DE STEMMINC IN BERLIJN. HAARLEM'S DACBLAD VRIJDAG 24 FEBRUARI 1933 Slee en ski, straatgevecht en politiek. Hitier en de Man die wacht. fSpeciale correspondentie). BERLIJN, 20 Februari. Een heftig onweer met zwaar gedonder, als na een zwoelen zomerdag deed Woensdag in den vroegen morgen Berlijn wakker schrik ken. Zulke uitbarstingen der natuur tegen het einde van zomer en winter worden wel meer beschouwd als een afscheid met groot geraas van deze twee meestal zeer luimige jaargetijden. Dat dit niet altijd klopt, ondervond nu Ber lijn. Op het onweer volgde een sneeuwstorm en de thermometer daalde van 8 graden boven tot 8 graden Celsius onder nul. Met korte tusschenpoozen bleef het sneeuwen en vriezen en Zondagmorgen trokken vijf hon derdduizend kleine en groote Berlijners met sleden, schaatsen en skis naar de heuvels en meren in alle windrichtingen rondom Berlijn. De omgeving van Berlijn is rijk aan heerlijk heden als het Bloemendaalsche Kopje. Maar weinig buitenlanders weten, hoe mooi de Mark Brandenburg is, het heuvelachtig, rijk met meren en dennen- en berkenwouden ge zegende landschap, waarin de groote stad zich heeft uitgestrekt. Wel weet elke Berlijner te vertellen, hoe mooi Haarlem en zijn omge ving is. Zelfs Berlijners die een vaag idee hebben van ons land en voor wie „Holland" een begrip ls van welvaart-bloemcn-klompen- Volendammer broeken, zelfs deze simpelen kennen Haarlem als de bloemenstad bij uit stek. Het ls mij telkens weer opgevallen, dat de stedennaam „Haarlem" hun een visioen geeft van fleurige schoonheid en bloemen pracht. En zij die de stad en hare omgeving bezochten, spreken er met opgetogenheid van en roemen het stedeschoon, de Groote Markt; ofschoon de uitvinder van de boek drukkunstmaar dat ls een ander thema! De omgeving van Berlijn is niet van zoo blonde fleurige schoonheid. Zij imponeert door het zilveren berkengeboomte en de don kere dennen op de heuvels om de spiegel gladde meren. Op dezen heerlijken win ter- Zondag alles in smetteloozen sneeuwdos! Eeuwig kibbelende luidjes, oud en Jong propvol met „politiek", konden de geneugten van de wintersport niet weerstaan, Commu- nistjes en monarchlstjes klauteren samen den heuvel op, geven elkaar boven broederlijk een zetje en vliegen om *t hardst op hun sleetjes naar beneden. Hitlerjongens zijn blind voor joden-nhysionomleën, jodenjon gens blind voor hakenkruisen. Sarren glijden ze over de gladde vlakten, eensgezind In win tersportvreugde jonkers en Internationale proletariërs proestend in de mulle sneeuw. Wij zagen het „politiek" en maatschappelijk verschil tusschen zoovelen van die knapen niet ln onze fantasie. Zoo menige Hitlerjon- gen b.v. draagt zijn Hitlerpakje niet alleen als hij in functie ls. zijn officleele stemming om te slaan, te krabben en te schieten, maar bij den begrljpelijken wensch, er op Zon- en feestdagen als gewoon mensch zoo netjes mogelijk uit te zien. verwisselt hij dat pakje graag voor Joost weet wat voor scha mele plunje. En zoo gaat het ook den Jon gens van de roode, de ijzeren en de andere fronten. Het begrip „jongens" heel wijd geno men. Hier openbaart zich even sterk als bij de spelen op sneeuw- en ijsvlakten „het kind in den man" en daarnaast la béte humalne, wakker geroepen door al die stormtroep uniformen. Eigenaardige wezens, deze storm troep-jongens. In functie, dus ln de offlceele stemming, zijn ze levensgevaarlijk voor hun tegenstanders. Dat bewijzen de dagelijksc.he steek- en schietpartijen met zooveel slacht offers. Er was weer