Rondom de R.A.I. tentoonstelling Over Friesche Hardrijders uit den ouden tijd. Herinneringen uit mijn jeugd. WATERPOLO. SCHERMEN VOETBALNIEUWS BILJARTEN WIELRIJDEN. AUTOMOBILISME. KEGELEN Overwinning en Nederlaag. De auto in het hedendaagsche leven. ,JJs in Friesland is iets heel anders dan ijs in Amsterdam of Haarlem". Zoo las ik Woensdag in een artikeltje „Een Dag op het Friesche ijs" in ons blad. Men moet, zooals ik, in Friesland jong zijn geweest, om te weten, hoe waar dat is. En ook. om volkomen te beseffen, wat de ijssport voor de Friezen jong en oud beteekent. O, wat heeft het mijn gedachten in mijn jonge jaren soms geheel vervuld, het ijs! Hoe ben ik er vroeger niet in opgegaan, in de gezonde, heerlijke ijssport! Ik kende ze allen bij naam, de Friesche hardrijders, ik wist. van welke dorpen ze kwamen, welke prijzen ze hadden gewonnen en als zij reden op onze baan, dan hing ik de meest enthousiaste van allen met mijn lichaam geheel over het touw om met schitterende oogen ze te volgen in hun vlugge, leelijke „klauwbewe- gingen", van den afrit tot de eindstreep toe. Maar denk niet. dat ik een uitzondering was. Pieter Bruinsma uit Sneek, Rinke van der Zee uit Workum, de Kingma's uit Grouw Merk en Marten Klaas Hanje uit Ak- krum, Wybe de Vries uit Oenkerk, dat waren namen, die alle Friezen kenden. Zij waren immers de roem van Friesland op het ijs. Ik ben er bijna wel zeker van, dat alle Frie zen van mijn leeftijd zich deze namen uit hun jongenstijd nog zullen herinneren, zoo als de Friezen in mijn jeugd nog alles wisten te vertellen van Okke en Trientsje van den Berg. broer en zuster, die in hun tijd niet waren te verslaan en van Marten Castelein uit Warga, van wien men vertelde, dat hij eens de 160 Meter in 11 seconden gereden had. Dat waren namen met een bijna legen- darischen klank. Wij, jongens, verkondigden het luide in on ze dagen, dat de Friezen de vlugste rijders van de wereld waren, dat zij op het ijs niet waren te verslaan. En dat geloofden wij, jon geren, niet alleen, ook de ouderen waren daarvan heilig overtuigd. Het was ook zoo ge makkelijk te gelooven, omdat er in dien tijd nog niet internationale wedstrijden werden gehouden en de Friezen de eer alleen maar op de korte aan tegen de Hollanders of de Groningers in hun eigen provincie hadden op te houden en dan bijna altijd als overwin naars uit het strijdperk traden. Totdat in 1886 voor het eerst een interna tionale wedstrijd op de Groote Wielen te Leeuwarden werd uitgeschreven, waaraan ook buitenlanders Noren en Engelschen zouden deelnemen. Zelden is een wedstrijd in ons land met zulk een spanning tegemoet ge zien als de „hardrijderij" te Leeuwarden. Wij, jongens, waren .er allen van overtuigd, dat Rinke van der Zee, Pieter Bruinsma en Merk Kingma zouden winnen en toen één dag vóór den wedstrijd de Noren onder wie de toen zeer bekende Axel Paulsen plotseling ver trokken, omdat het was begonnen te dooien en zij op zacht ijs niet wilden rijden, toen verkondigden wij luide aan ieder, die het maar hooren wilde, dat de Noren ,,'em had den gesmeerd", omdat zij bang voor de Frie zen waren geworden nadat zij hen hadden zien rijden. De wedstrijd kwam en was een overwinning voor de Friezen. De Engelschen werden ver slagen en heel Friesland juichte, toen het be kend werd, dat Pieter Bruinsma de overwin naar was. Wel werd er later gemompeld, dat de Friezen, nadat de Engelschen „er af gere den" waren, de prijzen onder elkaar