1 Fa. Cebrs. Vermeulen UITBREIDING REORGANISATIE HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAC 13 FEBRUARI 1933 VIERDE BLAD. HET TOONEEL Vereeniging „Die Raeckse". SCHIMMEN. Wat zou „Schimmen", het ..grillige spel" van Jan Hel]- dat de schoolvereeniging „Die Raeckse" hier Zaterdagavond op haar feest avond in den Schouwburg aan den Janswei heeft geïntroduceerd, een goed stuk hebben kunnen worden, wanneer de schrijver het voortdurend op een zelfde hoogte had kunnen houden als in het tweede deel van het eerste bedrijf. Want dat fragment, de eerste samen komst van Shakespeare. Heine, Vondel en Dr. Faustus, die dank zij occulte krachten in levenden lijve verschijnen op de kamer van den student Frits Veringa en elkander daar bestoken met hun verzen en alexandrijnen be loofde ondanks de te lange inleiding zoo veel. Dat was een zeer amusant, soms zelfs geestig tooneel, origineel van vinding en getuigend van fantasie. Heel aardig deed tus- schen deze dichtergeesten de doogewone. min of meer ordinaire hartenvrouw, die mede was verschenen, omdat zij toevallig als bladwij zer in een drama van Shakespeare had gele gen en die eenmaal tot leven geroepen de zoo licht ontvlambare Heine onmiddellijk inspireerde en het jaloersche meisje van Frits tot wanhoop bracht. Dit werkelijk grappige en goed geschreven tooneel liet ons zien, wat dit stuk had kun nen worden, wanneer de auteur zich niet op zijpaden had laten dringen en verder een heel verkeerd spoor ware gevolgd. Want met die veel te lang uitgesponnen intrige van den valschaardigen Jan Quint, die met zijn occul tisme Frits zijn meisje trachtte te ontfut selen. bracht hij zijn schimmen als wij dat tenminste van schimmen kunnen zeggen om hals. Dat werd een wel heel langdradige geschiedenis, waarin de schrijver zich telkens herhaalde en die ook erg onbeholpen was uit gewerkt. De scchrijver had met zijn fantas tisch. tooneeltje heel andere vrij wat amu santer verwachtingen opgewekt en zijn stuk werd nu tweeslachtig. De belangstelling voor de schimmen verdween hoe langer hoe meer en het stuk werd in de volgende vrij on handig uitgewerkte bedrijven rijkelijk lang om niet te zeggen vervelend. Toch moeten wij het in den schrijver waar- deeren, dat hij getracht heeft met zijn „droom" eens iets anders tz brengen. Hij heeft naar iets beters gestreefd en al is hij in dat streven blijven steken voornamelijk door een blijkbaar te kort aan tooneelervaring zijn stuk is tenminste niet banaal geworden. Hem heeft iets aardigs voor oogen ge zweefd, maar hij heeft er niet voldoende vorm aan kunnen geven. Zijn grootste fout was. dat hij zoo langdradig is geweest- Had hij hetzelfde gegeven in één. hoogstens twee bedrijven verwerkt en dan in den toon van dat uitstekende fragment van de eerste ont moeting der dichter-geesten gehouden, er zou misschien iets zeer goeds uit gegroeid zijn. Nu, het spijt mij dit te moeten zeggen, is het als stuk, bestemd voor schoolvereenigingen. niet gelukt. Zou de heer Heil het nog niet eens omwerken? Er komen in dit „grillige spel" zulke aardige fragmenten voor en het oproepen en tot leven brengen in onze tegen woordige maatschappij van Shakespeare, Heine en Vondel is een zoo gelukkige vondst, dat het misschien de moeite zou loonen. Natuurlijk zou het st.uk in een sterkere opvoering dan van scholieren meer tot zijn recht komen het verlangt büvoorbeeld een veel vlugger tempo en de belichting was voor een droom te fel en