Een cadeau. HAARLEM KRIJGT NIEUWE BUSSEN. H Nazi-Hetze tegen Nederland. Hei Bdmt^eijkste 50e Jaargang No. 15242 VerscKïjnt dagelijks, beKalve op Zon-ën Feestdagen Donderdag 2 Maart 1933 HAARLEM S DAGBLAD DirectX: P. W. PEEREBOOM UITGAVE LOUKENS COSTER MAATSCHAPPIJ VOOR en ROBERT PEEREBOOM. COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENS DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. pirectie- P. W. PEEREBOOM en ROBERT PEEREBOOM. UITGAVE LOUEENS OOSTER MAATSCHAPPIJ VOOR COURANT-UITGAVEN EN ALGEMEENE DRUKKERIJ N.V. Hoofdredacteur: ROBERT PEEREBOOM. ABONNEMENTENpCr wccJc 0.25, per maand 1.10, per 3 maanden £325, franco per post 355, losse nrs. ƒ0.06. Geïllustreerd Zondagsblad: per week ƒ0.05, per maand ƒ022, per 3 mnd. ƒ0.65. franco per post 072J4. Bureaux: Groote Houtstraat 93 Drukkerij: Zuider Buitenspaarne 12 Telefoon Nos.Directie 13032 Hoofdredactie 15054 Redactie 10600 Drukkerij: 10122, 12713 Administratie: 10724, 14825 Postgiro 38810 ADVERTENTIëNj5 regels ƒ1.75, elke regel meer ƒ0.35. Reclame» 060 per regel. Reductie bij abonnement. Vraag en aanbod 14 regel» 0.60, elke regel meer ƒ0.15, buiten Arrondissement dubbele prijs. Onze Groentje» (iederen dag) 13 regels 0.30, elke regel meer 0.10, uitsluitend 5 contant. Gratis Ongevallenverzekering voor Maand- en Weekabonnés. Levenslange ongeschiktheid en Ovedijden f 600.-, Verlies van Hand, Voet of Oog f 400.-, Duim f 250.-, Wijsvinger f 150.-. Elke andere vinger f 50.-, Arm- of Beenbreuk f 100.-. Idem voor Abonnés op het Geïll. Zondagsblad: Levenslange ongeschiktheid f2000—, Overlijden f 600—. Verlies van Hand, Voet of Oog f400—. Verlies Duim f75—, Verlies Wijsvinger f75—, Vedies andere vinger f30-. DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN BLADZIJDEN. HAARLEM, 2 Maart. Strijdgassen en Brandbommen. Laat mij aanvangen met een verontschuldig ging dat ik dit pijnlijke onderwérp ter sprake breng. Velen zullen, zich behagelijk wijsma kend dat wij in 1833 leven en dat „de cav." het voornaamste oorlogswapen is, met wappe rende pluimen, krijgsmuziek, romantiek en heldenmoed, dit overslaan. Niets aan te doen. Aan de anderen zij dan medegedeeld dat overste G. Schilderman, directeur van de Mi litaire Gasschool te Utrecht, voor de Veree- niging ter Beoefening der Krijgswetenschap een voordracht heeft gehouden over „den gasoorlog en de verdediging daartegen, ook met het oog op de burgerbevolking". Ik ont leen het een en ander aan het kolommen- lange verslag van de N. R. Crt. De overste verzekert dat de gasoorlog niet inhumaner is dan de andere strijdwijzen, en verklaart dit door te zeggen: ,,uit de verlies- statistieken is gebleken, dat wanneer het mi litair personeel over goede gasmaskers be schikt en ook verder zijn gasbescherming be hoorlijk heeft verzorgd, het percentage doo- den geringer is dan bij door scherven ge wonden'". Nu, die verliesstatistieken gelden den oorlqg 1914-1918 en kunnen weinig bewijzen, aange zien sindsdien de techniek van den gasoorlog enorme schreden ..voorwaarts" heeft ge maakt, zooals wij allen zouden kunnen weten uit zekere openhartige Volkenbonds-rapporten. als wij ze allen gelezen hadden. Enfin. Het is maar een betrekkelijke verzekering die de overste geeft. Want over die andere strijd middelen heeft hij ook enkele aardige dingen gezegd. En als ik ze lees, moet ik toegeven