KING De Interpellatie-Drop over de muiterij. STA TEN-GENERAAL PEPERMUNT Zoo'n erge Hoofdpijn? AKKE&QCHETS HAARLEM'S DACBLAD WOENSDAG 8 FEBRUARI 1933 TWEEDE KAMER. INGEZONDEN" MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. De Kamer stampvol. Waarom het Cambo niet ontvangen werd. Het sprak geen woord van afkeuring. Verkeerde uitleg der regeeringsbedoelingen. Goede bezoldiging bij de zeemacht. Regeering wijst verantwoordelijkheid af. Kor ting blijft gehandhaafd. De heer Drop niet bevredigd. Een motie, die verworpen wordt. 7 Februari. De Kamer was gistermiddag, wat men in tooneelkringen noemt „een uitverkocht huis". Er bleken meer dan negentig leden aanwezig, die in* de eerste uren er niet aan dachten de zittingszaal te verlaten, ij De tribunes waren óver-, overvol. Voor alle zekerheid was op alle tribunes wat niet zoo heel dikwijls voorkomt de politic flink vertegenwoordigd. De loges waren al evenzeer sterk bezet. We zagen er verschil lende hooge ambtenaren van koloniën en De fensie, de Senatoren Fock en Blomjous, de leden van den Raad van State, Idenburg en Muller Massis, de oud-minister Bijleveld, het oud-Kamerlid van Kempen, oud-minister Weiter en den directeur van het kabinet der Koningin, Jhr. Mr. Van Tets van Goudriaan. benevens de marine-adjudant van Prins Hendrik, de heer Termijtelen. De voorzitter was zoo verstandig de for- meele aangelegenheden, waarmede élke ver gadering opent tot een later oogenblik uit te stellen, om de spanning niet al te groot te maken. Oogenblikkelijk na de opening van de vergadering gaf hij het woord aan minister Deckers tot het afleggen der regee- ringsverklaring. Dan praatte de Kamer heel lang over de vraag of zij de discussie over de interpe! latie-Drop tegelijk zou doen plaats hebben met die over de regeeringsverklaring. Beslo ten werd op normale wijze die interpellatie met omzetting der agenda gisteren no; aan de orde gesteld te bespreken, om in tweeden termijn dan de dusgenaamde „tus- schenkomende" kamerleden gelegenheid te geven zich te uiten over de regeeringsver klaring. De heer de Visser wilde de heele Indische begrooting maar ineens behandelen bij wijze van interpellatie. Daarover wordt morgen beslist. Hij zal wel nul op 't request krijgen. De interpellatie Drop deed een tiental vra gen geboren worden. 1. Waarom heeft de minister de verzoeken door het „Cambo" sedert einde December 1932 herhaaldelijk gedaan, om over de ver wikkelingen in Ned. Indië te worden ge hoord, tot heden niet ingewilligd? 2. Is het waar. dat het marinepersoneel in Indonesië tot 16 December 1932 in volstrekte onzekerheid verkeerde omtrent de vraag of boven de salariskorting van 10 pet., die 1 Ja nuari '32 is ingegaan, opnieuw een korting, ingaande in 1933 op de soldijen zal worden toegepast. 3) Is het waar, dat op 30 Dec. 1932 de commandant der zeemacht in Indonesië aan den commandant der marine te Soerabaja telegrafeerde: Als gevolg van tussciien Indi sch regeering en opperbestuur gehouden over leg blijft, in afwachting van nadere regeling, bestaande korting op tractement van 10 pet. voor militairen der zeemacht gehandhaafd? 4) Moet de minister niet erkennen, dat dit telegram den indruk moest maken, dat de verhoogde korting niet zou worden toege staan op de soldijen van het marineperso neel, in afwachting van de nadere algemeene herziening der bezoldigingsregeling, waarvan de behandeling werd verwacht? 5) Is het waar, dat de commandant der marine te Soerabaja in overeenstemming met. den in de vorige vraag vermelden indruk het marinepersoneel heeft gerustgesteld met de verzekering, dat de kortingskwestie van de baan was en dat dit ook de indruk is geweest van andere marine-autoriteiten. 