BLUE BAND NIVEA Wat meer handelsbeweging in het najaar. WEET WAT U EET De mensch en zijn huis. Tegen ruwe huid HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 24 JANUARI 1933. Maar niet in den uitvoer. Wij zijn ver achtergeraakt. Op 16 Januari 1933 is in een Bijlage bij de Maandstatistiek van den in-, uit- en doorvoer over December 1932, een overzicht gegeven van het Nederlandsche handelsverkeer in 1932. Uit deze publicatie blijkt o.m., dat aan de daling der absolute kwartaalcijfers van in voer plus uitvoer, die zich, van het vierde kwartaal van 1929 af onafgebroken voor deed, voorloopig een einde is gekomen. Met behulp der indexcijfers voor groothandelprij- zen kon in het vorige kwartaaloverzicht reeds een toeneming van de totale handelsbeweging worden vastgesteld, thans wijzen de cijfers, niet omgerekend met het index-cijfer, reeds een toeneming van 10 procent uit. Het blijft vooralsnog gevaarlijk, op grond dezer cijfers aanstonds te concludeeren, dat een betere economische toestand zou zijn ingetreden. In de eerste plaats, omdat zich met be trekking tot de ontwikkeling der handels cijfers. in de naaste toekomst nog niets laat voorspellen, maar voorts, omdat de maand cijfers, waarop het kwart aalgegeven berust, een grilligen loop hadden. In October, No vember en December 1932 bedroeg de invoer resp. 117, 106 en 107 millioen en de uitvoer resp. 82, 70 en 70 millioen gulden. Daaruit volgt, dat zoowel bij den invoer als bij den uitvoer de maand October in zeer bijzondere mate heeft bijgedragen tot het gunstige eind resultaat. De maand December heeft, in te genstelling met de onmiddellijk voorafgaande jaren, cijfers te zien gegeven, welke lagen bo ven het maand-minimum gedurende 1932. De opleving in het laatstverstreken kwartaal was evenwel niet in staat aan het jaar 1932 als geheel een handelsomvang te geven, die te vergelijken zou zijn met dien der vooraf gaande jaren. Met een totale handelsbeweging van 2145 millioen gulden blijft deze ver achter bij de jaren 1924 tot en met 1930, wat duidelijk blijkt uit onderstaande gegevens. Totale in- en uitvoer in' mill. gld. 1924 4024, 1925 4263. 1926 4191, 1927 4449, 1928 4670, 1929 4744 1930 4138, 1931 3206, 1932 2145. Wel namen invoer en uitvoer beide in het vierde kwartaal van 1932 in absoluten zin toe, doch de invoer sterker (n.l. met 12.3 pro cent) dan de uitvoer (slechts met 6.8 procent) In zooverre is daarin een tegenstelling gele gen met het voorafgaande kwartaal, toen het juist de uitvoer was die toenam, terwijl de invoer verminderde. Indien men rekening houdt met de geheele jaren, dan blijkt de invoer van 1931 op 1932 te zijn teruggeloopen van 1893 tot 1299 millioen gulden (d. i. met ruim 31 procent) en de uitvoer van 1313 tot 846 millioen gulden (d. i'. circa 36 procent). De uitvoer is dus zwaarder getroffen dan de invoer. Het invoersaldo, volgens de waarde, was vooral in de laatste twee kwartalen van 1932 ongekend laag. Gezien over het geheele jaar was het invoersaldo 453 millioen gulden tegenover 580 millioen gulden in 1931. Nu dient men aan dit gegeven op zichzelf slechts een beperkte beteekenis toe ie kennen, wat duidelijk blijkt, wanneer men het percentage van den invoer, gedekt door uitvoer, berekent. Dit bedroeg, ondanks de absolute laagte van het invoersaldo. in 1932; 65.1 tegen 69.4 in 1931, hetgeen niet behoeft te verwonderen, aangezien immers de beteekenis van een zeker invoersaldo geheel afhangt van de absolute grootte der cijfers van in- en uitvoer. Uit de cijfers van den invoer, verdeeld over de bekende 15 groepen, blijkt, wanneer men die van 1932 en 1931 vergelijkt, dat allerwege een groote vermindering in gewicht en waar de is vast te stellen. Ten deele moet hierin een gevolg worden gezien van de in den loop van 1932 op steeds meer goederensoorten toegepaste contingenteering. op welker re sultaten ik reeds meer dan eens de aandacht vestigde. In alle kwartalen van 1932 bewoog zich de invoer van fabrikaten op