Vaseline Chesebrough HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 16 FEBRUARI 1933 NATIONAAL JONGEREN VERBOND. DE HEEREN VAN BUUREN EN QUISPEL SPREKEN. In hotel Royal (Stationsplein) werd Woens dagavond een algemeene bijeenkomst ge houden van de afd. Haarlem van het Na tionaal Jongeren Verbond, waar als sprekers waren uitgenoodigd de heeren G. J. van Buuren en H. Quispel. De eerste sprak over Willem de Zwijger. Vooraf schilderde hij den toestand, zooals die in Nederland thans heerseht, en waarin revolutionnaire woorden in het openbaar worden uitgesproken in zulke daden ge pleegd. Men is voor goed wakker geschud door het gebeurde in Indië. De rijpere jeugd heeft genoeg van den vloedgolf van het defaitisme. De eenige wijze om aan den wantoestand paal en perk te stellen is de wedergeboorte van de nationale gedachte. Dan komt men dichter bij Willem den Zwijger Laat men toonen, dat men zijn geest en wil begrepen heeft. Hij heeft den band Neder land en Oranje onbreekbaar gelegd en zijn beeld is, ondanks verdeeldheid nog niet ver bleekt en ook tegenstanders spreken hun eer bied uit. Hierna gaf hij een historisch overzicht van het leven van den Zwijger, die zijn politieke leerjaren al jong bij Karei de Vijfde kreeg, die door erfrecht en huwelijk verbonden werd met Nederland, die opkwam voor het volk, dat onderdrukt werd, die vooral in staats zaken zijn grootheid toonde, die zooals Da Costa schrijft, in godsdienst en heilig plichts gevoel kracht vond, die als eenigen titel in Nederland dien van Vader des Vaderlands ge had heeft. Spr. eindigde met te zeggen, dat slapheid het gif is van dezen tijd. Na de rede werden twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. De heer Quispel had als onderwerp ge kozen: „Weerloosheid en zelfvernietiging". Hij schetste de gedwongen eerbied voor de vlag in een Oostzeeland, dat spr. een jaar of zes geleden aan boord van een oorlogsschip be zocht, waar spr. geen vorostander van is. In Nederland was dat toen juist andersom, waartegen het N. J. V. zich kantte. Een zijdige ontwapening is een gevaar voor den vrede. Ontwapening is 'goed, doch internationaal en allereerst ontwapening des geestes. De eenzijdige ontwapening houdt de el lende van den oorlog niet van ons. En zij, die alleen die ellende zien, zien niet de lessen, die uit den oorlog te trekken zijn, voor Nederland. Hij schetste de veldtochts plannen van Duitschland tegen Rusland en Frankrijk in historisch overzicht van 1906 af, die op snelheid gebaseerd zijn, maar die in 1914 gedeeltelijk strandden op liet veld leger van 60.000 man van NedërlaVd, dat te- snel voor de centrale gereed was. En even min kan het Engelsche expeditieleger de Schelde op, omdat Nederland paraat was Ook om onze positie maar ook door onze weermacht bleven wij in 1914 buiten den oor log. De eenzijdige ontwapenaars werken alleen met gevoelsargumenten, doch hebben geen meeningen gefundeerd op de harde werke lijkheid. Spr. haalde voorbeelden aan uit den oorlog die voor Nederland van belang zijn. De ge schiedenis leert, hoe de toekomst zal zijn. Een weerloos Nederland is de kluif waarom twee bullebijters vechten. Een weerloos Ne derland wordt niet gespaard. Weerloosheid is zelfvernietiging. Men vergeet, als men protesteert tegen het vallen van den bom. die bloed deed vloeien, dat die bom op de Zeven Provinciën misschien de levens van die pretest eerenden later gered heeft. Een langdurig applaus beloonde spr. voor zijn rede. De