Von Schleicher's val» Niets anders noodig ZIJDEN SCHOENEN J. LOTTCERING Kunt Ge niet slapen? AKKER.CACHETS HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAC 30 JANUARI 1933 TWEEDE BLAD Hitier krijgt weer een kans. Toch een parlemen taire regeering? Verwacht wordt een kabinet Hitler met steun van de Harzburger partijen en getolereerd door het Centrum. De regeerings- crisis in Frankrijk. Daladier kabinetsformateur.-- Paul-Boncour aan buitenlandsche zaken? HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. Generaal Von Schleicher. Rijkskanselier Von Schleicher heeft, zooals wij in een deel van onze vorige oplaag nog konden melden, Zaterdagmiddag tijdens zijn onderhoud met Von Hindenhurg den Rijks president zijn ontslagaanvrage overhandigd. Het ontslag is door den Rijkspresident aan vaard en deze verzocht Von Schleicher de loopende zaken te willen afwikkelen. In aansluiting op dit onderhoud ontving de Rijkspresident den oud-Rijkskanselier Von Papen, die de opdracht kreeg met de ver schillende partijen in onderhandeling te tre den om vast te stellen of een regeeringsvorm op parlementairen grondslag mogelijk was. Over het ontslag van Von Schleicher ver nemen wij nog het volgende: Alvorens zich uit de Kabinetszitting naai den Rijkspresident te begeven, had Von Schleicher zijn collega's verzocht bijeen te blijven opdat hij hen van het resultaat van het onderhoud op dc hoogte zou kunnen stel len. Het onderhoud zelf was slechts van korten duur. In verband met de bespreking vond ook nog een bespreking met Staats secretaris Meissner plaats. Von Schleicher verzocht den Rijkspresident om een volmacht teneinde den Rijksdag te kunnen ontbinden. De Rijkspresident was echter van meening, in de huidige politieke omstandigheden den Rijkskanselier deze volmacht niet te kunnen geven. De onderhandelingen, welke Von Papen Zondag gedurende den geheelen dag heeft gevoerd, worden door alle er bij betrokken personen verder vertrouwelijk behandeld. Het resultaat er van zal pas te overzien zijn als Von Papen heden Maandag den Rijks president verslag zal hebben uitgebracht. In welingelichte kringen gelooft men, dat de onderhandelingen er niet slecht voorstaan en dat een kabinet Hitier mogelijk schijnt. Adolf Hitler. Men denkt daarbij aan een kabinet met Hitier als kanselier; von Papen als vice- kanselier en eventueel als Rijkscommissaris voor Pruisen: Frick of Goering als minister van Binnenlandsche Zaken en Hugenberg als minister voor Crisisaangelegenheden. Het schijnt, dat ook de Rijksministers von Neu- rath (Buitenlandsche Zaken), van Schwerin- Krosigk (Financien), Guertner (Justitie) en Eltz von Ruebenach (Posterijen en Verkeers wezen) in hun huidige fuctie in het nieuwe kabinet worden opgenomen. Als Commissaris voor de kolonisatie en voor den Arbeidshulp- dienst wordt de leider van de Stahlhelm- organisatie. Seldte, genoemd. Als Rijksminis ter voor de Weerbaarheid wordt generaal Freiherr von Blomberg genoemd. Zekere moeilijkheden, welke zich bij de onderhan delingen hebben voorgedaan, zouden pas Maandag in den loop van den dag kunnen worden geregeld. Deze ministerlijst berust voorloopig nog op combinaties, aangezien steekhoudende mededeelingen niet te krijgen zijn. Mens verwacht, dat heden opheldering in den toestand zal komen. Er zullen nog be sprekingen gevoerd moeten worden eener- zijds tusschen von Papen en Hitier, ander zijds tusschen het Centrum en de leiders der N.S.D.A.P. Zondag werd voornamelijk geconfereerd met de leiders der Nationaal-Socialisten. die bepaalde voorwaarden ontvangen hebben, welke de instemming der Duitsch-Nationalen konden