Muiterij in Indië, op het pantser schip „De Zeven Provinciën". HET WEGGEVAREN PANTSERSCHIP. Het Belangrijkste. 50é Jaargang No. 15221 Verschijnt dagelijks, Hehalve op Zon- en Feestdagen Maandag 6 Februari 1933 HAARLEM S DAGBLAD Direc&>: P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENT EN: per WCck 025, per maand 1.10, per 3 maanden if 325, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0.725£. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels 1.75, elke regel meer ƒ0.35- Reclames ƒ060 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag cn aanbod 14 regels 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 1—3 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering vooi Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-. Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm-of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Gelll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000.-, Overlijden f 600.-. Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f75—. Verlies andere vinger f30.-. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. HAARLEM, 6 Februari. „De Zeven Provinciën". Wij geven in dit nummer een menigte be richten en eenige interviews betreffende de allerzonderlingste muiters-comedie, die zich in Indië afspeelt met het oude oorlogsschip „De Zeven Provinciën". Commentaar op deze rare historie moet zich thans nog tot enkele opmerkingen bepalen, omdat nog zeer veel onopgehelderd is. De eerste berichten worden door latere op verscheidene punten tegen gesproken. Vast staat dat aan boord van het pantserschip in den nacht van Zaterdag op Zondag muiterij is uitgebroken, terwiji de commandant met-verscheidene officieren zich aan wal bevonden. Het schip heeft om twee uur s' nachts de reede van Oleh-leh verlaten, met volgens de laatste berichten 150 in- landschc en 50 Europeesche opvarenden, w.o. zestien officieren aan boord. Deze laatsten zijn 'vermoedelijk opgesloten, in elk geval zon der bloedvergieten buiten gevecht gesteld. Want de muitende bemanning seint gemoede lijk, dat er niemand aan boord gewond is alles wel en sukkelt door met een gangetje van zeven mijl per uur, langs de kust van Sumatra. Koers: Soerabaja. Maar vóór men dat bereikt heeft (aldus draadloozen de mui ters) zullen zij het bevel weer overgeven aan den commandant die aan boord van het gouvernements-stoomschip „Aldebaran" ach ter hen aan vaart, en hem met militaire eer bewijzen ontvangen. Hun bedoeling is geens zins geweld te plegen, maar alleen te pro testeeren tegen de salarisverminderingen en tegen de straffen opgelegd aan hen, die zich daartegen verzetten. Het lijkt niet waarschijnlijk dat het plan van de muiters, om het commando pas over te geven op één etmaal varens van Soerabaja, zal doorgaan. Zij zullen door de andere oor logsschepen wel gedwongen worden dat eer der te doen. Volgens de laatste berichten vaart het oude pantserschip slechts met een snelheid van zeven mijl, langs de Westkust van Sumatra. Het zou op deze manier, naar mij verzekerd wordt, wel een dag of vijf du ren om den afstand Oleh-leh-Socrabaja af te leggen. In een der interviews die wij publiceeren wordt opgemerkt dat dit geval niet te verge lijken* is met de Curacao-hisfcorie, omdat de aanleiding en de gevolgen heel anders zijn. Dat is in zooverre waar, maar het effect- naar-buiten is wel degelijk er mee te verge lijken. Of het een oorlogsschip, een politie bureau, een fort of een gouvernementshuis betreft doet er te dezen aanzien niets toe: het feit blijft dat de voornaamste uitwerking van zulk een comedie is, dat het Nederland- sche gezag tegenover de Indische bevolking en tegenover de geheele wereld belachelijk is gemaakt. Hetzelfde was het resultaat