DE BILT DE NIEUWE DUITSCHE RECEERINC. LAATSTE BERICHTEN. DUITSCHLAND ONDER HITLER. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAC 2 FEBRUARI 1933 Een zonderlinge combinatie. Hoe moet die samenwerken? (Van onzen correspondent). Berlijn, 31 Januari. Waren wij. in Berlijn gisteren getuige van een Duitsche contra-revolutie? Het had er allen schijn van! Om 1 uur meldden de tal- looze filialen der Berlijnsche bladen de sa menstelling van het u reeds bekende super- nationale kabinet onder rijkskanselier Hitier. Dit hadden zelfs de Insiders niet verwacht, althans niet zoo gauw. Het gepolitiseer op straat vóór deze filialen is altijd heel verma kelijk om aan te hooren. Een demonstratie van onverdraagzaamheid, vinnigheid en po litieke onnoozelheid. Onder de aandachtige lezers van de uitgehangen bladen zijn er al tijd. die hun lectuur begeleiden met alle tee- kenen van minachting of van diep medelij den met zooveel domheid en „Schweinerei". Hun stille, maar snijdende hoonlach moest eigenlijk door de ruiten heen het blad uiteen rijten. Intusschcn wordt zoo'n lezer van ter zijde nijdig aangekeken door aanhangers van de uitgehangen politieke wijsheden, die wachten, gretig loerend op het een of ander protestwoord, dat de teenstander bij het ein de zijner lectuur misschien zal mompelen. De man met de grootste „Schnauze", zooals ze hier den grooten mond noemen, „kraait altijd victorie". Woorden als Damliclikeit, Unverschamthcit, Blödsinn en Betriigerei worden heen en weer gekaatst. „Sie Herr Sic!" wordt daartusschen door. dertigmaal in de minuut met onverholen minachting uit- gestooten. Ah! wat 'n minachting ligt daar neerge smeten in dien schimpscheut „Sie Herr Sie!" Maar nog erger is het, als heeren Van 18 tot 80 jaren worden uitgejouwd als „Sie!! Junger Mann!" Daarmee is aan de kaak gesteld hun politieke onrijpheid in al haar erbarmelijke Damlichkgit. Een moreele kaakslag om eigenlijk moreel dood bij neer te vallen. Maar de „jonge man" zegt: „Sie.... Och- se". En de os zegt „Affe" en zoo gaan ze ver der, zonder ook maar een vonkje in de duis ternis van dit politiek onderhoud tot gloren te brengen. Wie zal ontkennen, dat het in de politiekerij der groote heeren in Duitschland anders is! Elk lid van dit kabinet-Hitier is ongetwijfeld op zijn bijzonder gebied een man van beteekenis. Maar de combinatie van deze mannen tot een regeering, die eindelijk dan toch naar de meening van alle „ech te" nationale Duitschers Duitschland zal redden uit zijn toestand van vernedering en armoe De socialistische, fanatiek-antikapitalisti- sche Hitier als rijkskanselier met een minis ter voor Rijkseconomie en rijksvoeding als Hugenberg, den conservatieven groot-kapita list. Hitier, Frick. Göring. vertegenwoordigers van den nationalcn proletariër met conser vatieve adellijke heeren als von Papen, baron von Neuralh, generaal von Blomberg, graaf Schwerln von Krosigk. baron von Eltz-Rü- bcnach en den groot-industrieel Seldte hand in hand, om het politiek en economisch ont redderde vaderland te voeren naar de glorie van het „derde Rijk"! Er is gisteren geweldig „hoch" en „hurra" geroepen, maar of er nog lang reden zal zijn om te jubelen om deze rijksregeering? Is Hitler in staat te beantwoorden aan de ver wachtingen, die millioenen koesteren? In breedc nationale kringen vreest men, dat hij dit niet zal kunnen. Velen voelen bij intuitie dilettantisme in do staatkunde. Het zal spoedig