ergens In Berlijn gruwelijk ge vochten. Een groepje deelnemers aan dien strijd ln uniform stond druk gesticuleerend te wachten op den omnibus, dien ik een stop plaat? vroeger genomen had. Ik verwachtte niet veel goeds van hun gezelschap. Wij bij ons zijn ook niet gesteld op het gezelschap van een troep jongens, die brooddronken van een pretje komen, overmoedig door hun aan tal. Hier waren het S. S. mannen van Hitier. de gevreesde kemphanen, die vooral in het buitenland een reputatie genieten, waarop elke communistische rood-frontsoldaat ra zend jaloersch is. Bij 't Instijgen van den troep verstomde alle luidruchtigheid. Allen gedroe gen zich als men van beschaafde menschen verwacht, hoewel niet altijd verwachten kan van zijn medepassagiers in trams en omni bus. Beleefdheid en voorkomendheid zijn geen opvallende deugden, maar wel valt het verrassend op, zooveel hoffelijkheid en voor komendheid in het gedrang van een vollen omnibus te kunnen waarnemen bij opge schoten jongens, wier strijdmethoden zoo ruw en meedoogenloos zijn. De volksmenner heeft geesten opgeroepen, die de rijkskan selier heeft uit te bannen, wil hij de macht behouden over zijn millioenen en het ver trouwen winnen zijner tegenstanders. Dat dit zijn streven is, is duidelijk genoeg. Maar hij zal ook een staatsman moeten blij ken te zijn van den allereersten rang. Hij is geen man, die vrijwillig de leiding uit han den zal geven, maar toch zal hij den ver sterkenden en tevens matigenden invloed ondergaan van den krachtmensch, die naast hem staat. Is von Papen niet de man van den krachttoer, die nu nog maar in voorbe reiding is? De man, die den ander noodig had om zijn geweldigen aanhang, en die eerst dan als leider openlijk zal optreden, als de massa, gewonnen door haast onvervul bare beloften, zich teleurgesteld ziet ln de verwachtingen die zij koesterde jegens den man, die als staatsman niet kon geven wat hij als partijleider beloofd had? Zelfs onder zijn aanhangers zullen er maar weinigen zijn die in Hitier een Bismarck zien of een Mus solini. De redevoeringen op zijn propaganda tochten in deze dagen zijn voor zijn gema tigde tegenstanders niet meer stuitend, zoo- als in zijn Munchener tijd. De „verraders van het Duitsche vaderland" wil hij vernie tigen. Allen die dat vaderland liefhebben, wil hij oproepen tot eendrachtigen arbeid onder zijn leiding aan den wederopbouw van de oude welvaart en glorie. Van gevaarlijke ex perimenten op economisch gebied is geen sprake. Het zal hem duidelijk zijn geworden, welke machten hij nog tegenover zich heeft. Door zijn woord wil hij ze onschadelijk ma ken of voor zich winnen. Heeft hij niet reeds door zijn woord gematigde en radicale marxisten voor zich gewonnen en bij zijn stormtroepen ingelijfd! In het uiterste ge val zal hij zijn verbitterdste tegenstanders weten te bedwingen met de machtsmiddelen die den Staat dus hem en zijn regeering ter beschikking staan. De leidende posten in het politie-leger heeft hij reeds doen over gaan in voor hem betrouwbare handen. Een vice-admiraal a. D. is politiepresident van Berlijn geworden. Het „Polizeiprasidium". in den volksmond „Alex" op het Alexander- plcin, werd op denzelfden dag, waarop de benoeming van den nieuwen hoofdcommis saris bekend werd. al omgedoopt in „Admi- rulspalast". Het aardige hierbij is, dat Ber lijn reeds jarenlang een groot theater-ge bouw bezit, dat „Admiralspalast" heet. Alle rijks- en Pruisische staatsambtelijke hoofd posten zijn bezet door beproefde nationaal- socialisten