Uit Haarlem's Gemeenteraad. Rubriek voor Vragen. HAARLEM'S DAGBLAD (Vergadering van Extra hulp voor werkloozen. De heer Peper (communist) bleef protes teeren tegen den maatregel om hem slechts 5 minuten te geven om te spreken over den nood der werkloozen. Het is dezelfde houding als men nu in Dultschland tegen de commu nisten aanneemt. Dezelfde geest bezielt thans de Nederlandsche regeering, die de muiters van de Zeven Provinciën eenvoudig wil tor- pedeeren. (Geroep: ook dat er bij gehaald) De raad is evenwel nog niet van ons af. Het Werkloozen Strijdcomité heeft eischen voor de werkloozen aan den Haarlemschen raad gesteld, die moeten ingewilligd worden. B. en W. verschuilen zich achter de regeering, om er op die manier af te komen iets extra voor de werkloozen te doen. Spreker stelde een motie voor om de houding van B. en W. af te keuren en den raad te laten uitspreken, dat in het vervolg meer gedaan moet worden voor de werkloozen in perioden van felle koude. De heer Oversteegen communis*) kon niet begrijpen, dat de raad den spreektijd van den heer Peper heeft bekort. De zorg voor de werkloozen is van meer belang dan al het andere wat op de agenda staat. Al is de kou de niet meer zoo groot, de ellende der werk loozen is nog even groot. De eischen van het Werkloozen Strijdcomité moeten ingewilligd worden, want het is noodig en billijk. Alle werkloozen moeten een extra uitkeering heb ben. De publieke tribune (die dicht bezet was) applaudiseerde). De tribune ontruimd. DONDERDAC 9 FEBRUARI 1933 oensdag 8 Februari). deze conferentie heeft verlaten in de overtui ging, dat hierop de instemming der gemeen te was verkregen, Zij, die van de zijde der gemeente de conferentie hebben bijgewoond, hebben haar verlaten onder den indruk, dat slechts een voorloopige mededeeling was ge daan. Daar beide partijen te goeder trouw waren, is hier dus van een misverstand spra ke en mag in dit geval de N.Z.H.T.M. geen verwijt worden gemaakt, ook niet dat van een „slimmigheidje" te hebben willen uithalen". Ingekomen stukken. Ingekomen waren o.a. de volgende stuk ken: Ben brief van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, houdende mededeeling, dat bij Koninklijk besluit van 16 December 1932 No. 24 goedkeuring is verleend aan hun be sluit van 27 Augustus 1930 No. 160, waarbij wordt bepaald, dat door de gemeente Bloe- mendaal een saldovcrlies, als bedoeld in het eerste lid van artikel 22 der Wet van 21 April 1927 Stbl. No. 86, niet is geleden en dat mits dien geen schadeloosstelling volgens ge noemd wetsartikel door de gemeente Haar lem aan de gemeente Bloemendaal is uit te keeren. Gesteld werd in handen van B. en W. ter afdoening: een verzoekschrift van W. Th. Maas om in huur te ontvangen een strook grond aan de Oranjekade voor het organi- sceren van een automobielmarkt. Revue van hamerstukken. Zonder belangrijke discussie werden eenige voorstellen van B. en W. aangenomen. O.a.: De Voorzitter gelastte de tribune te ontruimen. Een der mannen die op de tribune zat riep: „ploerten!" Eenige mannen voldeden slechts aarzelend aan het verzoek der rechercheurs om zich uit de raadszaal te verwijderen. Alles verliep evenwel zonder incidenten. Een deel van de tribunebezoekers bleven op de Groote Markt samengegroept staan om het gebeurde te bespreken. Na de ontruiming drong de heer Over steegen er op aan om de werkloozen die bij het Maatschappelijk