ktditêiod Uit Haarlem's Gemeenteraad. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 9 MAART 1933 VERGADERING VAN WOENSDAG 8 MAART. (Vervolg) De Kinderbewaarplaats in Haarlem-Noord In verband met de motie Peper (commu nist) om (nu de vereenlging voor Kinderbe waarplaatsen haar plan om een crèche in Haarlem-Noord voor 100 kinderen te bouwen, heeft opgegeven en plan heeft een klein ge bouwtje te stichten voor 25 kinderen) den raad te laten uitspreken, dat de gemeente besluiten moet een crèche voor 100 kinderen te bouwen, pleitte de heer R e in al da (SD. A.P.) er voor. om B. en W. uit te noodigen praeadvles uit te brengen over het geheele vraagstuk der kindcrbewaarplaats in Haar lem-Noord. De heer Slingenberg (V.-D.) webhou der, deelde mede, dat de vereeniging alleen ontheffing vraagt van een terrein aan de Delistraat dat haar in erfpacht gegeven is, omdat zij nu een ander terrein (namelijk bij de Jan Gijzenvaart) op het oog heeft. Daarin moet de raad medewerken. Bovendien heb ben B. en W. aan de vereeniging toegezegd, dat als het mogelijk is in 1934 een subsidie gegeven zal worden in de exploitatie-kosten. Het voorstel Reinalda (praeadvies) werd verworpen met 23 tegen 14 stemmen. De motie Peper haalde slechts 8 stemmen. Aanleg van nieuwe sportvelden. De heer Keerwolf (S.D.A.P.) stelde voor om het adres van den Arbeiders Sportbond aan B. cn W. Ie geven voor praeadvies. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) deelde mede, dat B. en W. geen aansporing in deze noodlg hebben. Er zijn plannen in bewerking om nieuwe Sportvelden aan den Vergierdenweg aan te leggen. Er wordt bovendien met de vakorganisaties geregeld overleg gepleegd om do werkloozen zooveel mogelijk te laten pro- fiteeren van de bestaande gemeentelijke sportvelden. Revue van hamerstukken. Zonder discussie of stemming werden o.a. de volgende voorstellen aangenomen: Voorstel van B. en W. tot aanwijzing van stemlokalen voor verkiezingen Voorstel van B. en W. tot het instellen van een rechtsvordering tot onteigening van een gedeelte van perceel Rozenstraat 4. Voorstel van B. en W. tot het uitgeven van grond in erfpacht aan de Voorhelmstraat aan mevr. de wed. J. van Looy, om daarop een van Looy-museum te laten bouwen. Voorstel van B. en W. tot verkoop van grond: a. Middenlaan (B. J. Garssen). b. Orlonweg (fa. P. v. Cittert). c. Bellamystraat (van der Laan de Vries en de Vos). d. Schoterbeekstraat (H. v. d. Schaar). Voorstel van B. en W. tot gaslevering aan do gemeenten Haarlemmermeer en Haarlem- merliede cn Ppaarnwoudc Tewzrkstellinsr van werkloozen. Naar aanleiding van het voorstel van B. en W. om over te gaan tot uitvoering van openbare werken in een terrein aan de Ek sterstraat en omgeving, wees de heer C a s- tricum (r.-k.) er op. dat B. en W. dit werk zooveel mogelijk in eigen beheer willen laten uitvoeren. Hoeveel werklieden heeft de ge meente evenwel nog in de arbeidsreserve om aan dit werk te zetten? De heer Klein Schiphorst (r.-k.)ik ben tegen dit soort werkverschaffing van de gemeente niet eens. Men zet daaraan allerlei werklieden uitgezonderd vak-grondwerkers. Daardoor worden de toestanden op de ar beidsmarkt steeds slechter, er worden onge schoolde bouwvakarbeiders gekweekt, die fei telijk geen bouwvakarbeiders zijn. Het is veel beter dat zulke werken gewoon worden aan besteed. Mr. Gerritsz (S.D.A.P.) wethouder, zei. dat zooveel mogelijk werken dn- gemeente als normaalwerk worden uitgevoerd. Te noe men zijn: de verbouwing der Reiniging, de uitbreiding van het Openbaar Slachthuis, de verbetering der Lange Brug en de nieuwe brug over de Garenkokersvaart. Daaraan wer ken arbeiders tegen de normale loonen. Er moeten evenwel enkele werken uitgevoerd worden waaraan ook andere werklieden aan gesteld kunnen worden. Dat zal zijn: ophoo- gingswerk voor het Noorder Sportpark en ophoogingswerk in het Amsterdamsche kwar tier. Er zijn namelijk honderden metaal- en transportarbeiders, die geen kans hebben in de eerste jaren weer werk bij particuliere werkgevers te vinden. Daarom is het zoo ge- wenscht, dat die arbeiders eens een kans krij gen om een poosje bij de gemeente te wer ken. Voor de bouwvakarbeiders is in de naaste toekomst eenige verbetering op de ar beidsmarkt te verwachten. De gemeente heeft den bouw van 310 arbeiderswoningen in uit voering of in voorbereiding. De heer C as tri cum (r.