CATARRH Hebt Gij Lendenpijn? AKKER.CACHETS BRIDGE. HAARLEM'S DACBLAD ZATERDAG 28 JANUARI 1933 IJMUIDEN DE STAKING IN HET VISSCHERIJ BEDRIJF. Christelijke Bond en IJmuider Federatie. ■EN MISLUKTE BEMIDDELINGSPOGING? In de Dinsdagmiddag door de IJmuider Federatie in Thalia belegde vergadering voor stakende zeevisschers heeft een der sprekers, de heer Brandsteder als zijn meening te ken nen gegeven, dat inzake het afsluiten van een contract tusschen de Reedersvereeniging en den Christelijken Bond reeds van te voren overeenstemming was bereikt. De Christelijke Bond deelt thans per cir culaire mede, dat het den heer Brandsteder vijfhonderd gulden, te verdeelen onder de meest behoeftige gezinnen, ter beschikking stelt Indien hij in staat is te bewijzen dat door den Christelijken Bond met de werkge vers één woord over de contracten 1933 ge sproken is eerder dan op Woensdag 7 De cember, in tegenwoordigheid van de heeren Van Dugteren en Brandsteder. De plaatselijke bestuurder van den Chris telijken Bond stelt twee honderd gulden be schikbaar voor hetzelfde doel als de heer Blaas ontkent ep genoemde bond niet zou kunnen bewijzen, dat hij (de heer Blaas) reeds op 23 April 1931 gezegd heeft: dat niet over het hoofd gezien mag worden dat met de crisis van thans (dus April 1931) bij ver schillende werklooze zeelieden neigingen be stonden om stilzwijgend voor minder naar zee te gaan, als wat in het contract was be paald. En zeer zeker ls de vrees niet denk beeldig dat dit zich met deze ongekende werkloosheid zal herhalen. En wat zou je hier tegen kunnen doen als de honger dringt? Naar het bestuur der IJmuider Federatie mededeelt heeft eenige dagen geleden op initiatief van den heer Oud, directeur van het Staatsvisschershavenbedrijf een onder houd plaats gevonden met eenige vertegen woordigers der IJmuider Federatie inzake de mogelijkheid van een oplossing van het thans vier weken durende visscherijconflict. Dit onderhoud droeg geheel een informatorisch karakter en heeft tot geen resultaat geleid. HET FONDS VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN. STRIJD OVER EEN NOTULENBOEK. Men meldt ons van de zijde van den Ned. Bond van Chr. Fabrleks- en Transportarbei ders: Met klimmende belangstelling slaan wij gade dat een zekere onrust zich meester gaat maken in het Fondsbestuur, althans van hen die in dat Fonds het maar voor 't zeggen hebben. Zooals men weet, is een onzer bestuurders secretaris van het Fonds. Tot goed begrip diene dat de Centrale Bond vijf leden van den Raad van Beheer aanwijts en onze orga nisatie slechts twee. Tot juiste inlichting van de zeelieden meen den wij verplicht te zijn om d.d. 20 Januari een circulaire uit te moeten geven, waarin naar voren werd gebracht de gedachtengang van de bestuurders van het Fonds tevens bestuurders van den Centralen Bond, over den algemeenen toestand waarin het Vis- scherijbedrijf verkeerde. We schreven o.m. dat er een spoedeischen- de vergadering van het Fonds voor Sociale Voorzieningen was uitgeschreven op 7 Mei 1930 en vervolgden dan: „Tijd om een lid van den Raad van Be heer, die buiten IJmuiden woonachtig was, op te roepen, kon niet gevonden worden. De zaak was zoo urgent, dat het niet kon wachten, geen uur en geen dag. Wilt ge weten lezer wat zoo dringend was? De reeders Erenst en Weimar hadden een verzoek gericht om het afstappersgeld en de schadeloosstelling door het fonds te betalen, om het in de vaart brengen van schepen mo gelijk te maken. Reeds was door den leider van het fonds den heer Brandsteder, een voorstel ontwor pen op