dat de gasoorlog bezwaarlijk nóg inhumaner kan zijn. Ziet u maar eens even: „Bij den luchtaanval op steden kunnen wor den gebruikt brisantbommen, brandbommen en strijdgassen. Een bombardement met de eerste kan zeer gevaarlijk worden. Een bom van 100 K.G. kan een huis van vier verdie pingen volkomen vernielen, een van 300500 K.G. een heel huizenblok uit elkaar slaan. De brandbom, die wel de electronbom zal zijn, is heel licht en kan niet met water gebluscht worden, evenmin met tetra-chloorkoolstof en zelfs niet met schuimblussching. Ze ontwik kelt bij het verbranden een buitengewoon hooge temperatuur (2O00-3O00 graden Celsius). De mosterdgasbom weegt 15 K.G.. de elec tronbom 5 K.G. Voor een regelmatige besmet ting van het stationsemplacement Amersfoort zou ongeveer 2500 K.G. gas noodig zijn, zoodat 5000 K.G. gasbommen zou moeten worden meegevoerd. Strijdgassen zijn zeer afhankelijk van de weersomstandigheden en hebben vrij wel uitsluitend uitwerking tegen personen, piaar de bescherming ertegen is afdoender te verkrijgen dan die tegen brisant- en brand bommen". De overste pakt' dan optimistisch uit over gasmaskers en over de oefeningen daarmee. Er is nog wel wat te doen eer alle 8 millioen Nederlanders een gasmasker hebben en in de behandeling getraind zijn. en vódr de ont smettingsdiensten, reddingsdiensten, trans portdiensten, geneeskundige hulpposten enz. er allemaal zullen wezen. Alsmede de beroem- de schuilplaatsen. „In de drukste centra van verkeer en nabij zeer blootgestelde punten zijn openbare schuilplaatsen noodig om per sonen van de straat te kunnen opnemen. Vele kleine verdienen de voorkeur boven enkele groote en bij voorkeur moeten ze onder- grondsch zijn. Uit den aard der zaak is het illusoir bomvrijheid na te streven tegen vol treffers van moderne zware bommen". Aldus overste Schilderman. Ik herinner u er even aan dat die electron-brandbomme- tjes, die dingskes van 5 K.G.. onbluschbaar zijn en dat één bom van 300500 K.G. een heel huizenblok kan verwoesten. Het optimis me in die „vele kleine schuilplaatsen in de centra", waarvan de eerste nog altijd ge maakt moet worden ofschoon er nu al jaren lang over gepraat wordt, dient derhalve niet te groot te wezen. Met de gashistorie is het trouwens ook lang niet alles, al moge die dan „niet inhumaner" wezen. De overste zegt het zakelijk aldus-: „Verreweg de belangrijkste gasversprei- dingsmethode is intusschen het gasschieten door infanterie, artillerie, mortieren e.d., dat op groote afstanden hooge gasconcentratie op bepaalde doelen brengt. Na de uitwerping van het gas is de gaswerking niet uitgeput, een groot voordeel tegenover de scherfmu- nitie R. P.) maar is al naar de vluch tigheid van het product en de weers- en ter reinomstandigheden van langeren of korto ren duur. En speciale kant van de munitie gevuld met blaartrekkende gassen is het ver mogen om langdurige besmettingen te leg gen hetzij op reeds door den vijand besmette, hetzij op nog door hem te overschrijden ter reingedeelten". Opwekkende vooruitzichten, zooals u ziet. Wij mogen dan vlot met onze gasmaskers zijn. en overal kleine schuilplaatsen gebouwd heb ben (wie zal dat betalen?), maar dan resten er nog enkele risico's. Als er geen bom op ons valt. waartegen iedere bescherming illusoir is. en de vijand vergeten heeft electron-bommen mee te nemen