een veel lager niveau dan in 1931. Opvallend is daar bij, zoowel voor de voedingsmiddelen en dran ken, als voor de overige fabrikaten, de plot selinge sprong van het vierde kwartaal van 1931 op het eerste kwartaal van 1932. Bo vendien is het van belang te constateeren. dat de hier naar voren gebrachte verschijn selen zich zoowel wat betreft het gewicht, als de waarde voordoen. Tenslotte verdient nog de aandacht, dat in de fabrikaten de toe name van den invoer in het vierde kwartaal van 1932, in vergelijking met de voorafgaan de kwartalen ook merkbaar is. evenals in de algemeene handelsbeweging. Ook voor den uitvoer is nagenoeg in alle gevallen een achteruitgang in gewicht en waarde vast te stellen. De eeni'ge uitzonde ring daarop vormen de onbewerkte en half- bewerkte stoffen van plantaardige herkomst, waarvan het gewicht een kleine vermeerde ring onderging, doch de waarde niettemin daalde. Wat betreft den uitvoer der fabrika ten, is ook hier een regelmatige achteruitgang van kwartaal tot kwartaal merkbaar in 1931 en 1932 (behalve het laatste kwartaal van 1932), evenwel met een minder markanten sprong van het eene jaar op het andere, dan voor den invoer der fabrikaten kenmerkend bleek. Een eenigszins meer gedetailleerd overzicht van den uitvoer van eenige belangrijke fa brikaten onzer industrie geeft onderstaande tabel. In mill. gld. 1931 1932 Uitvoer fabrikaten 773 480 Radio-artikelen 49 38 Kat. Manufacturen 48 24 Metaaldr. gloeilampen 13 7 Margarine 26 136 6 75 Overige fabrikaten 637 405 De verschillende belangrijke Nederlandsche industrieën zijn wel heel zwaar getroffen in hun buitenlandschen afzet. Zoo is dan ook mogelijk dat, terwijl de totale' uitvoer voor fabrikaten terugliep tot 62.1 procent van 1931, die van" de overige fabrikaten" „slechts" daalde tot 63.6 procent. MOLLERUS INT. ROODE HULP. PROTESTVERGADERING. Maandagavond werd in het gebouw Olym- pia door de Intern. Roode Hulp een protest vergadering belegd in verband met de ge vangenhouding van kameraad v. Boheemen, die, als verdacht van den doodslag op agent Baas in September van het verleden jaar, nog steeds gevangen gehouden wordt. Na opening door den voorzitter van de I. R. H., afd. Haarlem, den heer C. Rose, ver kreeg kameraad van Campen het woord die sprak over zijn gevangenhouding en het werk van de I. R. H. Hij besprak de verhouding van de arbei ders tot de I.R.H. en wekte tot lidmaatschap op, en behandelde de actie tegen de klassen justitie. Kameraad Wehnes, voorzitter van het W. S. C., sprak over de eenheid der arbeiders klasse en den ondergang der kapitalistische. Hij memoreerde de gebeurtenissen te Berlijn van Zondag jl., en behandelde de kwesties van het recht op grondbezit, en de mogelijk heid tot verkorting van den arbeidsduur. Dit laatste zou, volgens spr., den ondergang van het kapitalistisch stelsel beteekenen. Spr. wekte de aanwezigen op tot actief optreden, o.a. door het deelnemen aan de komende de monstratie. De volgende spreker was kameraad Nanoe, een neger uit Suriname. Hij sprak over „Ko loniale. Terreur". Hij besprak de verhouding van de kleurlingen in Amerika tot dc blan ken. Over Suriname zeide hij, dat dit ge- isoleerde land vooral door de negerslaven tot grooten bloei is gebracht, die daar in slaver nij werkten. Tegenwoordig verdienen zij het hongerloon, aldus spr., van 27 1/2 cent per dag. Wanneer zij weigeren, worden zij met geweld tot den arbeid gedwongen. Hij vertelde iets over de wijze van belas ting innen, dat eveneens met militair geweld geschiedt. Tenslotte wekte ook hij de aan wezigen tot actie op. Als laatste sprak Mr. P. van 't Hoff-Stolk over „Recht en Maatschappij". Er is geen revolutionnaire strijd mogelijk zonder revolutionnaire theorie en ook omge keerd; praktijk en theorie moeten elkaar aanvullen Het proletariaat zoekt naar nieu we strijdmiddelen, o.a. de huurstaking, welke een symptoom is van het afbreken van het kanitalistisch stelsel. Het proletariaat wordt van alle kanten tot verzet gedwongen, en de IR.H. vecht niet alleen tegen het onrecht door de overheid den arbeiders aangedaan, doch tegen de maatschappij in haar geheel. De I.R.H. helpt alle door justitie en politie verdrukten en ge vangenen, onverschillig hun politieke gezind heid. Volgens de wet is iedereen gelijk, doch in Werkelijkheid blijft daarvan niets over. De tegenstellingen worden steeds scherper. Er bestaat een dictatuur onder den schijn van democratie, niet alleen in het buitenland doch ook in Nederland. Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland b.v. hebben besloten dat gemeenteraadsbesluiten hoogstens voor 5 jaar geldig zullen zijn. In principe een zeer belangrijke kwestie. Tenslotte besprak Mr. van 't Hoff-Stolk, ook het geval van kameraad van Boheemen, waarvoor de vergadering was belegd. Spr noemde de gevangenhouding een on rechtmatige daad, te meer daar van Bohee men onschuldig is. Ook hij wekte de toehoor ders tot activiteit op. Een motie voor de vrijlating van Van Bo heemen en een andere voor het Rotterdamsch communistisch raadslid Reuderink, werden met algemeene stemmen aangenomen. GEEN COMITé VOOR DE PINDA- CHINEEZEN. Maandagavond waren in rstaurant Brink- mann aan de Groote Markt van het Comité der noodlijdende Chineezen in Nederland, gevestigd in Den Haag. mevr. P. Husser, en de heeren J. van Bueren en W. P. Nieuwenburg aanwezig om een uiteen zetting te geven van wat het Comité gedaan heeft en om zoo mogelijk te komen tot de oprichting van een comité te dezer stede. Er warenslechts twee belangstel lende Haarlemmers gekomen, zoodat de Haagsche comitéleden onverrichterzake te ruggekeerd zijn. VOOR DEN SABBATH Men schrijft ons: De vereeniging Sjemiratli Sjabbath (inacht neming van den sabbath) organiseert in de week van 28 Januari tot 5 Februari in alle plaatsen in Nederland waar Joodsche gemeen ten zijn gevestigd, een „Sjabbath-week". Overal zullen in die week vergaderingen en bijeenkomsten worden belegd, waar sprekers van allerlei richting de Sabbath-idee zullen behandelen. Door de meest vermaarde Voorzangers zul len deze vergaderingen worden opgeluisterd met synagogale muziek, terwijl daarnaast ook instrumentale medewerking wordt verleend door Joodsche musici. Het is geen gemakke lijke taak om in een tijd als de huidige de sabbathrust te propageeren. Talloos zijn de moeilijkheden waarmede de sabbath-houden- de Jood heeft te worstelen. En de algemeene crisis maakt zijn opofferingen en zijn strijd niet eenvoudiger. Toch wil men probeeren in geheel Nederland gedurende de Sabbathweek den strijd aan te binden tegen de bedenke lijke verwaarloozing van den Sabbath. Ook te Haarlem zal men op Maandagavond 30 Januari e.k. in de Kroonzalen van Brink- mann aan de Groote Markt een vergadering beleggen, toegankelijk voor iedereen, waar door bevoegde sprekers de Sabbath-idee en de strijd om den Sabbath belicht zullen worden. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN a 60 Ct». per regel Lae! dtt mi eens goed tot U doordringen „Weet wat eet". Blue Band wordt bereid uit de allerbeste grondstoffen - 29°ü allerfijnste roomboter met 75% Blue Band - volgens een onge- ëvenaard karnproces. De Blue Band-fabrieken staan steeds voor o iedereen ter bezichtiging open. Gij kunt daar met eigen oogen aanschouwen hoe Blue Band wordt bereid en met welke buiten* o gewone zindelijkheid alles wordt behandeld. Zegt U dit niets? «8 Stel aftfjd t»w ontbijt, Uw koffietafel en Uw maaltijden onder de be schermingvan het Blue Band-meisje! Een verstandige huisvrouw heeft altijd Blue Band in huis! Zij weet immers - bij ondervinding - dat zij niets beters kan koopen. In die huishoudingen is Blue Band moeders rechterhand! Koop uitsluitend Blue Band - niets anders! VCRSCfl GEKARND MET 25 <*0 AUERFUNSTE ROOMBOTER ONDER RIJKSCONTROLE 30 ets. per V? pondspakje WOEKER. EEN WAARSCHUWEND GEVAL VAN EEN SLACHTOFFER. Een lezer deelt ons een geval van woeker mede, dat bij vernieuwing een schel licht werpt