UIT HET BUITENLAND DE PROFEET VAN WALES IN ACTIE. PUROL er op! RAARLEM'S DAGBLAD TWEEDE BLAD DINSDAG 24 JANUARI 1933. De Engelsch-Amerikaansche conferentie voor de oorlogsschulden in Maart. Ook economische kwesties aan de orde. - Constitutioneele wijziging in de Vereenigde Staten. Vervroegde in functietreding van den president. Uit Genève: Nederlandsche gedelegeerden over de veerfig- urige werkweek. Q HET BELANGRIJKSTE NIEUWS AMERIKA Te Londen werd Maandag officieel mede gedeeld dat de Amerikaansche staatssecreta ris Stimson den Engelschen ambassadeur te .Washington, Lindsay, Vrijdag j.l. een „aide mémoire" heeft overhandigd, waarin ver klaard wordt dat Roosevelt zich er over zou verheugen, indien hij begin Maart den ver tegenwoordiger van Engeland te Washington zou kunnen ontvangen voor een bespreking over de Engelsche oorlogsschulden. Roosevelt wenscht er evenwel de aandacht bp te vestigen, dat de besprekingen dei- kwestie van de oorlogsschulden afhankelijk Is van onderhandelingen over economische kwesties en dat derhalve ook economische experts moeten worden afgevaardigd om te onderhandelen over de methodes ter ver betering van den toestand. Dit „aide mémoire" is tegen de verwach ting in Maandag niet in de bijeenkomst van het Engelsche kabinet besproken. Het groote succes van Engeland bestaat hierin, dat de voorstellen van Roosevelt vér uitgaan boven de oorspronkelijke. Aangenomen wordt dat de Engelsche ambassadeur te Washington op dracht zal krijgen vast te stellen, welke eco nomische kwesties Roosevelt ter conferentie zal willen behandelen. In de Vereenigde Staten Is thans een In grijpende constitutlonneele wijziging inge voerd, welke van groote beteekenïs is voor het politieke leven. De Staat Missouri heeft als 36ste van de 48 staten het 20ste amendement op de grondwet" aangenomen, waardoor de ver- eischte 3 4 meerderheid verzekerd is. Bij dit amendement wordt voorgesteld dat het con- grens ieder jaar op 3 Jan. bijeenkomt en dat een nieuwgekozen president niet. zooals tot nu toe in Maart, doch reeds op 20 Januari zijn functie aanvaardt. Voorts wordt bepaald, dat, indien een nieuw gekozen pres. voor de aanvaarding van zijn functie overlijdt de eveneens nieuwgekozen vice-president de bevoegdheden van den president overneemt, tot het congres een nieuwen president zal hebben gekozen. Daar de grondwetswijziging pas op 15 October 1933 van kracht wordt, blijft het in het geval Roosevelt zooals het was. m «e GENèVE. Op 'de technische conferentie voor de 40- tirige werkweek te Genève was de vraag aan de orde, of conform het voorstel van het In ternationaal Ai'beidsbureau de kleine bedrij ven beneden de tien arbeiders buiten de in ternationale regeling moeten worden gelaten De directeur-generaal van het Nederland sche departement van Arbeid, ir. Hacke, aldus lezen wij in de Tel., heeft over dit onder werp een rede gehouden, waarin hij een aantal bezwaren besprak. De heer Hacke was van meening, dat men bij het aanleggen van een criterium der kleine bedrijven geheel anders te werk moet gaan. Het kan bijv. gebeuren, dat toepassing van de 40-uren- week ifi kleine bedrijven met bijv. vijf ar beiders mogelijk is, zooals in een slagerij of schoenmakerij, terwijl daarentegen deze ver korting van den arbeidstijd niet mogelijk is in bedrijven van 15 a 20 arbeiders, waar de arbeidsverdeeling aeer sterk is ontwik keld. Sluit men van de conventie, aldus de heer Hacke, bepaalde bedrijven