UIT HET BUITENLAND HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 6 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD Ontbinding van den Pruisischen Landdag heden verwacht, ofschoon de Landdag zelf een des betreffend voorstel verworpen hèeft. Alle Pruisische gemeenteraden ontbonden. Von Papen Pruisisch premier? Beperking der pers en vergadervrijheid weer ingesteld. De houding van Centrum en Beiersche Volkspartij tegenover de regeering. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS DUITSCHLAND. De debatben in den Pruisischen Landdag over het Nat.-Soc. voorstel tot ontbinding zijn Zaterdag begonnen met een begroetings rede van den Nat.-Soc. fractieleider, Kube. Hij verklaarde, dat, waar alle pogingen toe het vormen van een meerderheid zijn mis lukt, en een stabiliseering van de politieke verhoudingen niet kan intreden wanneer niet gelijktijdig in het Rijk en Pruisen nieuwe verkiezingen plaats hebben, de ont binding van den Landdag de eenige oplos sing is. Toen minister Severing het woord wilde nemen, vond een incident plaats. Severing wilde antwoorden op de aanvallen van Kube; hij werd door zijn fractie begroet met het geroep: „Vrijheid". Bij de nationaal-socialis- ten ontstond een heftige onrust, alle natio- naal-socialistische afgevaardigden verlieten hun zetels. De voorzitter trachtte tevergeefs de orde te herstellen. De nationaal-socialis- ten riepen Severing toe: „Arbeidersverrader! Misdadiger! er uit! aftreden". De voorzitter heeft tenslotte de zitting voor een kwartier geschorst. Toen na de heropening vice-president Haake minister Severing het woord verleende riepen de nationaal-socialisten opnieuw: „Er uit!" Haake verklaarde daarop: „Ik moet constateeren dat het parlement u op het oogenblik niet wil aanhooren. Ik schors de zitting opnieuw. Gedurendedeze nieuwe pauze zijn in de kamer van president Kerrl bijeen gekomen Minister-President Braun, Landdagpresident Kerrl en Adenauer, voorzitter van den Staats raad, die te zamen de commissie van drie vormen. Na een beraadslaging van ongeveer 15 minuten heeft de commissie de ontbin ding van den Landdag verworpen met de stemmen van Braun en Adenauer tegen die van Kerrl. De Landdag heeft het nationaal-socialis- tische voorstel tot ontbinding van den Land dag verworpen met de 214 stemmen van Centrum, sociaal-democraten, staatspartij en communisten tegen 196 stemmen van de na tionaal-socialisten, Duitsch-nationalen, Duit- sche Volkspartij, Christelijk socialen en van den Duitsch-Hannoveraan. Voor de aan neming van het voorstel zouden 212 stem men noodig zijn geweest. In aansluiting hierop verneemt V.D., dat nu de Pruisische Landdag geweigerd heeft zich zelf te ontbinden, uit goede bron ver- verluidt, nauwelijks betwijfeld kan worden dat de ontbinding op andere wijze zal plaats hebben. De beslissing hieromtrent kan heden Maandag verwacht worden. Dr. Adenauer. De fracties van Centrum en SjD.P. hebben gemeenschappelijk bij den voorzitter Kerrl het onmiddellijke bijeenroepen van het Se nioren Convent voorgesteld. Naar verluidt, willen de fracties in het convent er tegen protesteeren. dat de vice-president niet energiek optrad toen de nationaal-socialis ten door voortdurend lawaai het den Prui sischen Minister van Binnenlandschen Zaken Severing onmogelijk maakten een regeerings- verklaring af te leggen. Voorts wordt gemeld, dat de commissa- rieele Pruisische regeex-ing bij verordening alle gemeenteraden ontbonden heeft. Nieuwe verkiezingen zullen plaats vinden op 12 Maart a.s. De vei'ordening betreffende de ontbinding der gemeenteraden steunt volgens de offi- cieele Pruisische persdienst op de af zond er- lijke gemeentewetten, in welke het staats- ministerie wordt gemachtigd, door veroi'de- ning alle gemeenteraden te ontbinden. Teneinde de nieuwe verkiezingen goed- kooper te maken, heeft het ministerie tege- lijkertij d besloten, den dag voor de verkie- zingeix uniform vast te stellen eix wel zoo, dat de indiening der lijsten tegelijk met de indiening der lijsten voor de Rijksdag kan plaats