reëel' maar waar de heer Heil het voor schoolvereenigingen be stemd schijnt te hebben, zal hij ook bij ver dere voorstellingen op hetzelfde bezwaar stui ten. Want wij kunnen van zulke jongelieden toch moeilijk gave opvoeringen verwachten. Onder de leiding van den heer R. Borggreve hebben de jongelui van „Die Raeckse" er van gemaakt wat zij met hun krachten er van maken konden. Het ligt natuurlijk niet in de bedoeling, dat ik op het spel een zwaar op de handsche kritiek lever. Dè jongelui hebben het er voor hun doen heel aardig afgebracht en wanneer zij niet geheel slaagden, dan kwam dat voornamelijk, doordat zij voor een voor hen al te zware taak stonden. Maar er was blijkbaar met groote ernst en liefde op het stuk gestudeerd en de goed gegrimeerde en gecostumeerde dichtergeesten en de bewege lijke huiskat bijvoorbeeld gaven dikwijls heel aardig spel. En een verrassing was het tus- schen deze jeugdige ongeschoolde dilettanten een jongen kracht met werkelijk talent te mogen ontdekken. Dat was P. Heythekker, die als Heinrich Heine vele hoofden boven de anderen uitstak. Het was opmerkelijk, hoe uitstekend en met zeer mooie stem dit jonge mensch zijn tekst zeide en hoe natuur lijk, los en soms zelfs fraai zijn gebaren en standen waren. Van zijn sortie in het laatste bedrijf maakte hij zelfs iets bijzonder goeds. Zou er uit dezen jongen nog eens een ac teur groeien? Het zou niet de eerste maal zijn, dat wij bij schoolvereenigingen „talenten," ontdekten? Hebben wij Polly Óbdam en Georgette Ha- gedoorn ook niet voor het eerst op school voorstellingen zien spelen? Het zou mij niet verwonderen, wanneer ook de jonge Heythek ker van het echte timmerhout bleek te zijn. Dat de jeugdige spelers en speelsters aan het slot hartelijk gehuldigd werden, behoef ik nauwelijks te zeggen. Zij brachten op sympathieke wijze die hulde over op hun re gisseur. den heer Borggreve, die hun op dit moeilijke pad had geleid. J. B. SCHUIL. SCHILDERKUNST. SOEFIBEWEGING. Op 15 Februari zal de heer L. Hoyack (woonachtig in Frankrijk) op zijn tournée door Holland hier ter stede in de zaal van Tot Nut van het Algemeen. Lange Veerstraat een lezing houden over „De mensch van de Toekomst". Naar aanleiding hiervan wordt opgemerkt dat de heer Hoyack zich op cultuur-philoso- phisch gebied gespecialiseerd heeft, in het bijzonder wat de huidige economische en sociale problemen betreft, waarover ver schillende werken in den loop der laatste jaren het daglicht zagen o.a. ,.De Toekomst der machine". „Tijdgeest" en „Autarkie". De lezing wordt georganiseerd onder de auspi ciën der Socfi-Beweging. BAUER-TENTOONSTELLINC in hel Frans Hals Museum. De afdeeling Haarlem van het Nederl. Kunstverbond heeft in het Frans Halsmu seum een vijftigtal werken van Marius Bauer bijeengebracht en hoopt door de entrées een weinig geld in haar kas te zien vloeien, waar door zij op haar beurt weer royaler jegens de voor steun aankloppende schilders zal kunnen optreden. Men kan dus het zien van een aantal belangrijke kunstwerken verbin den met het verrichten van een goede daad, waartoe een opwekking misschien niet geheel overbodig geacht kan worden. Over de kunst van Bauer nog weer iets nieuws te zeggen, zal moeilijk vallen. In ons blad hebben wij ter gelegenheid van de etsen tentoonstelling in Teyler, zoowel als bij de Amsterdamsche expositie van Buffa, over zijn groote beteekenis het onze ten beste gege ven. En als in dit voorjaar de in