HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 14 FEBRUARI 19331 „PINKSTERZEGEN". JOSEPHINE BUTLER- VEREENIGING. DE HEER HARTENDORF OVER DE DANSGELEGENHEDEN. In de jaarvergadering van de afdeeling Haarlem der Josephine Butler-Vereenlging, die Maandagmiddag in het gebouw Caecilia gehouden werd, trad de heer P. P. Plartendorf de leider der Middernachtzending alhier, als spreker op over het onderwerp: „hevel:en de openbare dansgelegenheden in Haarlem zedelijke gevaren op?" Hij herinnerde aan den strijd die nu al zooveel jaren tegen de openbare dansgelegenheden gevoerd wordt en aan de installatie van de bekende Com missie De Bie, die van de resultaten van haar onderzoek rapport aan de regeering moest uitbrengen. In dit rapport wordt over de openbare dansgelegenheid niets goeds ge zegd en volgens spreker terecht. De heele sfeer in deze inrichtingen is onzuiver, ook omdat er meisjes en jongens van verschil lenden stand er hun vermaak zoeken. En die gevaren mogen waarlijk niet worden on derschat, aldus spreker. De moderne dansen dragen daar niet weinig toe bij. Vooral de omgang van zoogenaamd beter gesitueerde jonge mannen met meisjes uit den arbeiders stand heeft vaak heel noodlottige gevolgen. De Federatie van Jeugdwerk-organisaties had eens aan den Haarlemschen Kinder rechter Mr. Pasteur naar zijn ervaringen met betrekking tot de openbare dansgelegenhe den gevraagd. Mr. Pasteur was ook tot de conclusie gekomen, dat die inrichtingen voor het zedelijk leven van de rijpere jeugd groot gevaar opleveren, niet alleen door den aard van de muziek, maar rook door de om geving en door de lang niet onschuldige dranken, die daar gebruikt worden. Ook Mr. Pasteur was daarom een voorstander van verbod aan jonge menschen tot een bepaalden leeftijd van het bezoeken van dergelijke inrichtingen. Dezelfde vragen had den die organisaties ook gericht tot den Commissaris van Politie, die geantwoord had. dat de openbare dansgelegenheden geen aan leiding tot excessen hadden gegeven. In ge lijken geest had ook burgemeester Maar schalk namens het gemeentebestuur geant woord. Spreker herinnerde aan het voorstel van den burgemeester, om aan een zekere dansgelegenheid te dezer plaatse permissie te geven om de zaak tot 's nachts drie uur open te houden. „Gelukkig wees de raad dit voorstel af", aldus spreker. „De uiting van den burgemeester was niet in overeenstem ming met de waarheid. Zij was te mooi ge kleurd. Zeker, de excessen gebeuren niet in de openbare dansgelegenheden zelf: daar gaat het alles netjes aan toe. Die gebeuren na het sluiten van die inrichtingen, wanneer de argelooze meisjes, verhit van het dansen en van het drankgebruik, door autobezitters mee naar buiten worden genomen". De heer Hartendorf deelde mede. dat hij in zijn jarenlange werkzaamheid op het ter rein der middernachtzending niet minder dan 1300 zaken van ongehuwde moeders had be handeld. En de vaders hadden voor het grootste gedeelte altijd „onoverkomelijke be zwaren" om de bedrogen meisjes, die zulke mannen in openbare dansgelegenheden had den leeren kennen, te trouwen. Vele meisjes zouden niet tot dezen toestand gekomen zijn, wanneer zij niet op dezen gladden dansvloer terecht waren -gekomen. Behalve van eigen lichtzinnigheid zijn die meisjes het slachtoffer van de misdadige onverant woordelijkheid van vele jongemannen. Spreker concludeerde dus, dat van de open bare dansgelegenheden een verderfelijke in vloed op de moraliteit uitgaat. Hij wekte de aanwezigen op, den strijd tegen deze in richtingen met Gods hulp krachtig voort te zetten in het belang van de jonge men schen, die niet de kracht hebben om daar vandaan te blijven. De rede van den heer Hartendorf maakte een