en Duitschnationalen Bij de re volutie in 1918 is lang niet zoo radicaal om gesprongen met de ambtenaren uit den keizerstijd als nu met de aangestelden der jonge republiek. We hebben inderdaad een revolutie beleefd, die tamelijk wel, langs „wetteli.iken" weg van stapel is geloopen. De Nazi's beheerschen de straat met trommels en trompetten. Toch wisten de republikein- schc mannen van de Rijksbanier-zwart-rood- goud en van het IJzeren front nog een groote betooging te organiseeren in Lustgarten, die zooals alles hier „eindrucksvoll", indrukwek kend verliep. Geen wintersport had hen van dezen heiligen plicht „zum Wohl der Deut- schen Republiek" kunnen afhouden. Met zes rijen van zes tamboers en pijpers voorop marcheerden ze af en toen ze den hoek om waren verlieten talloozen de gelederen en bestormden de trams en omnibussen, die naar het Griinewald rijden, om toch nog een baantje met slede of ski te kunnen ma ken. Alleen nog maar daar seheen alle veete vergeten, 's Avonds vielen er 4 dooden door schoten uit hinderlaag in het centrum van Berlijn, in Erfurt, Dob.eran en Chemnitz. H. L. DE MOORDZAAK-ESCHAUZIER deskundigen het niet eens was het briefje toch echt. In de middagzitting van Donderdag wordt In de moordzaak Eschauzier, Dr. Schneikert, privaat-docent aan de universiteit te Berlijn, als deskundige gehoord. Hij verklaart in te stemmen met het oordeel van dr. Hesselink uit Arnhem. Spr. geeft een schets van zijn studie en loopbaan, als grapholoog en schriftkundige en van zijn verbintenissen bij rechtelijke col leges. Wat hqfc onderhavige briefje betreft, spr. is spoedig tot zijn conclusie gekomen omdat de echtheid z.i. vrij gemakkelijk aantoon baar was. Wel geeft hij toe, dat het briefje rustiger geschreven moet zijn dan het gewone schrift van den heer E„ doch hierbij speelt de stem ming van den schrijver een rol: het lang zamer. als 't ware letter-voor-let,ter schrijven is te verklaren op grond van die stemming en op grond van de geringe afmetingen van het blaadje papier. Er zijn volgens dezen des kundige geen positieve kenteekenen van vor- valsching aanwezig. Ook het onderschrift stemt met het karakter van het briefje over een. Men moet wel bedenken dat het- hand schrift van den mensch geen mechanisch product is en dat psychologische invloeden hun weerspiegeling in het handschrift kun nen vinden, zoodat dit onderlinge verschillen kan toonen wanneer men het met handschrift van denzelfde op andere tijdstippen onder een andere stemming geschreven, vergelijkt. Bij een verdere demonstratie door dezen deskundige van de kenmerkende eigenschap pen van 't handschrift van den heer E. ten aanschouwe van president, raadsheeren. ad vocaat-generaal en verdedigers, verklaart dr. Schneikert op een vraag van mr. Nederveen, dat de op het briefje te vinden afwijkingen van het gewone schrift van den heer E. niet buiten het kader van diens normale schrift vallen. Dr. Robert Saudek uit Londen, privaat-ge-1 leerde, verklaart, dat hij tot een vaste con clusie is gekomen. Hij heeft zoowel van dr. Hesselink als van dr. van Ledden Hulsebos de rapporten bestudeerd naar aanleiding van een in September jl. door dr. H. tot hem ge richt verzoek en een reeks van graphologi- sche kenmerken van overeenstemming met het schrift van den heer E. gevonden in het briefje. Met absolute autoriteit kan geen deskun dige iets verklaren: het blijft een zoo geper fectioneerd mogelijk zoeken naar de waar heid. In elk schrift komt een zekei-e ruimte van verschillen voor. Wanneer een