ECONOMISCHE ONTWAPENING. HAARLEM'S DAGBLAD VRIJDAC 24 FEBRUARI 1933 WILLEM VAN ORANJE- HERDENKING. BIJ DE JONGE LIBERALEN. De Vereeniglng van Jonge Liberalen hield Donderdagavond in Café Restaurant Brink- niann ter gelegenheid van de Willem van Oranje-herdenking een bijeenkomst, waarin de heer W. G. de Bas, gep. majoor der on bereden artillerie te Utrecht, een lezing Meld over het onderwerp: „Willem de Eerste, Prins van Oranje" De voorzitter, de heer H. Roelant, opende de bijeenkomst met een woord van welkom, Majoor De Bas zei het een groot voor recht te achten, om niettegenstaande zijn grijze haren te mogen spreken voor jonge liberalen. Hij zou spreken over één der grootste mannen, die ons land ooit gehad heeft en achtte het goed gezien van het bestuur dezer vereeniging, om nu reeds, twee maanden vóór de herdenkingsfeesten, een bijeenkomst te houden, waarop men mis schien zóóveel bijzonderheden over Willem van Oranje zou kunnen hooren, dat de aan wezigen over twee maanden meer intensief het feest mee kunnen vieren. Het heele leven van die groote figuur kon hij natuurlijk op deze bijeenkomst niet behandelen, want hoogleeraren hebben een cyclus van zes voordrachten noodig, om dit te doen, en dan kunnen ze nog niet eens volledig zijn. Daarom zou hij in vogelvlucht en in groote trekken 's Prinsen-leven schetsen. Een der beste bronnen, om uit te putten, teneinde gegevens over dit mooie leven te krijgen, noemde spreker het werik van prof. Robert Fruin. Een even verdienstelijk werk is dat van Professor Blok. Majoor De Bas noemde de factoren, waardoor de Prins van Oranje zulk een groote figuur in ons land is ge worden. Hij was o.a. de stichter van ons regeerend Vorstenhuis en schenker van het Rijks wapen met het kern-achtige devies er om heen. Op 24 April 1534, 's morgens drie uur, aanschouwde Willem van Oranje het levenslicht als zoon van Willem den Rijke en Juliana van Stolberg. Uitvoerig schetste de begaafde spreker het leven van de voorouders van den Prins. Als jongen van twaalf jaar werd hij door zijn vader naar de Nederlanden gebracht. Zijn opvoe ding genoot hij gedeeltelijk in Brussel en in Breda. Karei de Vijfde verbood aan Wil lem den Rijke om zelf voor de opvoeding van zijn zoon te zorgen. Toch is Willem van Oranje, vooral in zijn later leven, een groote steum voor zijn ouders geweest. Alleen in naam en vorm is Willem van Oranje Katholiek geweest. Wat het Katholiek geloof betreft heeft hij den huik in den wind laten hangen. Tegen de Duitsche vorsten zei hij, dat men, wan neer zijh hart opengesneden werd, zou zien dat hij Luthersch was. Maar terzelfder tijd schreef hij een brief aan den Paus en aan Philip den tweede, dat hij als goed Katholiek wenscht-e te leven en te sterven. Dit laatste is echter niet gebeurd, want van Luthersch moest hij Katholiek worden en van Katholiek eerst weer Luthersch en toen Calvinistisch. Dit is des te onbegrijpelijker omdat in die dagen de Lutherschen en de Calvinisten fel tegenover elkaar stonden. Hij werd dus een bestrijder van het Lubhersche geloof. Majoor De Bas meende, dat men ter gelegenheid van den 400stén gedenkdag van de geboorte van Willem van Oranje geen grootere hulde aan zijn nagedachtenis kan brengen, dan door den naam „Willem de Zwijger'' te veranderen in „Willem Vader" of „Vader Willem", want zijn tijdgenoot-en noemden hem nooit Willem de Zwijger. Hij was dan ook heelemaal geen zwijger; integendeel, niemand sprak zooveel als hij en niemand was ook zoo openhartig. „Willem de Zwijger' is een scheldnaam, dien men hem in België gegeven had. Er waren twee' belangrijke jaretn in het leven van Willem van Oranje, namelijk 1559 en 1567. In eerstgenoemd jaar verliet Philips II ons land