hadden verdeeld en dat Rinke van der Zee de snelste rijder uit dien tijd zich opzettelijk door Pieter Bruinsma had laten verslaan, maar dat belette toch niet, dat er reeds een weck later Pieter Bruinsma-sigaren in de wereld kwamen en dat de Sneeker schipper op slag een der populairste personen van Friesland was. Voor de Friezen was dit niet meer of minder dan een nationale overwinning. Heel Fries land arm en rijk, jong en oud leefde er in mee en het was voor ons, jongens, of 'n klein beetje of eigenlijk 'n heele boel van Pieter Bruinsma's roem op ons afstraal de. Totdat de groote ontgoocheling kwam! Axel Paulsen daagde de snelste rijders van Friesland uit om te Oslo toen nog Chris- tiania tegen hem te komen rijden. Rinke van der Zee en Merk Kingma gingen er heen enwerden verslagen. Nog zie ik het tele gram aangeplakt voor het raam van het bu reau van de Harlinger Courant: Axel Paul sen 1, Rinke van der Zee 2. En het verschil was ettelijke seconden! Wij, jongens, wilden het eerst niet gelooven. vroegen of het geen vergissing was. Maar het De WaterrattenNeptunus (52) Zaterdagavond speelden De Waterratten in Stoops Bad een vriendschappelijken wedstrijd tegen het Zaandamsche „Neptunus". Als er begonnen wordt gaan De Waterrat ten met het volgende zevental te water: C. M. v. d. Broek, S. de Vries, J. Kollerie, A. H. de Bruyn, J. Seubring, Th. v. Koningsbrugge, N. de Vries Neptunus verdedigt eerst het ondiepe ge deelte, maar als de Waterratten het eerst bij den bal zijn, wordt direct het Zaansche doel onder schot genomen, doch voorloopig geeft de doel verdediger niet thuis. De partijen we gen vrijwel gelijk tegen elkaar op. Bij een Neptunus-aanval stopt v. d. Broek een hard schot. Dan volgt een gevaarlijke Waterratten- aanval: als Kollerie naar Van Koningsbrugge plaatst, geeft deze aan de Waterratten de leiding (1—0). De Waterratten komen nu langzamerhand in de meerderheid; de Neptunus-keeper krijgt heel wat schoten van De Vries en Van Ko ningsbrugge te verwerken, doch voorloopig wordt er niet gedoelpunt. Bij een uitgooi van den Neptunus-keeper weet Van Koningsbrug ge den bal te bemachtigen; met een goed schot vergroot hij den voorsprong (2—0). Neptunus onderneemt nu eenige tegen aanvallen, maar de achterhoede der gastnee- ren weet het gevaar te keeren. Doch als even later een Neptunus-speler vrij wordt gelaten, zwemt deze op en verkleint den achterstand (2—1). Na de hervatting zijn de Waterratten het eerst bij den bal; wanneer naar De Vries ge plaatst wordt, onderneemt deze een snellen rush, gevolgd door een hard schot, waarop de Neptunusijkeeper geen schijn van kans heeft (3—1). Aan den anderen kant krijgt v. d. Broek nu druk werk. hetgeen hij naar behooren verricht. Bij een Waterratten-aanval vergroot De Vries met een ver schot den voorsprong (4De aanvallen volgen elkaar nu snel op. was de bittere waarheid. Rinke van der Zee de rijder, die in Friesland niet was te ver slaan, was in Noorwegen door Axel Paulsen op de meest afdoende wijze geklopt. Bijna een halve baan was hij op de 800 Meter achtergebleven. Nooit misschien is door een heel volk met meer hoop en vertrouwen de uitslag van een strijd tegemoet gezien en zelden volgde daarop een grooter teleur stelling. Voor de Friezen was de nederlaag van Rinke van der Zee wat eenige jaren geleden de debacle van den bokser Carpen- tier voor de Franschen was. Men moet de Friezen uit dien tijd in hun nationalen trots hebben gekend, zooals ik, om