Nimco. Een nieuw vakkundig adres IN CORSETTEN! GEERTS' Corselten Mag. WAARSCHUWING STA TEN- GENERAAL Besprekingen over Indië voortgezet. w te v* te ANEGANG 44 recht t.o. de Firma Holt opent Vrijdag 3 Maart om 3 uur! Voor de kinderen het allerbeste! J. BALM ZOON GEEN 2 JAAR IN DE SCHULD!! 6 GOUDVISSCHEN 25 ct. HAAR WERKEN HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 2 MAART 1933 TWEEDE KAMER. Maar zonder perspectief. De Kamer steunt den Volksraad. Voor wat betreft het onderwijs. Regeling van werkzaam heden. De motie-Cramer verworpen. 1 Maart. De Tweede Kamer verdiept zich thans in de verschillende afzonderlijke begrootings- ordonnanties. Het gaat dit jaar heel vlug. Dat Is te begrijpen want wat moet de Kamer nu toch eigenlijk lang met minister de Graaff over Indische details spreken? De Kamer is ontbonden, de minister treedt snel af. Toe zeggingen kan men thans immers toch niet van hem verkrijgen. Bij de afdeeling „Justitie" zeide de bewinds man op een vraag van Ir. Feber (r.-k.) dat er op de arbeidsinspectie niet meer mag worden bezuinigd dan bepaald noodzakelijk is. De afdeeling Financiën ging onder den hamer door, nadat minister de Graaft' op een desbetreffende vraag van den heer Knotten belt (lib.) geantwoord had, dat de afschaf fing van de inkomstenbelasting op winsten door vreemde scheepvaartondernemingen gemaakt, geen absoluut karakter had, maar bedoelde te rusten op den grondslag der we- derkeerigheid. Er zal nu worden nagegaan met welke landen een wederkeerigheidsver- drag kan worden gesloten. De minister deel de duidelijk mede, dat de K.P.M. niet onder de afschaffingsbepalingen zou vallen. De discussie over Onderwijs zou ditmaal waarschijnlijk, ook al niet veel om het lijf gehad hebben, ware 't niet, dat er op het punt van het onderwijs een conflict gerezen is, tusschen de Indische regèering en den Volks raad. De Volksraad heeft de onderwijs-be- ;rooting verworpen, niet omdat er op die legrooting ook bespaard was geworden, zoo als op alle onderdedender Indische begroo ting, doch om de wijze, waarop het Indische departement van Onderwijs, eerst buiten den Volksraad om, daarna in den vorm van zijn begrotingsvoorstel, gemeend heeft het te bezuinigen bedrag te moeten vinden. Men heeft daarin onderkend een duidelijke ten- denz om het niveau van het onderwijs om laag te brengen, men heeft daarin ook gevon den een tendenz naar veel te groote ambte lijke centralisatie, waardoor elk rekening houden met verschillende trappen van cul tuurhoogte uitgesloten was. De directeur van onderwijs slaagde er in den Volksraad niet in den indruk weg te ne men, dat het ging om verlaging tenslotte van het peil van het onderwijs. Het vertrouwen was er niet, omdat bij overrompeling haast, de eerste ingrijpende maatregelen genomen waren. De Indische regeering vond een Volks raad, die zich niet liet overreden. Tot pogin gen om den Volksraad te winnen ging men eerst over, nadat het juiste oogenblik daar toe voorbij was. En nu ligt de onderwijsbegrooting bij de Tweede Kamer voor. die als scheidsrechter leeft op te treden. Uit de memorie van toe- ichting van minister de Graaff is de heer fete la ar (v.-d.) had daarin, volkomen gelijk op te maken, dat de minister, hoewel hij rich geen partij wenscht te stellen, toch de ïouaing van de Indische regeering niet tot 1c zijne wenscht te maken. Zoodat we vermoeden, dat wanneer morgen lc bewindsman aan het woord zal komen, lij gaarne de wenschen van de Kamer zal levredigen. Want, merkwaardig, zonder eenig onderscheid heeft de Kamer zich naast den Volksraad gesteld. Wie ook sprak in volg orde: de heeren Schouten (a.