vergadering stond onder leiding van den heer J. Drijber. Onder de aanwe zigen merkten wij o.a. op, Jhr. J. den Tex, burgemeester van Bloemendaal J. HUNEKER. Men schrijft ons: 20 Februari zal het 25 jaar geleden zijn dat de hoofdagent van politie H. Huneker, als agent 4e klasse, in dienst der gemeente Haarlem trad. Ook voor dezen jubilaris, die niet alleen bij het geheele corps, doch zeker niet in het minst als organisatieman en bestuurslid van den Ned. R.K. Politiebond „St. Michael" afdeeling Haarlem en Omstreken, zeer ge zien is, hebben de laatste 25 jaren wel eenige veranderingen en dan voor hem ten goede medegebracht. In dienst getreden als agent 4e klasse, on der het regiem van Commissaris van Goor. heeft de jubilaris zoo ongeveer alle „ups and downs" in het corps doorleefd, terwijl hij thans als hoofdagent een eervolle plaats in het corps inneemt. In de R.K. organisatie is de jubilaris wat men noemt een der meest populaire figu ren. Geen groote redenaar naar buiten, doch een stoere werker, die er niet de minste prijs opstelt, dat hieraan ruchtbaarheid wordt gegeven. In zijn functie van secretaris-pen ningmeester van het ondersteuningsfonds van zijn vakorganisatie, een zeer delicate functie, heeft hij vele jaren op een zoodanige wijze de belangen der leden behartigd, dat velen met dankbaarheid hiervan zullen getuigen bij gelegenheid van zijn 25-jarig ambts jubileum. Het staat wel vast. dat het den jubilaris op Maandag as. niet zal ontbreken aan belang stelling in zijn feest. De jubilaris houdt receptie te zijnen huize Bisschop Ottostraat No. 8 van 10 tot 12 uur voormiddag en van 2 tot 4 uur namiddag. FILMAVOND. FFTTZT'CHT. DE STRIJD OM DEN MATTERHORN. Vrijdag a.s. geeft de Ned. Chr. Reisvereeni- ging voor haar leden een filmavond. Eer zucht is een mooie natuurfilm. Men ziet won- derschoone bergtafreeieu, afgewisseld door aensationeele klimpartijen. De hoofdrollen zijn in handen van Marcclla Albani, Louis gttnkel en Peter Voss. HAARLEMSCHE BESTUURDERS BOND. HET JAARVERSLAG. Op Dinsdag 21 Februari belegt de Haarlem- sche Bestuurders Bond een vergadering in „De Centrale", voor bestuurders der aange sloten organisaties. Op deze vergadering zal H. Lindeman, bestuurder van het N.V.V. een inleiding houden over het onderwerp: „Naar een grootere coöperatieve beweging". Aan het jaarverslag van den Bestuurders Bond over 1932 ontleenen wij: Wij moeten beginnen met te constateeren, dat het afgeloopen jaar geen verbetering in den economischen toestand heeft gebracht. Integendeel, men kan nu wel vaststellen, dat 1932 slechter was dan het jaar wat vooraf ging. De stormen der tijden, hebben ook hier hun sporen nagelaten en veel, wat eens wel varend was, op den rand van den economi schen afgrond gebracht. Talrijke, groote, destijds bloeiende, in- dustrieele bedrijven kunnen zich slechts met moeite staande houden of zijn geheel geslo ten. Verbetering kunnen wij nog niet waarne men, integendeel, met het hooger optrekken van de tariefmuren dalen de mogelijkheden van den export. Armoe en ellende heerseht in duizenden gezinnen. Sloten wij 1931 af met 3955 werkloozen, per 3112'32 telden wij er 5460, waaronder 2600 modern georganiseerden. Werd er het vorig jaar door de Gem. Haar lem aan werkloozen uitbetaald 474.500. 