blijken, of hij al dan niet de sterke man is, naar wicn het nationalistische Duitschland zooveel jaren heeft uitgezien. Weken lang hebben velen deze verwachtin gen gekoesterd jegens von Schleicher, toen hij als rijksweerminister nog niet zoo sterk op den voorgrond trad. Men zag in hem den man, die alles arrangeerde wat het kabinet von Papen te hopen gaf. Tot ook hij als Rijkskanselier geheel naar voren moest treden en zich ontpopte als een goed en gematigd man, die graag de mede werking aanvaardt van iedereen, die krach tig met hem de heerschende nooden wil be strijden, allereerst de werkloosheid. Dat is te democratisch. Het Duitsche parlementaris me hebben de nationalisten al lang bankroet verklaard. Maar het ergste was, dat zijn mi nisterie niet te vinden was voor autarkie. „Weg!' decreteerde de agrarische camarilla om den Rijkspresident, en hij vloog. Hugenberg treedt thans op als rijksminis ter voor economie en voor voeding. Hij is de commandant van de „Ufa" en van de Scherl- pers der Tag Berliner Lokal-Anzeiger, die Nachtausgobe, vele provinciale bladen en ge- illustreerde tijdschriften: als die Woehe, die Gartenlaube en enkele andere. In zijn pers komen alle agrarische eischen tot uiting en worden er levendig in aangewakkerd. Reeds meermalen hebben wij ons moeten ergeren aan den hatelijken toon, die deze bladen, speciaal jegens ons, Hollanders, aanslaan. En in den loop der laatste jaren moesten we steeds ervaren, dat deze bladen stom bleven, als een directe aanleiding andere bladen noopte, iets erkentelijks aan ons adres te schrijven. Dit schijnt voort te spruiten uit broodnijd. Voor den Duitschen landbouwer is Holland een ernstig concurrent. En het er gert den Duitschen agrariër, dat wij ons wa gen te verweren met tegenmaetregelen, als hij onzen uitvoer naar zijn land meedoogen- loos en volkomen wil belemmeren. Daarenboven, de luidruchtigste reclame dezer lieden heeft geen enkelen niet-agra- rischen Duitscher en geen enkelen Duitscher, die niet aan chauvinisme lijdt, kunnen doen wankelen in zijn overtuiging, dat onze Hol- landsche landbouw- en zuivelproducten van beter gehalte en veel smakelijker zijn dan het Duitsche product. Bij de gratie der groot-agrariërs is Hugen berg minister geworden. Hij zal dansen naar hun pijpen en wij zullen redenen tot ergernis te meer hebben. De groote politieke gebeurtenis van giste ren werd in Berlijn gevierd met een enthou siasme; dat ook voor ons buitenlanders, aan grijpend was. Om eenigen juisten indruk te hebben van de indrukwekkende betooging, die we gisterenavond zagen, moet men er ge tuige van geweest zijn. Duizenden jonge mannen in de uniform der Hitlertroepen en van de frontsoldaten der Stahlhelm-vereeniging marcheerden met vaandels en flambouwen voorbij den Rijks president. Meer dan 4 uren lang. In marsch- tenxpo schetterden muziekcorpsen de natio nale liederen uit en de geweldige menigte, die op de trottoirs van dc Wilhelmstrasse en op den a&ngrenzenden Kaiserplatz saamgedron gen stond zong geestdriftig deze melodieuse, pakkende wijzen mee. Aan den gevel van het kanselierspaleis waarin de rijkspresident ge durende de verbouwing van zijn eigen paleis vertoeft klauterden jongelui op eikaars schouders, totdat de bovenste van dezen mcnschentoren het venster bereikt hadden van Hindenburg's kamer en hem bloemen en kransen konden aanbieden. Men zegt dat de geestdrift even groot was als toen in de beruchte Julidagen van 1914 de rampzalige ooi-log werd verklaard. H. L. GEVOLG VAN RECORDWAANZIN De aanslag op Nederweert's burgemeester. 