handteekening absoluut identiek is aan een andere, dan is er eerder aanleiding om van een reproductie of nabootsing te gewagen dan wanneer er geringe verschilpunten zijn aan te toonen. Bij potloodschrift gaat het om den aard van het potlood, de afmeting, de onderlaag enz. Het schrijven in kleinere letters omdat men slechts een klein stukje papier tot zijn be schikking heeft, verlangzaamt het tempo van den schrijfarbeid. Niemand is in staat met eenzelfde snelheid verkleind schrift te schrijven als hij met nor maal schrift kan verwerken. Kenmerkende neerhalen ln het schrift van den lieer E. zijn niet in het schrift van ver dachte K, te vinden Daartegen zijn er wel verscheidene kenmerken van eerstgenoemd schrift op het kalenderblaadje te vinden. In het. schrift van den heer E. en in dat van het briefje zijn zooveel overeenkomende kenmerken, dat het niet aannemelijk is, dat het een vervalsching zou zijn. Dr. Saudek. vernomen hebbende, dat de heer E. een rheumatischen rechterarm had. verklaart dit zeer ln overeenstemming te ach ten met eenige typische afwijkingen van het gewone schrift van den heer E. vergeleken met dat op het blaadje. Dr. J. P. L. Hulst, deskundige uit Leiden komt tot de algemeene conclusie, dat het briefje meer is te beschouwen als een echt. door den heer E. geschreven stukje, dan als een vervalsching. Hei draagt niet zoozeer het kenmerk van hrt volle, losse. loopende schrift van den heer E., doch is ietwat meer gedron- I gen en daardoor moeilijker te beoordeclcn. Niettemin houdt spr. vast aan zijn indruk I dat het briefje door don heer E. zal zijn schreven. De inspecteur van politie Waltmann, als deskundige gehoord, concludeert, dat het briefje niet door den heer E., doch door K. is geschreven. Mr. Nederveen: Dat is de eerste, die zoo knap is. De heer Waltmann licht toe, dat hij niet van hetzelfde materiaal als de andere des kundigen gebezigd hebben is uitgegaan, doch van materiaal, beschikbaar gesteld door den heer W. Eschauzier. broeder van het slacht offer. De buitengewone regelmatigheid van het schrift op het briefje komt in het gewone schrift van den heer E. niet voor. Ook de steilheid van de letters Ls kenmerkend ver schillend. De verbinding van de letters op het blijkbaar langzaam en bedachtzaam geschre ven briefje is veel minder vloeiend dan die in het werkelijke schrift van den heer E., die ook klaarblijkelijk over een groote schrijf vaardigheid beschikte. Bijzondere kenmerken in het schrift van den heer E. heeft spr. op het briefje niet kunnen vinden. Op een vraag van mr. Nederveen antwoordt get. Waltmann dat het schrift zeer slecht op 't briefje is nagemaakt. De heer Waltnv -.n toont nog een handtee kening. zooals d! 9 dagen voor den dood van den heer E. doe- dezen is geschreven en con stateert naar aanleiding daarvan dat deze geheel andere kenmerken draagt, dan de onderteekening op het briefje. Dr, R. R. Rochat wordt vervolgens nog maals gehoord. Mr. De Visser vraagt hem of gezien het vin den van den schoen, die uit de kist stak vol gens den getuige B., de mogelijkheid bestaat dat de heer E. in die kist nog kan hebben ge leefd. Dr. Rochat: Vijf minuten na het inbren gen van de prop in den mond kan hij nog geleefd hebben, doch niet langer, zoodat de heer E. reeds overleden moet zijn geweest toen hij in de kist in het pakhuis was opge sloten. Mr. Bourlier vraagt of dr. Rochat kan ver klaren, dat de dood door het touw om den hals is veroorzaakt. Dr. Rochat acht dit mogelijk, doch geens zins zeker. Mr. Bourlier