19 JOH. 5WAALF 7® RAI. STAND TAND R.A.I.17 HAARL. MOTOREN-HANDEL t u n y m p m n„ de Auto en het verkeer De eerste plaats op de markt Ra A. I. STAND 56 EN 123 A. J. van der Burg brengt een geheel nieuwe creatie personenwagen. Was Chevrolet reeds gedurende twee jaar de meest verkochte wagen ter wereld, de tallooze technische verbeteringen aan chassis, gepaard gaande aan een weergalooze ver fijning van koetswerk, waarborgen ook voor dit jaar: Zoekt ge een wagen? Ziet de Chevrolet, en ge zult niet verder zoeken. Vraagt demonstratie en ge decideert OFFICIAL DEALER NIEUWE GRACHT 78 - HAARLEM - PARKLAAN 20, TELEFOON 10663 Iloe tot verbetering te geraken. SCHOTERWEG 69—67 HAARLEM TELEF. 15744 voor Noord- en ged. Zuid Holland Haarlem en Omstreken AUTONUMMER HAARLEM'S DAGBLAD GEZIEN VAN HET STANDPUNT DER POLITIE waarop sommigen zich veroorloven te rijder, zal ik maar niet te veel uitweiden. De beste remedie tegen deze wegmisbruikers is een proces-verbaal, gevolgd door een flinke boete. Het behoeft wel geen betoog meer. dat onze oude vestingstad met haar nauwe straten in het centrum, het moderne verkeer zeer moei lijk verwerken kan en dat ook daaraan vele verkeersongevallen te wijten zijn. Door het zoo ver mogelijk doorvoeren van het éénrich- tingverkeer werd weliswaar de verkeersveilig heid bevorderd, voor een vreemdeling echter levert het nog dikwijls groote moeilijkheden op. Haarlem vormt bovendien nog steeds een belangrijke schakel ln de verbinding tusschen AmsterdamDen Haag en Rotterdam. Een verkeerstelling in de maand Augustus 1932 wees uit, dat gemiddeld 5000 motorrijtuigen en bijna 10.000 wielrijders per dag de Lange- brug passeerden en men kan er zeker van zijn dat een belangrijk contingent dier voertuigen tot het doorgaand verkeer behoorden. Door een brug over het Z. B. Spaarne bij de Rus tenburgerlaan, tot den bouw waarvan metter tijd zal worden overgegaan, zal een recht- stretksche verbinding tusschen Amsterdam- schevaart en Wagenweg tot stand komen, waardoor het verkeer in de gemeente aan merkelijk zal worden ontlast. Deze foto doet ons zien de gevaarlijke wijze van passeeren, een verkeersfout die al menig ernstig verkeersongeval heeft veroorzaakt. lornemens iets te schrijven over boven staand onderwerp, heb ik mezelf de vraag gesteld of de veelheid van arti kelen over het verkeer en alles wat daarmede verband houdt er op den duur niet toe leidt, dat men er niet meer die aandacht aan besteedt, die het zoo zeer verdient. Want is er wel een onderwerp, dat zóó urgent is en dat zóó dringend om een oplossing vraagt, als het verkeersvraagstuk? En heeft het publiek I zelf hierbij niet het grootste belang? De enorme toeneming van het verkeer op den weg en als gevolg daarvan stijging van het aantal verkeersongevallen, geven aanlei ding tot de vraag: waar is het einde, zal de Overheid op den duur de situatie meester kunnen blijven? Men kan zich eenigszins een denkbeeld vormen omtrent de verkeerstoena me der laatste jaren als men nagaat, dat van 1 Aug. 1928 tot 1 Aug. 1931, dus in 3 jaar tijd, het totaal aantal motorrijtuigen in ons land steeg van 111.600 tot 158.384, een toeneming dus van 53.216. In dat tijdvak ging de groep personenauto's het sterkst in aantal vooruit, n.l. 23447, daarop volgen vrachtauto's met een vermeerdering van 17.278, de motorrijwielen met 4796. terwijl de autobussen 466 in aantal stegen. Deze gegevens konden worden vastge steld met behulp van de door het Centraal Bureau voor de Statistiek bewerkte statistiek de.r.motorrijtuigen. En nog steeds gaat het. ondanks de economisch ongunstige tijden op- jvaarts, al moge het in wat mindere mate zijn. De gevolgen. Dc gevolgen van dezen geweldigen groei van Verkeersmiddelen bleven vanzelfsprekend niet uit.. Het aantal verkeersongevallen steeg. Hier van getuigt de statistiek voor Haarlem over de fifgeloopen 5 jaren. Doch het is werkelijk schande, dat deze eenvoudige verkeersregels nog dagelijks met de voeten getreden worden en dikwijls dit is juist het ergerlijke tegen beter weten in. Gemakzucht, onverschilligheid, het „vooruit maar, als ik er maar kom"-systeem, het zijn allemaal oorzaken van zoovele verkeersonge vallen. Het zijn vooral de wielrijders, waar mede onze wegen zoo druk bevolkt zijn, die over het algemeen nog slecht him plicht als weggebruiker kennen. Hoe