UIT HET BUITENLAND 'STEEDS MAAR INTERPELLATIES. HAARLEM'S DAGBLAD DINSDAG 21 FEBRUARI 1933 TWEEDE BLAD TWEEDE KAMER. Luchtvaartdebatten in Genève. Goering richt zich tot de Pruisische politie. Op samenwerking met S.A. en Stahlhelm aangedrongen. Het Amerikaansche parlement neemt het voorstel tot opheffing van het drankverbod aan. HET BELANGRIJKSTE NIEUWS GENèVE. Na een langdurige onderbreking 'kwam de luchtvaartcommissie der Ontwapeningscon ferentie Maandagmorgen weer bijeen ten einde te beslissen over het principieele vraag stuk van afschaffing der militaire luchtvaart. Dadelijk bij het begin der besprekingen ontstond een incident tusschen den Duit- schen vertegenwoordiger, Ministerial-direk- tor Brandenburg en den voorzitter der com missie, den Spaanschen ambassadeur te Pa rijs Madariaga, die de commissie voorstelde om uitsluitend de internationalisatie, de con trole van de burgerlijke luchtvaart en de luchtpolitie te behandelen. De Duitsche gedelegeerde Brandenburg verzette zich hiertegen met kracht en pro testeerde in het Duitsch tegen de poging van den voorzitter om de voornaamste kwestie, nl. de afschaffing der militaire luchtvaart, uit te schakelen. Brandenburg nam het voor stel van Pierre Cot over om de luchtvaart- commissie te maken tot een redactiecommis sie, die slechts de principieele kwesties moest vaststellen waarop de hoofdcommissie in de politieke commissie heeft te antwoorden. De Engelsche minister voor de luchtvaart, lord Londonderry, bepleitte in een groote rede, waarin hij duidelijk tot uiting liet ko men het belang dat ook Engeland bij afschaf fing van de militaire luchtvloot heeft. De Engelsche regeering heeft besloten, vol ledige afschaffing van het militaire lucht- wapen en het verbod van het werpen van bommen voor te stellen. Zonder een derge lijke beslissing zou de Ontwapeningsconfe rentie slechts leiden tot nieuwe gevaren voor den wereldvrede. In de hoofdcommissie diende de Duitsche vertegenwoordiger Brandenburg daarop een schriftelijk voorstel van de Duitsche delega tie in volgens hetwelk de hoofdcommissie terstond in principe moet beslissen of een volledige afschaffing van de militaire lucht vaart met een onbeperkt verbod van het wer pen van bommen en een regeling voor de civiel luchtvaart met of zonder controle, of slechts een onbeperkt algemeen verbod van het wei-pen van bommen geformuleerd moet worden. Het Duitsche voorstel werd door den Fran- schen minister voor de luchtvaart Pierre Cot. scherp bestreden. Madariaga probeerde tot stemming over de Duitsche voorstellen te ko men. doch er bleek voortdurende verwarring te heerschen over wat er nu eigenlijk in stemming kwam, zoodat het geruimen tijd duurde alvorens men tot stemming kon over gaan. Met 7 tegen 6 stemmen en 6 stemmen blanco werd besloten de besprekingen niet met de Duitsche voorstellen te beginnen. De Amerikaansche ambassadeur- Gibson onthield zich van stemming met de mededee- ling, dat hij niet had verstaan waarover eigenlijk gestemd werd. Algemeen constateer de men dat. terwijl in de commissie slechts 18 staten zijn vertegenwoordigd, de telling der stemmen merkwaardigerwijze 19 stem men opleverde. Vóór het Duitsche voorstel stemden Turkije. Italië, Sovjet-Rusland, Ne derland en Zweden. DLITSCHLAND. Naar de officieele Pruisische persdienst vol gens Wolff mededeelt, heeft de rijkscommis saris voor het Pruisische ministerie van Bin- nenlandsche Zaken, rijksminister Göring, op 17 Februari aan alle politie-autoriteiten het volgende rondschrijven gezonden: „Ik geloof, dat ik niet speciaal er op behoef te wijzen, dat de politie ook maar den schijn eener vijandige houding of zelfs den indruk eener vervolging tegenover nationale bonden (S.A., S.S. en Stahlhelmen nationale par tijen onder alle omstandigheden moet ver