1932 vroeg een som van 1.810.000 voor dit doel. Onder de lichtpunten die er zijn wordt ge noemd, dat het ledental van den H.B.B. met 471 steeg. Twee nieuwe organisaties traden toe. Het totaal is nu 7562 mannen en 438 vrouwen, totaal 8000. „Onze beweging staat dan ook ongeschokt. Midden in een maatschappij, die door en door ziek is. Laten wij er voor zorgen onze gezond heid te bewaren, door krachtigen arbeid en door verwijdering van datgene, wat ons tracht te ondermijnen". Het Districtsbureau voor Arbeidsrecht ont wikkelt zich gedurig. Op het einde van het jaar hervatte Gies zijn werkzaamheden weer en nam de taak van Mr.Drilsma over. Dit jaar werden 940 ad viezen gegeven en 926 zaken behandeld. In totaal dus 1866 tegen 1516 in 1931. „Opvallend is de stijging van het aantal adviezen. Dit komt, omdat wij als systeem in voerden: liever een zaak niet beginnen als zij zwak is. dan deze verliezen. Wij gingen er van uit dat het dwaasheid is (en onjuist bo vendien voor den naam van onze beweging) een zaak te beginnen waarvan wij vooruit kunnen zien dat deze toch verloren is wegens gebrek aan bewijs bijv of anderszins. Er zijn •.helaas nog altijd arbeiders die meenen, dat ons Bureau gebruikt kan worden om den werkgevers te plagen. Daarvoor dient ons Bu reau niet, alleen om dengeen. die bewijsbaar recht heeft, dat te doen toekomen. Elke andere opvatting (een onbewijsbaar proces toch voeren bijv.) Is kweeken van onrecht en zou de sociale taak van ons Bureau te niet doen. Nog te velen zien dat niet in helaas. Aan de besturen van de organisaties is het om hunne leden die dit besef missen, dit bij te brengen." De financieele positie van den Bond is sta biel, doch vereischt een zuinig beheer. Reeds ln den aanvang van 1931 werd ln Haarlem steeds meer de behoefte gevoeld, om het vakbondsjeugdwerk, wat al door enkele organisaties ter hand was genomen, meer ge centraliseerd te gaan doen. om op deze wijze het jeugdwerk een grootere basis en werk kracht te geven. Aangemoedigd door het N.V.V., die naar aanleiding van de besprekingen op hun con gres 1929 en in 1931 besloot een jeugdraad te installeeren en tevens ook de plaatselijke jeugdraden te bevorderen. Zoo trad ook in Haarlem, onder leiding van den Bestuurdersbond, op 8 Juli 1931 de Haar- lemsche Jeugdraad in werking. Het doet het bestuur een genoegen, na anderhalf jaar, te kunnen constateeren. dat de Plaatselijke Jeugdraad ln een behoefte heeft voorzien en dat hij het in de toekomst in nog grootere mate zal doen. „Wij weten wel. dat er in verschillende or ganisaties nog al verschil van meening be staat over het werk, wat de Jeugdraad wel of niet mag doen. maar gezien de ondervin ding, in deze anderhalf 'jaar opgedaan, is het onze vaste overtuiging, dat het Jeugdraads- werk een eerste plaats in het vakbondswerk zal gaan innemen." In 8 organisaties zijn 350 jeugdleden geor ganiseerd. De groote werkloosheid heeft het noodlg gemaakt, dat de Bestuurdersbonden zich met zaken moeten bezig houden, die voorheen buiten haar terrein van werkzaamheid lagen. De groote en langdurige werkloosheid is oorzaak, dat zij die hiervan de dupe zijn, zoo wat van alles te kort komen. Als men arbeid heeft, dan mag men aan nemen 'althans zoo moet het zijn), dat men dan ook iets kan uitgeven voor ontwikkeling en ontspanning, heeft men geen arbeid, dan kan men dat niet. En daar ontwikkeling en ontspanning twee belangrijke zaken in onze samenleving zijn. zoo was het noodzakelijk, dat ook deze zaken eens nader beschouwd worden. Dit jaar werd dit werk door de Bestuurders bonden ter hand genomen, in den vorm van het Centraal Comité voor ontwikkeling en ontspanning voor werkloozen, In