RECEERINCSVERKLARINC Het Belangrijkste. Nieuws. DE MUITERS STELLEN VOORWAARDEN. 50e Jaargang No. 15222 Verschijnt dagelijks, hehalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 7 Februari 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie? P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOURENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTEN; per week 0-25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ325, franco per post 355, losse nrs. 0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0-72 Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëN: I.5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclames ƒ0.60 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 1—1 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iedcren dag) 13 regels 030, elke regel meer 0.10, uitsluitend a contant. Gratis OngevallenveEekering vooi Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-, Elke andere vinger f 50.-, Arm-of Beenbreuk f 1 00.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600— Verlies van Hand, Voet of Oog f400— Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75—Verlies andere vinger f30— DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Onmiddellijke en onvoorwaardelijke overgave geëischt. Anders geweld tegen de muiters. Ingrijpende verdere maatregelen. Onze Haagsche correspondent telefoneert: Hedenmiddag oogenblikkelijk na de opening van de zitting heeft minister Deckers namens de regeering een verklaring afgelegd naar aanleiding van de muiterij op „De Zeven Pro vinciën". De Kamer was stampvol, alle tribunes wa ren sterk bezet, de politie was op de tribune vertegenwoordigd. De directeur van het kabi net der Koningin woonde eveneens de verga dering bij. Minister Deckers zeide, dat de regeering en het Nederlandsche volk met leedwezen hebben kennis genomen van het misdrijf der muiterij. De minister deed de vergadering mededeeling, van de bekende feiten over de aantallen of ficieren en minderen, op het muitende schip en de dit volgende vaartuigen. Minister Deckers zeide, dat de Zeven Provinciën langs de Westkust van Sumatra varende thans ge komen is bezuiden het eiland Nias. De noodi- ge strijdkrachten en vliegtuigen zijn samen getrokken om het muitende schip tot over gave te dwingen. Van onderhandelen met de muiters mag geen sprake zijn. (Geroep: Zeer juist). Geschiedt de overgave niet on middellijk, en onvoorwaardelijk, dan zal met geweld worden opgetreden. (Bravo's. Pro testen bij sociaal-democraten en commu nisten). ngrijpende maatregelen zullen wor den genomen tegen verderfelijke invloeden, die de geesten hebben rijp gemaakt tot aan randing van het gezag door landsdienaren, die vrijwillig den plicht op zich hebben geno men dat gezag te dienen. De regeering zal het op prijs stellen, als de Kamer de interpellatie-Drop onmiddellijk wil de houden. Vervolgens werd daartoe besloten. Herhaaldelijk werd de minister tijdens het voorlezen van de verklaring in de rede geval len door Kamerleden. Er ontstond eenig ru moer, dat de president door te hameren trachtte te doen bedaren. Hij verzocht ten slotte aan de Kamer den minister in staat te stellen zijn verklaring voor te lezen. MAATREGELEN DER REGEERING. VOOR MILITAIREN VERBODEN LECTUUR. Het Haagsch Corr. Bur. meldt: De minister van Defensie heeft de biaden uitgegeven door de N.V. De Arbeiderspers nl. Het Volk, Vooruit, Voorwaarts, Goudsche Volksblad, Volksblad voor Friesland, Volks blad voor Twenthe, Volksblad Groningen én Drente, Volksblad voor Gelderland, Volksblad (Algem. Volksnieuwsblad) doen opnemen in de lijst der geschriften, welke de militairen der zee- en landmacht niet in hun bezit mo gen hebben en niet mogen verspreiden. WERING VAN POLITIEKE RADIOUITZENDINGEN. NOG GEEN ADVIES VAN DEN RADIORAAD. Op vragen van prof. Slotemaker de Bruine heeft de minister van Waterstaat geant woord, dat hij het advies van den Radiara&d over wering van politieke radiouitzendingen nog niet