te begrijpen, wat deze nederlaag voor hen in die dagen beteekende. Met het bericht van Rinke van der Zee's nederlaag ging tegelijk een stuk van Fries- land's oudste glorie heen. Bijna vijftig jaar is dat nu geleden en nog weet ik dat alles, alsof het gister pas gebeurd was. Ik zie in mijn gedachten weer mijn vader met de Leeuwarder Courant binnenkomen en ik hoor hem nog in onzen huiselijken kring het verslag van denwedstrijd voorlezen. Ik had wel kunnen huilen! Hoe je als kind dat alles intens toch meeleefde en de ijssport heel je jonge brein in den winter beheerschte. En van dien dag af moesten wij de supe rioriteit van de buitenlanders op de lange baan wel erkennen. Ik herinner mij nog den wedstrijd van Thialf in Heerenveen eenige jaren later, toen Donogue, de jonge, vlugge Amerikaan er reed met zijn forschen, langen slag. Ik zie hem weer voor mij, zooals hij zeker en vlug de bochten nam en ik weet nog, hoe hij de sympathie van alle Friesche meis jes had, omdat hij zoo'n knappe, lenige ver schijning was. En weer eenige jaren later de triomf van Jaap van Eden op dezelfde banen van Thialf. Hoe juichten wij allen, mijn kameraden en ik, omdat het een Nederlander was, die daar won en wij vergaven het hem zelfs, dat hij uit Haarlem en niet uit Friesland kwam, al zou het omgekeerde ons ook aangenamer zijn geweest. Want op een Friesche overwinning op den langen afstand hoopten wij al lang niet meer. Wij troostten ons immers met de gedachte, dat de Friezen de beste rijders wa ren op de korte baan. Tenminste, wij ge loofden het en lieten ons dat geloof zelfs niet door het langste artikel uit een Hol- landsch blad ontnemen. Tegen een Klaas Hanje en een Wybe de Vries konden de beste rijders uit het buitenland, kon zelfs Jaap Eden volgens ons, niet op. En als men ons wilde bewijzen, dat de tijden van Jaap Eden op de lange afstanden in verhouding nog be ter waren dan de tijden, die onze Friesche hardrijders op de 160 Meter maakten, dan beriepen wij ons op het record van Marten Castelein, die de 160 Meter volgens de Friesche legende immers in 11 seconden had gereden. Dat moest een buitenlander hem maar eens nadoen! Neen, aan de glorie yan de Friesche hardrijders op de korte baan mocht niemand tornen. Dat bleef nu een maal voor ons, jongens, de oude Friesche roem. Op de korte baan was het nog altijd volgens ons: „Frieslan boppen!" Dat alles komt mij weer in de gedachte, nu ik dagelijks de berichten van wedstrijden in Friesland lees. Ja. wel heb ik dit alles intens beleefd. En nu? Nu wandel ik langs een ijs baan en kijk er naar, hoe anderen rijden. Ik had vroeger nooit gedacht, dat het eenmaal nog zoo ver met mij zou komen, dat ik eens een zoo ontaarde Fries zou worden. Helaas, zoo word je, als je boven de 50 komt! Maal ais een Friesche jongen mij met schitterende oogen en roode wangen zou komen vertellen, dat de Friezen nog altijd de vlugste rijders zijn op de korte baan, dan zou ik hem op de schouders kloppen en zeggen: „Geliek hè ste, hear! Frieslan boppen!" Heb ik dat ook niet met even veel vuur verkondigd, toen-ik nog een jongen was? J. B. SCHUIL. Politiewedstrijden aan de Kleverlaan. Men bericht ons, dat Dinsdagochtend te 10 uur op de ijsbaan aan de Kleverlaan wed strijden in het hard- en schoonrijden zullen worden gehouden voor liet Haarlemsche politiecorps. IJs en weder dienende natuurlijk. De banen hedenavond gesloten. De banen aan de Kleverlaan zijn heden avond niet geopend. Kollerie