Hulpbetoon stem pelen, voortaan slechts één keer per dag te laten stempelen. De heer Reinalda (S.D.A.P.) wees er op, dat gemeenten wat de werkloozenzorg be treft heel weinig zeggenschap meer hebben. Werkloozenzorg is voor een zeer belangrijk deel rijkszorg geworden. Het is dus verkeerd om te wijzen op tekortkomingen van ge meentebesturen als men weet, dat de be doelde aangelegenheid zuiver rijkszaak is. Het standpunt van den minister, dat geen extra brandstoffentoeslag tijdens de felle koude gegeven mocht worden, is verkeerd en sterk af te keuren. B. en W. hadden zich niet zonder meer moeten neerleggen bij de weige ring van den minister. Het gemeentebestuur moet, als er weer een periode van koiide komt, geen middel onbeproefd laten om als nog toestemming te krijgen van Den Haag om den extra toeslag te geven. Ook moet een einde komen aan het twee maal stempelen per dag. omdat er nu toch geen gelegenheid is om te gaan werken. Al leen kan er wat gehandeld worden, maar dat handelen kan men toch niet tegengaan door tweemaal stempelen. De nood der werkloozen wordt zeer hoog. Helaas moet aangenomen worden, dat het nu wel zeker is, dat er niet aan gedacht kan worden, dat alle werkloozen weer aan het werk zullen komen. De heer Visser (C.-H.) drong "er op aan om voortaan elke 14 dagen te vergaderen. Anders krijgt men uitbarstingen zooals nu.... De V o o r z i 11 c r: noemt u dat al een uit barsting? De heer B ij v o e t (R.-K.) een vooropgezet relletje. Als wij elke 2 weken vergaderen, dan hebben wij twee maal in de maand zoo'n voorval. De heer Visser (C.-H.) het is te weinig in ernstige tijden één keer in de maand te vergaderen. De heer Castricum (R.-K.) vond dat gedaan is wat kon, om den minister te be wegen den extra brandstoffentoeslag te ge ven. Als de koude aangehouden zou hebben, zou de minister vermoedelijk wel toegegeven hebben. De heer Van L i e m t (r.-k.V, wethouder, zei, dat B. on W. een spoedvergadering ge houden hadden over den extra brandstoffen toeslag aan te vragen. B. en W. hebben zich bij de weigering neergelegd, omdat men over tuigd was, dat de gemeente in Den Haag nul op het request zou krijgen. Waar kleeding en schoeisel beide noodig is, wordt door Maatschappelijk Hulpbetoon ge holpen. Helaas wordt er door enkelen mee geknoeid. De heer Peper (communist) geloofde dat de minister zich neergelegd zou hebben bij een besluit van den Haarlemschen raad om den extra brandstoffentoeslag voor gemeen terekening te nemen. De motie van den heer Peper werd niet voldoende gesteund om in stemming te ko men. B. en W. stelden voor een geldleening van f 1.000.000 aan te gaan met de Rijkspost spaarbank. De rente bedraagt 4 pet. Voorstel van B. en W. tot wijziging der ver ordening op de heffing van schoolgeld voor het Middelbaar en Voorbereidend Hooger Onderwijs. B. en W. boden den raad ter vaststelling aan de definitieve overeenkomst met het Sportfondsenbad. Voorstel van B. en W. tot het aanvaarden onder dankbetuiging van eenige geschenken voor het Frans Halsmuseum, Voorstel van B. en W. tot aanschaffing van leermiddelen voor de school voor gewoon l.o. met Montessori-leermethode Voorstel van B. en W. om met de Huishoud en Industrieschool grond te ruilen aan de Kamper- en Voorhelmstraat. Voorstel van B. en W. tot het geven van grond ten Z. van de Zomervaart in erfpacht aan de woningbouwvereniging „Eigen wo ning". Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond. a. Van Dortstraat en Corn. Duykstraat (aan N.V. Hoogerveka). b. Zijlweg (aan G. Hellenberg Jr.) c'. Delftlaan (N. Vlietzorg). Voorstel van B. en W. tot aankoop van een perceel aan de Raaks voor f 12.000. Voorstel van B. en W. om af te wijzen het verzoek van de Haarl. Velling N.V. tot verla ging van den huurprijs van den grond aan het Donkere Spaarne, waarop het veilingge bouw staar. Voorstel van B. en W. om nu de Lange Brug verbreed zal worden, ook de Eendjespoortbrug te verbreeden. Het uurwerk van den St. Bavo-toren. In verband met het voorstel van B. en W. om gelden beschikbaar te stellen voor een nieuw uurwerk in den St. Bavotoren was voor den heer Joost en (s.d.a.p.) aan leiding om opnieuw aan B. en W. te vragen de verlichting van den toren weer ongedaan te maken, of althans dc verlichting der wij zerplaten uit te stellen tot 2 uur na zons ondergang. Vooral bij het invallen van de duisternis is de verlichting het meest hin derlijk. De heer Visser (C.H.) was een voorstan der van de verlichting der wijzerplaten, maar voelde wel iets voor het laatste denk beeld. De raad keurde het voorstel van B. en W. goed. Woningbouw. B. en W. stelden voor door de gemeente gelden onder waarborg van 2de hypotheek te geven voor den bouw van perceelen aan de Reigerstraat en omgeving. De heer Reinalda (s.d.a.p.) wilde, omdat hier 120 woningen gebouwd zullen worden, niet tegen het voorstel stemmen, maar het is op het kantje af. Het kan alleen als een noodmaatregel aanvaard worden. Bovendien moet er zekerheid* bestaan, dat de huizen die gebouwd worden behalve het geld der eerste, ook der tweede hypotheek waard zijn. Anders kan de gemeente een strop krij gen. De heer Wolzak (A.R.) vond het on juist, dat de commissies voor Openbare Wer ken en Financiën niet over dit voorstel zijn gehoord. Het zijn hier woningen die de bewoners in huurkoop zullen krijgen. De heer Klein Schiphorst (r.k.) zei, dat al 70 van die woningen klaar tzijn. Waarom moet de gemeente nu nog een tweede hypotheek geven? De gemeente krijgt geen zeggenschap, het kan best zijn, dat het een strop voor de gemeente wordt. In het algemeen is spreker voor steun van parti culieren bouw, maar niet zooals dit nu wordt voorgesteld. Mi-. G err its z (s.d.a.p.) wethouder, zei dat de le en 2e hypotheek samen niet meer dan 85 pet. mogen zijn. Er is dus een over waarde van 15 pet. Het voorstel van B. en W. werd tenslotte aangehouden voor nadere bestudeering. Extra hulp Crisis'Comité, B. en W. stelden voor een bijdrage te ver- leenen aan het Nat. Crisis-Comité voor het verstrekken van kleeding en schoeisel. De heer Peper (communist) critiseerde de handelingen van het crisis-comité. In den nood der werkloozen wordt niet vol doende voorzien. Er zal voor die extra hulp thans evenveel beschikbaar worden gesteld als verleden jaar, terwijl het aantal werk loozen veel grooter is. De heer Reinalda (s.d.a.p.) vond het ook verkeerd, dat er minder geld per werk- looze beschikbaar is dan verleden jaar. Het geld dat nu beschikbaar komt is absoluut onvoldoende. Het is evenwel onmogelijk de gemeentelijke bijdrage te verhoogen. Wel moeben B. cn W. in overleg treden met het crisis-comité en de regeering verzoeken om meer geld beschikbaar te stellen voor hulp voor kleeding en schoeisel. De heer Van Liemt (rik.) wethouder, zei, dat B. en W. ook betreuren, dat bet be drag te