diepen indruk. Mevrouw Van Spenkelink, inspectrice bij Bouw- en Woningtoezicht te Amsterdam, deed hierna uitvoerige mededeelingen over haar werk. Zij schetste de ellendige wo ningtoestanden, die zij nu al zooveel jaren lang in de hoofdstad heeft aangetroffen, en op de treurige gevolgen daarvan op maat schappelijk en zedelijk gebied. Zij heeft op haar inspectietochten dingen gezien en ge hoord. die elke beschrijving tarten. Gelukkig zijn die toestanden sinds de inwerkingtre ding van de Woningwet al veel verbeterd. Er zijn al heel wat krotten, die menschonwaar- dig waren, opgeruimd. Onder groote aan dacht schetste zij de toestanden in de Jor- daan, in de éénkamerwoningen, waarin vaak meer dan zeven personen van beiderlei kun ne wonen en slapen. Vooral de krotten met een alcoof noemde zij een hel. Bijna al deze „woningen" zijn een drama. Met het op ruimen van die krotten worden veel moei lijkheden ondervonden, o.a. ook van de bewoners, omdat die nog veel liever hun in trek in een ander krot nemen, dan dat zij zich bij het vestigen in betere woningen eenige controle van het gemeentebestuur wil len getroosten. Aan het eind van haar rede wekte zij de aanwezigen op om de lampen brandende en de lendenen omgord te houden. Te zes uur werd de vergadering gesloten. 25STE JAARVERGADERING VAN DE TOEKOMST. Op 28 Februari zal de N. V. Maatschappij tot Exploitatie van Onroerende Goederen De Toekomst haar jaarvergadering houden. Dit zal dan de 25ste Jaarvergadering zijn. Hierbij kan worden aangeteekend dat de heer A. F. Olthoff, thans commissaris, van de oprichting af reeds deze bestuursfunctie onaf gebroken heeft vervuld. NED. REISVEREENIGING. De afdeeling Haarlem heeft een tooneel- avond georganiseerd op Zaterdag a.s. in den Jansweg-Schouwburg. Opgevoerd zal worden door leden der Tooneelvereeniging ..Varia" uit IJmuiden het bekende tooneelstuk „Overschotje" De heer J. G. Beurs, leider en oud-hoofd bestuurslid zal op Maandag 20 Februari in de Kroon - een voordracht mét lichtbeelden houden over het onderwerp: Bodcnsee .Soraxlberg. - „HET FLATGEBOUW" HEEMSTEDE. TE DE BOUW IS THANS VERZEKERD. In aansluiting aan hetgeen vorige week reeds in dit blad werd gemeld betreffende de algemeene vergadering door bovengenoemde vereeniging, kan nog worden gerrfeld, dat na afloop van deze vergadering een huishoude lijke bijeenkomst werd gehouden, teneinde een definitief bestuur te kiezen en de statu ten en het huishoudelijke reglement te be handelen. Op voorstel van een der aanwezige dames werd het voorloopig bestuur bij acclamatie definitief gekozen terwijl bovendien onder algemeene instemming besloten werd de sta tuten en het huishoudelijke reglement, welke in concept gei-eed waren goed te keuren. Reeds dadelijk traden ruim vijftig nieuwe leden toe, van wie een groot aantal zich te vens als toekomstige bewoner opgaf, zoodat deze eerste officieele vergadering voor de jonge vereeniging een groot succes werd. Besloten werd aan allen, die blijk van be langstelling in de plannen gaven, doch niet op deze vergadering konden aanwezig zijn, een resumé te doen toekomen van hetgeen werd behandeld, indien daartoe het verzoek wordt gedaan aan den secretaris-penning meester der vereeniging den heer W. A. Klim- bie, Na dank te hebben gebracht aan het be stuur der afdeeling Haarlem van de Neder- landsche Vereeniging van Huisvrouwen voor hetgeen het in het belang der leden van „Het Flatgebouw" heeft verricht, deelde de voor zitter, de heer S. Rijkes, nog mede. dat thans verwacht kan worden, dat spoedig met den bouw van het flatgebouw, dat zooaLs bekend op een der mooiste punten aan de Heem- Steedsche Dreef verrijzen zal, een aanvang zal worden gemaakt. FEESTAVOND