HET RECHTSGEBIED DER HAARLEMSCHE RECHTBANK. Tegen G&liP akkers Abdijsiroop EEN WONDERLIJKE GELIJKENIS. De mensch en zijn huis HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 30 JANUARI 1933 STADSNIEUWS. Bezwaren van de Haarlemsche advocaten tegen inkrimping. Opheffing de toekomst te duchten. Mr. Dr. W. P. Vis en Mr. R C. Bakhuizen van den Brink, resp. deken en secretaris van den Raad v. Toezicht en Discipline der Orde van advocaten in het arrondissement Haar lem, hebben in opdracht van deze Orde een adres tot de Tweede Kamer gericht met be zwaren tegen de door minister Donner voor gestelde inkrimping van het rechtsgebied der Haarlemsche Rechtbank. We ontleen en er het volgende aan: „De Orde van Advocaten in het arrondisse ment Haarlem heeft met groote verwonde- ding en bezorgdheid kennis genomen van de door den Minister van Justitie in de Memorie van Antwoord betreffende het Wetsontwerp tot Nieuwe vaststelling van het Rechtsge bied en de Zetels der Rechtbanken en Kan tongerechten ontwikkelde gewijzigde plan nen ten aanzien van de rechterlijke indee ling in de provincie Noord-Holland. Deze gewijzigde voorstellen houden, verge leken bij den tegenwoordïgen toestand, in, dat van 't tegenwoordige kanton Purmerend, behoorende tot het arrondissement Haarlem, de gemeente Beemster wordt toegevoegd aan het Kanton Alkmaar, de gemeenten Middelie, Oosthuizen en Warder aan het kanton Hoorn, de gemeenten Broek in Waterland, Lands meer, Monnickendam, Ilpendam, Katwoude, Edam en Marken aan het kanton Amster dam, terwijl het overige gedeelte van het kanton Purmerend wordt gevoegd bij 't kanton Zaandam en dit vergroote kanton Zaandam wordt gelicht uit het arrondissement Haar lem en toegevoegd aan het arrondissement Amsterdam. In hoofdtrekken komt het gewijzigde ont werp dus hierop neer dat aan het arrondis sement Haarlem, thans bestaande uit vier kantons (Haarlem, Haarlemmermeer. Zaan dam en Purmerend), het rechtsgebied van twee kantons (Zaandam en Purmerend) wordt ontnomen en overgebracht naar het arrondissement Amsterdam. Bij de Orde van Advocaten in het arron dissement Haarlem heeft zich, bij overweging van deze voorstellen, de overtuiging geves tigd, dat daarmede geen belangen van eenige beteekenis worden bevorderd en daar entegen groote belangen worden geschaad en in gevaar gebracht. Voor het algemeene doel der aanhangige ontwerpen, bezuiniging, heeft het voorge stelde geen enkel nut. Volgens de nadere voorstellen van den Mi nister blijven de drie tegenwoordige arron dissementen in de provincie Noord-Holland allej drie bestaan; alleen wordt voorgesteld van één dier arrondissementen, Haarlem, twee van de vier tegenwoordige kantons af te snijden en deze, tot één grooter kanton gecombineerd, toe te voegen aan het arron dissement Amsterdam. Eenige bezuiniging zal hiermede uiteraard niet kunnen worden bereikt. Het geldt hier slechts een verschui ving, niet een opheffing of combinatie. Reeds uit dien hoofde, wegens het ont breken van elk bezuinigingsmotief, valt naar de meening onzer orde het voorgestelde ge heel buiten het kader van de aanhangige voorstellen; dit zal uwe Kamer reeds op dien grond niet kunnen aanvaarden. Integendeel zal het voorgestelde of tot meerdere uitgaven leiden of, indien geen meerdere uitgaven gedaan worden, tot ver slechtering van de rechtsbedeeling. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Door haar ziektekiemdoodende eigenschap, haar hoeslsiillende werking, haar gunstigen invloed op borst, keel en ademhalingsor ganen is het beproefde middel in griep-tijd FEUILLETON Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING. 4) (Nadruk verboden.) De wind was gaan liggen, maar de regen viel nog bij stroomen. Dulverton rilde weer, terwijl hij naar het droefgeestige geluid iuis- terde. „Je weet zoo langzamerhand heel wat van mij," hernam hij toen. ...Maar jij hebt ook een geschiedenis te vertellen, waarde heer! Een kerel als jij gaat niet uit Engeland weg om je als kolonist in Australië te begraven, als hij daar geen ernstige redenen voor heeft. En toch zie je er niet uit als iemand, die naar de weerlicht zal gaan. Je drinkt ook niet Op deze opmerking kwam geen antwoord. „Je hebt ook je naam nog niet genoemd. „Neen", klonk het somber. ,„Als ik het gedaan had, zou je misschienAbrupt brak hij den zin af. ..Wel," moedigde Dulverton aan. De andere gast stond op, liep naar de deur en opende die. De regen gutste nog gestadig, alsof zij bij emmers werd uitgezonden. Het was inktzwarte nacht. „We mogen van geluk spreken, dat we hier onderdak hebben gevonden", zei hij. „In nachten als deze is menigeen hier spoorloos verdwenende beken worden bruisende rivieren en de kleine riviertjes wilde berg- stroomen." Hij stopte een nieuwe pijp. „Wat zei je ook weer?" trachtte Dulverton hem weer op zijn onderwerp terug te bren gen. Zelfs al zou, tot schade van de organisatie der rechtsbedeeling, tot inkrimping van do be zetting der rechtbank in beginsel worden overgegaan, dan zal bezuinging van eenige be teekenis daarmee in afzienbaren tijd toch niet zal kunnen worden bereikt. De Haarlem sche Rechtbank bestaat sedert enkele jaren geheel uit jongere rechters. Inkrimping in den vorm van niet-vervulling van door ont slagneming ontstaande vacatures welke vorm toch wel de eenige is, waarbij practisch spoedig bezuiniging wordt bereikt is der halve binnen afzienbaren tijd niet te ver wachten. In het voorgestelde ligt ernstig gevaar verscholen voor het behoud der Haarlemsche rechtbank in de toekomst. Werden tot nog toe geschetst de nadeelen, aan een verwezenlijking van het voorgestelde onmiddellijk verbonden, daarnevens meent onze Orde te moeten constateeren, dat het ontwerp de kiemen in zich draagt van ern stig gevaar van verwezenlijking, in wellicht niet verre toekomst van 'n ander en grooter ontoelaatbaar, nadeel, te weten opheffing van het arrondissement Haarlem en ontbin ding van zijn Rechtbank. Er moge nu door afsnijding van de kan tons Zaandam en Purmerend een groote op pervlakte aan het territoir worden onttrok ken. ten opzichte van het inwonertal en de oeconomische beteekenis is die onttrekking van veel geringer verhouding, en het valt niet te weerspreken, dat reeds de stad Haar lem, thans 125.000 inwoners tellende, en de in hare onmiddellijke omgeving gelegen be langrijke plaatsen Velsen (bijna "45.000), Haarlemmermeer (bijna 30.000). Bloemendaal en Heemstede (beide tegen de 15.000), Hille- gom en Beverwijk 'ieder 10.000), enz., zoo door haar belangrijk en nog steeds sterk toenemend aantal inwoners, als door de ont wikkeling van handel en industrie en door het in de vestiging van meer dan zeventig advocaten op onwederlegbare wijze tot uit drukking komend intensieve rechtsleven, in dit gebied heerschende, een voortbestaan van de Rechtbank onder alle omstandigheden wettigen. Onze Orde twijfelt niet, of deze hare op vatting zal bij Uwe Kamer volkomen instem ming ondervinden. Doch dan dient ook met zorg