laag is. Gaarne zullen B. en W. trachten het bedrag verhoogd te krijgen. Daartoe is evenwel de steun der regeering noodig. Zoo noodig zullen B. en W. aan de regcering vragen om de aanvullende extra hulp geheel voor rekening der gemeente te mogen nemen. Het voorstel van B. en W. werd aange nomen. Benoemingen. Benoemd werden: Tot lid der Commissie van Toezicht op het Frans Halsmus-\im G. H. Weustink. Tot leden der Commissie van Toezicht voor de Stads-Bibliotheek en Leeszaal, mevr. Mr. E. A. J. ScheltemaConradi en Dr. J. S. Bartstra. Tot leden der Commissie van plaatselijk toezicht op het lager onderwijs Groep A, mevr. C. E. RasSöhnlein, Dr. J. R. H. de Smidt, Dr. F. P. van Voorde. Broep B: Dr. C. L. W. Ruijs. Groep C: L. Broekhuizen en H. van Leeuwen. Groep D: C. Overbeek en mej. D. Ickels- heimer. Groep E: E. J. Jonckbloedt. Twee maal stempelen. De heer Peper (communist) vroeg om ook voor de door den dienst van Maatschap pelijk Hulpbetoon gesteunde werkloozen de tweede stempeling per dag te laten verval len. De Voorzitter: B. en W. nemen dit voorstel voor praeadvies. De heer Peper: als dit praeadvies dan maar gauw komt. De heer Van Liemt (R.K.)Enkele reglementen zullen met toestemming van den minister gewijzigd moeten worden. Er wordt evenwel nog steeds geknoeid met stempelen. Pas is uitgekomen, dat iemand 5 weken gestempeld heeft, terwijl hij werk had. Eiken dag wordt nog fraude gepleegd. De goeden hebben daardoor helaas te lijden. U niformkleeding der politie. De heer Groenendaal {S.D.A.P.) vroeg: Heeft het toegezegde overleg met de or ganisaties in het Kleedingbedrijf, over de vaststelling van het „Urenraam" voor de ver vaardiging van de Uniformkleeding reeds plaats gehad? Zoo ja, willen Burgemeester en Wethou ders dan het resultaat daarvan mededee- len? De Voorzitter deelde, mede, dat als het urenraam dat de organisaties ingediend hadden, werd ingevoerd, de leverantie f 1500 hooger gekozen was. Dat konden B. en W. niet verantwoor den. Wel kan gezegd worden, dat de loonen van het collectief arbeidscontract betaald worden. De heer Groenendaal (S. D. A. P. meende, dat geen overleg heeft plaats gehad Er zijn alleen eenige briefjes gewisseld. Daar om stelde 'spreker voor het volgend jaar in derdaad overleg te plegen. B. en W. zullen over dit voorstel praeadvies uitbrengen. Geweigerde demonstraties. De heer O versteeg en (communist) had schriftelijk gevraagd, of de burgemees ter als hoofd der politie bereid is den raad mede te deelen, waarom hij bij herhaling aan het Werkloozen Strijdcomité vergunning heeft geweigerd tot het houden van een de monstratie. De Voorzitter: Ik verzoek den raad den heer Oversteegen geen toestemming te geven de vraag te stellen want ik zal er niet op antwoorden. De heer Peper (communist) dat !s een uitzonderingsmaatregel. De Voorzitter: Dat is het juist,, als de raad besluit de toestemming te geven, dan zal ik aan de regeering adviseeren het be sluit te vernietigen als in strijd met de wet want de burgemeester is den raad geen ver antwoording schuldig. De heer Bijvoet (R.K.) meende, dat elk raadslid de vrijheid moet hebben vragen in den raad te stellen. Toestemming daarvoor moet de raad niet vragen, anders spreekt de raad zich feitelijk uit over de aanhangige quaestie. De burgemeester kan als hij niet antwoorden wil, die beslissing voor zichzelf nemen. Mr. SI In gen berg (V.D.), wethouder, was het