7000ste INWONER DE AANLEIDING. Omtrent den aanslag op den burgemeester van Nederwcert vernemen wij nog het vol gende Zooals gemeld is werd de burgemeester te ongeveer 1 uur dos nacht gewekt doordat er steenen tegen do muren van zijn huis werden geworpen. Hij stond onmiddellijk op om te zien .wat er aan de hand was. Toen hij op het balcon was verschenen, hoorde hij plot seling een schot, terwijl hij op hetzelfde oogenblik in hoofd en borst door een aantal zware hagelkorrels werd getroffen. Onmid dellijk daarop klonk een tweede schot, dat echter zijn doel miste, daar de burgemeester reeds in zijn kamer was gevlucht. Zijn echtgenoote riep uit het raam om hulp, waarop zich een buurman naar den dokter begaf en eveneens de rijks- en ge meenteveldwachters. waarschuwde, die spoedig ter plaatse waren. Men kon in de omgeving van het huis echter niemand meer ontdekken. De wonden, die de burgemeester heeft opgeloopen, waren niet van ernstigen aard. In den loop van Woensdag is gearresteerd de 31 jarige landbouwer Jan Truyen uit Nederweert.. Men heeft een sterke verdenking tegen hem, omdat hij enkele dagen geleden den burgemeester had bedreigd. Hij was n.l. Maandag op het stadhuis de geboorte van een kind komen aangeven, en had daarbij de hoop gekoesterd, dat zijn jongste spruit de 7000ste inwoner van Nederweert zou zijn en hij daardoor liet bekende spaarbankboekje met f 25.— zou krijgen. Groot was echter zijn teleurstelling toen hij op het gemeente huis een anderen vader aantrof, die even te voren eveneens de geboorte van een kind had aangegeven en inderdaad de gelukkige bleek te zijn. Dc man ontstak in groote woede, om dat zijn kind. naar zijn zeggen, eerder ge boren zou zijn dan dat van den ander, zoo dat hij aanspraak meende te mogen maken op het spaarbankboekje. De man kwam later op den dag in beschonken toestand nogmaals op het gemeentehuis en zeide tegen den burgemeester, dat hij hem zou dood schieten. De man blijft echter tot nu toe ontkennen lets met de schietpartij te maken hebben ge had. De politic acht het niet uitgesloten dat tic aanslag in opdracht van den verdachte door anderen is gepleegd, vooral daar men den indruk heeft gekregen, dat meer dan een persoon bij het geval betrokken is. Uit het ingestelde onderzoek bleek verder dat de telefoondraden bij de woning van den burgemeester waren doodgesneden. Waar schijnlijk zal de gearresteerde op transport worden gesteld naar Roermond. HET IJS KRUIT BIJ HOORN. Bij Schellinkhout over den dijk gekomen. IN DE WAAL IS HET LOS GERAAKT. Door den krachtigen stormwind uit Weste lijke richting is het ijs in het IJsselmeer Woensdagmiddag in de omgeving van Hoorn aan het kruien geraakt en hoopte zich op te gen den dijk. Bij het dorp Schellinkhout werden hooge ijsbergen gevormd, welke met verrassende snelheid over den dijk kwamen en de daarchter gelegen huizen bedreig den. Dadelijk werd het personeel van het waterschap Drechterland gewaarschuwd, hetwelk spoedig ter plaatse was om het oprui mingswerk met kracht ter hand te vatten. Op het oogenblik zet dc kruiing van het ijs zich niet verder voort. Zoodra er weer een gat in het ijs ontstaat wordt voor een nieuwe opeen- hooping van ijs gevreesd. Voorloopig is het verkeer over den dijk stopgezet. Tengevolge van het loskomen van het ijs in de rivier