vinden. Naar het W3. mededeelt heeft Von Papen den voorzitter van den Pruisischen Landdag KeiTl en de voorzitter van den Staatsraad Adenauer, tegen heden tot een bespreking uitgenoodigd. De derde man van het college van drie, Ministerpresident Braun, is echter niet uit genoodigd, aan de conferentie deel te ne men. waaruit wordt afgeleid, dat Von Papen als Rijkskommissaris voor Pruisen, diens volmachten als Pxniisisch Ministerpresident zal assumeeren, teneinde aldus een meerder heid te krijgen voor de ontbinding van den Landdag. Van belang is ook het bericht, dat de Rijkspresident een veroirdenig onderteckend heeft-, waarbij de indertijd door generaal Von Schleicher opgeheven verordening inzake de beperking van de pers- en vergadervrijheid, voor het grootste gedeelte weer in werking treedt. Het Reichsverband der Deutschen Presse de Duitsche journalisten-organisatie, heeft als gevolg vaxx dit besluit in een vergadering te Berlijn een resolutie aangenomen die tele grafisch ter kennis van den Rijkspresident is gebracht. Hierin wordt o.rn. gezegd: Het Reichsverband der Deutschen Presse, waarin journalisten uit alle deelen van Duitschland zonder onderscheid van politieke richting zijn vereenigd, verheft zijn waar schuwende stem tegen pogingen, die de pers de vervulling van haar in het staatsbelang zijnde taak om mede te werken aan de vor ming van de publieke opinie onmogelijk te maken en, blijkens de ervaring van de "laat ste jaren hun doel geheel missen. De voorzitter van het Centrum, Prelaat Kaas, heeft Zondag een rede over de politiek zijner partij, waarin hij sprak ever zijn briefwisseling met den Rijkskanselier, waar uit blijkt, dat het Centrum bereid was een zakelijken regeeringsarbeid mogelijk te ma ken. Wij moesten natuurlijk eerst weten, aldus Kaas, wat de regeering wilde en hoe haar koers zou zijn. Het Centrum wist, welke politieke krach ten een arbeidsmogelijkheid konden geven. Thans hebben zich twee tegenstrijdige po litieke partijen tot een regeering samenge voegd, die tot nu toe niets dan woorden van agitatie lieten hooren. Voor de Duitsche Centrumpartij bestaat, uit zelfrespect geen vrede der onderwerping, maar alleen een vrede van loyale samenwer king. Prelaat Kaas wees vervolgens de be schuldigingen af, welke de laatste dagen werden gedaan over de politiek der afgeloo- pen 14 jaren. Als de regeering een vierjarenplan heeft, moet zij die aan het parlement voorleggen. De Beiersche Volkspartij nam in een ver gadering een resolutie aan, waarin de con clusie is vei-vat, dat het Centrum en de Beiersche Volkspartij opzettelijk uitgescha keld zijn, omdat men daarin, hoewel zij steeds voor den confessioneelen vrede en een heid van alle Christelijke richtingen in Duitschland hebben gewerkt, slechts de „Katholieke politieke partijen" ziet, en om dat men de gelijkgei-echtigdheid der Duitsche Katholieken en hun politieken invloed op het staatsleven niet wil. Rusland. Vertrouwensman van Stalin gaat heen. Officieel wordt medegedeeld, dat de secre taris-generaal der Communistische Partij van de Ukraine, Katajewisch, is afgetreden. Postnikow is tot opvolger van Katajewisch benoemd. Postnikow behoort tot de oudste politieke commissarissen van het Roode Leger. Tot 1932 is hij lid geweest van den Raad van Oorlog en Revolutie, terwijl hij een groote rol heeft gespeeld in den strijd tegen de Wit Gardisten in Siberië. Postnikow wordt be schouwd als vertrouwensman- van Stalin in de Ukraine. Voorts hebben eenige mutaties in de partij leiding in de Ukraine plaats gehad. Eenige vooraanstaaxxde ambtenaren zijn uit hun functie ontheven. Dit zou verband houden met de teleurstellingen bij de collectieve landbouwbedrijven in de Ukraine opgedaan. Amerika. Artikelen uit landen met gedeprecieerde valuta. De financieele commissie van het Huis van Afgevaardigden heeft het wetsontwerp ver worpen, strekkende tot het verhoogen der rechten op goederen, die worden ingevoerd uit landen met gedeprecieerde valuta. (Reuter) Zui cl "Amerika Ingrijpende bezuiniging op leger en vloot in Chili. Reuter