■sq HAARLEM'S DAGBLAD WOENSDAC 8 MAART 1933 VERGADERING VRIJHEIDS BOND. DR. I. H. J. VOS OVER DE WERKLOOSHEID. De Vrouwengroep en de gemengde afdee- ling van de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" hielden Dinsdagavond een bij eenkomst in het gebouw „De Nijverheid" De vergadering, die zeer druk bezocht was, werd geopend door Mr. C. Blankevoort, die een woord van welkom sprak. Hij deelde mede, dat deze vergadering bedoeld was als propaganda voor de liberale gedachte, nu de verkiezingen voor de Tweede Kamer spoedig plaats zullen hebben, waarbij ook voor de liberalen veel op Het spel staat. „Wanneer men op de liberalen stemt, dan kan men er van op aan, dat er een krachtige regeering komt", zei spreker. Hij gaf hierna het woord aan Dr. I. H. J. Vos, lid der Tweede Kamer, die een rede hield over het onderwerp: „Hoe de liberalen staan tegenover het vraagstuk der werkloos heid". Deze noemde dit een moeilijk onder werp. Liever had hij over de algemeene po litiek gesproken, want den liberalen jeuken de handen, om de aanvallen, waaraan zij den laatsten tijd blootgesteld staan, te be strijden. Maar spreker is een goed gediscipli neerd man, dus wil hij ook gaarne het vraag stuk der werkloosheid bespreken. De werk loosheid is de oorzaak van de degeneratie vooral in geestelijk opzicht van de groote massa, die aan deze maatschappelijke kwaal onderhevig is. Betreurenswaard is, dat er zooveel jongelieden bij betrokken zijn. En het treurigste is, dat er nog heel wat don kere dagen zullen komen en dat de inzin king nog veel verder zal gaan. eer de toe stand weer beter wordt. Toch zal er weer een betere tijd komen. De samenleving wordt nu helaas nog verpest door de revolutionnaire propaganda, die oorzaak is dat menschen. die tevreden konden zijn, ontevreden worden. Het Nederlandsche volk. dat als karaktervol bekend staat, moet het hoofd koel houden: van bezonnenheid doen blijken; de tanden op elkaar klemmen en sportief een verlies weten te dragen. Men moet zich niet terneer laten slaan door communisten en socialisten. Men moet tegenspoed met mannenmoed we ten te dragen. Het is wel gemakkelijk om te beweren, dat de schuld van de malaise bij het kapitalisme berust, maar het bewijs daar van wordt niet geleverd. Komende op den omvang van de werkloosheid, meende spre ker te kunnen zeggen, dat er in Nederland thans 350.000 werkloozen zijn. Dit jaar zal er geen verbetering komen. We zijn nog steeds aan het terug glijden. Spreker ver trouwt, dat met de verkiezing van Roosevelt tot president van de Vereenigde Staten een betere tijd zal komen. Deze heeft zich im mers zeer beslist een voorstander van den vrijen handel genoemd. Alleen door betere handelsverdragen'kan men tot een beter handelsverkeer komen. „We moeten terug van den economischen waanzin", zei spreker. „We moeten krijgen een Staatsman, die den eer sten stap op dezen weg durft te zetten. Al leen een vrije handel kan de saneering van het wereldbestel ten gevolge hebben. De ta riefmuren moeten vallen, anders gaan de landen ten gronde. Het vredesverdrag van Versailles is voor een groot deel de schuld van deze wereldmalaise. Dit vredesverdrag gaf den grond tot tal van protectionistische maatregelen in vele landen, naar het voor beeld, door Frankrijk gegeven. De protectie is te vergelijken met een geestelijke infectie: met vergif. Dat is in 1931 nog in Frankrijk gebleken. In dit land, dat eenige jaren gele den zoo goed als geen werkloozen had. is de werkloosheid nu even groot, als in andere landen. Men moet terug met de prijzen. Het protectionisme is het meest ellendige middel, dat men kan toepassen.' Verbetering moet in ternationaal komen; door een vrijhandelsver- keer". Spreker zou een echte conventie van Oslo willen hebben, die niet door de Nederland sche regeering tot een