KAMERONTBINDING. Hei Belangrijkste. Wettige taal. 50e Jaargang No. 15228 Verschijnt dagelij les, behalve op Zon- en Feestdagen Dinsdag 14 Februari 1933 HAARLEM S DAGBLAD Directie; P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOERENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur; ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENper Week 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden ƒ3.25, franco per post 3.55, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week 0.Q5, per maand ƒ0.22, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 0-7254. Bureaux: Groote Houtstraat 93 DrukkerijZuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.: Directie 13082 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIeN: l5 regels ƒ1.75, elke regel meer 035. Reclames ƒ0.60 per regeL Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regels ƒ0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentjes (iederen dag) 13 regels ƒ0.30, elke regel meer ƒ0.10, uitsluitend a contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Overlijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150-, Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—. Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75.-. Verlies Wijsvinger f 75—Verlies andere vinger f30.-». DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF BLADZIJDEN. Een blik in de: stedelijke concertzaal van Leipzig tijdens de Richard Wagner-herden- kitig. Links op de foto v.l.ns.: Winifred Wagner, de schoondochter van den compo nist, dr. Goerdelcr. burgemeester van Leipzig en Adolf Hitlerrijkskanselier. 14 Veldmaarschalk Robertson, t Een van de voornaamste leiders van het Britsche leger gedurende den wereldoorlog, veldmaarschalk Sir William Robertson, is Zondag op 73-jarigen leeftijd plotseling over leden. Hij was de zoon van den postbode in een klein piattelandsdorpje ergens in Lin colnshire. verliet op veertien jarigen leeftijd de school, had een sterke neiging voor het militaire leven, ging tegen den zin van zijn ouders als vrijwilliger in dienst en bracht het van soldaat tot veldmaarschalk. Hij was, al thans gedurende de laatste eeuw, de eenige Engelschman die dit ooit volbracht, die ..de maarschalksstaf in den ransel'' had. Het was 't resultaat niet alleen van bijzondere be gaafdheid, maar vooral van enorme werk kracht. In den tijd toen hij als vrijwilliger dienst nam was de kans om het op die wijze ooit tot officier te brengen nog veel geringer dan tegenwoordig. De jonge Robertson diende zich, zonder eenenkelen „kruiwagen", om hoog te werken door zich in kennis boven allerlei hooger geplaatsten te onderscheiden. Niet alleen militaire kennis, maar ook alge- meene ontwikkeling, die hem in zijn school tijd in onvoldoenden mate ten deel was ge vallen, moest hij veroveren. Hij speciali seerde zich voor een Engelschman wel zéér merkwaardig vooral in talen, en veroverde vooral een enorme kennis van inlandsche talen in Britsch-Indië. Zijn verdiensten ble ken dermate onmiskenbaar, dat de eene promotie op de andere volgde, en het tempo steeds sneller werd. In den grooten oorlog. Maar behoef ik verder uit te weiden over de militaire loopbaan van een man, die als Engelsch veldmaarschalk slechts heel weinig Hollanders bekend kan zijn geweest? Neen, en dat was ook niet mijn bedoeling. Mijn bedoeling is deze: de nagedachtenis van veldmaarschalk Sir William Robertson eerbiedig te vermelden omdat deze man na den oorlog een der geestdrlftigste leiders van de Engelsche anti-oorlogsactve werd. Hij heeft felle betoogen tegen den oorlog gehouden, hij heeft volksmassaas toegesproken van plat forms in zalen en in de open lucht, hij heeft de onzinnige vernietiging en de waanzinnige geldverkwisting gebrandmerkt en het einde- looze leed, door den oorlog teweeggebracht, aan de menigte voorgehouden. Hij was niet de eenige generaal uit den grooten oorlog die dat gedaan heeft. Maar bedenkt u eens even dat deze man het grootste deel van zijn leven gewijd had aan het. behalen van een hoogen militairen rang, dat hij uit geestdrift soldaat was ge- worden, dat hij zich groote