6) Is het den minister bekend, dat toen daarna een eskader naar zee vertrok, de be manning in het vertrouwen leefde, dat af gezien was van het voornémen om de korting van 10 pet. te verhoogen en slechts het voor nemen bleef bestaan tot een herziening van de salarisregeling, waarover georganiseerd overleg zou worden gepleegd? Acht de minister het daarmede niet iu tegenstelling, dat op 21 Januari 1933 een K B. is afgekondigd, waarbij toch een korting van 14 pet. in totaal door het personeel en van 17 pet. in totaal voor de officieren met ten minste 10 jaar anciënniteit is bepaald. 8. Moet de minister niet toegeven dat dit be leid aanleiding kan zijn tot moeilijkheden en is hij bereid, ten eerste daarmede rekening te houden bij de beoordeeling der inbreuken op de krijgstucht en ten tweede het KB. van 21 Januari 1933 in te trekken? 9. Is de minister niet van meening, dat ook het inheemsche personeel den indruk moet hebben gekregen, dat de tweede salariskor ting achterwege zou blijven, zoodat dus de vaststelling van die tweede korting op 7 pet. bij dit personeel een groote gemoedsbeweging moet hebben veroorzaakt. 10. Acht de minister het verschoonbaar, dat, terwijl bekend moest zijn. dat onder de bemanning van De Zeven Provinciën groote gemoedsbeweging hecrschte. de commandant met een aantal andere officieren het schip verliet om aan den wal deel te nemen aan een feestelijke samenkomst? De minister heeft op de vragen van den heer Drop direct geantwoord, I-lij begon met te ontkennen, dat het Cam bo herhaaldelijk bij den minister om een on derhoud had gevraagd. Het eerste vei'zoek kwam eerst binnen op 3 Januari 1.1. De mi nister heeft op dat verzoek geantwoord, dat hij niet rechtstreeks met één der organisaties een onderhoud wenschte, hangende het overleg dat toen nog tusschen hem en den minister van Koloniën gaande was over de bezoldigingskwestie. Hij deelde voorts mede er geen bezwaar tegen 'te hebben ver tegenwoordigers van het Cambo op 6 Fe bruari te ontvangen. Daartoe werd toen in overleg met het Cambo besloten. Eenige dagen voor den zesden heeft de bc- tvindsman gezamenlijk de R.K., de Prot. Chr. en den Neutralen bond van technici ontvan gen. welke vertegenwoordigers in de audiën tie het optreden hebben afgekeurd van het personeel in Soerabaya, hetwelk weigerde te embarkeeren. Gisteren, op 6 Februari, heeft het Cambo zich ten departemente vervoegd. De heer Drop verweet den minister dat hij de ver tegenwoordigers niete persoonlijk had te woord gestaan. Dat verwijt begreep de be windsman niet erg gisteren toch had hij nog heel wat anders te doen. Maar boven dien zou al had hij tijd genoeg kunnen vinden hij de vertegenwoordigers van het Cambo niet hebben ontvangen. Daarvoor had hij twee redenen. In het orgaan van dat comité had Mr. Deckers geen enkel woord van afkeuring gelezen over de daad van het Marinepersoneel in Indië, dat zich niet hield aan de krijgstucht, waartoe het krachtens vrije wil gebonden was, geen regel, geen woord van afkeuring over die dienstweige ring. De tweede reden was de scherpe af keuring.. welke dat orgaan uitsprak over den vlootaalmoezenier (een officier) die bij on der de schepelingen verspreid geschrift de mannen tot kalmte maande, hen wilde af houden van onwettige daden en onvoorzich tigheden, in hun eigen belang en dat van vrouw en kinderen. De vertegenwoordigers van het Cambo zijn. ontvangen door den secretaris-generaal, die de drie heeren, voor hij verder wenschte te gaan de vraag stelde of zij onvoorwaardelijk het gebeurde te Soerabaya afkeurden of niet. De drie vertegenwoordigers hebben daarop, één aarzelend, bevestigend geantwoord. Hier interrumpeerde de heer Kupers: „Ze hadden 't mij eens