uit, die den grooteren ondernemingen concurrentie aan doen, dan wijzigt men de tegenwoordige con- currentie-mogelijkheden der bedrijven. Het zal dan kunnen voorkomen, dat een groot bedrijf zich splitst in verschillende kleine ondernemingen om aan de werktijdverkorting te ontkomen. Wel neemt men als regel aan, dat de groote ondernemingen beter tegen de concurrentie zijn opgewassen dan de kleinere maar deze veronderstelling is niet altijd juist. De heer Hacke wees in dit verband op het bakkerijbedx-ij f Hij ziet op het oogenblik nog geen bevre digende en aannemelijke oplossing voor deze moeilijkheden. De Nederlandsche arbeidersgedelegeerde de heer E. Kupers, toont aan de hand van tal van cijfers aan, dat, indien de bedrijven met minder dan tien arbeiders buiten de conventie zouden vallen, een belangrijk aantal arbeiders niet van de verkorting van den werktijd zou profiteeren. In Nederland zouden 30 pet. d.w.z. ongeveer 280.000 arbei ders, buiten de regeling blijven. De heer Kupers vreest, evenals de heer Hacke, de concurrentie der kleine bedrijven. Ook voor de seizoensbedrijven zou de voorgestelde be paling op groote moeilijkheden stuiten, waar bij ook de loonfactor onoverkomelijke moei lijkheden zou opleveren. Spr. -acht het uit gesloten, verschillende loonen te bepalen, naar gelang van het effectief der arbeiders en concludeert, dat de conventie van toepas sing moet zijn op alle bedrijven, onverschil lig hun belangrijkheid. Een besluit over deze kwestie is nog niet ge nomen. Aan de regeeringen zal verzocht wor den, haar standpunten ten opzichte van dit vraagstuk uiteen te zetten. Genève. Controle op de naleving van het ontwapeningsverdrag. Het presidium van de Ontwapeningsconfe rentie, waarin 18 regeeringen zijn vertegen woordigd, is Maandag na een vrij langdurige onderbreking weer bijeen gekomen, om de hervatting der werkzaamheden van de Ont wapeningsconferentie voor te bereiden. De Duitsche regeering wordt vertegenwoordigd door ambassadeur Nadolny. Begonnen werd met een bespreking betreffende het verdrag voor de wapeningscontrole. Bij dit verdrag wordt voorzien in de samenstelling van een internationale commissie de ten uitvoerleg ging van het a.s.ontwapéningsverdrag, terwijl een onderzoek zal kunnen worden ingesteld, wanneer een staat het verdrag schendt of dreigt te schenden. Voorts zal de commissie tot taak hebben het ontwapeningsverdrag te herzien, zoo mede de verdere etappes van het verdrag voor te bereiden. Rusland. Concessies voor de geestelijken te Moskou. Bij het dezer dagen ingevoerde passenstel- sel om de steden te zuiveren vaxi onge- wenschte elementen worden volgens Reuter aanmerkelijke concessies gedaan aan de gees telijken. Alle geestelijken, die actief hun functies uitoefenen, zal het toegestaan zijn, hun diensten als gewoon te blijven uitoefe nen in de honderden kei-ken, die te Moskou nog steeds open zijn, in weerwil van hun op positie tegen de regeeringspolitiek met be trekking tot den godsdienst. Duifschlamd. 