ontvangen heeft, doch dat het bin nenkort wel komen zal. Hij kan dus nog niet zeggen, wafineer de behandeling der zaak ten einde is. MinisterDeckers verklaart namens de regeering in de Kamer, dat desnoods met geweld te gen de muitelingen wordt opgetreden. Ver dere ingrijpende maatregelen voor de ma rine zijn te wachten. (Ie blad, le pag.) De Pruisische Landdag ontbonden. Alle be voegdheden in Pruisen voor Von Papen. (2e blad, le pag.) Ontzaglijke explosie bij de Renault fabrieken in Parijs. Acht dooden en een groot aantal gewonden. (2e blad, le pag.) Hedenavond huldebetuiging aan den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indië. (2e blad, 3e pag.) De muiters in Indië willen zich overgeven op eenige voorwaarden. (le blad, le pag.) Zeven Provinciën" achtervolgende vloot uit gebreid. Heden een beslissing? (le blad, le pag.) „Aldebaran" door een ander vaartuig ver vangen. (le blad. le pag.) Verbod van s.d. kranten voor Marineperso neel. (le blad, le pag.) Commissie van onderzoek bij den brand op de Atlantique stelt brandstichting als oor zaak vast. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN. ENZ. R. P.: Het oude pantserschip. (le blad, le pag.) Van onzen Londenschen CorrespondentDe K.L.M. in Nederlandsch-Indië. (3e blad. 2e pag.) J. B. Schuil: De Haarlemsche Tooneelclub met Jean III. (3e blad. 2e pag.) J. B. Schuil: Het tooneél te Amsterdam. Het Joodsche bruidje. (3e blad. 2e pag.) J, C. E.; Langs de straat. Het stoeltje". i3e blad, 3e pag.) DE JNDEELINC VAN HET RECHTSGEBIED. Minister Banner's kansen. (Van onzen correspondent) Den Haag, 7 Februari In de kansen van het ontwerp-Donner is jeen verandering gekomen sedert Vrijdag, toen de minister laat op den middag heel even zijn rede heeft aangevangen. De Kamer leden waren toen voor het grootste deel naar huis zij hebben zich nog niet nader over het ontwerp beraden. De strooming in de Kamer is echter een tegenstrooming. Naar wij vernamen zullen de fracties in het alge meen eerst de redevoering van den minister afwachten, voornamelijk of hij daarin tot na dere toezeggingen bereid is. En voorts hoor den we bij informatie, dat de stemmingen over de verschillende ontwerpen want" de nieuwe indeeling der rechtsgebieden is on dergebracht in een complex van ontwerpen allerminst bij alle Kamerleden op een ge lijke houding zullen wijzen. Behalve degenen, die meer principiëel-rechterlijke bezwaren hebben tegen des ministers organisatie-plan, zijn er anderen, die de eene rechtbank wel, de andere niet zullen willen opheffen. Tiel b.v. schijnt niet al te veel kans te maken. De behandeling van het wetsontwerp zou hedenmiddag worden voortgezet. Een Kabinetscrisis Onze Haagsche correspondent seint ons: Wij hebben ons hedenmorgen toi de Regee ring gewend met de vraag, of aan een niet aanvaarden van het volledige complex der wetsontwerpen betreffende de nieuwe indee ling der rechtsgebieden een Kabinetscrisis verbonden is. Ons werd daarop geantwoord, dat het niet mogelijk was, vóór de vei-gade- ring der Kamer mededeelingen te doen. wel ke het eerst voor de Kamer bestemd zijn. In parlementaire kringen informeerende werd ons medegedeeld, dat de Minister van Justitie zich tijdens de behandeling' van de wetsontwerpen min of meer ontstemd heeft getoond en dat hij aan meer dan één Kamer lid mededeelde, dat de Kabinetskwestie zal worden gesteld, Intusschen zag men in parle- mentaren kring den toestand nog niet zoo somber in. Men had den indruk, dat de Mi nister deze uitlatingen had gedaan onder den indruk van het oogenblik en met de bedoe ling om sommigen weifelaars een rugge- steuntje te geven. Men vermoedde, dat de regeering mede in verband met het gebeurde in Indië op het oogenblik voor het stellen van de Kabinets kwestie zal terugschrikken, ook omdat de Ka mer op het oogenblik, nu ons land zoo kort verwijderd is van de algemeene verkiezingen een Kabinetskwestie niet zoo zwaar als anders zal laten wegen. PROF. J. VAN BAREN f