dit Comité hebben zitting twee bestuur ders van iederen Bestuurdersbond. Voor den H.B.B. hebben in het Comité zit ting de heeren H. H. Luvken en W. Rus. Het Centraal Comité kreeg de sympathie van iederen weidenkenden werklooze en niet- werklooze. Voor de stakende textielarbeiders en car- tonbewerkers werd 25.054.11 ingezameld. VERBOUWING M4TSON HARTJE. Woensdag is het bekende Maison 'Hartje, het hoedenmagaziin aan de Groote Hout straat 97 na de verbouwing onder leid'nrr ven den heer Fred. Kramer, heropend. Wij heb ben een kukje genomen in deze volkomen •emetamerfosrerde. gerenommeerde zaak. die nu al 29 jaren bestaat. En we konden constateeren. dat hier inderdaad een moder- nisecring heeft plaats gegrepen, die alle hui- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. „WERKHANDEN" Verzorgt Uw handen goed. leder een ziet ze en waardeert goed verzorgde handen. Wat voor werk ge ook doet, met Vaseline Chesebrough •bereikt ge alles. „Blanke huid- Zachte handen" de verdient. Met bijzonder goeden smaak heeft de heer Hartje zijn kleuren gekozen van behang (afwaschbaar), betimmeringen, gor dijnen, lampekapjes enz. Men heeft gestreefd naar een harmonisch geheel in. wat beschil dering betreft, lichte kleuren, die weldadig- rustig aan doen. De betimmeringen, omlijs tingen enz. zijn in bruin-rood gehouden, met dunne lichtblauwe banden aan het pla fond. Wat vroeger het kantoor was met de van den winkel eenigszins afgezonderde etalage, benevens het daarachter liggende trappen huis, is nu bij de zaak aangetrokken, terwijl kantoor en atelier achter den winkel zijn gevestigd. Overal langs de wanden van den grond af, zijn vitrines aangebracht, die met haar indirecte verlichting de tentoonge stelde hoeden (ook smaakvol geëtaleerd) op hun voordeeligst doen uitkomen. Wij kunnen den heer Hartje gelukwenschen met zijn gedistingeerde en intieme zaak, waar de prijzen naar hij ons verzekerde, voor eike beurs geschikt zijn en zich aan de tijds- eischen hebben aangepast. Ter gelegenheid van de opening waren vele fraaie bloemstukken geschonken en andere be ./ijzen van belangstelling. Voor den Politierechter. Een ontevreden kooper. Een kleermaker kocht in een winkel hier ter stede een gangloopertje tegen 65 cent per el. dat is een gulden den meter; ik zie de prij zen liever per meter: dat is overzichtelijker. De kleermaker meende een koopje te hebben, waarover we natuurlijk niet kunnen oordee- len, omdat alles van de kwaliteit afhangt, als de mot er in zit, is 't nog een gulden te duur. Dit laatste was niet het geval, maar de koo per ontdekte bij thuiskomt, dat er Weeffouten in het loopertje zaten en dat was voor hem een reden om de conclusie te trekken, dat hij in plaats van goedkoop, duurkoop was uitge weest. Aangezien dit niet in zijn bedoeling had gelegen, rolde hij het loopertje weer op en ging er mee terug naar den winkel om zijn beklag te doen, in de hoop, dat hij het loopertje terug zou kunnen geven, het goed- kooper zou krijgen of een ander zonder weef fouten zou bekomen. De winkelier, van oordeel, dat bij een zoo civielen prijs op een weeffoutje niet gelet mocht worden, temeer waar weeffouten ook in dure tapijten wel voorkomen, ging dus op het beklag niet in en niet onwaarschijnlijk was de wijze waarop dat beklag gedaan werd. hierbij ook van invloed, want. volgens den winkelier maakte de kleermaker groot kabaal en omdat dit den winkelier niet aanstond, wilde hij den reclamant met zachten drang