HET VERKIEZINGSCONGRES DER S. D. A. P. HAARLEM'S DAGBLAD MAANDAG 6 MAART 1933 China. De geheele provincie Jehol in Japansche handen. Volgens een bericht uit Moelcdien deelt het Japansche oppercommando mede, dat de voorhoede der Japansche cavalier ie in den nacht van 3 op 4 Maart in de hoofdstad van Jehol, Tsjende," is binnengedrongen. Er speelde zich heftige straatgevechten af, waarbij de Japanners door de GhLneezen van uit de huizen werden beschoten. Achttien duizend gevangenen werden gemaakt, w.o zes generaals en een aantal andere hoogc officieren van het Chineesche leger. Op het commandantsgebouw te Tsjende waait de Japansche oorlogsvlag. Voor hun aftocht hebben de Chineezen alle militaire maga zijnen. munitie- en levensmiddelenvoorraden vernietigd. Bovendien hebben zij drie bruggen opgeblazen. Het hoofd der Japansche troepen in Jehol. generaal Mogi, heeft aan het Japansche Mi nisterie van Oorlog getelegrafeerd, dat het tie bezetting van Tsjende zich de geheele provincie Jehol in Japansche handen bevindt De Japanners zuiveren nu de provincie van de overblijfselen van het Chineesche leger en hebben in Tsjende een ontwapening op groote schaal op touw gezet. Japan. Mandaatsgebied zal niet worden opgeheven. De leider van de Japansche delegatie te Geneve, Matsoeoka, die op het oogenblik te Berlijn vertoeft, heeft een interview toe gestaan aan Duitsche persventegenwoiOTdi- gers. Op dc vraag of Japan bij een eventueele uittreding uit den Volkenbond de vroegere Duitsehc koloniën in den Stillen Oceaan, die Japan als mandaatsgebied zijn toebedeeld, de Marianne-eilanden, dc Carolinen- en de Marshall-eilanden, zou teruggeven, verklaar de Matsoeoka dat Japan deze eilandengroe pen van de geallieerden reeds had gekregen voordat de Volkenbond bestond. De eilanden groepen zijn dus geen mandaatsgebieden van den Volkenbond. Alleen reeds uit strategische overwegingen heeft Japan niet het plan de eilanden terug te geven. (V.D.) KRKUGERS DOOD BEVESTIGD. STOCKHOLM, 3 Maant (Reuiber). De Fransche inspecteur van politie, Mangaud, heeft eenigen tijd geleden opdracht gekregen een onderzoek in te stellen in verband met de geruchten, dat Kreuger niet dood zou zijn. In het thans door hem gepubliceerde rap port wordt gezegd, dat ten minste twintig sonen, o.w. de oud-gezant te Stockholm. Ber nard, er bij tegenwoordig waren, toen Kreu- ■gers"stoffelijk overschot in de kist werd ge legd.. Het trek speciaal de aandacht der aan wezigen, dat een der vingers van" de linker hand misvormd was, terwijl het bekend is dat dit bij Kreuger's vinger eveneens het geval was. Het rapport zegt verder: In Kreu ger's woning te Parijs hebben vijf personen Krc'üfér zien liggen met een revolver naast zich.'.De Fransche dokter Grille bevestigde, dat door hot schot dc hartader werd getrof fen eh dat de dood bijna direct 'intrad. I-Let rapport wordt bevestigd door den Zwecdschen consul-generaal, den vice-consul en directeur Ccderhiold. VAN DER LUBBE BEKENT VIER BRANDSTICHTINGEN. VOORBEREIDING TOT HOOGVERRAAD. BERLIJN, 4 Maart (V.B.) Marinus van der Lubbe werd heden door den rechter van instructie verhoord op de beschuldiging, dat hij op 27 Februari j.l. het Rijksdaggebouw opzettelijk in brand heeft gestoken en boven dien op 25 Februari j.l. gepoogd heeft het gebouw voor maatschappelijken steun te Neukölln, het Berlijnsche stadsslot, en het Berlijnsche raadhuis in brand te steken. Tegen van der Lubbe, die alle vier de hem ten laste gelegde feiten heeft bekend, is een bevel tot inhechtenisneming wegens brand stichting in vier gevallen en wegens voor bereiding tot hoogverraad uitgevaardigd. Van der Lubbe heeft op 25 Februari j.l. zoowei in het gebouw voor maatschappelijken steun te Neukölln, alsook in het Berlijnsche raadhuis een ruit