118 arrestaties in Berlijn. Het Berlijnsche politiepresidium deelt me de, dat Zondag te Berlijn 118 personen zijn gearresteerd, waarvan 108 communisten en de overige tien nationaal-socialisten en leden van andere partijen. De meeste gearresteer den werden in den loop van den afgeloopen nacht weer vrijgelaten. In bewaring bevin den zich nog 52 communisten, die zich te ver antwoorden zullen hebben wegens het on bevoegd dragen van wapens, het vormen van verboden demonstraties en het verstoren van de openbare orde en veiligheid. Schleicher principieel tegen partij demonstraties. Van welingelichte zijde verneemt V.D. dat Rijkskanselier von Schleicher van meening is, dat opmarschen als die der nationaal-socia listen op Zondag principieel ongewenscht zijn. Nadat evenwel tal van bedreigingen van Communistische zijde waren geuit, heeft de Rijkskanselier in het belang van de autoriteit van den staat zich niet willen laten beïnvloe den door communistischen druk en den reeds toegestanen opmarscli niet willen verbieden. Wat betreft de geruchten dat Strasser Vrij dag een onderhoud met von Schleicher zou hebben gehad, wordt van toonaangevende zijde verklaard, dat aldaar van een dergelijke bespreking niets bekend is. N. S. D. A. P. sterker dan ooit, volgens Hitier. Het Rijksbureau der N.SD.A.P. deelt mede: Maandag heeft te Berlijn in aan wezigheid van Adolf Hitler te Bei-lijn in aan- leiders-bijeenkomst plaats gevonden. Hitier heeft een breedvoerig overzicht gegeven van den polifcieken toestand en de daaruit voort vloeiende conclusies uiteengezet. In zijn redevoering, welke twee uren Maandag heeft geduurd, heeft Hittler uiteengezet, dat naar alle aanwezig zijnde voorteekenen de politieke situatie voor de beweging thans zeer gunstig is te noemen. Na de gebeurtenissen in de afgeloopen maand staat de nationaal socia listische partij er beter en sterker voor dan ooit te voren. De NSDAP en niet in het minst het optreden van het geheele leiders corps hebben de hoop van onze tegenstanders te schande gemaakt. De leider besloot zijn toespraak met te wijzen op de groote historische taak. waar voor de SA en SS als politieke soldaten der Duitsche volksbeweging geplaatst zijn. Griekenland. Het parlement ontbonden. Op verlangen van den Griekschen staats president Zaimis kwam Maandagmiddag naar V. D. uit Athene meldt de senaat bijeen met het doel tot ontbinding van de Griek- sche Kamer te besluiten en nieuwe verkie zingen onder leiding van Venizelos te doeix uitschrijven. De nieuwe verkiezingen zullen naar alle waarschijnlijkheid op 5 Maart worden gehouden. De oppositie beschouwt het optreden van Venizelos als revolution - nair en in strijd met de grondwet. Er wordt zelfs gesproken van een politieken staats greep. Meer dan. een derde der afgevaardigden van de oppositie, met inbegrip van Tsaldaris en Metaxas, heeft een voorstel ingediend, waarbij geëischt wordt den staatspresident wegens openlijke schending van de grondwet voor een speciale rechtbank te dagen. Tsaldaris veroordeelt de politiek van Veni zelos en verklaart deze politiek der bevolking onwaardig. Nader wordt gemeld: De op verlangen van staatspresieent Zaimis bijeengeroepen senaat heeft met 72 tegen 20 stemmen besloten tot ontbinding van de ka mer. De nieuwe verkiezingen zijn vastgesteld op 5 Maart. Spanje. Nuttelooze vlucht van monarchisten. Reuter meldt uit Madrid dat de uit Villa Cisneros ontvluchte gedeporteerde monar chisten, die door Portugal werden uitgeleverd, te Cadix zijn aangekomen. Zij zullen thans te Madrid worden berecht. TsjeebtvSlowafeije. Oud-generaal Gajda bij de putsch van Bruenn betrokken? Oud-generaal Gajda, die te Sjasjtin in Slowakije voor een vergadering een rede had gehouden, is aldaar gearresteerd en onder sterke bewaking naar Brünn overgebracht. Bij het verhoor te Brünn verklaarde Gajda, dat hij den overval op de kazerne beschouwde als een