doode letter wordt ge maakt, zooals zij met de vorige gedaan heeft. De zaken moeten niet diplomatiek, maar forsch en open behandeld worden. We staan op het oogenblik voor het meest vitale be lang, waarin verbetering gebracht moet wor den. We moeten komen tot herstel van den gouden standaard in de landen, waar men dien verlaten heeft. Aan een zwevenden standaard heeft men niets. We moeten naar een constante valuta terug, naar een slech ting van de tariefmuren. Zoodra de grenzen weer geopend worden, zal het vrije handels verkeer weer terugkomen en dan zullen de volken daar de vruchten van plukken. Het is verkeerd gezien van de regeering om in dezen benarden tijd de winkeliers te dwin gen. hun zaken op zeker uur te sluiten. Dit heeft ook ten zeerste de werkloosheid in de hand gewerkt. Het debiet in de zaken van consumptie-artikelen is zeker met 35 procent verminderd. De liberalen zullen zich daarte gen dan ook krachtig, verzetten. Ook de andere maatregelen van de regee ring, zooals ten aanzien van de Tarwe- en van de Varkenswet. werden door spreker ge- critiseerd. Het zal er van moeten komen, dat een groot aantal koeien uit de markt geno men moet worden. We moeten ook komen tot een beperking van de productie, evenals tot een verlaging van de productiekosten, die nu eenmaal niet kan plaats hebben zonder een verlaging van de loonen. De regeering heeft niets gedaan om de socialistische poli tiek te bestrijden. Zij gaat te dikwijls op zij voor de eischen van vakvereenlgingen; daar voor gaat men de scholen knijpen, de tuber culosebestrijding minder steunen en het her stel van bestratïngswerken vertragen. In- plaats van werkloozensteun moet de werk verschaffing vooral op het platteland meer toegepast worden. Er moet gemaakt worden een groot werkplan, dat aan tienduizenden werk zal geven, echter op een gebied, dat volkomen verantwoord is. De menschen moe ten van de straat gehaald worden. We heb ben in ons land een betreurenswaardigen achterstand in bruggen, wegen en bebos- sching. De weg van Rotterdam naar Dor drecht. waarop toch een groot internationaal verkeer plaats heeft, is een derde rangs weg getje, waarschijnlijk vroeger van een opkoo- per overgenomen, waar twee menschen elkaar ternauwernood kunnen passeeren. Er wordt niets tot verbetering gedaan. Spreker hield tenslotte een warm pleidooi voor de werklooze jeugd. De jeugd is de basis voor ons volksbestaan. Deze jongens zijn de mannen van morgen, die niet mogen onder gaan. Er moet een arbeidsdienst voor in het leven geroepen worden; er is gelegenheid ge noeg voor. De moed moet er in gehouden worden; de jeugd moet fit blijven. We moe ten krijgen een causale bestrijding van de werkloosheid, waarin de tegenwoordige re geering te kort is geschoten. De rede van den heer Vos werd met luid applaus beloond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd door eenige aanwezigen gebruik gemaakt. Zij werden door den heer Vos be antwoord. De voorzitter dankte dr. Vos voor zijn mooie rede. VER. VOOR SCHOOL- EN WERKTUINEN VOOR HAARLEM EN OMSTREKEN. Aan de ouders van leerlingen kan wórden medegedeeld, dat de openstelling der werk- tuinen van de vereeniging voor het seizoen 1933 zal plaats hebben op Zaterdag 23 April a.s. De werktuinen zijn gelegen: No. 1. Aan de Marnixstraat; no. 2. aan den Heerenweg te Heemstede, tegenover de Kerklaan. Die aan de Thomsonlaan is opgeheven. In de plaats daarvan is met medewerking van de ge meente Haarlem een nieuwe tuin geschapen gelegen tusschen het sportterrein aan de Van Oosten de Bruinstraat en de Westergracht, achter de St. Bavo. De medewerking van alle schoolhoofden, zoowel van het Openbaar-, als van het Bij zonder Lager Onderwijs, is ingeroepen om de namen van leerlingen te willen opgeven, die in de werktuinen der vereeniging een eigen tuintje zouden