ingegooid en door de ope ning een brandenden vuurmaker geworpen. In beide gevallen kon de ontstane brand in de kiem worden gesmoord. De beide andere gevallen van brandstichting zijn aldus de mededeeling der politie, bij het publiek vol doende bekend. DE AARDBEVINGSRAMP JAPAN. IN Tweeduizend lijken geborgen. ZESTIGDUIZEND DAKI.OOZEN. TOKIO, 4 Maart (V.D.! Het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken deelt mede dat de officieele telling van het aantal slachtoffers der aardbevings- en stormcata- strophc nog niet beëindigd is. Zesenvijftig duizend menschen zijn volkomen dakloos. De materiale schade bedraagt ongeveer 14 mil- lioen yen. Naar verder verluidt zijn tot nu toe reeds meer dan 2000 lijken geborgen. Met in begrip van de vermisten bedraagt het aantal slachtoffers dus 3000. Zesenveertighonderd huizen zijn volkomen vernield, terwijl negen duizend huizen zwaar beschadigd zijn. De Japansche Keizer heeft een millioen yen ter beschikking gesteld voor de leniging van den 'nood. GENERAAL KOSLOVVSKI TERECHT. Blijkens een bericht uit Helsingfors, aldus lezen wij in het Handelsblad is er geen sprake van een nieuwe zaak-Koetjpov in verband met de verdwijning'' van den Russïschen generaal Koslowskï. De. generaal is voor par ticuliere reden op reis. Wij snijden ze gratis voor U af.. de BEHANGSELRANDJES. Bovendien geven wij aan ieder die vóór 15 Maart bij ons koopt bij elke drie rollen er. één cadeau. (Als U dus acht rol noodig hèb'tr betaalt U er slechts zes. i Onze stalenboeken zijn een lust voor de oogenze liggen' voor U gereed. Eerste Scïiotensehe Papierhandel H. M. BAKKER. Gen. Cronjéstraat 135. Telefoon 11657. (Adv. Ingez. Med.) BINNENLAND Ir. J. W. Albarda over het program. De partij lof samenwerking bereid. Maar niet in een nationaal kabinet. De heer Kleerekoper weder ten congresse. Zaterdagmiddag. Na de Zaterdag gepubliceerde openingsrede van den heer Oudegeest begroette de heer C r a a y b e e x het Congres namens de Bel gische Werkliedenpartij. Begonnen wordt mot het samenstellen van een commissie, die de talrijke amendemen ten op de door het partijbestuur voorgestelde Congrosrésolutle, inhoudende het verkiezihgs program, zal onderzoeken om Zondag aan het congres rapport uit te brengen omtrent dc amendementen, die door het partijbe stuur- worden overgenomen. Een voorstel van dc Congrescommissie wordt na cenige discussie en enkele wijzi gingen aangenomen. Dit voorstel houdt in de dc verwijzing van tal van door de afdeolingen ingediende Voorstellen naar den Partijraad, naar den Algemeenen Raad uit Partij en Vak beweging en naar andere instanties, zoodat tal van voorstellen van de agenda kunnen worden afgevoerd. De' partijsecretaris, de heer Wouden berg. doet cenige mcdedeelingen over den l'inaifcleelen toestand der partij. Het tekort over liet afgeloopcn jaar blijkt ongeveer i' 1G.000 te bedragen. Hiervan komt 1' 0800 voor rekening van hef wekelijkschc discussie orgaan ..De Sociaal-Democraat Het P. B. stelt derhalve voor, de „Sociaal-Democraat" voortaan eens per veertien dagen te doen verschijnen. Beleid partijbestuur. Aan dé orde is thans de behandeling van dc jaarverslagen, waarbij tevens aan de orde komt het beleid van hot partijbestuur, de Ka merfracties cn dc redactie van dc Arbeiders pers. Zooals gewoonlijk geeft ccn zeer groot aan tal afgevaardigden zich voor deze discussie op waarbij behalve tal van politieke punten vele detailkwesties ter sprake komen. Het is niet doenlijk alle opmerkingen van de bijna 40 sprekers weer te geven. Met al- gemeene waardeering van het werk der beide Kamerfracties werd er vooral critiek ge oefend op het feit, dat tijdens het radio-debat in de Tweede Kamer, toen de VARA fel werd aangevallen, geen der toen aanwezige leden der soc.