De Waal zijn dc veerdiensten van Woudrichem op Gorlnchcm Woensdagmid dag weder stilgelegd, afvoer van ijs is tot nu toe normaal.. SCHIERMONNIKOOG, 1 Februari. De veerboot van Schiermonnikoog kon heden morgen wegens ijs niet aan den landiixgsdanx komen en zou de post en passagiers met een kleine motorboot aan den Dam brengen. Deze kleine motorboot bleef echter in het ijs vastzitten. Woensdagavond zat het motorbootje nog steeds in het ijs vast. De opvarenden zijn over het ijs aan land gekomen, evenals de beide passagiers. Eilanders hebben tenslotte de post van het motorbootje gehaald om over het ijs terug te keeren. Wat de groote rivieren betreft, kan door gaand autoverkeer van Noord naar Zuid thans alleen plaats vinden over Dordrecht en Moerdijk; Arnhem en Nijmegen: Vreeswijk- Vianen, Gorinchem. Papcndrccht-Dordrecht en Moerdijk of Vreeswljk-Vianen, Gorinclicm- Slecuwijk. Dit laatste echter tot 17 uur en niet voor zware vrachtwagens. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel meldt: Hoogste barometerstand 768.2 m.M. te Toulouse. Laagste barometerstand 719.5 m.M. te en voorspelt: matigen, tijdelijk afnemenden. meest Wes telijken wind. gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, des nachts kouder, overdag zelfde temperatuur. Geseind van De Bilt op 2 Februari te 9.20 uur aan alle posten: „Stormsein neer". Uit het Buitenland. OVERMORGEN WEER KOUDER. De gisteren genoemde depressie bij IJsland heeft zich naar het Oosten verplaatst en ligt thans met een lagen barometerstand van 719 m.M. voor de Noorsche kust, waar zij stormachtigen tot krachtigen wind brengt. Aan de Westzijde van deze depTessie is de luchtdruk over IJsland en Britsche eilan den stijgende, zoodat ten onzent de wind ruimde. Bij het passeeven van een secun daire drukdaling heeft het hedennacht in onze omgeving flink gewaaid waarbij zware neerslag is gevallen. Groningen heeft 18 m.M., de Bilt 17 m.M. Vlissingen 17 m.M. af getapt. Het schijnt echter niet dat de druk- stijging in het Westen een afsluiting van de depressie vormt, want- in het W.Z.W. teekent zich in de scheepsberichten een nieuwe de pressie aan. Tusschen beide depressies zal mor gen het weer nog goed zijn met weinig of geen neerlag, terwijl des nachts de tempera tuur aanzienlijk kan dalen. Behalve aan de Noorsche kust woei het hedenmorgen flink in Noord-Frankrijk en West-Duitschland. Barometer 754 m.M. 755 m.M. Stand van heden Vorige stand Neiging: Stilstand. Opgave van: Fa. FEDERMANN, Opticien Groote Houtstraat 37 Telefoon 11059 Thermometer Hoogste gisteren 47 F. Laagste heden nacht 41 F. Hoogste heden tot 12 uur 43 F. BURGERLIJKE STAND HAARLEM. 2 Februari. Ondertrouwd 1 Februari; J. Blokstra en A. de Jonge; J. Prins en A. Spruit; A. J. Ger ritsen en G. Kreikamp; J. Wesselius en T. M. Hardebil; W. Ploeger en IJ. H. Lunenburg; Getrouwd 1 Februari: J. A. v. d. Velden en W. J. v. d. Ham; G. v. d. Haak en R. Kohlen; S. A. Moens en G. H. van Norde; P. II. Brinkman en M. Terwal; S. Duursma en J. Spitse: W. Prinsen en J. G. van Keulen; H. A. Lieuwes en H. Kuik; P. Snel en G. Woudenberg; J. A. 