willen leeren bewerken. De opbrengst van zoo'n tuin je aan groenten en bloemen is het eigendom der leerlingen. De kosten van het onderwijs be dragen slechts 0.10 per week. Indien ouders van leerlingen van scholen mochten bemerken, dat door het schoolhoofd in de eerst volgende 14 dagen geen gelegen heid wordt geboden om zich als leerling voor de werktuinen aan te melden, kunnen ouders van leerlingen jongens en meisjes, die den 10-jarigen leeftijd hebben bereikt izich recht streeks richten tot den heer D. W. van Waard, hoofdleider der tuinen, Haisma Mu- lierstraat 23, Haarlem (N.) Ook dit jaar zal opnieuw gelegenheid wor den gegeven aan een beperkt aantal oud leerlingen van scholen om een tuintje te verkrijgen, dat ook in avond-uren kan wor den bewerkt. Het bestuur der Vereeniging doet voorts bij deze gelegenheid, wegens gemeentelijke en provinciale subsidievermindering met 1600. een dringend beroep op alle belang stellenden in het cultureele werk der Ver eeniging. haar te willen steunen bij de voortzetting van haar werk, door aanvaar ding van het lidmaatschap, het geven van willekeurige vrijwillige bijdragen in geld of in natura, het schenken van legaten of anderszins. Gedurende de werk-uren op Woensdag- en Zaterdagnamiddag van 2—4 uur, zijn de werktuinen kosteloos voor belangstellenden te bezichtigen. -"Bezoekers worden zelfs zeer gewaardeerd. Namens het bestuur: A. D. DE ROOS, secretaris. Johannes Verhulstweg 35. Sant poort-Station. Postrek. 24187. 40 JAAR SCHILDER. Zaterdag. 25 Maart herdenkt de heer A. de Laat den dag. dat hij zich voor 40 jaren als schilderspatroon vestigde. De heer De Laat is in schilderskringen een bekende fi guur. Hij is mede-oprichter en bestuurslid der bouwvereeniging „De Eendracht". Het zal den jubilaris dezen dag wel niet aan belangstelling ontbreken. WETENSCHAPPELIJKE VOORDRACHTEN IN TEYLER'S STICHTING. Onder leiding van Prof. Dr. A. D. Fokker, curator van het laboratorium van Teyler's Stichting zal een reeks wetenschappelijke voordrachten gehouden worden over „Het Periodiek Systeem". De voordrachten zijn in de eerste plaats bestemd voor degenen die vroeger een»acade- mische of middelbare studie in de scheikun de of de natuurkunde hebben voltooid, en die zich van de moderne ontwikkeling in hun vak eenigszins op de hoogte willen houden. Des alniettemin zijn ook studenten in de natuur wetenschappen en intellectueelen van andere studierichting, die zich voor de te behandelen problemen interesseeren, welkom. De voordrachten worden gehouden door Dr. C. J. Gorter, conservator, van het laborato rium van Teyler's Stichting, en Dr. A. J. Rut gers. hoofdassistent aan het Natuurkundig Laboratorium, afd. Thermodynamica, van de Universiteit van Amsterdam. Zi.i zullen plaats hebben in de gehoorzaal van Teyler's Stich ting Spaarne 16. op de Zaterdagen: 18 Maart. 1 April en 8 April van 14 u. 3016 u. 30. De voordrachten 1 en 6 worden gehouden door Dr. Rutgers, de voordrachten 2. 3, 4, en 5 door Dr. Gorter. Korte inhoud der voordrachten; 1 Schets der moderne atoomtheorie: Bohr's atoommodel, waterstofatoom, he- liumion. alkaliatomen, aardalkaliatomen. de quantgetallen van het electron. Pauli-verbod. 2. Do regelmatigheden in het perodlek systeem: Historie van het Per. Syst.-atoom gewichten. atoomnummers, isotopen, korte en lange perioden. 3. Verklaring der regelmatigheden op grond der atoomtheorie: Opbouw der perioden aan de hand van het Pauliverbod, heteropolaire waardigheid, ionisaticspanningen, atoomvolumina. chemi sche eigenschappen als functie van waardig heid en atoomvolumen. 4. Vervolg hiervan: Kristalbouw, themochemie, homöoplaire bindingen, molecuulbouw, organische en com plexe verbindingen. 