mijden. Ik verwacht veeleer van alle politie autoriteiten, dat zij met de genoemde orga nisaties. in wier kringen de belangrijkste staatsopbouwende krachten vervat zijn, een goede verstandhouding zullen tot stand bren gen en onderhouden. Daarentegen moet tegen het drijven van staatsvijandige organisaties met de scherpste middelen worden opgetreden. Er moet met alle strengheid tegen communistische daden van terreur en overvallen worden te werk ge gaan en zoo noodig moet meedoogenloos van de wapens gebruik worden gemaakt. Politie beambten. die in de uitoefening dezer plich ten van het. schietwapen gebruik maken, worden onafhankelijk van de gevolgen daar van door mij gedekt. Wie daarentegen in verkeerde toegevendheid zijn plicht verzaakt, zal de disciplinaire gevolgen daarvan moeten dragen. De bescherming der telkens weer in haar maatregelen beperkte nationale beweging moet onvoorwaardelijk gewaarborgd worden. De politie moet, niets ontziend, optreden te gen ongeoorloofde vergaderingen, plunde ringen. opwekking tot hoog- en landverraad, massastaking, oproer, persdelicten en overige strafbare handelingen der ordeverstoorders. AMERIKA. Het Huis van afgevaardigden heeft met een 2/3 meerderheid het door den Senaat reeds aangenomen voorstel-Blaine goedge keurd, waarmede besloten is tot opheffing van het alcohol-verbod in de Vereenigde Staten. Het voorstel houdt in: 1. Het herroepen van het achttiende amendement op de grondwet (Alcoholver bod); 2. De ratificatie van deze herroeping niet door de parlementen der afzonderlijke staten, maar door voor dit doel speciaal bijeengeroe pen conventies der afzonderlijke staten en 3. Federale bescherming van die staten, die het alcoholverbod handhaven. Het voor stel moet binnen zeven jaren door ten min ste 36 staten worden geratificeerd. Duitschland. Nieuwe ontslagen. De opperpresident der provincie Westfalen, Gronowski. is naar het W.B. meldt van zijn functie ontheven. De door de regeering-Braun om politieke redenen ontslagen officier van justitie Grauert zal worden benoemd tot opvolger van den Ministerialdirektor Klausener en leider der poUtie-afdeeling in het Pruisische departement van Binnenlandsche Zaken. Het Thuringsche departement van Binnen landsche Zaken heeft de burgemeesters van Dippach bij Eisenach en van Schweina bij Bad Liebenstein, beiden lid der S.P.D., ont slagen. Zij zullen wegens verschillende over tredingen worden vervolgd. Braun en Severing bij een beleedigingsaffaire in het gelijk gesteld. De nationaal-socialisten hebben te Ko ningsbergen een verkiezingsplakkaat geplakt dat tot opschrift heeft „Twee millioen ge stolen". Het plakkaat uit ernstige beschuldi gingen aan het adres van den vorigen Pruisi- 'schen minister-president Braun en minister van binnenlandsche zaken Severing. Braun en Severing hebben in kort geding verwij dering van het plakkaat geëischt. De recht bank te Koningsbergen heeft thans uitspraak gedaan en den verspreiders van het plak kaat op straffe van een geldboete van on beperkte hoogte of gevangenisstraf van maximaal zes maanden, verboden, de be schuldigingen te verbreiden dat de klagers, dus Braun en Severing, twee millioen uit de Severing. staatskas zouden hebben gestolen, dat zij met deze twee millioen die zij het noodlij dende volk zouden hebben afgeperst de vrij heidsbeweging van Adolf Hitler zouden heb ben bestreden, dat zij landverraders zouden zijn. dat zij gelden van het volk zouden heb ben verduisterd, dat zij de documenten zou den hebben laten verdwijnen en dat zij ,roo- de parasieten" zouden zijn. Het plakkaat, dat Zaterdag op de reclame zuilen is aangebracht, moet onmiddellijk ver wijderd worden en de kosten van het geding zijn voor rekening van de verspreiders. In de motiveering van het vonnis wordt gezegd dat ook in den politieken