op den volkskanker. Indertijd werd reeds in de pers het geval gesignaleerd van een Haarlemmer die f 200 noodig had. Hij kreeg die van een geldschieter hier ter stede, maar op voorwaarde, dat hij een schuld van f 250 erkende en voor een borg zorgde. Een kennis die bij de Ned. Spoorwegen werkte verklaarde zich bereid als borg op te treden. Later bleek, dat de geldopnemer ook nog van die f 250 rente moest betalen en wel in dezen vorm, dat als f 3 afbetaald werd er slechts f 2.40 werd afgeschreven, de f 0.60 waren voor rente, namelijk f 0.20 voor eiken gulden. De geldschieter sloot later, aldus onze zegs man, ook een leening met den borg. Hij leen de eerst f 100, waarvan hij f 75 in handen kreeg. Later nog eens f 87, waarvoor f 60 in contanten werden gegeven. Bovendien moest nog rente betaald worden. De spoor wegman nam het geld op, om een bed en kinderkleertjes te koopen, omdat zijn vrouw in verwachting was. Na eenigen tijd was de schuld terugbetaald tot f 70. Juist toen het kind overleden was, liet de geldschieter voor het resteerende bedrag, beslag leggen op het loon bij de Spoorwegen. Nu wordt hem elke week f 8 gekort. Met de kosten is het nu weer f 83 geworden. De spoorwegarbeider verdient f 25 per week, zoodat hij nu meer dan 10 weken slechts f 17 in handen krijgt. Dit geval is weer een reden om opnieuw aan te sporen tot voorzichtigheid bij het op nemen van geld. Met Maart treedt de Woekerwet (Van den Bergh) in werking. De verwachting is, dat dan aan de wandaden der woekeraars paal en perk gesteld kan worden. Tevens is het evenwel noodig, dat uit breiding gegeven wordt aan de gelegen heden voor menschen die in tijdelijken geld nood zitten om kleine credieten op te nemen. Indertijd is hier ter stede het voornemen op gevat een bank tot bestrijding van den woeker op te richten. Het gemeentebestuur verklaarde zich bereid deel te nemen aan het aandeelenkapitaal, mits van particuliere zijde ook voldoende finaniceelen steun werd toegezegd. Tot ons leedwezen vernemen wij evenwel, dat slechts weinig particulieren en instellingen steun hebben toegezegd. Voor loopig moet het voornemen dus opgegeven worden. Er wordt evenwel gehoopt, dat als de tijden wat beter worden, nieuwe toezeg gingen zullen binnen komen, opdat deze in stelling waaraan hier ter stede veel be hoefte bestaat opgericht zal kunnen wor den. Het baat immers niet veel als de wet de woekeraars aan banden legt, wanneer niet tevens de gelegenheid komt waar de men schen. die zich anders tot woekeraars wen den, geholpen kunnen worden. dienstige overtuiging onder de Oost-Aziati sche bevolking leeft-. Bovendien legt zij zich vooral toe op socialen arbeid, zooals het stichten van scholen, ziekenhuizen en z.g. welvaartsbureaux. De Oost-Azië Zending werkt dus in'gelijken geest en met gelijke toewijding als Prof. Schweitzer dit in Afrika doet. Moge de belangstelling voor haar arbeid dan ook niet minder wezen dan die voor Schweitzer's werk. De lezing van Prof. Devaranne is kosteloos toegankelijk, slechts wordt aan den uitgang een gave gevraagd. Lichtbeelden zullen het gesprokene, dat in het Nederlandsch zal worden weergegeven, toelichten. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven KOSTELOOS SCHAATSEN. 't IJs is daar en glad de baan. Makkers, bindt de schaatsen aan. 't Is een leven van plezieren, Langs de gladde baan te zwieren.... Maar,.... er zijn vooral in deze slechte tijden honderden kinderen, die geen schaat sen bezitten. En datterwijl er bij ande ren tientallen paren ongebruikt in kisten en op zolders liggen. Weet u de oplossing al? WelU schrijft ondergeteekende een briefkaart met de me- dedeeling, dat u één of méér paren schaat sen hebt liggen. Zoo spoedig mogelijk wor den ze afgehaald. Dat er iets aan mankeert, is geen bezwaar. In vorige jaren kreeg onder geteekende zoo eenige tientallen paren bij elkaar. Voor zoover noodig. worden ze in orde gemaakt en daarna uitgeleend aan kinderen, die geen schaatsen kunnen koopen. De