5. Methoden van onderzoek der atoomkern: Radioactiviteit, atoomverbrijzeling, massa- spectrograaf. kernmoment, hvperfijnstruc- tuur. ortho- en paramoloculen. waterstofiso- toop. 6. Bouw van de atoomkern: Rol der waarschijnlijkheid, wet van Geiger en Nu: tail, het Neutron, regelmatigheden ir. 1 den opbouw van de kern, De jniste manier om mooie witte tanden te krijgen J™ S in iwiBia j? deze: Druk oen wei nig Chlorodont-tandpastn op den drogen Cblorodont- tandenborstel (een speciale borstel met gekartelde insnijdingen) en borstel in allo richtingen krachtig de tanden, zoowel san buiten- en binnenzijde als op het kauwvlak en tusschen de tanden. Doop daarna den borstel in het water en poets do tanden grondig na. Spoel dan eerst den mond met Cblorodont-mond- watcr is liet beste - en gorgel flink na! U zult verrast zijn over het resultaat van deze mechanische reiniging. Alle etensresten en de onooglijke taart aanslag verdwijnen en U hebt een zuiveren frisschen mond. Verlangt alléén Chlorodont-tandpasta. In tubes van 3ö cent. Groote tubes CO cent. Overal verkrijgbaar. t Adv. Ingez. Med.) VEREENIGDE DOOPSGEZINDE GEMEENTE. HERDENKINGSAVOND VAN HET 250-JARIG BESTAAN VAN HET KERKGEBOUW. Dinsdagavond herdacht de Vereenigde Doopsgezinde Gemeente den dag dat voor 250 jaar het kerkgebouw werd gesticht. Ds. C. B. Hylkema opende met gebed, waar na Psalm 84 gezongen werd. Vervolgens sprak hij over: „De gemeente in 1683." Den 7en Maart 1683 werd het gebouw in gewijd. Spr. memoreerde de belangrijkste feiten uit de geschiedenis van het kerkge bouw en ons land. Vele oorlogen zijn gevoerd voor dat het kerkgebouw werd ingewijd. Het land was redeloos, reddeloos, radeloos. Nauwelijks kwam er echter eenige ver lichting of men beraadslaagde om een kerk gebouw te stichten. Helaas kwam het in veel gemeenten voor dat men elkander niet goed begreep, wat tot splitsing aanleiding gaf. Ook de Doopsgezinde Gemeente is zoo'n af splitsing. De werk werd gebouwd te midden der hul zen: men was slechts een gedulde sekte. Men mocht een kerk bouwen, echter zonder torens, zonder klok. zonder front aan de straatzijde. De kerk moest zoo worden gebouwd dat zij onzichtbaar was voor de buitenwereld. De leden voelden zich dan ook ver van de wereld. Zij deden niet aan de mode, de opko mende luchtige Fransche mode. doch sloten zich hecht aaneen, en voelden zich een groot gezin. De sekte telde toen ongeveer 700 leden. d.i. ongeveer 200 gezinnen. Hun leeraren waren onbezoldigd, vaak niet gestudeerd, wat moei lijkheden gaf, zoodat. daar later verande ring in kwam. Doch ook in deze gemeente kwam twist, zoodat ten slotte in 1761 besloten werd tot een college van 30 vroede vaderen, dat zich bewust was van de plicht die op een sekte rusteensgezindheid. Er is echter ook wat gelijk gebleven, al is er veel veranderd. Dat is het axioma der gemeente: het voorbijzien van sektever- schil, door de liefde voor allen die waarlijk Christelijk voelen en denken. Als tweede sprak Ds. J. M. Leendertsz over: „Voorheen en thans". De gemeente is een plekje rust. aldus spr. te midden der woelingen van het leven; juist zooals het kerkgebouw zoo rustig ligt temidden van het woelige stadslawaai. De oude doopsgezinden (van twee eeuwen geleden) zijn zoo geheel anders dan de te- genwoordigen. Vele dingen dringen zich di rect op o.a. de verdeeldheid der doopsgezin den van vroeger. Er waren rclfs op een oogenblik zeven naast elkander bestaande doopsgezinde gemeenten. Men stelde echter toch zeer hooge eischen aan het lidmaatschap eener doopsgezinde gemeente. Men oordeelde scherp over de denk- en handelwijze zijner sektegenooten. Het ideaal van thans is dat men lid wordt uit een diep innerlijk verlangen dat voort spruit uit een recht Christelijk voelen. De verdraagzaamheid onder de leden on derling is veel grooter geworden, maar daar door gebeurt het ook dat er leden zijn die in hun geloof verslappen, en daardoor wel niet