om de stad op dertig of veertig plaatsen in brand te steken hetgeen een voudig genoeg lijkt met die onbluschbare dingetjes dan wacht ons altijd nog. bij het naar buiten klimmen, de langdurige besmet ting. Daar wil overste Schilderman dan wel weel een ontsmettingsdienst tegen organiseeren, maar de dappere vijand zou dat wel eens kunnen vermoeden, en weer beginnen te schieten als de boel net ontsmet begon te raken. Ik zie er niet veel heil in, en alleen het schuilplaatsen-stelsel, compleet uitge- gevoerd, zou vermoedelijk meer kosten dan drie jaar huidige defensie-uitgaven. Dat is f 250.000.000. Waar moeten we dat vandaan halen? En nu is het typische en kenmerkende van. de zaak. dat dit bedrag toevallig ook net de som is die een land als Frankrijk thans per jaar alleen aan zijn oorlogs-luchtvloot be steedt. Nee, ik vergis me niet. Heusch niet. Tweeënhalf milliard francs per jaar, dat is dus tweehonderdviiftig millioen gulden, al leen en uitsluitend" voor de Fransche lucht vloot. Als overste Schildermandan ook zegt in zijn rede: „In Nederland wordt thans gewerkt aan een wet, om den luchtbeschermingsdienst te regelen en dus kan de toekomst met ver trouwen tegemoet gezien worden''dan schiet ik in een hoonlach. Het moge oneerbiedig zijn. maar ik kan het niet helpen. Een hoonlach. Als er een oorlog komt waarin wij betrokken worden, dan kunt u allen de naaste toekomst met het vol ledigste wantrouwen tegemoet zien. Dat kunt u uit deze enkele gegevens zelf afleiden. Mochten er dan die kelders wezen, dan kan er bij voorbaat het algemeene grafschrift op gebeiteld worden: „Hier rust het Nederland- sche Volk, vergiftigd en verbrand". R. P. DE ACTIE VOOR DE H. O. V. EEN ANONIEME GIFT VAN ƒ500.—. Onze hoofdredacteur kreeg Woensdagmid dag een ietwat geheimzinnig bezoek van iemand, die hem namens een onbekende een verte eld schrijven kwam overhondigen en verzocht om een recu. Het betrof een gift voor de H.O.V., met verzoek die in Haarlem's Daeblad te verantwoorden. ue brief bleek de 500 te bevatten waarom het Comité van Actie dezer dagen gevraagd had. Er was een briefje bij, zorgvuldig ge- teekend in drukletters, van den volgenden inhoud „Aan het Comité van Actie voor vrienden der H.O.V. In sympathie voor uw streven. „Redding der H.O.V.Deze gift: oplossing van Uw puzzle „Wie reikt ons de hand en schenkt ons 500 in eens?" U volle succes toewenschend N. N." Wij brengen den onbekende hulde voor zijn spontane en royale daad. Het is een ver blijdend verschijnsel dat er zelfs in tijden als deze nog menschen te vinden zijn die niet alleen nog op deze wijze een werkelijk cultuurbelang kunnen steunen, maar het doen ook, en van harte. Bij het Comité van Actie, dat zich zoo geweldig veel moeite geeft om de zaak te doen slagen, werd het blijde bericht gisteren middag natuurlijk met groote vreugde ont vangen. DIEFSTAL UIT DE OPENBARE LEESZAAL. Valerius' Gedenck-clarxck gestolen. WAARDE RUIM 500.