en werd Willem van Oranje Stadhouder van Holland, Zeeland en Utrecht Groot militair is hij nooit geweest. Hij was een groot diplomaat en ook een goed Staatsman. Het jaar 1567 was belangrijk omdat de Prins bij de komst van Alva in ons land na den beeldenstorm naar Dillen burg uitweek. Majoor De Bas deelde ook vele bijzon derheden mede uit het huwelijksleven van den Prins, vooral uit het ongelukkig huwe lijk met Anna van Saksen, die tenslotte volslagen krankzinnig is gestorven. Ook van zijn tijd van ballingschap van 1567 tot 1572 in Duitschland vertelde spreker veel in teressants. Als toijzondea-heid deelde spre ker mee (en hij veronderstelde dat dit niet aan velen bekend was), dat het oorspronke lijke lied „Wilhelmus" uit vijftien couplet ten bestond; de beginletters van elk couplet vormden den naam Willem van Nassau. Van 1876 tot 1884 was het in Nederland een groote warboel. Toen vooral kwam 's Prin sen groote staatsmanswijsheid voor den dag. Hij is als Calvinist gebleven de groote strijder voor verdraagzaamheid in ons land op godsdienstig gebied. Het was zijn schuld niet, dat de Zuidelijke provinciën aan ons land ontvielen; dit kwam door den grooten strijd tuschen de Katholieken en Calvinis- 1 ten. Charlotte de Bourbon is een voorbeel dige vrouw voor den Prins geweest; zij heeft hem na den eersten op hem gepleegden aan slag toen hij gewond werd, trouw verpleegd. Zij week niet van zijn sponde. Zij was een uitstekende moeder, niet alleen voor haar eigen kinderen, maar ook voor die van 's Prinsen vorige huwelijken. Zij stierf in 1582 als gevolg van de groote vermoeidheid na het veplegen van den Prins. Tenslotte kwam spreker op den bekenden moord van Balthazar Gerards. Een schot in het hart maakte een eind aan het mooie leven van den Prins. Zijn laatste woorden waren: „Mijn God, wees mijn arm volk ge nadig!" De groote herdenking die eerstdaags plaats zal hebben, moet men, aldus eindigde majoor De Bas, niet feestelijk, maar plechtig vieren. Hij ontving een dankbaar applaus. De voorzitter dankte hem in warme be woordingen voor zijn duidelijke en boeiende rede. PROTESTANTSCH CHRISTEL. NIJVERHEIDSSCHOOL. JAARVERSLAG. Aan het jaarverslag van bovengenoemde school ontleenen wij het volgende: Het aantal leerlingen over dit jaar be droeg 392, waarvan 182 de dagschool bezoch ten, 100 den middagcursus en avondschool en 110 de late avondcursussen enkele avonden per week. Aan het einde van den cursus 19311932 behaalden van de 34 leerlingen van de voorbereidende klasse 28 het getuigschrift: 5 hiervan gingen door voor „hulp in de huis houding", 11 voor costuumnaaien. 8 volgden een costuumcursus, 4 kwamen thuis. Aan 2 leerlingen der Costuumklasse kon het diploma „costuumnaaien" worden uitge reikt. Beide leerlingen vonden spoedig werk. Van de 8 leerlingen der klasse Hulp in de Huishouding behaalden 7 het diploma. Hier van gingen er 2 door voor het diploma „Tes- selschade", 5 zijn in betrekking in verschil lende gezinnen, waarvan vele goede berich ten binnenkomen. Van de le naar de 2e voorbereidende klasse werden van de 64 leerlingen 50 bevorderd, 4 gingen naar den middagcursus of avond school, 6 werden niet bevorderd. 4 verlieten de school na onvolbrachten leertijd. Het getuigschrift, dat zij den 3-jarigen middagcursus of avondschool met goed ge volg doorloopen hadden, kon aan 4 leer lingen worden uitgereikt. 7 en 8 Juni werd een tentoonstelling ge houden van het werk der leerlingen, die door meer dan 1100 personen werd bezocht. Ook de ouderavond, die 17 Juni gehouden werd, was veel belangstelling. 