HOCKEYCLUB H. B. S. Zaterdagavond gaf de Haarlemsche Hockey Club ..Houdt Braef Stand" haar jaarlijkschen feestavond voor leden en genoodlgden. die goed geslaagd mag heeten. Nadat om half negen de voorzitter der feestcommissie, de heer H. Habermehl, het feest met een woord van dank aan allen, die zich verdienstelij khadden gemaakt bij de voorbereiding, geopend had. werden als be gin de hockeybeenen op den gladden dans vloer dgnig losgemaakt. Vervolgens traden op de „American Jazz Singers", die met hun variaties op verschil lende dancing hits veel succes boekten, vooral met een op H.B.S. toepasselijk vervormd „Oh Monah". Daarna verschenen voor het voetlicht: de ..H.B.S.-glrls" in een dans, waarvoor de leidster, Mej. Adam, een dankbaar applaus in ontvangst had te nemen. Afgewisseld door een dansje werden nog eenige cabaretnummers afgewerkt, o.a. een jodelsolo en een niet van te voren aange kondigd en geïmproviseerd hockeylied van één der leden, dat zeer insloeg. Vermelding verdient nog dat het „Muzikale Klaverblad", na een succesvolle satyre op de straatmuziek, een collecte hield voor de H.O.V., hetgeen aller sympathie verwierf. De „Gee Bee syncopaters" verzorgden zeer verdienstelijk de dansmuziek. Toen te drie uur het einde daar was. ging men zeer voldaan naar huis, in de hoop. dat het bestuur van H.B.S. weer tot het geven van jaarlijksche feestavonden zou be sluiten. MAATSCHAPPIJ VOOR NIJVERHEID EN HANDEL. De heeren dr. E. J. Tobi (Den Haag) en Jhr. dr. J. C. Mollerus (Haarlem) zullen op uitnoodging van de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel, departement Haarlem op Woensdag 22 Februari in het Concertgebouw (bovenzaal) voordrachten houden over „Problemen van den Midden stand: terug naar onbeperkte vrijheid of verder naar meer gebondenheid?" DE HAARLEMSCHE HULPBANK HET JAARVERSLAG. Aan het jaarverslag der Hulpbank ont- leenen wij: Het kapitaal bedraagt f 47.000. De rente bleef 4 pet. voor alle bedragen. Het aantal leeners bedroeg in 1932 601. het uitgeleende bedrag f 144.780. De bedragen varieerden van f 30 tot f 500. Zij waren verdeeld over de volgende ge meenten Beverwijk en Wijk aan Zee en Duin 2, Bloe- mendaal. Aerder.hout, Overveen. Vogelenzang 3, Haarlem 445, Haarlemmermeer 9, Heems kerk 1, Heemstede 12, Spaarndam 3, Velsen, Santpoort. IJmuiden 44, Zandvoort 81. Totaal 601. De boeten bedroegen in 1932 f 529.20. in 1931 f 427.36, terwij! aan premiën en resti tutie van rente werd betaald in 1932 f 574.60, in 1931 f 654.40. Er moest dit jaar f 277,50 worden afge schreven wegens dubieusc debiteuren. Aan 27 personen in dienst van de gemeen te Haarlem werden voorschotten verstrekt tot een totaal bedrag van f 2890. Het door de gemeente verstrekte kasvoor- schot van f 4500 a 3 pet. werd teruggestort. Er kon na bijschrijving van f 800 uit de winst op het reservefonds, een dividend van 5 pet. gedeclareerd worden, terwijl f 100 uit de winst werd afgedragen aan het Crisis comité. In het afgeloopen jaar had het bestuur het verlies te betreuren van den voorzitter Jhr. P. Quarles van Ufford. Tién tallen van jaren wijdde hij zijn krachten aan de Hulp bank waarvan de 20 laatste als voorzitter Zijn heengaan laat een treurige leemte achter Als voorzitter werd benoemd de heer C. Baron d' Aulnls de Bourouill. •De heer N. J: van den Brandhof nam af scheid als commissaris wegens vertrek naar iet buitenlands- nET MASSALE LEEKESPEI. VAN DE GRAAL VERTOOND. Zondag- en Maandagavond heeft in de Gemeentelijke Concertzaal een filmavond plaats gevonden, waar onder anderen de film Pinksterzegen gegeven werd. Allereerst was er een mooie reisfilm mot muzikale begeleiding van de jubileumreis naar Rome en Assisië. langs den Rijn. over