losscheuren van de kerk. doch „loswee- ken" wat in feite veel erger is. Wanneer men het verleden door herinne ring weer wakker roept, moet dat niet al leen tot dankbaarheid stemmen, maar het moet ook de bezieling brengen. Spr. hoopte dat de liefde voor de gemeen te zich ook zou uiten in een feestgave voor de collecte voor het steunfonds tot huisves ting van ouden van dagen. Tusschen de gemeente van thans en die van vroeger zijn groote verschillen. De tij den mogen zich wijzigen, doch Christus blijft altijd gelijk. Een koor onder leiding van mej. Chr. Stork, bracht enkele gezangen ten gehoore. De leidster zelf bracht een solo ten gehoore. Ds. J. G. Frerichs als laatste spreker bp- handelde het onderwerp: „Wat wij van de toekomst verwachten." Wii staan voor een volkomen onbekende grootheid .aldus spr.. wanneer wij over de toekomst spreken. De kerk wordt zoowel bestreden als erkend, en wordt niet alleen op haar stoffelijke kracht beproefd, ook de geestelijke kracht wordt- op de proef gesteld. De taak van de gemeente en van dén Godsdienst is niet afgeloopen. doch de vraag rijst, wat de innerlijke weerstand er. kracht van de Doopsgezinde Gemeente is. Het jtaat echter vast dat de zedelijke kracht in de ko mende tijden zeer op de proef gesteld za! worden. Het kerkgebouw zal de leden zeker overle ven en „de bewarende kracht van dezen tempel" zal zich doen gevoelen. Maar het gebouw alleen kan het niet doen. Er zijn le den die een moderner Christendom zoeken en die in den kerkgang geen voldoening kun nen vinden. Dit spruit voort uit geestelijke traagheid en onverschilligheid. De Doopsgezinde gemeente heeft af en toe een geestelijke opwekking en aanwakkering noodig. Zoolang er echter waarachtige vrede en broederliefde heerscht. mag men ook in de toekomst de zegen van God verwachten. Daarna sloot Ds. Frerichs met gebed den avond. KAMER VAN KOOPHANDEL. De eerstevolgende vergadering van de Ka mer zal gehouden worden op Dinsdag 11 April 1933 CHR. GEMENGD KOOR „EXCELSIOR" In de gehouden jaarvergadering van bo vengenoemd koor werden de verslagen van secretaris en penninemeesteresse goedgekeurd. Uit dc verslagen bleek, dat de moeilbkc tijds omstandigheden te dezer plaatse ook het ver- eenlgingsleven niet ontgaan. Bij de gehouden verkiezing werd de aftre dende voorzitter de heer Oudakker herkozen en ln plaat- van den heer O. Lustig gekozen de heer B. Wamsteeker. Na breedvoerige bespreking werd mede op advies van den dirigent met groote meerder heid besloten, dit jaar niet deel te nemen aan een concours. Wel verleent het koor zijn me dewerking aan een feestconeert dat l! April a.s. ter gelegenheid van het 20-Jarig dirigent schap van Willem van Laar aan het Chr. Koor „Jehaluel" in het Concertgebouw te Am sterdam wordt gehouden. Alle koren onder leiding van genoemden dirigent nemen aan dit concert deel HAARLEM'S TOONEF.L. De jury voor het bal-masqué van Haar lems Tooneel, dat plaats heeft op 11 Maart, wordt gevormd door de hoeren G. D. Gra tema. directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem. C. Koeman, kunstschilder te Santpoort. Ir. Bartels te Laren, de heer Lan- geveld, kunstschilder te Laren en mevrouw Langeveld, schilderes te Laren. JUBILEUM BIJ DE COÖPERATIE „DE EENDRACHT". Dinsdag herdacht de heer J. H. Wesseling den dag. dat hij vóór 25 jaar in dienst trad van de coöperatie „De Eendracht" te Haar lem. Hfj werd met zijn echtgenoote door het bestuur en zijn collega's ontvangen in het hoofdgebouw aan het Donkere Spaarne, waar hij werd toegesproken, waarbij hem eenige stoffelijke blijken van waardeering werden overhandigd. BEHANGERS- EN STOFFEERDERS PATROONS. In het begin van dit jaar werd alhier op gericht de afdeeling Haarlem van de Behan gers en Stoffeerderspatroonsvereeniging „Klein Bedrijf", als onderafdeeling van de