vraagt verder of dr. Rochat het niet mogelijk acht, dat de heer E. door den schrik is verlamd of gestorven. Dr. Rochat antwoordt, dat uit het sectie- onderzoek is gebleken, dat het hart nog moet hebben gefunctionneerd toen de luchtwegen reeds waren afgesloten. Dr. Van Rijssel, die met dr. Rochat het sectie-onderzoek verrichtte, acht 't eveneens waarschijnlijk, dat de prop de luchtwegen ge heel heeft afgesloten. De blauwe, paarsachtige kleur van het hoofd van den verslagene schrijft dr. Rijssel daaraan toe, dat het touw de aderen heeft afgesloten, niet den slagader en ook niet den luchtweg. De afsluiting van dezen laatste moet door de prop zijn geschied. Dr. Rochat onderschrijft deze meening. Dr. Hulst gelooft niet dat de dood door het snoer is veroorzaakt. Een mogelijkheid is er, dat de heer E. door schrik zijn weerstands vermogen heeft verloren. Dr. Rochat heeft wel aanwijzingen van dood door verstikking gevonden, doch niet van een verlamïmng van het hart. Dr. Hulst acht de positieve aanwijzingen van dood door verstikking niet groot. Te 6.25 wordt de zitting geschorst tot he denochtend 10 uur. Het getuigenverhoor wordt dan voortgezet. Hedenochtend heeft het gerechtshof voort gezet de behandeling van de zaak tegen de beide verdachten beschuldigd van moord op den heer Eschauzier. Het Hof dat geruimen tijd in de raads kamer vertoefde, trad tegen 11 uur de zaal binnen, waarna Dr. Hesselink uit Arnhem, opnieuw werd voor geroepen. Deze ver- klaax'de nogmaals dat hem op grond van zijn onderzoek gebleken was, dat het endos sement alsmede de handteekening van den heer Eschauzier op de valsche chèque zeer veel overeenkomst vertoonde met het hand schrift van den oudsten verdachte. Verd. voerde hiertegen aan dat deze des kundige vroeger tegenover den rechter-com missaris andere verklaringen had afgelegd. Voorts bracht hij nog een aantal andei'e schrifturen van den heer E. ter sprake. Mr. Nederveexx zeide zich van het stellen van vragen te onthouden, daar het Hof deze des kundige voorheen alleen als zoodanig niet competent achtte. Vervolgens werden gehoord de commissaris van politie en de rcchter-commissaris Mr. Thorbecke. Dit verhoor verliep over een ge voerde correspondentie tusschen beide hee- ren in October. De deskundige Van Nassau gaf eenige in lichtingen omtrent het schrijfmachine schrift waarmede de chèque zou zijn ge schreven. Dezelfde inlichtingen werden ook verstrekt door den polilie-deskundige Woud- mann. Betreffende de confrontatie van den oudsten verdachte met den jongen Visser (die de chèque aaxx de bank aanbood) werd nog gehoord de hoofd-inspecteur van politie. Tusschen deze en den oudsten verdachte ont stond discussie over de pertinente en directe herkenning door den jongen. Te 12.40 werden de psychiaters, die verd. hebben onderzocht, gehoord. Dit geschiedde met gesloten deuren. SPORT EN SPEL VOETBAL. HERMES-D.V.S.R.C.H. R.C.H. trekt Zondag naar Schiedam met het volgende elftal: Kos, Krom, Provost Sr., Geutskens, Ruis, N. N., Hanse, Haukes, Kok, Verkerk, Martin. ZEEBURGIAE.D.O. Het ED.O.