-dem. fractie het woord heeft geno men om de VARA te verdedigen. Zeer vele sprekers hebben critiek geoefend op de wijze, waarop de Arbeiderspers wordt geredigeerd. Vooral de heer Van derKieft (Bussum) crilïscert de sensationeele opmaak van „Het Volk", waardoor de Volksbladen hoe langer hoe meer boulevardbladen dreigen te worden. Bovendien kloppen de sensationeele koppen lang niet altijd met den inhoud der artikelen. Ook de fotoreportage is sensatio neel en onbetrouwbaar gebleken. Verschillende sprekers onderschrijven deze critiek, en voegen er aan toe, dat de Kamer verslagen te kort zijn en do redevoeringen der politieke tegenstanders te onvolledig wor den opgenomen. Veel critiek werd geoefend op het uitloven van premies door dc N.V. dc Arbeiderspers bij dc Zcsdaagsche te Amsterdam. Een aantal sprekers, o.a. Mr. In 't Veld (Rotterdam) oefent critiek op het gebrek aan activiteit voor dc Socialistische Arbei ders Internationale. Tenslotte oefenen vele sprekers critiek op het gebrek aan lijn in de politiek, die de ver tegenwoordigers der partij in de openbare li chamen volgen ten aanzien van dc loonsver lagingskwestie en het optreden der fracties in gemeenteraden en andere colleges bij het vaststellen der loonen voor het personeel in openbaren, dienst. Het lid der Tweede Kamér, de heer J. H. Schaper kon de houding, die de Amstcr- damsche federatie heeft aangenomen, niet goedkeuren. Hij brengt hulde aan Mr. G. van den Bergh. Dr. W. Polak en den heer Ossen- dorp, die zich mannen van karakter hebben getoond en zich niet wilden onderwerpen aan een kruier-democratie. (Luide protesten uit het Congres). Avondzitting. Na 8 uur wordt het Congres heropend en voert nog een tiental sprekers liet woord. Dc laatste hunner, de heer Bregtman (IJmui- denï waarschuwt voor te fel optreden tegen andere socialistische partijen, omdat de na dering van het fascisme vorming van het eenheidsfront noodzakelijk maakt. Inzake cumulatie van functies en inkomens heeft de partij niets gedaan. Antwoord ir. Albarda. Ir. J. W. Albarda, met applaus begroet, antwoordt als lid van het bureau der S. A. I. en als leider van de Kamerfractie. Hij wil be ginnen met het beantwoorden van den laat- sten spreker. Men kan niet naar eenheid streven met de communisten, die de partij belasteren en beschimpen. aWt de cumulatie betreft heeft de fractie in de Kamer gedaan v/at zij op het vorige Congres had toegezegd. Tot meer is spr. niet bereid. Het verheugt hem, dat op dit Congres behalve critiek voor- ui ook waardeering voor het werk der Kamer fractie is geuit. Wat tijdens het VARA-debat is gebeurd, wordt ook door de fractie zelf ten zeerste betreurd. Naar aanleiding van een opmerking van den afgevaardigde van Zutfen zegt spr., dat ook de fascisten niet in de uitoefening van hun grondwettelijke rechten belemmerd mo gen worden. Dat leidt tot politieke verwil dering. Wat de Internationale betreft moet ook spr. constateeren, dat de invloed van de S.A.I. te gering is. De heer J. F. Ankersmit, hoofdredac- ter van Het Volk, beantwoordt de gemaakte opmerkingen over de Arbeidersspers. Als politieke tegenstanders in het parle ment belangrijke dingen zeggen, staan ze wel degelijk uitvoerig in Het Volk. Spr. is zich bewust van de fouten, die de krant aankleven, want bij de snelle uitbrei ding, moest men zich leeren aanpassen. De redactie moet echter ook rekening houden met de niet-par tijgenoio ten, die de krant lezen. De directeur van de N.V. de Arbeiderspers, de heer LJ. G. v. d. Ve en, sluit zich hierbij aan. Met de ontstemming, die het uitloven van premies voor de Zesdaagsche heeft ge wekt, zal de directie voortaan rekening •houden. Te half twaalf werd het congres verdaagd tot Zondag. ZONDAG. Rede Albarda. Het S.D.A.P.