't Bestuur benoemde uit groote dankbaarheid voor het zeer vele, dat mej. S. M. Hoekstein iri bijna 40-jarig en mevr. A. M. van Marselis Hartsinck in bijna 15-jarig bestuurslidmaat schap voor de school gedaan hebben, beide tot eereleden. Het bestuur leed verlies door het vertrek van mej. Barger; mej. M. A. Bierens de Haan werd benoemd tot vice-presidente. Van het personeel verlieten de school wegens huwelijk: mej. J. H. Desprez. (tee- kenleerares) en mej. M. J. D. Merckens (kook- leerares). Zij werden vervangen resp. door mej. L. Niessen en mej. H. M. Vooys. Voor godsdienstonderwijs wérd de heer W. van Unnik vervangen door den heer J. Fortgens. Door den heer Fortgens werd tevens een cur sus over uitwendige Zending gegeven aan de „huishoudkundigen". Een vaste benoeming kregen mej. A. H, Buurman en mej. A. C. de Jong. Tijdelijk werden benoemd: mej. N. G. Faber (arts), mevr. S. M. Brandon (kinderverzorging"), mej. G. Hagenbeek (wasch en huishoudkunde"), mevr. M. Holdert Heil (koken), mej. dr. E. J. Lindeyer (schei- en natuurkunde). Zeer tot spijt van het bestuur werd voor de „huishoudkundige opleiding" geen Rijks subsidie toegekend, hoewel voor het eerste leerjaar 23 leerlingen werden ingeschreven. Deze opleiding bleef dus voorloopig op par ticuliere zorg aangewezen evenals het gods dienstonderwijs. Dankbaar kunnen we terugzien op het jaar 1932. Dit was het eerste jaar waarin alle lessen aan alle leerlingen in één gebouw konden gegeven worden. Dit kwam het on derwijs zeer ten goede. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN a 60 Cts. per regel. MEN MOEST HAAR DE TRAP OPDRAGEN Van kind af rheumatische pijnen. Kan nu weer dansen en spelen. Zij was nog maar twaalf jaar oud, toen zij aan rheumatiek begon te lijden. Dus is het niet te verwonderen, dat zij thans, nu zij van deze kwaal bevrijd is. danst en speelt met de kinderen, hoewel zij 30 is. In de volgende woorden beschrijft zij Eelf hoe zij haar leven veranderde: „Op twaalfjarigen leeftijd kreeg ik voor het eerst rheumatiek. Drie jaar geleden moest ik 's avonds de trap opgedragen worden. Ook had ik rheumatische koorts. Toen begon ik met Kruschen Salts en dank zij dit middel ben ik weer geheel in orde en dans en speel nu met de kinderen. De flacon Kruschen staat altijd bij ons op tafel en in eiken kop thee of koffie neem ik een klein beetje. Zoo doende weet ik zeker, dat ik eiken dag mijn vaste dosis inneem. Ik ben nu 30 jaar, maar voel me veel jonger". Mevr. P. M. R. Rheumatiek werdt veroorzaakt door onvol doende werking der inwendige organen; een toestand waarvan de .lijder zich zelden be wust is. Maar het wordt een ongemerkte ophooping van afvalproducten en een daar mee gepaard gaande vorming van stoffen, die schadelijk zijn voor den geheelen ge zondheidstoestand. En deze stoffen onder mijnen het geheele gestel. Kruschen Salts is het natuurlijke recept tot behoud van een inwendige zuiverheid. De zes zouten in Kruschen sporen nieren en ingewanden aan tot gemakkelijke, ge regelde werking. U wordt dus inwendig vrij gehouden van alle onzuiverheden, welke, in dien ze zich kunnen ophoopen. ongetwijfeld het peil uwer gezondheid zullen verlagen. De „kleine dagelijksche dosis" Kruschen voorkomt dit. Want de zes verschillende zouten in Kruschen verhoogen de werking der afvoerorganen, verschaffen u nieuwe levenslust. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a f 0.90 en f 1.60 per flacon. Stralende gezondheid voor één cent per dag. LEGER DES HEILS. Van Zaterdag 25 Februari tot Vrijdag 3 Maart zal er een bijzondere week voor jeugd- arbeid gehouden worden in de zaal van het Leger des Heils Ceramstraat 4 Haarlem (N). Op Zondag 26 Februari komen de majoore De Jong uit Amsterdam deze jeugdweek ope nen. Om 10 's morgens heeft er een opdracht- dienst plaats, 's avonds 8 uur een verlossings- dienst. De meest belangrijke avond in de week is de jeugd-oefeningen-demonstratie op Woensdag 1 Maart. Verschillende mooie oefeningen zullen dan door een vijftigtal kinderen worden uitge voerd. BENOEMINGEN. Bij beschikking van den minister van Fi nanciën is de inspecteur der directe belastin gen enz., de heer D. L. Kloosterman die toe gevoegd is aan het hoofd der inspectie Leeuwarden 1ste afdeeling, verplaatst naar Haarlem, en toegevoegd aan het hoofd van de inspectie alhier. De inspecteur der directe belastingen C. D. van Splunder, die toegewezen was aan het hoofd van de inspectie te Haarlem, is ver plaatst naar Leeuwarden en toegewezen aan het hoofd van de inspectie, eerste afdeeling aldaar. JAARVERGADERING NED. CHRISTEN- VROUWENBOND. De afdeeling Haarlem van den Nederland- schen 'Christenvrouwenbond hield Donder dagavond haar elfde jaarvergadering in het gebouw „Het Blauwe Kruis", onder voorzit terschap van mevr. Belgraver-Bos. De opening geschiedde op de gebruikelijke wijze, waarna de voorzitster een hartelijk woord van welkom sprak tot de vertegen woordigster der afdeelingen uit de omstre ken en de nieuwe leden. Uit het jaarverslag, voorgelezen door de secretaresse mevr. H. A. van Leyden-Krijns, valt aan te stippen, dat het ledental, ondanks de crisis iets in aantal toenam. Opgericht werd het zangkoor, bestaande uit twintig le den. Voorts deelde de secretaresse meel?. dat mevr. E. Beker-van Eldik als bestuurslid af treedt; aangezien besloten is het bestuur te verkleinen, zal in deze vacature niet worden voorzien. Mevr. Beker was verhinderd ter vergadering te verschijnen en had daarom per brief een afscheid tot bestuur en leden gericht. Uit het financieele verslag memoreeren we. dat het saldo in kas per 1 Januari 1933 f298.70 bedroeg. De avond werd afgewisseld met zang van het koor onder leiding van mevr. G. H. Dal huizen-Lasschuit, terwijl mej. B. Nel zich als soliste liet hooren. Na de pauze kregen de aanwezigen de film „De vier jaargetijden" tc zien. Er bestond voor deze bijeenkomst veel be langstelling, de zaal was zoo goed als geheel gevuld. ARROND.-RECHTBANK. AANRIJDING Donderdag werd in hooger beroep een zaak behandeld tegen een motorrijder, die op 12 Nov. te Heemskerk een man had aangereden, die een paard geleidde. Hij was door den kan tonrechter veroordeeld tot 30 boete. De aangeredene verklaarde, dat hij geheel rechts van den weg liep, wat hieruit bleek, dat het paard, dat hij bij 't hoofdstel vast hield, op het rijwielpad was. Hij voelde opeens een schok en viel, verder weet hij zich niets te herinneren. De motorrijder beweerde, dat de man zich naar het midden van den weg begaf en dat dit de aanrijding verooi-zaakte, hetgeen de duorijder eenigszins bevestigde, doch wat de aangeredene tegenspreekt. De president merkt op, dat dit niet te rijmen is met de omstan digheid. dat het paard op het rijwielpad was. Getuigen bevestigden dat de aangeredene ge heel rechts liep. De Officier van Justitie was van oordeel, dat verdachte geen voldoende aandacht aan den weg heeft besteed en vorderde bevestiging van het vonnis. Uitspraak over 14 dagen. OPLICHTING Voortgezet werd de zaak tegen een man, die er van beschuldigd werd verschillende perso nen te hebben bewogen hem '.bloembollen te verkoopen, zonder dat hij die betaalde. -Voorts zou hij den heer Berg hebben bewogen hem 50 te geven, welk geld den heer Hulscher toekwam voor geleverde bollen. Daarvoor was hem oplichting subs, verduistering, ten laste gelegd. Het koopen en niet betalen was ge qualificeerd als flesschentrekkerij. Verdachtte heette ongeveer alles wat de ge tuigen zeiden, liegen en beweerde dat hij voor een zekeren S. had gekocht, niettegenstaande hem de kwitanties, dóór hem zelf