Zwitserland, (Bazel, Luzern» en Milaan. Padua. Venetië en Genua. Vervolgens werd de geluidsfilm Pierement vertoond, van den Hollandschen cineast Teunlssen. Indertijd bespraken we deze fijn gevoelde film reeds, die de oude Amsterdamsche buurtjes weer geeft met het leven daar als er een orgel komt. Het eenlg jammere van deze film is, dat ze is nagesychronïscerd. zoodat het ge luid soms niet volkomen klopt met het beeld. Daarna kwam een grappige geluidsteeken- fi!m over de Winter, waarin de vele soorten dieren zich als kundige schaatsenrijders ont popten. En tenslotte het hoofdnummer. Voor de pauze nog werden de voorbereidingen van Pinksterzegen gedraaid (met muzikale bege leiding). de repetities in Haarlem, de pro- paganda-tochten. het optrekken naar Am sterdam en het Stadion, het logies enz. Na de pauze kwam dan de soundfilm Pinkster zegen zelf. We hoeven er eigenlijk niet veel van te zeggen. Want zij. die haar zagen zul len haar onthouden. Het is de verfilming (in geluid en beeld) van het verleden jaar in het Stadion gegeven Graalspel. En wij hebben hoewel we niet in de gelegenheid waren het massale leekespel In Mei 1932 bij te wonen, door deze uitmuntende verfilming (de enkele zwakkere momenten daargelaten! er een goeden indruk van gekregen. Als vastlegging van het toen opgevoerde Pink sterspel van de Graal heeft deze film groote waarde. Hoe genoten de aanwezigen! Vooral de jongeren, die telkens luid hun bijval be tuigden, als weer eens hun bekende tooneel- tjes of figuren op het doek verschenen! En voor hen, die het spel gezien hebben zal deze film de herinnering aan dat massale spel (10.000 jonge mensch deden er aan mee!) verlevendigd hebben. In de pauzes werden eenige spreekkoren keurig uitgevoerd door Graalmeisjes. De belangstelling Maandagavond was groot. KINDERVOEDING De vereeniging „Kindervoeding" reikte in de afgeloopen week uit in hare afdeelingen Zoetsstraat: Maandag 139. Dinsdag 138, Woensdag 129, Donderdag 147, Vrijdag 148 en Zaterdag 136 porties. Overtonstraat: Maandag 157, Dinsdag 160. Woensdag 149, Donderdag 158, Vrijdag 165 en Zaterdag 140 porties. Byzantiumstraat: Maandag 108. Dinsdag 108, Woensdag 103, Donderdag 99, Vrijdag 102 en Zaterdag 100 porties. Bovendien werden dagelijks 68 porties ver strekt aan de scholen voor Buitengewoon L. O. ARROND.-RECHTBANK. De prikplank. De exploitant van de prikplanken was het niet eens met den kantonrechter te Haar lem, die hem veroordeeld had tot 2 maal f 30 boete wegens overtreding der Loterij wet, daar hij meende, dat de prikplank een soort puzzle was, welke opgelost kon worden, zoo dat het prikplankspel niet op een lijn is te stellen met ganzenbord en dergelijke. Wat is nu het geheim van de prikplank? De prikplank is een plank met gaatjes, waarover een papier is geplakt; in de gaat jes bevinden zich genummerde papiertjes en op een lijst kan men lezen op welke nummers een prijs wordt gegeven. Het publiek mag te gen betaling van een dubbeltje een gaatje openprikken. Men zou dus zeggen, dat het zuiver toeval is. als men een prijsgevend nummer prikt, omdat van buiten nergens aan te zien is, waar zich die gelukkige num mers bevinden. Zoo eenvoudig is het ech ter niet. Het geheim is dit, dat de nummers volgens een bepaalde figuur een spiraal zijn gerangschikt, zoodat iemand, die b.v. nummer 25 heeft geprikt en daarna 34. door bestudeering zou kunnen nagaan, hoe de spiraallijn loopt, waardoor hij in staat zou zijn een nummer, laten we zeggen 60, dat als prijs-winnend op de lijst is aangegeven, te vinden. Waar dus een scherpzinnig en volhardend prikker de spiraallijn zou kunnen ontdek ken en alle prijzen opvisschen, achtte de ex ploitant hier geen hazardspel, maar wel