voorberei ding zijnde keuze-tentoonstelling in het Ste delijk Museum van Amsterdam doorgaat, zul len wij ook daaraan onze aandacht nog wel gaarne willen schenken. Kon dan al van een keuze-tentoonstelling thans geen sprake zijn, toch is het verblijdend op te merken hoe vele mooie, vol-uitgesproken werken van den meester zich in Haarlem en omgeving be vinden. Een aantal daarvan zal zeker op ae as. eere-tentoonstelling in Amsterdam niet gemist kunnen worden. Een der mooiste schilderijen aan den lan gen wand, tegenover den ingang is zeker het Kasteel in Indië (110. 6), waarin de kleur een harmonieuse bezonkenheid en rijpheid heeft, die in haar welhaast klassieke rust zeldzaam is m Bauer's oeuvre. Het is een ernstige, man lijke bezonkenheid die weer anders is dan de verdroomde kalmte die uit het niet minder mooie „Maannacht' (no. 2) spreekt. In de twee lang-smalle pendanten: Markt (4) en Fantasia (3) vindt ge den levendigen verteller Bauer aan het woord, met speelsche losheid zijn er de talrijke figuurtjes in gezet en in hun actie prachtig uitgedrukt. Minder vloeiend van schildering zijn de „Dansende Derwishen", maar de mysterieuse stemming en het weg-zijn der dansers, daar uitgedrukt, is weer opmerkelijk. Aan dezen wand hangt nog een aquarel met „Oosfcersche muzikan ten (37) die door buitengewoon mooie kleur opvalt. Een landschap met palmboomen (14) vertoont Bauer als paysagiste en laat zien hoe ook daarin hij vol distinctie zijn kon. De schilderij De Wandeling (15) heeft datzelfde doch is minder transparant van behandeling en een beetje aan den crème-kant. Een bijzonder pittig schilderijtje is no. 11, „Oostersche kooplieden", dat in kleurkracht bijna en aanzet van een Daumier evenaart. Ter weerszijden van den ingang vinden wij. tusschen het overige, nog een aantal zeer gelukkige werken, die speciale aandacht waard zijn. Ik denk aan het elegante schil derijtje Benares 13, aan de prachtige kleine blanke aquarel Bedouïn (17) en de compleet doorgewerkte Muezzin op den toren (26) of die aquarel met de blauwe figuur op de mos keetrappen, of die met de slanke Javaansche figuur waarvan de lenigheid die van Bauer's techniek evenaart. Ook hier kan men weer constateeren hoe zeer Bauer, ondanks zijn Oostersche onder werpen. aan de Haagsche school verwant blijft. Wat hier de „Heilige Rivier" (19) heet. kon. als ge de poppetjes wegdenkt, een Kor- tenhoefsehe plas van Gabriel zijn zoo sterk voelt ook Bauer de athmospherische invloed op de kleur. En In zijn bloemstuk (21) hoe zeer van eigen karakteristiek het zijn moge, spreekt de tijd mee en denkt ge terug aan de jaren dat Kamerlingh Onnes en diens zwa ger Verster soortgelijke onderwerpen zóó be handelden. Zoo valt hier thans in velerlei opzicht te genieten en het is te hopen dat de eenigszins haastig georganiseerde expositie de aandacht mag trekken. J. H. DE BOIS. MUZIEK VOCAAL EN INSTRUMENTAAL CONCERT. Het vocale deel van het Zaterdagavond in de gemeentelijke concertzaal gegeven concert was toevertrouwd aan het Mannenkoor „Kunst na Arbeid", het instrumentale aan de muziek- vereeniging „Harmonie-Crescendo"'. (Op het hoofd van het programma was dus tegen spraak tusschen de volgorde der beide ver- eenigingen en het opschrift). Het programma volgende wil ik met „Harmonie-Crescendo beginnen. Welnu, ik hoor in 't algemeen har- monie-muziek liever in de open lucht dan in een zaal. maar als een harmonie-orkest zóó beschaafd speelt als H.