't. Hoen en P. J. Nieuwen- huisen, E. F. H. Falkenberg en H. M. A. Hentenaar; R. v. d. Zee en M. C. A. Kühne; P. A. Uljee en M. Bosch; J. Bakker en N, J. Semeijn. Bevallen 30 Januari: B. C. RotgansDaa- men, d.; 30 J. BijlPlomp, z.; A. Mok Teeuwen, z.; 31 Januari: M. C. van Asten Rusch, d.; A. BoterblomKoning, z.; 1 Feb.: W. RichterGroenstege, d. Overleden 30 Januari: M. Schaper, 53 j.. Kamperlaan; 31 Januari: P. M. Buis, 81 j., Gasthuisvest. DE VOORGESTELDE WEELDEBELASTING. De Kamer van Koophandel alhier heeft in een adres aan de Tweede Kamer verschil lende "bezwaren kenbaar gemaakt tegen het ingediende ontwerp van wet tot heffing eener Weeldebelasting, welke belasting, naar het oordeel van adressante, zal leiden tot verhooging der lasten voor industrie en handel „De prijsverhoogende werking dezer wet telijke voorziening'", zoo gaat adressante voort, „zal daarbij ongunstig werken op de pogingen, die van vele zijden zijn gedaan om te geraken tot verlaging van productie kosten. De gunstige werking van den tot dusverre doorgevoerde rationaliseeringsar- beid zal door een dergelijke heffing onge daan gemaakt worden en de voordeelen daarvan zullen door den fiscus worden op- geëischt. Als gevolg eener dergelijke belasting, die bij de bron geheven zal worden, is vermeer dering van werkloosheid te vreezen. Vast legging van meer bedrijfskapitaal in voor raden is noodig. Het industrieele bedrijf zal den eersten stoot moeten ontvangen, maar indirect zal het nxiddenstaxxdsbedrijf aan deze belasting medebetalen, omdat tal van arti kelen waarvoor zij de belasting reeds heeft betaald, allicht onverkocht blijven. De administratieve controle op dc nale ving en de uitvoering der wet zal groote kosten met zich brengen. Artikel 9 zal in verband met de gewenschte controle slechts ten deele behulpzaam kunnen zijn, want al die ondernemingen, die niet in het Han delsregister" staan ingeschreven, kunnen moeilijk nagegaan worden." Hoe liet buitendien mogelijk zal zijn, zon der de opbrengst dezer heffing grootendeels in gevaar te brengen, voldoende controle aan de grenzen uit te oefenen, is niet dui delijk aan adressante, die tenslotte verzoekt, het ontwerp niet aan te nemen. DE VAART OP AMSTERDAM. Naar aanleiding van een ijsberlcht in ons blad van Woensdag, waarin vermeld werd dat de vaart op Amsterdam reeds van Maan dag af heropend was. deelt de Reederij Bus ons mede, dat zij gedurende de geheele vorst periode haar dienst op Amsterdam te wa ter heeft onderhouden: terwijl zij Dinsdag en Woensdag de Ringvaart tusschen Haarlem en dc Kaag met één harcr stoombootcn heeft opengebroken. Steeds scherpere maatregelen. BERLIJNSCHE LIEBKNECHTHUIS BEZET. COMMUNISTISCHE DEMONSTRATIES VERBODEN. OOK SOC.-DEM. BETOOGING VERBODEN. BERLIJN, 2 Febr. (V.D.) Hedenmorgen is het Karl Liebknecht Huis, het Hoofd kwartier der Comm. Partei Deutschland aan de Bülowplatz te Berlijn, waarin o.a. zijn ge vestigd de partijbureaux en de redactie- bureaux van de Rothe Fahne door een groote politiemacht en beambten van de recherche bezet. Nadere bijzonderheden ontbreken tot nu toe. BERLIJN, 2 Februari (Wolff). De actie van de politie tegen de communisten in Ber lijn heeft zich niet enkel gericht tegen het Karl Liebknechthaus. doch ook de andere communistische partijgebouwen in Berlijn en de voorsteden, zijn doorzocht. BERLIJN, 2 Februari (Wolff). Naar wordt vernomen heeft de regeeringsconxmis- saris voor Binnenlandsche Zaken in Pruisen Goering aan alle politiebeambten van Prui sen bevel gegeven streng op te treden tegen de communistische onruststokers. Alle be toogingen van lien of van hun aanverwante organisaties onder den vrijen hemel zijn ver boden. BERLIJN. 