oogst van vorige jaren is ook nu al weer in gebruik en heel wat kinderen benutten elk vrij kwartier, om op hun geleende schaatsen zich te oefenen in de schoone kunst. Hebt u geen schaatsen weg te geven, dan is ook een bijdrage in de kosten van repara tie zeer welkom. Maar kijkt u in elk geval eerst even na, of er nog niet ccn verscholen paar ligt? En stelt u het niet uit? Misschien duurt de gelegenheid om ze te gebruiken," maar zeer kort. In afwachting van vele toezeggingen, en met dank namens de kinderen, die cr mee genieten zullen. Hoogachtend, J. H. KULING, Regentesselaan 24, Haarlem. Postrek. 61607. OOST-AZIë ZENDING. Men schrijft ons: Woensdag wacht ons te Haarlem een be langrijke avond, Prof. Th. M. Devaranne uit Berlijn toch zal in het gebouw van den Ned. Prot. Bond spreken over het werk der Oost- Azïë Zending in China en Japan, de twee machtige rijken, welke thans meer dan ooit de belangstelling vragen van een ieder die met zijn tijd meeleeft. De Oost-Azië-Zending. bijna vijftig jaar geleden opgericht op initiatief van den Zwit- serschen predikant D. Buss, staat op vrijzin nigen grondslag om welke reden zij van het groote Duitsche Zendingsverband werd uit gesloten. Zij onderscheidt zich van andere Zendingsgenootschappen doordat zij uitslui tend academisch gevormden uitzendt en haar boodschap van een ondogmatisch Christen dom doet aansluiten aan wat er aan gods- NOG EENS DE BREDEROODSCHEWEG. Geachte redactie, Den bewoners van den Bredcroodscheweg is weer een nieuwe plaag opgelegd, doordat 15 zandauto's van de firma de Baat langs dezen weg rijden (men spreekt zelfs van meer, doch 15 is al erg genoeg). Deze auto's vervoeren zand van Bloemendaal naar den Slaperdijk, welke arbeid nog maanden moet duren. Dc ledige wagens moeten hun terug tocht nemen over den miserabelen Brederood schenweg en ontwikkelen, niettegenstaande hun op het oog weinig solicden toestand, een snelheid, welke 40 a 50 K.M. per uur be draagt. Controle daarop kan niet geschieden, want het niet onbelangrijke deel van Velsen. van den spoorweg naar Driehuls tot Bloe mendaal, waar de bebouwing reeds jaren snel toeneemt, wordt nog steeds, evenals vóór die toeneming door één politieman bewaakt. Bij Voor de Vrouw. De woonwagenbewoner. En wat is tenslotte nog steeds de woonwa genbewoner bij uitnemendheid? De zigeuner, die op zijn vele zwerftochten zijn nationali teit al lang is kwijt geraakt en voor ieder ander er>. zichzelf slechts zigeuner is en ook niets anders zou willen zijn. Een nomade, in een maatschappij van niet-nomaden een ge smade en gevreesde, die. omdat hij verre in de minderheid is. zich de wet moet laten voorschrijven door de meerderheid, en waar mee iu vrijwel alle landen van Europa ge sold wordt op een ergerlijke manier. Steeds opgedreven, voortgedreven naar een grens en de grens overgezet naar een volgend land: ook daar weer voortgejakkerd en gejacht tot een volgende grens en daar overgezet: zwerf tochten" hier en zwerftochten daar tot weer het onvermijdelijke geschiedt: een grens over het óéne land uit, het andere, dat mis schien wel het eerste land van den cyclus is, weer in. Rust verlangen ze niet voor zich zelf, maar wel vrijheid men geeft hen rust noch vrijheid. Hun huis is een kar op wielen, en de toestand waarin hij verkeert, hangt van hun betrekkelijken welstand af het paard, de twee paarden er voor zijn al tijd mager, omdat ze gewoonlijk leven van het gras. dat de wegberm biedt en te veel moeten sjouwen. Soms zeult In het zog van den wagen een handkar mee. die voor de meest diverse doeleinden wordt gebruikt. hij is vastgebonden met een touw. of één van de vele kinderen, gehurkt op het trappetje achteraan houdt hem vast. uren achter elkaar soms. terwijl de kar voortsukkelt en langs den weg boom na boom voorbij hotst en verdwijnt in de verte. Ze bestaan in alle mogelijke soorten, de woonwagen en de Interieurs zijn gelijk even redig met omvang, netheid en welgesteld heid van de bewoners. Er