strijd de persoonlijke eer van den tegenstander geëerbiedigd moet worden. Spanje. Oud-premier Azna overleden. Reuter meldt uit Madrid, dat aldaar is overleden de gewezen minister-president Aznar. Admiraal Aznar was de leider van het laatste kabinet onder koning Alfonso. Voor dien heeft hij deel uitgemaakt van het ministerie Prieto, waarin hij de portefeuille van Marine had Na de uitroeping van de republiek heeft Aznar zich. na aanvankelijk te zijn uitge weken, in dienst van de nieuwe regeering gesteld. Tsjecho-SlowaMje. Een geheimzinnige ballon boven Praag. Maandagmiddag werd te Praag groote op winding veroorzaakt door een zilverkleurige luchtballon, welke op 1000 M. hoogte boven de stad kruiste. Militaire vliegers stegen op. Uit den gondel werd op signalen niet geantwoord. In militaire kringen gelooft men, dat de bemanning van den ballon zich in den gon del verborgen houdt. Het heeft in het bij zonder de aandacht getrokken., dat de ballon boven het ministerie van Oorlog heeft ge vlogen. De tocht wordt voortgezet in de rich ting van Podiebras. Militaire vliegers volgen hem. Amerika. De bespreking Roosevelt Lindsay. Na een bespreking van twee uren met den pas uit Engeland teruggekeerden Britschen ambassadeur Lindsay heeft Roosevelt de volgende officieele verklaring gepubliceerd: De Britsche ambassadeur heeft Roosevelt niet-officieel in kennis gesteld van de op- i vatfingen van de Britsche regeering. waarbij hij in groote trekken problemen van econo- mischen en anderen aard te berde bracht. Het onderhoud bleef beperkt tot de alge- meenc aspecten dezer problemen. Er zijn geen bepaalde voorstellen voor de economi sche wereldconferentie of met. betrekking tot de kwestie der oorlogsschulden besproken. Binnenkort zullen deze besprekingen worden voortgezet. Roosevelt zal den nieuwen minis ter van Buitenlandsche Zaken, zoodra diens benoeming wordt bekendgemaakt, uitnoodi- gen tot een niet-officieele conferentie over dezelfde problemen. Zuid-Amerika. Die van den heer Albarda uitgesteld. Die van L. de Visser afgewezen. Een nieuwe van dr. Kortenhorst. En die van mr. Knottenbelt. Waarom werd de Kamer ontbonden? Omdat de regeering niet met haar kon samenwerken. „Staatsrechtelijk monstrum". Peruanen in de wildernis den hongerdood nabij De laatste dagen, aldus meldt V. D. uit Lima, hebben in de omgeving van Tarapaca gevechten plaatstgehad tusschen de Peruaan- sehe en Columbiaansche troepen. Tachtig Peruanen, die zich in de wildernis verborgen hadden gehouden en den hongerdood nabij waren, hebben zich overgegeven. Een Peru- aansch vliegtuig is omlaag gestort tijdens een gevecht met Columbiaansche vliegtuigen. Zuid-Afrika. Overeenstemming tusschen Smuts en Hertzog verwacht. Practisch is thans overeenstemming be reikt over een coalitie-regeering tusschen generaal Smuts en Hertzog. De besprekingen betreffende de samenstelling van het nieuwe kabinet worden voortgezet. Men verwacht, dat Hertzog binnenkort zal aftreden en zal worden opgevolgd door Havenga. ZANCARA CEVONNIST. Tachtig jaar gevangenisstraf. Cermak's toestand vooruitgaande. MIAMI, 20 Febr. (Reuter). Zangara. de man die een aanslag heeft gepleegd op den a.s. president Roosevelt, is heden veroordeeld tot twintig jaar gevangenis voor elk van de vier beschuldigingen, die in verband met den aanslag tegen hem waren geformuleerd 'de feiten betreffen poging tot moord op den president der Ver. Staten en drie bij den aanslag gewonde personen'. In totaal is hij dus veroordeeld tot tachtig jaar gevange nisstraf. achter elkaar te ondergaan. De ver dediging trachtte annuleering te verkrijgen van de beschuldiging van poging tot moord op miss Kruiss en Caldwell, twee der perso nen die bij den aanslag werden gewond, doch dit werd door den president rechter Collins geweigerd. Nadat