D VOOR ABR. MEIJER ICeifkeT^eketmen AARDAPPELSCHOTELTJES. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 2 FEBRUARI 1933 Deze wereld is een boeiende, een interes sante wereld ook een komische, dwaze we reld; en het is een vreemd verschijnsel, dat de mensch aan alles, wat de werkelijkheid hem biedt, niet genoeg heeft en er bij wijze van aanvulling romans, krantenartikelen, wetenschappelijke verhandelingen en wat niet al meer bij verslindt als één die uit geput van den honger en bijna gestorven van dorst is. Of is dat gemakzucht is de mensch te lui om zelf rond te kijken en vindt hij het makkelijker als een ander dat voor hem doet en hem de geestelijke spijs en drank liefst ook nog opdient in welge vormde schalen en schoon gemodelleerde bokalen? Mensch! weet te leven! en kijk zelf rond in de werkelijkheid, waar iedere' n dag schooner, tragischer, dwazer dingen ge beuren dan de beste litteraire kok in zijn boeken u serveeren kan. Ge hebt maar om u heen te zien, en loopt tegen dingen aan, waarvan ge in uw stoutste verbeeldingen niet had durven droomen: Gisteren in een boekwinkel zijnde wat deed ik daar? ik ging mij natuurlijk te bui ten aan wat ik hierboven een ieder af raadt! werd mijn Oor getroffen door de liefelijke klank van een zoetgevooisd dames- stemmetje, waartegen het geluid van den haar helpenden winkelbediende, waarin iets rasperigs en gejaagds klonk, alsof 's mans zenuwen onder al te hoogen druk stonden, detoneerde als de scheurende gil van een claxon tegen het gracieuze geparlevink van een merel, „Hebt u dan misschien", zoo lispte het stemmetje lief, „een boek van Huxley in die gele uitgave?" De bediende lachte een tamelijk verwaai den beleefden glimlach, zei, dat hij even zou gaan kijken, en ging kijken. Hij kwam te rug, drie boeken torsend. „Wij hebben", zoo sprak hij, „in de serie, die u bedoelt, helaas geen enkel boek van Huxley voor u. Maar mogelijk is hier iets voor u bij?" En met het gebaar van een triomfator legde hij haar de drie verove ringen voor, tersluiks een schietgebedje op zendend naar de machten, die den scepter zwaaiden over de psychologische verwikke lingen in de ziel van dit zoo lastige da metje. „Mag ik ze even inzien", smeekte met een ontróerenden biik de zoetgevooisde en stroopte alreeds een keurig handschoentje van een nog keuriger handje. „Zeker, dame, maar natuurlijk! gaf de gevraagde met haastigen nadruk de met spanning ingewachte permissie. En het da metje bladerde met nerveuze handjes het boek door, zoo snel, dat zij er niet één letter van had kunnen lezen, sloeg de omslag vluchtig even van het bandje, nam dat ter loops in oogenschouw, en legde met een dui delijk afkeurend gebaar het boek terzijde. In zijn mannelijke borst klopte iets luider het hart van den ridder aan haar zijde. Het tweede boek onderging dezelfde operatie, en toen het keurige handje het weer zeer beslist deponeerde op zijn voorganger, streek de ridder even nerveuzelijk met zijn hand over zijn kruin alsof hij tersluiks onderzoeken wilde, of het werkelijk waar was, dat het hart hem niet meer op de ge wone plaats, maar ergens vlak onder zijn kruin klopte. Het zweet brak hem vochtig uit, toen het dametje met een derde ge baartje, ook dit boek terzijde legde, en kwa- sie-aarzelend zei: Neeee, neeee, deze toch ook maar niet Maar er is zoo'n serie van die Fransche boe ken, groot nogal, en geel hebt u die?" „Zeker dame', zei de meneer, zich kramp achtig dwingend tot den voorgeschreven glimlach, „we