ze samen, nog lachend, wegreden in de richting van het ijs.. Wat het ijs betreft, dat was gebroken. TON RUYGROK. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. In geval van een onaangenamen smaak of een omvclrickendcn adem helpt de heerlijk verfrisschende Chlorodont-Tandpasta onmid dellijk. Per tube 35 cent. Een proef overtuigt. BIJ FELLE KOUDE ANTHRACIET van FRANS PERQUIN. TELEFOON 10212. Q ie* De aardigheden van de absolute monarchie: Eens Perzischen hoofd redacteurs ervaringen. Voetbal tusschen Nederland en Zwitserland: hoe maken ivc het interessanter? Een F ranselt-Duitsche vaandelhisto rie. De bestaande democratie.... misschien is het voorzichtiger en juister te zeggen: de be staande poging om de democratie te beoefe nenkrijgt tegenwoordig van veel de schuld. Heel begrijpelijk, want het gaat niet zoo best, en dan moet men het bestaande stelsel toch met de blaam belasten! Want wie zou ooit in zijn hoofd halen, haar te wer pen op wat er niet is. Tot de dierbare af wezigen behoort, in ons land zoowel ais in de meeste andere Europeesche staten, de abso lute monarchie. Maar die is er wel in verre landen, onder andere in Perzië. En als ik nu lees wat Reuter seint over de behandeling die de sjah den hoofdredacteur van het Teheransche dagblad „Koesjes" heeft aan gedaan. dan voel ik toch wel een sterke dank baarheid jegens de democratie, die zulke dingen onmogelijk maakt. De hoofdredacteur van „Koesjes" heeft den sjah een telegram gezonden waarin hij hem gelukwenscht met het door hem geno men besluit om zijn „hofmeester" Tsimoer- tasj te ontslaan. Ik denk dat „hofmeester" een seinfout is en dat het een oppercere- moniemeester ten hove, of zooiets betreft. Enfin. Wat doet de sjah in antwoord op deze vriendelijkheid? Hij laat den hoofdredacteur arresteeren en beveelt, dat hij tot straf het plein vóór het hoofdbureau van politie te Teheran moet schoonvegen! Met allen eerbied jegens de staatshoofden van met Nederland bevriende mogendheden neem ik het op voor mijn Telieranschen col lega. Het is mogelijk dat zijn blad niet vol doende aan den naam heeft beantwoord, dat het zich niet koesjes genoeg heeft ge houden, maar daar heeft de sjah natuur lijk een censuur voor. Dat heeft er dus niets mee te maken. Ook is het mogelijk dat de hoofdredacteur de zending van dien geluk- wensch ironisch heeft bedoeld. De hemel weet wat voor hof in triges en andere ver wikkelingen er wel allemaal aan het ontslag van den heer Tsimoertasj zijn voorafgegaan. Maar zelfs de oude Bourbons en Valois, zelfs de Groote Frits en Napoleon, die allen erg absoluut deden en meermalen lieden ont sloegen, omdat zij slecht geslapen hadden of kiespijn hadden of het gezicht van den man hun niet aanstond, zouden iemand niet ge arresteerd hebben omdat hij hun een tele gram van gelukwensch had gestuurd. En ze ker zouden ze hem niet deswege een plein hebben laten aanvegen. Er zijn grenzen, maar blijkbaar niet in Perzië. Vanzelf denkt men er aan hoe hier in Nederland zooiets, stel dat het mogelijk was, zou opgevat worden. Het schijnt een beetje moeilijk om u 't in te denken. Hoe zou de eigengereide, tot kop pigheid en ruzie zoo sterk geneigde Hollan der trouwens reageeren op de wat minder dwaze maar even krasse andere machtsmidde len van een absoluten monarchof een dic tator, hetgeen in de practijk op hetzelfde neerkomt? Ik ken verscheidene menschen, die tegenwoordig zweren bij de dictatuur, maar als ik eraan denk hoe zij zelf die zou den verdragen, schiet 'k in den lach. Merk waardig dat juist lieden, die zoo vervaarlijk op hun rechten staan en overal verhaal op willen hebben, het geestdriftigst zijn over de dictatuur! Zouden zij er misschien bij bedoelen: „mits ik dictator ben"? Dan is het begrijpelijk. Anders snap ik het niet. Ik zie ze al, als ze niet meer kunnen „kanke ren", omdat de muren ooren hebben onder een dictatuur. Ik zie ze al, als ze niet meer over alles en nog wat kwaje ingezonden stukken kunnen schrijven. Als hun zoons drie jaar dienstplicht krijgen in het leger. Als er ieder oogenblik een onaangenaam de creet kan loskomen, dat hen belemmert in hun zaken, en dat eenvoudig gehoorzaamd moet worden, zonder geklets en zonder dat zij iets van de voorbereiding hebben gewe ten, laat staan er eigen invloed op kunnen uitoefenen. Ik zie ze al. Zoo'n Perzisch staaltje heeft z'n eigenaar dige opvoedende waarde. Je denkt weer eens goed over de poging-tot-democratie. Goed denk ik ook over de elf Zwitsers, die morgen tegen Nederland komen voetballer- Dat zijn optimisten. Viermaal hebben ze nu in Amsterdam verloren, vijfmaal zijn de on zen in Zürich geslagen. Meer wedstrijden zijn er niet tusschen Nederland en Zwitser land gespeeld, en alle deskundigen zijn het erover eens dat het groote klimaatsverschil