opofferingen had getroost om dat alles te bereiken dat hem ge werd! Niettemin bleef hij Volkomen eerlijk tegenover dé feiten en tegenover zichzelf. De oorlog 19141918 toonde hem de verschrik kelijke ontaarding van den massa-strijd der volken, en hij begreep dat het niet vol doende was om als zoovelen te zeggen: „Ik ben theoretisch tegenstander van den oorlog, maar er is toch niets aan te doen". Hij be sefte dat er „aan iets alleen iets te doen kan zijn' als men wat doet. En deed het! Ik zou dit feit vooral ter overdenking wil len geven aan de lieden, die beweren dat de muiterij op De Zeven Provinciën met al de daaruit voortgevloeide ellende „de schuld is van de anti-oorlogsactie". Die lieden, die „gezag" niet anders kunnen zien dan als „ge weld", en zich daarom wijsmaken dat als men het beestachtige massa-geweld van den modernen oorlog bestrijdt en brandmerkt, men het gezag in gevaar brengt Geen stem in de Engelsche pers die veldmaarschalk Robertson van gezags-ondermijning beschul digt, nadat hij veertien jaar lang de laat ste veertien jaar van zijn leven tegen den oorlog gestreden heeft. Geen stem die hem niet eerbiedig herdenkt als een man die den moed had en eerlijk was volgens zijn overtui ging. Hier zouden sommigen hem „een gevaar" genoemd hebben Zulke hopelooze en belachelijke begrips verwarringen zijn er tegenwoordig! R. P. DE OVERSTROOMINGEN IN INDIë. NOG MEER VERWOESTINGEN Uit Cheribon meldt Aneta Tengevolge van de overstrooming in het Madjalengkasche zijn ruim 20 huizen vernie tigd, waarbij door de instorting 5 personen zijn omgekomen. Circa 150 bouws sawah, waar op bijna rijpe padi, werden vernietigd. Een groot aantal geiten en eenige karbouwen zijn verdronken. Ook teisterden groote overstroomingen de districten Paiton en Kraksaan. In Paiton zijn in 20 dessa's 150 woningen ingestort. Twee personen zijn verdronken, terwijl verscheide ne licht werden gewond. Veel klein vee is om gekomen. In Kraksaan zijn toko's, waarin ge korven tabak was opgeslagen, onder geloo- pen. De bevolkingsaanplant in beide distric ten heeft niet noemenswaard geleden CASSATIE IN HET TRIBUNE-PROCES. De advocaat-generaal bij den Hoogen Raad heeft geconcludeerd tot verwerping van de beroepen, ingesteld door twee dei- in het Tribune-proces tot geldboeten veroordeelden. MINISTER RUYS BIJ DE KONINGIN. BUITENGEWONE MINISTERRAAD. H. M. de Koningin heeft Maandag den voorzitter van den ministerraad ontvangen ter bespreking van den door de in de Tweede Kamer gevallen beslissing ontstanen politie- ken toestand. Het onderhoud duurde twee uur. Maandagmiddag om vijf uur is een buiten gewone ministerraad gehouden. De eerste Kamer is bijeengeroepen tegen Dinsdag 21 Februari om half twee. De agenda vermeldt het ontwerp tot heffing van op centen op de gemeentefondsbelasting en de vermogensbelasting over het belastingjaar 1933'34, gevolgd door de algemeene be schouwingen over de Rïjksbegrooting voor 1933. De voorzitter zal aan de Kamer voor stellen, beide onderwerpen gelijktijdig te be handelen. HET ARBEIDSCONTRACT IN HET BOLLENBEDRIJF. De patroons willen opnieuw een loonsverlaging. Onze correspondent te Hillegom schrijft: Naar men ons mededeelt heeft de dezer dagen gehouden bijeenkomst tusschen werk gevers- en werknemersorganisaties geen de finitief resultaat opgeleverd inzake de afslui ting van een nieuw arbeidscontract. Aanvankelijk werd van patroonszijde geen vast omlijnd voorstel ingediend maar stelde men zich op het standpunt, dat ook dit jaar een belangrijke loonsverlaging door de werk nemers zou moeten worden aanvaard. Zou deze niet worden geaccepteerd, zoo werd be toogd. dan liep men het gevaar, dat de pa troonsorganisatie door bedanken zoodanig werd verzwakt, dat een voortbestaan twijfel achtig werd, hetgeen men niet in het belang der arbeiders achtte. De afgevaardigden der arbeiders wezen op de onmogelijkheid om dit jaar wederom een belangrijke loonsverlaging te accepteeren. vooral in verband met de enorme loonsver laging van 1932, van ongeveer f 6 per week. Een wijziging in de verdeeling van het loon over de verschillende maanden des jaars zou te