hebben er zelfs een bijzonder groote voorraad van op gindsche tafel. Als u mij misschien even volgen \yilt dan kunt u zelf zien...." Zij volgde, verheugd en gedwee, en begon zwijgend den stapel af te laden, elk boek even In oogenschouw nemend en het ver volgens terzijde leggend met het reeds al te bekende gebaar. Naast haar stond nog trouw en onwrikbaar de ridder en wachtte gela ten. Boek na boek viel met doffen plof op zijn voorganger, en elke plof was als een misdaad, begaan tegen een tot het uiterste gebrachte menschenziel. Niettemin de garde sterft, maar geeft zich niet over bleef op 's mans aangelaat de uitgestreken heid heerschen van een pas uit de wasch gekomen, glimmend gesteven boord en al leen de gemartelde oogen gaven aan wat het verdere facie verzweeg. „Ditzei het dametje peinzend, en licht teleurgesteld, terwijl zij haar oogen dwalen liet door de winkel waarin boeken, niets dan boeken, steeds maar boeken, lok ten, „dit is toch ook niet heelemaal wat ik bedoel. Oooo. maar wat is dat? wat zijn dat voor boeken? Daar, die! Nee, die! Die gele. Precies, wat ik noodig heb!" „Dat",' zei de bediende stil en gladjes, hoewel in zijn hart verontwaardiging, wan hoop, vreugde, en een vage twijfel aan het gezond verstand zijner cliënte om den voor rang streden, „dat is de Tauchnitz Edition, dame. Deze zijn gebonden u kunt ze ook ingenaaid hebben, dan zijn ze goedkooper, namelijk „Nee", kreet met stemverheffing zij, aan wier verstand zoo meedoogenloos getwij feld werd en zich klaarblijkelijk zalig onbe wust van dat gebrek aan vertrouwen, „nee, nee! Die moet ik hebben wat ben ik blij, dat ik het gevonden heb!" De bediende onderdrukte de plotseling op wellende behoefte om te zeggen, dat hij óók blij was, en vroeg welk boek hij dus voor de dame mocht inpakken. „Geeft niet", zei de dame, „hier dit". En in het wilde weg greep zij, plukte een boek uit de rij, hield het den ridder voor. Die pakte het aan, en verdween ermee om het te verpakken en het zweet zijns aan- schijns af te wisschen. Toen hij terug Aardappelkoekjes. Hiervoor kunnen we uitstekend resten ge kookte aardappelen gebruiken. De koude 'ge kookte) aardappelen worden gewreven, met wat zout. el en meel vermengd, zoodat men een soort deeg krijgt, die zich gemakkelijk laat uitrollen, zooals we op het onderste tce- keningetje rechts kunnen zien. Het uitgerolde deeg wordt in vlerkante stukken gesneden van ongeveer een hand grootte en in het midden van die stukken leggen we wat sui ker. kaneel en een schijfje appel. Dan worden de deegplaatjes opgerold of de vier hoeken er van worden omgeslagen. Vervolgens wor den de koekjes, in een goed-vetten vorm, ruim een half uur gebakken. Er wordt ook nog wat warme melk bijgevoegd en nu blijven ze bakken, tot ze gaar zijn. Aardappelballcn van rauwe aardappelen. We nemen ongeveer 15 middelgroote aard appelen (liefst witte kwaliteit' die in water worden gewreven of geraspt en daarin ceni- gen tijd blijven staan. Dan wordt de massa in een helderen doek goed uitgedrukt en ver mengd met een vijftal gekookte en eveneens gewreven aardappelen. Er wordt wat zout, nootmuskaat en een kopje fijn griesmiel aan toegevoegd, dat men van tevoren in kokende melk heeft geweekt. De massa wordt goed doorgekneed. waarna er ballen van worden gemaakt, die in water met flink zout worden gaargekookt. Deze smakelijke aardappelballcn worden opgediend bij een vlceschschotel. Aardappclpudding. Een pond gekookte aardappelen wordt ge schild. fijn gewreven en met volgende ingre diënten vermengd: 125 Gr. tot room geslagen boter. 