welke wijze dat gedaan zou kunnen worden. Onze vertegenwoordiger C. v. d. Steen ver klaarde zich daar pertinent tegen. Op 23 April 1931 was er weer een vergade ring van het fonds. Het eerste punt van de agenda luidde: Verzoek van de zelfde reederij inhoudende ontheffing van afstappersgeld en schade loosstelling ten koste van het fon^s. Dit vernieuwde voorstel werd verdedigd op grond, dat de crisis nu erger was dan het vorige jaar. Door het optreden van onze menschen, Krijger en Van der Steen is de opzet voor de tweede maal verijdeld". Toen nu deze circulaire op Vrijdag 20 Januari het licht zag en Zaterdag 21 Januari werd verspreid, kreeg onze bestuurder. Se cretaris van het Fonds reeds Maandag 23 Januari van Dr. Mr. A. van der Flier het volgende schrijven: Mijnheer, In opdracht van den Raad van Beheer van het Fonds voor Sociale Voorzieningen alhier verzoek Ik het notulenboek aan brenger de zes tegen door den voorzitter en penning meester onderteekend ontvangbewijs af te geven, opdat deze boeken aan den accoun tant getoond kunnen worden. Mocht u onverhoopt hieraan niet willen voldoen, dan ben lk genoodzaakt tot het ne men van rechtsmaatregelen over te gaan. wat slechts onnoodige kosten voor u mede brengen. Tevens stel lk u voor dit geval bij voorbaat in gebreke, Volgt handteekening. Nog denzelfden dag verzond onze bestuur der aan den heer Van der Filer het volgen de antwoord; Weledele Heer, Als antwoord op uw schrijven d.d. 23 Jan. bericht ik u dat volgens een besluit van den Raad van Beheer het notulenboek niet mag worden afgegeven aan den accountant doch hiervoor een besluitenboek is ingevoerd wat betrekking heeft op de financiën. Dit besluitenboek is te allen tijde te be komen op ons kantoor aan de Z. Z. Vis- scher shaven. Het notulenboek blijft echter onder be heer van ondergeteekende. en zal dan door hem worden afgedragen aan den Raad van Beheer, indien op een vergadering van den Raad van Beheer wordt besloten dat onder geteekende hiervan afstand moet doen. Mocht u na deze mededeeling toch nog behoefte gevoelen tot rechtsmaatregelen over te gaan. dan staat deze weg ten volle voor u open, en wacht ondergeteekende rustig af. Volgt handteekening. Op Woensdag 25 Januari ontving onze be stuurder een schrijven niet van den heer Van der Flier maar van vier leden van het Fonds met den volgenden inhoud: Mijnheer, De Raad van Beheer van het Fonds voor Sociale Voorzieningen verlangt van u de on middellijke overdracht van het Notulenboek en het ;esluitenboek en verwijst daarvoor naar artikel 7 van het Fondsreglement lui dende: Art. 7 No. 3 Alle boeken en bescheiden van het Fonds zoowel die behoorende tot het Se cretariaat, als die der Financieele adminis tratie, behooren als regel aanwezig te zijn op het kantoor van het Fonds. Alle leden van den Raad van Beheer lhebben het recht, op elk door hen gekozen moment gedurende de kantooruren, mits in tegenwoordigheid van pennsnGTnopctr.r 0f secretoris inzage te nemen van deze boeken en bescheiden. Hoogachtend, Fonds voor Sociale Voorzieningen voor het Stoom trawler bedrijf te IJmuiden, Get. G. ^laas. get. Brandsteder, get. C. Helling, get. Van der Veer. Op Vrijdag 26 Januari is daarop door den secretaris van de Raad van Beheer, die na mens onze organisatie in dat college zitting heeft, het volgend schrijven aan den Raad van Beheer van het Fonds voor Sociale Voorzieningen verzonden: Mijne Heeren, Door de leden van den Raad van Beheer G. Blaas, Brandsteder, Hellings, en v. d. Veer werd per schrijven d.d. 25 Januari aan on dergeteekende verzocht het