zijn er, die onver wachte droomen van properheid zijn er zijn er. die erger zijn dan stallen. F.r zijn er, waar dagelijks en geregeld het geld binnen komt vraagt niet op welke manier het verdiend wordt en waar de vrouw cr wel degelijk op haar manier een behoorlijk ge bruik van maakt al constateert men, dat de flescli of zelfs het vaatje jenever In bijna geen enkele wagen ontbreekt er zijn ook, waar de man al sinds maanden, misschien jaren gevangen zit, en de vrouw niet weet, hoe ze den kost bij elkaar moet scharrelen. Kleerenhangcrs het praatje van vader die dood en moeder die ziek, terwijl het aantal kinderen fenomenaal is de oudste zoon misschien, die meesterlijk harmonica speelt en nog meesterlijker kippen steelt. Midden in den wagen staat de potkachel, die in den winter de heele beknopte ruimte snikheet kan stoven, en waarop gekookt wordt. Een gat in het dak de kachelpijp er door de zak met kolen voorop of des noods binnen in het achterste gedeelte van den wagen, dat tot slaapsalet voor de heele familie is ingericht keurig afgesloten met gordijnen voorzien van lila dekens als er wel vaart hcerscht vraag niet hoè in het an dere geval! Een tafeltje met maar al te vaak een pc- troleum-schemerlamp er op aan het pla fond, dat zoo laag ls, dat een groote man niet rechtop kan staan, zwaait de hanglamp voor dagelijkscli gebruik. Een kastje met de voorraden, dc pannen, het eetgerei en de kleeren. Een paar keukenstoelen de heele muur vol snuisterijen, portretten, briefkaar ten, papieren waaiers. Gordijntjes voor de kleine ramen een kleed op den grond. Hel rijdend huls van den zwerver is even zeer zijn nest als het knusse huls van den burger, de ruime villa van den koopman, het oude aristocratische huis van den patriciër. Hij is als dc slak, die zijn huis met zich mee neemt, waar hij ook gaat in de wereld of het staat in een stad, langs een weg. tus- schen de boomen aan een rivier ln Frankrijk. Dultschland. Roemenië. Finland het is zijn huis. waar hij woont en leeft, waar hij gewoond cn geleefd heeft en wonen en leven zal. En dat hem zeer dierbaar is. Zijn eenige toevluchtsoord in een vijandige maat schappij. die hem niet begrijpt en hem dc baas is. hem dwingt cn jaagt. En één van de weinige huizen op de we reld, waar de waarachtige, romantiek, dc ro mantiek van een intens levend volk nog woont. WU, armzaligen, kennen geen roman tiek meer, niets dan een door een nuchter verstand sterk getemperde sentimentaliteit. In die vale. vuile woonwagens, die langs uw huis trekken, en waaraan ge ondanks uzelven nog steeds dc gedachte aan kinderdieven verbindt, daar leeft hij nog sterk, warm, hevig! WILLY VAN DER TAK. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts. per regel. 20 - 90 ets. de vele schoolgaande kinderen in deze omge ving zullen ongelukken niet kunnen uitblij ven. Regelmatige controle (door andere po- litiemenschen dan die eene man. want die kan dat natuurlijk niet af) op snelheid, toe stand der auto's, hun remvermogen, enz. is daarom zeer dringend gewenscht. Ik schrijf met opzet regelmatige controle, want het rossen der auto's zal nog maanden duren. Dat zulks den handen vol geld kostenden Brederoodschenweg nog verder achterop brengt, behoeft geen nader betoog. Verder ge schrijf daarover Is nutteloos, want de ver antwoordelijke autoriteiten wenschen dien toestand klaarblijkelijk te bestendigen. Dit zal, naar te hopen is, voor hen op teleurstel ling uitloopen. want zoodra dooiweer invalt zullen de zandauto's, ook bij verantwoorde- lijker rijden, den weg zeker en gewis zoo ra dicaal vernielen, dat hc-t oplapen, dat ik nu reeds 8 jaar van nabij heb kunnen gade slaan, niet meer helpt. De bewoners van den Brederoodschenweg zullen dan dank zij dc Baat gebaat blijken te zijn met de zand auto's. mits deze langzamer rijden en geen persoonlijke ongelukken veroorzaken. J. J. VAN MONSJOU. Santpoort. 21 Januari 1933. Brederoodscheweg B 37.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7