Het Ijsvermaak in Haarlem en elders* IJSHOCKEY. Zaterdag j.l. werden op den Kloppersingel wedstrijden in het hardrijden voor werkloozen gehouden. Zooals men ziet was er nogal wat belangstelling. IJsfeest aan de Kleverlaan. Twee schoonc dagen op de baan. En veel goeds in het vooruitzicht. Een gekke gedachte: Als wij eens allemaal op de Groote Markt elkaar achterna zaten bij muziek een paar uur lang met een bui tenbaan en een binnenbaan, wat zouden dan de goede burgers dezer stad, die nu zónder rare petjes en zonder groote truien en zon der schilderachtigs rondloopen, van ons zeg gen? Zij zouden ons schelden. En zij zouden gelijk hebben. Op de baan doen wij niets anders, wij zit ten elkaar op de hielen en cirkelen in het zelfde kringetje en als maar in hetzelfde kringetje en niemand die er iets van te zeg gen heeft. Men moest eens durven! Er staan wel menschen achter het kippen gaas, die over de Delft zijn komen geloopen en nu kijken, hun oogen uit aan zooveel zwierigheid, maar zij zeggen niets onaange naams. Integendeel, zij riskeeren onze mee warige blikken en een verkoudheid. En wij draaien rond. Alle buitenbanen zijn geopend, ge kunt naar Volendam en naar Marken en naar alle plaatsen, die aan de. wateren liggen, het land ligt voor u open, nu het water dicht is, zoo gezegd, en toch blijven wij draaien. Dat pleit voor de aan trekkingskracht van de ijsbaan. Dat klaagt onze sportiviteit niet aan. O neen, wij kun nen best anders. Wij kunnen ook naar Pur- merend en naar Zunderdorp en het meer Flevo. maar wij willen niet. Wij vinden het gezelliger op de ijsbaan. Zijn er op den weg naar Broek in Waterland luidsprekers? Im mers neen. Wordt er onder Ilpendam ook schoon gereden, althans zoo schoon als op de ijsbaan? Wij gelooven er niets van. Ont moet ge op de Gouwzee de andere Haar lemmers? Ja, dat wel, maar wat kan ons het schelen? Wij prefereeren nu eenmaal de ijs baan en als velen met ons dat niet deden, had de ijsbaan het hard. Men moet de ijs baan ook wat gunnen. Als de wateren daar buiten nog zoo onbetrouwbaar zijn als de eerste de beste oplichter, ontvangt zij ons al met open armen. Als het gesneeuwd en ge ijzeld heeft en de ijsvlakten zijn bobbelig. biedt zij ons toch een verzorgde ijskorst. Zou den wij haar dan nu ontrouw woi'den? Dat nooit. Daar hebt gé bijvoorbeeld het schoonrïj- 'den. Was dat niet aardig, Zaterdagimddag? Men ziet niet allen dag de menschen zoo lustig blokzeilen in zoo sierlijke bogen en met zooveel gratie. Het is- het summum van ijselijke schoonheid. Er waren acht paren ge komen, en wij moeten zeggen, dat zij op voortreffelijke wijze reden. „Buitengewone kwaliteit" oordeelde de jury, nl. notaris Dol leman uit IJmuiden, mevrouw v. d. Klas horst en de heer W. van den Man dele Jr. „Uitstekend", zei jhr. P. J. Boogaert, de voor zitter, toen hij in het clubgebouw op een tafel stond en prijzen uitreikte, een talrijke schare daaromheen. De eerste prijs is voor mej. Hartland en den heer Eeftinck Schat- tenkerk met 190 punten. De tweede voor me vrouw Scholten en den heer A. Knetemann met 179 punten, de derde voor den heer en mevrouw L. Heslenfeld met 169 punten. De prijzen zijn sierlijke dingen van kunst waarde, die men met een blijden glimlach in ontvangst nam, zoodat het zeer vroolijk en zeer gezellig werd op deze oogenblikken in het clubgebouw. En dan is er het hockey. Waar ziet men elders deze snelle knapen in den looppas op het ijs? Waar geniet men van zulk een tot den top gevoerde behendigheid, zooveel vlug