-C.. wordt het klank volume ondanks de sterke bezetting ook in een besloten ruimte niet hinderlijk en heb ik ten slotte alleen nog bezwaar tegen de veelvuldige aanwending van groote en kleine trom, die als rythme-gevende of geruischmakende ele menten in een zaal minder noodwendigheid bezitten dan buiten. De Ouverture van v. Suppé, waarmede H.-C. het concert opende, gaf gelegenheid het goede samenspel en de verdienstelijke techniek dei- orkestleden te waardeeren; dat de houten blaasinstrumenten, speciaal db'clarinetten nog niet goed onderling stemden zal wel aan de omstandigheid dat ze nog op temperatuur moesten komen gelegen hebben. Later werd dat ook beter. In de Potpourri uit „Le Pos tillon de Longjumeau" trok o.a. een goed ge speelde cornetsolo de aandacht. Daarna kwam een Polka voor 2 clarinetten, voorafgegaan door een lange inleiding vol „natuurgeluiden" en schier eindelooze chromatische gangen en verminderde septime-accoorden. De beide so listen, de heeren Houtgraaf en Kabel waren het doorgaans goed met elkaar eens en zoo werd de Polka wel amusant, hoewel er teveel reprises in waren. Dirigent H. V/. Hofmeester had er m. i. gerust eenige van kunnen laten vervallen, en in de saxofoon-kwartetten die vervolgens gespeeld werden had hij dat ook kunnen doen. De samenklank der vier saxo- INGEZONDEN MEDEDEELÏNGEN X 60 Cf», per reset HOEDEN- EN HEERENMODEMAGAZIJN Croote Houtstraat, hoek Groote Markt IN VERBAND MET ONZE EN WORDT DE GEHEELE voorraad CONFECTIE, als ook REGEN JASSEN en DEMI-SAISONS TEGEN uiterst lage prijzen UITVERKOCHT foons was bevredigend; de toon vorming zou nog aan buigzaamheid kunnen winnen. In 't programma waren abusievelijk de titels der verzamelwerken in plaats van die der daaruit ter vertolking gekozen stukken vermeld. „Kunst na Arbeid'" zong een zestal koor werken. Het koor staat ondër leiding van Joh. Brands: we konden er dus van verzekerd zijn dat aan toon vorming en uitspraak de noodige zorg besteed was. Zoo trok de goede uitspraak der vreemde talen in „Die Nacht' en „Hymne a la Nuit" terstond de aandacht; deze werkjes werden ook goed gezongen, maar in „Bede" van Roeske was het koor nog niet tegen alle moeilijkheden opgewassen en kwa men minder zuivere momenten voor. „Avond- stemmen" Joh. Brands, een eenvoudig werkje maakte een goeden indruk; de beide daarop volgende koorwerken zijn in muzikaal opzicht zelfs door het beste koor niet te redden. Of de tekst van „Wij zingen, wij, de Poëten", in ernst of als ironie bedoeld is, werd me evenmin duidelijk als de beteekenis der sep- time-accoord opvolgingen in de vierde strofe. Merkwaardig was wel dat de tekst van „Avondstemmen" over kabbelende golfjes, zonneschijntjes en vaakrige bloemelijntjes handelde en dat onmiddellijk daarop, in „Wij zingen" de kabbelende beken en de bloeme- kens tot het gezelschap van sombre spookge welven en nuchtere maagdekens veroordeeld werden. Ik wil wel gelooven dat het volk zul ke poëterij dom vindt. Van „Vrijage" was de tekst tenminste onopgesmukt en duidelijk en de muziek minder raadselachtig dan die van 't voorafgegane stuk. Of „Kunst na Arbeid" buitengewoon mate riaal bezit heb ik Zaterdagavond niet kunnen uitmaken, maar dat het zich onder de kundi ge leiding van Joh. Brands nog met succes verder zal ontwikkelen, daarvan ben ik over tuigd. De groote zaal was geheel gevuld. K. DE JONG DE BALS-MASQUéS. Bal-masque Gebr. Kwekkeboom, Het aantal bals masqués zal beperkt zijn dit jaar. De