125 Gr. suiker, een weinig zout, de ge raspte schil van oen citroen, 50 Gr. gewreven beschuit, vim gemalen, bittere amandelen. 4 eierdooiers. Tot slot doet men er het geslagen eiwit van de vier eieren bij. De pudding wordt in bain-Marlc ongeveer een uur gekookt. Dan wordt hij opgediend met vruchtensap. Deze week zullen de recepten worden ge geven van gestoofde witte boonen, een sma kelijke en stevige wintergroente voor koude dagen: van een warme chocoladcpudding en van gemakkelijk en vlug te bereiden zand taartjes. Gestoofde witte boonen (4 personenV 1 pond witte boonen. 2 uien. 1 klein beetje to matenpuree, 60 gr. boter, zout. peper, peter selie. Wasch de boonen, laat ze een nacht in ruim water weeken. zet ze den volgenden dag met dit water op. voeg er wat zout bij en kook ze op een zacht vuur gaar. Laat ze op een vergiet uitlekken en bewaar desverkie- zende het vocht om er soeo van te maken. Smoor de fijngesneden uien in de boter -raar, zonder ze bruin tc laten worden: roer do to matenpuree en de boonen erdoor en laat alles samen nog vijf minuten .stoven. Maak het gerecht op smaak of met zout en peper en schud er op het laatst de gewassch.cn en daarna gehakte peterselieblaadjes door. Warme chocoladcpudding (4 personen): een rol beschuiten. 12 liter melk, 80 gr. boter. 3 eieren. 50 gr. cacaopoeder. 150 gr. suiker. Roer de boter met de suiker en de cacao poeder luchtig, voeg de eidooiers één voor éen toe en daarna, onder voortdurend roeren, de kokende melk. Laat in deze heetc vloeistof de in stukken ?,'ebroken beschuiten wecken. Klop de eiwitten heel stijf en vermeng ze luchtig met de geweekte beschuiten. Besmeer een warme puddingvorm goed met boter, vul hem met de puddingmassa en sluit hem af. Laat de pudding 1 12 uur koken in een pan met kokend water, stort hem op een ver warmde schotel en geef er een warme vanille saus bij of een schaaltje stijf geslagen room, waardoor wat basterdsuiker is geroerd. Zandtaartjes '12 stuks): 125 gr. bloem. 125 gr. boter. 50 gr. basterdsuiker, zout. vanille, poedersuiker. Doe bloem, boter, basterdsuiker, een snuif je zout en wat vanillezaad (uit een ge-sple ten vanillestokje geschrapt' in een kom, snijd de boter in kleine stukken, kneed de be- standdeelen met een koele, vlugge hand tot een elastische bal. Besmeer zandtaart vormpjes met boter, verdeel de deegmassa ln 12 gelijke balletjes en druk in leder vormpje een balletje met de duim een weinig plat. Bak de zandtaartjes gedurend 20 a 30 mi nuten in een matig warme oven, maar zorg vooral, dat ze niet te donker worden, wat vrij vlug gebeurt en wat de smaak zeer ten nadeclc komt. Stort dc gebakjes als ze even bekoeld zijn en bestuif ze. nadat ze geheel kóud zijn, met gezeefde poedersuiker. C-K. ONS WEKELIJKSCH KNIPPATROON. kwam, zond zij hem haar hefsten, haar dankbaarsten blik toe. „Ik ben zoo blij u weet niet hoe blij ik ben. Die kleur geel had ik nu net nog noo dig voor mijn boekenkast de heele stad heb ik afgedraafd alle boekwinkels gepro beerd en hier bij u vind ik het precies de kleur, die ik hebben moest. Ik ben toch zoo vreeselijk.blij". De bediende hield met een effen gezicht de deur voor haar open. en beheerschte zich ternauwernood. Van zijn sidderende lippen rolde, met een gemak, alsof het hem niets kestte, de gewone frase: „Ik ben blij, dat u geslaagd bent bij ons, mevrouw. Dag mevrouw". Het is een groote