geteekend. werden getoond. Een der getuigen wond zich zoodanig op, dat hij den verdachte woorden toevoegde, welke in een rechtszaal gewoonlijk niet worden gebezigd. De Officier van Justitie was van oordeel, dat verdachte, wiens houding hij zeer onsym pathiek vond, het artikel betreffende de fles schentrekkerij had overtreden, daar hij er blijkbaar een gewoonte van maakte te koopen en" niet te betalen. Voorts achtte de officier bewezen, dat de heer Berg was opgelicht. Het reclasseeringsrapport was niet geheel ongunstig, in verband waarmee de Officier een gevangenisstraf eischte van 7 maanden onvoorwaardelijk en 5 maanden voorwaarde lijk. De verdediger Mr. Ali Cohen, achtte de fles schentrekkerij niet aanwezig en kon evenmin meegaan met de meening. dat de heer Berg was opgelicht, omdat z. i. deze niet de bena deelde was. Aangezien slechts verduistering van 50 overbleef, achtte pleiter de ge vraagde straf te hoog en drong aan op voor waardelijk. DIEFSTAL VAN DAMESTASCHJES Verder stond terecht een 30-jarig kellner. die op verschillende tijdstippen aan wande lende dames haar taschjes had ontrukt, zoo op 6 Sept. op de Raaks, op 5 Nov. op den Kle verparkweg en op 12 Nov. op den Koningin neweg. In alle drie gevallen was hij per fiets de dames achteropgereden, om haar bij liet passeeren de taschjes, die zij onder den arm droegen te ontrukken, waarna hij zich snel verwijderde. Het eene taschje bevatte onge veer f 40. het tweede 6, het derde geen geld. Verdachte bekende en zei, at geldgebrek hem tot die feiten heeft gedreven. De Officier achtte het feit zeer ernstig; het betreft hier de veiligheid op den openbaren weg en geldgebrek is daarvoor geen excuus, te minder daar gebleken is, dat verdachte het geld goeddeels in drank omzette. De eisch luidde een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. Mr. Nieuwenhuys. de verdediger, bracht naar voren, dat verdachte, die gehuwd is cn 2 kinderen heeft, slechts een inkomen had van 16 per week. Hij moest als colporteur geld innen en zijn geldgebrek maakte, dat hij van het geïnde geld gebruikte, vandaar een tekort, waarover verdachte heeft gesproken en dat hem tot het stelen der taschjes kan heb ben gebracht. Wat het drankmisbruik betreft deelde pleiter mee, dat verdachte zijn leven heeft gebeterd en zich vrijwillig bij het con sultatiebureau heeft aangemeld. De heer Volger van dat bureau zei, dat ver dachte zich werkelijk beter is gaan gedragen, ofschoon de laatste taschjesdiefstal nog ge pleegd moet- zijn toen hij reeds bij het con sultatiebureau was geweest, hetgeen verdach te toegeeft. De zaak werd geschorst, omdat de heer Vol ger nog een nader rapport zal indienen. AANRIJDING OP DEN SCIIOTERWEG Op 17 Sept. kwam een motorrijder de Kle verlaan uit om den Schölerstraatweg over te steken. Ongeveer op het midden van den weg gekomen, zag hij van links een motorrijtuig op korten afstand in snelle vaart naderen. Om Het deskundigen-memorandum voor de Economische Wereldconferentie DOOR GILBERT C. LAYTON. (directeur van de „Economist", Londen). Dc deskundigen, die de voorbereidende commissie der Economische Wereldconferen tie vormen, hebben een memorandum gepu bliceerd, dat wellicht niet precies sensatio neel is, maar toch in ieder geval een goed slagwoord heeft gebracht. Dat slagwoord economische ontwapening geeft nauwkeu rig den gezichtshoek aan. uit welken de eco nomische problemen der wereld moeten wor den beschouwd. Terecht waakt iedere natie even angst vallig voor haar economische als voor haar militaire veiligheid, maar terecht ook hebben de deskundigen erop gewezen, dat de alge- meene economische oorlog, die gevoerd wordt door middel van tarieven, contingentecringen en