overwegen zijn. De patroons hebben hierop een nader voorstel ter tafel gebracht met een andere verdeeling, waardoor het gemiddelde loon komt op f 19 per week, hetgeen een verlaging van f 2 per week beteekent. Hierover zullen de arbeidersorganisaties nader overleg plegen. Blijft het conflict onopgelost? Onze Haagsche correspondent schrijft: Vrijdag maakten we enkele opmerkingen over de verwarrende elementen, welke zich bevinden zullen in een Kamerontbinding op het oogenblik, tengevolge van het feit, dat eenerzijds de regeering het conflict ontstaan ziet omdat de Kamer h.i. niet met hare be zuinigingsactie wilde medegaan, terwijl an derzijds de Kamermeerderheid het conflict ontstaan ziet doordat de regeering weigerde aan een richtige rechtsbedeeling mede te werken, We hebben er toen ook de aandacht op gevestigd, dat de Grondwet eisclit, dat wan neer één der Kamers ontbonden wordt, de zitting van de Staten-Generaal wordt geslo ten. Indien dus thans, zooals bij de laatste politieke Kamerontbinding (die van 1894 door Tak van Poortvliet), de ontbinding oogenblikkelijk werd uitgesproken, zou dit tot gevolg hebben dat ook de Eerste Kamer hare werkzaamheden zou moeten eindigen. Wat allerlei moeilijkheden zou in het leven roepen met betrekking tot het tijdig afdoen van de Rïjksbegrooting in de Eerste Kamer. In „Het Volk" zegt nu de heer Albarda, dat deze methode van oogenblikkelijke ontbin ding, waardoor het land enkele maanden parlementairloos zou zijn, niet behoeft te worden gevolgd. Immers werd in 1917 een ontbinding-op-termijn toegepast, waardoor de Tweede en de Eerste Kamer pas ontbon den werden, nadat de verkiezingen voor de nieuwe Kamers waren gehouden. De Grond wet laat zulk een ontbinding toe. In 1917 werd zij toegepast, wijl het in oorlogstijd niet wenschelijk zou geweest zijn een parlemer.t- loos tijdperk te hebben. Telkens was toen de werkzaamheid van den wetgever noodig. Daarom bepaalde het ontbindingsbesluit van 19 Mei 1917, dat de Kamers werden ont bonden met den 27sten Juni en dat de nieuwe Kamers op 28 Juni zouden bijeenkomen. De huidige minister-president volgde in 1922 dezelfde methode als zijn voorganger Cort van der Linden. Het ontbindingsbesluit van 16 Mei 1922 bepaalde de ontbinding op 24 Juli en de samenkomst der nieuwe Ka mers op 25 Juli 1922. Inderdaad laat de Grondwet de mogelijk heid open om ook thans tot na de nieuwe PASPOORTEN WORDEN DUURDER. HET RIJK HEEFT GELD NOODIG, Ingediend is een wetsontwerp tot verhoo ging van den prijs der paspoorten tot 5 en tot het vaststellen van een afzonderlijken prijs voor dubbele paspoorten, en wel van 7.50. De financieele toestand des Rijks noopt tot deze afwijking van het bepaalde op de Internationale Paspoortenconferentic te Genève in 1926 gehouden. BIJVULLEN VAN AUTOMATEN IN SLUITINGSTIJD. IN AMSTERDAM MAG HET. De Hooge Raad heeft de Amsterdamsche automatenverordening voor zoover betreft het verbod van bijvullen in winkelsluitings tijd nietig verklaard en een winkelier, die veroordeeld was wegens overtreding van dit verbod, ontslagen van rechtsvervolging. verkiezingen het Parlement te doen voortbe staan. Toch heeft zich zoowel in 1917 als in 1922 een feit voorgedaan, dat de heer Albarda uit het oog verliest. Beide Kamerontbindingen toch waren, om een duidelijk onderschei dingswoord te gebruiken reglementaire ont bindingen. de andere ontbindingen, zooals die van Tak van Poortvliet in 1894 en die, welke thans overwogen wordt, politieke ontbindingen. Die van '17 en '22 berustten op een Grondwettelijk voorschrift de ontbin ding was imperatief de thans overdachte ontbinding berust op een politiek conflict en is facultatief d.w.z.: er zij ook andere oplos singen van het conflict mogelijk. Hieraan moet toch wel beteekenis toegekend worden. In 1917 en 1922 kon zonder bezwaar een ontbinding op termijn worden uitgevoerd wijl er toen in geenen deele aanwezig was. wat de bekende Staatsrechtsgeleerde Buijs neerschreef als voorwaarde voor ontbinding: een ernstig vermoeden van gebrek aan over eenstemming op een gewichtig punt van Staatsbeleid tusschen kiezers en gekozenen. In 1917 en 1922 