DE 40-URICE ARBEIDSWEEK. De politieke toestand in Duitschland. Het Belangrijkste. Haarklooverij. 50e 'Jaargang No. 15215 Verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen Maandag 30 Januari 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT ENwcej£ Q35, maand 1.143, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post ƒ355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.72j/£. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNJ5 regels 1.75, dkc regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes iederen dag) 13 regels 0-30, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid e Idem voor Abonnés op het Geïll. ZondagsbladLevenslange ongeschiktheid f 2000.- Overlijdcn f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 30 Januari Schaatsgeneugien. Iedere ijsperiode is altijd weer anders. Waarom het ijs vlak om Haarlem heen dit maal zoo slecht is, dat wij op Zondagmor gen moeten besluiten eerst naar Nieuwendam te reizen per trein en stoomboot, weet ik bij voorbeeld niet. En dat is maar een voorbeeld. Wij zullen er meer vinden. Het stoombootveer naar Nieuwendam, startend van de De Ruy terkade, mag er wezen Het is een welwillend stoombootveer.. Heele- maal niet grootsteedse!!, nog minder wereld-- steedsch, ofschoon de Amsterdammers tegen woordig hardnekkig beweren dat ze dat zijn. Ik kan het hun maar niet aanzien. Hun gezagvoerder op het veer naar Nieuwendam is dermate gemoedelijk, dat hij telkens weer laat aanleggen als er nóg meer passagiers op den steiger komen aanrennen. Na drie of vier valsche starts zijn we eindelijk lieusch onderweg, en verwonderen ons allen over het volmaakt-ijsvrije ij. Waarom is het nu ijsvrij, en was het dat bij vorige gelegenhe den heelemaal niet? Hebben ze al die schot sen naar zee gespuid, of naar het IJsselmeer? 1-Ioe komen ze daar dan weer goed uit? Het is evenwel te mooi weer om diep over water staatsproblemen na te denken. Mijn tochtge noot, die anders een ernstig man is. vindt het nog veel vreemder dat al de kranen op de Handelskade naar het Oosten wijzen, terwijl het toch al dagenlang uit het Oosten waait. „Het zijn toch geen wilgen," denkt hij blijk baar. Dit is nóg ingewikkelder. Het kanaaltje, dat wij te Nieuwendam in varen is ook al ijsvrij. Eenden zijn er aan 't snelzwemmen. Zou hier heusch ijs zijn? Het is er, aan den anderen kant van de brug. Ongeveegd en vol scheuren. Er zijn verscheidene mannen-met-bezems, die uiter lijk bedriegelijk op baanvegers lijken. Zij ve gen niet, zij innen alleen. Dit is een eenvou dige oplossing van het loonvraagst.uk, in de baanvegerij, die iedereen gelaten aanvaardt. Op zoo'n dag, met zulk een zon, kijkt een Hollander niet op dergelijke kleinigheden. De thermometer van het nationale humeur, in deze tijden veelal nabij het nulpunt, is met tientallen graden gestegen. Wij aanvaarden onzen tocht zorgeloos, zon der bepaald doel. De Amsterdammers heb ben dit stuk baan totaal stukgereden, en al leen de breedste scheuren zijn zichtbaar. Af en toe raakt ge in twee tegelijk, en maakt die bekende voor- en achterwaartsche knikbe- weging, die als groet bij een of andere nieuwe politieke partij 111 Nederland zeker een suc ces zou zijn. Na Zundérdorp wordt het ijs een tikje berijdbaarder en ik ondernemender, met een tuimeling als resulltaat. Na Broek zijn we blijkbaar buiten het erkende Amster- damsche ijsrayon, en krijgen prachtig ijs naar Monnikendam. Dat