DE RAI IS OPEN! AUTOMOBIELRACES Ofosjo. Er is vee! nieuws. Zie, ze staan er weer te pronken Voor het drentelend publiek, Wonderen van elegance En een glorie van techniek. Zie ze kleurig, weeldeglanzend, Vreedzaam bij elkander staan. Klaar om met een ieder onzer Feestelijk aan den rol te gaan. Stuk voor stuk een grootsche schepping Van een meesterbrein en -hand, Ondanks alle „stands'verschillen Bindt hen die onzichtbre band. Snelheid spreekt uit al hun lijnen, Snelheid en verborgen kracht, Arbeidsvaardigheid verschuilt zich Achter "t uiterlijk van pracht. Aan dit toonbeeld van vooruitgang Breng 'k eerbiediglijk mijn groet, En dan ga ik maar gelaten Weer naar huis nog steeds te voet. P. GASU6. INHOUD: K. Pk.: De R.A.J. is open. (5e blad, le pag.) Bert Prinsen Geerligs: Automobiel- races. (5e blad, lc pag.) A. BerentsenDe auto en het verkeer. Gezien van het standpunt der politie. (5c blad, 3e pag.) Het verhaal van de stoomficts. (6e blad, le pag.) De Jeugd en de auto. (6e blad, lc pag.) Jhr. dr. J. C. Mollerus: Amerikaansche automobiel)abricagc. (6c blad, le pag.) Herman Levy. De automobiel van 1933. (6e blad, 2e pag.) D. Z.: Hoe rijd ik goedkoop auto? (5c blad, 2e pag.) Toegangswegen tot den afsluitdijk. (5c blad, 2c pag.) A. J. C. VI.: Langs den iveg. De oude auto. (5e blad, 2e pag.) De eerste „Amerikaan". (5e blad, 4c pag.) J. Heringa: Ervaringen van een pionier. (5e blad, 4e pag.) De auto. het meest benutte voertuig. Bijzonderheden uit de historie. (6c blad, 4c pag.) Als nieuw verschijnsel byzonder in het oog loopend is de uitgebreide industrie van trai lers. de opleggers, die gekoppeld worden achter een tractor. In Holland zijn behalve carosseriefabrieken ook verscheidene fabrie ken van trailers, waaronder Beynes in Haar lem niet onvermeld mag blijven. De Konink lijke Fabriek van Rijtuigen en Spoorwagens heeft het systeem van electrisch lasschen overgebracht van de spoorr ij tuigen op de opleggers. Een andere specialiteit zijn haar veerende koppelingen tusschen tractor en trailer. De lengte van die trailers en aanhang wagens wordt werkelijk formidabel, men vraagt zich af. hoe dit nog te rijmen valt met de afmetingen van de meeste Hollandsche wegen, vooral in de steden en de dorpskom men. In scherpe bochten moet dat toch tot bezwaren leiden. Wij zagen een aanhang wagen uit Roermond, die een goederen wagen van de spoorwegen in afmetingen overtreft. Het aantal wielen van zulke wa gens schijnt evenzeer onbeperkt te worden. Ook de bussen, wij zeiden het reeds, wor den langer en langer. Maar daar heeft men al iets op gevonden. Men spaarde in lengte door den motor naast den bestuurder in den wagen te bouwen. Zoo ontstond de trambus, de Amerikaansche „twin-coach"', die in Ne derland nog niet in gebruik is. Een tram wagen op wielen, wat log om te zien. maar toch blijkbaar even handelbaar als een auto „met een motor". De Chevrolet-Bedfort ex poseert er een. ook staat er een, die zelfs op derde klasse wegen is toegelaten. Ook de Ne- derlandsche Brockwaybus Maatschappij, directeur de heer M. C. van der Wal uit Heemstede, heeft zoo'n trambus uit Amerika laten komen. Iets voor den I-Iaarlemschen stadsdienst? Dit kon men ons nog niet zeggen. Wel zagen wij de nieuwe Brockwaybus voor 45 personen, die zooals wij reeds hebben meegedeeld, op de stadslijnen komen te rij den. Het is een prachtige groote roodc bus, streng van lijnen. ruim van binnen, met deuren voor en achter, die door den bestuur der pneumatisch geopend en gesloten wórden- In den bijhal staan nog overstelpend fraaie bussen en reiswagens, imponeerend door om vang en luxe. Men verzuimt vooral niet dc:en hal binnen te gaan. Tenslotte, wat de motorfietsen betreft, merken wij nog op. dat er transportcarreers in alle maten en snelheden zijn. bakfietsen in overvloed, voorts, dat de zijspanwagen min der dan ooit populair is cn dat ge ook minder fietsen met hulpmotor ziet. dan ge zoudt verwachten. Daarmee is wel het bezienswaardigste van deze RAI geschetst, al