Verscherpte maatregelen van de Duitsche regeering tegen de communisten. HAARLEM'S DACBLAD DONDERDAG 2 MAART 1933 TWEEDE BLAD Zware straffen op hoogverraderlijke actie. Overal verbod van communistische bladen en vergaderingen. Oproep van Frick aan de lan ds regeeringen BERLIJN, 1 Maart. Gisteren is de noodver ordening van den Rijkspresident tegen ver raad aan het Duitsche volk en hoogverra derlijke actie gepubliceerd. Paragraaf I verscherpt de bepalingen te gen landverraad en verraad van militaire ge heimen, zoodat voortaan verraad van mili taire geheimen met den dood landverraad volgens paragraaf 92 alinea I van het Straf wetboek, met den dood of met tuchthuis, het publiek maken van militaire geheimen met den dood of levenslange tuchthuisstraf kan worden gestraft. Volgens paragraaf II wordt het verval- schen van plannen, welker geheimhouding voor het welzijn van het rijk noodzakelijk is, wanneer zij bestemd zijn voor een buiten- landsche mogendheid, met 10 jaar tuchthuis gestraft, evenals het doen van valsche mede- deelingen over dergelijke plannen. Paragraaf II bepaalt, dat met gevangenis straf wordt gestraft degene, die valsche of juiste berichten welker geheimhouding voor het welzijn van hel Rijk noodzakelijk zou zijn, aan het buitenland mededeelt, voordat het buitenland er langs officieelen weg van op de hoogte is gesteld. In het tweede gedeelte der noodverorde ning worden de strafbepalingen tegen hoog verraad verscherpt. Die met hoogverraderlij ke bedoelingen lid wordt van de Rijksweer of de politic, wordt bestraft met tuchthuis. Voor het vervaardigen, verspreiden of in voorraad hebben van geschriften met hoog verraderlijken inhoud, of waarin wordt op gewekt tot staking in vitale bedrijven, alge meene staking of massa-staking, kan men gestraft worden met drie jaar gevangenis straf. Het laatste gedeelte van de noodverorde ning regelt de nieuwe bevoegdheden der rechtbanken. De verordening treedt heden in werking. Comm. rijksdagleden ont vingen geen schadeloosstelling. BERLIJN. 1 Maart (V. D.) Wij vernemen van bevoegde zijde, dat de schadeloosstellin gen voor de communistische Rijksdagafge vaardigden. welke vandaag hadden moeten worden uitbetaald, zijn ingehouden. Alle leden der Executieve Com missie der KPD. gearresteerd. BERLIJN, 1 Maart (V. D.) Te Berlijn doen hardnekkig geruchten de ronde, dat de com munistische partij centrale naar Hamburg is overgebracht. Van officieele zijde is nog geen bevestiging dezer mededeeling ontvangen. Wat de Exe cutieve Commissie der KPD. betreft, in de beide laatste dagen zijn alle leden dezer com missie gearresteerd. In welingelichte kringen wordt evenwel aangenomen, dat zich wel een nieuwe executieve commissie zal hebben ge vormd. De namen der leden van de oude commissie zouden de autoriteiten bekend zijn geworden door de vondsten in 't Liebknecht- huis. Communistische vergaderingen te Berlijn verboden. BERLIJN, 1 Maart. De Berlijnsche politie- president heeft tot nader order alle verga deringen der KPD en haar nevenorganisa ties verboden. Radensclie politie gealarmeerd. KARLSRUHE, 1 Maart. De Minister van Binnenlandsche Zaken van Baden heeft Woensdag de geheeie politie en gendarmerie geconsigneerd. Beieren voert de nood verordening uit. MUNCHEN. 1 Maart. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: Met het oog op den huidigen toestand heeft de Beiersche regee ring de politieautoriteiten per radio opdracht gegeven op scherpe wijze alle ter bestrijding van het communistische gevaar tot nu toe reeds uitgevaardigde decreten ten uitvoer te leggen. In het bijzonder wordt in dit ra diobericht gewezen op: bescherming der open bare gebouwen en vitale bedrijven, verster king van de patrouillediensten en dergelijke algemeene veiligheidsmaatregelen van poli- tiewege. Voorts is bevolen communistische bladen te verbieden, communistische plakka ten en vlugschriften in beslag te nemen, communistische vergaderingen te verbieden en de in hechtenis stelling van communis tische opruiers. Oproep van Frick aan de landsregeeringen. scherming van Volk en Staat d.d. 28 Februari 1933 tot alle landsregeeringen het verzoek gericht alle communistische periodieken tot nader order te verbieden, evenals alle ver gaderingen en optochten der KPD. ook ver gaderingen in besloten ruimte. Hij heeft voorts de landsregeeringen verzocht alle communistische drukwerken, met inbegrip van vlugschriften en plakkaten direct in be slag te nemen. Hitler en Blomberg bij Hindenburg. Dr. Frick. BERLIJN. 1 Maart. (V.D.ï Officieel wordt medegedeeld: De Rijksminister van Binnen landsche Zaken heeft op grond van de ver ordening van den Rijkspresident tot bc- Generaal Von Blomberg. BERLIJN, 2 Maart. Rijkspresident von Hindenburg heeft Woensdagochtend Rijks kanselier Hitier ontvangen voor een bespre king over den politieken toestand. Voorts heeft de Rijkspresident Woensdag den minister voor de Rijksweer freiherr von Blomberg in audiëntie ontvangen. Politiepresident van Leipzig met verlof. DRESDEN. 1 Maarta. Ter krachtige be strijding van het communistische gevaar en de ten uitvoer legging van beschikkingen der Rijksregeering te garandeeren, is de po- litiepresident van Leipzig. Fleissner, tot na der order met verlof gezonden. Bovendien zijn de plaatsvervangende leiders te Zittau, Meissen en Chemnitz belast met de zelfstan dige afwikkeling der politiezaken. Brunswijk verbiedt comm. en soc. dem. vergaderingen. BRUNSWIJK, 1 Maart. De Brunswijk- sche minister van binnenlandsche zaken heeft heden voor den duur van twee weken alle in Brunswijk verschijnende communis tische en sociaal democratische drukwerken benevens alle optochten, openbare vergade ringen en ledenvergaderingen van de comm. partij en de soc. dem. partij en nevenorgani saties. zooals rijksbannier en IJzeren Front verboden. Huiszoeking bij communisten. BERLIJN. 1 Maart V.D.ï De politie deelt medé. dat op grond van de verordening van den Rijkspresident tot bescherming van staat en Volk Woensdagochtend bij eenige communisten huiszoekingen zijn verricht. Een groote hoeveelheid drukwerk is in beslag genomen. Naar uit Darmstadt gemeld wordt, heeft de Hcssische regeering alle communistische drukwerken en optochten en vergaderingen vanaf heden verboden. Het landdaggebouw en de andere dienstgebouwen en vitale be drijven worden door de politie bewaakt. De politie is voor groot alarm gereed. In tal van Hessische steden zijn huiszoekingen gehou den. Communistisch propagandamateriaal is in beslag genomen. Gelijke maatregelen zijn ook in Hamburg en Bremen genomen. In Leipzig zijn 80.000 exemplaren van een communistisch vlug schrift in beslag genomen. In Chemnitz heeft men bij het communistische dagblad „Kaempfer" een millioen vlugschriften in beslag genomen. Ook in Neurenberg, waar alle communistische vergaderingen zijn ver boden heeft men bij huiszoekingen veel pro pagandamateriaal in beslag genomen. In Dessen werd een communistische druk kerij gesloten en eveneens proüagandamate- riaal in beslag genomen. In Waldenburg in Silezië vond de politie 2000 K.G. van hetzelfde materiaal, van communisten en soc. dem In Frankfort a. M. is de soc. dem. Volks- stimme. die ondanks het verbod verschenen was door de politie in beslag genomen. In Kiel is een vergadering van de soc. dem. waar Grzesinski zou spreken, verboden. De politie in Flensburg is een illegale ter reurgroep der comm. partij op het spoor ge komen, Tot dusverre zijn 11 personen ge arresteerd. DRESDEN. 