valt uit wegens kramp, waardoor een Neptunus-speler vrij komt te liggen. Even houden de Waterratten nog stand, maar dan maakt Neptunus van haar meerderheid ge bruik om den achterstand te verkleinen. (42). Nu laat zij ook een speler uitvallen, zoodat met zes tegen zes verder gespeeld wordt. Dan is het weer Van Koningsbrugge, die na goed doorzetten het vijfde doelpunt scoort (52). Het einde komt met een 52 overwinning voor de Waterratten. Kampioenschappen van Haarlem. De wedstrijden om het kampioenschap van Haarlem begonnen Vrijdagavond in de schermzaal Brassinne alhier. Begonnen werd met degen; zeven schermers zouden om den eeredegen met den daaraan verbonden titel kampen. Het waren de heeren: van Zanten, Aanstoot, Steffens v. Noppen, v. d. Veen, Steinler en Gobets. Deze vlotte wedstrijd werd geleid door den heer Weber. Het eindresul taat was, dat de heer Aanstoot geen enkele partij verloor en dus het kampioenschap won. Steffens werd no. 2 met 4 gew. partijen en no. 3 Gobets met 3 gew. partijen. Hierna werd een begin gemaakt met den wedstrijd sabel. Er waren 9 deelnemers. Van de degenschermers viel Gobets af en de sa- breurs Weber, Tjaden en Winkel trokken op dit wapen mee. Toen de helft van het aantal partijen ge schermd was stonden aan het hoofd de hee ren Aanstoot, Weber, v. Zanten, Steffens en v. d. Veen ieder met slechts 1 verliespartij. Aanstoot schermde zijn beide resteerende partijen af en dit werden ook verliespartijen dus naar alle waarschijnlijkheid, zal hij zijn titel van kampioen van Haarlem op sabel wel moeten afstaan aan één der 4 andere heeren. De wedstrijd werd wegens het late uur verdaagd tot 11 Februari. De wedstrijd sabel wordt dan afgeschermd en de floret is daar na aan de beurt. Het programma voor Zondag In de „Sportkr." vinden we het programma voor Zondag 5 Februari. In verband met het uitstellen van de wedstrijden van gisteren zal het echter nog wel gewijzigd worden. Het programma luidt thans als volgt: AFDEELING L Eerste klasse: Z. F. C.—R. C. H. Hermes-D. V. S.—Blauw Wit. Tweede klasse A: T. O. G.Zeeburgia. W. F. C.—E. D. O. Alcm. VictrixZ. V. V. Tweede klasse B. AlphenH. F. C. A. F. C.Spartaan. BaarnBloemendaal Derde klasse B: HillinenSchoten. O. V. V. O.—Halfweg. W. M. S.Oosterpark. D. J. K.—S. D. W. Derde klasse C. AmstelWatergraafsmeer Rodiz. r. c. MeteoorO. D. E. Vierde klasse A: Beverwijk—E. V. C. SchagenAlkmaar ZilvlermeeuwenTexel. UitgeestD. T. S. Reserve eerste klasse. E.D.O. 2—ZF.C. 2 Zeeburgia 2Hilversum 2 H.F.C. 2—Haarlem 2 Reserve tweede klasse A: West Frisia 2—K.F.C. 2 R.C.H. 2Ajax 3 T.O.G. 2—WF.C. 2 Reserve derde klasse A: Z.V.V. 2De Kennemers 2 O.S.V. 2—Helder 2 W.F.C. 3—Q.S.C. 2 Hollandia 2Alcm. Victrix 3 AP.G.S. 2Z.F.C. 3 AFDEELING II. Eerste klasse. V. U. C.—Hilversum. SpartaD. F. C. HaarlemK. F. C. Tweede klasse A: R. F. C.Steeds Hooger. D. L. C.Quick. O. D. S.—S. N. A. B. E. C.—H. V. V. Unitas—Neptunus Tweede klasse B. V. D. L.—V. O. C. GoudaFor tun a V. I. O. S.—C. V. V. OvermaasExcelsior Vierde klasse A: De JagersT. H. B. Leidsche BoysHillegom. L. D. W. S.