gewaakt en met kracht te worden geageerd tegen al datgene wat, niet door de aanwezigheid van wezenlijke gronden, doch door het verwekken van een aan de werkelijkheid niet beant- woordenden uiterlijken schijn, de bestendi ging van de Haarlemsche Rechtbank in ge vaar kan brengen. Uit de cijfers der Justitieele Statistiek 1931 ten opzichte van de aantallen zaken, die in den loop van 1931 bij de verschillende recht banken werden aangebracht, blijkt, dat de Haarlemsche Rechtbank ten opzichte van het aantal zaken de vierde plaats bezet, d.w.z. na de drie „groot-rechtbanken", de eerste plaats onder de zes middel-groote Recht banken. waaronder ten deze verstaan worden de Rechtbanken, bij welke meer dan 2000 zaken aangebracht werden. Een en ander blijkt uit de volgende cijfers: Aantal Aantal aangebrachte aangebrachte burgerlijke strafzaken Totaal strafzaken. 's Gravenhage 5561 3621 9182 Amsterdam 5702 3172 8874 Rotterdam 4152 2988 7140 Haarlem 1489 1703 3192 Utrecht 1592 1523 3115 Arnhem 1475 1569 3044 's Hertogenbosc-h 676 2340 3016 Maastricht 1018 1911 2929 Breda 947 1681 2628 Het is met alle vertrouwen, dat de Raad van Toezicht en Discipline der Orde van Ar- IXGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. MOTORRIJWIEL TENTOONSTELLING AMSTERDAM 27JANUARI - 5 FEBRUARI GEOPEND VAH 10V.M.-5N.M. EN VAN 8N.M.-10H.M SLUITING ZONDAG 5FEBR. 5u. n.m. vocaten in het arrondissement Haarlem zich wendt tot uwe Kamer om haar met aan drang te verzoeken, dat zij zich rekenschap gevende eenerzijds van de betreurenswaardige directe nadeelen, die uit de voorgestelde grenswijzigingen zullen voortspruiten en van de verdere gevolgen, die daaruit in de •toekomst nog dreigen voort te vloeien, an derzijds van het feit, dat met de voorstel len nies noodigs of nuttigs zal kunnen wor den bereikt, aan de voorgestelde grenswijzi gingen ten aanzien van het arrondissement Haarlem haar goedkeuring zal verleenen. Tot zoover dit adres. We herinneren er aan. dat onze Hoofd redacteur hieraan ook reeds veol aandacht gewijd heeft. Na opgemerkt te hebben, dat het wel heel gevaarlijk lijkt om in crisis stemming, gewapend met het hakmes der bezuiniging, op Justitie te gaan besnoeien, schreef de heer R. P. in ons nummer van 27 September o.a. het volgende: „Het is een oud woord dat zegt, dat het heil van den staat zijn eerste en beste waarborg vindt in zijn zuivere rechtspraak. Dat woord heeft niets van zijn kracht verloren. Nivelleering is veelal een gevaarlijke zaak, en als men de (in verhouding tot het totaal) onbe duidende bedragen zie*t. die met de af schaffing van zeven rechtbanken en 48 kantongerechten bespaard zouden worden vraagt men zich af of niet de nivel- leeringsgedachte hier teveel heeft mee gewerkt tot de voorstellen. Of namelijk niet- van de redeneering is uitgegaan: Waterstaat. Buitenlandsche Zaken. De fensie enzoovoorts hebben elk zóóveel veeren moeten latennu moet er nog idem zooveel van Justitie af. Dit zou de verkeerde weg zijn. Het ge vaar van een bezuiniging over de ge heel e linie is altijd, dat zij geneigd is quantita- tieve beoordeeling boven qualitatieve te stellen, en om met zoo weinig mogelijk verzet te ontmoeten allen in gelijke mate wil behandelen, zonder aanzien van het ambt en zijn bijzondere omstan digheden". Wij kunnen niet aannemen, dat het ont nemen van rechtsgebied aan Haarlem om dit toe te voegen aan Amsterdam, een bezui- ging zou beteekenen. De Amstcrdamsche Rechtbank is immers zóó zwaar met arbeid