2 Februari (Wolff). De so ciaal-democratische demonstratie, welke voor Zondag 5 Februari was aangekondigd is verboden. Zondag zal de begrafenis geschieden van wachtmeester Zauritz en S.A.-Stormleider Macbówski. Vechtpartij op vechtpartij, moord na moord. COMMUNISTEN MEEST SLACHTOFFERS. Tegen de kleine partijen Volgens verordening van den Rijkspresident is de kieswet op eenige plaatsen gewijzigd. In het vervolg kunnen in het buitenland woon achtige Duitschers, die zich op den verkie zingsdag in Duitschland bevinden, ook stem men. Kleinere partijen moeten in één kies district in het vervolg 60.000 onderteekeningen op hun candidatenlijst indienen, alvorens de ze toegestaan te krijgen. In de overige kies districten hebben zij dan nog slechts 50 on derteekeningen noodig. Deraonstratieverbod in Pruisen, Thüringen en Anhalt. BERLIJN, 2 Febr. (V.D.) Rijksminister Goering heeft in zijn functie van Rijkscom missaris voor het Pruisische Ministerie van Binnenlandsche Zaken een demonstraliever- bod voor de Communistische Partij en haar neven-organisaties in geheel Pruisen uitge vaardigd, dat terstond in werking treedt. WEIMAR. 2 Febr. (V.D.) In aansluiting op het Pruisische demonstratieverbod heeft ook de Thüringsche regeering met ingang van heden een demonstratieverbod voor de K. P. D. en haar neven-organisaties uitgevaar digd. Ook alle openbare oefeningen van de Communistische partij zijn verboden. Boven dien blijft het voor Thüringen geldende ver bod van alle demonstraties, die zich tegen de Rijksregeering richten, gehandhaafd. DESSAU, 2 Febr. (V.D.) De regeering van Anhalt heeft met ingang van heden alle bëtoogingen en vei'gaderingen van de Com munistische partij en de verwante organisa ties in geheel Anhalt, verboden. BERLIJN. 2 Februari (V. D.) Tegen midder nacht ontstond op de Kirchplatz te Char- lottenburg een vechtpartij tusschen Commu nisten en een troep Nationaal-Socïalisten, waarbij de Communist Paul Schultz in den arm en in den rug werd gestoken, waarbij hij zoo ernstig gewond werd aan. de ruggegraat, dat hij kort na aankomst in een ziekenhuis overleed. Een tweede communist werd lichter gewond. Een politie-patrouille, die een hon derdtal meters van de plaats van de vecht partij verwijdei"d was, verklaarde xxog slechts de beide gewonden en eenige getuigen op de Kirchplatz te hebben gezien. Tegenkwart over een drongen vier gewapen de mannen het kxmstenaarslokaal de „Lun- che" in de Eislebenerstrasse te Charlotten- burg binnen. Zij losten vier revolvei-schotexx en dwongen de aanwezigexi het lokaal te ver laten, waax-bij een persoon gewond werd, ter wijl de ruitexx vaxx het lokaal werden ver nield. DUSSELDORF. 2 Februari (V. D.) In den afgeloopen nacht ontstond op de Clever Platz te Dusseldorf een vuurgevecht tusschen Com munisten en van een vergadering terugkee- rende Nazi's, waai'bij drie Communisten zwaar gewond werden en naar een ziekenhuis moesten worden overgebracht. De van Na- tionaal-Socialistische zijde gegeven lezing, dat de Nazi's door de Communisten zouden zijn overvallen, kliixkt. gezien het resultaat van de vechtpartij, vrij onwaarschijnlijk. MUNCHEN. 