de doctoren hadden ver klaard, dat Zangara als toerekeningsvatbaar moet worden beschouwd, erkende de dader op alle punten schuld. Na de veroordeeling zeide Zangara het te betreuren, dat hij Roosevelt niet had kunnen dooden; hij lachte luidruchtig bij het verne men van het vonnis, hief zijn armen op en riep uit: „Wat? Maar tachtig jaar? Wees niet zoo karig, rechter, veroordeel me tot honderd jaar!" De rechter antwoordde hierop: „Dat kan!" Indien een der gewonden sterft, kan Zan gara alsnog wegens moord worden gevon nist. De toestand van Cennak en mrs. Gill, die bij den aanslag ernstig gewond werden, is vooruitgaande. Opgemerkt dient nog te worden, dat Zan gara nog niet terecht heeft gestaan in ver band met de verwondingen van mevrouw Gill en Cermak, den burgemeester van Chi cago. daar beider toestand nog niet geheel vrij van gevaar is. Mocht een van hen ster ven. dan zal Zangara nog wegens moord ter dood veroordeeld kunnen worden. Mevr. Cross onderscheiden. WASHINGTON. 20 Febr. (Reuter). Er is een voorstel ingediend om aan mrs. Cross, de dame, die den arm van Zangara omhoog hield toen hij op Roosevelt wilde vuren, de medaille van het Amerikaansche Congres te verleenen. DE BOKSMATCH CARNERA- SCHAAF. DE DOODSOORZAAK. NEW-YORK, 19 Februari (Reuter) Het heden gepubliceerde medische rapport over den dood van Ernie Schaaf, die, na zijn strijd met Camera is overdeden, verklaart dat Schaaf den ring is binnengetreden lijdende aan een hersenvliesontsteking. Dit is ont dekt bij een microscopische analyse van zijn hersenen. AGENDA. DINSDAG 21 FEBRUARI Gem. Concertzaal: H O. V. concert, solist Hans Bijvanck. 815 uur. Stadsschouwburg; Italiaansche Opera: Cavalleria Rusticana en Paljas. 8 uur. Schouwburg Jansweg: Het Prullenmuseum door De Jonge Spelers. Caecilia: P. v. Oossancn (predikant) over Het merkteeken van het Beest en De zangers aan de glazen Zee. 8 uur. Luxor Sound Theater: „Atlantide, heer- scheres van Atlantis 8.15 uur. Palace: „Wie sag Ich's meinem Mann?" Tooneel: Les trois Matas. 7 en 9.15 uur. Rembrandt Theater: ..De firma Adam en Eva Tooneel; Madiah en Chaudry Kaly. 7 en 9.15 uur WOENSDAG 22 FEBRUARI Gebouw Nijverheid: Wie zullen de a.s. groote verdrukking ontvlieden (voortzet ting), Spr. profeet H. H. van Bemmel. 8 uur. Bioscoopvoorstellingen 's middags en des avonds. Teyler's Museum. Spaarne 16. Geopend op werkdagen van 113 uur, behalve 's Maan dags, toegang vrij. Haarlemmermeer: Gemeenteraads vergadering. 10 uur v.m. De Kamer heeft vandaag bij den aanvang der vergadering de interpellatie van den heer Albarda -s. d.' toegestaan over het ge beurde met de Zeven Provinciën. Er was eenige discussie over den tijd van behande ling. De heer Albarda wenschte oogenbiikke- lyke aan de orde stelling de vooraitter raadde dat af. wijl de regeering nog geen officieele gegevens heeft en er dan over en kele weken toch weer een interpellatie zou aangevraagd worden de heer Albarda deed toen een tusschenvoorstcl n.l. om de interpel latie te bespreken tusschen de Surinaamsche en de Indische begrootingen in waarop de voorzitter toen antwoordde, dat dit van zijn voorstel i behandeling op nader te bepalen dag' niet zoo heel veel verschilde. Het pre sidiale voorstel is toen aanvaard geworden met 5023 stemmen Dc interpellatie-de Visser (Comm.). welke hetzelfde als de interpellatie-Albarda wilde, werd niet toegestaan, omdat men geen twee interpellaties over hetzelfde on derwerp houden kan. De heer de Visser wilde echter niet alleen over het gebeurde In In- dië spreken, maar ook over zijn eigen toela ting in Ned Indië. Daarvoor is nu precies d-. Indische begrooting geschikt, meende de voorzitter, (die wordt over enkele dagen aan gevangen) en niet een afzonderlijke inter pellatie. De heer de Visser mompelde nog wat van