belast, dat de grens van overbelasting over schreden zou worden, wanneer inderdaad ook t kanton Zaandam en 't kanton Purmerend bij Amsterdam gevoegd zouden worden. Nu reeds komt men feitelijk in het Paleis van Justitie te Amsterdam plaats te korf. Wil men daar dus de rechtspleging goed uit oefenen cn dat is toch een vereischte dan zou er een gebouw bij getrokken moeten worden. En waar blijft dan de bezuiniging? Bij een rechtbank van middel-grooten om vang als de Haarlemsche kan de sterkte der bezetting niet afhankelijk worden gesteld van het aantal te behandeler-, zaken De Haar lemsche Rechtbank werkt trouwens met honderd pet. capaciteit. Er kan dus ook geen spreke van zijn. dat een vermindering van het aantal te behandelen zaken verdiscon teerd kon worden Ln een evenredige vermin dering van de bezettang der Rechtbank Wanneer inderdaad de Amsterdamsche Recht bank overbelast zou worden, dan zou dit noodwendig moeten gaan ten koste van de rechtzoekenden. Want- dan zou het een voudig aan den noodigen tijd ontbreken, om de zaken met de vereischte aandacht te be handelen. De rechtspraak een kostbaar goed eischt con zeer rustig bekijken. Ons is medegedeeld, dat de Haarlemsche advo caten niet gaarne zaken in Amsterdam heb ben. omdat het te veel tijd kost- In het belang van een goede rechtsbe deeling mag het Haarlemsche rechtsgebied niet verkleind worden. De Haarlemsche Rech: bank bezit reeds sinds meer dan zestig jaar hetzelfde arrondissement. Dit is een histo risch geworden toestand, waarnaar de prac- tijk van de rechtsbedeeling zich sedert jaar en dag heeft gericht. Als de Alkmaarsche Rechtbank blijft bestaan (burgemeester Wen- delaar en zijn vrienden hebben minister Don ner kunnen bewegen hiertoe te besluiten), dan zou het eenvoudig belachelijk zijn om de Haarlemsche op te heffen. World deze in krimping aanvaart-, dan is die opheffing t<? vreezen zoo niet zeker te verwachten, immers de Minister spreekt er in de stukken reeds van, dat bij verdere bezuiniging de opheffing o.a. der Haarlemsche Rechtbank is te over wegen. Vermoedelijk wordt dit wetsontwerp nog deze week door de Tweede Kamer in behan deling genomen. De Haarlemsche balie heeft er goed aan gedaan, om zich met haar uit stekend gedocumenteerde bezwaren tot de Kamer te wenden. Het zou al oen groote ge ruststelling zijn, als een commissie benoemd werd, die tot taak kreeg om de rechterlijke indeeling -te bestudeeren. We zijn overtuigd, dat dan het rechtsgebied van de Haarlem sche Rechtbank niet zal worden ingekrompen. HET CRISISCOMITé. Het bureau van het Crisis Comité wordt heden Maandag, verplaatst van Jansstraat '40, naar Lange Begijnestraat. 13 rd. Voor de Vrouw. Het hofjesvrouwtje- Tien, twintig oude wijfjes bij elkaar op een hofje, heelc kleine leventjes, waarin de da gelij kschc dingen loodzwaar wegen cn waar de tijd is om alles, dat er van buiten af bin nen dringt aan nieuws te wikken en te we gen, te bespreken, te herbespreken. De nicht van de juffrouw hierover én de vriendin van de juffrouw op het hoekje.... De overbuur man van mijn zuster en de man van mijn broers oudste dochterWant verder is er zoo verschrikkelijk weinig te doen: het schoonhouden van het huisje, dat vaak uit één kamertje maar bestaat en het zorgen voor de dagelijksche kost wat is dat voor een oud wijfje, dat niet veel meer eischt en nog minder eet? Tien of twintig allemaal de zelfde huisjes gebouwd om een grasveldje met een boom erop en een pomp eraan; tien of twintig