dikwijls wordt niet een scheldwoord geslingerd naar het hoofd van een autobestuurder, terwijl de wielrijder het grootste ongelijk heeft. Herhaaldelijk komt het voor, dat de man van de fiets aan gifte doet bij de politie van een aanrijding met een auto, terwijl het onderzoek uitwijst dat hijzelf de schuld droeg. Wellevendheid en waardeering voor elkanders rechten is bij ve len nog zoek. Het publiek niet automobi listen ziet maar al te vaak een vijand in den man achter het stuur. Hoe dikwijls komt dit niet tot uiting bij aanrijdingen en wat weten de z.g. getuigen dan veelal nog weinig objectief te oordeelen. Gelukkig heeft de poli tie dit soort getuigen maar al te spoedig „door", anders zou de automobilist vaak slecht af zijn. Terugkomende tot den autobestuurder zelf en zijn plichten ter verkrijging van een vei liger verkeer, wil ik in de eerste plaats tot hen deze waarschuwing richten: Laat niet het recht van den sterkste op den weg gelden door de rechten van anderen te negeeren. Gij zijt machtig, een lichte druk op het gaspedaa' en ge vliegt alles voorbij, doch zorgt altijd binnen de perken der welvoegelijkheid 'te blijven. Het „rechts gaat voor", waarvan ge Totaal aantal verkeersongevallen Aantal verkeersongevallen waarbij een auto was betrokken Verkeersongevallen te wijten aan gehuld van autobestuurder Aantal met doodelijken afloop.. Hoewel deze enkele statistische gegevens nu niet op een bepaald ontstellende stijging van het aantal verkeersongevallen wijzen het jaar 1932 geeft weer een gunstiger beeld dan 1931 Is echter wel opvallend de toename van het aantal verkeersongevallen, waarbij een auto was betrokken. Ook hier steekt 1932 echter weer gunstig af bij 1931. Wanneer wij de statistiek als maatstaf nemen, dan ervaren wij uit bovenstaande gegevens dat de auto bestuurder over het algemeen minder voor zichtig is geworden. Van jaar op jaar geven de aantallen verkeersongevallen te wijten aan de schuld van een autobestuurder, hoogere cijfers aan, vooral in 1931 en 1932 zijn deze cijfers niet bepaald rooskleurig ten gunste van den man achter het stuur. Ik wil in dit verband de dames, die meer en meer de plaats achter het stuur gaan innemen, uitschakelen, aangezien de ervaring mij heeft geleerd, dat het zwakke geslacht bij het rijden meer voor zichtigheid in acht pleegt te nemen dan haar mannelijke collega. Het spreekwoord, dat voorzichtigheid de moeder van de porcelein- kast is, schijnt bij de dames beter bekend te zijn. dan bij de heeren. Dat de auto zich in het hedendaagsche ver keer steeds meer op den voorgrond plaatst zeifs de stadstram zal zij binnenkort in deze gemeente gedeeltelijk verdringen is een voorname factor bij de beantwoording van de vraag, hoe het komt dat zij zoo dikwijls een rol speelt bij verkeersongevallen. Vermeerde ring van het aantal voertuigen gedreven door motorische kracht heeft onvermijdelijk tot ge volg dat de gevaren voor het verkeer veel- vuldigcr worden. Doch ook de andere wegge bruikers en wel voornamelijk de wielrijders, brengen nog steeds in groote mate de veilig heid van het verkeer in gevaar. Zéér velen leggen nog dagelijks een ontstellend gebrek aan kennis van de voornaamste verkeersregels aan den dag. terwijl we nu toch wel zoo lang zamerhand mogen verwachten, dat iedere weg gebruiker hiervan op de hoogte is. Behoor lijk rechts rijden: het maken van een bocht naar links in grooten boog; het voorrang verleenen bij wegkruisingen en bij een ver- eeniging van wegen aan het verkeer dat men aan zijn rechterhand heeft; het t ij d i g geven van een teeken bij het veranderen van rich ting het zijn toch allemaal eenvoudige voor schriften die. wanneer zij door iederen weg gebruiker stipt werden nageleefd, een veiliger ^erkeer in de hand zouden werken. zelf zoo gaarne gebruik maakt, moet ge ook anderen weggebruikers gunnen, doch hoe wei nig brengt gij dit vooral t. o. wielrijders in practijk? De automobilist draagt, door het besturen van een voertuig, dat mechanisch wordt voort bewogen, een groote verantwoordelijkheid. Laat hij daar toch diep van doordrongen zijn. Slecht werkende remmen of stuur-inrichting. versleten banden, onvoldoende verlichting, al deze gebreken, waardoor reeds zooveel leed is veroorzaakt, worden nog dagelijks geconsta teerd. Over de snelheid waarmede en de wijze Ter