-elftal heeft de volgende opstel ling: Van Roon, G. Zandstra. C. v. d. Kuijl, Vreenegoor. Dinkla, Oomen, Peruke] Sr., H. Koene, Goemaat. Perukel Jr., J. W. Koene. E.D.O. n—ZEEBURGIA II. E.D.O. komt als volgt uit: De Waard. J. Steffens, Van Weeren. C. de Waard. C. Zandstra. J. Koene, C. Bruin, Van Geemen, H. Bruin, Callaxxd, Schumacher. SCHIETEN. nationale competitie. r- t"-rede ronde van de Nationale Compc- tlc, uitgeschrevexx door den Haarlemschen Schietbond, had het volgende resultaat: Lx de 1c klasse knielend is Generaal Jou- bert, Overveen van de 11e naar de 13e plaats afgezakt en werden 476 punten geschoten, zoodat het totaal nu 954 punten of gem. 95.4 ls. 2e klasse knielend Graaf Floris, Vogelen zang 470 punten en bezet nu met totaal 952 punten de 10e plaats eerste ronde de 3e. In de derde klasse knleler.d is Oranje I, IJmuiden van de 13e naar de 10e plaats en Graaf Floris II van de 19e naar de 13e plaats opgeklommen; Oranje II is echter van de 17e naar de 20e plaats afgezakt. Oranje I 466 punten totaal 930 punten. Graaf Floris n 475 punten totaal 923 punten. Oranje II 413 punten totaal 861 punten. Voor de staande afdeeling is voor de eerste klasse hoogste korpsschuter D. C. Houtgraaf 192 punten, voor de 2e klasse Joh. Rompa, Gen. Cronjé I 192 punten voor de derde kl. B. A. Dammers, Oranje II 192 punten. De stand heeft geen wijziging ondergaan en is als volgt: le klasse Bloemendaal Commando I 466 punten totaal 928 punten. 2e klasse: 1 Bloemendaal Commando n 922 punten. 2 Gen. Cronjé I, Haarlem I 921 punten. 3 Graaf Floris 2, Vogelenzang 903 punten. 3e klasse: 1 Oranje, IJmuiden 910 punten. 2 Bloemendaal Commando III 893 punten. 3 Gen. Cronjé II, Haarlem 743 punten. DAMMEN. OM HET NEDERLANDSCHE DAMKAMPIOENSCHAP. Zoxxdag a.s. zal te Amsterdam het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland beginnen. Het programma voor de 1ste en 2de ronde luidt als volgt; Eerste rond: B. DukelD. H. Möllenkamp; A. de GraagC. J. Lochtenberg; Ph. J. Ham— W. Rustenburg; W. C. J. PolmanJ. H. Vos; P. J. van DartelenF. Raman. Tweede ronde: D. H. MöllexxkampF. Rah man: J. H VosP. J. van Dartelen; W. Rus tenburgW. C. J.Polman; C. J. Lochten bergPh. J. Ham; B. DukelA. de Graag. In de bezetting is dus nog eenige wijziging gekomen door de deelneming van den Ara- sterdamschen kampioen F. Raman en den Zuid-Hollandschen kampioen Ph. J. Ham. De Haarlemmer P. J. van Dartelen speelt Zondag a.s. reeds direct twee van zijn zwaarste partijen tegen Raman en den titel houder Vos. LEDENVERGADERING „HAARL. DAMCLUB" Maandagavond a.s. houdt de Haarlemsche Damclub een buitengewone ledexxvergadering ter behandeling van eenige zeer belangrijke punten, o.m. de organisatie der Haarlexxische kampioenswedstrijden betreffende. Voorts zullen besproken, worden de voorstellen welke de „Haarlemsche Damclub" voor de a.s. jaar vergadering van den districtsbond Noord- Holland zal indienen en de candidaten, welke zij voor de verschillende bestuursfuncties in dezen 'bond zal stellen. competitie ned. dambond. Nu de derde klasse coixxpetitie van den Nederl. Dambond (district Noord-Holland) geheel geëindigd is. kunnen wij de scorings- lijst van de „Haarlemsche Damclub" m pu- bliceeren. Deze luidt als volgt: gesp. gew. rem. verl. pnt. W. J. A. Matla 6 5 1 0 11 C. Kool 6 4 2 0 10 8 J. Otter 5 3 2 0 T. Kerkman 4 3 1 0 7 H. J. Rozijn 5 3 1 1 7 H. G. J. Andriessen 4 3 0 1 6 P. J. Bij rij 5 2 2 1 6 Th. Wesselman 6 2 2 2 6 H. C. Stappers 3 2 1 0 5 Jac. Fr. van Garderen 3 2 0 1 4 J. H. Reedijk 5 2 0 3 4 I. Ravensbergen 1 1 0 0 2 H. W. C. van Rhoon 1 1 0 0 2 Th. C. v. d. Sluijs 1 1 0 0 2 P. G. M. Ottolini Sr. 2 0 2 0 2 B. Henneke 1 0 1 0 1 H. C. Souverein 1 0 0 1 0 J. Zurel 1 0 0 1 0 Totaal 60 34 15 11 83 Zeer waarschijnlijk heeft de „Haarlemsche Damclub" III, evenals de „Haarlemsche Dam club" I en H, het afdeelingsclubkampioen- schap behaald. Na afloop der geheele compe titie (dus ook van de event, nog te spelen kampioenswedstrijden) ontvangt