—D. V. S. S. V. C.Kranenburg Reserve eerste klasse. A. D. O. 2Excelsior 2 D. H. C. 2—C. V. V. 2 Xerxes 2Gouda 2 Feijenoord 2Sparta 2 Feestavond „Spaarnevogels". Ter gelegenheid van haar tweede lustrum gaf bovengenoemde Vereeniging Zaterdag een feestavond voor haar leden en donateurs. De drukbezochte avond werd met eenige toepasselijke woorden door den voorzitter der feestcommissie geopend. Tevens sprak hij woorden van waardeering aan het adres van de vereenigingen, die een blijk van medeleven hadden gegeven. Bloemstukken werden gezonden door I.V.O., T.H.B., Damia- ten en H.V.B. Droste en V.O.G. gaven een plaque. Gelukstelegrammen werd gezonden door Hoofddorp, E.T.O., Spaarnestad, Vliegende Vogels, Rïpperda, D.W.O., D.I.O. en scheids rechter Hartman. Voor het mooi programma komt aan de feestcommissie alle lof toe. Aardig was het extra nummer: „Het nieuwe clublied", dat door vier dames en vier heeren werd gezongen. Na een verloting met fraaie prijzen, was er bal onder leiding van den heer W. Fort gen tot 3 uur. 1-Iet feest mag bijzonder goed geslaagd heetcn. - Een commentaar. In het Fransche blad Miroir des Sports vin den wij het volgende verhaaltje: Tijdens een wedstrijd tusschen twee Fransche eerste klasse voetbalclubs raakte de bal over de achterlijn. De scheidsrechter, wiens uitzicht belemmerd was, begaf zich naar den achterspeler die bij het geval het meest betrokken was geweest en vroeg hem of het „achter" was dan wel „corner". De speler zei zonder aarzelen: corner! Wat moeten wij in dit kleine incident meer bewonderen, merkt de Miroir op, het vertrouwen dat de arbiter stelde in het oor deel van den speler, of den sportieven een voud waarmee deze laatste zonder aarzelen het voor zijn eigen partij nadeelige oordeel gaf. Wij hebben ook behoefte, hierop commen taar te geven, maar wel zeer afwijkend van dat der Miroir. Namelijk: is het a! zoover ge komen, dat een aarlijke aanwijzing van een speler, als iets bijzonders moet worden ge boekstaafd? Althans in Frankrijk? Want wij hopen toch, dat deze eerlijkheid in ons land nog wel zoo vaak voorkomt, dat voor vermel ding vanhet tegenovergestelde zeihen, zoo ooit, aanleiding is. VOETBAL IN ENGELAND In Engeland is Zaterdag nog lustig gevoet bald. Voor de competitie van de eerste afdec- ling werden gespeeld: ChelseaWolverhampton 31 PortsmouthNewcastle United 20 De uitslagen van de wedstrijden voor de tweede bekerronde waren als volgt: AldershotMillwall 10 Aston VillaSunderland 03 BirminghamBlackburn Rovers 30 BlackpoolHuddersfield Town 20 Bolton WanderersGrimsby Town 20 Brighton and HoveBradford 21 BurnleySheffield United 3—1 ChesterHalifax Town 00 DarlingtonChesterfield 02 EvertonBury 31 Luton Town—Tottenham Hotspur 31 Manchester CityWalsall 2—0 Middlesbrough—Stoke City 41 Southend UnitedDerby County 23 Tranmere RoversLeeds United 00 West HamWest Bromwich Albion 20. Een onmisbare schakel. De plaats, die de automobiel gedurende de laatste tien jaren in de samenleving is gaan innemen, mag ongetwijfeld niet worden on derschat. Het is evenwel met de auto gegaan ais met zoovele andere belangrijke uitvindin gen: het publiek aanvaardt ze eenvoudig als iets gewoons, als een natuurlijke zaak; als zonneschijn, als regen, als voorjaar en herfst. Het is zoo gegaan met alle belangrijke tech nische uitvindingen: knappe koppen ont wierpen en bouwden de meest ingenleuse machines, wonderlijke samenstelsels van techniek en het publiek aanvaardt ze. Het neemt een hoorn in de hand en spreekt op hetzelfde oogenblik met een ander mensch op 5 of 50 of 500 K.M. afstand. De man in zijn huiskamer draait aan een knopje, men- schelijke stemmen en muziek komen uit den aether tot hem. Hij vraagt nauwelijks meer naar het hoe en het waarom, alleende kleinste storing ontstemt hem in niet geringe mate. De huisvrouw tikt een knopje om, het elec- trisch