heid van wenden, afzetten, wegschieten op de gladde, puntige en blinkende ijzers? Hon derden kijken er naar, er werd gefilmd, Za terdagmiddag, het hockey is de groote attrac tie van de baan. Er wordt aangevuurd „hup Ken-ne-mer, hup Ken-ne-mer", de keeper van Haarlem krijgt even een bloedneus, strekt zich uit op het ijs, maar wordt op den been geholpen door den reeds toegeschoten, alom tegenwoordigen Ongevallendienst. Het inconvenient belet hem niet om verder te spelen. Niets belet hun verder te spelen, men weert zich kranig en Haarlem I wint van het Baarnsch Lyceum met 10 Haarlem II ver liest van het Haagsch Lyceum met 06. De eerste wedstrijd is Zaterdagmiddag gespeeld tusschen P W. uit Enschedé en Haagsch Ly ceum, 60 voor Haagsch Lyceum. De eind strijd gaat dus tusschen Haagsch Lyceum en Haarlem I en wordt door de Hagenaars ge wonnen met 30. 1-Iet ging om den Louis Bijvoetbeker en de beker is dus voor de eer ste maal in het bezit van het Haagsch Ly ceum. Wint het Haagsch Lyceum hem nog twee keer, dan blijft hij in zijn bezit. In 1929 is de beker gewonnen door het London-team. Er is nog vriendschappelijk gespeeld tus schen Enschedé en Baarn, 11. Zondagmiddag is er een wedstijd geweest tusschen het Kennemer Lyceum en de M.T.S. 10 voor het Kennemer Lyceum, dat daar mee voor het eerst den Anthon Beynes-be- ker in bezit heeft. Ook de Anthon Beynes- beker moet driemaal achtereen gewonnen worden om er voorgoed eigenaar van te zijn. Het Kennemer heeft hem nu voor de eerste maal. Een vriendschappelijke wedstrijd van Am sterdam tegen het Kennemer Lyceum eindig de met 21. Zoo was er genoeg te doen op de ijsbaan, deze twee dagen, -en er komt nog veel meer. Heden, Maandagavond is de baan geslo ten. De baanvegers moeten ook eens uitrus ten! Maar Dinsdag-, zoowel als Woensdag avond, zal de club open zijn. Woensdagmiddag 2 uur is er hardrijderij voor zoons van leden. Van 1215 jaar op de 120 meter, van 1518 jaar op de 150 meter. Dinsdagochtend om 10 uur rijdt de politie. En voor Donderdag heeft het bestuur be waard de clou van het seizoen: Carnaval op het ijs. Het is de tijd van de bals-masqués, zoo zoetjes-aan, en zoo zal er dien avond een gecostumeerd ijsfeest komen, iets, dat wij in jaren niet gehad hebben. Men zoeke zijn maskeradepakjes maar vast op. Het programma is voor de lieele week al opgemaakt. Volgende Zaterdagmiddag zal er nog een kleuterfeest zijn, voor kinders tot twaalf jaar. En voor volgenden Zondag heeft men al wedstrijden afgesproken tegen de Belgen, de Antwerpenaren, die hier in 1929 ook hockey gespeeld hebben. Men zal het zich als een evenement herinneren. En nu dooit het een beetje. Zaterdagmiddag begon dat ineens, er kwam een vreemde nevel opzetten. Men maakte zich ongerust voor den Zondag, er spraken er al van koekig ijs met water! Dat was lasterlijk, want nooit was het ijs zoo goed. Nimmer reed men op een zoo superbe oppervlakte zonder één scheurtje van betee- kenis. Wij herinneren ons van 1929, dat het toen lang zoo prachtig niet was. De weerbe richten voorzeiden, dat het weer gaan vrie zen zou en wié op de weerberichten be trouwde reed met een glimlach langs allerlei mistroostige gezichten. Welnu, 's avonds kwa men er Zaterdag niet zoovelen, maar toen men "s anderen daags ontwaakte stonden de bloemen min of meer op de ramen en men kon niet wenschen, dat het nóg beter weer werd dan Zondagmiddag. Dat was nu juist het echte ouderwetsche Hollandsclie ijsver- maaksweer en ondanks alle buitenbanen was het zoo druk op dc ijsbaan, dat de men schen met een Frieschen slag er ternauwer nood door konden. i De rood-wit-blauwe en de prinsenvlaggen spanden zich op den wind en hingen later j slap, omdat er niet meer was dan een tocht- j ;e. Zondag om zes uur werd de baan geslo ten om dien avond niet meer open te gaan En nu wachten wij maar af. wat het wordt net het weer, deze week van ijsfeest. Wij moeten nog eens de Installatie prijzen. 