WAGENINGEN7 Februari (V-DA Alhier is hedennacht in den ouderdom van 57 jaar overleden prof. J. van Baren, hoogleeraar in de delfstof- en aardkunde aan de Landbouw- Hcogeschool te Wageningen. WIELRIJDER GESLIPT. Gistermiddag om half twee fietste de heer F. uit Heemstede in de Gierstraat. Zijn 6-jarig dochtertje zat op den bagagedrager. Door de gladheid slipte de heer F. en viel evenals zijn dochtertje. Het meisje raakte bewusteloos en is door haar vader binnen gedragen in perceel Gierstraat 27. waar een lid van den Ongevallendienst hulp heeft verleend. Het kind is daarna met haar vader naar huis gegaan. Tjonge, wat zijn er "n nieuwtjes. Tegenwoordig in de krant. Eerste klasse prachtsensat-ie, Meestal uit het buitenland. Wat die man, die nu de macht heeft, Weer in Duitschlar.d heeft gedaan. Ach u weet wel hoe. ie hiet-ler. Die in *t bruine hemd blijft staan. Uit Amerika verneemt men Over Roosevelt, die vischt, Oefenend voor zijn harden dobber, Wat een tijd voor nieuwtjes is 't. Daladier en de Japanners Vullen aan den nieuwsbron mee, Nieuws, soms van de oh la-la soort, Dan weer meer van Oleh-leh. Waarlijk mag de pers niet klagen. Dat de wereld haar vergeet. Nu er nieuwtjes bij de vloot zijn, Ik wil zeggen: bij de vleet. Daarom wou 'k uw aandacht vragen Voor een binnenlandsch bericht, In de massa uit den vreemde Overzag u dat wellicht. 't Was niet meer dan enkle regels, In een hoekje van de krant, Maar ik heb het graag gelezen En ik heb gewatertand. In mijn neus, hoezeer verstopt ook, Tooverde het zoeten geur. Voor mijn oog mijn oog des geestes - Bracht het ronde roode kleur. Ook dit nieuws gaf een sensatie, Zonnig, sappig, smeuïg, zacht, Denk eens aan, de eerste aardbei Is ter veiling aangebracht. P. GASUS. HAARLEM, 7 Februari. Het oude pantserschip. Vanmiddag om één uur was er nog steeds geen bericht omtrent het „buitmaken'' van het oude pantserschip De Zeven Provinciën. Al tweeënhalven dag sukkelt het nu in zijn goedige zevenmijls-vaartje langs de Westkust van Sumatra. Dat de „achtervolgende" note- dop Aldebaran door een ander schip, de „Eri danus" is afgelost, kan moeilijk veel indruk maken. Eerlijk gezegd verwondert het mij nogal dat men den commandant van de Zeven Provinciën, met officieren en kader aan boord van de Eridanus heeft overgeno men. Juist het feit dat de commandant achter zijn eigen pantserschip vaart vergroot het bespottelijke van den toestand in niet geringe mate. Oud-Indischgasten die het weten kun nen verzekeren mij dat een bespotting van het gezag juist tegenover den inlander het ergste is dat gebeuren kan. Dat is begrijpe lijk. Waarom heeft men den kapitein-luite nant ter zee Eikenboom nu maar niet liever uitgenoodigd, naar huis te gaan? Ook hier in Nederland zijn er al heel weinig menschen die het belachelijke effect van een comman dant, die achter zijn schip aan vaart, niet in zien. Men moet er de opmerkingen maar over hooren! Hoe gauwer er nu een eind aan de heele vertooning komt, hoe beter het zal zijn. Deze langdurige voortzetting van de historie maakt het steeds erger. Het schijnt wel lang te duren eer de snelle torpedojagers van het Indische eskader het schip, dat zij tegemoet moeten varen, bereikt hebben. Is dat een maal gebeurd dan zullen eenige duidelijke sommaties het gewenschte effect wel hebben gezien ook de fraaie radiogrammen die de muiters zelf hebben uitgezonden. Met verwondering zie ik dat dr. Colijn tegenover het Vaderland verklaard heeft ..De hoofdzaak is. dat er een klaar geval van muiterij is en dat die muiterij moe: worden onderdrukt, zoo noodig, door het schip met een torpe .'j naar den bodem van den Oceaan te zenden. Maar zoover zal het, dunkt mij, wel niet komen, daar de muiters wel eieren voor hun geld zullen kiezen." Wij hebben gisteren al verklaard dat het een dringende noodzaak is dat het gezag zich handhaaft en geëerbiedigd wordt, en dat dit een eerste voorwaarde is van ieder stelsel van regeering. Maar als een gezag door zelf