was er geen enkel bezwaar om het Parlement- rustig te doen doorwerken. Thans lijkt ons dat bezwaar wèl aanwezig. Hoe kan een Parlement zijn rechten en zijn kracht handhaven tegenover een Kabinet, nog wel een extra-parlementair kabinet dat zegt: ik acht u niet volwaardig, ik heb u in principe al naar huis gestuurd. Welke macht kan zulk een Parlement uitoefenen? Het kan van het Kabinet zeker geen enkele toezegging afdwingen; immers wat bekommert zich een Kabinet om een Parlement, dat met het eene been reeds buiten de deur staat? Zij kan door de aanvaarding b.v. van een motie het Kabinet ook niet naar huis zenden, want het is zelf alreeds in principle naar huis gestuurd. De werkzaamheid tijdens die periode van de Kamer kan nooit volkomen zijn. Iets anders wordt een ontbinding op ter mijn wegens de Eerste K~mer. Tusschen haar en de regeering is geen conflict. De methode van de ontbinding op termijn heeft het voor deel, dat de Eerste Kamer kan blijven wer ken. dat zij o.m. wat heel noodzakelijk is de Rijksbegrooting voor dit jaar kan af doen. Zij zou dan ook een deel van de taak van de Tweede Kamer overnemen kunnen en wanneer b.v. deze Kamer het zou afwijzen om een interpellatie te richten tot de regee ring. omdat deze de Kamer toch niet meer ALWEER GASBEDWELMING. TWEE MENSCHEN INTIJDS GERED. In een perceel aan de Lindengracht te Amsterdam heeft zich een geval van gas- bedwelming voorgedaan, dat, ware niet juist bijtijds ingegrepen, aan twee personen het leven zou hebben gekost. In een vertrek "van dit perceel waren n.l. een 78-jarige muziek leeraar en een 15-jarige leerling blijkbaar zóó ijverig aan het musiceeren, dat zij niet bemerkten, dat een in de kamer aanwezig gaskraantje openstond. Al heel spoedig was het- geheele vertrek met gas gevuld, met het gevolg dat beide menschen bedwelmd ge raakten. Buren, die een gaslucht hadden waargenomen, waarschuwden de politie; twee agenten, die daarop de woning binnendron gen, sloten de gastoevoer af, openden de ramen en brachten de slachtoffers naar eer ander vertrek. De muziekleeraar was weer spoedig op zijn verhaal, de jongen bleek er erger aan toe te zijn en moest naar oen ziekenhuis worden vervoerd. Na daar behan deld te zijn, heeft hij zich naar' huLs kun nen begeven. au serieux neemt wijl het einde nabij is. zou de Senaat een zelfde discussie kunnen uitlok ken. En dan zou de regeering daar wel kun nen antwoorden. We zijn er hierbij telkens van uit gegaan, dat er een Kamerontbinding komt wegens conflict met betrekking tot de rechtsgebieden. Steeds meer duiken er echter menschen op, die de Kamerontbinding niet willen om daarmede het conflict tot oplossing te bren gen zooals tot dusverre de doelstelling van alle Kamerontbindingen is geweest. Steeds meer hoort men tot een Kamerontbinding adviseeren, waarvan de doelstelling alleen zou zijn de normale verkiezingen van Juli of Juni te vervroegen. M. a. w. zouden er dan verkiezingen gehouden worden met als resul taat een nieuwe Kamer, maar óók een nieuwe Regeering. De stembus zou slechts wat vroe ger dan anders opengaan. Aan deze methode zijn zeker practische voordeelen verbonden. Het meest belangrijke daarvan is wel, deze: op het oogenblik willen de huidige ministei-s geen scherpen invloed uitoefenen op de begrooting voor 1934, wijl zij daarvoor hoogstwaarschijnlijk geen aan sprakelijkheid zullen dragen. De ministers, die na een gewone verkiezing in Juli zouden optreden, zulllen zich met de begrooting voor 1934 vóór hare indiening niet ernstig meer kunnen bezighouden. Zoodat hoogstwaar schijnlijk in September een begrooting zou worden ingediend, precies zooals zij thans wordt gereed gemaakt. Komt er nu een Ka merontbinding met het eenige doel de nor male verkiezingen te vervroegen, dan heeft zij het voordeel, dat er een ministerie komt, hetwelk in de begrooting, die op den derden Dinsdag van September wordt ingediend, een volledig en slechts nog op onderdeden te ver anderen plan van regeeringsbeleid aan de Kamers kan voorleggen. Maar zulk een Kamerontbinding is zeer ongewoon. Tot dusvei-re bedoelden Ka merontbindingen een conflict tot oplossing