—. Woensdagmiddag vroeg een heer in de Openbare Leeszaal aan het Prinsenhof het boek Valerius" Gedenck-clanck tor inzage. Hij ging er mee aan een tafel in de Leeszaal zit ten. Na eenigen tijd was de bezoeker verdwe nen en met hem ook het boek. Onmiddellijk toen men de vermissing ontdekte, is de politie gewaarschuwd, die na tuurlijk dadelijk een onderzoek heeft inge steld. Het is een zeer kostbaar boek. lang 30 c.M., breed 25 c.M. en dik 5 c.M. De inhoud van dit boek dat door latere uitgaven zeer bekend is geworden bestaat uit liederen op mu ziek, die veel op nationale feestdagen gezon gen worden, zooals bijvoorbeeld „Wilt heden nu treden", enz. Het boek heeft een waarde van meer dan f 500 en is in een perkament hoornen band gebonden. Vooral de oudheid kundige waarde is groot. Het is een oorspron kelijke uitgave, in 1626 te Haarlem gedrukt. Het signalement van den bezoeker. die het boek meegenomen heeft, luidt als volgt: mid delbaren leeftijd: blond grijzend haar; breed geschouderd; 1.85 M. lang: slank van postuur, geen baard en knevel, doordringende blik. Wij vernemen, dat dit de eerste maal is. dat een boekwerk van eenige beteekenis uit de Openbare Leeszaal gestolen is. Er zijn nog versfandigen Een Tennismatch in Londen. Mikï (Japan) tegen Ho (China). De News Chronicle 'Londen) schrijft: Toen de heer Miki (Japan en de heer Ho (China) elkaar gisteren ontmoetten bij het West Twickenham Tennis Tournament ont stond er volstrekt geen conflict. Inplaats daarvan zei de heer Miki: .Aangenaam ken nis te maken. Dat geruzie daar in het Oosten is nogal dwaas, vindt u niet?" „Ja", zei de heer Ho. ..Zullen we er eentje nemen?" vroeg de heer Miki. ..Natuurlijk", antwoordde de heet Ho. En zij namen er eentje. (Het Turksche volk heeft aan Moestaf a Kemal een onbe woond eiland met een huis erop ten geschenke gegeven.) Dat is geen gering present. Zelfs als je dictator bent, Aan cadeautjes wel gewend. Heerlijk lijkt het. eens te rusten, Naar je eigen lieve lusten, Aan je eigen eilandkusten; Met de wijde zee als grens, Zooiets is voor menig mensch, Een (vergeefs) gedroomde wensch; En een huis er op verrezen, Waar we verder niets van lezen, Maar dat er zal mogen wezen; En dan. volgens het verhaal, Is het onbewoond, totaal. Welk een heerlijk ideaaL Kemal dat kan niet mankeeren Moet het wel geducht waardeeren. Dat men hem aldus wil eeren. Toch, toen ik dit nieuwtje las, Dacht ik: als ik Kemal was, Was 'k natuurlijk in mijn sas. Met dit schoonste der geschenken, Maar ik zou daarna toch denken: Is dit niet misschien een wenk en Heeft men soms bedoeld ermee: Kemai ga jij nou gedwee. Naar je eilandhuis in zee. En laat ons voortaan met vrêe. P. GASUS. Ji Zooals wij reeds eerder meldden is de N.V. Haarlemsche Brockway Bus Mij. van plan om successievelijk de thans loopende bussen te vervangen door moderne nieuwe wagens. Zaterdag a.s. zullen op lijn 3 de twee eerste worden ingelegd. Hierboven een afbeelding van den nieuwen wagen. De bedoeling was aanvankelijk om alle aan te bouwen nieuwe auto's van dit type (model Arquint) te maken, doch men heeft dit plan gewijzigd en nadat er reeds vier wagens van dit soort zijn gemaakt, worden de overigen van het model „Twin-coach" gemaakt, bit zijn autobussen met trammodel, de motor steekt niet voor den wagen uit en bovendien heeft dit model een kortere wielbasis. Het tegenwoordige (nieuwe) model heeft een wielbasis van 5.70 Meter, het „Twin-coach" model een van 4.50 Meter. Het voordeel is dat men met deze auto's veel kortere bochten kan maken. Een voordeel dat men met onze Haar lemsche straten niet moet onderschatten. Hedenmorgen hebben wij een proefrit ge maakt met het pas aangebouwde Arquint- tvpe en hebben tevens een kijkje genomen in de werkplaatsen aan