moeten doen!" De drie heeren beloofden hun afkeuring ook in hun orgaan te zullen publiceeren vervolgde Dr. Deckers. En lieten zich daarop inschrijven' voor de eerstvolgende audiëntie bij den minister. Dr. Deckers betoogde voorts, dat hij niet mag goedvinden dat de bladen van de Ar beiderspers op de militaire terreinen worden gelezen: de bladen van die pers uitten zich. o.a. over de muiterij op de Zeven Provinciën zóó, dat zij strijdig zijn met elk begrip van krijgstucht. Dan kwam de bewindsman op de vragen van de salariskortingen. Hierbij zette hij op den voorgrond, dat de financieele positie van Indië in het laatste jaar heel wat slechter geworden is. Hoe de heer Drop kon betoogen, dat in Januari '32 het personeel had moeten worden voorbereid op de verdere korting van nu begreep de mi nister niet. Zelfs in Mei was nog niets be kend van de mogelijkheid van eenigerlei ver dere korting. De verdere financieele inzin king van Indië kende de regeering immers toen nog niet. De minister zette dan uiteen, dat het hem volkomen onbegrijpelijk was. hoe men uit de mededeelingen der regeering ook maar eenigszins heeft kunnen opmaken, dat het bij. de korting van 10 pet. zou blijven. Het tele gram van den minister van Koloniën aan de Indische regeering sprak van de noodzake lijkheid van nog eenig overleg en dat daar om „de bestaande korting nog korten tijd zou worden gehandhaafd." Hoe kan men daaruit nu toch lezen vroeg Dr. Deckers dat er geen sprake van verder gaande kor ting zou zijn? Men heeft in de huidige om- standighedeen toch niet aan een verhooging gedacht? Daarna heeft de vlootvoogd in Indië ge telegrafeerd naar den commandant te Soe rabaya wat de heer Drop reeds citeerde, n.l.: „als gevolg van tusschen Indische re geering en opperbestuur gehouden overleg blijft, in afwachting van nadere regeling, de bestaande korting op het tractement van 10 percent voor de militairen der zeemacht ge handhaafd". Dg minister begreep niet hoe dit is opge vat kunnen worden als een niet-verder gaan der korting. Het „in afwachting-'' spreekt toch duidelijke taal. De minister wees er op, dat dit telegram alleen een verkeerden indruk heeft gemaakt zonder eenige reden overi gens omdat het Cambo uit Indië naar den minister had getelegrafeerd en dat blijkbaar in de dwaze meening heeft ver keerd, dat het telegram van den vlootvoogd daarop een antwoord was. De minister vestig de voorts de aandacht op marinebladen hier te lande en in Indië, waaruit bleek, dat door anderen van het Cambo de telegrammen- wisseling wel degelijk precies was begrepen Dr. Deckers wees er ook nog op, dat het Soerabayaasch Handelsblad de onjuiste mee ningen had rechtgezet, na den vlootvoogd om inlichtingen te hebben gevraagd. De officieren hebben zich in denzelfden geest uitgesproken. Minister Deckers illustreerde voorts zijn meening, dat de salarissen nog niet gezakt zijn tot het ondragelijke, met eenige cijfers. Vroeger verdiende een matroos tweede klas f 2.60 per dag in Indië plus huisvesting en voeding; thans zal hij verdienen f 2.50 per dag. Voor een matroos lst.e klasse zijn die cijfers f 5.65 per dag en f 5.40, voor een jong korporaal f 5.35 en f 5.10, voor een korporaal met 12 dienstjaren f 8.55 en f 8.20. voor een adj.