is propvol. Men maakt er queue voor de eethuisjes. Op het grootste staat een bord: „tot twee uur gesloten", waarop mijn tocht genoot mompelt ..mijn vrouw zit binnen," en wij zonder aarzeling door den Cerberus- aan-de-deur worden binnengelaten. Het zijn dergelijke kleine vondsten die dit leven zoo veel eenvoudiger kunnen maken. De erw tensoep in Monnikendam is lauw, om twee uur zou zij bevroren zijn geweest. Wij kunnen naar Marken rijden als we eerst 600 M. willen loopen, daarna een paar kilometer strompelen en tenslotte 300 M. rijden. Dit willen we niet. Wij zijn er vroeger al eens geweest, zoodat aan de statistiek is voldaan. Waarom is de Gouwzee nu zooveel slechter dan vroeger, en het ijs in Water land mooier dan ik 't ooit tevoren heb gezien? Raadsel nummer zooveel. Er wordt veel geijszeild op de Gouwzee, op een aparte baan". De meeste vaartuigjes zijn geen echte ijszeilers, maar jollen en schou wen, zelfs een paar kleine tjotters, „Op schaatsen". Het lijkt, een voordeel. Als je er doorzakt, drijf je. Tenminste in theorie. Het is nogal komiek een twaalfvoetsjpl en een tjotter een 40 K.M.-snelheid te zien ontwik kelen. Maar het geheel is prachtig; een weelde van zonlicht en kleuren en bollende zeilen, een feest van witglinsterende verten, blauwe luchten en winterjolijt. Wij binden op met bestemming naar Hpen- dam. Wind en zon in ons voordeel, breede banen, prachtig ijs zonder een enkel scheur tje. Wij snellen voort met vele anderen. Een prachtig Marker-paar rijdt in klassieken stijl, met meters-lange slagen. De man is éen-en- al broek, de vrouw èen-en-al rokken. Maar wat een stijl en wat een sierlijkheid! Ja, sierlijkheid. We zijn geen gracieus volk. wij Hollanders, behalve op het ijs. Er zijn geen opvallende plus-fours met bijbehooren- de sportkousen en snelle pet voor noodig. Boer Hannes, uit Ilpendam of Landsmeer, in zijn doordeweeksch toilette-de-village, schiet mij voorbij en zijn stijl is af. Handen op den rug, zijden pet iets voorover, korte krachtige streekeen gladiator is boer Hannes, strij dend tegen den Noordooster. Boven hem koe- pelt hoog en blauw de hemel, op 't donkere bruggetje dat oprijst uit witte verre vlakte, wapperen vlaggen. Iemand naast mij verliest een schaats, vliegt, meters over 't ijs. krabbelt lachend opWat een blijheid over 't vlak ke land! Wij slaan breeder uit en voelen ons Van der Scheers. Iedereen zal dat wel doen. Iedereen rijdt. Het is de eenige sport die voor alle man nen en vrouwen van zes tot minstens zestig jaar volmaakt toegankelijk en genietbaar is. Ilpendam, Landsmeer, Oostzaan maken alle maal prachtige zaken met de pet en de opge heven hand. Vegen doen ze ook niet al te veel, maar hier hindert dat niet veel. Alles is eigen- lijk ideaal. Kantoor en werk lijken een verre onwaarschijnlijkheid. Dit is Leven Te vroeg eigenlijk zijn we aan ons eind punt, Zaandam. Een wondermooie dag is 't geweest. Veel geleerd ook. Wist u wat het tweede deel van de uitdrukking „heete melk en koude Jan" eigenlijk beteekent? Ik heb het aan den leider van het koek-en-zoopie te Oostzaan gevraagd. Hij wees zwijgend op zichzelf. Ook weten wij nu toch weer dat net Nederlandschc volk eigenlijk niet zoo ver deeld is als het lijkt, en heelemaal niet zoo zwaartillend. Op 't ijs is het een jolige, luchthartige natie, met schitterende oogen en blijden lach, vriendelijk en hulpvaardig, energiek en onvermoeibaar, wars van alle ruzie. Aan land is het, voor 't eerst vandaag, koud. Maar een gastvrij Zaandammer, met een zwak voor krantenmenschen, ontvangt ons en zorgt voor inwendige verwarming. Het is schoon geweest. R. P. Hitier rijkskanselier. BERLIJN, 30 Januari (Wolffbureau). He denmorgen elf uur heeft Von Papen zich naai den Rijkspresident begeven, teneinde rapport van de besprekingen uit te brengen. BERLIJN. 