droeve reden daarvan behoeven wij nu wel niet meer te herhalen. Daar komt nog bij, dat er veel zieken zijn. Wij hadden dus niet verwacht, dat het zoo vol zou zijn op het gemaskerde bal, dat gebroeders Kwek keboom Zaterdagavond voor de leerlingen van hun bekende dansinstituut gegeven hebben. Zóó vol, dat wel schier-alle tafeltjes van het •HrK.B,-gebouw bezet waren, en de dansvloer 'gezellig gevuld was.Niets is onaangenamer dan -een bal-masqué, waar geen dansers komen en aan dat onvriendelijke karakter leed het bal van Zaterdagavond niet. Integen deel, want behalve door de drukte trof het door een zoo zorgvuldige aankleeding, als wij meenen in jaren niet te hebben aanschouwd. Er waren weinig pierrots en pierrettes en dat is een goede vermelding, die men een druk bal-masqué kan geven, aangezien er dan zoo veel meer costuums van iets meer fantasie kunnen zijn, en er lag veel goed inzicht aan de aankleeding ten grondslag dezen keer. Eigenlijk vonden wij 'nog het fijnste van alles de Hildebrand, met-den grijzen hoogen hoed, de bakkebaarden en de Schubert-bril uitne mend gekarakteriseerd. Een type, dat niet voor de hand ligt, en dat de gewone maskers op goed gevonden wijze afwisselt. Dan reden er, zoo maar tusschen de menigte door op lage fietsjes Van Kempen en Pijnenburg, een snaaksch tweetal dat veel succes had. Zij kregen den eersten prijs. Het liet zich wel voorspellen, dat de 125.090ste Haarlemmer er ook zou zijn, hij werd in een kinderwagen rondgereden door een ietwat heksachtige moeder en bevond" zich daar wel bij, ook al kantelde het dartele publiek hem wel eens ondersteboven, zoodat hij zich met alle macht aan de zijkanten van zijn rijtuig moest vast houden. De dame, die als een klein rood draai molen!, je verscheen oogstte veel succes, en inderdaad buitengewoon geslaagd, zoowel in typeering als door hun manieren, vonden wij de groep apachen. Uit de lijst van prijzen hieronder blijkt verder, in welke vermommin gen men zich gestoken had. Te middernacht werd er démasqué gehou den en reikte de voorzitter der jury met dank aan de heeren Kwekkeboom de prijzen uit. Wie meende, dat het daarna min of meer af- geloopen was, vergist zich, de vreugde be gon eerst goed, werd steeds uitbundiger, maar bleef niettemin op een alleszins be schaafd peil. Zoodat, toen eerst om vijf uur het bal was afgeloopen, gebroeders Kwekke boom een nieuw zeer geslaagd carnavals bal aan de lange reeks bleken te hebben toe gevoegd. De jury, bestaande uit de heeren H. van Leeuwen, A. J. Hoeben en J. Lubbers, heeft de volgende prijzen toegekend: 1. Van KempenPijnenburg. 2. Bloemen- groep. 3 Bakkers. 4. Apachengroep. 5. Piccolo meisjes. 6. Vredesengel. 7. Rood-zwart pïer- rettepaar, 8. Paarse pierretts, 9. Russin. 10 Revuecommère, 11. Danseresje. 12. Drie blauwe revuegïrls. 13. Turk. 14 Mariene Diet rich en Kathe von Nagy. 15. Draaimolentje. 16. Hildebrand en dame. 17. Paar Lodewijk XVI. 18 Nar. 19. De 125.000 Haarlemmer. 