zijn wij nog zeer on volledig geweest, uiteraard. Het beste, wat wij u kunnen raden is: ga zelf naar de ten toonstelling der Rijwiel- en Automobiel industrie. verzadig u aan den zeldzamen pracht, die een ver gevorderde techniek zoo weergaloos wist te scheppen. Het loont de moeite. Toch er is nog één wencsh, die wij voor u doen willen. In uw belang, maar ook in dat van het voortbestaan dezer weldadige tech niek zelve. Dat ge naar hier terug moge komen met een wagentje! Want dat is: Als een zeer gelukkig mensch. K. Pk. Feest van lijn. vorm en elegance is de RAI leder jaar, maar zeker nu, nadat het vorig jaar is overgeslagen en de automobielbouw sindsdien groote veranderingen heeft onder gaan. Veranderingen, die het aspect van icderen wagen zoo grondig wijzigden, als wel in jaren niet het geval is geweest. In het jaaj', dat er geen RAI was, werd de puntradi'ateur algemeen, de stroomlijn tot het uiterste doorgetrokken, het ventilatiesysteem gewijzigd door op zij uitslaande ramen, be halve al de technische verbeteringen, die zijn aangebracht, gelijk de valstroomcarburateur, de synchro mesh en de free wheel. Breeder werden de deuren in het algemeen, de voor ruit werd schuin achterover geplaatst zonder luifelconstructies, de spatborden werden verder door- en zijdelings omgebogen. Wat de een uitvond deed de ander na. De Nash kwam met de „gestroomlijnde" achter wand in den vorm van den staart van een bever; alle Amerikanen namen dit over. De „auto als een stroomlijn" ontstond, welker excessen zoo men wil, ge gedemonstreerd ziet aan meer dan één wagen. De gestroomlijnde Willys 77 is van de heele show in dit opzicht wellicht het merkwaardigste voorbeeld. Het was moeilijk om perfecties te beden ken, die de concurrent niet had en toch vindt ge ze in onwillekeurig welken wagen. Er bleven genoeg verschillen van principe en uitvoering om ieder der tientallen merken eigen karakter en eigen cachet, zooals de?° steunt op een jarenlang verkregen inzicht, en reputatie te doen behouden. De luxewagën wordt kleiner en nog eens kleiner. En de vrachtwagens en de bussen al maar grooter en langer. Dat is de tendenz, die de huidige automo bielindustrie richting geeft. Een sportief wagentje heeft een magneti sche aantrekkingskracht op een groot deel van het publiek, en de fabrikanten spaarden geen moeite om die wagentjes aantrekkelijk te maken, tot het weelderige toe. Sober van inrichting zijn ze zelden, uiterst verfijnd geven zij in klein bestek alles wat een groote wagen in comfort en technische volmaking siert. Daar is bijvoorbeeld de Hillman Aero Minx van de HillmanHumber fabrieken. Een autotje met een gepousseerden motor- kop, een specialen valstroomcarburateur en een doorgebogen chassis. Men kijkt er met gemak over heen, aan het portier staande, maar een snelheid van 120 tot 150 kilometer haalt het ding zeker en iemand heeft er 8000 Mijl door Australië mee gereden. Bijzonder duur is het niet eens. Humber staat onder de bijzondere protectie van den Prins van Wales, die zelf het merk rijdt, geen wonder, dat het naar toonaan gevende constructies streeft op sportgebied. Het is wel echt Engelsch. die roodgelakte vlotte wagentjes. De Singer laat er ook een zien, waarin men, (wij hebben het ervaren) op de platte luchtkussens bij ontbreken van een bank vrijwel op den grond zit. de beenen heerlijk lang uitgestrekt. Er ïs een groote race-spéedometer op die wagens; tweezitter- tjes voor jongelui zijn het zouden wij zeggen. De Swallow, waarover wij reeds schreven, maakt door quasi-racewagenbouw een vlot ten. snellen indruk. Tegenover deze beperktheid nu. staat de breed uitgespreide luxe van den zeer duren wagen. Iedere beschrijving zou hier vrijwel te kort schieten en cijfers spreken het best van den royalen rijkdom dezer pompeuze rij tuigen. door BERT PRINSEN GEERLIGS Hoe de camera een ongeluk tijdens een race vasthield. De bestuurster werd zwaar gewond, haar passagier, tevens haar vader, werd dood opgenomen. e racewagen van heden, is