De staking in het Visscheri jbedrijf De Crisispachtwet gewijzigd. EEN WONDERLIJKE GELIJKENIS. HAARLEM'S DAGBLAD ZATERDAG 4 MAART 1933 IJ muiden Geen overeenstemming bereikt. STA TEN- GENERAAL TWEEDE KAMER. Inlichtingen over V. d. Lubbe. Toon wij Vrijdagmiddag 4 uur naar hot re sultaat van do ten gemeentehuize gehouden besprekingen informeerden, vernamen wij, dat de uitslag niet vóór 5 uur bekend zou worden. Er word ons echter reeds medege deeld, dat de kans op een oplossing van het conflict niet groot was. Wij schreven dit bericht op ons nieuws- bord; het gevolg was, dat oen groote men- schenmenigte geduldig het resultaat af wachtte en zelfs de striemende regen niet in staat was, dc groote belangstelling te ver minderen. Om 5 uur moesten we helaas publiceeren, dat dc onderhandelingen waren geëindigd zonder dat er overeenstemming was bereikt en dc staking dus zou worden voortgezet. Dit bericht bracht groote teleurstelling te weeg. Nog langen tijd bleef men voor ons kantoor bijeen, den stand van zaken bespre kende. Het verloop der onderhandelingen is vast gelegd in een circulaire, die door het bestuur der IJ muider Federatie is uitgereikt aan de betrokken arbeiders en die wij hieronder in extenso afdrukken: Zooals bekend werden onderhandelingen gevoerd tusschen Reedersvereeniging en IJmuider Federatie onder leiding van den Burgemeester inzake de mogelijkheid van een oplossing van het thans reeds negen weken durende conflict. Deze onderhandelingen hebben niet tot Voorstellen verval in dc circulaire der rcc- ders van 16 Januari 1933. lc. Het loon van den schipper bij te werk stelling tijdens opleggen van het schip wordt van f 35 op f 30 gebracht. 2e. Afstap po ï's ge ld schippers (f 80) en ma chinisten (f 40) vervalt. 3e. De schadeloosstelling voor de beman ning bij het opleggen van het schip van 7 da gen gage als geteekend is en 5 dagen gage als niet geteekend is. wordt vervangen door 3 dagen ingeval geteekend is. 4e. Wanneer de schipper op proef Wordt aangesteld geen garantieloon. 5e. Zoodje visch afschaffen. Daarvoor in de plaats f 2 per reis. 6e. Lever- en kuitgeld tot f 150 per reis blijft aan de bemanning. Het meerdere gelijk verdoelen tusschen reeder en bemanning. 7e. Wanneer inrichting voor het verwerken van lever aan boord is, ontvangt de beman ning een nader over een te komen vergoe ding. 8c. De extra vrije dag bij het na 9 uur bin nen komen bij reizen van meer dan tien et malen vervalt. 9e. De vierde matroos op de kustbooten wordt vervangen door een lichtmatroos op lager gage. Ziehier de stand van zaken zooals die door onze delegatie per schrijven van 25 Februari aan den Burgemeester werd meegedeeld. Wij vestigen er de aandacht op, dat van deze 10 punten vijf volledig werden aanvaard, op drie andere punten zeer belangrijk werd tegemoet gekomen en slechts twee, nl.: zoodje visch en lichtmatroos, werden afgewezen. Nog waren de reeders niet tevreden en ver langden van onze delegatie, dat deze nog ver der zou gaan. Deze heeft daarop Donderdag 2 Maart aan de reeders de volgende pertinente vraag ge steld en geëischt, dat daarop uiterlijk Vrij dagmiddag 4 uur duidelijk met ja of neen zou worden geantwoord. JA beteekende voort FEUILLETON Uit het Engelsch van JOSEPH HOCKING. (Nadruk verboden.) 