naar buiten werken. „Waarin bestond die zachte drang?" vroeg de politierechter argwanend, want deze weet uit ervaring, hoe rekbaar dat begrip is. „Heb je daar een stok bij gebruikt?" „Neen. dat niet, ik heb hem alleen naar de deur geduwd", was het antwoord. Die zachte drang was niet wat de kleerma ker met zijn reclamatie had beoogd en om dit duidelijk te maken, zou hij toen een boks beugel met punten uit den zak hebben ge haald en daarmee eenige weeffouten in de opperhuid van den winkelier hebben veroor zaakt, die toen de hand met den boksbeugel beet pakte. Het kwam tot een valpartij, waar na de winkelbediende zijn patroon van den kleermaker aftrok, die toen zonder verdere aanmaning den winkel verliet na den winke lier nog een paar stompen in het gezicht tc hebben gegeven. De kleermaker had zich nu te verantwoor den. Hij zei geen boksbeugel te hebben ge bruikt maar een groote kram. die hij toeval lig in den zak had. Men voelt het verschil: een kram kan je toevallig in den zak hebben, maar de aanwezigheid van een boksbeugel is hoogst verdacht, vooral als je ergens verhaal gaat zoeken en wijst op minder vredelieven de bedoelingen. Wat dat slaan met die kram betreft, dat zou volgens verdachte noodweer zijn ge weest, omdat de winkelier met den zachten drang was beginnen te slaan. De politie had onderzocht of verdachte, zoo hij beweerde, op een bepaalden dag een kram had gekocht in den winkel, dien hij noemde, maar dat kwam niet uit en daar de aangevallene den boksbeugel had gezien en bovendien drie wondjes op het hoofd had, juist zoover van elkaar als de drie punten van een boksbeugel had voor den officier de theo rie van de kram afgedaan. Nu kwam er nog bij. dat het strafregister van verdachte er op wees. dat hij weeffouten in zijn karakter had en daarom werd 8 dagen gevangenisstraf gc- eischt. Mr. Stomps, de verdediger, pleitte verzach tende omstar.dle-heder. op erond van de weef fouten ln het loopertje en de mogelijkheid van de kram en de rechter deed er twee da gen af. Len slechte moeder. Dat mensehen in de warenhuizen zoodan'g hun bezinning kwijt raken, dat ze een greep deen in de uitgestalde artikelen, komt helaas nog al eens voor, maar de delinquenten zijn over het algemeen geen slechte mcnschen en als ze betrapt worden is het feit alleen, dat ze daar voor de politie als dieven moeten ver schijnen, dikwijls al straf genoeg: de rechter is voor hen nog al eens toegevend. Maar de vrouw, die zich nu had tc verantwoorden, schoon zy niet was verschenen, kon n»et de gewone winkeldieveggen niet op één lijn ge plaatst worden, want wat zij deed was vee! erger. Ze ging er namelijk met haar twee dochtertjes op uit, liet de kinderen stelen en bewaarde de buit. Dit had ze zoo'n beetje tot een gewoonte genomen, want bij haar thuis werden een groot aantal kousen en andere artikelen gevonden, waarvan vermoed kon worden, dat ze in de Hema of bij Vroom en Dreesmann waren gestolen. De beschuldiging betrof twee portemonnaies. die de meisjes in de Hema hadden weggenomen en die moeder ln haar tasch had gestopt. De justitie vond het geval ernstig genoeg om een onvoorwaardelijke gevangenisstraf van drie maanden op te leggen. Het geld van den baas. Een slagersjongen, die ongetrouwd was. verdiende f 17 per week met drie dagen vol len kost en nog een paar pond vleesch en vet. Die jongen behoefde niet oneerlijk te zijn en toch had hij geld van de klanten achter gehouden. meer dan vierhonderd gulden zelfs vóór de