UIT HET BUITENLAND De eerste dag van Hitler's bewind. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 31 JANUARI 1933 TWEEDE BLAD Dr. Frick verzekert, dat de nieuwe regeering geen experimenten zal beproeven. Geen verbod van de communistische partij. Zal het Centrum dit kabinet tolereeren? Rijksdag uiterlijk 7 Februari bijeen. De Fransche regeeringscrisis. Daladier's onderhandelingen met de socialisten mislukt Een voorloopige ministerslijst. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. Het Seniorenconvent van den Rijksdag, dat gistermiddag onder voorzitterschap van Rijks dagpresident Goering bijeen kwam, besloot op voorstel der Nationaal-Socialisten met al teen de stemmen van sociaal-democraten en communisten tegen, dat de Rijksdag uiterlijk Dinsdag 7 Februari as. bijeen zal komen. Deze termijn zal slechts dan vervroegd wor den, wanneer de regeering voornemens is reeds vóór aanstaanden Dinsdag een verkla ring in den Rijksdag af te leggen. Een com munistisch en een sociaal-democratisch voor stel om den Rijksdag terstond bijeen te roe pen, werd met alleen de stemmen der beide genoemde partijen er voor, verworpen. Dadelijk na het bekend worden van de sa menstelling van het nieuwe Rijkskabinet dook te Berlijn het gerucht op, dat de sociaal democraten en de communisten bijeen wa ren" gekomen voor een gemeenschappelijke beraadslaging over hun houding tegenover het Kabinet Hitler. Van sociaal-dcmocrati- sche zijde wordt dit bericht echter als on juist tegengesproken. Er hebben geen ge meenschappelijke beraadslagingen met de communisten plaats gevonden en het ligt ook niet in de bedoeling dergelijke beraadslagin gen te houden. De Communistische Rijksdagfractie heeft besloten in den Rijksdag een motie in te die nen, waarbij de Rijksdag de nieuwe regee ring Hitler-Von Papen het vertrouwen ont zegt. Officieel wordt medegedeeld dat Rijkspre sident Von Hindenburg overeenkomstig de wet reeds dadelijk na hun benoeming Rijks kanselier Adolf Hitler en de leden van het nieuwe Rijkskabinet heeft beëedigd. Hitler's benoeming tot Rijkskanselier ver spreidde zich in een oogwenk van de regee- rmgswijk door de geheele stad. Een groote mensehenmenigte wachtte voor het Ministe rie van Buiten landsche Zaken in de Wilhelm- strasse en juichte Hitler, toen hij gelijk met •Goering en Dr. Frick het gebouw verliet, stormachtig toe. De nieuwe Rijkskanselier begaf zich met zijn gezelschap naar Hotel ^Kaiser-hot", waar hem wederom een storm achtige ontvangst wachtte* Het iTtetrwe rijkökatan^ kwam gTstermM- cfeg bijeen voor het houden van zijn eerste zitting. Rijkskanselier Hitier vestigde de aan dacht, aldus meldt Wolff, op de beteekenis van dezen dag, nu door de vorming' van een kabinet der nationale concentratie een ver- eeniging der nationale krachten van Dintsch land bereikt is. De politiek van het kabinet, aldus Hitier, mag het geloof en het vertrou wen, die thans in het Duitsche volk spon taan tot uiting zijn gekomen, niet teleur stellen. De rijkskanselier gaf vervolgens 'een over zicht van de beginselen, volgens welke hij zijn politiek denkt te voeren, en zette uiteen, welke houding ten opzichte van den Rijks dag dient te worden aangenomen. Hierop volgde een bespreking, waarbij volledige eens gezindheid aan den dag trad. Besloten werd, in plaats van den aftreden- den onderstaatssecretaris Planck den „Mi- nisterialrat" in het departement van Bin- nenlandsche Zaken, dr. Lammers, als onder staatssecretaris ter rijkskanselarij aan den rijkspresident voor te dragen. Voorts is het Rijksdaglid Walther Funk lot chef van den persdienst der regeering benoemd, in plaats .van den huidigen chef Marcks. Op de ontvangst der pers nam de rijksmi nister van Binnen landsche Zaken