den Heerenweg te Heem stede. Hier worden de wagens geconstrueerd, d.w.z. de chassis komen uit Amerika van de Brockway Cy. en de Twin-coach Cy„ doch het geheele gestel, de carrosserie, wordt in Heem- slede tot in de kleinste onderdeelen vervaar digd. Onder leiding van een Duitschen inge nieur. den heer Rückdaschel (die een specia liteit is op het gebied van carrosseriebouw). werken 20 man voortdurend aan de vervaar diging van de nieuwe bussen. Velen zal het niet bekend zijn dat zij on der de rook van Haarlem een volledig uitge ruste carrosseriefabrlek kunnen aantreffen. Aan den Heerenweg. in de werkplaatsen van de Brockway Bus MU-. zijn echter alle mo derne machines aanwezig die men in een carrosseriefabriek aantreft. Het is verbazing wekkend hoe snel een nieuwe bus in elkaar gezet wordt. Men verzekerde ons dat in on geveer 2 12 week een wagen vervaardigd kan worden. Met een slag wordt een gloeiende spie door twee dikke bouten gedreven, een tweede slag slaat uit 10 c.M. dik staal een verbindings hoek van het gewenschte formaat, kortom de modernste middelen zijn tot het uiterste ge perfectioneerd. wat alleen de soliditeit en be trouwbaarheid van de aan te bouwen wagens kan vergrooten. Het lasschen geschièdi niet autogenisch ERNSTIGE SCHEEPSBOTSING BIJ HOEK-VAN-HOLLAND. DEENSCH SCHIP GEDEELTELIJK GEZONKEN. GEEN GEVAAR VOOR DE BEMANNING. HOEK VAN HOLLAND. 2 Maart. iV.D.i In den afgcloopen nacht te één uur heeft bij Hoek-van-Holland op den Nieuwen Rotter- damschon Waterweg een ernstige aanvaring plaats gehad tusschen het circa 3000 bruto registerton metende Deensche motorvracht schip ..Bretagne" en het Engelschc stoom- vrachtschip ..Redsca". De „Bretagne" kwam met een lading van ongeveer 1000 ton stuk goederen voor China van Rotterdam. De „Redsea" was binnenkomende. De aanvaring werd veroorzaakt, doordat het Deensche schip uit het roer liep. Beide schepen werden ernstig beschadigd. De „Redsea" kon dc reis naar Rotterdam voortzetten. De „Bretagne" maakte echter zulke ernstige waterschade, dat hot voorschip gedeeltelijk zonk. Nader vernemen wij, dat met L. Smit en Cos Bergingsmaatschappij een contract is gemaakt voor berging van schip en lading. De bemanning is aan boord gebleven; zij loopt geen gevaar, aangezien reeds in den vroegen morgen bergingsvaartuigen langs zij van het schip meerden. De plaats van het ongeval is ongeveer 300 M. beneden de Semaphore De ..Bretagne" ligt op een voor de scheep vaart uiterst ongunstige plaats. De binnen komende Harwich-boot moest in dit verband naar zee terugkeeren. maar kon later, toen het lichter werd. binnenkomen. Omtrent deze botsing vernemen wij nader, dat de „Bretagne" uit fret roer liep ter hoogte van de berghaven. toen het schip een rijksloods op de loodsboot wilde overzetten. De „Bretagne" kwam dwars in den Water weg te liggen met het achterschip in dc vaargeul. De Redsea kon niet tijdig meer uitwijken en trof de „Bretagne" aan bakboordzijde. De „Redsea" kreeg een groot gat aan stuur boordzijde bij den voorsteven, terwijl ook de sloepenconstructie zeer ernstig werd be schadigd. Toen de „Bretagne"' zich in zinkenden toe stand bevond, is het schip ïjog op eigen kracht zooveel mogelijk naar de Zuidzijde van den Waterweg gevaren. doch overal electrisch: ook dit verhoogt vei ligheid en stevigheid. O.a. hiervoor is in hef gebouw een