de sport wagen van morgen. En van dien sportwagen bouwt men overmorgen een toerwagen! Nou ja, zóó vlug gaat het wel niet, maar het is toch een voldongen feit, dat er onder den motorkap van een doodgewoon standaard-Sedannetje of standaard-cou- pétje heel wat constructie-details schuilen, welke enkel en alleen ter wereld gekomen zijn dank zij de ervaring, opgedaan in automobielraces. Aan de geregelde groote Internationale wedstrijden hebben wij het hoofdzakelijk te danken, dat onze hedendaagsche automo bielmotoren zoo snel, zoo bedrijfszeker en zoo economisch zijn. En het zijn niet alleen de constructeurs van de automobielen zelf, die munt geslagen hebben uit de kostbare lessen, welke de races hun leerden; ook ban denfabrikanten, olie- en benzineleveran ciers, bougie-constructeurs en instrument makers profiteerden hiervan. Aan het ma teriaal van een modernen renwagen, die gedurende zeven a acht uren achtereen zijn top-prestatie moet leveren en die op rech te stukken zoo tegen de 250 K.M. per uur moet tippelen, wordt een dusdanige hooge eisch gesteld, dat alleen het beste de vuur proef kan doorstaan. En het beste moet in dit geval tevens het geringste gewicht heb ben, vandaar het veelvuldig gebruik van aluminium. „Le poids c'est l'ennemi" luidt het devies van den renwagen-constructeur. En wanneer hij er eindelijk in geslaagd is een auto te bouwen, die zoo min mogelijk dood-gewicht heeft, terwijl de wagen toch met formidabele snelheid om hairpins ge jaagd kan worden zonder ernstig slipgevaar, dan is de automobiel-industrie al weer een stap gevorderd. Alleen degene, die een wagen bezit, welke in alle opzichten prima in orde is, die de capaciteiten van zijn motor door en door kent en die volkomen op de hoogte is van alle knepen van het wedstrijd-circuit, heeft kans op overwinning. Vandaar, dat een se rieuze voorbereiding en een langdurige, ernstige training van het grootste belang zijn. Iedere wedstrijd heeft zijn eigen ka rakter en stelt dus zijn eigen eischen aan bestuurder, wagen en banden. Een Targa Florio, welke op het ge-accidenteerde ter rein van Sicilië verreden wordt, verschilt in wezen hemelsbreed met een Grand Prix de Monaco, waarvan het circuit dwars door de stad loopt. Een race op het grauwe ce ment van Brooklands vraagt een heel an dere overbrenging dan een Gaisberg- of een Klausenpas-wedstrijd. En wanneer de winnaar van de Avus- rennen zijn zegekar zonder e enige wijziging op den Nürburgring liet starten, zou hij een pover figuur slaan. Ernstig voorbereiden! Uit den treure oefenrondjes draaien. Steeds weer banden- proeven nemen. Misschien geeft een ander profiel den wagen een betere ligging op den weg. Brandstof-proeven nemen. Precies weten, wanneer er geravitailleerd moet wor den. Niets aan het toeval over laten. Tijdens den wedstrijd ge beuren uit den aard der zaak reeds zooveel toevalligheden, waar men onmogelijk rekening mee kon houden. En 's avonds: krijgsraad. Babbelen met de collega's. Leeren uit hun ver halen, welke natuurlijk ..cum grano salis" genomen moeten worden. Het spreekt vanzelf, dat er aan automobielraces slechts twee categarieën lieden kun nen deelnemen: ten eerste de genen, die over een zeer groot kapitaal beschikken en ten tweede: degenen, die door de automobielfabrikanten ge steund worden. En deze laat ste groep is weer te splitsen in officieele fabrieksrijders, die dus in dienst van den fabri kant zijn en onafhankelijken. De groep pur-sang amateurs slinkt onrustbarend en de tijd. dat de Duitsche adel. Fürst Hohenlohe Jagstfeld, Graf Kal- nein. e. a. met hun daverende witte Mercedes SSK-wagens den eerlijken strijd aanbonden tegen Baron de Rothschildt uit Parijs, Lord Howe uit London en een paar oolijke Italiaan- sche Graven, is helaas reeds lang voorbij. Er zijn heden ten dage slechts weinig gelukkigen, die zich de weelde kunnen veroor loven om ieder oogenblik nieu teeren. om aan alle wedstrijden deel te ne men en om eenige kundige ren-monteurs in dienst te hebben. Een