-r.), Feber (r.-k.) ran Boetzelaer van Dubbeldam (c.-h.), Ke- elaar (v.-d.), ter Laan (s.-d.) of Eerdmans lib.) wie ook sprak, allen waren 't er over Eens. dat de bewindsman een commissie zal moeten instellen, samengesteld niet alleen lit ambtelijke personen, maar ook en voor- amelijk uit menschen, welke het Indische inderwijs in al zijn vertakkingen kennen, ook nenschen dus van het bijzonder onderwijs. )eze commissie moet haar rapport op kor en termijn indienen, zóó, dat de Volksraad ie onderwijsbegrooting voor 1934 nog zal :unnen bezien in het licht van het rapport, eóó ook, dat aangebrachte besparingen spoe- dig kunnen worden teruggenomen wanneer deze in het nieuwe systeem onwepschelijk of onnoodig zouden blijken Tenslotte wenschte ce Kamer ook, dat er geen verdere bezuini gingen of reorganisaties, na wat reeds ge schied is, zullen worden aangebracht- De heer K. ter Laan (s.d.) heeft deze wenschen in een motie geformuleerd, maar we vermoeden, dat de motie tengevolge van ces ministers toezeggingen wel weer zal moe ien worden ingetrokken. De heeren Joekes (v.d.) en K. ter Laan (s.d.) pleitten voor het terugnemen van de beperking der toelating van leerlingen tot het M.U.L.O. En prof. Eerdmans (lib.) vroeg if er, nu ook in Indië de afgestudeerden geen Jetrekking vinden konden, in Indië geen maatregelen te vinden zijn om den toeloop ot het Hooger Onderwijs te remmen. Morgen antwoordt de bewindsman. Bij den aanvang der vergadering had er Eii regeling van werkzaamheden plaats. Op Sc agenda zijn geplaatst, verschillende klei nere ontwerpen, o.a. de wijziging van de trisispachtwet. Ook de interpellatie-Albarda Eet betrekking tot De Zeven Provinciën. De heer v. d. Bergh poogde ook zijn ont- ïtrp, het z.g. uitwinnings-ontwerp, nog op ie agenda te zetten. De voorzitter bestreed iet voorstel, wijl de Kamer, die ontbonden s. z.i. alleen het alleruiterste moest afdoen! legeeringsontwèrpen, alleen omdat de re dering daarom vroeg. De Kamer moest zoo uiver mogelijk haar ontbindingskarakter land haven. De heer v. d. Bergh deed het voorstel tot «handeling alsnog. De Kamer stelde zich groote meerderheid op des presidenten landpunt. Zonder succes poogde de heer K. ter Laan 811 initiatief-ontwerp betr. de 8-jarige leer- '•icht in de afdeelingen onderzocht te krij- «i. Om dezelfde reden mislukte deze po- ing. De Kamer wil als ontbonden Kamer geen drk op zich nemen, als ware ze nog in Even. De motie-Cramer, tot afschaffing van alle Jterneermgskampen en exhorbitante rech- ai is rv.-' «24 stemmen voor, verworpen. EERSTE KAMER. Begrotingshoofdstukken. Met groote snelheid gaat na de algemeene «schouwingen thans de Eerste Kamer zich eenwerken door de afzonderlijke begroo- hgshoofdstukken. Hooge colleges van Staat zonder slag of stoot aanvaard. Financiën De heer van den Bergh wenschte wanneer een Neerlandsche leening stond geplaatst te worden, een advies van de Nederlandsche Bank te doen uitgaan, tot andere banken, om geen uitgifte te doen van buitenlandsche leeningen. Minister De Geer merkte op, dat de leeningscapaciteit van ons land door die oorzaak nog niet is aangetast. De heer De Bruijn wenschte algeheele vrijstelling der werkloozen van het betalen der rijwielbelas ting. Minister De Geer zette