fornuis, de stofzuiger, de electrische haardroger doen hun arbeid, onmiddellijk en zonder stoornis. Het wordt eenvoudig aan vaard, zooals het daglicht aanvaard wordt. En er wordt niet aan gedacht, dat achter den stofzuiger of het stralenkacheltje een gewel dige organisatie staat. Ergens in een groote fabriek ontwikkelen reusachtige dynamo's 'n geweldigen stroom, honderden en duizenden werkers hebben ervoor gezorgd dat die stroom langs zware kabels en dunne draden geleid wordt, naar het woonhuis, de keuken, de badkamer Zóó wordt ook de auto aanvaard! Hij is er en wordt gebruikt. Nauwelijks gaan de ge dachten van den autorijder voor een oogen blik uit naar de enorme fabrieken, naar de groote, helverlichte teekenkamers, naar de hoogovens, naar de bosschen, die worden om gekapt, naar rubberplantages onder tropen zon, naar opslagplaatsen en havenloodsen. De auto is een onmisbare schakel geworden in het dagelijksche leven! Zoowel in den noodwendigen handel, transport en industrie, als bij de, misschien even noodzakelijke ge noegens des levens. Werkelijk, zooals in den alleroudsten tijd de volkeren doordrongen waren van de nood zakelijkheid van het „navigage", de zeevaart kunde, zoo is automobilisme in onze eeuw een dringende noodzakelijkheid. Hoe kort geleden is het niet, dat ae onder nemende zakenman zijn klant nauwelijks per auto durfde bezoeken, omdat hij de domme opmerking vreesde: „die auto! die betaal ik eigenlijk! Die tijd is voorbij. Geen modern zakenman zal gaarne een dergelijk onverstandig, on juist standpunt het zijne durven noemen. Terecht wordt de auto integendeel beschouwd als een middel tot beter, vlugger en voordec- liger zaken doen. Beter, vlugger en voordee- liger voor beide partijen! "Het valt te betwijfelen, of er op de wereld nog één dokter of veearts is. die met vige- lante of tiburv zijn patiënten bezoekt. De auto is het. die den geneesheer naar zijn zie ken brengt. Het is ook de auto, die er voor zorgt, dat de geneesheer minder noodig is: de auto brengt vader, moeder en kinderen naar buiten, naar strand of hei, naar de zwem plaats, waar zon en water zorgen voor de allereerste noodzakelijkheid: gezondheid: Honderden 'dorpen, geheele streken zijn door autobus of vrachtwagen uit hun isole ment bevrijd; nieuwe, misschien wel betere begrippen vinden gelegenheid oude denk beelden te vervangen. Het product van het land kan gemakkelijk en snel worden ver voerd naar de steden, de mogelijkheid tot het vestigen van belangrijke industrieën is ge schapen op afgelegen oorden. Clubkampioenschap Drie banden. IIET TEAM VAN DE SOCIËTEIT VEREENIGING IN DE FINALE Zaterdagmiddag speelde het zestal van de B. C. der Sociëteit-Vereeniging in d'IJsbree- ker te Amsterdam tegen het team van de club Amsterdam de beslissende wedstrijd voor de plaatsing in de finale om het clubkam pioenschap van Nederland. Wonnen de Haarlemmers dezen wedstrijd, dan kwamen zij in de finale. Bij gelijk spel of verlies, dan was K. R. A. S. de gelukkige. Nogmaals toonden onze stadgenooten, waartoe zij in staat zijn. Met een glansrijke overwinning van 51 wisten zij de Amster dammers op eigen terrein te verslaan, waar door zij aan alle onzekerheid een einde maakten, zoodat zij met Rembrandt te Am sterdam. De Groene Sociëteit te Den Haag en Rotterdam te Rotterdam in den eindstrijd, die uit en thuis wordt gespeeld, om den titel zullen kampen. De datums moeten echter nog vastgesteld worden. Ned. Biljartbond. Om