33) 2 „Maar het vurig verlangde antwoord bleef uit. Zelfs nu kende zij de diepte van haar ziel niet ten volle en Endellion's woorden klonken haar onwezenlijk in de ooren. Een ondefinieerbaar angstgevoel over- heerschtc alle andere overwegingen, een in wendige stem scheen haar tegen hem te waarschuwen. Maar van boosheid was seen sprake meer. „Ikik kan niet, Bob", kwam het einde lijk over haar lippen. „Wat kun je niet?" Mirriam, ik houd van jc.wil je niet mijn vrouw worden?" „Neen". „Waarom niet." „Bob, er staat iets tusschen onsiets dat het mij belet. Ik kan nietof eigenlijk. ik durf niet." „Je durft niet.? Waarom niet, in 's hemels naam? Ik zweer je. dat ik mijn leven ervoor geven wil om je gelukkig te maken, dat er nooit, nooit een eind aan mijn liefde zal komen. Alles wat ik ben, alles wat- ik heb, is voor jou." Het meisje hief het gezicht naar hem op. terwijl hij sprak. Ze zag den mysterleu zen gloed van onbcdriegelijke liefde in zijn oogen en op dat moment kwam het klare besef, dat ze van hem hield zooals hij van haar. Maar ook nu kon ze hem nog niet zeggen, wat hij zoo graag wilde hooren. „Bob", hernam ze, misleid jc me heuseh overeenstemming geleid en zijn heden, Vrij dagmiddag 4 uur, door ons beëindigd. Wij moeten de volle verantwoordelijkheid voor het voortzetten van den strijd op reke ning van de reeders stellen, gelijk uit het on- dervolgende blijken zal. Den I6en Januari zonden de reeders een circulaire aan alle opvarenden, houdende de voorwaarden waarop de reeders bereid waren de schepen te laten varen. De onderhandelingsdelegatie der IJmuider Federatie verklaarde zich bereid bovenbedoel de voorwaarden als agenda voor de te voe ren besprekingen te aanvaarden. De reeders stelden aanvankelijk den eisch, dat het Fonds voor Sociale Voorzieningen van bespreking zou zijn uitgesloten. Onze delega tie weigerde dezen eisch in te willigen en vorderde bespreking van alle in genoemde circulaire opgenomen punten. Aldus werd be sloten. Ongeveer tien uur werd geconfereerd, waar van ten hoogste één half uur aan het Fonds werd besteed. Dit leidde tot de volgende po sitie: (Bij het ondervolgende moet bedacht wor den, dat daaraan geen andere beteekenis mag worden gehecht, dan dat de delegatie der IJmuider Federatie zich bereid verklaarde onderstaande punten aan het Centraal Be stuur onzer organisatie voor te leggen en te verdedigen). Delegatie IJm. Fed. bereid voor te leggen aan Centraal Bestuur, gemeld aan Burge meester in schrijven van 25 Februari 1933. Ie. Accoord. 2e. Accoord. 3e. De schadeloosstelling wordt 5 dagen bij teekenen cn 3 dagen bij niet teekenen. 4e. Accoord, mits schipper nooit minder zal ontvangen dan stuurman op eigen schip en proefaanstelling schriftelijk geschiedt. 5e. Zoodje visch handhaven, redactie als in concept-contract van reeders aanvanke lijk voorgesteld, mits iets ruimer wat de soort der visch betreft. 6e. Accoord voor Noordzeereizen. 7e. Accoord. 8e. Accoord. Mits de reeders schriftelijk be vestigen. dat zij niet de bedoeling hebben de ons vroeger gedane toezegging, dat nl. de booten als regel des avonds om 7 uur zullen binnen komen, in te trekken. 9e. Wordt niet aanvaard. zetting en slagen der onderhandelingen, NEEN het door ons, als zijnde verder nutte loos, afbreken dezer besprekingen, aangezien wij weigerden ook maar één pas verder te gaan. Deze vraag luidde: Zijn de reeders bereid, gesteld dat de IJmui der Federatie de reeders op het punt van het Fonds bevrediging schenkt, de voorstellen vervat, in ons schrijven van 25 Febr. aan den Burgemeester, te aanvaarden? De reeders hebben deze vraag met NEEN beantwoord en hebben daarmee de verant woordelijkheid voor het afbreken der onder handelingen en het voortzetten van den strijd op zich genomen. Uit het bovenstaande zal ieder duidelijk niet? Is er niets dat niet heelemaal is zooais het zijn moet. iets dat je diep in je binnenste verbergt, dat je voor niemand ter wereld zoudt willen weten?" „En als ik kan bewijzen dat dit niet het geval is?" stiet hij opgewonden uit. Een wilde, den adem-benemende schrik had hem aangegrepen: hij begreep wat twijfel Dij Mirriam had opgewekt, waarom zij een slag boom tusschen hen beide voelde. En hij wist ook, dat