daartegenover, dat zulk een algemeene bevoegdheid tot vrij stelling aan een geheele groep in geen enkele belastingwetgeving voorkomt. De begrooting werd z.h.s. aanvaard. Verschillende, fondsbegrootlngen zijn dan doorgehamerd voor de Tiendwet, het Lee- ningsfonds, het Pensioenfonds, het Gemeen tefonds en het Staatsmuntbedrijf. Ook Justitie is doorgenomen en aangeno men. De minister van Justitie mocht van ver schillende kanten we noemen de heeren Heerkens Thijssen, Michiels, van Kessenick en Van Sasse van IJsselt woorden van hulde in ontvangst nemen. De heer Heerkens Thijssen adviseerde de reegering, wanneer er later nog eens mocht worden overgegaan tot inkrimping van de rechterlijke macht te letten op den rondrei- zenden kantonrechter. Minister Donner vermocht te antwoorden, dat deze figuur reeds voorkwam in zijn (ver worpen) rechtsgebieden-ontwerpen. De heer Heerkens Thijssen meende ook, dat de rech ters veel te veel het maximum van den proeftijd voor voorwaardelijke veroordeeling eisclien. De minister stemde daarmede in, maar deze dingen zijn en moeten aan den rechter' blijven overgelaten, poneerde hij. De Rotterdamsche burgemeester klaagde over het toenemen van het aantal Chinee- sche zeelieden hier te lande, die nu zelfs van uit Hamburg hierheen komen, omdat er met den pinda-verkoop wat te verdienen val* Dat kan zoo niet voortgaan. Deze invasie bleek ook de aandacht der regeering te heb ben er wordt onderzocht of er aanlei ding is tot evacuatie van een groot gedeelte dier Chineezen. De heer Hermans heeft nog vragen gedaan over de weigering van naturalisatie aan een Duitsch sociaal-democraat. De minister ver klaarde voor naturalisatie niet in aanmer king te willen doen komen, een man, die hier te lande eigener beweging onder de Duitschers een afdeeling van den Reichs- banner sticht.Zoo iemand heeft geen neiging op te gaan in het Nederlandsche gemeen schapsleven. De heer Michiels informeerde naar de wer king van de crisispachtwet, maar de mi nister liet er zich niet over uit. nu de Tweede Kamer een wijziging voor zich heeft. Op een vraag van den heer Van Sasse van IJsselt antwoordde de bewindsman, dat, on danks de verwerping van het rechtsgebieden- ontwerp, de nieuwe bepalingen t.a,z. van de leeftijdsgrens doorgaan. Er moet ook op de rechtelijke macht bespaard worden, de mi nister denkt er thans over om na te gaan of er op de bezettingen der rechtbanken niet moet bezuinigd worden. We zouden zoo zeggen als de minister dat nu eens overliet aan zijn opvolger. Hij heeft nog maar enkele weken te regeeren! INTIMUS. LETTEREN EN KUNST MUZIEK Voordrachtavond door Vioolleerlingen van J. C. Tuyn. Hoewel er in 't opeenvolgen der leerlingen een prettig vaartje zat, vond de pauze dezer leerlingen-uitvoering, die reeds om kwart over zeven was begonnen, eerst om tien uur plaats. De oorzaak van den al te langen duur mag gezocht worden in de te lange muziek stukken, die door de oudere leerlingen wer den voorgedragen. Dvorak's sonatine, Mo zart's concert in D, daarna dat in G en van beide twee deelen, zij nemen voor dit doel te veel tijd in beslag. Daar na de pauze nog de geheele symphonie van Haydn (militar- symphonie werd gespeeld, moest tegen 't slot noodwendig de aa-dacht bij den hoorder verflauwen. Beperking is dus dringende eisch, bovenal wijl men graag de herinnering aan het vioolspel der allerkleinsten wil leven dig houden. Zij kwamen weer pittig voor den dag. die