30 Januari (Wolffbureau). Hitier is tot Rijkskanselier benoemd. De samenstelling BERLIJN, 30 Januari (Wolff-bureau)De Rijkspresidënt heeft hedenmorgen Adolf Hit ler en Von Papen ontvangen. De Rijkspresi dent benoemde I-Iitler tot Rijkskanselier en nam op diens voorstel de volgende regeering aan: Plaatsvervangend Rijkskanselier en Rijks commissaris voor Pruisen: Von Papen. Buitenlandsche Zaken: Von Neurath. Binnenlandsche Zaken: Dr. Frick. Rjjksweer: Blomberg Financiën: Graaf Schwerïn von Grosigk. Economische Zaken, Voedingswezen en Landbouw:. Dr. -Hugenberg. Rijksminister van Arbeid: Seldte. Verkeerswezen: Ruebenach. Minister zonder portefeuille en Rijkscom missaris voor de Luchtvaart: Goering. Laatstgenoemde wordt belast met de waar neming van de portefeuille van Pruisisch mi nister van Binnenlandsche Zaken. De Rijkscommissaris voor Arbeid, Dr. Gereke wordt in zijn ambt bevestigd. Een minister van Justitie wordt nog niet benoemd. Hitier zou nog hedenmiddag de onderhan delingen met het Centrum en de Beiersche De Weensche taxichauffeurs hébben een protestdemonstratie gehouden op de Stefans- platz tegen de benzinebelasting, tengevolge waarvan het verkeer in de binnenstad een tijdlang stillag. Volkspartij openen. Te vijf uur zou het nieuwe Kabinet in eerste vergadering bijeenkomen. Het Kabinet beëedigd. BERLIJN, 30 Januari (Wolffbureau). Hedenmiddag één uur heeft de Rijkspresi- derot het nieuwe Kabinet beëedigd. Verklaring van het Centrum. BERLIJN. 30 Januari (Wolffbureau). Het Centrum heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin wordt medegedeeld, dat Von Papen met het Centrum geen onderhande lingen inzake de o;-'r»<sing van de Kabinets crisis heeft gevoerd. VREESELIJK SKI-ONGELUK MiiNCHEN, 30 Januari (V, D.i De 24-jarige Mathilde Dreher uit Greuwang kreeg gisteren bij het ski-loopen door een val een skistok in het oog, met zulk een kracht, dat de stok in het hoofd doordrong. Het meisje was da delijk bewusteloos en aangezien zij alleen was werd zij pas laat in den avond, toen men haar ging zoeken, in de sneeuw ge vonden. In het ziekenhuis te Kaufbueren overleed zij korten tijd later. TWEE VAN DER HELSTS IN JAPAN. ONTDEKKING VAN ONZEN GEZANT. De Nederlandsche gezant te Tokio, de heer J. C. Pabst. heeft bij het bestudeeren van oude documenten ontdekt, dat Koning Wil lem II-in I844 twee meesterwerken van Bar- tholomeus van der Helst aan den Sjogoen Sjejosji Tokoegawa heeft gegeven, bij gele genheid van de onderhandelingen over den handel tusschen Nederland en Japan, meldt de N. R. C. Dc stukken zijn een portret van stadhouder Willem II en een van stadhouder Willem III, don Koning van Engeland, De Japansche autoriteiten hebben thans de zaak onderzocht en de portretten zijn gevon den op een zolder van het militaire museum te Tokio, waar zij waren opgeborgen en ver geten. In Tokio wordt de waarde geschat op 500000 jen. Ondanks tegenstand der werkgevers en vele twijfelingen bij menige regeering zal men in Juni toch trachten een con ventie tot invoering van de 40-urige arbeidsweek te sluiten. Wat de conventie dan bepalen zal. Slechte kansen voor het in werking treden der conventie, wier beteekenis vooral zal zijn een moreele steunverleening aan het streven der vakvereenigingen naar arbeidstijdverkorting. (Van onzen correspondent) Genève. 