allemaal dezelfde besjes, die over de keurige klinkertjes stappen naar elkaar toe om het buurpraatje te houden of elkaar af te holen om boodschappen te gaan doen. Het zijn bijna allemaal huisjes, die jaren en jaren geleden gebouwd zijn een gange tje. een kamertje, een bedstee. Soms zijn er twee kamertjes, soms is het huisje gemoder niseerd en de bedstee verdwenen. Maar al tijd is er het kamertje met zijn weinige ra men, dat uitkijkt op het knusse binnen plaatsje, het typische kamertje van een oud mensch. dat verknocht is aan herinneringen. De met hout beschoten wanden hangen vol met fotografieën, groote lijsten vol. waarin ze schots en scheef gerangschikt en tusschen elkaar geschoven staan, cn de bezitster ervan kan u van elk vertellen, wie het zijn cn wat en hoe ze waren. Het liefst zou ze u in een stoel zetten en praten, praten maar: eerst van alle menschen van alle portretten: en dan van wie ze de lamp kreeg, die op tafel staat cn wie haar zoo onverwachts op haar verjaardag een zelfgcbordnurd kussen kwam brengen: van alle mevrouwen, waar ze ge diend heeft en waarvan er nog één haar ieder jaar met haar verjaardag bloemen komt brengen: van alle jongeheeren en jongejuf frouwen. die ze gekend heeft, en die biina allemaal ook al weer getrouwd zijn en kin deren hebben. Het zou niet lang meer du ren. of het heele kleine kamertje met zijn houten wanden en zijn proper oude wijfjes luchtje zou vol zijn van herinneringen, van dingen van heel lang en minder lang gele den. van verteedcringen en jammerklachten om hen. waarmee het verkeerd ging, en die toch zulke beste kinderen waren. Want de meeste hofjeskamertjes, ach, dat zijn alleen nog maar kamertjes, waarin ver ledens beleefd en herbeleefd worden. Alles en alles is herinnering: de oude commode, het pluche tafelkleed, de aspidistra of clivia in een koperen of wit met blauwen perselcl- nen pot op het hooge tafeltje met ric grieze lig dunne pooten voor het raam, de porse leinen zwaan met de teeder gekoesterde chevelurc 'erin op tafel. Het is allemaal leo- lijk en lief. omdat het een oud boeltje is. dat door oude handen gehanteerd wordt terwijl door een oud hoofdje kneuterige gedachte- tjes gaan. Het is vooral zoo lief, omdat het nog het eenige lijkt te zijn. dat dit brokje verleden veilig omgeeft en beschut tegen het heden, dat er alleen maar bij vlagen binnen waait cn er de oude vrouwtjes als een troep je verschrikte, zwak kakelende kippen ach terlaat. Het is allemaal zoo ver en zoo on wezenlijk geworden. Het eenige wézenlijk is dit: het oude huis je, de oude meubeltjes, de oude herinnerin gen en het oude wijfje, met elkaar opgeslo ten achter den veiligen muur van het hofje. Met het uitzicht op een ouden boom, wat oude klinkertjes, een oude pomp, en nog een ander oud wijfje achter haar raam. Alles oud. WILLY VAN DER TAK. PERSONALIA. De heer V'. J. Huismans te Haarlem is be noemd als le violist bij het muziekkorps aan boord van een der schépen der Holl. Ameri- kalijn. Ds. W. Bijleveld te Haarlem-Centrum heeft bedankt voor het beroep bij de Chr. Ger. Kerk te Enschedé; INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a GO Cts, per regeL Hul-p in den ijselijken nood. Vliegtuigen van de Duitschc Lufthansa brengen levensmid delen en medicamenten aan de ingevroeren schepen in de Oostzee. „Ik zei, dat als ik je mijn naam noemde, je misschienMaar wat geeft het eigenlijk, als je het deed het komt er eigenlijk niets op aan „Geneer je maar niet oude jongen vertel me