1 die ons van zoo weldadige muziek voorziet. Wij bezochten den man. die in een afge schoten hoekje van het koffiehuis de platen ender den pick-up schuift en ze stil laat draaien. „Gelukkig, dat ik het niet hoor'", zei hij. Hij, voor zich, heeft gelijk, maar wij zeggen het hem niet na. Waarachtig niet! Pk. Stedenwedstrijden om den Louis Bijvoet-beker. Zaterdagmiddag hadden op de ijsbaan aan de Klcverlaan onder groot enthousiasme en veel belangstelling, de stedenwedstrijden om den Louis Bijvoet-beker plaats. Er was door vijf steden ingeschreven, na melijk Den Haag. Baarn, Enschedé en een tweetal Haarlemsche teams. In de eerste ronde ontmoetten Den Haag (Haagsch Lyceum) en Enschedé (P.W.) el kaar. Hoewel P. W. sterk uitkwam, o.a. met Jan- nink, was de meerdere routine, zoowel tech nisch, als ook wat het rijden betreft, van dc Haagsche scholieren veel beter. Hun spel had veel meer het verrassende element, wat het ijshockey juist de groote bekoring voor spe lers en publiek geeft. De Hagenaars waren dan ook voortdurend sterker en gingen met een 6—0-overwinning naar de tweede ronde over. De tweede ronde bracht een wedstrijd BaarnHaarlem I en gaf eigenlijk een beetje teleurstelling wat het Haarlemsche team be treft. Dat was beter verwacht. Anderzijds houdt het een groot compliment in voor het enthousiaste spel der Baarnschc Lyceisten, die zich door niets en niemand lieten intimideeren en er lustig en handig op los reden. Haarlem moest dan ook alle zeilen bijzetten om de enthousiaste ploeg van Baarn van het lijf tc houden. Dit geluk te dank zij het goede werk van keeper de Kadt, veel zekerder en meer afdoend dan vorige week Zaterdag tegen het Haagsch Lyceum. Ook de handige en snelle van Ol phen onderscheidde zich weer door plots op te duiken als De Kadt in nood verkeerde. Fluks gleed dan de puck weg en even later bedreigde van Olphen het Baarnsche doel. Maar ook daar waren kwiekerds aanwezig. Met het geringe 10-verschil gleed Haar lem 1 deze gevaarlijke klip, gevaarlijker dan werd verwacht, voorbij. De tweede wedstrijd in de tweede ronde, bracht Haarlem 2 (een team met veteranen) tegen het Haagsch Lyceum. Zooals tc ver wachten was, waren hier de gasten weer sterker. Toch onderscheidden verschillende Haarlemsche veteranen, waaronder ook Jhr. v. d. Poll nog een pittige partij „ver-gleed", zich bijzonder. Het was hier echter wel jeugdige snelheid, hetwelk beslissend was. Met 60 kwamen de Hagenaars in de finale tegen Haarlem 1. Een reprise dus van de vorige wezk, toen hetzelfde Haagsche team van 'tzelfde Haarlemsche team met 7-3 won. Terwijl de beide finalisten wat rust moch ten genieten speelden P. W. en Baarn.uit louter enthousiasme een soort verliezersron de. Hier was Baarn het sterkst, doch een uit slag kwam niet, want aldra kwamen dc fi nalisten opzetten om hun finale te spelen. Deze eindstrijd is inderdaad een buitenge meen fraai slot geworden van dit stedentour- nooi. Jhr. Boogaert hanteerde weer het scheids- rechtersfluitje en kreeg de volgende teams onder zijn leiding. Haarlem I: De Kadt. de Jong, Hagenaar. Bosschart, v, Olphen, v, d. Stadt. Den