geruststelling, dat er in de wereld zulke keurige, correcte winkelbe diendes zijn WILLY VAN DER TAK. LINGERIE. Nachthemd van wit batist of toile de soie, versierd met smalle tusschen- zetsels van ecru garen gehaakt, vol gens onderstaand patroontje. We brengen deze week een mantel en een japonnetje, die beide in alle maten verkrijg baar zijn, dus ook in de grootste maat. Het japonnetje links (119) is van mooie, lila stof. Kraag en manchetten-garneering bestaat uit beige of ecrukleurige kant. Bij bestelling var het knippatroon is het wenschelijk er bij tc vermelden: met of zonder ruimte in de blouse. Benoodigde stof, bij een breedte van 1.30 Me ter, ongeveer 3.25 meter, bij een stofbreedte van 1 Meter ongeveer 5 Meter. De eenvoudige, maar voorname tailleurman tel rechts (120) is ook uitstekend geschikt voor zware figuren. Een modelletje, dat zeer slank maakt. Benoodigde stof 3.50 Meter, bij een breedte van 130 c.M. Het knippatroon van den mantel (120) kost 0.60 en van het japonnetje (119) 0.55 en zijn verkrijgbaar bij de afd. Knippatronen van de Uitgeversmaatschappij „De Mijlpaal". Postbox 175, Amsterdam. Na inzending van het bedrag per postwissel, in postzegels of door overschrijving op postgironummer 41632 van 't verlangde patroon (119 of 120) maar ook de gewenschte maat op te geven. Men voorkomt daarmede onnoodige vertraging in de toezending. WAT DOEN WE, ALS bloemkool er niet erg frisch meer uitziet? Er wordt een scheutje ongekookte melk in het kookwater gedaan, dan zal de bloemkool wit als sneeuw worden. Uitjes en augurkjes uit het zuur kunnen soms onaangenaam scherp zijn. Als ze vóór het gebruik een paar uurtjes in natron water worden gelegd, zal dit niet meer het geval zijn. Bij het paneeren van vleesch of visch valt het paneermeel tijdens het bakken vaak af. wat het gerecht er onoogelijk doet uitzien. Men kan dat voorkomen door eerst met eiwit te bestrijken wat moet worden gebraden, en er eerst dan het paneermeel op te brengen. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. WEEKNIEUWS CR. HOUTSTRAAT 16, HAARLEM De Januari-opruiming is, zooals ge woonlijk, uitstekend geslaagd. Het loas een succes, zoowel voor de koopsters, als voor den verkooper. Het resteerende, een beperkt aantal elegante, eenvoudige, confectie-japon nen, wollen truien, pull-overs en wollen ondergoederen, wordt nu gedurende n week aangeboden tegen prijzen die belangrijk lager zijn dan de werkelijke waarde. Alles Abr a m M eije r-k waliteit Wij Hollanders zijn over heel de wereld bekend als aardappeleters, bij ons geen warme maaltijd zonder aardappelen. En toch is de wijze van toebereiding in talrijke ge zinnen nog veel te eenzijdig. We kunnen dit waardevolle voedingsmiddel op nog zooveel andere, smakelijke manieren bereiden. Zoo als bij alle levensmiddelen, komt het er bij den aardappel in de eerste plaats op aan, dat hij goed wordt toebereid, opdat de voedende bestanddeelen niet verloren gaan of in waar de verminderen. Het is bij ons niet zoo ge bruikelijk als bijv. bij onze oostelijke nabu ren, maar het beste middel om de voedings stoffen in den aardappel te houden is, hem ongeschild te koken. Geschilde aardappelen moesten we eigenlijk'gaar stoomen. De oude methode, om de aardappelen te schillen en dan in water te koken, waarna dit wordt weggegoten, doet de belangrijkste voedings stoffen in den gootsteen verdwijnen. De iet wat overdreven reformisten in de voedings leer. kookten of bakten de aardappelen onge schild en