particuliere onderneming van den door de justitie gezochten onruststoker Kob- zinek, en dat hij de daad ten zeerste ver oordeelde. Iets dergelijks kon slechts door een waanzinnige ondernomen worden en de partij van Gajda had er niets mee te maken. Kobzinek en de neef van Gajda. Geidel, zijn per auto naar Bruen gevlucht. Daar hebben zij een apotheker bij wien Geldel vroeger in dienst is geweest een groote som gelds afgeperst, waarna zij naar de Oostcn- rijksche grens zijn gereden. Dr politie neemt, aan dat zij reeds in Oostenrijk zijn aange komen. Japan. Overval beraamd op Ameri kaansche consulaat te Yokohama. De Amerikaansche ambassadeur tc Tokio heeft het staatsdepartement telegrafisch medegedeeld, dat de anti-Amerikaansche stemming in Japansche arbeiderskringen van Yokohama een zoodanigen omvang heelt aangenomen, dat de vrouwen der consulaire ambtenaren Zaterdag Yokohama hebben moeten verlaten. De Japansche politie heeft- het consulaat er van op de hoogte gesteld, dat de arbeiders der stad een aanslag op het Amerikaansche consulaat beraamden. De politie is er in ge slaagd den overval te verhinderen. 145 per sonen zijn gearresteerd. China. Geen aanslag op den premier van Mandsjoekwo. De Japansche Mmister van Buitenland- sche Zaken Oetsjida ontving een telegram van den Japanschen buitengewonen gezant te Tsjangtsjoen, generaal Moeto, waarin deze verklaart dat de berichten omtrent reen aanslag op zijn persoon of op den Mandsjoe- rijschen Minister-President onjuist zijn. DE „MALYGIN" HERSTELD? MOSKOU, 23 Januari (V. D.) Volgens een te Leningrad ontvangen radio-bericht heeft, de ijsbreker „Malygin" medegedeeld, dat zijn machinekamer vrij is van water en ijs. Het reparatiewerk onder de waterlijn zal door het machinepersoneel van de Malygin zelf worden hersteld. JIMMY WALKER HUURT EEN VILLA IN CANNES. NICE, 23 Januari (V. D.) De gewezen bur gemeester van New-York, die in de afgeloo pen weken verblijf heeft gehouden in een hotel in Cap d'Antibes, heeft thans te Can nes een villa gehuurd voor den tijd van een jaar. Van den nationaal-socialistischen hoogtijdag in Berlijn. Adolf Hitler voert het woord aan het graf van Horst Wessel. „1932 was een jaar van dwergen." CVan onzen correspondent). Lloyd George. LONDEN, Januari. Lloyd George heeft zijn 71ste jaar ingezet met een politieke redevoering van ongemee- ne kracht voor de kudde van Noord Wales, waar zijn district is en waar hij geloofd, ver trouwd en aangebeden wordt nu al bijna een halve eeuw lang zooals nooit een poli ticus is geloofd, vertrouwd en aangebeden. Meer dan 7000 menschen, moeders en kinde ren inbegrepen, hebben volgens de kranten naar hem geluisterd. Lezen hetgeen Lloyd George heeft gezegd Is als een hartverster king, die zooveel beter smaakt dan het lauwe water dat de huidige regeering als God's water over God's akker laat stroomen. Lloyd George heeft in zijn late dagen zelf akker bouw ter hand genomen en hij heeft zoo goed leeren beseffen dat de akker niets voort brengt wanneer hij wordt behandeld of liever aan zijn lot wordt overgelaten in de hoor» dat een wonder het kostelijk gewas als vanzelf zal doen ontspruiten. In zijn kritiek op de re geering was het vooral dat gebrek aan door tastendheid en die afwachtende houding, welke Lloyd George veroordeelde in zijn ouden, onverbeterlijken stijl en met zijn rijk dom van beeldspraak, veelal ontleend aan den Bijbel. Balwin had gevraagd, zeide hij. om drie jaar proeftijd