beginnertjes, en elk deed zijn best. om in den wedstrijd voor zijn componist, 't zij Dancla, of Jocisch. Braga, Bohm of Seitz den eere- palm te behalen. Zoo er al eentje opviel door mooien toon, een ander overtroefde door ferme stokvoering (denk eens aan Moment Musical van Bohm!), en als men ten laatste meende, wel zijn balans te kunnen opmaken, dan kwam daar opeens een pienter ventje, als wapen een half viooltje met zich voerend, en toonde zich met een concert van Seitz een geboren muzikantje. "Daar zal de heer Tuyn plezier van beleven. Waarmee in 't minst niet gezegd wil zijn, dat de anderen hem geen eer zullen brengen. Was daar niet een leerling, die wat 't gehoor betreft minder gefortuneerd was dan de anderen? En hoe speelde hij?'Ik heb me afgevraagd, wat toch wel de methode is geweest die hier heeft ge leid tot resultaten, waarbij een zóó groote trefzekerheid der linkerhand werd verkregen. Zulk een leerling moet den leermeester hij zonder lief zijn, hij vindt er zijn onderwijs methode opvallend in belichaamd. Ouders en verwanten der leerlingen weten deze dingen even goed als ik. 't Was dus een natuurlijke zaak, dat zij gaarne meededen aan 't plan der leerlingen, om hun leermees ter een bewijs van dankbaarheid te geven. Zij meenden dit te doen onmiddellijk nadat de eerste groote groep leerlingen te gelijk op 't podium verzameld, een duo had voorgedra gen. waarin ook de piano en de cello mee werkten. Hun p*an moest door omstandig heden, tot hun zichtbare teleurstelling, tot later worden verschoven. Werden de laatste Concerten en Corelli's „La Follia" in de bewerking van Leonard) muzikaal begeleid door Mevrouw Dr. v. d. Bergvan Duyn, wier Mozartspel weer zeer de aandacht trok, daar was ook een debutant, de heer Jan Berghuis, die onversaagd de meest grillige tempowisselingen aanvaardde en zoo de leerlingen tot een stevigen steun werd. Zulk een vuurdoop blijft heugen, ook als men hem met eere ondergaat. Na de pauze ging de symphonie. die met zichtbaar welgevallen werd aangehoord. De animo bij het spel werd bij de leerlingen nog verhoogd door wat aan de muziek voorafging: het aanbieden van een fraai schilderstuk in lijst, uit naam van de gezamenlijke leerlingen. G. J. KALT. In 't verslag over de uitvoering door .Santo Lucia" staat een zetfout. In plaats van: het gezelschap bestaat veertien jaar, leze men: zeventien jaar. Ik zou anders niets hebben gewaagd van een op handen zijnde viering van een vierde lustrum. K. Gemengde Arbeiderszangvereeniging „De Stem des Volks". Een Cantate van Bach, de Freimauer-Can- tate van Mozart en de Koorfantasie van Beethoven: ziehier een programma dat er in elk opzicht zijn mag. En het is verblijdend, te zien dat ook in arbeiderskringen een zóó ernstige muziekbeoefening plaats vindt dat zulk een programma op alleszins lofwaardige wijze kon worden uitgevoerd, zooals Woens dagavond door „De Stem des Volks" ge schiedde. De Cantate „Wachet auf" is voor een groot gedeelte op de betreffende koraalmelodie ge bouwd. In het eerste nummer, voor gemengd koor. is zij als koraalfantasie behandeld, waarin de door trompet versterkte sopranen de gegeven melodie (cantus firmus) zingen. In no. 4 is zij aan den solo-tenorzanger toe vertrouwd; de compositie van dit stuk is vol komen gelijk aan die van het bekende koraal- voorspel voor orgel, alleen treedt het strijk orkest in de plaats van het orgel. Het slot- koraal is weer een koorbewerking, eenvoudi ger