wegdragen, doch die nog wachten op de meening van Adolf Hitler. Ook voerde Von Papen een bespreking met Hugenberg. FRANKRIJK. Zaterdagmiddag heeft president Lebrun zijn besprekingen ter oplossing van de ka binetscrisis, nu het ministerie Paul Boncour ten val is gebracht, voortgezet en ontving hij, naar Reuter meldt, o.a. Francois Albert, Léon Blum en Herriot. nadat hij, volgens gebruik, eerst de voorzitters van Kamer en Senaat, n.l. Fernand Bouisson en Jeanneney alsmede de voorzitters der financieele com missies en rapporteurs had ontvangen. Francois Albert, die voorzitter van de Radicale Kamerfractie is, verklaarde na af loop van de audiëntie niet van meening te zijn, dat ei- door de stemming in de Kamer van Zaterdagochtend een wijziging is geko men in de meerderheid der linksche par tijen. Francois Albert vond Daladier echter den geschiktsten persoon om een kabinet der linksche partijen te vormen. Moeilijker zal het worden, een minister van financiën te vinden. Blum, de leider der socialisten, zeide, dat er door de stemming niets veranderd is in het standpunt der socialistische fractie. Ook oud-premier Tardieu bracht een bezoek aan den president der Republiek. Paul Boncour. De voorzitter der Senaatscommissie voor buitenlandsche zaken, Henri Béranger, ver klaarde, na door president Lebrun te zijn ontvangen, dat het hier wel om een meer der heidsvrisis gaat en dat de president mis schien Jeanneney de opdracht tot kabinets formatie zou geven. Ook ontving president LeBrun Louis Marin (uiterst rechts). Deze zeide na de audiëntie dat hij den president had aangeraden een kabinet der nationale eenheid te vormen. Nader meldt V.D. uit Parijs: De president der Republiek, Lebrun, heeft Zondagmiddag den afgetreden minister van Oorlog, Daladier met de vorming van een nieuwe regeering belast. Deladiea- heeft de opdracht aanvaard en zal den president Maandag zijp definitief antwoord geven. Nadat Lebrun de vooraanstaande leden van Kamer en Senaat in audiëntie had ontvan gen, bleef hem slechts de keuze over tus schen den afgetreden minister van Oorlog, Daladier, en den afgetreden minister van Binnenlandsche Zaken, Chautemps. Herriot' had geweigerd in verband met zijn houding in den schuldenkwestie. Voor Deladier bestaan slechts twee moge lijkheden een regeering te vormen: óf een cartel, waarin de socialisten vertegenwoor digd zijn óf de concentratie d.w.z. een kabi net gebaseerd op alle partijen der Kamer, met uitzondering van de groep-Marin en de socialisten. Mocht het Daladier gelukken een levens vatbaar kabinet samen te stellen, dan zou dit, naar de meening van welingelichte kringen, den afgetreden premier Paul Bon cour als minister van Buitenlandsche Zaken krijgen. Ierland. Onafhankelijkheid blijft De Valera's einddoel. De einduitslag voor de verkiezingen van den lerschen Vrijstaat luidt als volgt: De Valera 77 zetels. Cosgrave 48 zetels. Onafhankelijken 8 zetels. Centrum 11 zetels. Arbeiderspartij 8 zetels. Onafhankelijke Arbeiderspartij 1 zetel. De Iersche premier De Valera heeft na dat zijn stembusoverwinning definitief was vastgesteld een Boodschap gepubliceerd. Nopens zijn politieke bedoelingen verklaar de De Valera, dat volkomen onafhankelijk heid van Engeland het einddoel blijft. De vereeniging van Noord- en Zuid-Ierland is de noodzakelijke voorwaarde voor een waar- achtigen en permanenten vrede tusschen Engeland en Ierland. Hij kondigde voorts aan dat de annuïteiten aan Engeland in de toekomst niet meer zullen berusten op een tusschen berekening, maar moeten worden vrijgemaakt voor de Iersche begrooting. Het INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. dan