voor tarieven. Kon Baldwin het dood kloppertje bewegen deze drie jaren lang niet door de balken te boren? Hij herinnerde er aan dat MacDonald om 10.000 had gevraagd om werk te brengen voor 3.000.000 werkloozen. Van die som zou het graafschap Caernarvon 30 ontvangen, een zeer toepasselijk cijfer. Want waren 30 zilverstukken niet 2000 jaar lang de stan daardprijs geweest voor elk verraad? Dat was MacDonald's bijdrage voor het vraag stuk der werkloosheid. Ze kwam van don man die nog slechts eenige jaren geleden verantwoordelijk was voor het Labour- program dat werk had mosten verschaffen op groote schaal met nlanncn voor nationale outillage en ontwikkeling. Dit program was nu geschrapt door den man. die op hetgeen het beloofde naar den voornaamsten zetel dei- macht was geheschen. Nu bespot hij het en veroordeelt hij grimmig hen die er ^ooi- pleiten. Loyd George zeide niet voornemens te zijn op pensioen te gaan nu hij den 70-jarigen leeftijd heeft bereikt. En zijn beeld kiezend voor een gehoor dat grootendeels uit men schen van het land bestond verklaarde hij te zullen blijven werken op den grond in de hoop wat van den oogst te zullen binnen.- halen en te kunnen toezien dat hij belandde in de schuren van de bevolking van alle klas sen en niet alleen in de kelders der weinigen. Van 1932 verklaarde hij dat het een jaar van kleine mannen was geweest, dwergen die in alle landen druk bezig waren geweest de za ken van de wereld in het honderd te sturen. En 1933 zou worden wat men er van maakte. De regeering kenschetste hij als een hond, die oude beenderen opgroef en ze smakelijker vond naarmate ze ouder en rotter waren. Het was een regeering die zich liet bezielen door de mislukkingen van het verleden in plaats van door de idealen van de toekomst. Nooit ook was het verschil tusschen woord en daad zoo groot geweest als in het geval van de tegenwoordige regeering. Baldwin had goede bedoelingen- Zijn instinct bedroog hem zel den. Maar het bleef onvruchtbaar bij zijn gebrek aan activiteit. Met MacDonald had hij gemeen en het verklaarde wellicht hun vriendschap de gedachte dal gevoelens, uitgesproken in hoogdravende taal, het P.ljk der Hemelen nader zouden brengen en dat er verder niets behoefde te worden gedaan om zijn komst te verzekeren. De liberale afdeeling van het district, waar Lloyd George heeft gesproken, heeft het idee dat deze niet langer voor leiderschap be schikbaar is als ondenkbaar van de hand ge wezen. Ze heeft het initiatief genomen voor hereeniging der liberale machten ln het land tegenover de regeering. De profeet van Wales behoeft maar even den mond te openen om zulk een beweging aan den gang te zetten. Er is geen twijfel aan dat de meeste andere af- deellngen in het land van harte mee willen doen. Men moet afwachten hoe Sir Herbert Samuel en zijn groep in het Lagerhuis dc be weging zullen begroeten. A. K. VAN R. ZEVEN DOODEN BIJ DIJKDOORBRAAK. DRAMA IN SYDNEY. SYDNEY, 23 Januari (V. DJ Bij een hevige onweersbui, welke Maandagochtend dc om geving van Sydney heeft geteisterd, rijn ze ven personen om het leven gekomen. Dc storm heeft een dijkdoorbraak veroorzaakt bij Sydney. Menschen die een uitstapje maak ten werden verrast, waarbij een uit vijf per sonen bestaande familie en drie jongens door den stroom werden meegesleurd. Met uit zondering van een 16-jarig meisje zijn allen om het leven gekomen. DE TRAANGASAANSLAG IN HET WEENSCHE WARENHUIS. OOSTENRIJKSCHE NAZI'S GEARRESTEERD WEENEN. 