op Cu racao, waar een rooverbende uit Venezuela het fort bezette en den Nederlandschen gou verneur van het eiland een poosje mee uit varen nam. Dergelijke openlijke bespottingen van het openbaar gezag kan men niet anders beschouwen dan als een ernstige zaak. Onder welk régime, onder welk stelsel een land ook geregeerd wordt, het is in de eerste plaats en ten allen tijde noodzakelijk dat de openbare orde gehandhaafd wordt. Zoowel op Curacao als in dit geval heeft zich een soort Köpenickiade afgespeeld, die aan den Nederlandschen naam in Indië en in andere landen niet anders dan kwaad kan doen. Le ridicule tue. Als de muitende schepelingen inderdaad alleen hebben willen protesteeren, hebben zij wel buitengewoon weinig nage dacht over de gevolgen die zulk een be spottelijke vertooning. moest hebben, ook voor hen zelf. Verleden week reeds waren er relletjes in Soerabaja geweest. Men wist dus dat er on rust heerschte. Niettemin zaten de com mandant en nog vele andere officieren van „De Zeven Provinciën", in een sociëteit aan wal. Dit schijnt wel heel vreemd. Van maatre gelen om eventueele muiterij te voorkomen blijkt uit de ontvangen berichten niets. Van het ontdekken van de voorbereiding die er toch geweest moet zijn is-blijkbaar geen sprake geweest. Dit alles! en nog veel meer andere raadselen in het geval, vragen wel zeer dringend om opheldering. Intusschen is er nog geen bericht dat men ,.De Zeven Pro vinciën" te pakken heeft, Wel schijnen drie vliegbooten niet te kunnen starten althans tot dusver niet wegens moeilijkheden met het benzine-vullen. De organisatie lijkt niet bijster indrukwekkend, om het erg zacht te zeggen. Tenslotte zij opgemerkt dat de komische kant van het geval sterk is. althans nu er geen slachtoffers blijken te zijn. Het is een allergekste vertooning. Maar het is wanorde tevens. De menschen die verantwoordelijk zijn voor het gezag in Indië behooren hun taak goed te vervullen. De politiebezetting op Curacao had dat ook moeten kunnen doen. Het werd daar een janboel, en in dit geval is het weer een janboel. Wie zijn hier voor verantwoordelijk? R. P. DE IN VRIJHEID GESTELDE NOTARIS. VELE VOORWAARDEN GESTELD. Naar het Handelsblad meedeelt heeft het Gerechtshof te Amsterdam voor de in vrij heid stelling van den notaris uit de Aufwer- tungszaak een uitgebreide reeks voorwaarden gesteld. Zoo moest de notaris weer een cautie van f 30.000 storten en zich verplichten op de zitting van het Hof, waar zijn zaak behandeld zal worden, te verschijnen. Inlandsch personeel in opstand. Megen officieren gevangen genomen. Achtervolging met een gouvernements schip. Op het pantserschip „De zeven provinciën" kruisende in de Atjehsche wateren, is mui terij uitgebroken onder het inlandsche per soneel. Een eerste telegram van Aneta-Holland daarover meldt, dat bij het departement van defensie van den commandant van de zee macht in Nederlandsch Indië bericht is ont vangen dat een Nederlandsch eskader oefe nende bij de Zuidkust van Celebes onmid dellijk naar de Atjesche wateren is vertrok ken wegens het gebeurde met de „Zeven pro vinciën" waarop muiterij is uitgebroken on der het inlandsch personeel, dat 9 officieren gevangen heeft genomen terwijl de com mandant die met de meerderheid van den staf aan land was, thans aan boord van het gouvernementsstoomschip Aldebaran de ..Zeven Provinciën", die de haven van Olehleh heeft verlaten, achtervolgt. Munitie uit noodbergplaatsen. Bij het departement van defensie is van den commandant der zeemacht in Neder landsch Indië een telegram ontvangen vol gens hetwelk de muiterij aan boord van de Zeven Provinciën blijkt uit te gaan van de inlandsche schepelingen die zich van het schip meester maakten na zich voorzien