dan de eerste, maar grootsch van wer king. Behalve deze koornummers bevat de Cantate (no. 140) een recitatief voor tenor, een duet voor sopraan en bas met obligate viool, een recitatief voor bas en een duet voor sopraan en bas met obligate hobo. De vocale solisten waren allen jonge Nederlandsche krachten, die ik voor 't eerst op het groote concertpodium zag. Maar die eerste keer zal vermoedelijk wel niet de laatste blijken. De heldere, sonore, buitengewoon krachtige so- praanstem van Eline Henrica, de prachtige tenor van Michel Gobets en de volumi neuze bariton van Otto Couperus waren even zoovele verrassingen, die onze opmerk zaamheid waard zijn. Enkele desiderata ble ven nog onvervuld. De sopraan mag m.i. nog wat meer warmte demonstreeren, de tenor bij wijlen wat langademiger, lyrischer zingen, de bariton zijn toonvorming nog wat verfijnen en zijn uitspraak van het Duitsch cultivee- ren. Dit zijn echter slechts kleine tekortko mingen, die te verhelpen zijn, waar het ma teriaal aanwezig is De ..Kleine Freimaurer-Cantate", een van Mozarts laatste werken is in het begin en daarmee overeenstemmende slotkoor niet zeer belangrijk. Het is een echt gelegenheids stuk, wat niet wegneemt dat de solï, die tus schen de beide koornummers geplaatst zijn en de eigenlijke kern der compositie vormen, de volle schoonheid van Mozarts muziek open baren, al geven ze natuurlijk geen nieuwen kijk op den genialen componist. Waren in Mozarts Cantate alleen de man nen aan 't woord, in de Koorfantasie van Beethoven was het geheele koor weer pa raat, hadden de solisten nog versterking uit de koorgelederen, en zat Herman Nieland, die in de Cantate van Bach de orgelpartij ver vuld had, aan den vleugel.Jammer genoeg was dit instrument niet zoodanig gesteld dat de belangrijke, ondanks eenige ongeloofelijk pri mitieve begeleidende gedeelten zeer solistisch bedoelde solopartij niet voldoende tot haar recht kon komen. De pianist speelde zijn par tij, die vooral in de Introductie veeleischend is, zeer goed; met enkele zijner tempi kan ik het niet eens zijn. In een groot deel der Introductie was het tempo te gehaast, waar door onduidelijkheid en vertraging onvermij delijk werden; in de mineur-variatie daaren tegen had het tempo heel wat vlugger, wil der kunnen zijn. Memoreeren moet ik nog de mooie viool solo van den concertmeester Bijvanck in het eerste duet van Bachs Cantate en de even eens fraaie hobo-solo in het tweede duet van dat werk. En dan rest me alleen nog een welgemeend woord van lof aan den dirigent An toon Kre- lage, wiens inzicht en arbeid een zoo goed resultaat mogelijk maakten. De hem gebo den bloemenhulde was zeker verdiend. Ook de sopraanzangeres ontving bloemen. De groote zaal was goed bezet. K. DE JONG. DE MATROZEN VAN CATTARO. INTERPELLATIE OVER AMSTERDAM S SUBSIDIE Het Amsterdamsche raadslid Romme heeft 3. en W. van die gemeente gevraagd: Op welke gronden hebben B. en W. beslo ten tot de verleening van subsidie aan het gezelschap „De Jonge Spelers" voor de voor stelling van het tooneelstuk „De matrozen van Catarro"? en welke voorwaarden zijn daaraan verbonden. De interpellatie komt hedenavond in den raad. DE LEEFTIJDSGRENS VOOR GERECHTSAMBTENAREN. 1 JUNI DE WET IN WERKING. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet tot vaststelling van een leeftijdsgrens, bij het bereiken waarvan aan sommige bij de recht spraak betrokken ambtenaren ontslag wordt verleend, voor zoover die wet niet reeds eer der ingaat, in werking treedt met ingang van 1 Juni. Bij Kon. besluit is bepaald, dat de wet tot wijziging van de voorschriften betreffende het openbaar ministerie in burgerlijke zaken met ingang van 1 April in werking treedt. te Vi V* V* te Y te Y te Y te W te Y te Y te Y te Y te na A«r. Am iua. sa m. jr sa rr n. ji* r» s.r TEL. 13509 De eigenares van deze nieuwe spcciaal-zaak is Sn Haarlem en omstreken geen onbekende in dit speciaal-vak. De dames hebben haar in haar vroegeren werkkring van cheffin der fa. Spruyt van Rietschoten als bij uitstek vakkundig leeren kennen! Nieuwste, onberispelijk zittende modellen tegen prijzen ver onder die, welke U tot dusver betaalde! NIEUWSTE SNUFJES IN KOUSEN EN TRICOTAGES PASKAMERS REPARATIEATELIER iar -mur Ta ar to yr Let op dit merk Vooral wanneer er Jchoenen worden gekocht. De Nimco-fabrieken maken reeds meer dan twintig jaar uitsluitend kinderschoenen. Zij nemen de verant woordelijkheid voor de voeten van Uw kind volkomen op zich. Zij maken schoenen, die de enkels steunen en doorzakken tegengaan, terwijl tegelijker tijd de voet voldoende ruimte heeft om zich normaal te ontwikkelen. Voor zeer speciale gevallen beschikt de verkooper nog over een kastje met leestplastieken. Wanneer U twijfelt aan de voeten van Uw kind, laat ze dan op de plastiek controleeren en de ver kooper zal U zeggen of het voetje misschien een Nimco-schoen met inge bouwde steunzool noodig heelt. c/tXêc /Soo Tr&uïufoéaaz. ÏUaJ&cK. Met goud bekroond. N.V. J. Verschuur Co. Schoenfabriek, Nijmegen. - VERSCHE HEILBOT middenmooten f0 80 p pond Verder alle soorten mooie visch VERSCHE HOLL. KRIMPZALM f2 50 p. pond KRIMPKABELJAUW ZUIDERZEEBOKKING STOKVISCH, VISCHFILET 40 ct p pond, enz. Bloemendaal - Tel. 23280 (2 lijnen) Bloemendaalscheweg 60 HET GOEDKOOPE AMSTERDAMSCHE STOFZUIGERHUIS heeft keuze uit 60 diverse merken Stofzuigers, w.o. Premier Regina, Ritsema, Excelsior 25 El. Lux 25 en 30, op slede 35. Premier duplex ƒ55. Hoover ƒ80, Hamilton-Beach ƒ80, Pyramid 100, Primo 62.50, Servus en Nilfisk 15 enz .enz. Het van ouds vertrouwde adres waarborgt U volledige garantie. Alleenverkoop van het Technisch volmaakte zuigwonder Elcclro- Fort 35, 42.50 en 50. Enorme zuigkracht. Radiostoringvrij. geruischloos, met 3 jaar garantie. Deze machine draait in een onzer filialen te Amsterdam onafgebroken 3000 uur in de étalage, d.w.z. bij gebruik van 30 min. per dag meer dan 16 jaar. Komt U zich even voor de étalage overtuigen? GROOTE HOUTSTRAAT 94, HAARLEM. Alleen bij P. E. WILLEMSEN. Telefoon 16043 BOTERMARKT HOEK BARREVOETESTRAAT Tevens nieuwe zending TROPISCHE VISSCHEN en PLANTEN MEVROUW BEL OP 16910 voor uw gebrulkio meubelen en zoldoropruimlngon to verkooper» aan H. W. DAMES, Janswog 14 bij het station. worden door lsto klas firma ook op gemakkelijke condities gele verd. Br. no. 67S2 bur. v.d. blad. DAMES KAPSALON Mevr. J. t. d. Werff Kenaupark 25 Tel. 140841! Probeert U een» ome houdende* Ondulatie met friction 75 ct Abonnement 6 No. 3.60 Gezichtsharen worden door om al doende verwijderd. Vraagt inlichtingen^ Alleen bij aankoop van LINCOIi ontvangt U voor «lo ledige WASDOOS WA SPOTJE rOETSBUSJE GROEN* SCHOEN CRèME-DOOS BLITZ BUS 5 cent 2 cent 4 cent 2 cent 2 cent Genoemde goederen, zonder dop f deksel, verroest of beschadigd, zijn waardeloos. LINCOIJ'ABRIEK HAARLEM Telefoon 14214

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11