Ket gewestelijk kampioenschap. Klasse C.: afd. 2. Ondanks het gemis van haar matador heeft Haarlem een verdienstelijke prestatie geleverd door het kampioensteam van de B. V. Hollandsch Noorderkwartier met een nederlaag naar Schagen terug te sturen. De zwakkere invaller D. J. Metz stond voor de zware taak een sterken tegenstander ge lijk, op 250 caramboles cadre te maken. Daar het een dubbele rooster goldt, moest hij twee partijen spelen. In zijn eerste match, waarin hij de crack van de gasten, J. D. Schenk, moest bekampen, kreeg hij dan ook weinig kans. De bezoeker won in slechts 18 beurten met 200 om 67. Ook H. J. Metz, die 250 om 150 te maken had. vermocht niet het zoet der overwinning te smaken en werd na 17 beurten door J. A. Schenk met 150 om 74 geklopt. Alzoo een weinig hoopvol begin voor de Haarlemmers. Met de ontmoeting tusschen G. W. Metz en W. v. Erp kwam het keerpunt in den strijd. Na minder spannende partij zegevierde Metz met 150 om 74. Daarna bracht J. de Jager de partijen op gelijken voet door C. Blauwboer op 49 van de 150 te laten staan. Met spanning werd het tweede gedeelte van den strijd begonnen. D. J. Metz trad in het strijdperk tegen J. A. Schenk, die 150 te ma ken had. Nu liet de Haarlemmer brillant spel zien, waardoor de gast geen schijn van kans kreeg. Hij beëindigde de partij van 250 pun ten in slechts 20 beurten! De gasten kregen andermaal een kans op de zege, doordat J. D. Schenk zijn 2de over- Dc boer zet zijn melkbussen voor zijn hek; in den prillen morgen komt de vrachtauto, verzamelt alle bussen,- die vroeg kunnen wor den afgeleverd. De bloemen komen vlugger, dus verscher van kas of kweekerijhet publiek krijgt betere waar voor zijn geld, dank zij de auto. De posterijen, gemeente-reinigingsdiensten, ziekenhuizen en vele andere publieke instel lingen gebruiken heel den dag en clkcn dag den explosie-motor. Het Jonge paar gaat stadhulswaarts per auto, misschien minder deftig dan vroeger, maar even welgemoed en met evenveel en thousiasme als voorheen in een coupc-tje met koetsier en palfrenier. Een lange stoet gesloten auto's, langzaam en statig gaat door de straten cn houdt stil aan het groote hek: 's menschen laatste gang Is die met de auto Ergens op het platteland kunt U een auto zien. gemonteerd met een orgel. De benzine motor zorgt zoowel voor het vervoer van wa gen als voor aandrijving van het muziek instrument. Dat de oude afgeleefde motor Carmen en Aïda eenlgszlns overstemt weet de brave en ondernemende orgel-exploitant niet! Misschien is hij een beetje hard- hoorend! Uit een sombere poort rijdt een sombere auto zonder ramen naar een somber gebouw: ook hier is het de auto, die zijn grimmige plicht doet en den veroordeelde naar zijn 5 Jaren tuchthuisverblijf brengt. In de buitenwijken van de groote steden staat hier en daar een auto. De eigenaar haalde er bloemen mee en verkoopt ze aan den weg. Op het auto-chassls Is de etalage getimmerd. De man kan zaken doen, vlugger, beter, meer dan vroeger, dank zij de auto! 