verneemt uit Santiago de Chili: Pi-esident Alessandri heeft maatregelen ge nomen tot vermindering van de staatsbe- grooting van 1000 millioen tot 500 millioen pesos. Deze bezuiniging is voornamelijk ver kregen ten koste van leger en vloot. Tien ge- nei-aals en admiralen, oorlogsschepen, regi menten, subsidies aan de koopvaardijvloot zijn aan deze bezuiniging ten offer gevallen. Niet minder dan 3000 ambtenaren zijn ont slagen en ongeveer 5000 op wachtgeld gesteld De begrooting voor de legeruitgaven is ge halveerd. Er zullen dit jaar geen manoeuvres worden gehouden en de legervliegtuigen zullen in de hangars worden opgeborgen. De uitgaven voor de vloot zijn eveneens sterk besnoeid. Het vlaggesclxip, de „Almi- rante Latorre", dat onlangs voor 10 millioen gulden is gemoderniseerd, zal worden opge legd. De overige vlooteenheden zullen het grootste deel van het jaar voor anker blijven liggen en de bemanning zal aanzienlijk wor den beperkt. De Rijks Landbouw Exportraad, die het vorig jaar 5.000.000 gulden uitkeerde om den graan- en fruituitvoer te stimuleeren, is op geheven en het kosteloos onderwijs aan scho len en univei'siteiten zal belangrijk worden beperkt, in de meeste gevallen zullen de ouders een deel van het studiegeld zelf moe ten betalen. Brilsch^Imdië. Gandhi's vrouw opnieuw gearresteerd. Mevrouw Gandhi is volgens een Reuter- telegram in het dorp Ras gearresteerd. Men weet niet wat haar ten laste wordt gelegd. Het is voor de derde maal in 13 maanden dat zij aangehouden is. Nader wordt uit Bombay gemeld, dat me vrouw Gandhi twee dagen geleden naar Goe- zjerat vertrok, vergezeld van een troep vrouwen, met het uitgesproken doel mani festaties van vrouwelijke congresleden te organiseeren. Dit is waarschijnlijk de reden van haar arrestatie. China. Anti-republikeinsche samen zwering ontdekt. De autoi'iteiten in de provincie Sjantoeng hebben naar Reuter uit Sjanghai seint een anti-republikeinsch complot ontdekt en in verband daarmede twee personen gearres teerd, die zich als pretendent voor het kei zerschap hadden gesteld. Naar verluidt, zijn zij de leiders eener geheime vereeniging en streven zij naar herstel van het keizerschap met henzelf als heerschers. Zij staan bekend als de „Hemelsche Keizer" en de „Aardsche Keizer". Naar een derden, den „Mannelijken Keizer", wordt nog gezocht. Ook een vrou welijk medeplichtige, bekend als de „Kei- zerin", is gearresteerd. Zij zouden voorne mens zijn geweest, in Maart a.s. met behulp van een troep strijdbare mannen, vereenigd in het Roode-Speer Corps, Tsinan, de hoofd stad van de provincie Sjantoeng, te bezetten. PANIEK TIJDENS EEN BIOSCOOPVOORSTELLING. ACHT KINDEREN DOOR VALLEND PUIN GEDOOD. VERA CRUZ, 4 Febr. (V.D.) Gedurende een kindervoorstelling in een bioscoop te Vera Cruz brak brand uit. Er ontstond een paniek, waai-bij vele kinderen onder den voet werden geloopen, terwijl andere uit de ramen spron gen, van wie vele met zware verkondingen op straat bleven liggen. De galerijen stortten in, waardoor vele kinderen onder de puinhoopen werden bedolven. Voor de ingangen speelde zich een verbitterde strijd af tusschen mili tairen en wanhopige ouders, die in de zaal wilden dringen om hun kinderen te redden. De ramp eischte acht dooden en twintig zwaar gewonden WINNAAR VAN EEN AUTO-RACE VERONGELUKT. GARMiSCH—PARTENKIRCHEN, 5 Febl'. (V. D.) Bij de Eibsee-races voor automobielen en motoren heeft zich een doodelijk onge luk voorgedaan. De coureur Gschwilm uit Munchen passeerde als eerste de finish en reed tegen de steenen borstwering aan het einde van het rechte weggedeelte daarachter. Met een schedelbreuk en gebroken nek bleef hij liggen. Op het laatste oogenblik had hij ook nog den rijder Hoeller uit Munchen mee gesleurd, die ernstig inwendig gekneusd werd. Ramsay MacDonald heeft het presidium van de economische wereldconferentie aanvaard. BLANKE KOLONISTEN AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT. NEGERS HADDEN EEN MASSAMOORD BERAAMD. LISSABON, 4 Febr. (Reuter.") Volgens hier oxxtvangen berichten is de