als zij de waarheid kende, zij hem uit den grond van haar hart zou verachten, dat ze met zoo'n leugenaar en bedrieger nooit meer iets te maken zou willen 'nebben Maar die waarheid zou haar voor altoos ver borgen blijven, besliste hij snel. Dat was zijn onwankelbaar besluit. Hij zou vechten tegen haar twijfelingen, haar vrees, haar voorge voelens en ze overwinnen, verpletteren. Waarom moesten de jammer en de schande van het verleden staan tusschen hem en het geluk? Hij had niemand tekort gedaan, hij had bezit genomen van hetgeen hem door den rechtmatigen eigenaar uit vrijen wil geschonken was. „Je hebt me meer dan eens beschuldigd een masker te dragen", sprak hij verder, toen hij haar onzekerheid zag, „en ik kan tenslotte het tegendeel niet bewijzen. Ik kan je alleen mijn woord geven." „En zul je me je woord gevenje plech tig woord van eer?" „En als ik dat doe, Mirry?" „Dan.... o, Bob.... als je dat doet.... dan moet ik toegeven." „MirriamI Meen je het? Meen je het heusch?" „Of ik het meen? Kun je dat nog vragen? Maar zeg me wat ik vraag toe zeg het me; ik ben boos op mezelf, ik schaam me voor mezelf! Ik heb tegen mijn gevoelens gevochten van den eersten avond na je terugkomst af, eno Bob, zegt het me alsjeblieft", Er was een ontroerende, smeckende klank in haar stem, alsof ze hem vroeg haar het 'gebleken zijn, dat onze delegatie al het mo gelijke heeft gedaan om tot het beëindigen van het conflict mee te werken. Voor min stens acht-tiende deel tegemoet kwam aan de bezwaren der reeders, zelfs algeheele oplos sing van het Fondsprobleem in het uitzicht stelde. Nog was het de heeren niet genoeg. Zij achten zich blijkbaar gebonden aan be kende en geheime overeenkomsten met den Christelijken Bond. Welnu, laat men dan het bedrijf maar gaande houden met den Christelijken Bond! Het bedrijf weet nu waarom de staking voortduurt! Uit het bovenstaande blijkt, dat de dele gatie der IJmuider Federatie bereid was tot belangrijke concessies. Het bestuur der Ree- dersvereen. achtte deze concessie blijkbaar niet voldoende, ondanks dat van de zijde der IJmuider Federatie ten opzichte van het Fonds voor Sociale Voorzieningen een zeer tegemoetkomende houding was aangenomen. Het is dan ook klaarblijkelijk de kwestie van den lichtmatroos geweest, die tenslotte het struikelblok heeft gevormd, waarop de on derhandelingen zijn afgesprongen. Een brief aan den Burge meester. Het volgende schrijven werd door het be stuur der IJmuider Federatie gezonden aan burgemeester Rambonnet: „Naar aanleiding van het ons heden toe gezonden afschrift van den brief door de Reedersvereeniging d.d. heden aan u gericht, vergaderde hedenmiddag ons Centraal Be stour: De met de onderhandelingen belaste dele gatie onzer organisatie bracht rapport uit in zake de gevoerde besprekingen, als gevolg waarvan het Centraal Bestuur vaststelde dat waar de door onze delegatie gestelde vraag, luidende: Zijn de reeders bereid, gesteld dat de IJmui der Federatie de reeders op het punt van het Fonds bevrediging schenkt, de voorstellen vervat in ons schrijven van 25 Februari aan den Burgemeester te aanvaarden? door de reeders met „neen" is beantwoord, verdere onderhandelingen over de mogelijk heid van een oplossing van het conflict tot geenerlei resultaat kunnen leiden Ons bestuur zegt u. geachte heer Burge meester en ook den heer Oud, dank voor de door u in het werk gestelde pogingen om tot beëindiging van de staking te geraken op een voor beide partijen te aanvaarden compro mis". DE IJMUIDER FEDERATIE BESLUIT TOT VOORTZETTING Men bericht ons van de zijde der IJmuider Federatie Gisterenmiddag vergaderde het centraal bestuur der IJmuider Federatie. Aanwezig waren 42 bestuurders. De delegatie, die de onderhandelingen