-congres werd Zondagmorgen te half tien voortgezet met een inleiding van den partijleider Ir. J. W. Albarda over het reeds bekende verkiezingsprogram der S.D.A.P. en de daaraan verbonden resolutie. Spr. schetste de groote spanning en het dreigende oorlogsgevaar, die allerwege in de wereld heerschten. Op zulk een tijdstip be gaat de Nederlandsche regeering de onver antwoordelijke daad, om een futiele reden de Kamer te ontbinden. Toch heeft deze Kamer ontbinding een politieken achtergrond. De re geering en haar aanhangers hadden na hun crisisbeleid van de afgeloopen jaren, reden om de verkiezingen te vreezen. Wat kon hier welkomer zijn dan het brengen van deze verkiezingen in den sfeer van een nationalis tische hetze voor het behoud van het gezag met als strijdzang het Wilhelmus. De gebeur tenissen met „De Zeven Provinciën'' hebben daartoe als middel gediend. Toch zijn deze gebeurtenissen niet meer dan een incident in den eigenlijken groeten strijd voor het socialisme en de democratie. J. W. Albarda. Toch heeft door deze gebeurtenissen de kwestie van de bereidheid der S.D.A.P. om met andere partijen, samen te werken een ander aspect gekregen. Het is n.l. na de af geloopen weken niet waarschijnlijk, dat de meest daarvoor in aanmerking komende partijen thans een coalitie met de S.D.A.P. zouden willen vormen. Toch dient de partij haar bereidheid tot samenwerking, die zij in de afgeloopen jaren steeds heeft uitge sproken, te handhaven. Zou men dat niet doen, dan zou men het de Katholieke Staats partij en de Vrijzinnig Democraten al te ge- ma kelijk maken. Deze zouden dan de ver antwoordelijkheid voor een reactionnaire po litiek kunnen schuiven op de soc.-dem. die immers dan geen democratische superwer king zouden willen. Niet bereid is de S.D.A.P. echter tot samen werking in een z.g. Nationaal Kabinet. En aangezien de Katholieken tegenover hun ar beiders niet durven aankomen met een sa menwerking met cle liberalen, zal de oude kerkelijke coalitie waarschijnlijk worden uit gebreid tot de voormalige vrijzinnig-demo craten, die zich op deze eervolle taak reeds voorbereiden. De goudgallon van het minister pak komt reeds onder de mouwen uit van de winterjassen van Mr. Marchant en de zijnen (gelach). Een nieuw element in de Nederlandsche politiek is de opkomende boerenbeweging. Ook vor de landbouwcrisis zal socialisatie de eenige oplossing blijken te zijn. Tegen de sociaal-democraten, de eenige ware verdedigers der democratie, neemt de regeering maatregelen nota bene in naam der democratie, maar zij weigert op te treden tegen het groeiende fascisme. In het Ver bond - voor Nationaal. Herstel ziet spr. een nieuwen, deftiger vorm van het fascisme. Het Verbond zal deelnemen aan de verkie zingen en uit angst voor zijn concurrentie doem ook dc andere burgerlijke par Uien con cessies aan het fascisme. Het fascisme kan slechts voordeel putten uit de verdeeldheid der arbeidersklasse en uit excessen der ar beidersbeweging. De communisten bevorde ren deze verdeeldheid in alle landen. Thans is de eenig overgebleven weg naar de een heid de aansluiting van alle arbeiders bij de S.D.A.P. Ook op de kerkelijke arbeiders doet spr. een beroep. Het is waar, dat hun godsdienst in de S.D.A.P. niet veilig is. Spr. geeft een kort overzicht van de voor naamste verkiezingseischen der S.D.A.P. en slaat voral uitvoerig stil bij den Ontwape- ningseisch en de crisismaatregelen. Spr. ein digt zijn rede met een beroep op allen, die de democratie willen beschermen om de eenige partij te steunen, die dagelijks den strijd voor dit beginsel voert, (langdurige ovatie, die overgaat in de Internationale). Rede A. B. Kleerekoper Na een korte pauze verschijnt, voor het eerst na een ziekte van eenige jaren, de heer A. B. Kleerekoper op het podium, be