be hendigheidsspel aanwezig, welke meening. zei hij, gedeeld zou worden door verschillen de .gemeentelijke autoriteiten en zelfs be riep hij zich op den Hoogen Raad. maar hij was toch maar zoo verstandig geweest de exploitatie in het gevreesde kanton Haar lem r« t voort te zetten. De rechters bestudeerden ijverig prikplan ken en sleutels, waarbij wel bleek, dat geen bedrog in het spel was, maar waardoor niet de overtuiging gevestigd werd, dat het zoe ken van de geheimzinnige lijn een peulschil letje was. De officier van Justitie was dan ook van oordeel, dat het publiek op goed ge luk prikt eh niet volgens systeem, waardoor het hier een gewoon gokspel wordt, waarom Devestiging van het vonnis werd geëischt. Dc automaat. Brutaal rood met glimmende schijven en het lokkende opschrift Sigaretten stond daar de automaat in de rechtzaal, waar een siga renwinkelier zich had te verantwoorden, om dat hij dat instrument aan de buitenzijde van zi.in winkel had gehad, hetgeen de kan tonrechter ln strijd had geacht met art. 20G der Haarlemsche politieverordening. Men weet, dat de winkelsluitingswet de automaten in het leven heeft geroepen, maar het gemeentebestuur van Haarlem had ge meend. dat sicarenautomaten niet konden worden toegelaten, zulks tot heil van de kleine jongens, die geen sigaretjes ln een winkel mogen koopen, doch ze bij aanwezig heid van automaten listiglijk uit die inrich tingen zouden kunnen betrekken. En nu artikel 206 er is. wordt de houder van een automaat bekeurd. De Officier van Justitie dweepte niet met die uitzonderingsbepaling, welke den sigaren winkelier achterstelt bij andere winkeliers en het is zeer de vraag of het heil van roc kende kleine jongens tegen het nadeel, dat de sigarenwinkeliers lijden, opweegt. Ook had de Officier vernomen, dat het bewuste artikel er eigenlijk bij vergissing ln den Raad doorgekomen was. Maar hoe dit zij, het ar tikel is er en daarom moet bevestiging van het vonnis gevraagd worden De sigarenwinkelier, die als proefkonijn had gediend voor de fabrikanten d^r auto maten. maar die door die fabrikanten in zijn actie niet voldoende wordt gesteund, zai het wel niet tot in het hoogste ressort uitzoeken. Riviera. door KATHEREINE MANSFIELD. Hoewel het zulk prachtig weer was een blauwe hemel, die groote gouden lichtplek ken sprankelde alsof de zonnestralen tinte lende stroomen witte wijn waren, spande bo ven de Jardins Publiques was Miss Brill blij, dat ze beslo*~n had haar bont aan te doen. De lucht was stil, maar als Je je mond open deed was het toch even koud. hetzelfde soort kou. dat Je voelt vlak voordat je nipt aan een glas ijskoud water; en zoo nu en dan kwam er een blad voorbij dwarrelen, net of het nergens vandaan kwam. of uit den he mei. Miss Brill hief haar hand op en raakte haar bont aan. Het was een lief zacht bont en het was prettig om het weer te dragen. Ze had het dien middag uit de doos geno men. er de kamfer uitgeschud, het goed gc borsteld, en het leven weer teruggewreven in de kleine, doffe oogen. „Wat is er met me aan de hand?" schenen die treurige oogjes te zeggen. En wat was het aardig geweest om ze weer glimmend en levend te zien worden Maar de neus, die ook zwartig was. was al lesbehalve stevig meer. Die had zeker eens een duw gehad. Veel gaf het niet een klein beetje zwarte lak, als het niet anders meer konals het werkelijk absoluut noodie wasKlein, stout bont! Ja. dat gevoel gaf het haar heusch. Een klein, stout bont. ^nt vlak onder haar oor in zijn eigen staart beet. Ze had het bijna wel willen afdoen en het in haar schoot leggen en streelen. Haar armen en vingers jeukten om het te doen. maar dat kon ook wel van het loopen zijn. bij nader inzien. En als ze