daarmede niet eens. In de Kamer wordt ook steeds gevraagd of een interpella tie al of niet wordt toegestaan. De voorzitter kan dus ook in den raad vragen of een lid wordt toegestaan een interpellatie te houden. In den regel zal het slechts een vorm zijn. In dubieuse gevallen kan een voorzitter een uitspraak aan den raad vragen. De heer Visser (CJH.) was het met den heer Slingenberg in deze eens. Dc heer Peper (communist) zei, dat het in de Tweede Kamer iets anders is. Daar heeft men vragen stellen en interpellaties. De raad kent alleen het recht van vragen stellen. Dit recht mag een raadslid niet ont nomen worden. De communisten zouden zich daarbij niet kunnen neerleggen. Mr. Van Dam (V.D.) zei. dat de raad een burgemeester niet kan dwingen, maai bij zou het jammer vinden als de burge meester in het vervolg een antwoord op vra gen. de politie betreffende, zou weigeren. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.). wethouder, was het eens met Mr. Slingenberg. Als de raad toestaat een vraag te stellen, dan spreekt hij uit. dat het in het belang dei- gemeente is. dat de bedoelde vraag wordt gesteld. De burgemeester kan voor zich zelf uitmaken of hij op eventueele vragen over de politie wil antwoorden. De heer Bijvoet (RH.: het vragenrecht is in onzen raad practisch zóó gegroeid, dat automatisch toestemming wordt gegeven om een vraag te stellen. De burgemeester had zonder meer antwoord aan den heer O v e r- s t c e g e n moeten weigeren en niet de ver antwoordelijkheid op den raad schuiven. j Mr. d c R ij k e (C.H.)Er is alleen de vraag aan dc orde of dc burgemeester ge ïnterpelleerd mag worden over 'de politie. Er is een koninklijk besluit van 1932 dat dit in strijd is met de Gemeentewet. De heer Oversteegen (communist) meende dat hij spreken kan ook al wil de burgemeester niet antwoorden. Het voorstel om den heer Oversteegen het recht te geven de vraag te stellen werd ver worpen met 20 tegen 14 stemmen. Hierna werd de vergadering gesloten. GOUDEN ECHTPAAR. Het echtpaar R. B. A. TheelArends, wo nende Slachthuisstraat 87, hoopt binnenkort zijn vijftigjarige echtvereeniging te vieren. Den 14den Februari gaan de bruidsdagen in. AANBESTEDING. Woensdagmiddag is in Hotel Royal door J. P. Vos, architect BH.A. aanbesteed het bouwen van een dubbele villa aan de Dreef te Heemstede. Ingekomen waren 18 biljetten. Laagste inschrijfster was de firma Jansen en Moens voor 17200. FINANCIEELE BERICHTEN MEELFABRIEKEN DER NED. BAKKERIJ. De N.V. Meelfabrieken der Ned. Bakkerij keert een dividend van 5% uit (v. j. 7%). Het winstsaldo is 451.458 (v. j. 452.516). A. HILLEN'S SIGARENFABRIEKEN. Als gevolg van de verminderde koopkracht van het publiek en de tabaksbelastingwet geving sluit het jaar 1931/'32 voor de N.V. A. Hillen's Tabak- en Sigarenfabrieken te Delft af met een verlies van 44,775. na af trek van winst op ingekochte obligaties en vaste goederen ad 36.996, meldt het Han delsblad. ASS. CASSA EN RENTE CASSA. De Associatie Cassa en N.V. De Rente Cassa te Amsterdam, keeren over 1932 een onveranderd dividend van 15 pet. uit, aldus het Handelsblad. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopij den inzender niet teruggegeven. HET VERKEER OP HET PLEIN. Geachte Redactie, Het ongeluk op het Houtplein behoeft geen verwondering te verwekken. Ik heb mij dik wijls afgevraagd, hoe het mogelijk is dat niet veel meer ongelukken daar gebeuren. De draaimolen die daar is aangelegd moet verwarring geven. Als men bijv. uit de Lo- rentzstraat komt, komen auto's en fietsers van links den Wagenweg oprijden, maar ze kunnen ook de Dreef nemen, zoodat men op een gegeven oogenblik komende uit genoem de straat en rijdende naar de Baan, plotse ling een auto voor zich ziet of achter zich aan hoort komen, die den rijweg van, de van den Wagenweg komende auto's enz. snijdt en de Dreef opschiet. Tweemaal is het mij overkomen dat ik daar in de knel zat. Dan de andere zijde, waar de E.S.M. naar Amsterdam passeert en het middenvlak door sneden woa-dt door de stadstram of die van Leiden. En hoe is de toestand op de Baan? Men mag deze niet oprijden komende van het Houtplein, maar is dan genoodzaakt, langs het voormalig Brongebouw te rijden en daar is absoluut geen rijweg. Laat men de „verkeersverslechteringen" met de hoeveelheid borden op het Houtplein opruimen, de wegen gewoon laten kruisen en een verkeersagent plaatsen! Het algemeen belang zou er zeker mede gediend zijn. Hoogachtend, J. POORT Jzn. SPEELTUINVEREENIGING „HET OOSTERKWARTIER". De commissie voor fondsvox-men in boven genoemde vereeniging deelt mede, dat zij er niet ten volle in geslaagd is de 5000 loten van de door haar georganiseerde loterij te ver- koopexx. In verband daarmede wil zij nogmaals de aandacht vestigen op het doel dezer mooie vereeniging. De slechte tijdsomstandigheden brengen ook voor haar buitengewone zorgen. Deze tracht zij te overwinnen en zeer zeker draagt het welslagen dezer loterij een deel daartoe bij. Wanneer één lot a 10 cent per stuk den belangstellende zou kunnen bereiken is het welslagen reeds verzekerd. Door aangevraagd uitstel is dc trekkings- dag (aanvankelijk bepaald op 11 Februari) op 11 Mei gesteld. Daardoor wordt de mogelijk heid geboden aan hen, die op heden nog niet in 't bezit zijn van één of meer loten, dit als nog te doen. Namens het bestuur: OPHUYSEN. DE STADSSCHOUWBURG EN ZIJN KOFFIEKAMERS. Zaterdagavond woonde ik in den Jans schouwburg met veel genoegen de voorstcl- ling bij van „De Comedie van het Geluk". Wel was de zitplaats niet al te gemakkelijk cn werden de onderdanen wat stijf vanwege de weinige plaatsruimte, maar men kan ook niet van een ampliitheaterplaats dezelfde geneugten verwachten als van fauteuil de balcon. En zoo kon ik in de pauze aan mijn meer bevoorrechte vrienden dan ook naar waar heid getuigen dat het heel erg meeviel en dat hun medelijden met mij, indien al ge koesterd, misplaatst was. Neen. Mijne Heeren Bestuurderen van de Gemeente Haarlem en Leden van de Com missie van Beheer van den Stads-schouw- burg. het is geen vergissing hetgeen ik hier vermeld: in de pauze, in de koffiekamer, vond ik mijn kennissen weer die zich evenals ik hierheen hadden begeven. En het bleek dat men niets wereldschok kends vond in het feit. dat de tijdelijke be woners van twee hoog gcnoegelijk met die van één hoog cn parterre in dezelfde ruimte hun kopje koffie of andere lafenis consu me ex-den. Hier is geen afzonderlijke ingang als in den Stadsschouwburg, neen koninklijk schreden wij de hall binnen, waar diverse toegangen ons naar de bestemde rangen voerden. Hier geen x-onde cel waar de geunifornxde portier tijdelijk als buffetchcf optreedt en een angstig door middel van gesloten deuren verhinderen van contact met de andere be zoekers, neen vrij en frank zwierven we in den