met de afgevaardigden van de Reedersvereeniging heeft gevoerd, bracht verslag uit over de met deze afgevaardigden onder leiding van den Burgemeester gevoer de besprekingen. Unaniem waren de aan wezige bestuurders van oordeel, dat beslist niet verder gegaan kon worden dan door de delegatie mogelijk geoordeeld was. Waar nu de leiding der Reedersvereeniging daarmede nog niet tevreden bleek, werd met algemeene stemmen besloten de onderhandelingen af te breken en dit den Burgemeester, onder dank zegging voor de door hem in het werk ge stelde pogingen om den strijd te beslechten, te berichten. •Besloten werd verder den stand van zaken per circulaire aan het bedrijf bekend te ma ken. Deze circulaire werd hedenmorgen in 3000 exemplaren verspreid in IJmuiden, Eg- mond. Noordwijk. Katwijk. Scheveningen, Vlaardingen en Maassluis (elders in ons blad is deze circulaire afgedrukt). HERHALING UITVOERING DE RL'l'TER- CANTATE. De De Ruyter-Cantate, die onlangs door leerlingen van de Emmaschool en de Julia- naschool onder leiding van den heer A. Kool met zooveel succes werd uitgevoerd, zal op veler verzoek Woensdag' 8 Maart a.s. opnieuw ten gehoore worden gebracht, ditmaal in het gebouw voor Christelijke Belangen, EXAMEN RADIO-TELEFÓN1E. Bij het te Den Haag gehouden Staats-exa- men voor Radio-telfonie zijn geslaagd onze plaatsgenooten E. van der Plas en J. Blok, beiden leerlingen der N.T.M. „Radio-Hol land" alhier. WAARSCHUWING. De Commissaris van Politie der Gemeente Velsen deelt in het algemeen belang mede, dat de Burgemeester van Heilo ieder waar schuwt, alvorens handelsrelaties aan te gaan met Adrianus Cornells Johannes van Oost veen, uurwerkmaker, geboren te Utrecht, 10 Mei 1888, wonende aldaar Rijksstraatweg A 259, inlichtingen omtrent dezen persoon in te winnen. geluk te geven, dat hij nog terughield. En hij vertelde zijn groote leugen, rustig, vol zelfvertrouwen, zonder weifeling. „Ik draag geen masker, Mirry; ik houd niets achter en ik houd van jeik kan niet zeggen hoeveel ik van je houd." Ze sloeg de oogen naar hem op en keek verlangend in de zijnen. Hun blik was ern stig en oprecht en in zijn stem trilde de klank der waarheid. „Zeg me nu, Miriam, dat je mijn vrouw wilt worden?" „Als je me hebben wilt, Bob En haar antwoord brak in een snik van vreugde. XXI. WAT EXDELLION DE OOGEN OPENDE. Het werd de gelukkigste avond, die Ralph Endellion ooit beleefd had. Aan tafel heerschte een feestelijke stemming; de jon ker had geen woorden genoeg om uiting te geven aan zijn blijdschap over het heuge lijke nieuws en ook Mr. Borlase die na den eten Miriam met haar verjaardag kwam fe- liciteeren, en aanstonds deelgenoot werd ge maakt van het familiegeheim, toonde zich op recht verheugd; zijn aanvankelijke antipa thie tegen den gewaanden erfgenaam van Dulverton Hall, had in de verloopen weken naarmate hij hem beter had leeren kennen, had gaandeweg voor vriendelijker gevoelens plaats gemaakt. Al spoedig gingen de heer des huizes en de predikant naar de biljartkamer; Endellion en Mirriam bleven alleen in den salon en de tijd vloog op gouden vleugels voorbij. In hun jong geluk dachten ze aan niets dan prettige dingenhet leven leek hun louter zonneschijn cn toen zij tenslotte afscheid namen, geschiedde dit met de vaste belofte elkaar den volgenden dag weer te zien. Ondanks dc emoties van den dag, sliep Endellion zoodra hij zijn kussen voelde We kunnen niet zeggen, dat de vergade ring der Kamer van vandaag heeft uitge blonken door belangrijkheid van discussies. Van de discussies wij zeggen niet van de beslissingen, wijl de wijziging van de crisis pachtwet uiteraard een besluit van groote beteekenis is in deze zorgvolle tijden, die aan het platteland zeker niet ongemerkt voorbij