ademde, was het heusch net. of er in haar hart iets zachts. Iets treurigs nee, treurig was het eigenlijk niet iets liefs, zich roerde en klopte. Er waren dezen middag heel wat menschen buiten, vee! meer dan den vorlgen Zondag. En de muziek klonk harder en vroolijker Dat was, omdat het seizoen was begonnen. Want al speelde de muziek eiken Zondag, het heele jaar lang, in het seizoen klonk het al tijd anders dan er buiten. Het was of iemand piano speelde alleen voor de leden van het gezin. Het kon hem niet veel schelen hoe hij speelde als er geen vreemden bij waren. De dirigent droeg bovendien een nieuwe jas was het niet? Het leek er heusch ontzettend veel op of die jas nieuw was. Hi.i zwaatde met zijn armen als een haan. die op het nunt van kraaien staat, en de muzikanten in de groen*1 tent bliezen hun wangen op en keken met glimmende felle oogen raar hun muziek. Nu kwam er een klein „zacht" stukje aardig was het! een klein kettinkje van heldere druppels. Ze was er bijna zeker van, dat het nog eens herhaald zou worden. Het was zoo: ze lichtte haar hoofd op en glimlachte. Maar twee menschen deelden haar „eigen" bank met haar: een knappe oude man met een fluweelen jas aan. en zijn handen over elkaar geslagen op de knoo van een reus- achtigen ingesneden wandelstok, en een dik ke. oude vrouw, die heel rechtop zat. met c-en stuk breiwerk op haat; geborduurde schort. Ze zeiden niets. Dat was jammer, want Miss Brill verheugde zich altijd erg op de conver satie. Ze was er langzamerhand, vond ze buitengewoon handig in geworden om te luisteren met een gezicht of ze heelemaal niet luisterde: om zoo stilletjes midden in cie levens van anderen te zitten terwijl ze het niet wisten. Ze keek van opzij naar het oude stel. Mis schien zouden ze gauw weg gaan. Den vori- gen Zondag was het ook al tegengevallen. Een oude Engelschman en zijn vrouw, hij met oen afschuwelijke Panama op en zij met knooplaarzen. En zij zeurde maar den heelen tijd door dat ze eigenlijk een bril moest dra gen: ze wist zeker dat er een noodlg had maar dat ze het verder toch weer net zoo goed kon laten: hij zou breken of afzakken. En hij was zoo geduldig geweest. Hij had van alles aan de hand gedaan, gouden randen, het soort, dat stevig vasthoudt om je ooren, een extra verzorgde, zacht gemaakte brug voor haar neus. Maar nee. niets was naar haar zin ge weest. „Hij glijdt natuurlijk altijd van mijn neus af!" Miss Bril had haar wel willen schud den. De oude menschen zaten nog op de bank. stil als beelden. Zoo heel erg was het ook niet, de voorbijgangers kon ze ook altijd be kijken. Heen en weer. langs de bloembedden en de muziektent, paradeerden de paren en de groepen, bleven stil staan om te praten, stil staan om te groeten, om een handvol bloemen te koopen van den ouden bedelaar, die zijn mand aan het hek had opgehangen Kleine kinderen holden er tusschendoor bukkend en lachend: kleine jongens met groote, witte zijden strikken onder hun kin. kleine meisjes, kleine Fransche poppen, uit- gedoscht in fluweel en kant. En soms kwam er opeens een kleine struikelaar tusschen de boomen uit. waggelde, stond stil keek. en plofte plotseling neer. tot zijn kleine, hoog gehakte moeder, als een jong hennetje een standje kakelend, te hulp snelde. Op de ban ken en groene stoelen zaten nog andere men schen. maar dat waren bijna altiid dezelfden. Zondag na Zondag en had. Miss Brill dik wijls opgemerkt er was iets grappigs aan biina allemaal. Ze waren een beetje wonder lijk. stil. bijna allemaal oud. en ze keken net of ze allemaal uit donkere, kleine kamertjes kwamen of zelfs zelfs uit donkere kasten! Achter de tent waren de slanke boomen met gele bladeren, die naar beneden hlneen. en daar