'n Automobiel brengt ijsco-wafeltjes van drie centen aan huis over een traject van vele tientallen kilometers tusschen Arnhem en Ede. Negotie met geld verdienen aan don eenen kant. tevreden kinderen en dus te vreden moeders in de hulzen. Taxi's, honderden en duizenden, vlug, vlug even naar station, gauw even naar schouw burg na een wat verlaat diner, naar de ken nissen, waar de thee staat te trekken, 'n Taxi, in vele gevallen 'goedkooper dan wanneer het vervoer per tram ging. Zeker vele malen vlugger en meer comfortabel! Het „luxe-verhuur-bedrijf" verhuurt U een auto met kwieken, netten chauffeur, een mooien geruischloozen wagen, die indien U ijdcl genoeg is zulks te wenschen Uw kennissen den indruk geven kan, dat deze kostelijke wagen Uw eigendom is en deze kwieke jongeman Uw chauffeur. Men reist van Holland naar den vreemde, naar België, Zwitserland of Italië In prach tige autobussen, behagelijk, veilig en voor weinig geld. De autobus vervoert het voet balelftal zonder vervelend oponthoud aan stations, zonder tijdroovende tochten van station naar terrein. Het vischcollego trekt welgemoed ter vangst naar ver-gelegen nego rijen, het tooneelgezelscliap reist met eigen wagens, onafhankelijk van wie ook en wat ook: de decors gaan vooruit. Het oude heeft afgedaan. De auto heeft de wereld veroverd. De auto. op zich zelf reeds zoo iets geweldigs en met zijn onafzien- baren achtergrond van fabricage-, vervoer en verkoops-organisatiën! En zoo is het begrijpelijk, dat bijna ieder zich interesseert voor den automobiel, 'n personenwagen, een bus, 'n vrachtauto of een tractor, al naar gelang zijn persoonlijke be langen. En even begrijpelijk is het, dat de jaarlijksche R.A.I.-tentoonstelling te Amster dam eiken keer opnieuw een steeds toenc- menden stroom bezoekers trekt, een stroom, die tot over de honderdduizend komt. winning behaalde; nu op H. J. Metz. die be neden zijn kunnen bleef. Het werd 200 om 130 Zoowel G. W. Metz als J. de Jager wisten ten slotte de weegschaal in het voordcel van B. C. „Haarlem" te doen dalen, zoodat de eindstand luidde 53 voor B. C. Haarlem. Klasse G; afd. 1. Het kampioensviertal van Vriendenkring kreeg de ploeg van Het IJ op bezoek, welke met de kous op den kop naar de hoofdstad kon terugkeeren. Wel was er spanning In den strijd. Na gelijk opgaanden strijd won Stijn- man met 3 punten. Zijn clubgenoot Copini Jr. was in goeden vorm en won met groot verschil. Gieselbach werd met slechts l punt door den Amsterdammer geslagen. Eindelijk zorgde v. d. Pavcrt voor do zege van Vrien denkring met fraai spel. De stand was: 3—1 Op 2 Febr. wordt het tweede gedeelte van de 8 partijen in Haarlem gespeeld. Wedstrijd over 100 K.M. te Parijs. Uit Parijs: Zondag werd hier ter stede een koppelwedstrijd gehouden over 100 K.M., waarbij veel werd gejaagd. Winnaars werden-: BroccardoGuimbretlère. De gedetailleerde uitslag luidde: 1. Broccar do—Guimbretière 41 pnt. (Tijd: 2 uur 11 min. 42.8 sec.) 2. PijnenburgWals 37 pnt. De Int. Europa-tocht naar Garmisch- Partenkirchen afgelast. De Kon. Ned. Automobielciub deelt mede van haar zustervereeniging, de Automobiel- Club van Duitschland, bericht te hebben ontvangen, dat de Internationale Europee- sche Sterrit naar Garmisch- Partenkirchen, welke van 30 Januari tot 3 Februari a.s. zou worden gehouden, is afgelast. De Duitsche Stedentocht met Garmisch-Partcnkirchen, waaraan door eenige Hollandsche automobi listen wordt deelgenomen, gaat echter wel door.. HaarlemAlkmaar. Zondag werd te Haarlem de returnwed strijd HaarlemAlkmaar gehouden. Alk maar kwam op 12476 hout, terwijl Haarlem het aantal hout opvoerde tot 12606, zoodat Haarlem winnaar werd met 130 hout. De hoogste werper van Haarlem was M. v. d. Storm, van Alkmaar, Genefaarts. Door deze overwinning heeft Haarlem voor de tweede maal op den wisselbeker beslag weten te leggen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11