zelfde vereeniging te Amsterdam. De afdee ling Haarlem houdt heden Woensdagavond half negen een openbare vergadering ln „De Kleine Karseboom" aan de Cornelissteeg. INGEZONDEN Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet veranticoordelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst of niet geplaatst, icordt de kopij den inzender niet teruggegeven. DE BAKKERS EN DE ARBEIDSWET. COMITé INZAKE NALEVING DER WET. Sinds enkele maanden bestaat in Neder land een comité, dat gevormd is uit de hoofd besturen van dc drie bakkersgezellenbon- den, de Alg.. de R.K. en de Christel, bond. Dat landelijk comité heeft een net. van plaatselijke comités over het heele land ge sticht, die nu elk in eigen kring nagaan, wat gedaan dient te worden in verband met de naleving der arbeidswet. Dit werk is uit tweeëërlei overweging aan gepakt. 1. Te geraken tot een goede naleving van de wettelijke bepalingen. 2. De werkloosheid te bestrijden. De werkzaamheden van het comité te Haarlem zijn aangevangen en laat het ons maar meteen zeggen, het was noodig. Nog zeer kort geleden hebben wij ons. door iemand die tot oordeelen bevoegd is. laten mecdeelen, dat de arbeidswet in het Haar- lemsch bakkersbedrijf nog schromelijk wordt overschreden. Bij een behoorlijke naleving van de bepalingen moest- het mogelijk zijn. verscheidene werklooze bakkers en bezorgers in de productie op te nemen. Deze overweging alleen reeds is voor ons genoeg aanleiding onze aandacht op deze materie te richten en een poging te wagen inderdaad tot een algeheele naleving van de arbeidswet voor ons bedrijf te geraken. Op den voorgrond willen we daarbij plaat sen. dat het werk van 'de arbeidsinspectie door het comité op hoogen prijs wordt ge steld. Wij weten evenwel, d3t er vele be drijven in een groot rayon gecontroleerd moeten worden en dat er maar weinig amb tenaren voor dit werk beschikbaar zijn. Wij probeeren dan ook aanvullend te werken maar vooral preventief. Overtreders worden eerst vereerd met een bezoek en Indien zulks geen goede uitwerking heeft, wordt pas overge gaan de inspectie in kennis te stellen. Wij zijn er van overtuigd, dat de werk zaamheden van het comité de medewerking zullen ondervinden van de arbeidsinspectie en dat een gezonde samenwerking tusschen die beiden daardoor zal ontstaan. Namens het Haarlemsche comité verzoeken we allen, die in het bakkersbedrijf employ vinden, aan onze poging tot een goede na leving van de wettelijke bepalingen, de volle medewerking te verleenen. Alles wat verband houdt met overtreding zal bekend gemaakt, moeten worden aan het uitvoerend comité, dat dan op de boven omschreven wijze zal werkzaam zijn, om langs minnelijken weg tot overeenstemming te geraken met de overtreder. Werkt dus aan dit streven mede en draagt er zorg voor dat het niet behoor lijk naleven van de arbeidswet wordt bekend ;emaakt aan: J. F. v. WUNNIK. Meidoornplein 20. H. BIJSTER. Bisschop OttOStr. 24. Z. ELKERBOUT, Olivierstraat 10, te Haarlem. VREDE ÖF ONDERGANG. „Het is noodzakelijk vooral in deze tijden, waarin vele menschen zich hardnekkig toe leggen op het tegenovergestelde, de feiten te zien zooals ze zijn". Zóó begint het heldere hoofdartikel van den Hoofdredacteur van Haarlems Dagblad van voor eenige dagen. Mag ik er nog Iets bijvoegen ten behoev? van ciie „vele men schen"? Een groot aantal ervan ls nog on kundig omtrent de oorzaken van den corioa. „Oorlog is er altijd geweest en zal er altijd blijven", dat is een geliefkoosd antwoord als men ook hun medewerking inroept om den oorlog te bestrijden. Een eenvoudig antwoord daarop is, dat er ook een tijd was dat de slavernij „altijd" had bestaan. De mensch- onteerende slavernij ls afgeschaft niet door de menschen. die zeiden dat ze altijd zou blijven maar door hen die gezorgd hebben: dat mag en dat zal