partijdigheid des presidenten, maar legde zich heel gemakkelijk neer bij het afwijzen van zijn verzoek met 69—2 stemmen. Vermelden wij nog. dat Mr. Kortenhorst (r.b.) de regcering wenscht te interpelleeivn over de resultaten van de handelspolitieke onderhandelingen met Duitschland. Ziethier, lezers, het voorgerecht. Toen kwam de hoofdschotel: de Kamer ging spreken over haar eigen ontbinding, in een interpellatie-Knottenbelt. De Kroon ont bindt de Kamer, maar daarvoor blijven de ministers verantwoordelijk en dus kon dc heer Knottenbeldt minister Ruys de Beeren- brouck aan den tand voelen. De heer Knottenbelt (lib.) bouwde zijn be toog op de volgende vragen: 1. Waarom is de regeering. blijkens het rapport van den Voorzitter van den Raad van Ministers aan II. M. de Koningin d.d. 15 Fe bruari jl„ van oordeel dat de eenige uitweg uit het conflict met de Tweede Kamer was ontbinding van dat lichaam? 2. Welk belang van zóó overwegenden aard. dat het de ontbinding der Tweede Kamer kan wettigen, acht de Regeering gelegen In het effenen van het terrein voor een met on geveer twee maanden vervroegde vorming van een parlementair kabinet' 3. Is de Regeering van oordeel, dat van art. 73 der Grondwet gebruik mag worden gemaakt ten einde een vervroegde vorming van een parlementair kabinet te bevorderen? 4. Is de regeering niet van meening. dat de verdere samenwerking tusschen haar en de Tweede Kamer door de ontbinding slechts kan worden bemoeilijkt? De heer Knottenbelt (lib.) heeft niet be grepen. waarom het kabinet niet zou hebben kunnen berusten in een verwerpen van het ontwerp der rechtbanken cn kantongerech ten. Hij kon maar niet begrijpen, hoe Mi nister Donner heeft kunnen zeggen, dat de aanvaarding van de motie-Boon symptoma tisch kon zijn voor de bezuinigingsonwil van de Kamer. Hij spitste dit vooral toe voor de liberale groep, waarvan de heer Knottenbelt zeide, dat ze steeds, behalve bij de L. O. wets wijziging. met de regeering is medegegaan. De heer Knottenbelt begreep niet. waarom de regeering bij het 30-opcenten-ontwerp wel zoo toeschietelijk was bij de bezwaren dei- Kamer en thans niet. De heer Albarda zocht de oorzaak daarvan in het door de Kamer verwend zijn van minister Donner. deze kon een verworpen ontwerp niet verwerken. De liberale groep wees op enkele punten, waar bij zij ten bate van het kabinet den doorslag had gegeven. De heer Knottenbelt achtte twee dingen verbijsterend. Eerst, dat de regeering. die in een conflict met de Kamer, een beroep doet op de kiezers en dan haar eigen bestaans recht ontkent door zelf heen te gaan. En in de tweede plaats, dat. de regeering, die dc Kamer ontbindt toch met de Kamer de weeldebelasting wil bespreken. Wat nu de staatrechtelijke kant van de Kamerontbinding betreft, dat de regeering daartoe overging, met het doel eenvoudig de verkiezingen te vervroegen, dat noemde de heer Knottenbelt opportunisme. Hij noemde 't ook vierkant in strijd met ons huidig staatsrecht en riekend naar dictatuur. Hierover over dit laatste woord viel de minister en hij achtte het verwijt van dic tatuur weersproken met te wijzen naar het heengaan ook van de regeering. Toch zouden we willen opmerken, dat. men ook heengaand nog een dwangdaad doen kan. Toen Simson aau het eind van zijn leven door zijn groote kracht de zuilen van het huis. waarin zoovele Filistijnen waren, doorbrak, tengevolge waar van velen, maar ook hij zelf, den dood vonden, ging hij heen, maar noopte ook de anderen daartoe. De heer Knottenbelt kon de Kameront binding niet anders zien, dan als een middel om het Kabinet uit een impasse te redden, waarin het zich zelf had gebracht. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft op de interpellatie direct geantwoord Hij begon met op te merken, dat zijn kabinet wel met extra-parlementair karakter was begonnen, maar door de crisis geworden is tot een crisis- en bezninigingsmlnisteric. Drie dingen heeft het kabinet zich toen voorgenomen om den crisisnood het hoofd te bieder. a. het heffen van nieuwe belastingen. b. het verminderen van uitgaven door wetswijziging, van die uitgaven, nl. welke op een wet berusten en c. het verminderen van begrootingsposten. De minister betoogde toen. dat wat het tweede punt betreft, de Kamer door de ver werping van het ontwerp-Donner niet vol doende medewerking ontving bij haar taak. De heer Knottenbelt (lib.) vroeg, waarom de regeering desondanks, zonder ontbinding, maar niet ls voortgegaan, zooals zij nu mot de Kamer wenscht voort te gaan. want het ontwerp-Donner was het allerlaatste van wat de regeering zich ten doel had gesteld met het besnoeien, door wetswijziging, van op de wet berustende uitgaven. Dan heeft de minister gesproken van dc Kamerontbinding op zich zelf. De regeering stond voor de moeilijkheid, dat zij gezegd had niet te berusteïi in een aanvaarding van de motie-Boon, maar dat voor haar het nemen van ontslag was uitge sloten, wijl de wetgever ieder oogenblik pa raat moest zijn. Het overleg met de Kamers moest worden onderhouden. Eenerzijds aldus dc premier moest tot uitdrukking worden gebracht, dat het Kabinet niet in stemde met de bezulnlglngspolitiek. zooals deze van de zijde der Kamer was gevoerd, andererzijds moest het contact met dc Kamer worden behouder, en een regeering aan het bewind blijven. Geen andere oplossing was er dan ontbinding op termijn. Ook de minister noemde dit laatste geen bewonderenswaardig middel, alleen gewettigd door do bijiflondere omstandigheden. Het Kabinet heeft toen met een de mogelijkheid willen scheppen, om dc portefeuille in handen te brengen van een parlementair kabinet. De oorzaak der ontbinding ls het conflict met de Kamer zeide de minister dat daarvan vervroegde verkiezingen het gevolg zijn acht de bewindsman een goed ding. maar toch alleen een goed nevenverschijnsel Waar door ook de nieuwe ministers zich voor dc begrooting van 1933 deugdelijk kunnen voor bereiden. De regeering hoopt op een parle mentaire regeering. maar dit was op zich zelf niet de oorzaak van de ontbinding. De minister erkende, dat de ontbinding de samenwerking met de Kamer niet vergemak kelijkt. maar zegde toe. dat de regeering de noodige bereidwilligheid in hare houding tot de Kamer niet zou achterwege laten. De heer Knottenbelt (llb.i was 't mot dit alles niet eens. Wol zou hij geen idiotie voor stellen. want dat had nu toch geen zin. Wan neer voorts de vervroegde verkiezing niet de doelstelling van de Kamer-ontbinding mocht wezen, dan zou dus het conflict aan de kie zers moeten worden voorgelegd Maar dit kan weer niet, wijl het ministerie ook heengaat, en met de Kamer gewoon doorgaat in haar werkzaamheden. Welk doel had dan toch de Kamerontbinding? riep Mr. Knottenbelt uit. De heer Knottenbelt betoogde dat blijk baar alle gevoel voor goede staatsrechtelijke beginselen ontbrak. Do hoeren Marchant (v.-d.i cn Albarda is.-d.) zagen evenzeer in do wijze, waarop de Kamer was ontbonden staatsrechtelijke nieu wigheden welke zij niet bewonderen konden. Ook zij spraken van een staatsrechtelijk monstrum. De heer Marchant (V.D.) zeide. dat men niet tegelijk een nieuwe Kamer kon willen en een nieuw kabinet. Dat was oen staats rechtelijke inconsequentie. Ook hij noemde het votum over de motie-Boon geen bewijs voor gebrek aan samenwerking met de regee ring evenals de heer Aaibarda dat deed, En wat het gebrek aan overeenstemming be treft tusschen de Kamer en de regceqjivx er was wel een conflict, maar dit kon staats rechtelijk aileen worden opgelost door een beroep op de kiezers. Maar dit wordt nu weer niet gedaan. De heer Marchant en