poliie van Braga, een disti-ict in Portugeesch West-Afrika er ter elfder ure in geslaagd een complot van negers te verijdelen, om de blanke bevolking der stad te vermoorden. Het complot is ontdekt als gevolg van on derzoekingen in verband met een aantal moorden door inboorlingen op Europeanen gepleegd, waardoor groote ongerustheid on der de blanke kolonisten en handelslieden was teweeg gebracht. De verdenking van het aanzetten tot deze moorden viel op eexx „me dicijn-man", die na zijn arrestatie bekende, dat hij lid was van een bende inboorlingen, die voornemens waren de watervoorraden der blanken te vergiftigen. Naar het dorp, waar dit zou geschieden werden terstond politietroepexx gezonden. De negers boden evenwel tegenstand, zoodat er een hevig gevecht volgde, waarbij tah'ijke in boorlingen en een politieman werden gedood Vijftig inboorlingen werden gearresteerd doch verscheidene deelnemers aan het com plot ontsnapten in de bosschen. GEHEIMZINNIGE MOORDAANSLAG OP WEENSCH SCHRIJFSTER. WEENEN, 4 Februari (V. D.) Op de schrijf ster Dr. Rose Meller, die onder den naam Frank Mar het satyrische tooneelstuk „Leutnant Komma" en „Die Weiber von Zoinsdorf" geschreven heeft, is een geheim zinnige moordaanslag gepleegd. De schrijf ster, die als dokteres in een laboratorium werkzaam is, werd daar plotseling aange vallen door een man. die haar vier messteken in den rug toebracht. Dr. Meller, die aan vankelijk naar een kliniek werd overgebracht kan later naar huis worden vervoerd, daar haar wonden niet levensgevaarlijk bleken. DE EGYPTOLOOG PROF. SAYCE OVERLEDEN. Prof. Henry Sayce, bekend Assyroloog en Egyptoloog, is naar Reuter uit Londen meldt, na een koi'stondige ziekte te Bath overle den. START MOLLISON VANDAAG VOOR ZUID-AM ERIKA? LONDEN, 4 Febr. (Reuter). Mollison heeft 't plan Maandag te starten voor een vlucht naar Zuid-Amerika. indien de weers omstandigheden ten minste gunstig zijn. Hij vertrekt van Lympne en vliegt eerst naar Fransch Senegal. DUITSCHLAND ONDER HITLER. Botsingen duren onver- minderd voort WEER EEN AANTAL BLADEN VERBODEN. Het schandaal tc Homberg. Over de bloedige gebeurtenissen in Hom berg wordt naar het W.B. mededeelde, door de commissie van onderzoek een rapport gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat op grond van verklaringen van een aantal bur gers. die uit hun woningen de incidenten heb ben gadegeslagen, de volgende beschrijving van het gebeurde kan worden gegeven: Toen een man zou worden gearresteerd, om dat hij een dolk bij zich had, ontstond er eenige opwinding bij de omstanders. Toen deze. meerendeels nationaal-socialisten, door de gendarmes werden verdreven, trokken zij zich langzaam terug, gevolgd door gendar mes. Plotseling werden door onbekende ele menten schoten gelost, die tot gevolg hadden dat zoowel door de gendarmes als door de nat.-SOCilallsten werd geschoten. De gendar mes moesten voor de overmacht zwichten. Een der commandanten vluchtte naar een binnenplaats waar hij later dood werd aan getroffen. Uit het onderzoek bleek dat hij twee schoten in den rug een in den arm en vier in het lxooi'd had. die bijna alle van achteren het lichaam waren binnengedron gen. Uit verklaringen van ooggetuigen kon ab soluut worden vastgesteld, dat nat.-socla- listen van de tuindeur van hel betrokken huis uit op den vluchtenden gendarm hebben geschoten. Minstens drie personen zijn uit den tuin gekomen en hebben van een meter afstand nog meer schoten gelost op den ter aarde liggenden man. Zij namen het dienst- wapen van het slachtoffer mee en hebben later nog de andere gendarmen vervolgd. i Zooals men weet werd op last van Goe- ring onmiddellijk na deze gebeurtenissen het geheele politiecorps van Homberg in afwach ting van het ondex-zoek, geschorst.) „Ini Westen nïchts Neucs" verboden! Tc Dessau heeft de nationaal-socialisti- sche burgemeester een aantal communisti sche en andere boeken uit de stadsbiblio theek laten verwijderen. Hiertoe behooren, aldus wordt aan de Tel. gemeld, boeken van Max Hoelz. alle werken van Trotski en ook Remarque's ..lm Westen nichts Neues". De burgemeester heeft verder een opgave ver langd van alle boeken met communistische en pacifistischen inhoud, die moeten worden vervangen naar „nationale boeken". Rheinische Zcitung verboden. Keulen. De ..Rheinische Zeitung" is voor drie dagen verboden, daar zij den oproep van dc soc.