zoo niet langer. En die rusteloos hebben gewerkt, met woord en daad. met alle krachtsinspanning, om dat onheil uit de wereld te krijgen. Het is hun gelukt en tegenwoordig denkt niemand er meer aan om dien toestand terug te wen- schen. Zóó moet het met den oorlog ook gaan. Ook door óns werken, het werken van u en van mij. moet spoedig de tijd aanbre ken waarop wii ter.irz'rnde oo het voorjaar 1933. zullen zeggen: Hoe :s he* m_g?!ijk da: i toén nog zes volken oorlog met elkaar vee: den, en aal in Europa de volkeren beters wisten te doen, dan steeds maar deler. aar. te schaffen om elkaar 1 ?r.e! en zoo afd^ndc mogelijk te vernietiger.? Voor een zeer groot deel schuilt de oor zaak van de oorlogen bij de fabrieken van oorlogstuigen hun aandeelhouders en verder bij allen, die zedelijk niet zóo hoog staan, da: ze alle winst gemaakt door den oorlog, dat is ten koste van hel leven en het levensgeluk van duizenden slachtoffers, dat ze zulke winst verafschuwen. Zoo be staat er in ieder land een partij, die naar den oorlog drijft, die oorlcg wil. D.-.: J.ipun en China oorlog voeren, weten ook z'J, d.e er zich niets van aantrekken wel en mis- schiccn ook nog dat de Japansche oorlogs partij gezegd heeft, dat ter cc re van den eersten verjaardag van Mandsjoeko «een nieuwe staat door Japan gecreéerd maar door geen land erkend» de Chineosche pro vincie Johol tot één groot slagveld gemaakt moet worden. De Japansche oorlogspartij k -.n tevreden zijn. Dagelijks kunnen we weer berichten lezen als: „KaHoe is door de Ja pansche troepen bezet. Een krachtig lucht bombardement ging vooraf". En nu we weten wat een uitwerking één bom kan hebben 25 dooden. waarbij er waren met letterlijk uit eengereten lichamen en onder de „gewonden" verminkten, die onherkenbaar waren), nu we dat weten kunnen we ons voorsteilen wat een „krachtig luchtbombardement" betee- kent: dooden. verminkten, doodsangst, wan hoop in het heden en demoralisatie, krank zinnigheid en ellende nog tientallen Jaren lang. Maar wie wist vóór den Grooten Oorlog, dat de fabrikanten van wapentuig zich in ternationaal hadden vereenigd, zoadat zij bij lederen oorlog winnen? En hun zaken gaan uitstekend nu er al zes volken met elkaar strijden: Japan. China. Briiva. Paraguay, Columbia. Peru. De aancleelen van Vlckers i (Londen) rijzen en die van Schneider- Creusot, (zoadat een Fransch beursbiad zegt, dat die aandeelen ware toevluchtsoorden zijn voor den belegger) en dan Krupp fDuitsch- land) en de Skodafabrieken in Oostenrijk. Met een van die Oostenrijksche fabrieken zijn de Nederlanders gelukkig gemaakt. D.e fabriek is te Dordrecht gevestigd en dr. E. E. Meursing te Dordrecht schrijft dat het wapentuig naar China en Zuld-Amerlka gaat. Minister Ruys heeft het in de Kamer er kend. dat, de Nederlandsche regeering toe stemming voor den uitvoer heeft gegeven. Voor wiens pleizier gebeurde dat? Engeland heeft nu den uitvoer verboden, in 't nauw ge dreven door de openbare meening en er wordt gesproken over een internationaal verbod om wapens naar Japair en China uit te voeren. Maar waarom eischen w ij niet van onze re geering. dat ze dadelijk allen wapenultvoer en fabricage verbiedt? Wij moeter. het. iedc;- van ons persoonlijk, als een schuld en als een schande voelen, dat de wapenhandel kan bloeien in ons land. Laat ons niet vergeten, dat de leider van de internationaal verenig de wapenfabrikanten. Sir Basil Zaharoff til- dens den oorlog 2500 mlllioen gulden bij zijn persoonlijk vermogen kon voegen. Geen won der. dat die vereeniging (door Otto Lehmann- Russbü'dt „De bloedige Internationale der Wapenindustrie genoemd» geld genoeg over heeft om iedereen om te koopen. die voor om- kooping vatbaar ls. Couranten zijn opgekocht om de volken tegen elkaar op te hitsen en haat te zaaien. Diplomaten z!1n naar