notulenboek en het besluitenboek over te dragen onder ver wijzing naar art. 7 van het Fondsregle ment. Tevens werd door ondergeteekende een schrijven ontvangen van den advocaat Mr. v. d. Flier d.d. 23 Januari in opdracht van den Raad van Beheer om het notulenboek af te geven aan den voorzitter en den pen ningmeester ter controle voor den accoun tant. Daar ondergeteekende het notulenboek tijdens het verrichten van de functie als se cretaris zonder bezwaar van den Raad van Beheer onder zijn beheer heeft gehad en de Accountant met het besluitenboek vol staan kan, meent ondergeteekende dat in de gegeven omstandigheden geen enkele reden bestaat om het notulenboek af te geven. Reden waarom hij u bericht dat hij zich omtrent dit schrijven uwerzijds heeft gewend tot den Raad van Advies teneinde deze Comimssie hieromtrent een uitspraak te laten doen. Volgt onderteekening. Gelijkertijd werd toen een schrijven door van der Steen en Krijger die namens onze organisatie zitting hebben in den Raad van Beheer van het Fonds voor Sociale -Voorzie ningen het volgende verzonden: Aan den Raad van Advies voor het Fonds voor Sociale Voorzieningen te Umuiden. Mijne heeren. Per schrijven van 23 Januari werd door Mr. v. d. Flier advocaat te Velsen in op dracht van den Raad' van Beheer, zonder voorkennis van Krijger en v. d. Steen, leden van den Raad van Beheer, verzocht het notulenboek van genoemd Fonds, door on dergeteekende af te geven aan Blaas en Brandsteden. Per schijven van 25 Januari werd zulks weer verzocht door de leden van den Raad van Beheer n.l. Brandsteder, Blaas, Hellings en v. d. Veer, op grond van art. 7 van het Fondsreglement. Daar ondergeteekenden beiden van mee ning zijn, dat er geen enkele aanleiding be staat om het Notulenboek op te eischen van den secretaris, verzoeken zij uwen Raad hier over een beslissing te willen nemen. Volgt handteekening. Het bestuur besluit: Spi-eekt hier een onrust uit of niet? Waarom moet het notulenboek worden af gegeven? Wordt men bang dat er soms nog meer aan het licht zal komen? 't Is toch alles in het belang der zee lieden geweest en waarom zou men niet mo gen weten wat daar over algemeene zaken besproken en besloten is? Wij begrijpen dat heusch niet tenzij danmaar neen aan veronderstellingen wagen wij ons nu ook niet. Typeerend is echter de onrust wel. Wij wachten heel geduldig en zonder on rust, het verder verloop af. VERGADERING JONG HERVORMDEN. Donderdagavond heeft in het achterlokaal van de Hervormde Kerk. Kalverstraat, een vergadering plaats gehad van de Vereeniging van Jong Hervormden. In deze vergadering, die ook voor belangstellenden toegankelijk was trad op als spreker Ds. Krijger, Ned. Herv. Predikant te Beverwijk, met het onderwerp: de Sacrementen. Bij de inleiding van het onderwerp stelde spreker de vraag: wat zijn Sacrementen? Het antwoord hierop is, hetantwoord op INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Catarrh heeft vele vormen. Sommige daarvan moeten door een specialist worden behandeld. De hierna beschreven behandeling brengt evenwel bijna altijd verlichting en verbetering. Smelt een lepel vol Vicks VapoRub in een kom met kokend water. Doe een handdoek om de kom, zoo dat er een trechter gevormd wordt. Adem gedu rende een paar minuten den stoom met dc dampen m. Doe dan Vicks in de neusgaten en snuif het ^oed op. Bij andere verkoudheden word* Vicks tegen bedtijd ->p keel en borst gewreven. Bestrijd verkoudheid ^zonder „innemen"! vaag 66 van de Hedielbergsche Catechismus, n.l. teekenen en zegelen van God. Spreker behandelde alleen