deviezenverordeningen, tenslotte toch slechts tot een algemcenc verarming kan leiden. De grootst mogelijke welvaart kan slechts worden verkregen langs den weg van vrijheid der internationale economische krachten. Men moet het met de deskundigen eens zijn. wanneer zij beweren, dat met het accoord van Lausanne een stap in de goede richting economische vrede tusschen de volkeren is gedaan en dat. indien men op dezen weg niet voortgaat ..het tegenwoordige economische systeem, zooals wij het kennen, de crisis nauwelijks zal overleven". Maar hoe juist ook het uitgangspunt der voorbereidende commissie zoowel als haar meer gedetailleerde voorstellen mogen zijn, zij komt ongelukkig genoeg niet verder dan het vaststellen van eenige algemeene princi pes. die niet vergezeld gaan van gepreciseerde practische voorstellen tot uit den weg rui ming der huidige omstandigheden. Ongetwij feld zullen alle volkeren zich haasten, den theorctischen gedachtengang der deskundi gen goed te keuren, maar ieder land zal ook op uitstekende wijze uiteen weten te zetten, waarom het noodzakelijk is. dat het andere land met de maatregelen tot verzoening en het. sloopen der tariefmuren een aanvang maakt. Dat de atmosfeer, waarin de deskun digen in Januari hebben gewerkt, zooveel gunstiger is geweest dan in October, wordt helaas minder verklaard door het feit. dat In de laatste drie maanden de opvattingen der leidende naties meer tot elkaar zijn ge naderd, dan door de omstandigheid, dat het er hier op aankwam een algemeen memo randum uit te werken en geen gedetailleerde voorstellen te doen. Het memorandum is in twee stukken ver deeld. In de eerste plaats wordt behandeld de economische ontwapening in de engere be- teekenis van het sloopen der muren, die den internationalen goederonmil bemoeilijken: in de tweede plaats de valuta- en credietproble- men. Ten aanzien van het eerste punt wordt slechts gezegd, dat gestreefd moet worden naar matiging van tarieven en contingen- teeringen of het. opheffen daarvan. Gecon stateerd wordt ook. dat „de groote crediteur- staten op dit gebied een bijzonder groot deel der verantwoordelijkheid dragen". Wellicht kan deze bekentenis de politiek beïnvloeden der staten, die eenerzijds erop staan, dat hun vorderingen betaald worden, maar anderzijds een betaling in natura weigeren. Op het terrein van valuta- en credietooli- tiek hebben de deskundigen, ofschoonzij er den nadruk op hebben gelegd, dat het hier een onderdeel der algemeene economische problemen betreft, zich uitvoeriger uitgelaten over de voorwaarden, die het mogelijk zou den kunnen maken, de wereld tot stabiele valutaverhoudingen, tot den gouden stan daard terug te brengen. Maar de deskundigen moeten toegeven, dat de valutapolitlek van een staat een nationale aangelegenheid is, die evenzeer door natio nale als in tenia tionale motleven wordt be ïnvloed. Zij zijn niet optimistisch, als zij spreken van de voorwaarden, die een terug keer tot den gouden standaard vereischt. Zij zien immers in. dat daarvoor noodig is. dat de staatsbegrootingen in evenwicht zijn. dat de economisch sterk-staande landen een li berale credletpolitiek voeren, dat voor kapi taals-transacties de grootste vrijheid bestaat. Zij leggen er een bijzonderen nadruk op. dat door internationale credietoperaties de goud- arme landen in de gelegenheid gesteld moeten worden, zich reserves van edel metaal aan te schaffen. Maar zoo gemakkelijk als het is, te stellen, dat dergelijke transacties voor waarde zijn voor de opheffing der deviezen- wetgeving van de deblteuvstaien, zoo moei lijk is het, de kapitaalkrachtige landen er toe te bewegen, den debiteur sta ten hun goed ter beschikking te stellen. Wanneer echter de wereldhandel