-onderoff. f 10.10 en f 9.65. De cijfers van de mannen der landmacht zijn niet zoo gunstig als die van de zeelui. Verdient een matroos 1ste klas met 8 dienstjaren f 4.65, •een soldaat lsbe klas verdient f 1.60 enz. Ook voor de inheemsche schepelingen is de geldelijke belooning niet slecht. De minister van Defensie concludeerde, dat het beleid der regeering zelf geen aanleiding tot moeilijkheden kan geweest zijn. De oor zaken der moeilijkheden moeten gezocht wor den in de voorlichting door de organisaties zelf. Deze heeft te wenschen overgelaten. De minister zag niet de minste aanleiding, tot het inbreuk maken op de krijgstucht en zou het Kon. besluit van 21 Januari zeker niet intrekken. Tot zoover de minister. De laatste vragen van den interpellant. betrekking hebbende op de Zeven Provinciën, zal de ministe rmorgen beantwoorden, wan neer hij ook de andere sprekers over de mui terij te woord zal staan. De eerste dier woordvoerders was de heer Knottenbelt, die verklaarde diep getroffen te zijn door het gebeurde en bevredigd door de verklaringen van den minister. Het overheids Wat U bijna volbracht, wat U bijna gelukte, dat is waardeloos. Urn Uw werk steeds geheel te vol tooien, om Uw energie zoo voor- deelig mogelijk te kunnen be nutten, moet U altijd .fit" zijn. U bereikt dit door het geregeld gebruik van King-pepermunt. gezag moet worden behouden al was alleen maar om indrukken in het buitenland; die kwaad kunnen, weg te nemen. De heer Knottenbelt (lib.) vroeg den mi nister of er geen communistische invloeden werkten en gaf uiting aan zijn afkeer van uitlatingen van de heeren Cramer en Molt- maker, die op een congres in Den Haag heb ben gezegd, dat het gebeurde in Indië hen uit het hart gegrepen was. De heer Tilanus (c.-h.) was heel kort: hij moest tot zijn leedwezen constateeren. dat de heer Drop geen enkel woord van afkeu ring heeft geuit over het gebeurde met de Zeven Provinciën, over de ernstige indisci- plinaire handelingen. Hij wilde voorts thans volledig achter de regeering gaan staan en zich van elke critiek onthouden. Tenslotte de heer de Visser (comm.) die stil en openlijk aanspoorde tot verzet tegen de regeering onder de marineschepelingen, wat overigens telkens weer door den presi dent met onoverschreeuwbaar hamergeklop werd bedwongen. Morgen wordt de discussie voortgezet. Vermelden we nog, dat de heer Drop (s.-d.) den minister voorhield, dat de publicatie in het Soerabajaasch Handelsblad plaats vond nadat de vloot was uitgevaren. Hij diende een motie in, welke van de Kamer de uit spraak vroeg, dat de verklaring van de regee ring niet bevredigend geweest was. Deze motie wordt natuurlijk verworpen. EERSTE KAMER. In de Eerste Kamer heeft de heer De Savornin Lohman er over geklaagd, dat de regeering niet ook in den Senaat een verklaring af legde, gelijk in de Tweede Kamer. De 'mi nister van Defensie, die van Koloniën en de premier kunnen echter niet overal tegelijk wezen. Toen heeft de president den wensch geuit, dat de muiterij op de vloot spoedi; worde onderdrukt. Voorts heeft de Kamer met 3110 stemmen de wijziging van de Tarwewet aanvaard. Al leen de s.-d. fractie was tegen. Deze wijzigin: verlengt de wet tot 1937 en verhoogt het men; percentage tot 40. Mi-. Slingenberg (v.-d.) en de heeren de Ruiter (r.-k.), Diepenhorst (a.-r.) en Gelder man (lib.) verdedigden het ontwerp. Mr. Slingenberg achtte een verlengings periode van drie jaren voor den landbouw noodzakelijk. Wat het mengpercentage be treft: eenige broodprijsverhooging achtte hij beter dan ondergang van den landbouw. Minister Verschuur had het gemakkelijk. INTIMUS. TOONEEL EN CRISIS- BESTRIJDING. Een en ander gecombineerd „GROOT, LIBERAAL BLOK VAN BERNARD CANTER. De tooneelschrijver Bernard Canter heeft een beroep rondgezonden tot medewerking aan de vorming van een „groot-liberaal blok", waarvan hij leider, en mevrouw P Canter- Van der Laan secretaresse-penningmeeste- resse zal zijn. Hij verklaart, dat het doel van deze vorming zal zijn, eerst nationaal, daar na internationaal, de crisis te bezweren. Ter inleiding zal hij a.s. Zaterdagavond in een bijeenkomst in Den Haag zijn treurspel in