te slap op te treden zulk een dwaze vertoo ning van „protesteerende muiters" ziet ont staan zou men de zaak niet beter maken door met dergelijke geweldmlddelen, als dr. Colijn oppert, op te treden. Even belangrijke voor waarde voor de handhaving van gezag is dat het rechtvaardig optreedt. En niemand weet hoeveel muiters er aan boord van het pant serschip zijn. Stel dat die muiters zich met geweld ver zetten, hetgeen onvermijdelijk met geweld beantwoord zou worden, aan nog zou het loslaten van een torpedo, waardoor het schip „naar den bodem van den Oceaan zou wor den gezonden" een gruwelijke onrechtvaar digheid zijn tegenover de vele slachtoffers van de muiterij, die zich aan boord moeten bevinden. Hoeveel dat er zijn. weet niemand nog, maar het is in elk geval zeker dat de zestien officieren slechts bij verrassing wellicht door gebruik van de waterdichte schotten buiten gevecht kunnen zijn ge steld. En voor hoeveel minderen in rang geldt hetzelfde? Zouden al deze menschen, volgens dr. Colijn, dan maar zoo eventjes moeten worden opgeofferd? Het wil er niet bij mij in dat men tot zulke daden ooit zal overgaan. Wij leven tenslotte in het jaar 1933! Zoover gekomen zijnde krijg ik juist be richt van de regeeringsverklaring, die aan kondigt, dat men niet zal onderhandelen met de muiters en de onmiddellijke overgave van het schip eischcn. Het is te hopen dat dit resultaat vandaag nog bekend zal worden. Het heeft al veel te lang geduurd. R. B. Vrijheid bedongen, garanties voor de gevangenen. Achtervolgende vloot uitgebreid. Aldebaran door sneller schip vervangen. De Aneia-telegrammen van heden luiden achtereenvolgens: BATAVIA, 7 Febr. (Aneta) De achtervol ging van „De Zeven Provinciën" wordt thans door meer schepen voortgezet. Aan deze ach tervolging nemen thans deel twee onder zeeërs, drie vliegbooten, de mijnenlegger „Gouden Leeuw" en het gouvernementsvaar- Luig „Eridanus". Dit laatste schip zal het gouvernementsvaartuig „Aldebaran" vervan gen. De „Aldebaran" ontving twee radiogram men, afkomstig van de muiters, waarin res pectievelijk wordt medegedeeld, dat het ge- heele avontuur bedoeld is als een protest te gen de salarisverkorting en aangeboden zich over te geven onder zekere voorwaarden, o.a. vrijheid voor de muiters, die de veiligheid der Europeesche gevangenen garandeeren. Het laatste bericht over de „Aldebaran" kwam Maandagavond binnen op 22.00 plaatse- lijken tijd. In dit telegram werd de positie opgegeven,terwijl werd medegedeeld dat al les wel aan boord was. Het door de muitende bemanning van „De Zeven Provinciën" aan de wereldpers ge richt telegram wordt, zoowel als het andere telegram, waarin overgave wordt aangebo den niet serieus beschouwd. Laatstbedoeld telegram was geteekend „de Europeesche en Inlandsche bemanning". Men neemt aan dat deze onderteekening verzonnen is, daar men nog gelooft dat slechts eenige der Inlandsche schepelingen aan het muiten zijn geslagen, terwijl zij de anderen hebben aangespoord 0111 "front te maken tegen de Europeesche officieren en onderofficieren. Een beslissend optreden wordt heden ver wacht. Vertrek der vliegbooten vertraagd. TANDJONG PRIOK, 6 Februari (Aneta'. Het vertrek van de Dornier Wall vliegbooten. die zich naar Telok Betong zouden begeven, en die onder commando staan van luitenant ter zee dèr eerste klasse M. Schoo, is ver traagd door moeilijkheden, die zich hebben voorgedaan bij het inladen van benzine. De vliegbooten zijn echter toch nog Maan dag van Priok verder gegaan. Heden een beslissing? BATAVIA, 7 Februari (Aneta). ..De Zeven Provinciën" bevindt zich volgens de laatste pesitie-opgave ten Westen van het eiland Nias en stoomt voort in Zuid-Zuid-Oostelijke richting. De „Eridanus" heeft de „Aldebaran" in zicht gekregen. Dit gouvernementsvaar tuig zal de „Aldebaran" vervangen en het pantserschip volgen. Dit beteekent, dat niet langer gevreesd behoeft te worden, dat „De Zeven Provinciën" uit zicht zou raken. De „Aldebaran" heeft