Gen've gezonden om het werk van de Vredesconfe rentie te saboteeren. Hoe zal Japan ooit tot rede gebracht worden, als zij. die bij dc be slissingen omtrent de te nemen maatrcre'en tegen Japan den doorslag geven, er groot be lang bit hebben dat do oorlog blijft doorman? Victor Basel), prés. de la LIgue de-- Dro f de l'Homme, heeft on de vredesconferentie te Brussel in Juli 1931 gezegd dat het bekend en bewezen ls, dat alle oorlogvoerend" lan den. Frankrijk aan Duitschland en Dihtreh- land aan Frankrijk, tildens den oorlog e'V->:,r voorzien hebben van alles wat zij noodig had den om den oorlog voort te zetten mrt pierr oten en goedvinden van de rr!-rerin«*eu en dc Generale Staven. Zóó was het mocelhk dat dc Duitschc kanonnenkonlng Kruno midden ln den oorlog ln Parijs kon komen met een vrijgeleide van de Fransche rr»rr- ring! En hoe meer de wanerhnndri blorit. des te meer bloeien ook onze bela«t1«gnaole- ren! Da ar tusschen is altijd een innig ver band. WH geven 300.000 oer dag aan o»ize weermacht uit en dat moet int on-« zakken komen. Fn. door dc Indirecte belastingen ™k uit de zakken van de armsten 'b v. dooi be lasting on de margarine). De woekerwinsten van de wapenindustrie beteekennn voor dc overige bevolking. De „Dailv Express" meldt dat de Fransche en de Tsjecho-Slo- waagschc wapenfabrieken dag en nacht doorwerken en reusachtige massa's wapenen leveren naar „het verre Oosten" en naar Bo livia. Peru Ecuador. Brazilië en Uruguay enz. enz. Wat toch slecht van Frankrük en Tsjecho-Slowaki.le! Maar wat doen de Engel- sche wapenfabrikanten en die van alle an dere landen? Precies hetzelfde. Vlckers b.v. adverteerde zijn oorlogsvliegtuigen dozen zomer ln Duitsche bladen. In den herfst van 1932 had Tsiecho-Slowakije volgens do Daily Express 640.000 geweren, 15000 machinegewe ren en 600 vliegtuigen. Verder een fabriek van granaten to Praag, een gewerenfabriek te Brünn. een fabriek van ontplofbare stoffen te Neuesau en een aantal geheime fabrieken voor het vervaardigen van „chemische strijd middelen". Als men dan verder leest hoeveel wapentuig er in de centrale Europeesche sta ten en de Balkanstaten opgehoopt ls. dan gruwt men er van. En de overtuiging komt: WIJ moeten den oorlog afschaffen of de oor log schaft ons af. Er is op 't oogenblik zóóveel wapentuig in voorraad in al de landen van de aarde, dat er meer dan voldoende ls om de heele aarde tot één woestenij te maken, waar in geen leven m°er kan opbloeien. En steeds worden er meer verr.ietlelngsmlddelen ge maakt. dag en nacht We zullen er voor moe ten zorgen om contact te kriigen met eenige andere planeten, dan kunnen we hun bewo ners ook voorzien van onze brand- gif-, bac teriën- en andere bommen, voor den tijd. als hier op aarde de laatste bewoner door auto matisch uit vliegtuigen geworpen bommen gedood is, Neen!! Dat zal niet. Wij ziin er ook nog en wij zullen tegen den oorlog strijden. Zijn we dan geen goede vaderlanders? Juist wèl. We willen onze Koningin eeren door haar en ons land te maken tot een land. dat werk en brood aan allen biedt, maar dat niet veil is voor oorlogswinst. Gedurende den grooten oorlog was William Robertson veldmaarschalk. Maar toen ont dekte hij welk een krankzinnigheid de ooriog is en daarom heeft hij de laatste vijftien jaren van zijn leven tegen den oorlog gestre den. Engeland heeft hem dat n!nt kv.-alük ga- nomen. Als gewezen veldmaarschalk zou zijn stoffelijk overschot met militaire eer raar zijn laatste rustplaats worden gebracht Maar William Robertson heeft dit niet gewild. Wèl hebben de militairen hem geëerd door de be grafenisplechtigheid bij te wonen, maar ze In bureerjdpprtlng Fr bit den dle««t Ir» mid- I tbr "-»od flg' Dat ontslapene Wees niet be- goeden strild". de C. TH. M. BOON.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 7