1 Maart. Op grond van de verordening van den Rijkspresident van 28 Februari 1933 zijn tot nader order voor het gebied van den vrijstaat Saksen alle openbare en niet-openbare vergaderingen der K.P D. en haar nevenorganisaties, alle periodieke ge schriften. pamfletten en plakkaten der K.P.D. en haar nevenorganisaties verboden. Plakka ten die reeds hangen moeten eventueel wor den vernield. Bij ongeveer 40 communisten zijn huiszoekingen verricht. Eenige personen zijn gearresteerd. Tot hen behooren eenige vroegere Schuno's, zoomede Dr Helm en wethouder Gruner. „Dag van het Duitsche ontwaken". BERLIJN. 2 Maart. De Rijkspropaganda- leiding der N.S.D.A.P. deelt mede: Uit eenige grootere steden in Riinland wordt gemeld, dat daar Zaterdag 4 Maart ter gelegenheid van den door de nationaal-socialistcn ge- proclameerden „Dag van het Duitsche ont waken" massa-demonstraties en fakkel optochten zullen worden gehouden door de N.S.D.A.P. en de nationale organisaties. Langs den Rijnoever zal Zaterdagavond een vrij heidsvuur branden. Te Dresden zullen de nationaal socialisten op het groote sportveld en op 15 openbare plaatsen concerten laten geven door S.A.- mannen en zullen verkiezingsredevoerin gen worden uitgesproken. Brandweer bij het Rijksdaggeboinv ingerukt. BERLIJN. 1 Maart De brandweer is Woensdagavond tegen zeven uur uit het Rijksdaggebouw teruggenomen. Het terrein van den brand staat thans nog slechts onder politiebewaking. Particuliere ondernemers zullen dezer dagen de eigenlijke bergiags- werkza a m heden aan va n ge n DORTMUND, 1 Maart Het politiepre- sidium deelt mede. dat in den afgeloopen nacht 56 personen zijn gearresteerd. Tegelij kertijd werden groote hoeveelheden politiek propagandamateriaal in beslag genomen. Duitschland. Voorstal tot reorganisatie der Beiersche regeering. De fractievoorzitter van de Beiersche Volkspartij, afgevaardigde dr Wolmuth. heeft aan de fracties van N.S.D.A.P.. soc- dem. partij, boerenbond, en Duitschnationale landdag-fractie een schrijven gezonden met de voorwaarden en richtlijnen voor een re- geeringsvorming in Beieren en hen verzocht binnen 10 dagen onderhandelaars te benoe men. De kern der onderhandelingsbasis is een uitgebreid vporstel voor een hervorming van den Beierschen grondwet. De voorstellen beoogen in de toekomst den toestand van een zakenregeering te vermijden. Er moeten maaregelen genomen worden, die beveiligen tegen een motie van wantrouwen in den pre mier van een landdagmeerderheid, die niet op hetzelfde oogenblik in staat is een nieu wen premier te kiezen. Er moet daarom een bepaling in het leven worden geroepen, waar door een motie van wantrouwen alleen kan worden uitgesproken door de geldige ver kiezingen van een nieuwen premier. Een nieuw gekozen landdag moet binnen drie maanden na het bijeenkomen een nieu wen premier kiezen. Wanneer in dien tijd geen geldige verkiezing tot stand komt. blijft de vorige minister-president aan hel bewind als door de meerderheid wederom gekozen. In de richtlijnen voor een werkprogram wordt wat de rijkspolitiek betreft geëischt dat iedere aan de regeeringsvorm deelne mende fractie voor de geheeie partij de ver plichting op zich neemt vrijheid en zelfstan digheid van den Beierschen staat te verdedi gen en zijn soevereine rechten te beschermen. Voor de kwestie der rijkshervorming wordt geëischt: instellen van voldoende grondwets- autonomie, vaste limiteering van de be voegdheden tusschen rijk en landen op het gebied van