patroon het ontdekte. De patroon Joeg den knecht niet de straat op. deed ook seen aangifte bij de politie, maar hield den jonnen in dienst, onder bepa ling. dat hij wekelijks 5 gulden zou afbetalen, de patroon zelf liet ook elke week een gulden vallen en van andere zijde werd nog 2 gul den afbetaald, totaal 8 gulden. In een jaar was de jongen uit de schuld geweest, als hy gewild had, van pretjes en sigaartjes was na tuurlijk niet veel gekomen, maar hij moest dan toch voelen, dat hij misdreven had. Een tijdje ging het goed. maar toen was 't weer mis; er was weer f 94 te kort. Nogmaals probeerde de patroon het: de afbetaling zou echter nu langer duren, 't Ging weer een tijd je goed en weer verviel hü in zijn oude fout. maar nu wanhoopte hij zeker aan nog meer goedertierenheid, tenminste hij ging er van door op een fiets van zijn baas. die de politie in de zaak mengde. De jonge man wist niet waarheen en meldde zich zelf bij de politic aan. en tot zijn eer zij gezegd, dat hij niet eerst de dertig gulden, die hij nog van zijn patroon had. had opgemaakt. Mr. Ali Cohen, dc verdediger, betoogde, dat men hier niet met een slecht mensch te doen heeft, maar met een zwakkeling, die niet in staat bleek zich op den duur opofferingen te getroosten, maar die toch het groqtste deel van het verduisterde geld had inverdiend. Spreker was vol lof over den patroon, die tot tweemaal toe reclasseeringspocingen had aan gewend. Mei het oog op het zoeken van werk verzocht pleiter dat ce straf in het voorjaar zou eindigen. De officier had 5 maanden go- eischt, de politierechter hield rekening met het verzoek van verdediger, die beloofde ver dachte behulpzaam te zullen zijn bij het zoe ken naar werk en gaf drie maanden. WILLEM DE ZWIJGER EN ZIJN FRANSCHE VRIENDEN. VOORDRACHT VAN M. JEAN PL.1TTARD VOOR DE .ALLIANCE FRANgAlSE. Nu binnenkort ook in ónze stad de ge boortedag van Prins Willem van Oranje her dacht zal worden, was het onderwerp, waar over M. Jean Plattard gisteravond voor de Alliance Frangaise hier ter stede sprak, zeer zeker van actueelen aard. Daarom betreurde de voorzitter, de heer J. H. Sauveur in zijn openingswoord het geringe aantal toehoor ders, vooral, waar M. Plattard, die hoog leeraar is aan de universiteit van Poitiers, als historicus een groote reputatie geniet. M. Plattard wijdde in zijn onderhoudende en uitnemend gedocumenteerde causerie in de eerste plaats een beschouwing aan den invloed, dien de admiraal de Coligny op den jongen prins heeft gehad om daarna uitvoe rig stil te staan bij de Fransche vrienden van den prins, zooals Du Plessis de Mornay, Hubert Languet en den heldhaftigen De ia Noue, die den bijnaam „bras de fer" droeg. Spreker zette aan de hand van een aantal feiten, die de Fransche geschiedschrijver Brantóme in zijn werken vermeldt, uiteen welk een belangrijk aandeel deze mcnschen hebben gelrad in den strijd van Willem den Zwijger tegen de Spaansehe overheersching. Brantóme heeft den prins tevens als een hoogstaand mensch gekarakteriseerd. Dezelfde schrijver behandelt ook de ver houding tusschen Willem den Zwijger en ad miraal de Coligny. Men kent de stadia: aan vankelijk stonden zij op gespannen voet met elkaar, later sloten zij vriendschap, trad de prins met De Coligny's dochter in het hu welijk en werd Lodewijk van Nassau dc ver trouweling van don admiraal. Daarna behandelde M. Plattard dc betee- kcnls van dc beide vrouwen van Fransche afkomst, mot wie Willem van Oranje gehuwd