dr. Frick het woord. Frick herinnerde er aan. dat hij het ge weest was, die van den thans afgetreden rijks kanselier von Schleicher verlangd had.1 dat deze de bepalingen, welke de persvrijheid be lemmerden, zou opheffen, en voegde er aan toe, te wenschen, dat de pers geen aanleiding zou geven, deze bepalingen weer m het leven te roepen. De rijksrêgeermg, aldus de minister, stelt prijs op een vrije meeningsuiting en wenscht niet te regeeren op de basis van het nood verordeningsartikel 48. Wordt echter door onjuiste berichten en andere onbehoorlijk heden de openbare meening verontrust, dan zal de regeering maatregelen moeten nemen om dergelijke wantoestanden uit den weg te ruimen. Een der aanwezigen vroeg den minister, of bij de onderhandelingen over den regeerings vorm ook de mogelijkheid besproken was, de nat.-soe. storm-afdeelingen in den staat op te nemen, b.v. als hulporganisatie voor de Pruisische politie. Hierop antwoordde dr. Frick: „met geen woord!" Voorts werd 'gevraagd, of het in de bedoe ling lag, de communistische partij te ver bieden, waarop de minister antwoordde, dat het kabinet zich uitdrukkelijk heeft uitge sproken tegen dergelijke verboden. Het is niet de bedoeling, verklaarde dr. Frick vervolgens, de plannen tot herziening van dé grondwet uit den tijd van het kabinet von Papen weer ter hand te nemen. De minister deelde mede, dat de onderhan delingen met het Centrum en de Beiersche Volkspartij, heden zullen plaats vinden. Op de vraag, of reeds vaststond, wat er gebeuren zou, wanneer de regeering in den Rijksdag een votum van wantrouwen zou krijgen, ant woordde dr. Frick, dat deze kwestie reeds was opgehelderd, doch dat er geen aanleiding be- j stond, reeds thans mede te deelen op welke wijze dit is geschied. Ten slotte zeide hij, dat de rijksregeering de grondwet zal handha ven. en wel zonder afkondiging van een nood toestand in den staat. Vervolgens ontvingen Frick en Funk de ver tegenwoordigers der buitenlandsche pers. Zij drongen er op aan, alarmeerende berichten te verhinderen en deelden mede, dat de nieuwe regeering niet voornemens is, haar macht te gebruiken voor experimenten op economisch of monetair gebied. In gezaghebbende kringen wordt er op ge wezen, dat de nieuwe regeering zal streven naar een parlementaire meerderheid. Zij heeft dan ook, met het oog op de komende onderhandelingen met het Centrum en de Beiersche Volkspartij, de portefeuille van: Justitie en de functies der plaatsvervangende staatscommissarissen in Pruisen met uit zondering van die van Binnenlandsche Za ken nog niet toegewezen, zoodat ook voor deze partijen de mogelijkheid eener actieve deelneming aan de regeering open staat. Intusschen geeft men zich in deze kringen rekenschap er van. dat het nauwelijks moge lijk zal zijn, van deze beide partijen meer dan een tolereering van het kabinet te verkrijgen. Vandaag zal Hitler met prelaat Kaas eon- fereeren. In politieke kringen is men van oordeel, dat het Centrum tegenover de nieuwe regee ring een uiterst gereserveerde houding zal aannemen en voorshands wenscht af te wachten, welke politiek zij zal volgen. Dat het Centrum er intusschen niet aan denkt, reeds aanstonds een scherpe oppositie te voe ren, blijkt wel uit de houding, welke deze partij in de heden gehouden zitting van het seniorenconvent heeft aangenomen. Immers van deze partij is het voorstel uitgegaan, de Rijksdagzitting acht dagen uit te stellen, ten einde Hitler gelegenheid te geven, rustig zijn regeeringsverklaring op te stellen. Wat den zakelijker, arbeid van het nieuwe kabinet betreft, kan reeds thans worden aan genomen, dat het in de eerste plaats zijn aan dacht zal wijden aan sociale maatregelen. Om trent het regeeringsprogram is in den loop