wetgeving, eenheid van bestuur en staatsmacht der landen, herstel der finan- cieele zelfstandigheid der landen, uitbrei ding van den rijksraad als gelijkgerechtigde fac -r der wetgeving, instelling van vaste grondslagen voor het grondwetsleven en be veiliging der rechten der landen. Genève. Rapport over Peru en Columbia. De Volkenbondsraad is gisteren bij ont stentenis van Japan bijeengekomen in een plenaire avondzitting. Aangenomen werd het rapport van de commissie van drie die on derhandeld heeft over regeling van het ge schil tusschen Columbia en Peru. In het rap port der commissie wordt geconstateerd, dat beide partijen de geldigheid erkennen van het verdrag van Salomon Lozana. Acte is ge nomen van de verzekeringen van Peru met betrekking tot het terugtrekken van de Pe- ruaansche troepen van Columbiaansch ge bied als voorwaarde voor onderhandelingen. Voorgesteld is, dat de Volkenbond zich tijde lijk belast met het gebied Leticia en een mandaat daarover toevertrouwt aan de Co- lumbiaansche troepen, die in dit opzicht zul len optreden als internationale troepen, die tijdens de onderhandelingen voor orde en rust zorg dragen. Het rapport deelt mede, dat Columbia dit voorstel heeft aanvaard, doch dat Peru een termijn van vier dagen heeft gevraagd voor de opstelling van een ant woord. In haar conclusie zegt de commissie, dat er geen twijfel bestaat aan den goeden trouw van de partijen. De toestand blijft echter gespannen en snel handelen is nood zakelijk. Tenslotte spreekt het rapport nog de hoop uit. dat ook Peru de gedane voorstellen, die door niemand voor oneervol worden gehou den, zal aanvaarden. De vertegenwoordiger van Peru, Garcia Calderon, gaf vervolgens een uiteenzetting van het standpunt van zijn regeering, waar na de Columbiaansche vertegenwoordiger, Santos hem van repliek diende. Japan blijft deelnemen aan de Ontwapeningsconferentie De Japansche regeering heeft den presi dent der Ontwapeningsconferentie. Hender son. door bemiddeling van haar gezant te Bern, Yada, doen mededeelen. dat Japan ver der nog zal deelnemen aan de werkzaamhe-1 den der ontwapeningsconferentie. Frankrijk. Daladier over de Fransche ontwapeningspolitiek. Op een lunch, die de Engelsch-Amerikaan- sche persvereeniging aan den Amerikaan- schen gezant te Parijs. Walter Edge, heeft aangeboden, heeft ook de Fransche premier het woord gevoerd. Daladier zeide volgens Reuter ervan over tuigd te zijn. dat niets kan worden bereikt, zonder de vrije loyale overeenstemming tus schen democratische landen, zooals Enge land en Amerika, alsmede Frankrijk. In vir- band met de ontwapening verzocht Dala dier den aanwezigen te strijden tegen de le gende. dat Frankrijk tot de tanden bewa pend zou zijn en dat het Frankrijk is dat niet wil ontwapenen. In de laatste jaren is Frank rijk op eigen initiatief overgegaan tot belang rijke vermindering zijner militaire strijd krachten en Dinsdag nog heeft het parle ment nieuwe verminderingen goedgekeurd. Men kan zeggen dat Frankrijk er naar ge streefd heeft unilateriaal te ontwapenen. Edge herinnerde er aan. dat de Ver. Staten niet kunnen deelnemen aan allianties, want de politiek der allianties, aldus de gezant, schept meer vijanden den vrienden. Daaren tegen kan Amerika zich voor een bepaalden tijd en voor een goed omschreven doel wel aansluiten bij andere mogendheden. China. Tsjifeng door Mongoolsche cavalerie bezet. Naar uit Moekden wordt gemeld, is de stad Tsjifeng door Mongoolsche cavalerie, welke onder bevel staat van generaal Mogis. bezet. De voorhoede der Japansche troepen Ss. naar van Japansche zijde uit Soeitsjoen wordt gemeld, bij net vallen van den avond Lingjoean