Haag: v Kann( v. d. Stok, Maas, Reyers, du Pon, v. d. Flier. Het Haarlemsche team speelde heel wat beter dan tegen Baarn. Met vol elan ging het er op los en al was de Haagsche voor hoede gevaarlijk, het Haarlemsche team wist ook van aanvallen en heel gevaarlijke zelfs. Vooral nu de Kadt zoo eminent zijn doel verdedigde was het Haarlemsche team veel meer zelf-bewust. Toch was èn Haagsche ver dediging èn Haagsche keeper te sterk. Een der Haagsche aanvallen wijzigt zich plots in een geslaagde uitlooppoging van Reyers, die onhoudbaar scoort (01). Tot de rust bleef deze stand ongewijzigd. Daarna komt het Haagsche trio nog feller aanvallen. Maar telkens ontnemen de Jong en. Ha genaar (deze was ook al veel beter en zelf bewuster dan vorige week) de kans voor de Hagenaars. Een ver verrassend schot ver rassend schot verrast keeper de Kadt ech ter niet: keurig, doet hij de doorschietende schijf van richting veranderen. Bij een hevi ge schermutseling voor doel scoort Reyers dan de tweede goal (02>. Dit brengt eenigszins een keerpunt. De hoop der Haarlemmers, althans een gelijk spel te behalen, lijkt vervlogen en Den Haag maakt gebruik yan de korte inzinking door lichte teleurstelling ontstaan. Een hem toe bedeelde kans wordt door du Pon fraai benut (03). Met dezen stand komt ook 't einde en tevens het einde van dit waardige tournooi. waar Hollandsche ijspret in ieder opzicht hoogtij vierde. Aan het bestuur van de IJsclub voor Haar lem en Omstreken is groote dank verschul digd, door de mogelijkheid te openen een dergelijk tournooi te organiseeren met een vlot, aangenaam en sportief verloop. Rest ons nog te vermelden dat de Louis Bij voet- beker in 1929 door het London-team (Den Haag) werd gewonnen en dus thans (1933) weer naar Den Haag gaat. De gedetailleerde uitslagen luiden: le ronde: Den Haag —Enschedé 60 2e ronde: Den HaagHaarlem 2 6—0 Haarlem 1Baarn 10 Finale: Haarlem Den Haag 03 Eindstrijd Schoolwedstrijden. KENNEMER LYCEUM—M.T.S. (1—0). Zondagmiddag werd de met spanning ver wachte finale van de schoolwedstrijden onder groote belangstelling, speciaal van supporters gespeeld. De volgende teams binden den strijd aann: Kennemer Lyceum: Van Panhuvs, Westenberg, Schcltema, Hooft. Keuber, Anspach, Reserve's: M. Bierens de Haan, Wiersma en Muller. M.T.S Bok, Blad, Van Eerde. Van Huystede. Buiters. Vans Rees. Hoewel beide teams in vele opzichten ver schillen. wordt het een evenwichtige, maar spannende strijd. De Lyceisten zijn lichter, sneller en heb ben iets meer techniek. Daartegen staan de vrij pootigc technici, die dc mindere tech niek met een geweldig élan trachten te ver helpen. Het gelukt voor een groot deel, waar- Het schieten van de M.T.S.'ers is echter on- is. Het schieten van dc M.T.S.'ersis echter on voldoende en hoewel meermalen goed voor het Lyceumdoel blijft het verrassende schot uit. Succes heeft het Kennemer Lyceum door toedoen van Muller (10). Deze stand blijft zoo tot dc rust. In de tweede helft legt de M.T.S. er nog een schepje op. er wordt nu fel gespeeclcl en spannende momenten zijn er talloos. De M.T.S.'ers zijn waarlijk bezield met een ge weldig strijdvuur, maar telkens wordt hen de puck ontnomen, zoodat het zoo vurig gc- wenschlc tegenpunt niet kwam. Voor de dappere Lyceumplocg een fraai resultaat, waaraan ook de heer Van 't Lam debet is. Het Kennemer Lyceum won dus dc Antou Beynes-beker. welke voor dit school-tourr.a- ment beschikbaar was gesteld. Ned. Arbeiders Sportbond. De schaatsenwedstrijden