de sacrementen waarvan in den Bijbel melding wordt ge maakt en dus niet de vijf sacrementen die de R.K. Kerk boven deze nog leert. Vervol gens behandelde spreker de vraag: waarom doopen? Hierna bepaalde Ds. Krijger zijn hoorders bij het tweede sacrement: Het Heilige Avond maal. Dat de lezing de belangstelling der aanwezigen had. bewees wel het feit dat van de gelegenheid tot stellen van vragen, door velen gebruik gemaakt werd. Nadat de voorzitter der vereeniging een woord van dank tot den inleider had ge sproken werd een oogenblik gepauzeerd waar na men overging tot het houden van een huishoudelijke vergadering. COMITé „VACANTIE-KINDERFEEST GROOT-IJMUIDEN." Bovengenoemd comité had nog eenig geld in kas. Dit geld heeft het deze dagen aange wend om eenige gezinnen van brandstoffen te voorzien. Het heeft bij voorkeur gezinnen met kinderen geholpen. DANSEN IN IIOTEL WILLEM BARENDSZ. Voortaan zal ook des Zaterdags in hotel Willem Barends gedanst kunnen worden. De heet Otto is er in geslaagd het orkest van het Luxor Theater te Haarlem te engageeren welk orkest in verband met de sprekende film zonder werk is gekomen. Ongetwijfeld zal dit voor velen een reden zijn om een bezoek aan den fraaien dansvloer in „de Willem Barendsz" te brengen. NUT VAN OUDE SCHEPEN. Het groote Finsche barkschip Hougomont, één van de bekende snelvarende graan schepen, is met zware averij in Adelaide aan gekomen. De groote en fokkemast waren ge broken en over boord gegaan. Nadat het tuig en de inventaris van het schip was afgehaald teneinde met een ander schip derzelfde ree derij naar Finland te worden vervoerd is het schip zelf verkocht. De kooper zal het schip nu gebruiken om het ergens te laten zinken als ondergrond voor een te bouwen landings- pier. VELSEN ONGEWENSCHTE TOESTANDEN AAN DEN KONINGSWEG. .cN ADRES AAN E. EN W. Een 28-tal bewoners en/of eigenaars van perceelen langs of in de omgeving van den Koningsweg nabij de Noorderlaan heeft een adres tot Burgemeester en Wethouders dezer gemeente gericht, waarin wordt geklaagd over den toestand van den weg ter plaatse en verzocht om verbetering. „Sedert in 1928 de Koningsweg is gerio- leerd en bestraat, waarbij o.a. bovengenoemd gedeelte door grondafstand van Hoogovens op de tegenwoordige breedte kon worden ge bracht, is het stuk gemeentegrond op den hoek Koningsweg-Noorderlaan helaas niet tegelijkertijd en daarna nimmer opgeruimd en met onooglijk struikgewas, waaromheen vuilnisstort, nu reeds 4 jaar aan het lot overgelaten. Ook huizen er ratten „in ge noemde struiken", aldus het adres. Adressanten wijzen er op, dat genoemd terrein de situatie ter plaatse ontsiert, het geen sedert de vestiging van de spoorweg halte Velsen-Hoogovens ook het reizend pu bliek een onooglijken aanblik biedt en dat op dezen zeer druk bereden weg voor het rij verkeer van en naar den overweg, het uit zicht in de bocht en op de kruising Noor derlaan-Schulpweg door dit struikgewas ernstig wordt belet. Zij verzoeken ten slotte: le. de bocht van en naar den overweg te verruimen door verbreeding van den rijweg of van het trottoir met grindverharding aan de Westzijde; 2e. de het uitzicht belemmerende struiken en de de gezondheid bedreigende vuilnisstort op te ruimen; 3o. van het hoekterrein een eenvoudig grasplantsoentje te maken; 4e. als uitvloeisel van het lc en 3e toe te staan dat de nieuwe voortuinafscheidingen der nieuwe woningen op de nieuwe straat- grens geplaatst worden, hetgeen thans nog zonder extra kosten kan geschieden. Bij het adres zijn gevoegd twee plannen, resp. met verbreeding