-k.) stelde voor om de werken aan de Eksterstraat in liet openbaar aan te besteden. De heer Reinalda (S.D.A.P.) zei. dat hij eerst ook op het standpunt van den heer Klein Schiphorst had gestaan. Door de el lende der arbeiders in de metaalindustrie en het transportbedrijf gedwongen is hij oven- wel tot andere gedachten gekomen. Voor die arbeiders moet men ook iets doen, eens een kans geven en dat kan alleen geschieden op do wijze zooals B. en W. het zich voorstellen De heer Me ij er s (S.D.A.P.): was er voor om bij dit werk alleen grondwerkers aan te stellen. Men kan dan bij latere werken de vraag onder oogen zien of daarbij niet vak arbeiders aangesteld kunnen worden. De heer Klein Schiphorst (r.-k,): men kan het werk gewoon aanbesteden en- aan den aannemer den eisch stollen voor een zeker deel nlet-geschoolde arbeiders aan te stellen. De heer Gerritsz (S.D.A.P.) wethouder, er zal bij dit werk aan de Eksterstraat niet gewerkt worden tegen werkverschaffingsloo- nen. Er komen gedeeltelijk vakarbeiders voor het eigenlijke vakwerk en verder voor het zandtransport arbeiders uit enkele andore bedrijven. Later komt do werkverschaffing voor liet ophoogen dor gronden voor het Noorder Sportpark en hot ophoogen van grond in het Amsterdamsche kwartier aan de orde. Het voorstel Castricum werd verworpen met 21 tegen 14 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Steun aan particulieren woningbouw Opnieuw kwam aan de orde het voorstel van B. en W. om gelden te verstrekken onder waarborg van tweede hypotheek voor den bouw van huizen aan de Reigerstraat en om geving. De heer Van Santé (V. B.) sloot zich aan bij de bezwaren in de vorige vergadering geuit. De huizen zullen f 6.10 a f 6.40 huur doen. Aan zulke dure huizen is het minste gebrek. Het is te verwachten, dat de gemeen te op den duur een strop aan de huizen zal hebben. De heer Peper (communist) bestreed ook het voorstel van B. en W. Er moeten geen kleine huiscigenaartjes gekweekt worden. De gemeente kan zelf beter en goedkooper hui zen bouwen. De heer Klein Schiphorst (r.-k.) zei dat de wethouder in de commissie voor open bare werken verklaard heeft, dat de ge meente geen risico heeft. Alleen op dien grond heeft spreker zijn bezwaren opgege ven. De opzet van het bouwplan lokte de heer Wolz ak (a.r.) wel aan. De huurders wór d-er op den duur eigenaar der huizen. De mi nister heeft evenwel indertijd bepaald, dat de le en de 2e hypotheek niet meer bedra gen mogen dan 85 pet. der waarde. De gemeente moet de waarde taxeeren. Wat zal de gemeente nu in dit geval doen? Als de taxatie op een behoorlijken grond slag geschiedt, heeft de gemeente geen ri sico. De heer Gerritsz s.d.a.p.)wethouder, zei dat hij vanwege zijn principe niet enthousiast tegenover de plannen staat. Er zijn evenwel 3 overwegingen: le de voor ziening in het woningtekort, 2e werkverrui ming, 3e dat het rijk eenmaal de quaestie der 2de hypotheek door de gemeenten heeft geregeld. Er is nog steeds behoefte aan het soort woningen dat hier gebouwd zaïl worden. Er was op 1 Januari voor de huizen met f 7 en minder huurwaarde slechts een re serve van 1.3 pet. De gemeente heeft eemLg risico bij dezen woningbouw. Maar rede lijkerwijze kan men zeggen dat er weinig kans is op een strop. De schatters