gerust waar de schoen wringt". „Waar de schoen wringt? Och het is abso luut niet noodig oude koeien uit de sloot te halen, maar jij hebt het nu eenmaal gedaan en zie je.... je hebt me een gevoel bezorgd hemel-nog-aan-toe, wat zou ik niet gege ven hebben voor jouw kans." De ander lachte grimmig. „Kijk eens hier, Dulverton". zei hij „jij werd geboren met een goeden naam. Je hebt niets onbepx-oefd gelaten om je kansen gron dig te bedreven, maar dat was eenvoudig onmogelijk! Je hebt alleen maar naar De vonshire terug te gaan en in het opgemaak te bed te stappen". „Ik hoop van harte dat ik Devonshire zal terugzien, maar ik ben er niet van over tuigd. Maar jij? Hoe zit dat met jou?" „Ik? O, ik heb...." „Ja, wat heb jij op je geweten? Je kunt het me gerust vertellen. Misschien is het op stuk van zaken misschien niet eens zoo heel erg. „Ik? Ik heb niets op mijn geweten". „Niets op je geweten? Maar beste jongen, wat belet je dan om met mij naar Engeland terug te gaan? Misschien dat je vader...." „Mijn vader! Kerel, schei alsjeblieft uit...... dat is meer dan ik verdragen kan „Maar wat is er dan in vredesnaam?" ..Dat zal ik je vertellen. Dulverton, als ie het met alle geweld weten wilt." Hij begon met groote stappen het vertrek op en neer te loopen." „Ik ben benieuwd wat voor gezicht je ault zetten als je de waarheid hoort! Maar wat kan het mij tenslotte ook schelen, wat je zult denken of zeggen. Ik ben daar nu langzamer hand overheen. Er klonk hartstocht in zijn stem de zwijgzame man scheen thans ver langend om te spreken. ENDELLIOX VERTELT ZIJN GESCHIEDENIS „Jij bent. zooals je daarnet zei, in Eton en later in Oxford geweest," begon nummero twee zijn relaas: „wel ik was in Clifton en daarna in Cambridge. Ik maakte het goed op school stond zelfs bekend als een van de beste leerlingen en kwam met een uitstekend einddiploma in Cambridge. Ik was captain van het eerste schoolelftal en heb bij cricket wedstrijden vaak jongens van Eton ontmoet. Ik moet in jouw tijd meermalen in Eton ge weest zijn. Het is absoluut niet mijn bedoe ling mijzelf in de hoogte te steken maar waarom zou ik je het eigenlijk niet vertellen, nu ik toch schoonschip maak? In Cambridge maakte ik het ook heel goed. Ik studeerde rechten en had visioenen van mijzelf als pro cureur-generaal of minister." „Dus een soort model-jongeman?" „O. neen. dat heelemaal niet. En hoewel ik hard werkte en veel las, liet ik mij op het gebied van sport ook niet onbetuigd. Ik heb verscheidene prijzen gewonnen met tennis en golf. En wat cricket betreft ik had het grootste gemiddelde in de Varsityploeg." ..Varsity-ploeg? Laat eens zien! dat is. „Zeven jaar geleden; ja." „Dan heet je ..Endellion". „Wat! Endellion. de naam van den groot- sten schurk die ooit in Engeland neem me niet kwalijk, het viel me uit den mond ik dacht er niet bij". „Het doet er niet toe. Ja. het is de naam. dien jij bedoelt. Endellion is niet zoo'n heel gewone naam. Zoover ik weet ben ik zelfs de eenige die hem draagt. Een mooi bezit, hè? Ja, ik ben ook eenige zoon de eenige zoon van den grootsten misdadiger, die ooit op God's aarde geleefd heeft. Do Hemel vergeve me dat ik dit zeg. maar het is helaas de bittere waarheid. Enfin, jc kent de geschiedenis iedereen kent ze. Iedere krant in Engeland stond er vol van. Jij, hoe je vroeger leven ook geweest mag zijn, res pecteert je vader, spreekt over hem als iemand, die een goeden naam met eere ge dragen heeft. Maar mijn naam goeie ge nade de naam van