van den rijweg en met irottoirverbreeding van grindverharding zoo als bij den hoek Schulpweg, waarbij dus de rijweg op breedte blijft. De kosten dezer plannen zijn geraamd op resp. f 3000 en f 1500. NOG EEN IJSBAAN. Een oude bekende ijsbaan is Vrijdag ge opend. n.l. de vijver in het landgoed Schoo- nenberg aan den Drieliuizerkerkweg. Daar was het den eersten middag zeer druk, wat begrijpelijk is, omdat men hier kosteloos mag rijden. BEVERWIJK DE BEHANDELING DER BEGROOTINGEN. RAPPORT DER COMMISSIE. De commissie van onderzoek voor de op 31 Jan. te behandelen gemeentebegrooting heeft haar bemerkingen neergelegd In een uitvoerig rapport, waaraan wij het volgende ontleenen: Hoofdstuk n (Algemeen Beheer.) Enkele leden der commissie drongen aan op het houden van meer raadsvergaderingen. De wenschelijkheid werd uitgesproken, om zoo veel mogelijk eens per maand te vergaderen. Een en ander werd noodzakelijk geacht voor een regelmatiger afdoening der zaken. Een lid betoogde de wenschelijkheid, om de stenografische raadsverslagen in een groo- tere oplage te doen vermenigvuldigen en in den boekhandel verkrijgbaar te doen stellen. Hoofdstuk m. (Openbare veiligheid). Ge wezen werd op het feit, dat nog steeds de aankoop en het onderhoud der politierijwie len bij één leverancier geschiedt. Door ver scheidene leden werd dit afgekeurd en aan gedrongen op een andere regeling, waarbij zoo mogelijk alle in de gemeente gevestigde handelaren en reparateurs in de gelegenheid worden gesteld voor deze leveranties en voor het onderhoud in aanmerking te komen. En kele leden hadden bezwaar tegen het verleen nen van een subsidie aan den Politieschiet- vereeniging „Westerhout", omdat deze ver eeniging niet uitsluitend uit politiepersoneel bestaat. Hoofdstuk IV (Volksgezondheid). Door en kele leden werd gevraagd wanneer het prae- advies van B. en W. zal verschijnen omtrent het op 3 Oct. 1931 ingekomen adres van de plaatselijke af deeling der Vereeniging tot bevordering van Volksonderwijs betreffende de vorming van een schooltandartsendienst Een lid vestigde de aandacht van B en W. op het ontbreken van een eersten hulpdienst bij ongelukken. Naar zijn meening zou in sa menwerking met andere gemeenten op dit terrein wel iets bereikt kunnen worden. De commissie stelt voor afwijzend te beschikken op het adres van de vroegere zuster van de wijkverpleging van het Witte Kruis, die ver zocht heeft den in 1927 verleenden toeslag op haar pensioen van f 150 te verhoogen .tot f 200 per jaar. Hoofdstuk VI (Openbare Werken). De wenschelijkheid werd uitgesproken, de le veranties ten behoeve van de gemeente zoo mogelijk aan ingezetenen op te dragen. Verder werd gevraagd naar de mogelijk heid, om de uitgegraven klei, afkomstig van de havenuitbreiding te verkoopen, in plaats van deze te gebruiken voor ophooging van het terrein, zooals thans geschiedt. HOOFDSTUK vm (Middelbaar Onderwijs) Drie leden der commissie hadden bezwaar tegen 't subsidieeren van de particuliere H. B. S. voor meisjes ,,'t Kopje" te Bloemendaal, welke school naar hun meening het karak ter draagt van een standenschool. Deze le den stelden voor de met deze onderwijsin richting bestaande overeenkomst tegen 1 Sept. 1933 op te zeggen. Omtrent de aanvrage van de RJK. Ver eeniging „Voor 't Schoolgaande Kind" om een subsidie groot f 300 ten behoeve van den R.K. Speeltuin waren de meeningen der commissieleden verdeeld. Voor de Uitzending van kinderen naar Wijk aan Zee, uitgaande van dezelfde vereeniging stelt de commissie voor een subsidie te verleenen van f 250. Gas- en