zich belangrijk zou verbeteren, zou men wellicht meer geneigd zijn tot een tegemoetkomende houding. Maar dan zou dat tegemoetkomen niet meer zoo noodig zijn als thans, nu het dieptepunt der crisis is bereikt. Want een verbetering in den internationalen handel zou immers automatisch de behoefte aan transfer-bemoeilijking doen verminderen. Het spreekt van zelf. dat de kwestie der oorlopsschulden van het memorandum der deskundigen was uitgesloten. Desniettemin hebben zij verklaard, dat een oplossing van deze kwestie noodzakelijk is en zelfs hebben zij zich aangesloten bij een Europeesche meo- ülng betreffende de urgentie van dit proble men complex. Reeds twee dagen na de pu blicatie van het memorandum heeft de Amc- rlkaansche regeering de Engelsche nitgenoo- digd tot een bespreking van (le schulden- kwestie. Maar men mag de beteckenis van dezen stap niet overschatten want Roose velt zal zich hier tegenover dezelfde moei lijkheden bevinden als Hoover, toen hU langs radicalen weg de kwestie wilde oplossen. Het is ongetwijfeld goed. dat men heeft in gezien. dat de schulden kwestie een der oor zaken van de monetaire en economische in eenstorting is geweest, maar dat inzicht mag er niet toe verleiden, dat de beteckenis van de andere factoren, die de crisis hebben ver oorzaakt. wordt onderschat. En daarom heeft het wellicht ook zijn voordeden, dat de Ame rikanen er aan vasthouden, dc onderhande lingen over de oorlogsschulden te verbinden met de bespreking van de andere problemen. Als deze onderhandelingen inderdaad ge voerd worden in den geest van een econo mische ontwapening, dan is het misschien niet overdreven optimistisch te hopen, dat wij in het jaar 1933 eindelijk zullen beleven een energiek optreden tegen industrlcelc en commercicele depressie. (Nadruk verboden). een aanrijding te voorkomen gaf de motor rijder vol gas, maar de autobestuurder haalde naar links uit. waardoor een botsing ont stond. De motorrijder viel en blesseerde zich vrij ernstig aan de knie. waardoor hij gedu rende eenige weken zijn gewone bezigheden niet heeft kunnen verrichten, hetgeen Dr. v. O'.denborgh als deskundige getuigde. Verdachte geeft toe met een snelheid van 40 K.M. te hebben gereden. De president merkte op. dat verdachte bij het passeeren van een drukken weg als de Kleverlaan niet met die snelheid had moeten rijden, als hij niet zeker wist. dat de weg vrij 'was: hiervan had verdachte zich moeten overtuigen. Verdachte zegt, dat als de motorrijder geen vol gas had gegeven, hij had kunnen passee ren. waarop de president opmerkte, dat ver dachte op het verkeer van rechts had moeten letten cn niet de motorrijder op dat van links. De Officier acht het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel door schuld aanwezig en eischt 50 boete. Uitspraak over 14 dagen. GUNNING. Door den heer J. C. Dop. architect is het bouwen van een winkelhuis met boven woning aan de Zandvoortsche laan opge dragen aan Brandsma en Bakker aannemers te Haarlem. VOLKSDAN SFEEST. Woensdag 1 Maart zal in Dreef zicht een volksdansfeest worden gehouden, waaraan zullen medewerken het Ned. Meisjes Gilde (Padvinsters). de Ned. Meisjes Clubs (Drie- hieksmeisjes), de Ned. Bond voor Abstinent Studeerenden (NJ3.A.S.), de Arbeiders Jeugd Centrale .A.J.C.), de Trekkersbond en Kin derverzorging en Opvoeding (K. en O.) Er zullen gedemonstreerd worden Hol- landsche. Duitsche, Scandinavische en En gelsche Volksdansen, terwijl ook de toe schouwers gelegenheid zullen krijgen een dansje mee te maken. Het geheel stata onder leiding van den heer H. F. v. d. Wateren. MISBRUIKEN BIJ ADVERTENTIECOLPORTAGE. WINKELIERS DIENEN WAT UIT TE KIJKEN. JAPANSCHE VREDELIEVENDHEID. ALTHANS TEGENOVER