achter net een stukje zee, en daar ZENDING ONDER DE JODEN IN RUSLAND EN POLEN. Men schrijft ons: Donderdagavond 16 Februari zal Pred. L. Rosenberg uit Lodz (Polen) in de Broeder- kerk aan de Parkiaan spreken over ..Het werk Gods onder de Joden in Rusland en Polen-' met vertooning van lichtbeelden. Pred. Rosenberg, die in Rusland, zoowel onder het CzaritoArh bewind als onder he' Bolsjewistisch regiem, ter wille van het evangelie, veel heeft moeten lijder., arbeidt reeds 32 jaar als zendeling onder Israël in erschiller.de landen, waarvan ruim 20 jaar in Rusland. Na zijn ontvluchting is hij een nieuwen zendingsnrbeid aangevangen in cis Poolsche stad Lodz, die mee haar 260.000 Joden., de meest dichtbevolkte jodenstad mag enoemd worden. Op z-m tournee door ons land. dat tot einde Maart duurt, zal Pred. Rosenberg mededeelingen doem over zijn er varingen cn arbeid. achter de blauwe hemel met goudgeaderde wolken. Tum-tum-tum-tiddelum* tiddelum! tum- um-tum-ta! blies tic muziek. Twee Jonge meisjes in het rood kwamen voorbij en twee jonge soldaten in het blauw kwamen her. tegen en zc lachten cn sloten zich bij elkaar aan en gingen arm in arm weg -Twee boerenvrouwen met grappige hoeden op gingen ernstig voorbij, met twee mooie, rookkleurige ezels aan cie hand. Een koude, bleeke non haastte zich voorbij. Een mooie vrouw kwam aan en liet haar bosje viooltjes vallen, een kleine jongen liep achter haar aan om ze haar terug te geven en ze nam ze en gooide ze weg of ze vergiftigd waren. Lieve hemel! Miss Brlll wist niet eens goed meer of ze dat moest bewonderen of niet! En nu ontmoetten een witte bontmantel en een heer in het grijs elkaar vlak voor haar. HU was groot, stijf, waardig, en zij droeg den witten bontmantel die zc gekocht had, toen haar haar nog blond was. Nu was alles, haar haar, haar gezicht, zelfs haar oogen, van de zelfde kleur als het vale hermelijn, en haar hand. in de oude handschoen, di? ze oplicht te om even haar lippen bU te werken, was net een klein, gelig klauwtje. Oh wat was het aardig hem tc zien! Ze dacht wel. dat zc hem vanmiddag zou tegenkomen!" Ze be schreef waar ze geweest was overal, hier, daar, bU de zee. „Was het geen prachtige dag? En ging hij misschien zoo verMaar hij schudde zijn hoofd, stak een cigaret aan, blies langzaam een groote wolk in haar ge zicht. en. terwijl ze nog praatte en lachte, knipte Jiij de lucifer weg en wandelde door. De witte bontmantel was alleen: ze glim lachte opgewekter dan ooit. Maar zelfs de muziek scheen te weten wat ze voelde, en de trommel sloeg steeds maar weer: „De bruut de bruut! Wat zou ze doen? Wat zou er nu gebeuren? Maar juist, terwijl Miss Brill zich dat afvroeg, draaide de witte mantel zich om. hief haar hand op alsof ze iemand had gezien, die nog veel aardiger was. daar ginds en trippelde weg. En de muziek ver anderde weer. en speelde vroolijker cn vlug ger dan ooit, het oude stel op Miss Brill's bank stond op en stapte weg een verschrik kelijk grappige oude man hobbelde voorbij op de maat van de muziek en werd bijna van cie been geloopen door vier meisjes, die naast elkaar liepen. Wat was het toch heerlijk! En wat genoot ze! Wat hield ze van dat zitten daar. en het kijken naar alles! Het was net een tooneel stuk. Het was precies een tooneelstuk. Wie kon zeggen of de hemel nle: geverfd was? Maar pas toen een klein, bruin hondje plech tig aan kwam stappen en toen weer plechtig wegstapte, als een klein „tooneel "-hondje, dat opgewonden was. ontdekte Miss Brill wat het was, dat de wereld zoo opwindend maak te. Ze waren allemaal op het tooneel. Ze wa ren niet alleen het publiek, ze keken niet al leen toe: ze speelden zelf. Zelfs zij had een rol en speelde die eiken