2 Februari (Wolffbureau). Gis terenavond poogde een aantal politiemannen een communistische demonstratie te ontbin den. Toen men den leider van den optocht wilde arresteeren verzetten de overige de- monstraxxten zich en kwam het tot een bloe dige botsing. De politie maakte van haar vuux'wapexxs gebruik, waardoor de leider van de Commu nisten werd gewond. BERLIJN, 2 Februari (Wolffbureau). He denochtend vroeg werd te Steglitz een poli- tie-luitenant zwaar gewond, bewusteloos op straat gevonden. Zijn uniform was vuil en gescheurd. Men vermoedt, dat de politie-man eenige inbrekers heeft verrast en door hen is ïxecr- geslagen. Een politieke wraakneming is vrijwel uit gesloten. NOWAWES. (Berlijn), 2 Februari (Wolff- bux-eau). Gisteravond overviel een aantal communisten een Nationaal-Socialistisch vergaderlokaal en vernielde het meubilair. De kastelein waarschuwde zijn partij- vrienden, die onmiddellijk toesnelden, doch van een werkloozen-tehuis uit werden be schoten. Zij beantwoordden het vuur, waardoor twee communisten ernstig werden gewond. De politie heeft een onderzoek ingesteld, dat nog niet is geëindigd. VON PAPEN RIJKSCOMMISSARIS VOOR PRUISEN. BERLIJN, 2 Februari (V. D.i Het officieele Rijksblad bevat een per 30 Januari jl. in wer king getreden verox'dening vaxx den Rijkspre sident, waarbij de op grond van de verorde ning betreffende het herstel der openbare veiligheid en orde in het gebied' vaxx het land Pruisen van 20 Juli jl. dexx Rijkskanselier in zijn functie vaxx Rijkscommissaris van Prui- sexx overgedragen bevoegdheden, overgaan op den waarnemenden Rijkskanselier en Rijks commissaris voor het land Pruisen, oud- Rij kskaxxselier Von Papen. VOORBEURS TE AMSTERDAM. ONGERUSTE STEMMING, LAGER KOERS- PEIL. De Amsteraamsche beurs werd hedennxor- gen beïxxvloed door de oixtwikkeling van den politiekexx toestand die langzamerhand eenige verontrusting begiixt te wekken. Dit uit zich ixx een koersdaling van de Youngleening van ongeveer 3 pet. De zwakke stemming in Wall- street- en de ongunstige berichten omtrent de situatie in het Amerikaaxxsche bedrijfsleven veroorzaakte op de locale aandeelen-markt een algemeene koersdaling. De handel bleef echter van onbeteekexxende afmetingeix. Ko ninklijke reageex-den plusminus 3 pet., Unile- ver 1 1/2 pet, en H.V.A. 3 pet. AMSTERDAMSCHE BEURS DONDERDAG 2 FEBRUARI 1933 OPGEGEVEN DOOR DE ROTTERDAMSCHE BANKVEREFNIGING KANTOOR HAARLEM 4 1/2 pCt. Nederl. 1917 5 pet. Ned. 1919 4 1/2 pCt. Nederl. Indië 1930 II Staatsl. Bnitl. 5 1/2 pct.Duitschl. 1930 (Youngjebn) 7 pCt. Duitschl, 1924(Dawesleen) Scheepv. Mijcn, Oude Vaaxt Oude Boot Scheepv. Unie Stoomv, Mij Ned. Industrieën BinL Accoustiek Als. K.zijde Unie A.N.I.E.M. (Nat. Bezit v. Berkei's Patent alvé Delft Nederl. Ford Ned. Ind. Gas (Nat Bezit) Gem. Bez. Philips Unilever N.V..... In dus trien BnitL Anaconda Copper Associated Gas., Bethlehem Steel Centr. Publ. Serv. Cities Service.... General Aviation Intern. Nickel Nevada Copper.. North Amer, Cy. U. S. Steel Banken BinnenL Koloniale Bank.. Cert. Handel Mij. Indische Bank Banken BuItcnL Deu tscheReichsb. 3 Fransche Ban ken Petrol. Mij. BinL Kon. Petroleum Perlak Petroleum Bnitl. Continental Oil.. Shell Union...... mr Mnatsch. H. V. A. Java Cultuur.... N. I. S. U Vorstenlanden ljjuDuiiu Mij. Alg. Exploratie Billlton II Boeton Tabak Maatsch. Deli Batavia Ta bak Deli Maatsch. Besoekl Senembah "bher Maatsch. A'dam Ruboer Deli Bat. Rubber Ned. Ind. Rubber Koffie ind. Cultuur Ondern. Spoorw. BuitenL. Missouri Kansas Texas Wabash Railway Union Pacific. Prolonsatiekoers 58% 55H 2H 30 64 120 128-129 M2H 1% 14M 2% 4Yt. 8 26K 27H-27M 64H 53 158^-50 84 5 H 4% 170—H 108 136 127 14H 153 126 5SH 2 76 1% Wegens radio-storing gedeeltelijke opgave.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 2