centrale ingericht die van de 220 volt stroom der gemeente een 360 volt stroom maakt. Beschrijving van dc bus. De nieuwe wagen van het Arquint-type heeft zooals gezegd, een wielbasis van 5.70 M. Er zijn 30 zitplaatsen en 10 staanplaatsen, terwijl het thans rijdende model slechts 20 zitplaatsen en 5 staanplaatsen bevat. Een aanzienlijke verbetering dus. De zitplaatsen zijn aan weerszijden van den middengang aangebracht, telkens twee aan twee. De ban ken zijn met stevig rood leer bekleed, en hebben alle gemakkelijke rugleuningen. Een bijzonderheid is de wijze van openen en sluiten der deuren. Dit geschiedt op hy draulische wijze. De chauffeur drukt op een knop en met een druk van 4 atmosfeer wordt de deur geopend. Wil men uitstappen dan drukt men zelf op het knopje aan de achter deur en op dezelfde wijze opent men de ach terdeur. Daarna sluit de chauffeur van zijn zitplaats uit. de achterdeur weer. Een tweede voordeel is dat men niet behoeft te wachten tot de inzittenden zijn uitgestapt. Voor in- en achter uitstappen. De hoogte van den wa gen is zoo groot dat ook zij die moeten staan zich gedurende den rit niet in allerlei boch ten hoeven te wringen om niet met de zol dering in aanraking te komen. De ventilatie is op een zeer speciale, vernuftige wijze ge construeerd, zoodat men zonder hot minste van tocht te gevoelen steeds een groote lucht verversching heeft. De voor velen onaange name benzinelucht zal hierdoor wol tot een uiterste beperkt blijven. De buitenwanden bestaan uit dur-alumi- r.ium, een metaalsoort zoo hard als staal. De binnenwanden bestaan uit een soort geperst cartonsoort vermengd met hars, waardoor een materiaal wordt verkregen dat zeer so lide en practlsch is. Men hoopt in ongeveer anderhalf Jaar alle in Haarlem loopende bussen door nieuwe ver vangen te hebben. Wij willen er de aandacht op vestigen dat deze bussen die op lijn 3 loopen de nauwe bocht van den Kampersingel naar de Turf markt haast niet kunnen nemen ?den heeft verlof aangevraagd om daarom tijdelijk over de Kampervest te mogen rüden. in verboden richting. Het orgaan van de nationaal-soclalistische partij in Duitschland thans regeerings- orgaan „Der Angriff'neemt de Hol- landsche nationaliteit van den brandstichter v. d. Lubbc te baat om een scheldpartij tegen Nederland te houden. Het noemt het jonge- mensch „den aanvoerder der brandstichters", zegt dat het geen toeval is dat hij een Hol lander is en barst dan los in beschuldigingen die voornamelijk tegen de S. D. A. P, maar in het algemeen ook wel degelijk tegen het hcelc Nederlandsche volk gericht zijn. Wij zijn een zelfgenoegzaam volk. Onze flegmatieke traagheid in zaken van politiek en wereldbeschouwing is bijna spreekwoorde lijk geworden. Wij hebben ..sedert 1833 slechts koloniale oorlogen gevoerd uit een oogpunt van nuttigheid om hier en daar voor eenige groote haudclshccren de koffieplantages en de suikervelden tot veilig bezit te maken". Wij „stellen in politiek ternauwernood belang" 'dit is wol een heel goede) en „gaan in de kleine dagelijksche dingen en in de zucht naar winst op". Maar misschien zullen de muiterij op De Zeven Provinciën en „de andere voor vallen in de oorlogshaven Den Helder ons loeren „dat dc mensch niet alleen van brood leeft ook al is dat brood, dank zij dikke oor logswinsten en het erkende koopmanschap, dik met