der besprekingen, welke sinds Zaterdag ge voerd worden, vérgaande overeenstemming tusschen de betrokken groepen verkregen. Zoo komt het ook, dat de rijkspresident reeds hedenmiddag de nieuwe regeering kon be noemen. FRANKRIJK. Daladier. Daladier heeft, naar Reuter uit Parijs meldt, gistermorgen o.m. onderhandeld met een delegatie uit de socialistische kamer fractie onder leiding van Léon Blum, wien hij de deelneming der socialisten aan een kabi net heeft aangeboden. Dit aanbod houdt in vijf portefeuilles voor de socialisten en een terstond uitvoei-baar program van actie met het door de financieele kamei-commlssie uit gewerkte compromis tusschen het regeerings- ontwerp en het socialistische tegenontwerp als grondslag voor de financieele saneering en het in evenwicht brengen der begrooting. De socialistische parlementsfractie nam met 64 tegen 17 stemmen een motie-Déat aan. waarin zij zich bereid verklaart medewerking tot de nieuwe regeering tot stand te brengen, indien de handelingen van het ministerie én haar uitgangspunt vinden in de tegenwoor dige buitengewone omstandigheden en in de algemeene richtlijnen, door het nationaal congres der socialistische partij voorgesteld aan de radicaal-socialistische partij na de overwinning van 8 Mei 1932. Nader meldt Havas evenwel, dat de onder handelingen tusschen Daladier en de socia listen mislukt zijn. In den afgeloopcn nacht tegen half een heeft Deladier medegedeeld, dat zijn kabinet in hoofdzaak gevormd was. Hiertoe moest hij echter nog een reeks bezoeken afleggen, zoo dat de definitieve ministerlijst eerst in den loop van den middag bekend zal worden, waarna hij zijn kabinet aan den president der Republiek zal voorstellen. Voor zoover thans bekend is. zal het nieuwe kabinet slechts weinig afwijken van dat der vorige regeering. De voorloopige ministerlijst. ziet er als volgt uit: Premier en minister van Oorlog Dala dier: Buitenlandsche Zaken Paul Boncour: Financiën George Bonnet: Begrootingen La- moureux, Binnenlandsche Zaken Chautemps; Posterijen Laurent Eynac; Landbouw Que- nille; Marine Leygucs. Duitschland. Stahlhelm en S. A. demonstree- ren voor Hitier en Hindenburg. Omstreeks elf uur, toen het einde van den gi-ooten fakkeloptocht, nog niet te zien was iced tiischen de S.A.-lieden een politie auto voorbij de Rijkskanselarij. De officier van politie salueei-de Hitier, waarop zich plotseling de Schupo in dc auto verhief en onder enthousiaste toejuichingen der menig te den nieuwen Rijkskanselier den nationaal- sociallstischen groet bracht. Tegen middernacht marcheerden de SA.- colonnes tusschen de steeds meemarcheeren- de mensehenmenigte nog steeds voort. Ook toen was het einde der S A.-coloanes nog steeds niet te zien, evenmin als de kop van de toen opmarcheerende Stahlhelmers. Ge durende bijna drie uren stond toen reeds de ruim 85-jarige Rijkspresident aan het ven ster, terwijl de stoet onophoudelijk voorbij trok met muziek en de ontzaggelijke men- schen menigte telkens en telkens weer in enthousiast gejubel uitbarstte. Bedrijfsccllenorganisaties. studenten dele gaties wisselen af met afdeelingen Hitler- jeugd. Het einde van dezen geweldigen op tocht werd gevormd door collonnes der S.S. Vijf minuten na middernacht begaf de Rijks- president, die toen ruim 3 12 uur aan het venster staande den opmarsch had aan schouwd zich ter ruste, 't Duurde nog lange tijd voor de mensehenmenigte zich uit de Wilhelmstrassc had teruggetrokken. Eerst laat na middernacht trad de rust weer in. Communisten roepen op tot algemeene staking. De Rotc Fahne publiceert een uittreksel uit een oproep van het Centrale Uitvoerend Comité der Communistische partij, gericht aan alle vakvereenigingen en tot de Sociaal democratische