moeten de waarde der huizen bepalen als zij klaar zijn en dan wordt niet meer hypotheek ge geven dan 85 pet-, dezer waarde. Er is dus 15 pet. reserve. De gemeente zal hoogstens f 600 per huis hypotheek geven. Mr. Van Dam (V.D.) merkte op, dat de burgers zullen denken: het is een goede zaak want de gemeente werkt mede. Hoe gaat het met de zaak als bouwer of eigenaar failliet gaat? Zij betalen huur en aflossing, maal ais de eigenaar failliet gaat. krijgen de huur ders voor het geld dat zij gestort hebben voor aflossing alleen een vordering als cre diteur in het faillissement. Mr. Gerritsz (s.d.a.p.) wethouder: dc gemeente aanvaardt geen enkele verplichting, ook moreel niet, tegenover de huurders. De heer Wolzak ((a.r.): het is-de be doeling. dat de huurders een woningstich ting zullen vormen. Daarop gaan dan de hypotheeken over. want de huizen komen op naam dier stichting te staan. Er is dus geen moreel gevaar aan de zaak verbonden. Mr. Van Dam (V.D.)dan denk ik er anders over, dat stond niet in de stukken. Mr. Gerritsz ((wethouder): er zit in deze zaak nog f 300.000 werk. Ik stapte ter wille daarvan over mijn prlnoipieele bezwa ren heen. Het eigenaardige is, dat de V.D.. V.B., en R.K., die anders pleiten voor steun van aprticulier initiatief, nu met bezwa ren zijn gekomen. Dat rukt naar politiek. Mr. Van Dam: ik had alleen practische bezwaren, de politiek stond daar buiten. Mr. Gerritsz (wethouder)het raads besluit heeft niets te maken met het voor nemen om onder de huurders een stichting te maken. De gemeente moet het zakelijk bekijken. Wie de 15 pet. ovenvaarde onvol doende vindt moet tegen stemmen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men met 29 tegen 8 stemmen. Wijziging Politie- verordening. B. en W. stelden eenige wijzigingen der Al- gemeene Politieverordening voor. O.a. het artikel 7. „Hij, die op of aan den openbaren weg reclamebiljetten, circulaires, of andere ge drukte of geschreven stukken om-niet aan biedt. doet aanbieden of doet verspreiden, is verplicht behoorlijk zorg te dragen voor ver wijdering dezer stukken, voorzoover zij door hem of anderen op den openbaren weg wor den weggeworpen of achtergelaten". De heer Peper ((communist) was tegen het artikel om verspreiders van reclame biljetten te verplichten maatregelen te ne men tegen verontreiniging van straten. Het gaat hier vooral tegen één winkelier. B. en W. kunnen veel beter overleg met dien win kelier plegen om in het vervolg spaarzamer met die reclame te zijn. Als het artikel zoo wordt aangenomen als B. en W. voorstellen, vallen de politieke ver- eenigingen er ook onder. Het is te verwachten dat in "het artikel in de toekomst gebruik gemaakt zal worden, om het uitreiken van manifesten en verkiezingspropaganda te be lemmeren. De heer Schol 1 ((s.d.a.p.) vond het ar tikel ook te algemeen. Verklozlngslectuur meet vrijgelaten worden, anders komt de vrijheid van drukpers in het gedrang. i>e heer Visser C.H.' verdedigde het artikel. De stad ziet er op Zaterdagavond soms vuil uit. ook in verkiezingsdagen. De heer Van Tetering (r.k.) juichte het artikel ook toe, maar dan moeten niet alleen winkeliers maar ook vereerilgingen er zich aan houden. Ook de gemeente moet waken tegen verontreiniging der straten. Ook tegenover de H.E.M.A. waar het op het trot toir van het Hofje van Oorschot een rommel Is. De heer Joost en (s.d.a.p.) zei, dat het goed zal zijn als men deze zaak nog eens rustig bekijkt. Neemt men het artikel aan, dan zal het moeilijk zijn het na te leven. Wat is ..behoorlijk opruimen"? Mr. Bijvoet (r.k.) zei. dat de quaestie ook breedvoerig in de rechtsgeleerde com missie is besproken. Ook daar voelde men bezwaren. In de commissie heeft spreker het HET HEEFT VERREWEG HET GROOTSTE AANTAL ABONNES EN WAAR BORGT U DUS HET GROOTSTE RESULTAAT denkbeeld in