23 Januari. (Reuter!De politic is er ln geslaagd een aantal nationaal-socia listen te arresteeren, die er van verdacht worden op 19 December jl. don traangas aanslag te hebben gepleegd in hot. warenhuis Gerngross alhier, waardoor groote verwar ring was ontstaan en de hulp van dc brand weer moest worden ingeroepen om het ge bouw te zuiveren. De verdenking was reeds terstond op dc Oostenrljkschc nazi's gevallen, daar deze een uitgebreide actie waren begonnen om Jood- sclie winkels tc boycotten. AUTOBUSSTAKING IN LONDEN OPGEHEVEN. LONDEN. 23 Januari (Reuter). Het auto- buspersoneel, dat als protest tegen een nieu we dienstregeling een wilde staking was be gonnen. heeft hedenavond besloten morgen het werk te hervatten. Hedenmorgen waren reeds eenige honderden personen weer aan den arbeid gegaan. OPENING DER HEILIGE DEUR IN ROME. ROME, 21 Januari (Reuter). De Paus zal persoonlijk de Heilige Dour in de Si. Pieter aan den vooravond van het Heilige Jaar. dat op l April a.s. aanvangt, op plech tige wijze openen. In de andere drie patriarchale basilieken zal de Heilige Deur door pauselijke legaten op denzelfdcn dag geopend worden. GALSWORTHY. ZIJN TOESTAND ZWAKKER. LONDEN. 23 Januari (Reuter). Galsworthy van wiens ziekte reeds melding is gemaakt, was hedenavond zwakker. Zijn toestand wekt ernstige bezorgdheid. ANTI-ENGELSCHE STEMMING IN EGYPTE. CAIRO, 22 Januari (Reuter). Onder den dienst in de Hoessein-moskee riepen de ge- loovigen op verzoek van oud-premier Nahas Pasja in koor „God bevrijde ons van de Im perialistische Britten". Bij het einde van de gebeden stond Nahas Pasja op on riep met luider stem: Gij allen, die in God gelooft, herhaalt met mij nog op dezen laatsten dag van Ramadan de verzuchting, dat God ons van de Engelschen moge bevrijden. VIER GELEERDEN BIJ EXPLOSIE GEDOOD. GEHEIMZINNIG ONGELUK IN MOSKOU. MOSKOU. 21 Jan. (V.D.) Vrijdag zijn in Moskou de 4 geleerden, n.l. Kurnecow, Gor- boenow, Grebensjikow en Popow ter aarde besteld, die bij experimenten met electricl- teit om het leven zijn gekomen. Behalve deze vier geleerden zou nog een groep van 6 ar beiders, die aan de experimenten hadden deelgenomen, zijn omgekomen. Van officieele ziide wordt geen enkele medcdceling gedaan over de oorzaak van hun dood. Volgens par ticuliere mededeelingen zou een explosie ont staan zijn bij proefnemingen betreffende een uitvinding op militair gebied. Een bevestiging van deze mededeelingen van officieele zijde kon niet worden ver kregen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Als Uw Handen ruw zijn of gesprongen en Uw Lippen schraal en pijnlijk: maar vooral ook bij brand- en snijwonden. ontvellingen en allerlei huidverwondingen Het verzacht eri geneest. AGENDA. Heden: DINSDAG 24 JANUARI Stadsschouwburg: Gem. Volksvoorstelling Amor in de pastorie. 3 uur. Luxor Sound Theater: Mata-Hari, gepro longeerd. 8.15 uur. Cinema Palace: „De zwarte Huzaar". Op het tooneel: Marion and Irma. plastische gymnastiek. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: „Das Schone Aben- teuer". i")p het tooneel: Maximiliaan Truzzi, koning der jongleurs. 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 25 JANUARI Stadsschouwburg: Het Schouwtooneel „De Doofpot" 8 uur. Bioscoopvoorstellengen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST) C. G. Loomeyer en Zoon, Barteljorisstr. 11. Tel. 10175. Park-Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5