-dem. partij heeft opgenomen. Chemnitz. Na een betooging van het IJzeren Front ontstonden vanmiddag botsin gen tusschen sociaal-democraten en natio naal-socialisten. waarbij een deelnemer aan de betooging werd gedood en 12 personen werden gewond. W e t z 1 a r. Te Gladbach drongen natio naal-socialisten tijdens een vergadering der S.P.D. dc zaal binnen, waar een vcchtpatij ontstond, waardoor dc geheele Inrichting werd vernield. De politie kon tenslotte de orde herstellen en arresteerde een aantal personen. Twintig personen werden bij de vechtpartij gewond. Bochum. In don nacht op Zondag werd te Gerthe bij Bochum dc S.A.-leider Paul Passmann door 5 revolverschoten ge dood. In verband hiermede heeft de politie 31 communisten gearx-esteerd. Mönchen. Tijdens een naüonaal-so- cialistische prapaganda-tocht door Miinchen ontstonden op verscheidene plaatsen in de stad gevechten met communisten. Op de Edlingerplatz ging men elkaar met messen te lijf en werden drie nazi's gewond. Ook twee Reichsbannerleden, een communist en een politic-agent liepen verwondingen op. Er werden tal van personen gearresteerd. Stettin. Na een gemeenschappelijke betooging van Stahlhelm-leden en nationaal- socialisten ontstond een vechtpartij met een groep Reichsbanner-leden. waarbij een S.A.- man eenige revolvex'schoten loste. Hij moest met ernstige wonden aan het hoofd naar een ziekenhuis worden overgebracht. Die Volkswachl verboden. B r e s 1 a u. Het te Brcslau verschijnen de orgaan der sociaal-democratische pax-tij, „Die Volkswacht", is voor drie dagen verbo den, omdat het blad den vcrklczlngsoproep dor sociaal-democratische partij had opge nomen. Communistische brochures in beslag genomen. Dusseldorf. Volgens mcdcdeeling van de politie zijn heden 80 tot 100.000 com munistische brochures in beslag genomen met de motiveering dat de inhoud het karak ter van hoogverraad droeg. Nieuwe radiorede van Hitier? B e r 1 ij n. Naar de „Angriff" meldt, zal Rijkskanselier Hitier waarschijnlijk op Vrij dag 10 Februari des avonds In het Berliner Sport palast een rede houden, die door alle Duitsche zenders zal worden uitgezonden. DRIE DOODEN BIJ HET MIJN ONGELUK IN SILBERG. Siegcn, 4 Febr. (V. D.) Dc brand in de erts mijn in Silberg heeft tot du verre drie dooden geëischt. Van de vier opgesloten arbeiders zijn twee als lijken geborgen. Er bestaat wei nig hoop op redding van de beide andere. AGENDA. MAANDAG 6 FEBRUARI Schouwburg Jansweg: Opvoering van ,.In ieder huwelijk". 8.15 uur. Palace: „Abenteuer einer schonen Frau". Tooneel: Low en Rics. 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: „Die Fledermaus". 8.15 uur. Rembrandt Theater: „Houten kruisen". Tooneel: Sun Hsiang Jung troupe. 7 en 9.15 uur. Bloemendaal: Lezing Vereeniging voor Jeugdwerk in het Jeugdhuis Donkerelaan. 8 uur. DINSDAG 7 FEBRUARI Stadsschouwburg, WilsonspleinCharlotte Kohier met Het Ncdcrlandsche Liefdeslied. 3.15 uur. Bioscoopvoorstellingen. Tcyler's Museum. Spaarnc 16. Geopend op werkdagen van 11—3 uur. behalve 's Maan dags, toegang vrij. Deze litho is het werk van HM. de Koningin en draagt haar handteekening. In 400 ge nummerde exemplaren wordt de litho verkocht, voor minstens f 50 per exemplaar, ten hate van het Nationaal Comité tot Steun aan Beeldende Kunstenaren dat de geheele bruto-opbrengst van den verkoop zal ontvangen. Deze afdruk, door Haarlem's Dagblad aangekocht, is no. S4. waaruit blijkt dat de verkoop reeds snel geschiedt. Een Haarlemsch Comité voor den verkoop in dit district is in wording. Comité's in Rotterdam en Den Haag zijn reeds gevormd. Dc litho stelt voor een holle weg in het berglandschap van Kvas, Cudbrandedalen, Scandinavië.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5