groet met een daverende ovatie. Nadat een jeugdlid, der A.J.C. hem bloemen heeft aan geboden en de heer Oudegeest hem welkom heeft.geheeten, neemt.hij zelf het woord. Hij zegt, geen uiting te kunnen geven aan zijn gevoelens, omdat de Radio Controle Com missie den tekst van deze rede, die door de V.A.R.A. wordt uitgezonden, van tevoren moest zien. Dit oogenblik vergoedt het leed van jaren, als men slechts beschikt over de innerlijke kracht, die geput kan worden uit een ideaal, zoo grootsch als het socialisme. Spr. bespreekt op geestige wijze het besluit tot Kamerontbinding en kondigt aan dat hij de inzameling voor het verkiezingsfonds der S.D.A.P. zal leiden. Aan het einde van zijn rede zingt de ver gadering hem staande den Socialistenmarsch toe. De rest van .de ochtendzitting was gewijd aan de herdenking van den 50sten sterfdag van Karl Marx, met een rede van den heer J. F. Ankersmit Zondagmiddag. De middagzitting begint met een inlei ding van dr. F. M. Wibaut ter toelichtting van de door het Partijbestuur voorgestelde wijziging van de conclusies van het Sociali- satierapport. Spr., herinnert er aan, hoe de socialisatie ten tijde van de verschijning van het Socialisatierapporl der S.D.A.P. nog slechts een studeerkamer-object was, terwijl het vraagstuk thans van practische beteeke- nis is geworden. Spr. schetst de economische ontwikkeling van de particuliere productie, die tot crisis en werkloosheid heeft geleid. Uitvoerig licht hij vooral de wijzigingen be treffende de socialisatie van het bank- en credietwezen toe. Pe overige wijzigingsvoor stellen hebben o.a. betrekking op.de arbeids voorwaarden is de gesocialiseerde bedrijven, de ordening van het verkeerswezen, instelling van een Electriciteitsraad, regeling van de woningvoorziening, enz. Spr. roept allen op om de socialisatie, die tot nog toe een woord was, vte maken tot een daad en een stap op den weg naar het socialisme (applaus). Het landbouwrapport met bijbehoorende resolutie wordt toegelicht door de heeren A. H. G. van A r k e 1 uit Arnhem en den heer W. van der Sluis, burgemeester van Goor. De conclusies van de landbouw-resolutie houden o.a. in socialisatie van den grond; wettelijke regeling, waardoor in gevallen van onmacht ten gevolge van de crisis verkoop voor schuld een aantal jaren kan worden uitgesteld; credietverschaffing aan den land bouwer, tegen matige rente: instelling van 'n Landbouw-uitvoerbureau en 'n Landbouw- Aankoopbureau voor gecentraliseerden uit voer en aankoop van grondstoffen en machines; minimum-veilingprijzen ter be oordeeling van productieregeling; instelling van landbouwraden en verbetering van het landbouwonderwijs. De heer W. H. Vliegen brengt rapport uit namens de commissie, die de amende menten op het verkiezingsprogvam en de P.B. resolutie heeft onderzocht.; De commissie adviseert, alle amendementen, die de bereid heid tot regeeringsdeelneming: onder alle omstandigheden afwijzen, te;verwerpen. Van de verschillende amendementen: op het ver kiezingsprogram wijst de commissie o.a. de amendementen IJmuiden en Zandvoort tot weigering van alle mobilisatie-credieten af. Een amendement van een achttal afdeelin- gen tot opheffing van het bankgeheim wordt overgenomen, evenals een amendement Am sterdam VII tot afschaffing van de rijwielbe lasting. In het Dagelij ksch Bestuur der Partij wor den de voorzitter en de secretarissen, de heer 'Oudegeest en de heer Woudenberg en mej. Ribbius Peletier zonder tegencandidaten herbenoemd. In het Dagelijkschi Bestuur worden voorts herkozen de heeren Boekman, Matthijsen, Wibaut. In het overige partijbestuur worden her kozen de heeren Albarda, Banning". Drees, Van Eek, mej. Suze Groeneweg, Vliegen, Zwertbroek. Ir. Cramer had reeds in Januari te kennen gegeven