26 Januari 1933. De voorbereidende conferentie voor de ver korting van den arbeidstijd, op verzoek van de Italiaansche regeering door den Raad van Beheer van het Internationale Arbeidsbureau bijeengeroepen, kon gisteren, na twee-en- een-halve week geduurd te hebben gesloten worden. Het verloop der Conferentie heeft voldoening gewekt bij den nieuwen Directeur van het Internationale Arbeidsbureau Harold Butler, bij zijn ambtenaren en bij de arbei dersgroep, terwijl daarentegen de houding der meeste regeeringsgedelegeerden, die ook op deze arbeidsconferentie weder den door slag hebben gegeven, ontstemming bij de gansche werkgeversgroep verwekt heeft. Het praktische resultaat dezer voorberei dende Conferentie zal thans zijn, dat het Internationale Arbeidsbureau den preciesen tekst van een conventie tot invoering van de 40-urige arbeidsweek zal gaan uitwerken, met de bedoeling dat de op 31 Mei aanstaande beginnende algemeene Zeventiende Interna tionale Arbeidsconferentie deze ontworpen conventie zal aannemen en aan de regeerin gen ter ratificatie aanbevelen. De aanne ming dcor de conferentie met 41 tegen 22 stemmen (die van dc 19 leden der werkgevers groep en van de regeeringsgedelegeerden van Engeland, Brazilië cn Portugal) van de re solutie, voorgesteld door de regeeringen van België, Chili. Duitschland. Frankrijk. Italië. Nederland en Spanje, heeft tot dit resultaat geleid. Volgens deze resolutie wordt toch de ver korting van den arbeidstijd een der midde len genoemd, die tot vermindering der werk loosheid zouden kunnen bijdragen, en wordt de hoop uitgesproken, dat een verdere be spreking dezer aangelegenheid zal leiden tot een „internationale regeling, die aldus zal moeten worden toegepast, dat daardoor de handhaving van den tegenwoordigen levens standaard der arbeiders mogelijk blijft." In beginsel heeft de groote meerderheid der regeeringen (21 gaven hun stem aan de resolutie, de 3 bovengenoemden stemden te gen, en 7, onder wie Japan, onthielden zich van stemming) zich dus voor het sluiten eener 40-urige arbeidsweek-conventie uitge sproken. Doch zelfs onder dc indieners der motie bevonden zich gedelegeerden, die, zooals prof. Aalberse en de Fransche gedele geerde Picquenard, ronduit erkenden, dat zij noggeen uitweg zagen uit dc moeilijkheden die de verwezenlijking van deze in beginsel hun sympathieke gedachte in den weg stonden! In verband met den reusachtigen omvang der werkloosheid meenden zij echter de nauwkeurige bestudeering van geen middel, dat tot leniging der werkloosheid zou kunnen leiden, achterwege te mogen laten. Daarom gaven ook deze twijfelaars onder de regee ringsgedelegeerden hun toestemming tot de uitwerking eener ontwerp-conventie door het Internationaal Arbeidsbureau. De debatten, die na de aanneming dezer regeeringsresolutie over enkele onderdeden van het vraagstuk gevoerd werden, geven aan het Internationale Arbeidsbureau een richtlijn, hoe de inhoud van het ontwerp- conventie zal moeten worden, wil het Arbeids bureau zich althans eenig uitzicht op de ver- eischte twee-derden-stemmenmeerderheid openen, die voor het aannemen eener con ventie