der werkloozen. Het was wel een heel sympathieke gedach te van de afdeeling Haarlem van den Ned. Arbeiders Sportbond, om Zaterdagmiddag schaatswedstrijden voor de werkloozen op het ijs van den Kloppersingel uit te schrijven, want niet minder dan 120 gegadigden had den zich daarvoor aangemeld. Hierbij waren twee vrouwen. De commissie voor deze sportgebeurtenis bestond uil de hoeren G. Voetclink, P. Wildc- bocr, J. Prins en C. Gerritsen, Al dadelijk kan gezegd worden, dat zij deze wedstrijden uitstekend geregeld hebben. Niettegenstaande het groote aantal deelnemers was he", toch niet ver na écn uur, toen de heer G. Voete link. die als starter fungeerde, met zijn rood vlaggetje het sein voor vertrek van de eerste twee deelnemers gaf. Er waren name lijk twee banen van 100 M. naast elkaar uit gelegd. Hiervoor was wel het beste gedeelte van net ijs in den Kloppersingel uitgekozen, want er was geen scheurtje in te vinden. De belangstelling van het. publiek was ook vrij groot, zoowel op den wal als langs de banen op het ijs. Behalve de talrijke orde commissarissen zorgde ook de politic voor een uitstekende regeling. Er werd dan ook geen enkele wanklank gehoord. Wel deden sommi gen aan het eind van de baan, als zij hun groote vaart niet bijtijds konden inhouden, een icelijken val, maar ernstige gevolgen had dit niet. Bij sommige rijders was de wil heel wat grooter, dan het kunnen, wat af en toe hila riteit veroorzaakte. Maar hoofdzaak was. dat de prettige stemming gehandhaafd bleef en die is geen oogenblik gestoord. Toch werd nu en dan ook een flinke strijd geleverd. Het publiek genoot van de goede sport, die dan te zien werd gegeven. Uitblin ker bleek A. Goseman te zijn. Op hem volgde A. Komduur. Elke deelnemer was natuurlijk niet, in het bezit van een paar schaatsen, maar dit was niet erg. want zij, die aan de beurt geweest waren, hadden cr niets op tegen, om de schaatsen even uit te leenen. Dc saam- hoorigheid was groot. 's Avonds zeven uur had in het gebouw „De Centrale" de prijsuitreiking plaats. Dc groote zaal was geheel gevuld. Voor de 120 deelne mers bleken120 prijzen beschikbaar te zijn, zoodat niemand met leegc handen naar huis ging. Natuurlijk waren dc mooiste prij zen voor de beste rijders. Zoo ontving Gose man een bon voor 5 aan winkelwaren: Komduur een deken; J. Verharen zes pond vleesch en vier pond vet; Konings een stel nieuwe onderklcercn, Maar ook alle overige prijzen waren wel dc moeite waard om er even een baantje van 100 M. voor tc trekken. Op een groote tafel lagen o.a. uitgestald 25 worsten, vijf Edammer kaasjes, kistjes siga ren. sigaretten, pakken tabak, levensmidde len. inmaak- en blikgroenten. een elcctrisch strijkijzer, boeken enz. Al deze nuttige arti kelen waren door een aantal firma's welwil lend beschikbaar gesteld. De prijs uitreiking gecshieddc door den heer C. Gerritsen, secretaris van het N.A.S. Deze herinnerde er na een woord van welkom aan, dat de Arbeiders Sportbond vijf jaar ge leden met zijn cultureel werk begonnen was en toevallig ook met schaatswedstrijden voor werkloozen. En nu, vijf jaar later, Is dc geesel van de werkloosheid nog steeds niet verdwe nen. Ook deze Sportbond wil gaarne mee helpen om in het toonloozc leven van de werkloozen cenig verzet tc brengen. En hoe wel dc tijd van voorbereiding heel kort is ge weest, heeft het bestuur het cr toch op ge- Alten dfe sefeefet mss Bet pe«d( man den tweeden éi» prsehfigao tfe^andcig.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 9