Electriciteitsbedrijf. De aan dacht werd er op gevestigd, dat bij brand de kosten van vernietigde gas- en electriciteits- meters aan den verbruiker in rekening wor den gebracht. Verscheidene leden achten dit ongewenscht en waren van meening, dat op de gemeente de plicht rust deze meters te verzekeren, of, indien de gemeente zelf de risico wil dragen, dat voor rekening van het bedrijf nieuwe meters worden geplaatst. En kele leden hadden bezwaar tegen conti nueering van de vergoeding aan den Direc teur der Lichtbedrijven voor het gebruik van eigen auto. Deze leden waren van meening. dat voor het toekennen dezer vergoeding geen aanleiding meer bestaat, omdat de uit breidingswerken in de buitengemeenten ge reed zijn. Tenslotte wordt in het rapport nog mede gedeeld, dat het lid der commissie W. Maters niet in de gelegenheid was de vergaderingen bij te wonen. In de commissie hadden zitting de heeren K. Steyn, wethouder, voorzitter, J. J. Bis schop, J. de Bruin, J. Eijking, W. de Groot, W. Maters, en J. Visser. FINANCIEELE BERICHTEN ALLEEN GOUDDEKKING VOOR POOLSCHE BANKBILJETTEN. WARSCHAU, 27 Januari (VX>.) De Poolsche Staatsbank, wier bankbiljetten- circulatie tot nu toe, zooals bij de statuten was vastgesteld uit goud en „edele" valuta bestond, heeft besloten in de toekomst alleen goud als dekking voor de bankbiljetten- cii'culatie toe te laten. De beslissing is noodzakelijk geworden door de min of meer hevige koersschommelingen der tot nu toe „edele" valuta beschouwde sterling dollar, Zwitsersche franken. SPORT EN SPEL BILJARTEN OM DEN COUPE GLOREEUX. Uit Brussel: Vrijdag werden alhier de internationale wedstrijden om den Coupe Glorieux voortge zet. Onze landgenoot Sweering speelde zijn eerste partij tegen Davin gelijk, een geval wat zich niet al te vaak voordoet en dan ook zeer vermeldenswaard is. Zijn twee partijen tegen Van Belle speelde hij minder gelukkig en verloor hij met grooten achterstand. Van Vliet wist van Soussa te winnen, hij verloor echter van Cote. De resultaten waren als volgt: pnt. brt. gem. h serie Van Vliet 400 14 28,57 76 Soussa 280 14 20.— 100 pnt. brt. gem. lx serie Davin 400 30 13,33 57 Sweering 400 30 13,33 53 pnt. brt. gem. h. serie Van Belle 400 11 36,36 109 Sweering fc 118 11 10.07 41 pnt. brt. gem. h serie Moons 400 16 25.— 110 Cote 234 16 14,62 85 pnt. brt. gem. h serie Soussa 400 13 30.76 115 Davin 283 13 21,76 106 pnt. brt. gem. h.serie Cote 400 26 16.— 88 Van Vliet 326 25 13.04 81 KORFBAL. HAARL. KORFBALBOND. Alle voor den Haarl. K. B. vastgestelde competitie wedstrijden zijn in verband met de vorst afgelast. HOCKEY ALLE HOCKEYWEDSTRIJDEN AFGELAST. Alle wedstrijden van den Ned. Hockey- en Bandybond voor Zondag zijn afgelast. OOK DE DAMES-HOCKEYWEDSTRIJDEN AFGELAST. Het Bestuur van den Ned. Dames Hockey Bond verzoekt ons te willen mededeelen, dat alle competitiewedstrijden op Zondag 29 Januari a.s. zijn afgelast. SCHAATSENRIJDEN R. C. H.-SPELERS OP DE SCHAATS! Zondagmorgen zullen op de Van Merlen- vaart en de j'aclithaven naast het R. C. H.- terrein te Heemstede onderlinge wedstrijden gehouden woi-den in het hardrijden op de schaats voor leden en donateurs van R.C.H. De wedstrijden zullen ongeveer elf uur be ginnen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Hel ongemak van velen, die een zittend leven leiden. Verrast zult Ge zijn na één of twee Volgent recept van Apotheker Dumont. "AKKERTJES" Speciaal voor ons 'blad gê~ teekend door Wladimir Bielkiney De man, die vroeg, icic Citlbertson was.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10