verzen Willem de Zwijger voorlezen, na af loop waarvan hij een bondige uiteenzetting van het program van het groot-liberaal blok zal geven. Op Dinsdag 14 Februari zal hij dit program nader behandelen, waarna de bat zal zijn toegestaan. De punten van het program zijn: „Algemeen rijkspensioen voor iedereen op grond van betaalde directe belastingen. Het belastingbiljet worde mede polis van levens verzekering. Stichting van een neutrale unieschool voor lager onderwijs voor geheel Nederland. Alleen deze school worde gesubsidieerd. Afschaffing van het faillissement voor be dragen beneden 50.000. Centralisatie van alle Nederlandsche rijks- en gemeentelijke musea, leiding van die mu sea in één hand, waardoor het mogelijk wordt, door geheel Nederland kunstschatten voor ieder toegankelijk te maken". GRIEP ONDER MIJNWERKERS. Op de mijn Maurits waren Maandag 600 mijnwerkers ziek. Op de mijn Wilhelmina is 28 pCt. van dc mijnwerkers door griep aan getast. en op de mijn Willem Sofie ongeveer 25 pCt., lezen wij in de N.R.C. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. Binnen een kwartier kunt Ge die vergeten zijn en U als herboren /"TN voeten door één of twee van die - Volgens rtcepl »on Apotheker Dumonl "AKKERTJES" DE VERDUISTERING BIJ HET ISR. WEESHUIS TE LEIDEN. DRIE JAAR GEëlSCHT TEGEN PENNINGMEESTER. Het OM. bij de Haagsche rechtbank eischte tegen den accountant, directeur van net Apollo-theater te 's-Gravenhage een gevan genisstraf van drie jaar wegens verduiste ring van meer dan f 100.000 ten nadcele van het Isr. Wees- en Doorgangshuis te Leiden. Uitspraak over veertien dagen. Van de strafzaak tegen den Haagschen accountant, directeur van een bioscoop theater tn ex-penningmeester van het Cen traal Israëlitische Wees- en Doorgangshuis te Leiden valt nog te melden, dat verdachte meedeelde, dat het theater sinds de invoering van de geluidsfilm vooral slecht- ging. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat hij op geen andere wijze aan geld kon komen dan door de verduisteringen. De officier van justitie zei, dat de regenten zullen moeten erkennen, dat de controle niet voldoende geweest is. Een ernstige fout maakte de accountant van het Weeshuis, door niet na te zien of het opgegeven effec tenbezit aanwezig was. Verdachte heeft- ern stig misbruik gemaakt van het in hem ge stelde vertrouwen. Reeds jaren ging het theater slecht, zoodat het berustte oo on deugdelijke basis. De verdediger van verdachte heeft eenige verzachtende omstandigheden aangevoerd. PER SMOKKELAUTO DE GRENS OVER. Gewonde langs den weg gevonden SMOKKELHANDEL NEEMT TOE. Maandagnacht omstreeks 3 uur heeft zich te Schijf, onder de gemeente Rucphen (N. Brabant) een smokkeldrama afgespeeld. De rijkspolitie en kommiezen hielden dezen nacht weer controle en wel op drie posten. Opeens naderde uit de richting van de Bel gische grens een vrachtauto met- snelle vaart. Bij het zien van een stopsignaal werd de vaart tot de grootst mogelijke snelheid op gevoerd, zoodat de tweede post, die ongeveer 500 meter verder stond, gewaarschuwd werd. Ook nu werd een stopsignaal gegeven, doch met dezelfde snelheid werd doorgereden. De derde post is toen tot vuren overgegaan, waar bij wederom niet gestopt werd. Tegen het aanbreken van den ochtend hebben eenige bewoners langs den kant van den weg gevonden den 23-jarigen J. Valen- tijn. Onmiddellijk is hij naar de woning van zijn broer overgebracht, waar hij kort na aankomst is overleden. Vermoed wordt, dat de smokkelaars hebben gestopt om den ge wonde aan den kant van den weg te leggen. Het slachtoffer was gehuwd en vader van een kind. Van de auto was geen spoor meer te vin den. Deze was vermoedelijk geladen met sui