verkrijging van een veiliger en vlotter verkeer is reeds veel tot stand gebracht. Ge durende de laatste jaren heeft de Overhei' van Haarlem ook niet stil gezeten en veel ver beterd. Laten we dit in het kort even nagaan. Nieuwe bruggen. Groote Houtbrug. Manége- brug, Kennemerbrug, Sandersbrug, Schalkwij- kerbrug, Amsterdamschepoortbrug, weldra ook Langebrug en Eendjespoortbrug. Verbeterde wegen: Kampersingel, Gasthuis singel, Houtplein, Kennemerplein, Schoterweg, Kleverlaan, Fonteinlaan, Damstraat enz. Doch er is nog ontzaglijk veel te doen. De vol maaktheid is nog lang niet bereikt. Men zegt echter wel eens ..De liefde kan niet van één kant komen". Al wordt van Overheidswege nog zooveel gedaan tot het verbeteren van verkeerstoestanden, indien het publike zelf niet in alle opzichten den ernstigen wil toont mede te werken, dan zullen we nimmer ko men tot een grootere veiligheid op den weg Op iederen weggebruiker rust de plicht de voornaamste wettelijke voorschriften, uitge vaardigd in het belang van de verkeersveilig heid grondig te kennen enna te leven Want wat hebben we aan wetten, als we ons er niet aan houden. Ouders, prent uw kinde ren de regels van den weg onophoudelijk in. het behoort als 't ware tot hun opvoeding. Ook in inrichtingen van onderwijs behoort zulks te geschieden. Weggebruikers, neemt de wenken en de aanwijzingen, die de politie u zoo veelvuldig op den weg geeft, ter harte en maakt de fou ten niet opnieuw. De politie had het recht u ervoor te bekeuren. Toont uw waardeering voor de waarschuwing door het voortaan be ter te doen. 't Is uw eigen en eens anders belang! „Veilig verkeer", het is een ideaal, voor welks verwezenlijking de laatste jaren van particuliere zijde een grootsche propaganda wordt gemaakt. Hier mogen in de eerste plaats wel genoemd worden de K.N.A.C. en dc A N.W.B., welke vereenigingen allen lof ver dienen voor haar onverzettelijk streven om tot meer verkeersveiligheid te geraken. Autosnelwegen. De autosnelweg behoort nog steeds tot dc onverwezenlijkte idealen van den Nederland- schen automobilist. Ik bedoel hier den weg uitsluitend voor auto's bestemd, aangelegd tusschen de groote steden, langs de kortst mogelijke trajecten. Bijv. een weg Amsterdam den Haag-Rotterdam, dwars door het land waar de bodemgesteldheid het toelaat over den beganen grond en op plaatsen waar de grond drassig is alsmede over spoorlijnen op z.g. hoog-viaduct van gewapend beton. De weg, dien men een breedte zou willen geven van 15 a 20 M. is gedacht zonder kruisingen en bochten. Op verschillende punten, waar dit noodig is, zouden op- en afritten gemaakt worden. In Italië en Duitschland zijn reeds lang zulke autowegen in gebruik. Men be schouwt ze als d c oplossing van het verkeers probleem en ongetwijfeld zal toegegeven moe ten worden, dat de wegen voor gemengd ver keer er door ontlast zouden worden. Het zou mij te ver voeren als ik de vele mogelijkheden, die er nog zijn ter verkrijging van een ordelijker en veiliger verkeer uit voerig ging bespreken. Het invoeren van uni forme verkeersvoorschriften, zoodat deze niet. gelijk thans, in iedere gemeente verschillend zijn, het maken van strengere bepalingen ten aanzien van alcoholmisbruik door be stuurder van motorrijtuigen, het verzwaren van de eischen ter verkrijging «van een rijbe wijs, het toepassen van strengere straffen bij ernstige verkeersdelicten «b.v. spoediger over gaan tot intrekking van het rijbewijs), kort om er zijn nog vele middelen die toegepast kunnen worden in het belang van meer vei ligheid op den weg. Mogen echter de wegge bruikers in het algemeen beseffen dat een veiliger verkeer alleen dan mogelijk is, indien zij allen, zonder uitzondering, daaraan krach tig medewerken. A. BERENTSEN Inspecteur van Politie Afd. Verkeer Haarlem Bovenstaande foto geeft een duidelijk beeld van de gevaren die door het spelen van kinderen op den rijweg ontstaan. N^EILIC rijden bij mistHet klinkt ongeloofe- lijk! Met deze lamp, kan in den diksten mist VEILIG 40 K.M. snelheid gehaald worden. Deze „ANEXHIP" (een Willocq Bottin product) leve ren wij zonder verplichting gedurende 14 DAGEN OP PROEF Levering alleen via Uw garagehouder. Alleen vertegenwoordiger voor Haarlem Omstreken Sophiastraat 33—35 - Haarlem Telefoon 15533

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 19