Purol, om een ruwe huid, schrale lippen en gesprongen handen, spoedig te genezen. Doos 30 en 60 ct. Bij Apoth. en Drogisten. resultaat der verkiezingen beteekent geen vijandigheid tegenover Engeland. De wensch van het Iersche Volk en der Iersche re geering is: met Engeland in de beste en meest vriendschappelijke betrekkingen te staan. De Valera kondigde aan, dat het aantal senatoren tot 35 zal worden teruggebracht, ook het aantal Dail-leden zal worden ver minderd. Het kabinet zal streven naar de decentralisatie der industrie. Spanje. Bommen en documenten van anarchisten in beslas senomen. Havas meldt uit Barcelona, dat tijdens een huiszoeking bij anarchisten 130 geladen bommen, 160 dynamietpatronen. 3 geweren en 2 revolvers gevonden en in beslag zijn ge nomen. Een anarchist wérd gearresteerd. In zijn woning werden talrijke beteekenisvolle do cumenten gevonden, die inlichtingen ver schaffen over de plannen der anarchisten. Amerika. Conferentie van Roosevelt met den Britschen sezant over de schuldenkwestie. Door bemiddeling van het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft de Britsche gezant te Washington Sir Ro- beft Lindsay, volgens Reuter, de uitnoodi- ging ontvangen een bezoek te brengen aan Roosevelt, die zich op het oogenblik te Warm Springs bevindt. De gezant is direct per vlieg tuig vertrokken. Uit Londen wordt bevestigd, dat de Brit sche regeering haar gezant heeft gevraagd naar Londen te komen voor een bespreking van de kwestie der oox-logsschulden. Lindsay zal Dinsdag a.s. vertrekken en ongeveer een week in Engeland blijven. Hij wordt geacht goed op de hoogte te zijn van het standpunt van Roosevelt. De besprekingen, die de ge zant met de verschillende ministers zal heb ben, zullen bijdragen tot de voorbereiding van de onderhandelingen, die in Maart te Washington zullen worden gevoerd. Roosevelt heeft verklaard, dat hij Lindsay bij zich genoodigd heeft in vex-band met diens vertrek naar Londen. De kwesties van den economischen toestand, de oorlogsschul den en de ontwapening zullen slechts in het algemeen worden besproken. Zuid» Amerika. Vrede tusschen Peru en Columbia? Te Lima gelooft men, dat het oorlogs gevaar tusschen Peru en Columbia, dat door de troepenbewegingen van beide partijen in verband met de bezetting van de rivierhaven Leticia aan de Amazone een oogenblik zeer dreigend was, zoo goed als geheel verdwenen is na de bespreking tusschen den president der Peruaansche x-epubliek Louis Sanchez Cerro en den specialen Columbiaanschen gevolmachtigde Laureano Garcia Ortiz. Dc bespreking leidde tot een accoord, dat dade lijk ter goedkeuring werd getelegrafeerd naar den president van Columbia Enrique Olaya Herrera te Bogota. Algemeen schrijft men dit succes toe aan de pressie, die is uit geoefend zoowel door de Zuid-Amerikaan- sche neutrale staten als door de Vereenigde Staten en den Volkenbond. China. Chineesche aanvallen op Sjan Hai Kwan afseslasen. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat de Chineesche troepen na een vrij langdurig artillerievuur in den nacht van 27 op 28 Januari een aanval op Sjang Hai Kwan hebben ondernomen. Na een gevecht van vier uren werden de Chineezen evenwel door de Japanners teruggeslagen. Aan Chineesche zijde zouden 200 personen zijn gedood en ge wond. Japan. Oesjida verzoekt om volmacht voor uittredins uit den Volkenbond. Onder voorzitterschap van premier Saito, is Zaterdag een buitengewone zitting van het Japansche kabinet gehouden, welke geheel gewijd was aan den politieken toestand. De minister van Buitenlandsche Zaken, Oesjida heeft rapport uïtgebx-acht over