schouwburg rond, werden in de koffie kamer bediend door denzelfden kellner en als gelijkgerechtigden behandeld. En dat alles geschiedde, het zij nogmaals gezegd, zonder dat iemand er aanstoot aan. nam dat zoo'n gaanderijbezoeker met den mijnheer van stalles in dezelfde koffiekamer op dezelfde stoelen door denzelfden kellner zijn gelijke kopje koffie genoot. Mijne heeren, zou er misschien niet eens een proef genomen kunxxen worden ook in den Stadsschouwburg in de pauze de heusche koffiekamers voor alle bezoekei-s open te stellen? Ik begrijp natuurlijk ten volle dat zoo'n maatregel maar niet zoo zonder meer onmiddellijk kan worden doorgevoerd, ik spreek dan ook van een proef. Bijv. U zoudt eens met de volksvoorstellingen kunnen be ginnen, dan zoo geleidelijk aan de andere voorstellingen: gala-avonden zouden kunnen worden uitgesloten, die dan reeds daardoor een bijzonder cachet zouden verkrijgen. Maar in feite Mijxie Heeren, is het niet erg, dat thans nog hierop moet worden aange drongen, dat in tegenstelling met Jans schouwburg, Concertgebouw exi naar ik ver meen alle andere amusementsgelegenheden, in den Stadsschouwburg de bezoekers van gaanderij en amphitheater streng van de overigen worden afgescheiden als waren zij paria's? Of neen geen paria's die zijn immers se dert de hongerstaking van Gandhi ook aan- Is er geen Haarlemsche Ghandi die zich eens voor deze schouwburgbezoekers wil offeren? H. DUIDELIJK GESTELDE VRAGEN van alle Abonné's van Haarlem's Dagblad, worden door een specialen Redacteur en zijn talrijke medewerkers zoo mogelijk en ten spoedigste beantwoord. De vragen moeten worden geadresseerd aan de Redactie, Groote Houtstraat 93, met duidelijke vermelding van naam en woon plaats. Vragen, waaraan naam en adres ontbreken, worden terzijde gelegd. De antwoorden worden per auto GEHEEL KOSTELOOS thuis bezorgd. De namen der vragers blijven redactie- geheim RECEPTEN. VRAAG: Hoe krijgt men blauw zijden tul<J stijf? ANTWOORD: Knip wat witte gelatine in klei ne stukjes en leg die een kwartier in koud wa ter te weeken. Los het dan in kokend water op en roer het goed om. De hoeveelheid moet gij zelf bepalen; wij weten niet, hoe stijf gij de tule wilt hebben en ook niet hoeveel gij hebt. Probeer het dus eerst met een klein stukje en wordt het te stijf, roer er dan nog wat kokend water door. Haal het door de warme oplossing en hang het glad op. Als het droog is is het stijf. Niet strij ken, want dan wordt het weer slap. VRAAG: Hoe maakt men chocolade klets- kopjes (gebrande amandelen, waaromheen choco lade is uitgegoten)? ANTWOORD: Benoodigd: 125 gram amande len, 3 eiwitten, 125 gr. suiker, 50 gr. cacaopoeder^ 2 00 gram poedersuiker en wat merg van vanille stokjes. Snijd de gewasschen en ongepelde aman delen in stukjes en laat ze, met de suiker, vlug. bruin roosteren. Klop het eiwit geheel stijf; ver meng het met de poedersuiker, de cacao en het vanillemerg en roer dit ongeveer een kwartier; grondig door elkaar. Voeg er de afgekoelde, ge roosterde amandelen bij en vorm met een thee lepeltje van het deeg stukjes ter grootte van een. nooit. Leg deze op een bakblik of ouwel of be boterd papier en bak ze, ongeveer een half uur* in matig warmen oven. VRAAG: Hoe verwijdert men een levertraan- vlek uit een wollen jumper? ANTWOORD: Doop een stukje galzeep in lauw water en wrijf de vlek hiermede stevig in. Laat het dan een poosje inwerken; voor een teere kleur een kwatier en voor sterkere kleuren een. half uur. Doe dan de jumper in lauw water en. wasch de vlek goed uit. Dit moet wel een paar maal gebeuren, want levertraanvlekken zijn zeer; moeilijk te vorwijderen. PLANTEN. VRAAG: 1. Wanneer kan ik een stek van een Clivia afzonderlijk planten en in welke aarde? 