boter besmeerd". Het is vaak belangwekkend te lezen wat anderen over ons zeggen. Dit ls wel zeer har telijk. Het is ook zoon waardige toon voor een regcerlngsorgaan. Men proeft er het be zonken oordcel, de kennis van zaken, dc be schaving vooral uit. Nietwaar? Leve de be schaving. Wij zijn een schandalig volk. Wij hebben geen oorlogen genoeg gevoerd, en wat is een nobeler kenmerk van beschaving dan hot voeren van oorlogen? Als we het deden was het alleen koloniaal en ten bate van een paar groote heeren. Dc echte meeting-stijl. Ook geven we niets om politiek, alleen maar om onze dik-besmeerde boterham, en we zwem men letterlijk in de oorlogswinsten Nu weet u het. Het eenige compliment dat Der Angriff den Nederlanders maakt is dat zij „npreekwoorde- lijk flegmatiek" zouden zijn. Wij kunnen ons voorstellen dat het blad daar jaloersch op is. Overigens vergist het zich. Het haalt de vol ken een beetje door elkaar. Dat is vanouds de reputatie van het Er.geische volk. Een goede beurt bij dit waardige Dultsrhe regeeringsorgaan zouden wc pas kunnen slaan als we nou maar 'es een oorlog gingen voeren, en ons Interesseerden voor politiek op de spe ciale wijze, die in Duitschland tot zulke hart verheffende resultaten heeft geleid. Als wij daarbij, zooals dc Duitschcrs blijkbaar doen 'het is inderdaad een nieuwe gedachte over de Duitschcrs^ ons niet meer bekommerden om ons dagclijksch brood, en bij léderen bul- tenlandschon misdadiger die in ons land een wandaad pleegt zeiden dat het geen toeval was. en er zijn heele volk voor aansprakelijk stelden. Ook zouden onze regeeringsorgancn zich natuurlijk dc prachtige sfeer van inter nationale toenadering en internationale hof felijkheid. alsmede de gekuischtheid van taal moeten aanmeten die „Der Angriff' ken merkt. Wij zijn zeer positief tegen het slaan van al deze goede beurten. CHINEEZEN WEER TERUG GESLAGEN TOKIO. 2 Maart (Reuter). De Japansche en Chineesche troepen zijn gisteren nabij Ling Tuan slaags geweest. Na een verbitterd gevecht van twee uur zijn de Chineezen teruggeslagen. Verscherpte maatregelen van dc Duitsche rcgccring tegen de communisten. Zware straffen op hoogvcrraderlijkc actie. (2e blad, le pag.) Ernstige schcepsbotsing bij Hoek van Holland. Decnsch schip gezonken, bemanning buiten gevaar. (le blad. le pag.) De Nederlandsche regeering kondigt een aan tal agrarische maatregelen aan. (2e blad, 2e pag.) De Tweede Kamer heeft verworpen dc motie- Cramer tot het afschaffen van alle intcr- neeringen en exhorbitante rechten. (3c blad, 3e pag.) Dc Tweede Kamer schaart zich aan dc zijde van den Volksraad wat betreft het onder wijs in Indic. (3e blad, 3e pag.) 1. e. in de Openbare Leeszaal. Werk ter waarde van 500 ontvreemd. (le blad, le pag.) De nieuwe Haarlcnischc bussen. (Ie blad, le pag.). ARTIKELEN, ENZ. R. P.: Strijdgassen en bommen. (le blad. le pag.) Vierstcr: Nazihetzc tegen Nederland. (le blad. le pag.) Jhr. dr. J. C. Mollcrus: Als Ilugenberg minis ter is. Afstooten van Nederland. (2e blad. 3e pag.) C. .1. Groothoff: Dc 50ste internationale wed strijd van Van der Meulen. (3e blad. le pag.) K. dc Jong: Uitvoering van dc ..Stem des Volks". (3e blad, 3e pag.) G. J. Kalt: Leerlingenavond van J. C. Tuijn, X3e blad, 3e pasA Zaterdag in den dienst. Dc nieuive bus van lijn 3.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 1