de te Genève gevoerde onderhandelingen en verklaarde dat geen hoop bestaat op een oplossing der Mandsjoerijsche kwestie. Hij vei-zocht vol macht voor het geval dat Japan ut den Vol kenbond zal treden. Een besluit betreffende de terugroeping der Japansche delegatie uit Genève is nog niet genomen. Britsch-Indië. Uitsebreide samenzwerins ontdekt? V.D. meldt uit Bombay: In Indië zou een samenzwering zijn ont dekt, die zich uitstrekt over alle provin cies van Noord-Indië en Madras. Een groote hoeveelheid zeer bezwai-ende documenten is in beslag genomen, tei-wijl bij huiszoekingen ook wapens van allex-lei aard en groote voor raden munitie en bommen zouden zijn ge- vonder VIJFDUIZEND IERSCHE SPOORWEG ARBEIDERS IN STAKING. BELFAST, 29 Januari (Reuter). Drie vakvereenigingen van spoorwegarbeiders hebben besloten Maandag te middernacht in staking te gaan. Meer dan 5000 man uit Noord-Ier land zijn hierbij betrokken. De staking is vex-oorzaakt door de voorstellen tot loonsverlaging, welke de spoorwegmaat schappijen aan de vakvereenigingen hadden voorgelegd. GEZANTSCHAPSGEBOUW TE WASHINGTON VERWOEST. WASHINGTON. 28 Januari <VJD.) Het Tsjechische gezantschapsgebouw, gelegen aan de Massachussetts-avenue. is heden door een grooten brand verwoest. De brand ontstond in de hoogere verdiepingen, waarschijnlijk ten gevolge van een schoorsteenbrand. De gezant was niet aanwezig. In het huis be vonden zich slechts twee bedienden. Het vuur wex-d ontdekt door een koetsier. Toen de brandweer verscheen stond reeds een groot gedeelte van het gebouw in vlammen. Bijna het geheele aktenmateriaal en verder waar devolle schilderijen, tapisserieën zijn vea-wocst door vuur of water. Het Oosten rij ksche ge zantschap, dat in de onmiddellijke nabijheid ligt, is gespaard gebleven. FLORIDA DOOR STORM GETEISTERD. NEW-YORK. 28 Januari «V.D.' Aan de Atlantische kust van Nieuw Schotland tot Florida woedt een buitengewoon zware storm. Door een vloedgolf werd een deel van de stad Halifax overstroomd, waardoor honderden woonhuizen werden vernield. Vex'schillende uitvarende groote stoomschepen moesten zoo snel mogelijk naar de havens terugkeeren. De Oceaanschepen zullen met een vertraging van verscheidene dagen aankomen. SLECHTS EEN KLEINE LOONSVERLAGING. DE OVEREENKOMST IN DF CONFECTIE-INDUSTRIE. Over de oplossing van het conflict in de Amsterdamsche confectie-industrie wordt nog gemeld: Na langdurige besprekingen zijn partijen overeengekomen de collectieve arbeidsover eenkomsten te verlengen tot 31 December 1933, met dien verstande, dat een loonsver laging van vier procent zal woi-den toegepast. De reeds in 1932 gegeven loonsverlagingen zullen hierop in mindering worden gebracht. Mochten ten deze geschillen ontstaan, dan zullen deze uiteindelijk door arbitrage wox-den beslecht. Behalve de werknemers, die een vast loon van f 15 of minder verdienen, zullen ook nog eenige andere groepen -van werkne mers. zooals de z.g. loopende band-ax-beiders in 1933 geen loonsvexiaging ontvangen. In de thans geldende tarieven hebben eexïige werk gevers in overleg met de werknemersorgani saties. verschillende verbeteringen aange bracht. Vóór 1 Maart e.k. zal een commissie wor den geconstitueerd, bestaande voor de eene helft uit vertegenwoordigers van de Ver eeniging van Confectiefabrikanten en voor de andere helft uit vertegenwoox-digers van den Nederlandschexx Bond van Mannelijke en Vrouwelijke Ax-beiders in de Kleeding- industrie, met opdracht de tarieven aan een herziening te onderwerpen. Alle bij het conflict betrokken werknemers zijn op hun oude plaatsen aan het werk ge gaan, terwijl beide partijen zich verbonden hebben, geen rancunemaatregelen te nemen. IJSPRET EN IJS-LEED. Enkele ongelukken. DE GOUWZEE WAS SLECHT. Zaterdagmiddag is op het IJselmeer tus schen B1 o k z ij 1 en Vollenhoven de 23-jarige W. Bakker door het ijs gezakt en verdron ken. Het lijk is opgehaald. Zondagmiddag is op den Schinkel bij het Stadion te Amsterdam een ongeveer 40- jarigen man dood op het ijs gevonden. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat de man op het ijs was gevallen cn zoo ongelukkig te recht was gekomen, dat hij spoedig den geest gaf. Het lijk is door den G. G. en G. D. naar het Wilhelmina Ziekenhuis overgebracht, waar het werd herkend als von een bewo ner van de Plantage. De overtocht over de Merwede geschiedt nog steeds per schietsc.huow zoowel van G o- rinchem naar Sleeuwijk als naar Wou- drichem. Omdat de rivier is gaan zitten, bij stilstaan van het water, is het ijs niet dik. Er is een voetpad van Woudrichem naar Da lem gebaand. Zondagochtend is de postboot van O o s t- m ah o r n met de post van de afgeloopen vijf dagen aan boord te Schiermonnikoog aange komen. Door het ijs en het hooge water was het niet mogelijk aan den landingssteiger te meren, zoodat met veel moeite met een roei boot en over het ijs de post op een half uur afstand van het eiland van de boot moest worden gehaald. De passagiers, die van het eiland wilden vertrekken konden niet aan boord komen. Zaterdag zijn, door het vastraken van de sleepboot „Volharding" van de firma Doek- sen, die den postdienst had overgenomen Vlieland en Terschelling geiso- leerd geweest. Zondag is dc boot vlot geko men. Zaterdagmiddag te 2.10 uur lxceft de Urker Jurriaan Romkes voet aan wal gezet tc Enkhui3en na den tocht Urk-Enkhuizen op schaatsen te hebben gereden om aan den aandacht van den torenwachter te kunnen ontsnappen. Het ijs is vrij zacht en er ko men veel open plekken voor. Aanvankelijk moest hij omrijden; slechts een enkele keer kon hij over de geulen lieen springen. Als bijzonderheid kan nog worden gemeld, dat zijn oudex-e broer Jacob in 1929 de eerste was die van Urk naar Enkhuizen kwam. terwijl hijzelf, toen nog 13 jaar oud. het traject loo pende heeft afgelegd in 13 1 2 uur. Maandag dacht hij den terugtocht te aanvaarden. UIEN DOOR DE VORST AANGETAST. Door de strenge vorst is aan de meeste uien schade toegebracht. Het Uitvoer Con trole bureau geeft voor de aangetaste uien geen uitvoervex-gunning. Het schip „De tijd zal het leeren", is met een lading uien aan boord zonder uitvoer- certificaat van Oude Tonge vertrokken en te Antwerpen aangekomen, zoodat het den schipper gelukt is. aan de waakzaamheid dei- douane te ontsnappen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. verven in elke gewensch- te kleur. VERVERIJ EN CHEM. WASSCHERIJ Groote Houtstraat 5 a Telef. 10771 LANGS HET SPAARNE. IJs-impressies. Dit was een zonnige Zondag op het Zuider Buiten Spaarne. Ik heb er genoten en ik heb er velen zien genieten. Op dezen heerlijken middag met een vorst van slechts luttele graden lieten vele stede lingen den huiselijke haard, de bioscoop, hun stamcafé cn hun roadster in de steek om de genoegen van de smalle ijzers te beleven. Ais een spreeuwenwolk streek ijslievend Haarlem op het bevroren water neer en het heeft er dezen hoogtijdag in de ijsperlode in vx-eugde en vrijheid doorgebracht. Holland op de schaats is Holland in zijn clement. Het Spaarne was er het. levende bewijs van. In alle mogelijke varianten gleden de liefhebbers over het ijs. Ze waren er weer. de „opgelegde" rijders, met z'n zoovelen achter elkaar.... over alle denkbare obstakels heenschotsen, scheuren ingevroren