tusschen onze natte polders en het berg achtige Zwitserland de oorzaak is, van de hardnekkige en steeds zeer besliste ne derlagen der bezoekers. Toch komen die Zwitsers maar weer terug. Eén voordeel is er voor hen: een slecht figuur kunnen zij hier onmogelijk slaan. Als ze verliezen zal ieder een zeggen dat het aan het klimaat ligt. Mocht het vriezend weer in hun voordeel blijken ('t is in elk geval nu heel wat droger dan anders) zoodat zij gelijk spelen of mis schien zelfs winnen, dan staat hun een glo rieuze ontvangst te wachten in hun vader land, waar niemand meer op succes rekent. Bijna zou ik het hun toewenschen, ook omdat de vervelende eentonigheid van dezen cyclus eindelijk eens verbroken moet worden. Voor Nederland zou het evenwel naar we zen. Want voor ons elftal is er morgen geen eer te behalen. Wint het, dan zegt iedereen: „Nou ja, in Zürich zouden ze weer zwaar er van langs gekregen hebben." Speelt het ge lijk of verliest het. dan zal het Maandag geen prettige pers hebben, cn de een of andere Van Nellen of Weber zal zijn plaats moeten verliezen omdat-ie niet eens in zijn eigen klimaat kan winnen. Wat moet er eigenlijk op den duur gebeu ren als dit zaakje zich op den traditioneelen voet blijft voortzetten? Ik voorzie dat de pu blieke belangstelling sterk zal dalen. Eer Ne derland en Zwitserland elk tien maal „thuis" hebben gewonnen zullen de tribunes ont volkt raken. Zooiets is niet grappig meer. Wat dan? De beste oplossing lijkt mij, de wedstrijden tusschen de twee landen voort aan in een neutraal klimaat te laten spelen. Bijvoorbeeld in Parijs. Of de spelers zouden er hun zomervacanties aan moeten besteden om eerst in het andere land te gaan kli- maatschieten. Of Zwitserland moet ergens een diep poldertje uitspitten, en Nederland bevorderen dat de berg te Amsterdam, door het Comité d' Initiative voorgesteld, ten snelste wordt opgeworpen, met een pla- teau'tjc bovenop voor onze nationale schop- pers. Zooals het tot dusver geweest ls, kan het In elk geval niet blijven doorgaan en ik verwacht energieke maatregelen van den heer Karei Lotsy. ingeleid met zijn bekende. zoozeer-bezielende invocatie „Kerels! om verbetering in den wantoestand te bren gen. In afwachting ga ik alvast maar niet naar den wedstrijd NederlandZwitserland kijken, en als de heer Hollander begint met: ..De Zwitsers zien er bleek uit, hun knieën knikken lichtelijk"of iets dergelijks, zet ik morgen de radio liever ook maar dadelijk af. Het grapje van voetbal zit 'm tenslotte in de spanning, in de onzekerheid over het re sultaat. en niet- in de climatorische verschil len tusschen Nederland en Zwitserland. Het zwerven is mij lief in deze rubriek, en zoo begeef 'k mij thans, van Teheran via Amsterdam en Zürich, naar Parijs. Daar heb ben ze niet. alleen een fantastisch-groot te kort op hun staatsbegrooting, maar ook een Duitsch vaandel dat ze eigenlijk niet ver overd hebben. Het werd gevonden in 1920-. toen te Saint Leonard nog een aantal lijken van Duitschers was ontdekt. Het vaandel van het zooveelste bataljon van een Prui sisch garderegiment was om eert der licha men gewikkeld. Het werd opgezonden naar de vlaggen-tentoonstelling in het Hotel des Invalides te Parijs, waar alle ouwe vaandels, die Napoleon veroverd heeft, ook hangen, en kreeg er zijn plaats. Later vroeg Von Hin denburg of-ie het terug mocht hebben, cn nu heeft de voorzitter van den Franschen bond van Oorlogsverminkten, minister-presi dent Paul-Boncour voorgesteld, dat een deputatie van de Pransche oud-strijders „een enorme deputatie" het naar Berlijn terug zal brengen. De bedoeling ls: verbroe dering met de Duitsche oud-strijders. In Duitschland voelen ze er ook voor. Nu, als het werkelijk verbroederend werkt is Ce hopen dat het gebeurt. Eerlijk gezegd hjkt. een verbroedering door middel van een strijdsymbool mij wel een beetje vreemd. Maar de mcnsch is een vat vol tegenstrij digheden, zoodat dit misschien juist logisch is. Die Pransche voorzitter van dc Oorlogs verminkten bedoelt het in elk geval goed, want hij wil dat „zij die bij ondervinding weten welk een schande en ellende dc oorlog is" met elkaar in contact zullen komen. Pre sident Von Hindenburg zou het vaandel dan in ontvangst moeten nemen. Ik zou haast wenschen dat de Duitsche en Fransche oor logsverminkten dan gezamenlijk nog eens een bezoek aan Nederland brachten, en aan Zwitserland en eenige andere ex-neutrale landen, niet alleen om hun verbroedering te toonen, maar vooral om aan zooveel men schen hier, die met geen mogelijkheid dc realiteit schijnen te kunnen beseffen, te laten zien niet alleen, wat een voorlog is. maar ook wat zijn nalatenschap beteekent Moge het vaandel-bezoek ten goede wcr-> ken! OPTIMIST.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5