overweging gegeven om de per sonen die de papleren weggooien strafbaar te stellen, want dat zijn de personen die de straat bevuilen. De menschen moeten opge voed worden. Mr. Van Dam (V.D.) zei namens de rechtsgeleerde commissie, dat de vrijheid van de drukpers door dit artikel niet in het ge drang komt. In de Politieverordening staat al dat men de straat niet mag bevuilen, dus de personen die de papieren op straat gooien zijn al strafbaar. Maar dit artikel is nooit toegepast. Het zou te veel verzet uitlokken k als men menschen ging vervolgens die een 'papier of een leeg sigarettendoosje op straat gooien. Men moet door het nu voorgestelde artikel bereiken, dat de winkeliers die de papieren uitgeven, zorgen dat zij ook opge ruimd worden. Tegen betaling kunnen zij daarvoor de hulp der Reiniging inroepen Mevrouw Scheltema (V.D.) pleitte ook voor nadere bestudeering. Het is verkeerd, dat de verspreiders van de papieren aan sprakelijk gesteld worden voor daden van an deren, want de menschen die de papieren aannemen en weggooien zijn de verontreini- gers der straat. Mr. van Dam (V.D.) de rechtsgeleerde commissie heeft geen bezwaar de quaestie van het bevuilen der straten nog eens nader te bestudeeren in verband met de geopperde bezwaren. De heer Bijvoet (R.K.) vond artikel 96 bis. luidende: „Het is verboden als bestuurder van een rijwiel op den openbaren weg links naast twee naast elkander in dezelfde richting rijdende wielrijders te rijden, anders dan dezelve voorbijrijdende" overbodig, omdat het reeds in het Motor- en Rijwielreglement staat, dat men de veiligheid van het verkeer niet in het gevaar mag brengen. Het is niet noodig te verbieden, dat in breede straten, waar geen ander verkeer is. drie fietsers naast elkaar rijden. De heer Visser (C.H.) het gebeurt ook veel in drukke hoofdstraten en daar is het ongewenscht. Mr. van Dam (V.D.) deelde in deze de opvatting van den heer Bijvoet. In smalle straten rijdt de derde wilrijder al gauw op den linkerkant van den weg en dat is ook al strafbaar. De heer Wolzak (A.R.) verdedigde het voorgestelde artikel. Het voorgestelde artikel werd aangenomen met 24 tegen 12 stemmen. Asphalteering Zijlweg. B. en W. stelden voor den Zijlweg te asphal- teeren tusschen Zijlbrug en Julianalaan. De heer Van Kessel (R.K.) wees op den slechten toestand van de voetpaden en den rijweg van den Zijlweg tusschen de Juliana laan en den grens der gemeente. De geheele Zijlweg moet in eens onder handen genomen worden. Het werk in twee deelen uitvoeren is altijd duurder. Spreker diende een voorstel in om den geheelen Zijlweg in eens te verbe teren. De heer Me ij e r s (S.D.A.P.) vroeg hoe het gaat met de tramrails. Is er overeenstem ming met de N. Z. H. T. M., dat de rails op gebroken kunnen worden? De heer Visser (C.H.) kunnen er op den Zijlweg ook geen twee fietspaden ge maakt worden? Men krijgt dan 3 Meter voetpad, 1 1/2 Meter rijwielpad, 11 Meter rijweg, en 3 M. voetpad. Er behoeven geen rijweg van 12 Meter en voetpaden van 4 Me ter te komen. Mr. Gerritsz (C.D.A.P.)wethouder, zei, dat over de fietspaden breedvoerig ln de commissie voor openbare werken gesproken is. Als men den Zijlweg als een buiten weg beschouwt, is veel voor fietspaden te zeggen. Ziet men in den Zijlweg een straat in de stad. dan zijn aan fietspaden bezwaren verbonden. 