is geweest, nl. Charlotte de Bourbon en Louise de Coligny. resp. zijn derde en vierde ccht- genoote. Uit dc echtverbintenis met Char lotte de Bourbon, een vrouw van koninklijken bloede, zijn verscheidene kinderen geboren. Tijdens dit huwelijk viel dc eerste aanslag op het leven van den prins, de aanslag nl. van Jean Jaurcqui te Antwerpen. De opofferende zorgen van Charlotte red de prins Willem het leven, maar werden ten slotte de oorzaak van den dood van deze dappere vrouw. Het huwelijk van den prins mot Louise de Coligny was slechts van korten duur. omdat de prins reeds vrij spoedig door den doodelyken kogel van Balthnsar Gérard om het leven kwam. Louise de Coligny's naam zal in de geschiedenis in hooge eere worden gehouden, omdat zij groote genegenheid voor de benarde Nederlanders koesterde en zorg droeg voor het welzijn van prins Willem's kinderen. Na afloop van M. Plattard's voordracht, sprak de voorzitter zijn bijzondere waardec- ring uit voor de wijze, waarop de spreker den persoon van den Zwijger en diens Fransche betrekkingen in het licht had gesteld. MIDDELBAAR TECHN. SCHOOL. We ontvingen het Jaarverslag over 1932 van bovengenoemde eehool. We ontVenen er het volgende aan: Het aantal leerlingen oo 1 Januari 1932 bedroeg 448. tetren hel voric 'aar 432. Het einddiploma behaalden 78 leer lingen. afgewezen werden er 12; er trokken zich 4 terug. Door de heerscher.de malaise was het ook dit jaar zeer mce:,i'k vos- all» leerlingen plaats te verkrijgen. Door d? medewerking van vele werkgevers gelukte het echter grootendeels. Dc resultaten kunnen over het algemeen gunstig genoemd worden, hoewel door gebrek aan werk in de moeste fabrieken en werkplaatsen, afbreuk werd gedaan aan de waarde van het practische leerjaar. Dc leerlingen waren woonachtig in niet minder dan 74 gemeenten; de meesten na tuurlijk ln Haarlem 130>Verder Aalsmeer 1. Beverwijk 3. Bloemendaal 15. Haarlem- .'nerliede 1. Haarlemmermeer 1, Heemstede 12. Hlllegom 1. Lisse 1. Een groot aantal excursies heeft plaats gehad. Verschillende kostbare toestellen werden aangeschaft. Het machine-labora torium werd verrijkt met een electrisehe In- dicateur voor het onderzoek van snelloopende Dieselmotoren en berlz ine-moto ren. Hot was ecu geschenk van het „Steunfonds tot be vordering van het. onderwijs aan de M. T. S." Dc tijdsomstandigheden maakten, dat van dc geboden gelegenheid om vermlnder- ring of ontheffing van schoolgeld te ver krijgen, meer dan vroeger gebruik werd ge maakt, maar toch zijn de meeste ouders be reid, onder de ongunstigste omstandigheden, hun kinderen een goede opvoeding te geven. Het aantal aanvragen tot toelating was grooter dan het aantal beschikbare plaat sen. Er meldden zich 272 aan; het aantal plaatsen bedroeg 136. De voorgeschreven korting op dc salaris sen van het personeel ging op 1 Maart in werking. Gelukkig maakte det sterke bezetting van dc school, dat van vermindering van les uren voor de leeraren geen sprake behoetuc t? zijn, zoodat andere kortingen niet volg den. In Nederlandsch Oost- en West-Indië, in Argentinië en Britsch-Indië zijn in het ge heel 64 gediplomeerden werkzaam en wel: Bij de Bataafsche Petroleum Mij. 10. In Ve nezuela cn Curasao 6. Bij de Ned. Kol. Petroleum Mij. 9. Bij dc Deli Spoorweg Mij. 4. In Britsch-Indië In Nederl. Oost-Indlë bij verschillende suikerfabrieken en andere industrieën nog 25. Bij dc H.V.A. 7. In Ar gentinië 2. 