door de Arbeidsconferentie noodig is. De conventie zal, dit bleek uit de debatten heel duidelijk, zoo soepel mogelijk moeten worden cn zich in dit opzicht belangrijk van de Washingtonsche conventie over de 48-urige arbeidsweek moeten onderscheiden. Aan de industrieele ondernemingen zal een groote mate van vrijheid moeten wordeir overgelaten, hoe zij de arbeidsuren over de zeven dagen der week verdeelen willen, mits totaal niet meer dan 40 uren gewerkt zal worden. Ja, zij zullen zelfs in enkele weken een langcren arbeidsduur mogen handhaven mits de gemiddelde arbeidsduur per week over een bepaalde lange periode de 40 uur niet overschrijden zal. De mogelijkheid van overwerk zal ook moeten geopend worden, doch de conventie zal het maximum-aantal overuren per jaar moeten vaststellen. De arbeidersgroep, die op de Internationale Ar- beidsconferenties steeds blijken geeft te be seffen, dat zij met een „Alles of Niets" groot gevaar zou loopen „niets" te bereiken, ging ook op deze voorbereidende conferentie weder zoo ver in haar medegaandheid, dat zij zich zelfs met een conventie voor slechts korten duur, bijv. drie jaren, tevreden zou stellen, ofschoon haar leiders, zoowel Jouhaux en Mertens van de socialistische als ook Ser- rarens van de Christelijke vakvereenigingen, met tal van cijfers overtuigend aantoonden dat de tegenwoordige reusachtige werkloos heid niet uitsluitend een crisis-verschijnsel is. doch voor een belangrijk deel ook op rekening der technische uitvindingen te stel len is. waardoor steeds meer menschelijke arbeidskrachten door machines vervangen worden. Ofschoon overtuigd, dat de techni sche ontwikkeling ook op den duur tot "n ver korting van den arbeidstijd zal.moeten leiden gaf de arbeidersgroep teneinde de kansen op de aanneming eener conventie in Juni zooveel mogelijk te verbeteren, haar toestemming tot een slechts korten geldigheidsduur dezer eerste 40-urigc-arbcid3week-conventie. Geloovc'n de leiders der arbeidersgroep dan werkelijk nog, dat een conventie, gesteld dat er in Juni de vereischte 2/3 meerderheid voor te vinden is, door voldoende .staten ge ratificeerd zal worden, dat zij in werking zal kunnen treden? De Nederlandsche werk gevers-vertegenwoordiger mr. Cort van der Linden gaf den regeeringen en de arbeiders groep den raad hun oogen toch niet voor de werkelijkheid te sluiten: na de verklarin gen van Engeland en Japan dat zij de con ventie stellig niet ratificeeren zouden, en na de verklaringen van Duitschland, Frank rijk en Italië, dat zij zonder dc ratificatie der voornaamste andere industrieele staten, hun ratificatie ook zouden achterwege houden, kan immers het nict-in-werking- treden der conventie niet betwijfeld worden! Waarschijnlijk maken ook de leiders der arbeidersgroep zich in dit opzicht geenerlei illusies. Wanneer zij desniettemin toch met alle kracht op de aanneming eener conventie aandringen, dan doen zij dit. omdat de vak vereenigingen natuurlijk bij hun propaganda in de verschillende landen ten gunste van een verkorting van den arbeidstijd veel krachtiger zullen staan, wanneer zij erop zul len kunnen wijzen, dat ook de Internationale Arbeidsconferentie de raadzaamheid eener 40-urige arbeidsweek heeft erkend en dat de ratificatie eener conventie in dezen zin slechts op den wil van een paar landen, zoo als Engeland en Japan, afstuit! En zouden ook de werkgevers bij hun fel verzet tegen ene verdere