evenzeer dc heer Albarda geloofden dan ook te mo gen zeggen, dat van het recht van ontbin ding een gebruik is gemaakt dat ingaat tegen het karakter van den Grondwet. Bovendien zei de V.D. leider is de onbevredigd heid met het kabinet niet te wijten aan de Kamer, maar aan het karakter van hel Ka binet. De heer Marchant (V.D.) geloofde aan de mogelijkheid, dat wanneer het kabinet ware heengegaan er zich een kabinet zou hebben gevormd, hetwelk uit de beste vertegen woordigers zou zijn samengesteld van vrijwel alle groepen, een kabinet, dat zich boven dien na de verkiezingen zou hebben kunnen handhaven. De minister noemde dit toekomstmuziek, hij geloofde er niet direct aan. De heer Albarda <S.D.) begreep evenzeer het rapport aan de Koningin niet. Hij noemde dat rapport een zwak en ledig betoog. Hij zag in heel de ontbinding een bewijs voor de vermoeidheid van het kabinet en had de oplossing gevonden in een aftreden alleen van minister Donner. Hiertegen verzette zich zoowel Mr. Marchant als minister Ruys. Het kabinet is homogeen zeide ook Mr. Aal- berse iR.K.' Zij konden liet begrijpen, dat het Kabinet een lijn getrokken heeft. De heer Albarda zag vooral daarom de Grondwetsherziening als staatrechtclijk niet juist, wijl daardoor geweld werd aange daan aan de 4-jarige zittingsduur van dc Kamer. Dc heeren der rechterzijde Snocck Hen- kemans, Beumer en Aalbcrse hebben zich heel kort uitgesproken. De heer Snoeck Hcnkcmans (C.H.) be toogde, dat de regeering nooit gezegd had, voor op het allerlaatste nippertje, dat het ontwerp-Donner een onaantastbaar deel van de bezuinigingspolitlek van het kabinet zou wezen. Overigens was de heer Snoeck Hcnkcmans het niet oneens mei de methode der regee ring deze had op het oogenblik van dc crisis gegeven den stand der stukken geen betere oplossing kunnen kiezen. Hij wenschte zich overigens niet tc verdiepen in eritiek op het kabinet. De weg, die nu ingeslagen is kan zegenrijk zijn voor ons volk. De heer Beumer (A.R.) geloofde, dat dc Kamer wat al te gemakkelijk sprak van staatsrechtelijke bezwaren hij achtte hel noodzakelijk dat er ruimte gelaten werd voor ontwikkeling van ons staatsrecht, ook van het ontbindingsrecht /r Kroon, waarte gen de Grondwet zich in ieder geval niet verzet. Hij hoopte niet, dat ons staatsrecht gemummificeerd zou worden. De heer Aalbcrse (R.K.) betoogde ook. dat art. 73 der Grondwet de Kroon het ontbin dingsrecht geeft zonder beperkingen, al hield hij de mogelijkheid open dat men op histori sche gronden betoogen kan. dat bij een con flict de Kroon een beroep op de kiezers moet doen. Maar desondanks de Grondwet legt gcenerlei beperking op. Het ontbindingsrecht is een extra-ordinair recht, alleen toe te pas sen in buitengewone omstandigheden. Nu kan men zei Prof. Aalberse erover twis ten of in casu zulk een buitengewoon geval aanwezig was. Intusschcn meende hij wel. dat de regeering, zooals de zaken eenmaal stonden toen zij niet in een Kamervotum wenschte te berusten, niet anders kon doen dan de Kamer op termijn te ontbinden. De heer Aalberse noemde die ontbinding een vrij ongewone figuur. En alleen te aanvaarden in verband met de bijzondere omstandigheden. Hetzelfde inzicht had hij t.o.v. den wensch der Regeering om gewoon met de Kamer ver der te werken. En de heer Wijnkoop (Comm.) zeide dat de regeering tot hare buitengewone daad al leen was overgegaan, omdat de bourgeoisie bevreesd is voor de communisten. Een motie van wantrouwen de Kamer door den heer Wijnkoop ingediend, werd niet on dersteund. De interpellant diende geen motie in van daag. Daaraan zouden toch geen gevolgen verbonden kunnen worden. Morgen In dc Tweede Kamer de Surinaam sche begrooting. En in den Senaat dc Rljks- begrooting. INTIMUS.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5