partij, waarin wordt opgeroe pen tot een gemeenschappelijke algemeene staking met de communisten „tegen de fas cistische dictatuur van Hitier, Hugenberg, Papen". Oproep der Vakvereenigingen De Algemeene Duitsche Vakver eenigings- bond, de Algemeene Vrije Kantoorbedienden- bond, de Centrale Bond van Christ. Vak vereenigingen, en de vakvereenigingen van Duitsche arbeiders-kantoorbedienden- (en ambtenarenbonden, publiceeren de volgende oproep: ,Aan de leden der Vakvereenigingen, De politieke toestand is op beslissende wijze veranderd. Het zwaartepunt der nieuwe Rijksregeering ligt bij partijen en groepen, die tot dusverre openlijk gestreefd hebben naar sociaal ontrechten van arbeiders kantoorbedienden, naar het kapotslaan der democratie en het uitschakelen van het par lement. Het gevaar dreigt dat zij thans trachten hun plan te verwerkelijken. Vakvereenigingsleden: De levensbelangen van het geheele werknemersdom staan op het spel. Om aanvallen tegen grondwettelijke en volksrechten, zoonoodig werkelijk af te weren is koelbloedigheid en bezonnenheid eerste vereischte. Laat u niet verleiden tot overijlde en derhalve schadelijke indiviöueele acties. Genève. Discussies over het rapport van prof. Rutgers. Het bureau der ontwapeningsconferentie heeft gisteren beraadslagingen over het rap port van den eersten Nederlandschen gedele geerde prof. W. H-. Rutgers inzake den chemi- schen oorlog voortgezet. Na lange discussies, aldus lezen wij in de Tel., werd op voorstel van Henderson besloten, dat speciale maat regelen, die genomen zullen worden tegen staten, die het verbod van den chemischen oorlog overtreden, eerst besproken zullen worden, warmeer de conferentie zich in het algemeen zal hebben uitgesproken over de maatregelen tegen de staten, welke de bepa lingen der ontwapeningsconferentie niet na leven. Uit de discussies en met name uit de in- terventie van den Franschcn gedelegeerde Massigli valt intusschen af te leiden, dat de meeste staten eerst dan zullen willen afzien van het recht op représsaille-maatregelen met het chemische wapen, wanneer zij door een gemeenschappelijke actie op andere wijze afdoende tegen de gevolgen van een chemi schen aanval worden beschermd. Prof. Rutgers merkte op. dat het niet mo gelijk is, een verbod op den chemischen oor log toe te laten, wanneer niet tevens be palingen worden gemaakt inzake de betref fende sanctiemaat-rcgelen tegen de overtre ders. De Duitsche gedelegeerde Nadolny verklaar de, dat Duitschland voorstander is van een algeheel vei'bod van den chemischen oorlog, dat ook représaille-maatregelen met dit wa pen vex-biedt. De Duitsche gedelegeerde, al dus verklaarde hij, is voorstander van iederen maatregel tot bevoi'dering van de humani seering van den oorlog. Japan blijft voorloopig in den Volkenbond. Reuter meldt uit Tokio, dat de Japansche delegatie te Genève gemachtigd is de onder handelingen voort te zetten voox-zoover daar door de handhaving van den status quo in Mandsjoekwo, waarop Japan blijft staan niet in gevaar wordt gebracht. Dc regeering acht het thans echter van weinig belang of de Vol kenbond 4 van art. 15 toepast of niet. De delegatie zou ook instructie hebben ont vangen aan de Volkenbondskringen mede tc deelen dat het behouden van zijn plaats in den Volkenbond door Japan afhangt van den aard der aanbevelingen als 4 wordt toegepast. Zuid-Afrika. Twee nationalistische Kamer leden naar de oppositie- Bij de hervatting der debatten in het Zuid- Afrikaansche parlement heeft zioh gisteren, volgens Reuter, een incident voorgedaan. Bij de behandeling der door Smuts ingediende motie van wantrouwen verhieven zich na melijk eensklaps twee nationalisten, de af gevaardigden Moll en Reitz, van hun zetels en begaven zich