gegeven zich niet meer voor het Partijbestuur beschikbaar te stellen. In de daardoor ontstane vacature moet wor den voorzien door herstemming tusschen de heeren Stokvis en Kiès. Te 6 uur wordt het congres onderbroken. DE HEER STOKVIS WORDT GEKOZEN. Verkiezingsprogram aangenomen. In de zitting van Zon dagavond verdedigt een aantal afgevaardigden de amendementen die ■jtiï niet. door de commissie w I oor het verkiezingspro gram zijn overgenomen. Dr. Ir. Th. van der Waerden laat een ern stige waarschuwing hoo ien tegen het opnemen van de 40-u'rige werk week in het verkiezings program. De kostprijs zou er door verhoogd worden, zoodat het gevaar van grootere werk loosheid ontstaat. Bovendien betwijfelt spr. of het huidige productie-apparaat er groot genoeg voor is. De heer J. E. Stokvis verdedigt een aantal amendementen op het Indische gedeelte van het programma. Plaatselijke keuze in het program. Dc heeren Molendijk (Groningen) en Mr. In :t Veld wenschen de Plaatselijke Keuze in het programma te zien opgenomen. Nadat nog verschillende andere sprekers het woord hebben gevoerd, worden zij door don heer Vliegen beantwoord. De meening van den heer Van der Waerden wordt bestreden dooi den heer J. W. Albarda. Nadat de door de Commissie overgenomen amendementen met algemeene stemmen en. het amendement inzake opneming der Plaat selijke Keuze in het Verkiezingsprogram met groote meerderheid door het Congres zijn goedgekeurd, wordt het geheele aldus gewij zigde verkiezingsprogram bij acclamatie aan genomen. Te half elf wordt het Congres verdaagd. Ch. G. Cramer BRANDWEERSCIIOUW TE UTRECHT. Te Utrecht zijn Zaterdag alle brandweer voertuigen uit alle gemeenten in die provin cie tezamen gekomen engedemonstreerd voor de provinciale en gemeentelijke auto riteiten. Er waren zoowel zeer oude als hy permoderne vehikels en machines onder, zoodat de brandwcerschouw een bclangwek- kenden aanblik opleverde. AUTO-VERHUURINR'^HTING „BLUE STAR'. De heeren V. van Gilse en J. M. v. d. Dries, die in het auto-vak doorkneed zijn, hebben in het perceel Wilhelminalaan 22 'in den Hout) een luxe auto-verhuurinrichting ge opend. die zij den naam ..Blue Star" gegeven hebben. Behalve de gewone ritten organisee- ren zij reizen in binnen- en buitenland op zeer voordeelige voorwaarden. De firma beschikt over drie nieuwe Renaiilt-wagens var het nieuwste type 1933. In deze wagens is plaats voor zes personen. Zij worden, uitsluitend met chauffeur, op eiken gewenschten termijn ver huurd. Mede doordat de chauffeurs in keurige livrei gestoken zijn, kunnen deze ruime Renault-wagens voor speciale gelegenheden gebruikt worden, bijv. voor huwelijks- of be grafenisplechtigheden. Bovendien beschikken de heeren Van Gilse en v. d. Dries over een Essex-wagen. waarmee men kan leeren autorijden. De rijlessen wor den door bekwame leermeesters gegeven. Zooals men dus ziet is de firma goed toe gerust om met haar bedrijf te beginner We wenschen haar veel succes toe. DE LIGHALUITVOERING. Een'ige duizenden oproepingen om een vrijwillige bijdrage ter versterking van de opbrengst der LighaluLtvoering zijn ver zonden. Velen gaven daaraan gehoor, doch dit aantal is nog niet zoo groot als vorige jaren. Wij willen de aandacht van onze lezers nog eens vestigen op deze oproeping want in tijdens als thans, waarin zoo veel gevraagd wordt, wordt die zoo gemakkelijk vergeten. De opbrengst dezer gymnastieuitvoering vormt een ruggesteun voor het Haarlemsche Lighalfonds en zonder die steun zal het Lig- halfonds haar zegenrijken arbeid zeker niet kunnen voortzetten. Stuurt daarom allen nog. heden een bijdrage, ook al is deze nog zoo kléin; vele kleintjes makeai ook één groote. Laat óns toch vooral onze zieken niet ver geten; laat hen' niet de dupe worden van de tijdsomstandigheden- GEMEENTERAAD. Vergadering van den .Raad der gemeente Haarlem op Woensdag 8 Maart 1933 des na middags ten 112 ure. zoo noodig voort te zetten des avonds ten 8 ure, in de Statenzaal (Prinsenhof). Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stukken Verzoek G. Smits om ontslag als leeraar aan de H.B.S. A met 5-j. c. 2. Vaststelling kohier: a. schoolgelden Vervolgonderwijs enz. 1932/33. b. straatbelas ting dienst 1932 (le suppletoir). 3. Balans, enz. 1931. a. Woningstichting „Ons Huis", b. Woningstichting „Vooruit gang", c. Woningbouwvereeniging „Spaarn- oog", d. Coöp. Woningbouwver. VolKshuisves ting", e. Woningbouwvereeniging „De Voor zorg". 4. Aanwijzing stemlokalen. 5. Instelling rechtsvordering onteigening gedeelte perceel Rozenstraat 4. 6. Aanvaarding vaii voor straat bestem den grond: a. Jan Gijzenkade, b. Meerkoet straat en omgeving. 7. Uitgifte grond in erfpacht Voorhout straat (Mevr. Wed. J. van Looij). 8. Vergoeding L.O.W. 1920: a. art. 101, le lid en 9e lid Bijzondere scholen, b. art. 102 Vervolgcursussen idem. c. art. 205 bis Bij zondere School Dreef 20. 9. Verkoop grond: a. Middenlaan (B. J. Garssen), b. Orionweg (fa. P. van Cittert),: c. Bellamystraat (van der Laan de Vries en de Vos). 10. Uitvoering openbare werken terrein Eksterstraat en omgeving. 11. Verstrekking gelden onder waarborg 2e hypotheek bouw perceelen Reigerstraat en omgeving. 12. Wijziging Algemeene Politieverorde ning. 13. Gaslevering Haarlemmermeer en Haarlemmerliede en Spaarnwoude. 14. Asphalteering Zijlweg. 15. Vraag-Peper inzake tweemaal stempe len door gesteuriden van Maatschappelijk Hulpbetoon. 16. Motie-Castricum en motie-Peper in zake gebruik bad- en zweminrichtingen door werkloozen. 17. Voorstel-Keerwolf-Joosten inzake ge bruik gem. bad- en zweminrichtingen. Benoeming lid Commissie voor de beoor deeling van subsidies uit de gemeentekas. FILMAVOND LEERLINGEN MIDDELBARE SCHOLEN. Uitgaande van een groep personen, die in den geest van het werk der Amsterdamsche maatschappij voor Jongemannen nieuw jeugd werk met en voor de leerlingen van Middel bare Scholen alhier organiseeren. om hun leiding te geven bij de vele actueele vragen destijds, zal als eerste begin een filmavond worden gegeven op Woensdag 22 Maart in café-restaurant Brinkmaim op de Groote Markt. De heer L. J. Jordaan. de bekende redacteur van het Maandblad Film-liga, zal aan de hand van de Russische documentaire film „Turksil" spreken over „Wat wij wel en niet in de film bewonderen". Deze avond is toegankelijk voor leerlingen vanaf de 3e klas. terwijl maximaal 200 kun nen worden toegelaten. SMYRNA-WEDSTRIJD. Door de firma Crama was voor het afgeloo pen seizoen een smyrna-wedstrijd uitge schreven waarvoor zeer veel belangstelling was. De inzendingen (tapijten, kleedjes, kussens, enz.) worden tentoongesteld in gebouw „Cae- cilia", Jansweg op 12. 13 en 14 Maart. Daar zullen ook de werkstukken door een jury beoordeeld worden. Er zijn behalve an dere prijzen 3 geldprijzen van 50, 25 en 10 gulden. De prijs van f 50 is voor het best ge slaagde stuk van groote afmeting. Er zal ook een publieksprijs toegekend wor den. Voor de tentoonstelling zijn vele werk stukken ingezonden waaronder zeer mooie. Het belooft dus een mooie expositie te wor den. BAL-MASQUc VAN HAARLEM'S TOONEEL. De Tooneelvereeniging Haarlem's Tooncel zal op Zaterdag 11 Maart haar jaarlijksche groote bal-masqué geven in alle zalen van het Gem. Concertgebouw. Het belooft weder om een geslaagd feest te worden. Er zijn mooie prijzen beschikbaar gesteld. STAATSMIJN MAURITS WORDT BEWAAKT. De Ammonïakfabriek en de staatsmijn Maurits te Kcrkrade. staan wegens de situatie in Duitschland, onder strenge bewaking.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 6