nuttigden ze met schil en al, na tuurlijk na ze vooraf goed gereinigd te heb ben. Men moet echter al een groote gezond heidsfanaticus zijn, om daaraan genot te kunnen vinden De smakelijkste aardappelschoteltjes kent men in de Romeinsche landen en in Oosten rijk en Zuid-Duitschland. De Hollandsche keuken lijdt in dit opzicht aan te groote eenzijdigheid. Een thema op zichzelf zijn de aardappel lekkernijen, waarvan we hier enkele recepten geven, die een aangename afwisseling op het menu zullen vormen. Aardappelcroquetjes. Een kilo aardappelen wordt ln de schil gaargekookt, dan geschild en nog warm door den molen gedraaid, of heel fijn gestampt. Door deze brei worden twee eieren gemengd, onder toevoeging van wat nootmuskaat, een weinig zout en zooveel meel (ongeveer 100 Gr.), dat de massa zich laat kneden en vor men. Op een plankje worden dan de rolletjes gemaakt, ^ooals we dat op het bovenste tee- keningetje links kunnen zien. De rolletjes worden ongeveer zoo lang als en Iets dikker dan een vinger. Ze worden vervolgens in be- schuitkruim gewenteld en in rijkelijk vet of half boter-half vet) mooi bruin gebakken. De croquetjes worden met vleesch of groente op gediend. Men kan ze echter ook in vanille suiker rollen en, met wat compote, als toe spijs opdienen. CARNAVAL 1933. Éénmaal in het jaar willen we alle zorgen vergeten, niet aan crisis en andere narig heden denkenvoor éen dagje .iemand anders" zijn. Want eigenlijk is er ook in ons volwassenen nog iets van het kind geble venhebben we er plezier in om ons te verkleeden, onherkenbaar te maken en flauw te zijn. En wat doet het er ook toe, het aar dige is immers juist, dat het caranaval zoo'n echt kinderlijken ondertoon heeft en mis schien kan dat voor de héél ernstigen een reden zijn, om dat éénè dagje ook mee te doen. Op fantasie komt het bij het carna valsfeest aan en om onze lezeressen daarbij een beetje te hulp te komen, brengen wc hier een teekening met enkele fantastische en toch elegante costuumpjes. Van links naar rechts zien we: Costuum- pje van zwart fluweel. Het korte rokje is op draad genaaid. De blouse en het gepofte broekje zijn van gebloemde zijde, en met tulen ruches versierd. Fantasie-costuum. bestaande uit een rood-zijden vest met geel band geboord, een ruim. geel-zijden broekje met zwarte en roode ster-applicaties. Apart pierrotcostuum, van gebloemde stof, met grooten kraag, en punthoed, met ge blokte motieven. Fantasiecostuumpje. Grooten. afstaanden kraag en klein hoedje, nauwsluitend, van gestreepte of geruite stof. Gestyleerd, Spaansch costuum, het boven gedeelte voor de eene helft tule. voor de an dere zwart fluweel. Dc tulen rok is wijdklok- kend geknipt en daaronder wordt een kort broekje gedragen. Baby-costuum van ver schillende. genopte stoffen. Op het hoofd en om den hals een groote. afstaande strik. Page-costuum van zwart fluweel. Om den hals een drievoudige, geplisseerde. tulen kraag. Origineel is hier de groote volant on der de knieën, waarop motieven zijn gewerkt. Het hoedje is klein gehouden. Pierrette. Eenvoudig gemaakt jurkje tot aan de knie. Het kleedje is met harten geappliqueerd. Aan hals, rokje, ellebogen en enkels zijn geplis seerde strookjes aangebracht. Zoo is ook dus hier weer voor ieders smaak wel Iets te vin den en met wat fantasie en overleg kunnen we zoo'n costuumpje' gemakkelijk zelf ma ken. temeer, daar we nu nog tijd genoeg hebben, om er mee te beginnen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11