naar dc oppositiebanken. Te voren had een heftige wooid en wisseling plaats gevonden tusschen Reitz en den mi nister van Landboxrw. Kemp, die Reitz van verraad aan de zaak der nationalisten be schuldigde. Aanvankelijk meende men, dat zoowel Reitz als Moll tot de oppositie waren overgegaan. Dit is echter niet het geval: ge bleken is namelijk, dat Moll slechts Reitz is gevolgd, om met dezen tc spreken. Minister Havenga verklaarde, dat dc re geering in functie zou blijven, aangezien zij het als haar plicht beschouwde, er voor te zorgen, dat zij die thans lijden, niet tc veel zullen moeten lijden. De debatten werden daarop tot 1 Februari verdaagd. FIGUREN UIT HET NIEUWE DUITSCHE KABINET. Adolf Hitler. Adolf Hitler, dc stichter en leider der Na- tionaal-Socialistische Duitsche Arbeiderspar tij, werd op 20 April 1889 als zoon van een Oostenrijksch douane-beambte te Braunau aan de Oostenrijksch-Beiersche grens gebo ren. Zijn kinderjaren bracht hfl door op een landgoed bij Lambach. dat zijn vader spoe dig nadat hij gepensionneerd was had ge kocht. Toen hij dertien jaar oud was stierf zijn vader en twee jaar later zijn moeder. Geheel zonder middelen kwam de 15-jarige in Weerien, waar hij aanvankelijk kunstenaar wilde worden, doch onder moeilijke omstan digheden als bouwvakarbeider en later als teekenaar bij een architect zijn brood moest verdienen. In het voorjaar van 1912 kwam Hitler te München, waar hij als bouwkundig teekenaar werk vond. Bij het uitbreken van den oorlog trad hij als vrijwilliger in dienst bij het 16e Beiersche Infanterie-regiment Tot het einde van den oorlog bleef hij aan het westelijk front, na zijn bevordering tot korporaal als ordonnance. Hij werd tweemaal gewond en wel de tweede maal zoo ernstig, cat men vreesde dat hij blind zou worden. Voor betoonde dapperheid kreeg hij het IJze ren Kruis eerste exx tweede klasse. In Mei 1919 nam hq in een speciaal com mando deel aan de onderwerping van de Beiersche Radenrepubliek. Naar aanleiding hiervan werd hij benoemd in de Commissie van Onderzoek naar de gebeurtenissen tij dens de revolutie in het tweede Beiersche re giment infanterie. Bij deze gelegenheid kwam hij in aanraking met een politieke ver- eeniging, die zich Duitsche Arbeiderspartij noemde en waarvan hij na zijn tweede be zoek lid werd. Hij wist deze vcrceniging tot deelneming te bewegen aan de door hem ge organiseerde oprichting der Nationaal-Socia listische Duitsche Arbeiderspartij, welker op richtingsvergadering op 5 September 1919 te München werd gehouden, en die inmiddels is uitgegroeid tot de grootste politieke partij in Duitschland. In 1923 deed Hitler de bekende Hitler-putsch, die echter door dc regeering Kahr werd neergeslagen, waarbij Hitler op 1 April 1924 tot vijf jaar vestingstraf werd ver oordeeld. In 1924 kreeg hij ï-eeds tegen het einde van het jaar 4 jaar straf geschonken, doch er werd nog een spreekverbod voor hem gehandhaafd, dat pas in Mei 1927 werd opge heven. Toen kon hij weer in het publiek optre den en het geheele volgende jaar wijdde hij aan den organisatorischen opbouw van zijn partij en een grootsch opgezette propaganda campagne. De bekende S. S. en S. A. forma ties zij« gesticht door Hitier. De laatsten, die uit de zaalwacht der N.S.D.A.P. zijn voortge komen, hebben zich tot een formeel partij- leger ontwikkeld. De partij werd steeds sterker en hét eerste overtuigende teeken van haar groeiende macht brachten de Rijksdagverkiezingen van 14 November 1930, toen de Nationaal-Socia listen 107 mandaten kregen, nadat zij in het voorafgaande halfjaar slechts twaalf zetels hadden bezet. Toen Hitler in 1932 candidaat werd gesteld voor het presidentschap der re publiek wist hij in de eerste ronde 11 mil- lioen