20 Kwik en Kwak Het bal-masqué van de Dansschool Schroder. Ongetwijfeld zal de heer W. Schroder dit jaar met bijzondere tevredenheid op zijn ge maskerd festijn terug kunnen zien. Immers, was aanvankelijk besloten het feest te laten vervallen in verband met de minder gunstige tijdsomstandigheden, tenslotte is de leider van het dansinstituut op zijn besluit terug gekomen als gevolg van de vele verzoeken van de zijde zijner leerlingen. En hij zal er geen spijt van hebben gehad, want de deel neming stelde geenszins teleur. In het intieme „Dreef zicht" onder de pit tige tonen van Rens Renooy's orkest en de harmonicaband „De Boterbloem" (eindelijk eens een echt Hollandsche naam voor een Hollandsche band!) hebben wij weer een i vroolijk bal-masqué naar dn ouden trant zien vieren. Er was gezelligheid er was een keur van costuums, er werd onvermoeid en opgewekt gedanst en er heerschte een stem ming, zooals die bij een waar bal-masqué be hoort. Behalve de vele traditioneele verschijnin gen. die nu eenmaal onafscheidelijk aan dit feest verbonden zijn, hadden verscheidene deelnemers getracht in een actueele gedaan te op te treden. Zoo zagen wij daar dan o.m. onze zesdagen cracks Pijnenburg en Van Kempen door de dansenden evolueeren, ge stoken in rennerstruien en gezeten op minia tuurracefietsen, tot. groote bezorgdheid van den veilig-verkeer-heer, die het geregeld met de beide acrobaten te kwaad kreeg en daar bij kwistig van zijn autohoorn en stoplicht gebruik maakte. Groot opzien baarde een kolossale giraffe, waarin twee feestvierders verborgen zaten en die het monumentale dier met veel bekwaamheid wisten te besturen. Veel bijval oogstte de koddige Charlie Cha plin. De filmheld hield zijn rol goed vol en mocht zich dan ook spoedig in ieders belang stelling verheugen. Vergeten wij vooral ook de 125.000e Haarlemmer niet! Van artisticiteit getuigde de smaakvolle piccolo-dame. Een zeer te waardeeren geste van den heer Schroder was het zeker, om dc gelegenheid te geven een penningske voor de benarde H.O.V. te offeren en wij hopen van harte, dat de aanwezigen zich niet onbetuigd heb ben gelaten. Het jaarlijksche feest van de dansschool- Schröder kan in alle opzichten als geslaagd worden beschouwd. De jury, bestond uit mej. M. H. Bosschieter en de heeren J. Faase en C. Sou ve re in. ZU kende de prijzen als volgt toe: Groepen. Schoonste groep: Biedermayer- dames. Aardigste groep: Jockey's. Actueelste: v. Kempen-Pijnenburg en prom. Grootste groep: Matrozen s.s. „Schröder". Paren. Schoonste paar: Mode 18451850. Zonderl. paar: Giraffe; Actueelste paar: Mui ters Zeven Provinciën; Komische paar: 125000ste inwoner. Dames. Schoonste dame: Zwart-witte pic colo; zonderl. dame: miss America; aardigste dame: moderne pirate; komische dame: Hol landsche fantasie. Heeren: Schoonste heer: Jockey: zonderl, heer: modern voetganger: aardigste heer: fantasie chauffeur; komische heer Charlie op zoek naar slaapgelegenheid. Verder werden nog prijzen toegekend aan: Music-boy and girl. Modern boerin; Piraten, witte danseresjes. Hartenkoning en vrouw, Zwart-geel. Pierrot en Pierrette en 'n cowboy. Tijdens de prijsuitreiking sprak de heer Schröder ook namens de jury er z'n spijt over uit, dat het droevig gebeuren op de Ze ven Provinciën voor eenige menschen aanlei ding was geweest dit als het meest actueele op het bal-masqué te presenteeren. Spreker kende hun den prijs toe omdat zij ook wer kelijk het meest actueel waren, doch gaf in overweging dit pijnlijk geval op deze manier niet meer uit te buiten daar wellicht velen zich hieraan stooten. DE LEMMER THANS IJSVRIJ. Door den Noord-Oosten wind is de haven van Lemmer ijsvrij geworden. De ijsbreker Daniël Goedkoop is thans naar Amsterdam terug gekeerd. LAFFE AUTOMOBILIST. Zaterdagavond kwart voor achten heeft een bestuurder van een vierwielig motor rijtuig op den Hartveldschen Weg onder de gemeente Diemen een aam-ij ding veroor zaakt. waarbij een