ker. daar er op den weg enkele zakken met suiker zijn gevonden. De smokkelhandel in de Nederlandsch Belgische grensstreek neemt met den dag toe. meldt de N.R.C. De smokkelaars zijn buiten gewoon stoutmoedig en aarzelen niet. in vele gevallen een vuurgevecht met de douane ambtenaren en zelfs met de gendarmen aan te gaan. Te Pui veldek Waas, te Stekene, te Westkapellc en elders nog zijn talrijke stuks vee, die uit Nederland waren binnengesmok keld, in beslag genoinen. Verscheidene sluik handelaars zijn gearresteerd. In de provincie Luik te Battice. heeft de gendarmerie, een smokkelauto met 14 varkens, na eenige ge weerschoten, tot staan gebracht. De auto bestuurder. een Duitscher, en een jonge Nederlander, die hem vergezelde, konden worden gepakt en zijn naar de gevangenis overgebracht. Aan al de douaneposten is thans bevel ge geven. de wegen, nabij de Nederlandsche en Duitsche grens zoo goed mogelijk te ver sperren. De meeste posten zijn nu ook met gendarmen versterkt. DOOR MISDRIJF GESTORVEN? Maandagmiddag om 1 uur zou de teraard- bestelling geschieden van het stoffelijk over schot van een bewoner van de Geleenstraat te 's-Gravenhagc. Op grond echter van 't dubieuse verklaring van den huisarts, volgens welke verklaring misdrijf niet uitgesloten zou zijn te achten, heeft de oolitie deze teraardebestelling belet en het lijk in beslag genomen. Hoewel de politic "t vermoeden heelt dat er geen sprake is van eenig misdrijf, zou sectie op het lijk worden verricht. SLIMMERD. Toen een petroleumventer te Marum aan ccn zijner klanten wilde toonen dat zich in zijn petroleum geen benzine bevond, deed hij een prop van het vaatje cn hield er een lucifer bij,lezen wij in de Msb. 't Gevolg was dat een hooge vlam opsloeg en zoowel de petro leumventer als de koopster vrij ernstige brandwonden kregen, zoodat beide zich onder geneeskundige behandeling moesten stellen. Het vaatje sprong uiteen. PROF. J. VAN BAREN. Prof. J. van Baren, die te Wageningen over leden is. was, naar wij in het Handelsblad lezen. Nederland s grootste- agro-geoloog. Te Wageningen doceerde hij niet alleen, maar schiep hij ook alle hulpmiddelen, het labora torium met de instrumenten. Geen plaats van ons land heeft hij onbezocht gelaten, talloos zijn de binnen- cn buitenlandsche ex cursies met de studenten ondernomen. Aller lei wetenschappelijke vereenigingen en fond sen heeft hij ongericht, o.a. de afdeeling Wa geningen der Nederlandsche Natuurhistorie- sche verceniging. Sinds tal van jaren was hij bestuurslid van het Kon. Ned. Aardrijkskun dig Genootschap. Hij maakte verscheidene studiereizen, o.a. naar Indië fri opdracht van de Nederlandsche regeering en aLs weten schappelijk leider voor de Ned. Reisverecni- ging. Ook voor Wageningen heeft hij zich in menig opzicht verdienstelijk gemaakt. Een groot aantal werken op geologisch gebied is van zijn hand verschenen. Onze streek was o.a. in zijn onderzoekingen betrokken door zijn geschrift „Diine und Moor bei Vogelen zang'. Hij was een figuur in de agrogeologie. de ak. die zich bezig houdt met de bebouwbare aarde en die daardoor een grondpijler is van de landbouwwetenschap, aan wien Nederland1 veel dank verschuldigd is. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. VERSCHE KADETJE MAG GELEVERD WORDEN. IN HOTELS. AMSTERDAM. 