jaar of drie geleden was het Fran- sche merk Bugatti bijna alleenheerschend op de Internationale renbanen. Vooral het type 2.3 Liter compressor was. voor dien tijd qlthans, uiterst snel. Ettore Bugatti be schikte verder over een uitmuntend fa- brieksteam, bestaande uit Louis Chiron. Achille Varzi, Albert Divo en Guy Bouriat. Dit quartet was bijna niet te kloppen, waar bij nog kwam. dat een keurcorps amateurs de Bugatti-kleuren op eigen kosten verde digden. Zoo reed Earl Howe, neef van den koning van Engeland, een Bugatti. de Fran- sche industrleëlen Lehoux en Etancelin kwamen eveneens op een wagen van dit merk uit. onze landgenoot van Hulzen, Prinz zit Leiningen. wijlen von Morgen en de Berlij- ner Bruggaller, allen kochten een 2.3 Liter Bugatti-racer en eindigden in de eerste ge lederen. Totdat plotseling een ommekeer kwam. De Italiaansche ingenieur Jano, ver bonden aan de Alfa Romeo-fabrieken te Milaan slaagde erin een renwagen te con- strueeren, welke een klasse op zichzelf was en waardoor in één slag een einde kwam aan de hegemonie van Bugatti. De chef coureur van Alfa Romeo, Tazio Nuvolari sleepte bijna alle overwinningen in den wacht, terwijl zijn stalgenooten Rudolphe Caracciola en Umberto Borzacchini dicht achter hem eindigden. Gewoonlijk was de uitslag: eerste, tweede en derde prijs: Alfa Romeo. De eclatante overwinningen van dit ■merk. dat flink gesubsidieerd werd, maak ten goede propaganda voor de Italiaansche automobielindustrie in het algemeen. Voor het komende seizoen wordt een andere Italiaansche fabriek financieel gesteund n.l. Maserati, Bologna. In de werkplaatsen van deze fabriek staat momenteel een 4 cyl. renwagen met voorwiel-aandrijving ge reed, welke binnenkort op Monza zal wor den ingereden. Helaas is een poging om het wereldrecord te breken met een 16-cyl. Maserati geëindigd met een doodelijk onge val op Monthléry, waarbij Amedeo Ruggeri om het leven kwam. Nazarro, Bordino. Sivocci, Ascari, Brilli Peri Lockhardt Zborovsky, von Morgen en Dunfee om slechts eenige van de meest be kende coureurs te noemen, zijn slachtoffer geworden van het duivelsche tempo. Zij hebben niet voor niets geleefd! Een zeer suggestieve teekening van een autorace. De teekenaar laat ons als het ware de emotie der race zelf we racebanden te laten mon- meeleven naast den bestuurder van den achtersten wagen. Feest van techniek en luxe. Teekeningen van Wladimir Bielkine. Natriumlicht zet het voorplein in daghel deren schijn, auto's rollen af en aan over het breede plein, de deuren draaien open en dicht, het licht plents nog overvloediger naar buiten, de RAI is begonnen. Het proces, dat zich de laatste dagen zenuwachtig snel ontwikkelde in de stands, en dat Donderdag op een hoogtepunt kwam, heeft in die climax de crisis doorstaan, rust is gekomen. Rust, althans binnen de afge schoten perken van de stand-vierkanten, waar dagenlang hamers klopten en verfkwas ten streken langs nieuwe banden. Daar strui kelde men over lakpotten en emballage en rommel, maar nu is het proces omgekeerd, in de stands is het opgeruimd en keurig, en in de hal, de garderobes en de gangen druk van_ menschen. „De auto van Lilian Harvey", de Mercedes Benz, bijna een en al motor, met een kleine cabine voor twee personen er achter, die de aspiraties van de filmster voorloopig bevre digt kost 32.000. De 16-cylinder Cadillac, waarvan er, juist als van precieuse gedich ten, een beperkt aantal in den handel is (vrij hoorden 400kost 18.000 en de Lincoln V 12 16.000. Van de Horch 8 en den Maybach- Zeppelin, den wagen van dr. Eckener, van den Mercedes-Nürburg en de Alfa Romeo mochten wij nog geen prijzen vernemen. Van al de afdeelingen is zeker die der vrachtwagens en bussen niet de minst inte ressante. Het opmerkelijkste bij de vrachtwagens is dan de komst van den dieselmotor. Tal van Duitsche merken rijden er mee en dan is er ook de Gardner-dieselmotor van Kromhout, een zescylinder, te zien.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 17