te hebben van geweren en munitie die in kas ten aan dek klaar staan voor het geval het schip in nood zou moeten worden verlaten. Zij hebben de aan boord aanwezige officieren en onder-officieren overmand. Overigens is hieromtrent nog niets bekend. De commandant en zeven officieren, tien Europeesche onderofficieren en twintig korporaals en manschappen begeleiden het schip op de „Aldebaran" langs de Westkust van Sumatra. Te twintig uur Indischen tijd waren zij bewesten Melaboc. De Zeven Provinciën heeft in omroep be kend gemaakt, dat het schip naar Soerabaja gaat. Nader meldt Aneta: „De Zeven Provinciën" heeft des nachts Het gouvernements stoomschip „Nias", een zelfde type als de „Aldebaran" die de fZeven Provinciën" achtervolgt. twee uur de reede van Oleh-leh verlaten en werd het laatst gemeld bij Poeloe Breuch koersende om de Zuid. Staf was aan land. De ,,Deli Courant" verneemt nader uit Koeta Radja, dat Zaterdagavond negen uur plotseling alle lichten van „De Zeven Pro vinciën uitgingen, even daarna brandden zij weer. De commandeerendc officier kwam daarop met een roeiboot naar de ter reede liggende „Aldebaran" welke hem naar den wal bracht. Hij ging naar de Atjeliclub. waar zich de commandant van „De Zeven Provin ciën" bevond, om dezen te waarschuwen, dat de negen aan boord vertoevende officieren door matrozen met de bajonet op het geweer waren gevangen genomen. Eerste officier van „De Zeven Provinciën is J. B. Meijer. De commandant van „De Zeven Provin ciën" heeft zich met den militairen com mandant van Atjeh. kolonel Behrens met een tiental marineofficieren onmiddellijk in gescheept aan boord van de „Aldebaran" om het muitend schip te volgen. De „Zeven Provinciën" kan in normale om standigheden ongeveer 15 knoopen loopen. doch thans waarschijnlijk slechts acht, en de „Aldebaran" tien knoopen, Hedenmiddag meldde Ancta-Holland, dat bij het departement van Defensie te 's Gra- venhage is ontvangen een bericht van den commandant van de zeemacht in Indië dat hot Nederlandsch eskader, dat oefeningen hield bij de Zuidkust van Celebes, onmiddel lijk naar de Atjehsche wateren vertrokken is wegens de gebeurtenissen op „De Zeven Provinciën". Verbazing en ontsteltenis. De Courant schrijft: Het bericht over de gebeurtenissen op de „Zeven Provinciën, dat Zondagmorgen be kend werd. heeft in de residentie verbazing en ontsteltenis gewekt. Zoowel de minister van Koloniën, de heer S. de Graaff, als de minister van Defensie, mr. L. A. Deckers, had reeds vroeg in den morgen de eerste sobere berichten ontvangen Beiden waren van oordeel, dat op de vraag of en in hoeverre de Nederlandsche regeering naar aanleiding van deze aangelegenheid maatregelen zal treffen, nog geen antwoord gegeven kan worden, zoolang nog geen na dere berichten en uitvoeriger rapporten zijn ingekomen. Op de vraag wat zijn persoonlijk inzicht in het geval was antwoordde minister Deckers, dat, dc berichten ernstig zijn en somber stemmen, maar dat hij zich ook persoonlijk geen oordeel kon vormen alvorens nadere berichten zijn ontvangen. Op Europecseh voorbeeld. De minister had wel den indruk, dat de muiterij op ..De Zeven Provinciën onder de inlandsche schepelingen is ontstaan, maar hij merkte op, dat de Europeesche marine mannen te Soerabaja zooals thans wel blijkt, een slecht voorbeeld gegeven hebben. Commandant van „De Zeven Provinciën" is kapitein-luitenant ter zee P. Eikenboom. Eenige bijzonderheden. De „Aldebaran" een klein palrouillescheepje. Van een deskundige, die het pantserschip „De Zeven Provinciën" goed kent. kregen wij vanmorgen de volgende bijzonderheden daar omtrent: Het pantserschip is in 1909 te water gelaten en in 1910 in dienst gesteld. Het meet 6530 ton en is bewapend met