besperking dezer kwestie niet ge leid worden door het bewustzijn, dat zelfs de doodgeboren conventie hun tegenstand tegen de arbeidstijdverkorting zal bemoeilij ken? B. DE JONG VAN BEEK EN DONK. Hitier krijgt de opdracht tot het vormen van een regeering in DuitschlandZijn kabinet al samengesteld. (2e blad, le pag.) Daladicr kabinetsformateur in Frankrijk. (2e blad, le pag.) Het oordeel van dr. Colijn over dc economi sche wereldconferentie. (2e blad. 2e pag.) Bezwaren van de Haarlemschc advocaten tegen de beperking van het Haarlemschc rechtsgebied. (2e blad, 3e pag.) Thans een verstikkingsgeval te Utrecht. Drie mcnschen verdoofd gevonden. (2c blad, 2e pag.) Schaatsrijden. Van der Scheer winnaar van het kampioenschap van Nederland hard rijden. (3e blad. 2e pag.) Het ijsvermuak in Haarlem en Omstreken. (3e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Schaatsgeneugien. (le blad, le pag.) Jhr. Mr. B. dc Jong van Beek en Donk: Dc veertig-urige arbeidsweek. (le blad, le pag.) Rondom de R.A.I'.-tentoonstelling (3e blad. 3e pag.) J. B. Schuil: Over Fricschc hardrijders uit den ouden tijd. (3e blad. 3e pag.) K. de Jong: Prof. Walther Rchbcrg cn het Janko-klavier. (le blad. 3e pag.) S. J. Kali: Muziekverecfiiging. „Kunstgenot". (ie blad. 3e pag.) Willy van der TakDe mensch en zijn huis. Het hofjesvrouwtje. (2e blad. 3e pag.) J. H. V.: Langs het Spaarnc. IJs-impressies. (2e blad, le pag.) INGEZONDEN MEDF.DEELINGEN ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a 1270 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A - TELEFOON 16100 NOTARIS TOT ZES MAANDEN GEVANGENISSTRAF VER OORDEELD. MET AFTREK VAN VOORARREST. AMSTERDAM. 30 Jan. (V.D.) Dc Vierde Kamer der rechtbank wees heden vonnis in de strafzaak tegen den Amsterdamschen no taris Mr. M. en veroordeelde hem wegens valschheid in geschrifte door een ambtenaar, die daarbij gebruik maakt, van een middel, hem uit hoofde van zijn functie ten dienste staand, meermalen gepleegd tot een ge vangenisstraf van zes maanden, verminderd met den tijd in voorarrest doorgebracht (ruim 2/ maand'. De rechtbank achtte geen termen aanwezig om dc waarborgsom 30.000) vervallen te verklaren, noch vond zij termen voor hem, hem uit het ambt van notaris te ontzetten, daar de zaak ln handen van de Kamer van Toezicht is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN Al mag 't een oogenblikjc dooien. De winterkou houdt toch nog stand. Bestel bij HOENDERDOS dus brandstof. Dan hebt ge voorraad bij de hand! (Dc Paramount Filmmaatschap pij heeft dc filmster Kay Francis verboden, het haar blond laten verven.) Arme- zwaarbeproefde Keetje, Ach, wat is dc groote man Die aan 't hoofd van Paramount staat, Een onduldbare tyran. Als ze nu hour haar toch blond wil, Daar haar haar haar zwart niet kleurt. Mag ze toch haar heur wel biceken, Daar heur heur heur zelf beheurt. Zulke dingen maken 't leven Van een filmster extra zwaar. Alles wordt haar voorgeschreven, Dictatorisch, tot een haar. Blond zijn is nu eenmaal mode Zwartkop is eruit geraak: Straks wordt Kay door blonde sterren Nogeens extra zwart gemaakt. Zoo verschrikkelijk plebejisch Is je eigen kleur van haar, Wat blijft voor een kunstnaar over Zonder kunst-, dan enkel naar. Slechts de tijd kan haar nog wreken Nu Kay Francis 't zelf niet kan, Zc krijgt daar dan wel geen blonde Maar wel grijze haren van. P. GASUS,

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1