gaan. De Kamer nam bij den aanvang der ver gadering met 4225 stemmen de Indische oorlogsbegroobing aan. En met 609 stem men (alleen de liberale fractie was tegen) werd de schorsingsmotie-Joekes aangenomen tengevolge waarvan in Indië opnieuw zal •moeten worden overlegd over de schadever goeding, welke de firma Voekers toekomt Maar 4 ton achtte de Kamer te hoog. De Kamer nam zonder eenige moeite aan het geldleeningsontwerp (ten hoogste 350 millioen gulden) en een vijftal naturali- sa tie-ontwerp j es. Voorts heeft de Kamer een wijziging van de Pensioenwet aanvaard. Deze wijziging hield verband met de invoering van dc comp- tabiliteitswet-1927. Bovendien was deze wijzi ging noodig om betaling te voorkomen van bijdragen ingevolge de Pensioenwet èn van wiskundige reserve krachtens de Invalidi teitswet voor één persoon in dezelfde betrek king. De Kamer had enkele amendementen zooals 't gewoonlijk het geval is bij een wij ziging van die Pensioenwet. Thans wilden h.h. Van Braambeek en Suring meerdere uitbrei ding van de mogelijkheid van inkoop van diensttijd, dan het ontwerp reeds bood. Het ontwerp zelf immers vergrootte die mogelijk heid van inkoop: deze zou niet blijven staan bij een grens van f 400, naar beneden. De Kamer had enkele amendementen, zoo als 't gewoonlijk gaat. Maar de regeering wilde er niet aan, zooals t gewoonlijk gaat. Maar de regeering wilde er niet aan, zooals 't ook gewoonlijk gaat minister de Geer is uitermate behoedzaam met de Pensioen wet: «en wijziging op een voor het oog on dergeschikt punt kan consequenties mee slepen, welke bij het toestaan niet werden vermoed. De minister belooft dan ook ge woonlijk, dat hij de gedachten van de amendementen zal overwegen (in casu: over brengen aan zijn opvolger) en wanneer ze goed zijn, dan kan er weer een wijziging plaats hebben, zooals ook het vandaag bij de Kamer voorliggende ontwerp in vroegere amendementspogingen oorsprong nam. De amendements-voorstellers moesten ook ditmaal weer komen tot intrekken van hun amendementen met de troost, dat hunne gedachten op den keper zullen worden be keken. De 'wijzigingswet werd natuurlijk aange nomen zonder hoofdelijke afroeping. De Kamer heeft zich het was de hoofd schotel van den middag voorts gewijd aan de wijziging van de crisispachtwet, ten einde de in de practijk gebleken gebreken weg te nemen. Wegens een uitspraak van den Iloogen Raai werd bij het wijzigingsont-werp nadruk kelijk de tuinbouw onder de werking der wet gebracht. De verdere wijziging betreft de opschorting van de verplichting tot betaling, door de indiening van een verzoekschrift om ont heffing van betaling, gedurende de geheele behandeling van het verzoekschrift. Door een eenvoudig verzoekschrift verkrijgt de pachter een moratorium. Het wijzigings-ont- werp komt niet terug op het beginsel der op schortende kracht, maar brengt daarop wegens de in de practijk gebleken nadeelen correctie aan. Het stelde namelijk de be paling voor, dat een verzoekschrift om ont heffing van betaling de verplichting tot be taling opschort voorzoover de kantonrechter niet anders bepaalt. De kantonrechter be paalt dus in hoeverre, tot op welke hoogte, de betalingsplicht zal blijven opgeschort ge durende de verdere behandeling dea- zaak. Voorts werd een nadeel voor den pachter weggenomen. Deze mist immers niet alleen het bedrag der verlaging van pachtsom, maar lijdt ook nadeelen door het telaat ontvangen dei' toegewezen geldsom. Hem werd daarom aanspraak gegeven op een rente van 5 pet. over de verlaagde pachtsom gedurende den opschortingstij d. In de vierde plaats werd de mogelijkheid geopend, dat ook rekening wordt gehouden en toen hij weer wakker werd, stroomde het zonlicht zijn slaapkamer reeds binnen. Hij had