de speler die de meeste punten voor zijn tiental scoorde de z.g. „topscorer"-medaille. De vetai-aan Matla maakt een uitstekende kans om dit jaar dezen eere-prijs te veroveren. BLOEMENDAAL onderlinge wedstrijden b.r.b. De Bloemendaalsche Reddings Brigade houdt heden (Vrijdag) haar jaarlijksche on- dei-linge wedstrijden in Stoop's Bad. Op het programma staan o.a. pop- en box-djes- duiken; onder water zwemmen; afval-wed- strijden; „sleepen", enz. Op een nader vast te stellen datum zal de prijsuitreiking bij gelegenheid van een gezelligen avond" in hotel Roozendaal te Oveiween, plaats hebben. IJMUIDEN DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. binnenkort onderhandelingen tusschen betrokken partijen. De bespx-ekingen, door burgemeester Ram- bon.net ln den laatsten tijd gevoerd met ver tegenwoordigers der reeders eenerzijds en enkele bestuursleden der IJmuider Federatie anderzijds hebben er toe geleid, dat binnen kort onderhandelingen zullen beginnen tus schen het bestuur der Reedex-svereeniging en dat de IJmuider Federatie inzake de moge lijkheid van een oplossing van het con flict in het visseherijbedrijf. De onderhandelingen zullen worden ge voerd ten raadhuize onder leiding van den burgemeester als bijzonder bemiddelaar in dit conflict. Nader vernemen we nog, dat reeds heden (Vrijdag)middag 2 uur de eerste bespreking plaats vindt. MARKTPRIJZEN. Tarbot f 1.50 per K.G. Tongen f 1.50f 0.80 per K.G. Groote schol f 14 per 50 K.G. Middel schol f 20 per 50 K.G. Zetschol f 27 per 50 K.G. Kleine schol f 26—f 11 per 50 K.G. Schar f 21—f 4.60 per 50 K.G. Braad schelvisch f 17 per 50 K.G. Groote Gul f 15f 12 per 50 K.G. Kleine Gul f 10—f 4.30 per 50 K.G. Wijting f 8—f 7.10 per 50 K.G. besommingen. Kotters: E 400 f 621; IJm 17 f 133. Stoombeugers: VI 114 f 622; VI 190 f 776; Motorloggers: KW 151 f 894. SANTPOORT feestavond „santpoort-s bloei". Naast het behartigen van de belangen on zer plaats heeft het bestuur van „Santpoort's Bloei" zich ook tot taak gesteld in het win terseizoen eenige ontspanningsavonden voor zijn leden te organiseeren. Trad op den eer sten avond de Amsterdamsche Tooneel- en Cabaret-vereeniging op. dezen keer had n-.en zich van de medewerking van de IJmuider Cabaret-vereeniging „Varia" verzekerd. Deze tweede avond was nog beter bezocht dan der eerste, wat echter niet behoeft te verwon deren, aangezien dezen avond de toegang ge heel gratis was. De zaal van „Zomerlust" was geheel gevuld. De heer Van Beem opende in zijn kwali teit van voorzitter den avond. Hij sprak er zijn voldoening over uit, dat zoovelen aan den oproep van het bestuur hadden gevolg ge geven. Toch zat er voor spreker aan deze opkomst een eenigszins bittere bijsmaak doordat de toch eigenlijk belangrijker leden vergaderingen op lang zoo'n groote opkomst niet kunnen bogen. Spr. hoopte, dat hierin verandering ten goede zou komen, en dat men dus zou gaan beseffen, dat het niet on verschillig is, hoe en door wie de vereeni- ging wordt bestuurd. Hierna gaf hij het „woord" aan „Jack Ro- za" and his boys", die er al spoedig de stem ming in wisten te krijgen. De „clou" van den avond vormde echter het optreden van het cabaret „Varia". Dit cabaret, bestaande uit de dames Boeree Karreman, RozaPeek en de heeren Jack Roza en Leo Boeree, heeft ten volle aan de gestelde verwachtingen beantwoord. Wan neer we in aanmerking nemen, dat we met dilettanten te doen hebben, dan kunnen we niet anders dan hun werk het praedicaat „zeer goed" toe te kennen. Niet alleen in