stemmen, bij de tweede ronde onge veer 13 1/2 millioen stemmen op zich te ver eenigen. Bij de laatste Rijksdagverkiezingen bleek echter, dat de partij in omvang aan het mindere» was. Alfred Hugenberg. Dr. Hugenberg. De nieuwe Rijksminister van Landbouw en Economische Zaken Geheimrat Alfred Hu genberg, leider der Duitsch-Nationale Volks partij werd 19 Juni 1365 te Hannover geboren als zoon van den Koninklijk Hannoverschen Stadtrat Karl Hugenberg. I-Iij studeerde rechten aan de universiteiten van Goettin- gen, Heidelberg en Berlijn cn studeerde van 1886 tot '88 economie tc Straatsburg, waar hij promoveerde op een proefschrift over de inwendige kolonisatie in Noord-West- Duitschland. In 1891 trad hij in overheids dienst, aanvankelijk als vertegenwoordiger van den Landraad te Wezel, daarna als rc- geerïngsassessor bij de Kolonisatie—commis sie te Posen en in 1899 als ambtenaar bij het Opperpresidium te Kassei. In 1900 werd Hu genberg directeur van de Rijksijzcrgenoot- schap en dc toen pas gestichte Poserxsche landgenootschapsbank. Hier werkte hij voort aan het onderwerp, dat zijn belangstelling had, n.I. een gezonde Duitsche koloniseerings politiek in het Oosten van het. Rijk. In 1903 werd hij referendaris in het Rüksministerie van Financiën voor coöperatieve vraagstuk ken en voor dc politiek in het Oosten van Duitschland. In 1907 nam Hugenberg ont slag uit den Staatsdienst om directeur te worden van de Bergische Metallbank. Twee jaar later werd hij voorzitter van het Direc torium van dc Friedrich Krupp A G. te Essen. Onder zijn leiding werden vooral de sociale instellingen van deze onderneming georga niseerd. In 1919 legde Hugenberg zijn functie neer om zich weer aan dc politiek te wijden. Door dc kieskring Posen werd hij als afgevaardigde der pasgestiehte Duitsch- Nationale Volkspartij in de Nation. Vergade ring te Weimar gekozen. Voor het district. Westfalen-Noord werd hij lijstaanvoerder en als zoodanig in den Rijksdag gekozen. Na het aftreden vair graaf Westarpp werd Hugenberg voorzitter der Duitsch-Nationale Volkspartij. Geruimen tijd had hij bovendien grooten invloed in financieele kringen en controleerde hij daardoor ccn groot aantal Duitsche dagbladen, terwijl ook zijn invloed op de groote Duitsche filmondcrncming dc .U.F.A." zeer groot was. Dr. Frick. Dr. Frick. Dr. Frick die tot Rijksminister van Bin nenlandsche Zaken is benoemd, zal binnen kort 56 jaar oud zijn Na rechtewetcnschap- pen te hebben gestudeerd, was hij bij do Beiex-sche justitie werkzaam. Later vestigde hij zich te München. Jaren lang was hij daar Oberamtanann bij de directie der politic. Na de omwenteling trad hij toe tot de nationaal socialistische beweging. Bij cie Hitler-putsch in 1923 speelde Frick een be langrijke rol. Hij werd toen tot vestingstraf veroordeeld, doch later vrijgesproken. Sinds 1924 maakt Frick deel uit van de Rijksdag fractie der N.S.D.A.P. In het najaar van 1929 toen de N.S.D.A.P. in Thuringcn bij dc verkiezingen vooruitgegaan was, werd hij minister van Binnenlandsche Zaken. Op 1 April 1931 moest hij als zoodanig aftreden. Frick kreeg toen de leiding van dc Rijksdag fractie der N.S.D.A.P. Franz Seldte. De nieuw benoemde Rijksminister van Arbeid Franz Seldte is stichter cn eerste bondsleidcr van de Stahlhelm. Hij is 50 jaar oud en afstammeling van een oude koop mansfamilie uit de Altmark. Hij werd geboren te Maagdenburg, bezocht het gymnastium aldaar en wijdde zich na een leertijd van 3 jaar in den handel aan de studie van de scheikunde. Later werd hij medewerker in de fabriek van zijn vader. De bekende mineraalwaterfabrieken. In den oorlog was hij commandant van een machine geweerafdecling en in den slag aan de Somme verloor hij zijn linkerarm. Hij werd benoemd