zich voorgenomen direct na het ontbijt naar Donnithorne Hall te rijden, maar toen hij beneden kwam, vond hij een briefje van den rentmeester, die hem ver zocht voor een dringende kwestie met hem mee te gaan naar een afgelegen hoeve. Hij stuurde een boodschap naar Mirriam; liet haar ook de reden van zijn verhindering we ten en beloofde omstreeks lunchtijd bij haar te zijn. Maar de zaak met den pachter eischte zooveel tijd dat hij pas tegen het diner kwam opdagen. Nooit had hij kunnen vermoeden, dat Mir riam zoo uitbundig zou zijn in de blijken van haar liefde. „Ik ben zoo blij, dat je er bent en dat alles goed is", herhaalde ze telkens weer. „Was je bang dat me iets overkomen zou zijn?" vroeg Ralph. „Ik was bang dat mijn geluk te groot is om duurzaam te zijn," antwoordde ze. „Het is alles zoo wonderlijk, Bob. Ik heb een gevoel alsof ik op wolken loop. Ik kon vannacht niet in slaap komen; uren en uren heb ik wakker gelegen. Het geluk en de vreugde overstelpten me gewoonweg. Maar alles zal toch goed gaan, hè Bob?" „Natuurlijk, dwaas meisje! Ik vind het niets voor jou, zulke sombere voorgevoelens." „Dat is het ook niet, maar alles was zoo raar, zoo onwezenlijk. Toen je vanmorgen niet kwam, leek het of je nooit zou komen. Niets scheen werkelijkheid; zelfs jij niet, Bob". „Maar nu ben ik toch wel werkelijkheid, niet?" lachte hij, terwijl hij haar een harte- lijken kus gaf. „O ja. nu jij er bent is alles zooals het we zen moet. Nu ben ik nergens bang voor." En den heelen avond viel er verder geen schaduw over haar geluksstemming. Bob was even opgewekt als zij cn de jonker in zijn joviaalste cn luidruchtigste humeur, deelde evenals gisteren van harte in hun blijd- met de finanoieele positie van den verpach ter. En in de vijfde plaats was het voorschrift nieuw, dat de indiener van elk verzoekschrift een bedrag van f 5 ten bate van den staat heeft te storten. De minister van Justitie had geen moeilijke taak bij het verdedigen van zijn wijzigings- ontwerp. Want vele bezwaren werden niet gemaakt. Wel heeft de heer van Voorst tot Voorst eenig bezwaar gemaakt tegen het invoeren van het subjectieve element van de finan- cieele positie van den verpachter. Maar de minister wist duidelijk te maken, dat de be doeling der nieuwe bepaling n i e t is om niet in te gaan op het verzoekschrift van den pachter, wanneer duidelijk wordt dat door een tegemoetkomen aan diens wenschen de verpachter meer benadeeld zou worden dan de pachter. Doch dat de bedoeling alleen is bij de bepaling van de werkelijk te betalen pachtsom ook rekening te houden met de positie van den verpachter. Hier moet naar een evenwichtspunt gezocht worden tusschen de objectieve en de subjectieve momenten zei Mr. Donner. De minister kan niet ingaan op de suggestie van den heer Ebels die normen wilde doen vaststellen bij de wet voor des kantonrechters bevoegdheid tot opschorting van de verplich ting tot geheele of gedeeltelijke pachtbeta- ling. De minister wees deze gedachte af, met het doorslaande argument, dat dan de wet alle factoren zou moeten gaan opsommen en tegen elkaar wegen, wat alles veel beter kan worden overgelaten aan het inzicht van den kantonrechter. De minister wees ten slotte ook nog op de preventieve werking' van het rente-voor schrift waardoor de pachters van proce dures worden weerhouden, alleen om het „eens te probeeren". Ook hier werden de ingediende amende menten ingetrokken. De heer Hiemstra wilde de 5 -rentever goeding verlagen tot 4%. Dit wees.de minister af, wijl er uniformiteit moet zijn. En het Burg. Wetboek kent in zulke gevallen alleen de uniforme 5%-rentevergoeding. De liberale fractie herhaalde bij monde van Mr. Knottenbelt de reeds bij het ont- werp-Ebels gedane poging om hooger