2. De moederplant krijgt gele punten aan de bladeren. Ik he.b in October verdunde koemest gegeven en verder 1 a '2 maal per week een' lauw regenwaterbad. Kan ik er nog iets anders aan doen? ANTWOORD: 1. Wachten tot na den bloei tijd. Dan snijdt gij met een scherp mesje de stek in den grond af, zoo. dat er een paar worteltjes aan blijven. Deze zet gij in eon mengsel van bladaarde en scherp rivierzand. Voorloopig niet mesten, wel water geven. De hoeveelheid hangt af van dc plaats, waar de plant staat. Als do stek goed aan den groei is, kunt gij mest geven. 2. Mesten in October was niet bevorderlijk voor den groei; daarmede moet gij wachten tot April. Nu doet gij het beste den grond van bo ven wat los te maken en le zorgen dat het gaatje onder in de pot goed open blijft. Uw be handeling met een lauwwaterbad is goed, maar tot April niet meer dan eens per weck. BELASTINGZAKEN. VRAAG: Mijn zoon is voor zijn motorrijwiel in de pers. bel. aangeslagen als volgt: hoofdsom 9.33opcenten 9.33; totaal 1S.66. De aan slag loopt over 7 maanden. Is dit bedrag juist? ANTWOORD: Blijkbaar Is do aanslag opgelegd voor een motorrijwiel, ingericht voor meer dan &(:n persoon en wel voor hot dubbele bedrag, omdat verzuimd word vóór het in gebruik nemen aangifte te doen. VRAAG: 1. Mijn inkomen is 4SSS.Ik heb' 5 minderjarige kinderen, waarvan 3 lager onder wijs en 1 uitgebreid lager onderwijs geniet. Hoe veel ink.bel. moot ik betalen? 2, Hoeveel schoolgeld? ANTWOORD: l Rijks inkomstenbelasting 82.96. Gem. fondsbelasting 129.60. 2. 3 x 15 cn 22, dus samen f 67. De bere kening van het schoolgeld 1932-33 geschiedt naar het inkomen waarvoor men in 1931-32 was aange slagen. RECHTSZAKEN. VRAAG: Wie moet de onkosten betalen voor een bevroren waterleiding, de huurder of de verhuurder? ANTWOORD: De huurder. VRAAG: Voor wien zijn do kosten als eon dienstbode voor dag en nacht naar den tand arts moet om kiezen le laten trekken? ANTWOORD: Voor rekening van do werk geefster. De gemeente en de N. Z. H. T. M. Dc heer Gerritsz (S.D.A.P., wethouder, deelde het volgende mede: „In de Raadszitting van 11 Januari jl. is door mij ten aanzien van de door de N.Z, H.T.M. op de lijn Haarlem—Leiden in dienst gestelde rijtuigen een mededeeling gedaan, die mij nader gebleken is niet juist te zijn geweest. I): heb toen xncdegedceld. dat met de N.Z. H.T.M. overeenstemming was bereikt over de lengte der wagens, welke op dc lijn Haarlem- Leiden door onze stad zouden rijden, welke lengte niet meer dan 12 M. zou bedragen, terwijl de N.Z.II.T.M. thans wagens van 20 M. laat loopen. waarvan elke helft 10 M. be draagt. zoodat hiermee wèl gehandeld wordt in strijd met de overeenstemming, doch welke uitwerking van de overeenstemming zonder nader overleg r.xet Burgemeester en Wsrbou- ders had plaats gehad. Er is mij nu gebleken, dat mijn geheugen mij parten hc aft gespeeld, dat de Directie der N.Z.H.T.M. aan het einde van eene con ferentie in Juni 1931 wel het tegenwoordige .wagentype ter sprake heeft gebracht en zij

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10