een bedrieger, zwende laar, leugenaar, afperser, moordenaar Ralph Endellion, promotor van schijn-maat- schappijen, wien geen middel te gemeen was om geld te maken, terwijl hij voor het oog van de wereld den braven man uithing ziedaar mijn vader. Het is erg wanneer je als zoon zoo, over je vader moet denken. lederen dag kwamen in het proces nieuwe schandstukken aan het licht." Hij deed een paar lange trekken aan zijn pijp en zijn oogen waren enkele oogenblik- ken strak op het vuur gevestigd. „In zekeren zon draag ik ook een goeden naam", vervolgde hij toen. „Endellion is de naam van een kleine bezitting In Cornwall, waar mijn voorouders geslachten lang ge woond hebben. Maar mijn vader verkoent het familiegoed en trok naar Londen. Zijn carrière daar is bekend genoeg! In enkele jaren had hij zich de reputatie verworven van een stoutmoedig en succesvol speculant. Hij maakte honderdduizenden, mlUIoenen, op papier. Mijn moeder heb ik nauwelijks gekend; ze werd in een inrichting voor ze nuwpatiënten verpleegd. Ik ging naar Clifton cn het leek de natuurlijkste zaak ter wereld, dat ik royaal zakgeld Trad. eigen paarden en meer luxe dan een van de andere jongens. Maar dat had geen verkeerden invloed op me ik werkte hard, en dat deed ik in Cambridge ook. Ik maakte plezier, was haantje de voorste bü alle soorten sport, maar mijn grootste liefhebberij was toch de studie. Ik schreef zelfs Grieksche gedich ten Toen barstte de bom. Het fortuin van mijn vader bleek gebouwd op bedrog, zwendel, lis tige trucs, vervalschte papieren. Zijn naam werd alleen nog maar met diepe walging uit gesproken, jc zelfs vervloekt, want hij had duizenden geruïneerd. Tijdens het proces kwamen niet alleen zijn zakenpraktijken, maar ook de bijzonderheden van zijn parti culier leven aan het licht en dat was ook verre van vlekkeloos! Het is warempel geen wonder dat mijn moeder, die een groot ge deelte van zijn geheimen kende. In haar geestvermogens gekrenkt werd. Kort na het proces is ze in liet gesticht waar ze was, ge storven. „Zooals je jc misschien herinneren kunt, werd hij tot langdurige gevangenisstraf veroordeeld. Hij probeerde te ontvluchten cn ontzag zich daarbij niet een van de bewakers te vermoorden. Nog een nieuw schandaal-pro ces boven op het eerste en natuurlijk de doodstraf. En. dat weet jc waarschijnlijk ook nog. hij ontsnapte aan de galg door een plotselinge dood. Zijn hart was tenslotte te gen de verschrikkelijke spanning niet be stand geweest." Weer staarde Endellion een tijdlang in het vuur. „Nu weet je wie ik ben en wiens zoon ik ben", hernam hij na een pijnlijke pauze. „Toen het schandaal bekend was, moest lk natuurlijk uit Cambridge weg. En ik kan gerust zeggen, dat de zonden van mijn va der aan mij bezocht zijn. Alle deuren waren opeens voor mij gesloten, geen vriendelijke, helpende hand werd mij toegestoken geen enkele. En ik bezat geen stuiver Toen deed ik mijzelf een eigenaardige gelofte noem het Don Quichotterie als je wilt. Ik zou boven mijn tegenspoeden uitko men. Mij aan de macht van mijn noodlot ont worstelen en dat zonder listige streken, zon der bedrog, alleen met strikt eerlijke midde len. De naam Endellion is geschandvlekt zei ik tegen mijzelf ik zal die schande uitwis- schen en hem weer tot een geëerden naam maken. Wat anderen hebben gekend ken ik ook". Dulverton, die geboeid had zitten luisteren, keek hem met koortsachtig schitterende oogen aan. 'CWordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7