beroep mogelijk te maken. Deze poging stuitte af op het eensgezind verzet van den minister en de verdere kamer. Men geloofde, dat een Arron- dissements-rechtbank zonder deskundigen nooit het hooger beroep zou kunnen beoor- deelen. En waar nu, zooals de minister zeide, door de Crisis-pachtwet de deskundigen waren „afgevormd" achtte men het maar beter bij de huidige wetgeving zonder hooger beroep te blijven. Ook het liberale amendement werd inge trokken. En de wijzigings-wet zonder hoofdelijke stemming aanvaard. In ons nummer van gisteren zijn de schrif telijke vragen opgenomen, welke de heer Wijnkoop heeft gesteld aan de regeering over den Rijksdagbrand en v. d. Lubbe. waarin men een Nederlandschen communist ver moedt. Deze schriftelijke vragen heeft de heer Wijnkoop vandaag in de kamer monde ling herhaald op het Vrijdagsehe vragenuur. Uit het antwoord van Minister Beelaerts bleek, dat de Nederlandsche gezant te Berlijn geen stap gedaan heeft bij de Duitsche re geering om zijn leedwezen uit te drukken over het Nederlandschap van den brandstichter. En in de tweede plaats deelde de bewindsman mede, dat de Duitsche autoriteiten bij de Ne derlandsche inlichtingen hebben ingewonnen. Op een nadere vraag van den,heer Wijn koop naar den inhoud van die informaties antwoordde de bewindman: ..Daarover heb ik hier geen inlichtingen te geven". Deze woorden, kort en zakelijk uitgespro ken waren de aanleiding tot ook korte, maar hevige protesten van de communistische en soc. dem. banken. Men zag in de antwoorden gebrek aan deferentie voor het Parlement. Enkele minuten later was de minister in een vriendschappelijk gesprek gewikkeld met so ciaal-democraten de minister poogde blijk baar duidelijk te maken, dat hij 't niet zoo kwaad had bedoeld. Inderdaad is het geven van inlichtingen over politiekwesties niet de taak van den minister van Buitenlandsche Zaken. INTIMUS. schap. „Bob" zei Miriam, kort voor hij naar huis zou teruggaan, „vannacht zal ik over niets tobben". „Prachtig, mijn koningin! Weet je het zeker?" „Absoluut zeker. Er is geen wolkje, dat mijn geluk verduisteren kan". En na een korte pauze vervolgde ze: „Weet je wat me zoo'n kolossale geruststelling geeft? Dat is het be sef van je kracht.. Andere mannen lijken nietig en onaanzienlijk naast jou. En wat ik bedoel is geen lichamelijke kracht, neen, het is iets veel diepers.het is, hoe zal ik het noemen, je geestelijke meerderheid. Ja, dat is het goede woord." Opnieuw was er 'n stilte, waarin ze nadenkend, half-besluiteloos naar den grond tuurde. Toen: „Zeg Bob, er is toch niemand voor wien je bang bent?" „Bang? Ik? Weineen!" „Daar ben ik verschrikkelijk blij om." „Waarom vraag je dat eigenlijk?" „Och, het zal wel niets te bettekenen hebben! Maar zie jehaar woordon kwa men aarzelend, „Arthur sprak gisteren over je. Hijhij was altijd jaloersch op je, Bob." „Dat hoef je me warempel niet te vertel len! Maar wat had hij over me te beweren?" „O, hij vertelde, dat hij naar een bevriend advocatenkantoor in Australië getele- grapheerd had om inlichtingen over je te verzamelen en een telegram terug had ge kregen, dat er iets niet in den haak was met je. De bijzonderheden zouden ze hem per brief meedeelen. Ben je niet bang voor wat ze misschien van je vertellen, Bob?" „Neen", klonk het luchtig en op volkomen natuurlijken toon. „Al zouden ze een heel leger van detec tives achter me aansturen!" (Wordt vervolgd.) 10c. Dc bijdrage aan het Fonds vervalt. De behandeling voor ziekte en ongeval gaat over aan Zeerisico. 10e. De bijdragen voor het Fonds wordt van 19 1/2 ct. op 7 1/2 ct. per zeedag terug gebracht. Het Fonds blijft de behandeling voor ziekte en ongeval betalen.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 16