boomtakkenhoe sneller vaart hoe minder last. het liefst in één ruk door naar de Cruquiustempo, tempo! De kunstrijders ontbraken evenmin. Be ginners. half en vergevorderde!!. Wie tot deze categorie behoort, ziet zich voor tal van problemen geplaatst, omdat ge. behalve het beschrijven van de verelschte figuren, tevens tusschen de schaatsende menigte door moet cvolueeren, zonder iemand en passant een beentje te lichten. Dan waren er de Van der Scheers en Heidens, die, liefst met een hand op den rug of wel beide armen gekruist op de borst of ook met hevig armgezwaai een onderlinge krachtmeting aangingen, zeer tot ongerief van de arme krabbelaars, wien het toch al moeite genoeg kostte hun plekje onder de zon to verdedigen. En temidden van deze kee- rende en draaiende massa vonden een aan tal jongens, In de gebruikelijke pull-overs en plus-fours gestoken nog ruimte vooa: een geanimeerd partijtje ijshockey. Wat een heterogeeen gezelschap hier op het Spaarne. Op zoo'n dag komt ge tot de conclusie, dat er, afgezien van de geleverde prestaties, rijders cn rijders zijn. Voor de een beteekent het ijsvermaak uitsluitend het onderbinden van de schaatsen, de ander knoopt er tevens een soort uiterlijke reor ganisatie aan vast. Ge ziet menschcn met speciale sportpakken, sportpetten cn sport kousen. In het voorbijgaan zenden zij u zelfs een specialen sportgroet toe. Ge ziet anderen die met winterjas, bolhoedje en al op het ijs zijn gestapt cn die hun hoofddeksel voor u afnemen, precies zooals wij dat in de Groote Houstraat plegen te doen. En dan is er een gi*oot contingent, dat. wat dit kleeding- vraagstuk betreft, een tusschenvorm meent gevonden te hebben in het gemakkelijk zit tende en weinig kostbare trainingspak, dat zich vooral onder de jeugd in een groote populariteit blijkt te bezitten. Overigens ieder zij vrij In de keuze van zijn Ijskleedij. want geeft juist niet al die verscheidenheid het eigen karakter aan het ijsfecst. Ik heb mij op dezen ouderwotschen dag over vele dingen verheugd. Over de velen, die hun kans, misschien de laatste wel. hebben aangegrepen. Over de kx-abbelaars en kunstrijders, over den baan veger en het „koek-en-zoopje" En ook over een goede kennis van me. die enthousiast over het ijs schoot met zijn jongste spruit van vier maanden, zorgvuldig in witte wol verpakt, op de armen. Wat is er mooier, dan Holland zoo in zijn element te zien? J. H. V. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Neem dan voor 't naar bed gaan, eens zoo'n "AKKERTJE" en slaap heerlijk rustig en fijn door die Vofgan, rtempt von Apofhalrvr Ou/nenl AGENDA. MAANDAG 30 JANUARI Stadsschouwburg: Mij. tot Bev. der Toon kunst. Robert Casadesus (plano). 8 uur. Schouwburg Jansweg: „Amor in de Pasto rie". 8.15 uur. Cinema Palace: „Kiki". Op het tooneel: Dumas. Neerlands populaire humorist. 7 en 9.15 uur, Rembrandt Theater: „Een meisje van he den". Op het tooneel: Roosje Kohier met haar vijl" Harmony Ladies. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Carnavalsvlinder" en „De gemaskerde ruiter". 8.15 uur. DINSDAG 31 JANUARI Algem. Verkooplokaal: Kunstveiling 10.30 en 2.30 uur. Café Brinkmann. Aanbesteding bouwwerk aan het Wijde Geldeloozepad. 11 uur. Bioscoopvoorstellingen. Teyler's Museum, Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve 's Maart-' dpgs, toegang vrij. APOTHEKEN (AVOND- EN NACHTDIENST* Firma Grijseels en Van Hees, Lange Veer-. straat 14. Tel. 11000. Firma C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34. Tel. 12495. Schoterbosch-Apotheek, Rijksstraatweg 19 Tel. 12711.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5