in dc militaire afdeeling van het Rijksministerie van Buitenlandsche Zaken in welke functie hij belangrijke opdrachten te vervullen kreeg in Zwitserland, Nederland en de Scandinavische Staten. Op 13 September 1919 stichtte hij de Maagdenburg den Stahl- helmbond van oud-frontsoldaten, waarvan hij sedert dien eerste bondsleidcr is. Samen met den tweeden bondsleidcr Düsterberg maakte hij van de Stahlhelm een der groot ste Duitsche frontstrijders-organisaties. Generaal Von Blomberg. De nieuwe Rijksweerministcr luitenant- generaal Von Blomberg is 55 jaar oud Hij werd geboren in Pommeren. genoot zijn op leiding in het cadettencorps en werd in 1397 luitenant bij het 73ste infanterie-regiment tc Hannover. Reeds in 1911 weid hij benoemd bij den Generalen Staf, waar hij verder car rière maakte. Gedurende den oorlog was hij aanvankelijk stafofficier bij de 19de reserve- divisie, in 1916 werd hij toegevoegd aan het 18de reservecorps cn in Maart 1917 aan den Staf van het 7de Legercorps. Na het einde van den oorlog werd hij be noemd in het Rijksweerministerie. In Mei 1920 werd hij chef van den Generalen Staf van de brigade Doederitz en een jaar later chef van den Staf van de 5de Rijksweerdivi- sic te Stuttgart. In het begin van 1925 kwam hij als chef van de afdeeling Leger-opleiding in het Rijks wcerministeric terug. Op l April 1927 werd hij met bevordering tot den rang van gene- raal-majoor chef van het troepenbureau. Op 1 October 1929 werd Von Blomberg comman dant van de 1ste divisie en bevelhebber in het 1ste Rljksweerdlstrict tc Koningsberg, met den rang van luitenant-generaal. In October 1930 werd Von Blomberg gedurende twee maanden als officieel vertegenwoordi ger toegevoegd aan het leger der Vereenigde Staten ter bevordering van de na den wercld- oorlog ontstane betrekkingen tusschen het. Amerlkaanschc leger eri de Duitsche Rijks- weer. De laatste maanden was Von Blom berg werkzaam te Genève als deskundig lid van de Duitsche delegatie ter ontwapenings conferentie. Genève als deskundig lid van dc Duitsche delegatie ter ontwapeningsconfe rentie. Hermann Goering. Rijksminister cn Commissariaal Minister van Binnenlandsche Zaken voor Pruisen, Hermann Wilhelm Goering. werd op 12 Ja nuari 1393 tc Rosenheim in Oberbayern ge boren uit Evangelische ouders. Na liet. gym nasium en dc cadettenscholen to Karlsruhe en Crosslichterfelde te hebben bezocht, werd hij in 1912 luitenant cn nam in den wereld oorlog aanvankelijk als bataljons-adjudant aan verschillende gevechten in Frankrijk deel. Na geruimen tijd waarnemer en jacht- vlicgcr te zijn geweest, werd Goering in Mei 1917 estafette-leider en in dc laatste maan den van den oorlog commandant van het jacht-escadrllle van Von Richthofen. Hij werd o.a. onderscheiden met dc orde pour lc mérite, met het Ridderkruis met de Zwaar den van de Hohenzollernorde en met het IJzeren Kruis lc en tweede klasse. Als kapi tein nam Goering na afloop van den ooi-log ontslag uit het. leger. Na verscheidene Jaren werkzaam tc zijn geweest als adviseur bij de Deensche en Zweedsche luchtvaart, be studeerde hij te München en Rome de poli tieke en economische verhoudingen Sedert 1930 is Goering politiek gevolmachtigde van Hitier te Berlijn. Sedert 1928 is hij lid van den Rijksdag en van dc beide laatste Rijks dagen was hij President. JOHN GALSWORTHY. TOESTAND ZEER ERNSTIG. De toestand vanJohn Galsworthy was gis- steravond, naar Reuter vernam ernstig. DE NESTI.é- FABRIEKEN GESLOTEN BERN. 30 Jan. (Reuter.) De directie van dc bekende gecondenseerde melk cn choco ladefabriek Ncstlé heeft in verband met de ongunstige bedrijfsresultaten besloten haar fabrieken te Cham (nabij Zurich) te sluiten.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5