tekort aan brandstof. In tusschen hebben de Dornier-vliegbooten de haven van Tandjong Priok verlaten met ge heime orders. onmiddellijk na ontvangst van het. officiee- le regeeringstelegram, dat de muiterij aan boord van de „Zeven Provinciën" bevestigde, is de Marinestaf nog Zondag te Den Haag in spoedvergadering bijeen gekomen, teneincjc de maatregelen te bespreken. Merkwaardig is het wel. dat het Zondag 101 jaar geleden was dat Van Speyk in de lucht vloog. Mogelijkheden tot binnenloopen zijn cr voor de Zeven Provinciën weinige; het zou wel moeten zijn in Argentinië 'Buenos Aires)' of in een Russische haven, daar de muiters anders gevangen genomen en uitgeleverd zou den worden. Maar de moeilijkheden aan een reis daarheen verbonden, zijn zoo groot, dat deze mogelijkheid welhaast uitgesloten is. Overgestapt op dc Eridanus BATAVIA. 7 Febr. (Aneta) De Zeven Pro vinciën bevond zich hedenmiddag te 12.20 uur nabij Simuk. een klein eiland in de buurt van het eiland Nias. Dc Aldebaran is afge lost door de Eridanus. De commandant, of ficieren en schepelingen van de Zeven Pro vinciën, die zich aan boord van dc Aldebaran bevonden zijn overgescheept naar de Erida nus. De concentratie van vlootschepcn in Westelijke richting duurt voort. Vergaderingen verhinderd. Aneta seint uit Soerabaja. d.d. 6 Febr.: Diverse plaatselijke verecniglngen organi seerden op verschillende plaatsen openbare vergaderingen, welke echter niet doorgin gen, méde door ingrijpen van de politie. Marincbonden op audiëntie. Maandagmiddag 3 uur zijn de vertegen woordigers van het „Cambo", het Comité van Actie, samengesteld uit den Bond van mari ne-schepelingen en den Bond van marine- onderofficieren op audiëntie geweest bij den secretaris-generaal van het departement van Defensie. Na afloop der audiëntie, welke ongeveer een half uur duurde, verklaarden de verte genwoordigers, dat zij het standpunt der „Cambo" voor den secretaris-generaal had den uiteengezet en de wenschen van het Co mité naar voren hadden gebracht. Dc secre taris-generaal zegde toe het aangevoerde aan den minister te zullen overbrengen. De vertegenwoordigers van het „Cambo" hebben daarop een speciale audiëntie bij den minister aangevraagd, op welk verzoek na der zal worden beschikt. Ministerraad. Maandagavond is de ministerraad in ge wone vergadering bijeen geweest. Huldebetuiging aan den G. G. Anata bevestigt, dat hedenavond een hul debetuiging aan den Gouverneur-Generaal wordt georganiseerd, om trouw aw de rcgcc- ring te betoonen. Mcening van dr. Colijn. In een persgesprek met „Het Vaderland zei dr H. Colijn: Het feit, dat het schip onder stoom is ge gaan en zee heeft gekozen, bewijst m.i. dat ook Europeesch personeel zijn medewerking aan de muiterij verleend heeft, omdat ik niet ge loof. dat het aan boord aanwezige Indische personeel op zich zelf I11 staat ls met dat schip te manoeuvrecren. Intusschen doet het er weinig loc hoe het alles precies gebeurd is. De hoofdzaak is, dat er een klaar geval van muiterij Is en dat men die muiterij moet onderdrukken, zoo noodig door het schip met een torpedo naar den bodem van den Oceaan te zenden. Maar zoo ver zal het. dunkt mij. wel niet komen, daar de muiters wel eieren voor hun geld zullen kiezen. Doch dan komt dc moeilijkste taak en dat is om de marine rigoureus te zuiveren van alle verkeerde elementen, zelfs al zou de heele vlocht daarvoor een paar jaar stilgelegd moeten worden. Het blad vroeg ook nog, of dr. Colijn in de muiterij op de Zeven Provinciën en in de verdere gebeurtenissen, welke zich in de laatste dagen in de marine hebben voorge daan. een op zich zelf staande episode ziet of het begin van een nieuw offensief van staatvernietigende krachten. Het antwoord luidde als volgt: Ik ben van oordeel, dat als de regeering haar autoriteit laat gelden het niets anders -")5° loo- WOROtH 3 vtiEQBOOTtN GE^OUOt-N VAM PRJOK VERTROK DE„0OUDEN LEEUW"

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1