binnengerukt, na hevigen strijd met de Chineesche troepen. Het Japansche hoofdwartier deelt mede. dat het offensief der Japansche troepen in Jehol een „gunstig verloop" heeft. De troe pen rukken op naar Tsjenping. Volgens een te Peking ontvangen mededee ling van het hoofdkwartier van Tsjang Sjoe Liang hebben de Chïneezen den bergketen bij Pingtsjocan nog steeds in bezit. De Japan sche troepen zijn evenwel opgetreden bij de bergpassen, maar zij werden teruggeslagen. Oostenrijk. Spoorwegstaking vindt weinig bijval. De aangekondigde spoorwegstaking in ge heel Oostenrijk voor den duur van twee uur is slechts ten deele uitgevoerd, De talrijke werkwilligen ondervonden slechts weinig hin der van de stakers. Er zijn 500 personen gearresteerd die in dienst waren van de spoorwegen en die r.ls leiders optraden bii de staking. Veertig hoo- ger geplaatste ambtenaren werden wegens deelneming aan de staking van hun functie ontheven. (Reuter.) Polen. Koloniaal bezit gewenscht. De Poolsche Senaat heeft een besluit ge nomen. waarin wordt verklaard, dat Polen koloniën noodig heeft. Aan de regeering wordt opdracht gegeven om in geval van nieuwe verdeeling der ko loniale mandaten dezen wensch kenbaar te maken. Ierland. Senaat stemt voor afschaffing van den eed van trouw. Het wetsontwerp, waarbij de eed van trouw wordt afgeschaft, is naar Reuter uit Dublin meldt in de Dail met 75 tegen 49 stemmen aangenomen. Het wetsontwerp zal opnieuw naar den Senaat worden gezonden en zal wet worden binnen zestig dagen, ondanks een mogelijke oppositie in den Senaat. Amerika. Noodverordening op het bankwezen in Tennessee. Ook in den staat Tennessee is een veror dening op het bankwezen uitgevaardigd. In de afgeloopen week, zijn in het geheel reeds meer dan 30 millioen dollars aan goud ge hamsterd. De goudverschepingen bedroegen 16 millioen dollars. Uit Canada wordt gemeld, dat in de laatste drie dagen uit de Vereenig- de Staten millioen dollars naar Canadeesche banken zijn overgebracht. Canada. Embargo op wapenen in het Verre Oosten. Premier Bennett deelde in de Kamer mede. dat Canada een embargo zou leggen op ex porten van wapens naar het Verre Oosten. En satan pijpt en pijpt Vickcrs-aandeelen rijzen. Zuid* Amerika. Vrede in den Chaco? Niet-officieel wordt uit Lapax gemeld, dat Bolivia iict vredesvoorstel, gedaan door Ar gentinië. Brazilië, Chili en Peru zou hebben aanvaard. EEN BEGROOTING MET EEN OVERSCHOT. IN BRITSCII-INDIc TOT STAND GEKOMEN. NEW DALIII 28 Februari 'Reuter). De minister van Financiën Schuster diende heden bij de Indische Wetgevende verga dering de begrooling in, met de mededee ling, dat deze krachtig in evenwicht is ge bracht. De begrooting voor 19321933 sluit met een overschlt van ongeveer 1 l 2 mil lioen pond sterling nadat ongeveer 5 mil lioen Pond Sterling is uitgetrokken voor schulddelging. ENGELAND EN l»E LEENING AAN OOSTENRIJK. LONDEN. 28 Febr. iReuter». In het Hoogerhuis zei de ondersecretaris voor Oor log Stanhope, dat de regeering niet met groot enthousiasme het wetsontwerp tot het garandeeren der loening aan Oostenrijk heeft ingediend, daar het in strijd is met do poli tiek der Brit-sche regeering om garantie te verlecnen voor leeningen aan vreemde staten, maar in dit geval achtte de regeering zich er toe gerechtigd, niet alleen in het belang van Oostenrijk maar ook van den Brit- schen handel. In antwoord op argumenten welke reeds in het Lagerhuis waren geopperd, zei Stan hope. dat het nieuwe protocol het recht van Oostenrijk onveranderd laat bestaan om de kwestie eener toiunlc voor den Volkenbond te brengen. GUNSTIG BERICHT OVER CERMAK. MIAMI. 