te brengen. En op de Kamer van het oogenblik is zeker niet het criterium toepasselijk, dat we zooeven uit Buys citeerden: er moet een ernstig vermoeden zijn van gebrek aan over eenstemming op een gewichtig punt van staatsbeleid tusschen kiezers en gekozenen. We mogen dan ook niet voorbijzien dat. wanneer thans Kamerontbinding zou plaats hebben, alleen om de verkiezingen te ver vroegen. daarmede een niet ongevaarlijk pre cedent zou zijn geschapen. Wordt het dan niet mogelijk Kamerontbinding door te zetten, telkens wanneer een Kabinet op tegenstand stuit? De remmen aan de regeering om niet al te spoedig uit te spreken, dat zij in een of ander votum der Kamer „niet berusten zal" zouden losser worden. De onafhanke lijkheid der Staten-Generaal zou er door ver minderen. Intusschen een beslissing in een of an dere richting zal niet lang meer kunnen uit blijven! Nieuwe Rijkslecning van 350 millioen gulden. (Ie blad. 2e pag.) De muiterij aan boord van De Zeven Provin ciën. Aantal dooden tot 23 gestegen. (Ie blad. 2e pag.) De muiters, ondergebracht in barakken op Onrust nemen een ontevreden en onver schillige houding aan. (2e blad, 2e pag.) Samenstelling van een Haarlemsch Willem de Ztoijger Comité. (Ie blad. 2e pag.) Patroons in het blocmbollenbcdrijf willen op nieuw een loonsverlaging. le blad, le pag.) Ontstemming in Polen over Hitler's uitlating over deti Poolschen Corridor. (2e blad. le pag.) Franschc Kamer accoord met dc financieele voorstellen der rcgccring. (2e blad, le pag.) Volgens officieelc opgave bedraagt het aantal doodelijkc slachtoffers van dc ramp tc Neunkirchen 54. (2e blad, le pag.) ARTIKELEN, ENZ. R. P.; Veldmaarschalk Robertson. (le blad, le pag.) Een ontbinding van dc Kamer op termijn? (le blad, le pag.) Van onzen Londcnschcn Correspondent: Hoe Londen verandert. (2c blad, le pag.) „WIE NIET VERKOOPT KAN NIET KOOPEN". MANIFEST BIJ DE ONDERHANDELINGEN MET DUITSCHLAND. Het Centraal Instituut voor bevordering van het normale handelsverkeer tusschen Nederland en Duitschland, waarin de belang rijkste vereeniging en organen op agrarisch en economisch gebied vertegenwoordigd zijn, heeft een xxxanifest uitgegeven, waarin het zegt zich aan den vooravond van belangrijke handelspolitieke onderhandelingen tusschen Nedeiiand en Duitschland genoopt te voelen, de aandacht er op te vestigen, dat het ge heele Nederlandsche bedrijfsleven vriend schappelijke verhoudingen wenscht met den Oostelijken nabuurstaat, omdat iedere scha duw op die verhoudingen beide landen ten zeerste zou schaden. Aan beide kanten moet men voelen, dat die economische betrekkin gen slechts op grond van wederkeerigheid gehandhaafd kunnen worden. Daarom zal dit beginsel van wederkeerigheid uitdrukking moeten vinden in de overeenkomst, welke het, op 31 December 1932 beëindigde Neder- landschDuitsche douane- en credietvcr- drag zal moeten vervangen. Wie niet verkoopt, kan ook niet koopen. Daarom kan Nederland noch Duitschland zich eenzijdig economisch voordeel verwer ven ten koste der genoemde wederkeerigheid. (Uit het voorloopig verslag in zake het voorstel v. d. Heuvel en Bakker tot. afschaffing van den zomertijd: Vele leden konden geen in stemming betuigen met het wetsvoorstel tot intrekking van dc roet tot tijdelijke afschaffing van de wet tot invoering van een wettel\jken tijd.) Gaat u nu eens rustig zitten, Temper het te schelle licht. Stuur uw kindren uit de kamer, Doe uw beide oogen dicht; Geef u dan een uurtje over Aan de meest volkomen rust, Denk u vrij van alle denken. Van de wereld onbewust. Zijt ge reeds zoover, dat 's prachtig. Nou dan, even opgelet, Loop de gang door naar uw kapstok En grijp daar uw beste pet; Neem en doe het heel voorzichtig Bovenstaanden ambtnaarszin, Houd uw pet net binnenstbgrven En gooi dan dien zin erin. Reeds gedaan? ik dank u vrlendlijk En verzoek u tot besluit, Zoekt u, wat er in uw pet zit, Nu nog heel geduldig uit. U. met uw intelligentie, Kunt er dan misschien wel bij. Als u het hebt uitgeplozen, Ach, vertelt u 't dan aan mij? P. GASUS. Een ontbinding op termijn

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1