tweewielige merkwagen omver is gereden en de bestuurder daarvan G. uit Diemen, ernstig is gewond. De be stuurder van de auto is na de aanrijding nadat hij de lichten van den wagen had uit gedraaid, in de richting Amsterdam wegge reden. Niettegenstaande dit is het nummer van de auto grootendeels opgenomen. De burgemeester der gemeente Diemen raadt den besturuder in zijn eigen belang aan zich zoo spoedig mogelijk bij de politie te Diemen te melden. IN DEN HELDER ALLES RUSTIG. De laatste dagen gingen er geruchten, dat het onder marinepersoneel in Den Helder onrustig zou zijn. Officieel wordt echter mee gedeeld, dat alles rustig is en dat slechts mataregelen genomen zijn voor bewaking enz., teneinde op alle eventualiteiten voor bereid te zijn. DE GEVAARLIJKE PENNEN AAN VRACHTAUTO'S. Zaterdag in den -voormiddag is te Rhenen een ernstig verkeersongeluk gebeurd. Bij een aanrijding tusschen een vrachtauto van H. uit Veenendaal en den wielrijder v. E. even eens uit Veenendaal, werd de laatste doode- hjk gewond. De auto week teveel naar links uit waardoor een pen van de laadbak in het hoofd van v. E. drong, waardoor hij on middellijk werd gedood. Van E. was 52 jaar oud. De vrachtauto is door den chef veldwachter in beslag genomen; de remmen waren niet in orde. MESSENSTEKERIJ IN EEN CAFé. Na afloop van een bal kregen in den af geloopen nacht onder Kleindijk, gem. Odoorn enkele cafébezoekers twist. Hierbij werd de 22-jarige A. J. uit Emmen met een mes in de borst gestoken. In ernstigen toestand werd de getroffene naar zijn woning over gebracht. De politie stelt een onderzoek INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet verantwoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, wordt de kopi) den inzender niet teruggegeven. 'T VERKEER OP HET PLEIN. Mijnheer. In aansluiting op de ..Ingezonden stukken" van den heer Poort en den heer A. M. J. Se- venhuijsen wilde ik nog een paar woorden toevoegen aan ,.'t Verkeer op het Plein", met het verzoek, deze nog ln Uw blad te willen opnemen. Afgezien van het feit. dat vele verkeers ongevallen op het Plein, welke gelukkig meest al van onschuldlgen aard zijn, het gevolg zijn van aarzelen van voetgangers, fietsers, en ook andere weggebruikers, vooral handkarrenbe- stuurders zich niet veel aan de verkeersregels storen, is de indeeling op zich zelve m.i. aller ongelukkigst. Een „kringverkeer" is op zich zelve heel practlsch. en bestond in het bui tenland al sinds lange jaren. Ik denk b.v. in Berlijn aan de Belle-Alliance-Platz. Maar de aanleg van de „pannekoek" op het Plein is zoo ongelukkig mogelijk. Ten eerste kan een vreemdeling haast niet zien, dat er een te omrijden middenstuk aan wezig is, daar de tramrails er nog overhecn- lcopen. Had men daar een verhoogd plant soentje van gemaakt, dat was aardiger ge weest en tenminste te zien! Ten tweede staat men, uit den Wagenweg komende, om het middenstuk rijdende, zóó voor de tram uit Heemstede. Het ls een won der, dat hier nog geen zware botsingen ge weest zijn, temeer, daar elke waarschuwing „tram" o. dgl. ontbreekt. Ten derde slipt men met een auto altijd, als men van de Dreef komende, naar dc stad wil en het regent. Altijd slipt men in de bocht tegen over de Baan. De meeste automobilisten weten dit en trachten dit te verhinderen door een gedeelte van het middenstuk met dc lln- kerwielen te „nemen"'. Dit gedeelte ls al plat- gereden. Dat is duidelijk te "fcien. Ten dc is het verwarrend, dat