7 Febr. Vandaag deed het Hof uitspraak over het afleveren van ver schc kadetjes in hotels en ontsloeg den direc teur van hotel Suisse, den heer J. F. Staal van alle rechtsvervolging, overwegende dat het ten laste gelegde feit strafbaar is volgens art. 35 lid 6 van de Arbeidswet, doch dat geen veroordeeiing kon volgen, daar het brood niet in een bakkerij was gebakken, noch vandaar uit- werd geleverd, doch in de hotel- keuken werd bereid. DOLLE KOE IN AMSTERDAM. AGENT DRIEMAAL OP DE HORENS GENOMEN. De omgeving van de Veemarkt te Amster dam is Dinsdagmiddag in rep en roer ge bracht door een koe. die naar de slachtplaats gebracht moest worden en. plotseling dol ge worden. op hol is geslagen. Dit geschiedde nadat het beest, waarmede de drijver reeds voortdurend moeite had, op de Veemarkt een loodje aan den staart had gekregen. Na den drijver een duw te hebben gegeven, ging de koe er met groote vaart van door en rende, zeer tot ontsteltenis van het publiek, dat naar alle kanten uiteen stoof, den Cruquiusweg op en vervolgens naar de Borneokade, Daar trachtte een agent van politie het dolle beest tot staan te brengen, met het ge volg. dat hij tot drie keer toe op de horens genomen en tegen de straat gesmakt werd. Ofschoon zeer ernstig bezeerd, riep de agent een in de nabijheid zijnde taxi aan, waarin ook een collega plaats nam. De auto ging daarop achter het beest aan. dat tus schen dc sporen van de Borneokade bekneld raakte, zoodat de agenten gelegenheid had den de koe neer te schieten. De gewonde agent heeft zich naar huis moeten begeven. FAILLISSEMENTEN. Door de Arrondissements-Rechtb.ank Haarlem zijn de volgende faillissementen uit gesproken op Dinsdag 7 Februari 1933. 1 J. Verbeek, kapper, wonende te Haarlem, Nassaustraat 46. Curator Mr. B .W. Stomps te Heemstede. 2. N.V. Mijnders cn Co. N.V. bloembollen- handel. gevestigd te Hillegom. Curator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. 3. F. J. Koelman, winkelier in kantoor en schrijfbehoeften wonende te Zandvoort, Groo te Krocht 34. Curator Mr. B. W. Stomps te Heemstede. Rechter-Commissaris in deze faillissemen ten Mr. A. W. J. van Vrijberghe de Coningh. Opgeheven werd het faillissement wegens gebrek aan actief van: 1. N. Duivenvoorden wonende te Abbenes, Haarlemmermeer. Curator Mr. F. J. Gerritsen alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der eenige uitdeelingslljst van: 1. De nalatenschap van wijlen J. H. van Straten laatst wonende te Edam. Curator Notaris P. de Grient Drcux te Edam. 2. P. van der Ree, wonende te Haarlem. Curator Mr. J. H. van Gelderen alhier. 3. B. Obbink, wonndc te Zandvoort. Curator Mr. Silvain Groen alhier. 4. C. Luttik wonende tc Zandvoort. Curator Jhr. Mr. L. U. Rengers Hora Sic- cama alhier. 5. Chr. Dimmers wonende te Zaandam. Curator: Mr. H. C. M. Dckhuyzen te Zaan dam. MARKTNIEUWS BEVERWIJK. MARKTBERICHT van 6 Febr. 1933. Andijvie per kist f 0.60 -1.3C. Koolrapen per zak f 0.95. Wortelen per K.G. f 0.03. Bieten per K.G. f 0.03. Aardappelen, klei per K.G. f 0.010.05. Spruitjes per K.G. f 0.16—0.28. Boerenkool per bak f 0.300.60. Roode kool per 100 f 1—8. Savoye kool per 100 f 2—6. Bloemkool per krot f 3,25. Uien per K. G. f 0.03—0.05. Prei per bos f 0.07—0.12. Rabarber per 100 bos f 19. Selderie per bos f 0.05. Appelen per K.G. f 0.22. Peren per K.G. f 0.18. Witlof per K.G. f 0.22. PURMEREND. 7 Februari. Kaasaanvoer 16 stapels kleine f 22 a f 26.50 per 50 K.G. Botcraanvoer 402 K.G., prijs f 1.65 a f 1.85 per K.G. Vee 485 runderen, waaronder zijn 325 vette en 26 stieren. 30 paarden f 60 a f 130 per stuk. 62 vette kalveren f 0.60 a f 0.80 per K.G. 475 nuchtere dito. f 7 a f 18 por stuk. 307 vette varkens f 0.27 a f 0.30 per K.G. 58 magere dito f 5 a f 17 per stuk. 242 biggen f 6 a f 10 per stuk. 831 schapen f 6 a f 18 per stuk. Kuikens f 0.70 a f 2 per stuk. Eieren kip-, per 100 stuks f 3.25 a f 4.25. Vette koeien, prijshoudend f 0.56 a f 0.62 per Kilogram. Gelden koeien, prijshoudend f 30 a f 140 per stuk. Melkkoeien, prijshoudend f 110 a f 220 per stuk.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7