Zondag. Natuurlijk zou het iemand opgevallen zijn, als ze niet gekomen was: zij was ook een deel van de voorstelling. Wat vreemd, dat ze daar nooit van te voren aan gedacht had! En toch ver klaarde dat, waarom zc iedere week zoo op precies denzelfden tijd van huis ging om niet te laat te zijn voor de voorstelling en het verklaarde ook, waarom ze het een beetje hinderlijk en gênant vond haar En- gelsche leerlingen te vertellen hoe ze haar Zondagmiddagen doorbracht. Geen wonder'. Miss Brill lachte bijna hardop. Ze was op het tooneel. Ze dacht aan den ouden invaliden heer, dien ze viermaal in de week, de krant voorlas terwijl hij sliep in den tuin. Zc was heelemaal gewoon geraakt aan zijn tenger hoofd op het kussen, cie holle oogen, de open ,mond en de smalle, spitse neus. Als hij dood was geweest, had ze het misschien weken lang niet gemerkt: het zou haar ook niets hebben kunnen schelen. Maar plotseling wist hij, dat het een actrice was. die hem de krant voorlas. „Een actrice!" cHt oude hoofd ging omhoog; twee lichtpuntjes trilden ln de oude oogen. „Een actrice u?" En Miss Brill streek over de krant alsof het het manus cript van haar rol was en zei zachtjes: „Ja, ik ben al een heelen tijd actrice De muziek had even gerust. Nu begonnen ze weer. En wat ze speelden wus warm, zon nig, en toch was er iets koels aan iets wat? Nee, niets treurigs Iets dat maakte, dat je zou willen gaan zingen. Het wijsje steeg cn steeg, het licht straalde; en het was Miss Brill alsof in het volgend oogenbltk zij allemaal, het heele gezelschap, zouden gaan zingen. De jongeren en dc lachers zouden beginnen, en de mannenstemmen, heel reso luut en dapper, zouden invallen. En dan zij ook, zij ook. en de anderen op de banken zij zouden met een soort van begeleiding be ginnen iets laags, dat ternauwernood rees of daalde, iets heel moois, heel roerends En Miss Brill's oogen vulden zich met tranen en ze koek glimlachend naar de andere le den van het gezelschap. Ja. we begrijpen het. we begrijpen het. dacht ze hoewel zc niet wist wat ze begrepen. Juist op dat oogenbllk kwamen een jongen en een meisje aan en gingen zitten waar het oude paar gezeten had. Ze waren goed ge kleed. ze waren verliefd. De held en de heldin natuurlijk, juist aan land gestapt van zijn vaders Jacht. En steeds nog geluidloos zin gend. steeds met dien trillenden glimlach, maakte Miss Brlll zich gereed tot luisteren. „Nee, nu niet", zei het meisje. „Hier niet, ik kan niet". „Waarom niet?" zei de Jongen. „Om dat ouwe mensch daar aan het andere eind? Waarom komt ze hier wat heeft zo hier te maken? Waarom blijft ze niet thuis?" „Oooo". glchelde het meisje. „Dat bont heb je ooit zoo iets mals gezien? Het is net gebakken visch!" „Naar mensch!" zei de jongen nijdig. En toen: .Luister nu eens. ma petite chèrc „Nee, hier niet", zei het meisje, „nog niet". Op haar weg naar huis kocht ze gewoon lijk eon stuk honingcake. Dat was haar Zon- dagschc tractatle. Soms zat er een amandel in haar stuk. soms niet. Dal maakte een groot verschil. Als er een amandel op zat. was het net of ze een klein cadeautje naar huls droog een verrassing iets, dat er best niet had kunnen zijn. Op de amandelzondagen haastte ze zich altijd en kon de lucifer voor de theeketel niet •zauw genoeg aan steken. Maar vandaag liep ze den bakker voorbij, klom de trap op, en ging in haar klein ka mertje, haar kamertje als een kast op haar bed zitten. Ze bleef daar heel lang zitten. De doos waar het bont, uit kwam lag on het bed. Zo maakte het nlotse'ine los en haa«t'g. zon der te kijken, legde ze liet-op aij. Maar toon zo de deksel dicht deed, was het net of zo Iets hoorde huilen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7