1 Maart (V, D.) Hedenmiddag deel den de behandelende gcneeshcercn mede, dat onvoorziene omstandigheden uitgezonderd, Ccrmak zal genezen van de bij den aanslag op Roosevelt bekomen wonden. ALFRED KF.RR VERLAAT DUITSCHLAND. BERLIJN, 1 Maart 'V. D.» Naar in letter kundige kringen verluidt, is de bekende thea tercriticus Alfred Kerr uit Duitschland ver trokken, om zich blijvend te Parijs te vesti gen. DE LEIPZIG ER VOORJAARSMESSE. LEIPZIG. 1 Maart (V. D.ï Naar de Direc teur van het Lcipziger Messamt, mededeelt, worden de voorbereidingen voor de Lcipziger Voorjaarsmesse. die op Maart n.s. zal worden geopend, op normale wijze getroffen. Het is te Leipzig rustig en er zijn in overleg met de autoriteiten maatregelen genomen om te voorkomen, dat ook tijdens de Messe de orde zal worden verstoord. In het bijzonder hecht men er waarde aan er voor te zorgen, dat de vreemdelingen, die tijdens de Lcipziger Messe Duitschland be zoeken geen overlast ondervinden. Zooals bekend zullen Duitschers. die op den openingsdag van de Messe te Leipzig zijn op de Messe zelf hun stemplicht kunnen ver vullen. SPIONNE IN OFFICIERSKLEEDING. BOEKAREST, l Maart. (ReuterF Bij de Roemeenschc marine is aan het licht geko men. dat een vrouwelijke spion er in geslaagd is. zich uit te geven voor een Rocmeensch marine-officier en deze rol werkelijk ecnigen tijd heeft kunnen spelen zonder ontdekt te worden. Ten slotte echter deed haar houding verdenking opkomen en aan een kapitein tc Constanza werd gelast een discreet onder zoek in te stellen. Toen de spionne zich in gezelschap van twee „mede-officieren" be vond. werd de kapitein zoo getroffen door haar vrouwelijk uiterlijk, dat hij spoedig kon laten vaststellen Inderdaad met ccn vrouw te doen te hebben.De autoriteiten weigeren bij zonderheden te verstrekken of dc nationali teit van de spionne kenbaar te maken. DE ZETEL DER UNIE VAN VOLKENBONDSVEREEMGINGEN. Het bureau en het hoofdbestuur van de Union Internationale des Associations pour la Sociétc des Nations, hebben In het Acade- miënpaleis te Brussel vergaderd en hun keuze laten vallen op Montreux als plaats van bijeenkomst der a.s. algemeene vergadering van de Unie. Deze bijeenkomst wordt ge houden van 1 tot 7 Juni. Verder hebben het bureau en het hoofd bestuur zich, in principe, vereenigd met een voorstel strekkende tol het overbrengen van het secretariaat der Unie, van Brussel naar Cenève op voorwaarde evenwel dat zulks tot geen overdreven financieele lasten zou leiden. Verscheidene resoluties werden ook nog aangenomen om. een resolutie waarbij de verschillende Volkcnbondsvereenigingen wor den aangespoord zich in tc spannen voor de ratificatie van dc overeenkomst betreffende de verdoovende middelen. Een andere resolu tie beveelt de bestudeering aan van de mogelijkheid eener vermindering van het aantal werkuren als middel tot bestrijding van de werkloosheid. Besloten werd tevens 'n actieve propaganda op touw te zetten ten bate van dc aanstaande oeconomische wereld conferentie. ACENDA. Heden: DONDERDAG 2 MAART Stadsschouwburg: N.V. Het Schouwtooneel ..De Doofpot Palace: Onder valsche vlag. Tooneel: „2 Willards". 7 en 9.15 uur. Luxor Sound Theater: Een auto en geen geld; en De vroolijke bandiet. 8.15 uur. Rembrandt Theater: Ich will nicht wissen wer du bist. Tooneel: 6 Maschinos. 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 3 MAART Stadsschouwburg Wilsonsplein: Opvoering van ..Circus Knie" door do N.V. Dc Amster- damsche Tooneelvereeniging. 8 uur. Bioscopen. Nieuw programma. Try]er's Museum. Spaarne 10 Geopend op werkdagen van 11—3 uur, behalve s Maan dags, toegang vrij.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 5