144 gediplomeerden waren in dienst van het Rijk, Provincies en Gemeenten en wel: Bij den Rijkswaterstaat 26. Bij Provinciale Waterstaten 26. Bij de gemeente Amsterdam 22. Bij de gemeente Haarlem 8. Bij de di verse andere gemeenten 23. By de P TT. 9. In andere Rijksbetrekkingen 20. Betrekkin gen bij andere Provinciale Diensten 10. In Europa bulten Nederland zijn werk zaam: In België 5. In Engeland 1. In Frank rijk 2. In Roemenie 1. Ook dit jaar bedachten vele firma's, per sonen en instellingen do M.T.S. met ge schenken. brochures en boekwerken. Aan al len. die hun medewerking verleenden om de verzamelingen van dc M.T.S. op een be hoorlijk peil te houden, wordt dank gebracht De ontvangsten en uitgaven sloten met een totaal-bedrag van f 239.702.17. ENGELAND NOG STEEDS NIET VOOR „OUCHY". In het Lagerhuis heeft minister Simon ver klaard, dat Engeland de methode van verla ging van douanetarieven volgens het verdrag van Ouchy niet kan aanvaarden. Op de a.s. Londensche wereldconferentie kan er over gesproken worden. NIEUWS UIT INDlE. REBEL MET EEN GRASMES. ZIJN VROUW SLOEG DE TONG-TONG, VOLK LIEP TE HOOP. BATAVIA, 15 Februari. (Aneta) Maandag ochtend heeft te Pedan in de buurt van Kla- ten verzet tegen de politie plaats gehad. Een ingezetene van die dessa moest met de po litie mee. Hij weigerde echter mee te gaan en wapende zich met een grasmes. Zyn vrouw sloes op den tong-tong en het volk liep te hoop De mantrl-poUtle loste een schot in de lucht. Assistentie werd verkregen van de polltic uit Solo, Bojolali cn Klaten. De Resident, de Assistent-resident en de Regent begaven zich naar de desa Pedan, de resident en de Regent spraken het' volk toe, waarna de belhamel gewillig aan de politie werd overgegeven. Eenige aanhangers van dezen man werden eveneens gearresteerd. DE OPSTANDIGE ONDERWIJZERS. BATAVIA, 14 Februari (Ancta.i De heeren Reens en Vrijburg zullen 27 Maart voor den Raad van Justitie alhier terecht staan. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cis. per regel. NIEUWE BESTRIJDING VAX GRIEP. Ontdekking die bacteriën onmiddellijk vernietigt. De wetenschap heeft onlangs een middel gevonden, bekend als Karsote Inhalatie, het welk alle bacteriën van griep, verkoudheden en influenza in minder dan 10 minuten vol komen vernietigt. Deze ontdekking heeft het thans mogelijk gemaakt, om de bacteriën van verkoudheden te vernietigen, zoodra zij ons lichaam binnendringen. Wacht dus niet tot u eerst ziek zUt, maar zorg steeds Karsote bij dc hand te hebben. Zoodra kans op besmetting bestaat, spren kelt u slechts enkele druppels op een zak doek en snuift de verfrlsschende dampen op. Onmiddellijk zijn nu alle ademhalingsorga nen tot in de verste hoeken gevuld met een atmosfeer, waarin bacteriën niet kunnen bestaan. Daarom brengt Karsote ook bij hardnekkige verkoudheden directe verlichting Karsote is verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 per flacon 'zakformaat) en f 1.50 per flacon (2 maal dc kleine maat). MARKTNIEUWS COÖP. CENTRALE E1EKVEILING Purmerend. 14 Febr. Aanvoer 20.000 eendeneieren per 100 stuks f 3.70—f 3.90. 65.000 kippeneieren: 7080 KG. f 5.20— f 6.10; 85—66 KG. f 4.80—f 5; 63—64 KG. f 4.70—f 4.90; 60—62 KG. f 4.60—f 4.30; 58-59 KG. f 4 50—f 4.70; 58—57 KG. f 4.50—f 4.60; 53—55 KG. f 4.30—f 4 50; 50—52 KG. f 4.— f 4 30. Aanvoer: oude klpp»n per stuk f 0 90 f 1 69; jon :e hanen I 1—f 1.13; kon.jnen f 1.40--f 160; Oude kippen per kilo 53—58 cent; jonge hanen 75—80 cent.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7