combinatie wist men aardig werk te leve ren, doch „stuk voor stuk" bleek men even eens voor zijn taak berekend te zijn. Na elk optreden klonk dan ook een warm, welge meend appla'-is, hetwelk aan het einde zóó aanhield, dat nog een toegiftje volgde. Aan het einde van den avond dankte de heer Van Beem de medewerkenden aan dezen avond allen recht hartelijk. Hierna volgde nog een zeer geanimeerd bal, hetwelk een belangrijk deel der aanwezigen nog geruimen tijd bijeen hield en dat zijn gezelligheid ook grooten deels te danken had aan Jack Roza c.s. „Santpoort's Bloei" kan met genoegen op dezen avond terugzien. HEEMSTEDE BLOEMENTENTOONSTELLING. De groote zaal van het R.K. Vereeixigings- gebouw is thans een groote bloementuin. Honderden schoolkinderexx gixxgen Donder dagmiddag, het potje met de bloeiende hya cint onder den arm, naar het gebouw. Tegen den avond kwamen de leden der vereeniging met karrevrachten vol. Des avonds om 11 uur is reeds veel werk vei'zet en wij zijn er van overtuigd, dat (voor zoover het toen al te zien was)de^e tentoon stelling alle voorgaaxxden overtreft. Dit geldt ook voor de schoollnzendingen. Daar was men eveneens nog druk in de weer .met de keuring, welke geschiedt door leden der vereexiiging zelf. De inzendingen der leden zelf zouden hedenmorgen gekeurd worden door een com missie, bestaande uit de heeren J. F. Dix, N. J. Roozen en A. J. Braam. In totaal zijn er 10 inzendingen van huisbroei en 4 inzendingen van kasbroei. Wij twijfelen niet of deze ten toonstelling zal die belangstelling trekken die zij verdient. VERGADERING TUINLIEDEN. Donderdagavond hield de Onderlinge Tuin liedenvereexiiging A-er den hout exi Omstre ken eexx vergadering. Besproken wex'd ook dit jaar een Zinnia- prijsvraag te houden. De bedoeling is 4 soorten grootbloemige Dahlia Zinnia's uit te reiken van elke soort 10 stuks. Er bleek voldoende animo te bestaan. Ook zal er dit najaar weer een keuring gehouden worden van Chrysant Blanche Portivine, waarvoor spoedig de stekkexi zul len worden uitgereikt. De heer H. Carlée hield een lezing over de cultuur van Lathyris. JAARVERGADERING „WIJKVERPLEGING". Woensdag werd in Hotel v. Ree de jaarver gadering gehouden van de Vereeniging voor Wijkverpleging. In het jaaxwerslag memoreerde de voor zitter Dr. M. Colenbrander de toeneming van het werk der wijkverpleging. Zuster Derksen bracht 4560, Zuster Pol 4240 bezoeken. Dit is voor iedere zuster bijna 500 bezoeken meer dan in 1931. Voegt men daarbij de 1085 bezoe ken die Zuster van Ketel bracht, die in de voorjaarsmaanden haar hulp verleende, dan blijkt dat het aantal bezoeken met ongeveer 2000 is toegenomen. Zulk een toenenxing eischt noodzakelijk de aanstelling van eexx derde wijkzuster. Het bestuur heeft in ver band daarmede 1000 meer subsidie aange vraagd aan de gemeente doch hierop werd afwijzend beschikt. Het bestuur is nu voor nemens een sterke propaganda op touw te zetten tot het winr.en vaxx nieuwe leden. Sinds November is tijdelijk Zuster Lodder voor de vereeniging werkzaam. De Emmabloemcollecte bracht dit jaar 685.65 op. De voorzitter deelde mede dat de wijkver pleging in Mei a.s. zal verhuizen naar het in aanbouw zijxxde gezondheidshuis der gemeen te, waar voor de Wijkzusters 2 kamers wor den ingericht. Uit het jaarverslag van de penningmeeste rs sc Jonkvr. v. d. Goes blijkt dat de ks"; dor wijkverpleging sluit met een tekort van 611, die der tuberculosebestx-ijding met een te kort van 879.40.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 14