twee stukken ge schut van 28 cM. kaliber, vier van 15 cM. en tien van 712 cM. (semi-automatisch). Het bezit een pantserdek ter hoogte van de water lijn en een pantsergordel, aan de breedste zijden van 150 cM. dikte, aan voor en achter schip van 100 cM. Ook de geschuttorens zijn gepantserd. Het oude schip liep in zijn besten tijd 16 mijl, nu maximaal zeker niet meer dan 14 en als zooals in dit geval waar schijnlijk is slechts twee ketels gestookt kunnen worden, zal het niet meer dan een mijl of acht halen'. Het wordt al sinds ge- ruimen tijd als artillerie-opleidingsschip ge bruikt. De bemanning bestaat uit 350 man, waar man 230 inlanders, zoodat de verhouding Europeanen-inlanders aan boord ongeveer 1:2 is. Deze verhouding is anders dan bij de nieuwere kruisers Java en Sumatra, die bij het Indische eskader in gewonen dienst zijn en elk een bemanning van 514 man hebben, waarvan 233 inlanders. Onze zegsman acht het uitgesloten dat alleen leden der inlandsche bemanning aan deze muiterij mee zouden doen, omdat zij veel te weinig kennis van zaken hebben om met het schip te kunnen gaan varen. Het zijn stokers, tremmers, bedienden enz. De hoogsten in rang onder hen zijn een sergeant-majoor-machinist en een sergeant majoor-schipper, een mandoer. Ook deze twee kunnen niet in staat zijn een dergelijk avontuur te leiden. Volgens zijn meening zullen zeker leden der Europeesche beman ning aan de muiterij deelnemen. Wat de omstandigheden van de „coup" betreft merkte hij op dat het geen ge woonte is posten aan boord uit te zetten en dat geweren inderdaad gemakkelijk bereik baar zijn. Scherpe patronen evenwel zitten achter slot in de munitiebergplaats, waarvan de officier der artillerie de sleutels in zijn hut heeft. Het is natuurlijk mogelijk dat men deze bemachtigd zou hebben; maar het technische mechanisme ook van de munitie- lift is dermate ingewikkeld, dat dit alleen gehanteerd zou kunnen worden door lieden die dat werk volkomen geleerd en er de er varing van hebben. Men bedenke dat dit een opleidingsschip is. dat dus een groot aantal leerlingen-vrijwilligers aan boord pleegt te hebben. De veronderstelling dat de negen officieren die zich aan boord bevonden, bij voorbaat buiten gevecht gesteld zouden zijn door over halen van de handle waarmee de water dichte schotten om de longroom omlaag' ge trokken worden, achtte onze zegsman niet onaannemelijk. Het pantserschip „De Zeven Provinciën" is genoemd naar het in dc ivaderlandsche geschiedenis vermaarde admiraalsschip van Michiel Adriaensz. de Ruyter. Wat de „Aldebaran" betreft, aan boord waarvan de commandant van „De Zeven Provinciën", kapt.-lult. ter zee P. Eikenboom (cn de andere officieren die aan land waren toen de muiterij uitbrak) hun schip zijn gaan nazetten.... dit is een klein gouvernements- stoomertje. Een patrouillevaartuig, behoorend tot de Indische marine. Het is in 1913 ge bouwd. heeft een lengte van 53 M. en meet slechts 725 ton. Indertijd bij zijn proeftocht liep het 12 mijl, nu vermoedelijk ongeveer 10. De bemanning bestaat in normale omstan digheden uit zes Europeesche officieren en 38 inlandsche minderen. Wij bezitten geen foto van de „Aldebaran" maar publiceeren er een van den ouderen gouvemementsstoomer „Nias", die iets grooter is en een indruk geeft van dit soort vaar tuig. De „Aldebaran"' is niet uitgerust als oorlogsschip. Het is mogelijk dat het vaar tuig een paar kleine stukken geschut aan boord heeft. Hel artillerie-opleidingsschip „De Zeven Provinciën"t Muiterij in Indië op het pantserschip „De Ze ven Provinciën". Achtervolging met een Gouverncmcntsschip. (le blad, le pag.) Geen slachtoffers van dc muiterij. Overgave van het schip al aangekondigd. (le blad, 2e pag.) Wordt Von Papen premier in Pruisen? (2e blad, le pag.) Ontbinding van den Pruisischcn Landdag vandaag verwacht. (2e blad, lc pag.) Weer rcfe botsingen in Daitschland. Ècn aantal bladen verboden. (2e blad, le pag.). ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Dc Zeven Provinciën. (le blad, le pag.) Dc „Zeven Provinciën". Bijzonderheden over het schip. (le blad, le pag.) Jhr. dr. J. C. Mollcrus: Spiritus uit aard appelen. (2c blad, 2e pag.) INGEZONDEN MEDEDEKI.INGEN 663 verschillende soorten behang Uitsluitend van dit voorjaar, hebben wij in voorraad 663 verschillende, moderne ontwerpen, van bekende Engelsche, Duitschc cn Nederland sche kunstenaars. 663 intens mooie kleurencombinaties. En de prijzen zijn laag dit jaartenminste bij de EERSTE SCHOTENSCHE PAPIERHANDEL, GEN. CRONJéSTRAAT 155, Tclef. 11657. ECHTE WALES-ANTHRACIET o.a. a I 270 WITTOP KONING - HAARLEM HARMENJANSWEG 67A - TELEFOON 16100 Drie vliegbooten uitgezonden. BATAVIA, 6 Febr. (Aneta). De Gouden Leeuw is hedennacht twaalf uur uit Tandjong Priok vertrokken. Drie Dornler-WalI-vlieg- booten zijn uit Soerabaja te Batavia aange komen cn zullen hedenmiddag vertrekken met een niet op te geven bestemming. .ALDEBARAN" BLIJFT ACHTER „DE ZEVEN PROVINCIëN". Vandaas beslissend optreden? MAATREGELEN MORDEN GEHEIM GEHOUDEN. Twee man over boord gesprongen. BATAVIA. 6 Febr. (Aneta). Tot nu toe zijn de volgende feiten over dc muiterij door het aanwezige inlandsche personeel op De Zeven Provinciën bekend: Zoodra de Zeven Provinciën dc reede ver liet, zijn een officier en een constabel over boord gesprongen. Zij bereikten een motor sloep, welke blijkbaar van tevoren door de muiters beschadigd was cn roeiden naar den aan wal zijnden commandant en deed het verhaal van de muiterij. Volgens zijn mede- deeling hadden de aan boord gebleven of ficieren tijd om hun revolvers te krijgen. De officier hoorde het ratelen van geweren, welke waarschijnlijk van de rekken werden genomen. Hij heeft geen schieten gehoord. De Zeven Provinciën is thans van Zaterdag avond 10 uur af onderweg cn vaart in Zuide lijke richting. Het schip werd het laatst ge zien bij Tjalang, Westkust van Atjeh. Behalve de bemanning van 150 inlanders, zijn nog 50 Europeanen aan boord, van wie 16 officieren zijn. De Aldebaran heeft het schip achter volgd. dat. een voorsprong van drie uur heeft. De Aldebaran zal de Zeven Provinciën blij ven volgen op een afstand van vijf mijl. On- dcrtusschen zijn verschillende maatregelen genomen. Hedenmorgen wordt een beslissend optreden verwacht. Bijzonderheden worden geheim gehouden. Aan boord van de Alde baran bevinden zich tien officieren en een Europeesch detachement infanterie, onder commando van den commandant der Zeven Provinciën, Lot der officieren onbekend. Definitieve berichten omtrent het lot van de zestien officieren aan boord van de Zeven Provinciën zijn nog niét beschikbaar. De namen dezer officieren zijn: Van Boven. De Kroon. Dc Vos van Steenwijk. Rits erna van Eek. Stegeman. Beets. Cool. Modderman. Reynicrse. de officier van gezondheid Vos, Aeelink van Rentergem. Koppen. Smits, De Wilde. Van Balkon en Dekkers. De namen van het overige achtergebleven F.uropeesch personeel zijn nog niet beschikbaar. Namen der onderofficieren. BATAVIA. 6 Februari (Aneta). De positie van de Zeven Provinciën was om zeven uur hedenmorgen: breedte 3 gr. 24,5 min. Noord, lengte 96 gr. 27 min. Oost. De namen van de onderofficieren, die zich aan boord van De Zeven Provinciën bevinden, zijn: Van Ling, Rommer. Van de Wal, Daniëls. Fiorosteyn! Fonteyn. Isbrucker. Merkx en Voogd. Dc namen der korporaals en minderen zijn niet, hekend, aangezien de rol zich aan boord bevindt.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1