vele wa gens, vooral ae daar gestationeerde taxis uit de stad komende, vóór het rondcll keeren en in de stad terug rijden. En eindelijk schijnen velen uit de geheele situatie niet wijs tc worden. Zoo heb ik een Brockwaybus gezien, die met. een reuzen vaart van den Wagenweg kwam. toen links om het Plein de Groote Houtstraat inreed. Verder zag ik kortgeleden een vischauto, die uit de Lo- rentzstraat links om het Plein den linkerkant van de Baan inreed, enz. enz. Een groote verbetering zal ook door veran dering wel niet te bereiken zijn; het is een lastige hoek, maar veel beter dan tevoren is de situatie nu ook niet. Misschien dat liet wat helpt, als de politie daar eens een oogje in 't' zeil houdt en op de verkeersovertreders let. Met dank voor de plaatsing, hoogachtend, C. SLANSKY SCHEEPVAARTBERICHTEN KON. HOLL. LLOYD Kennemerland thr. 10 23 u. van Antwer pen naar Amsterdam. Zeelandia uitr. 10 17 u. van Rio Grande. Zaanland uitr. 10 14 uur te Bremen Maasland li te Amsterdam. MIJ. NEDERLAND Bintang (Silver Java Pacificlijn) 10 v. Cebti M. v. St. Aldegonde. thuisr. 10 v. Port Sadl Poelau Bras. uitreis 10 v. Antwerpen. Tanimbar, thuisr. 10 van Genua. K. N. S. M. Agamemnon 10 van Amsterdam n. Buate- mala. Ariadne 10 te Patras Baarn 11 ca. 21 u. te Amsterdam verwacht. Bacchus 10 van Amsterdam n. Malaga. Barneveld 9 te Valparaiso. Calypso 10 van Barcelona n. Tarragonna. Ceres 10 van Santos naar Cavalla. Costa Rica 10 van Amsterdam n. West-Indië Euterpe 11 te Aarhus. Fauna 10 van Palermo naar Tunis. Jason, 10 van Amsterdam naar Antwerpen 10 23.45 uur Vlissingen gepass. 11 te Antwer pen. Orpheus 10 van Tanger n. Gibraltar. Perseus 10 van Amsterda mn. Kopenhagen Pluto 10 te Stettin. Stella 10 te Genua Triton 10 van Rotterdam n. Amsterdam. Ulysses 10 van Varna naar Constantza. Venezuela 11 te Barbados, Bodegraven 9 van Curacao' naar Liverpool. Cottica 12 wordt tusschen 125 u. te Havre vcrw. 12 zal ca. 10 u. van Havre naar Am sterdam vertr. 13 wordt ca. 12 uur te Amster dam verwacht. HOLLAND—AMERIKA LIJN Dinteldijk Rotterdam n. Vancouver 9 (4.38 n.m.) 180 mijl Z.Z.W. van Valentia. Lochkatrine li v. Rotterdam n. Francisco. Beemsterdljk 11 v. Rotterdam n. Baltimore Drehtdijk Vancouver naar Rotterdam 11 (v.m.) le San Francisco. Boschdijk 11 (v.m.) v, Rotterdam te Bal- timore. HALCYONLIJN Stad Haarlem Rotterdam n. Bagnoll p. 10 Dungeness. Stad Amsterdam Rotterdam n. Genua 10 (10.11 v.m,) 25 mijl Z. van Niton. Vredenburg 11 van Oxelosund te Vlaar- dingen Stad Vlaardingen 10 van Narvig. Stad Dordrecht 10 van Genua. HOLLAND—BRITSCH-INDIë LIJN Hoogkerk uitr.) p. 10 Gibraltar. Streefkerk (thuisreis) p. ll Gibraltar. HOLLAND—AFRIKA LIJN Klipfontein (uitr.) 15 te Durban verwacht Heemskerk (uitr.) 10 te Lor. Marques. HOLLAND—WEST-AFRIKA LIJN LJstroom (thuisr.) 12 van Rio Benito. HOLLAND—OOST AZIë LIJN Zuiderkerk (uitr.) ll te Genua. Ouderkerk (uitr.) io van Manilla. HOLLAND—AUSTRALIë LIJN Djambi (uitr.) ll te Adelaide. ROTTERDAMSCHE LLOYD Soekaboemi (thuisr.) p. 6 (3 n.m.) Perim. Sibajak ll (7 v.m.) v. Batavia te Rotterdam Kota Baroe (uitr.) p. ll (7 v.m.) Dover. Xota Agoeng (uitr.) ll van Bombay. Kota Tjandi 11 van Rotterdam n. Ham burg. Blitar 11 van Rotterdam te Liverpool. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN Alchiba 11 van Rotterdam n. Hamburg. Aldabi (thuisr.) 10 te Santos. Alwaki 11 van Rotterdam n. Buenos-Ayres.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 13