NEDERLAND. Naar de correspondent van het Handels blad te Genève van gewoonlijk goed inge lichte zijde vernam, is Matsoeoka voorne mens, alvorens naar Japan terug te keeren nog een kort bezoek aan Nederland te bren gen, waar hij o.a. met onze regeering, inzon derheid met de ministers van Bulteniand- sche Zaken en Koloniën de mogelijkheid van het sluiten van een Japansch-Nederlandsch niet-aanvallend verdrag bespreken wil. De Japansche regecring schijnt hierdoor te willen doen blijken, dat geen vrees voor Japansche aanvallen tegen Ned. Indië be hoeft te bestaan. Dit bericht wordt intusschen tegengespro ken. Matsoeoka zal wel Nederland bezoeken, doch uilsluitend, omdat hij er nog nooit ge weest is en het wil leercn kennen. Van een verdrag was minister Bcclaeri.s. die ook vol gende weck terugkeert, niets bekend. De minister van Justitie, mr. dr. J. Donner, heeft in antwoord op de vragen van den heer Braat. lid van de Tweede Kamer, betreffende het nemen van maatregelen tegen bij het af sluiten van advertentiecontracten licerschen- de misbruiken, medegedeeld: Het is den minister bekend, dat verschil lende neringdoenden advertentiecontracten hebben afgesloten, waardoor zij zich thans bezwaard gevoelen. Inderdaad worden bij dc opstelling van ad vertentiecontracten de belangen van de uit gevers niet. uit het oog verloren. De aard van de overeenkomst brengt mede, dat hun voor naamste verplichting is het opnemen van advertenties en deze verplichting pleegt dan ook wel de hoofdzaak in het contract te zijn. Colporteurs zijn er op uit om zooveel moge lijk contracten af te sluiten. Dit Is van alge meene bekendheid. De neringdoende, die het belang van zijn zaak in het oog houdt, zal daarom niet voetstoots aannemen alles wat een colporteur als aantrekkelijkheid van een contract mocht aanvoeren. Er komen op dit terrein, evenals op ander, valsche voorspiegelingen en trucs voor. En ook op dit terrein zijn er personen, die teekenen zonder zich voldoende rekenschap te geven van de verplichtingen, welke zij op zich nemen. Eerder dan van wettelijke maatregelen !s ten deze heil te verwachten van voorlichting van de adspirant-adverteerders. Zij moeten doordrongen worden van het wenschelijke, dat zij niet lichtvaardig tot het sluiten van een contract overgaan. Zij zullen hebben te overwegen of er geen aanleiding is gebruik te maken van instellingen, welke reeds thans op dit terrein voorlichting verstrekken. Bovendien komt dan reeds thans in zeer sprekende gevallen de wet te hulp door op lichting strafbaar te stellen en contracten vernietigbaar te verklaren. Een veroordeeling. De Rotterdamsche Rechtbank veroordeel de luist Donderdag een advertentlerelziger uit Den Haag wegens oplichting van verschil lende winkeliers, wlen hij door een valsche voorspiegeling van de belangrijkheid en op lage van een Duitsch wepkblad had bewogen tot het afsluiten van advertentiecontracten tot f 75 boete subs. 10 dagen hechtenis. JONGEN DOOR EEN AUTO WEGGE SLINGERD Op den Kaldenkcrkerwcg tc Venlo kwam volgens het Handelsblad. Donderdagavond dc 15-jarige A. Teeuwen in botsing met een passeerende auto. De jongen werd ongeveer 15 nieter weggeslingerd. Met een hersen schudding. zware schaafwonden en een been breuk werd hij opgenomen en naar een zie kenhuis overgebracht. Men vreest voor het leven van den knaap. Na de botsing reed de auto tegen een lantaarnpaal, waardoor de wagen ernstig beschadigd werd. De oorzaak van het ongeval is nog niet bekend. INTERNATIONALE BANK. De Internationale Bank tc Amsterdam maakte in het afgcloopen jaar een winst van f 1.855.415 (v.j. f 2.196.010). Er is t 1.600.000 gereserveerd tegen debiteuren.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7