11 Meter voor 'n vierbanigen weg is feitelijk te smal, 12 Meter is noodig. De Zijlweg is een straat in de stad en daarover moet men geen fietspaden maken. De politie is ook om die overweging tegen rijwielpa den. Spreker kan niet voor 100 pet. de verklaring afleggen dat het werk onmiddellijk uitge voerd kan worden. Er moet gewacht worden op het verwijderen der tramrails. Aan Openbare Werken is door de directie der N. Z. II. T. M. medegedeeld, dat zij over- eegt om geen autobussen in de stad te la ten rijden, maar de tramlijnen in stand te houden, als in de stad voor de autobussen niet de route wordt goedgekeurd die zij heeft gevraagd. De quaestie loopt over de Zijlstraat en Groote Markt. B. en W. willen daar de autobussen niet hebben, maar wel bij het postkantoor. Ged. Staten hebben de route vastgesteld zooals de gemeente gevraagd heeft. De N. Z. H. T. M. is in beroep gegaan bij de Kroon en nu is het wachten op de be slissing van de Kroon. Op de begrooting voor 1933 zijn alleen gel den uitgetrokken voor de asphalteering van den Zijlweg tot de Julianalaan. Wil men meer dan moet men de middelen aanwijzen om dat te doen. Nu moet men kiezen tus schen het deel ZijlbrugJulianalaan en Ju lianalaangrens Overveen. B. en W. zijn voor het eerste stuk. Sinds de behandeling der bcgrooting is de economischer toestand slechter geworden. Wij mogen ons dus geen illusies maken en niet verder gaan dan waarop de begrooting gebaseerd is. De heer Me ij er s (S.n.A.P.) vroeg om als de Zijlweg niet onmiddellijk verbeterd kan worden, andere werkobjecten te zoeken voor de gelden die bij de begrooting beschikbaar gesteld zijn. De heer Visser (C.H.) bleef pleiten voor fietspaden. Een stadsstraat van 12 Meter is niet nood;?. De heer Reinalda (S.D.A.P.) ontraadde het voorstel van Kessel, want het- gevolg zou zijn. dat dan het geheele werk wordt uitge steld. Beter is als de heer van Kessel het voorstel van B. en W. al vast aanvaardt en daarnaast een voorstel indient om B. en w. uit te noodigen het tweede gedeelte zoo gauw mogelijk ter hand te nemen. Spreker zal dit steunen. Als de tram weggaat, moet ook de Wilhelminastraat zoo gauw mogelijk ge- asphalteerd worden. Mr. Ge r r i tz (S.D.A.P.)wethouder, zei, dat B. en W. het plan voor de verdere asphal teering van den Zijlweg wel willen laten klaar maken zoo gauw men daar aan Openbare Werken aan beginnen kan. De heer Van Kessel <R.K.)dan ben ik bereid mijn voorstel in te trekken, mits de wethouder ook belooft het deel Julianalaan grens eenigszins te verbeteren, om in een tijdelijke behoefte te voorzien. De heer Oversteegen (Communist): dan neem ik het voorstel van Kessel over. Als er geen geld is, dan moet het maar ge haald worden waar het is. De heer J o o s t e n (S.D.A.P.)een collecte houden1 Het voorstel Oversteegen werd verworpen met 35 tegen 2 stemmer- Het voorstel Visser (aanleggen van rijwiel paden) werd verworpen met 27 tegen 10 stemmen. Daarop werd het voorstel van B. en W. aan genomen Tweemaal stempelen. B. en W. stelden voor het voorstel Peper c.s. om het tweemaal stempelen voor werk loozen, die gesteund worden door Maatschap pelijk I-Iulpbetoon niet aan.te nemen. De heer Peper (Communist) vond het on juist, dat B. en W. uit het feit. dat enkele reglementen van werkloozenkassen tweemaal stempelen verplichten, willen afleiden, dat alle werkloozen nu twee maal moeten stem pelen. Dat is plagerij. De heer van Liemt (R.K.), wethouder, zei. dat de vakorganisaties het ongewenscht vinden om thans verandering te brengen in het twee maal stempelen. Het is verkeerd om losse groepen een pré te geven boven de ge organiseerde en verzekerde arbeiders. Thans zou de minister niet toestaan om één maal te stempelen. B. en W. gaan met het éénmaal stempelen zoo ver als onder de bestaande bepalingen slechts mogelijk is. De heer Peper (Communist) handhaafde zijn idee om éénmaal te stempelen. Zijn motie werd verworpen met 27 tegen 8 stemmen. Baden door werkloozen. B en W. stelden voor. in verband met de moties Castricum en Peper, een overeenkomst te sluiten met het Witte Kruis, om de gele genheid te openen dat werkloozen een dou- chebad kunnen nemen voor 5 cent. De heer Peper (Communist) vond voor vele werkloozen den prijs van 5 cent nog te veel B. en W. stelden voor niet in te gaan op het voorstel Keerwolf-Joosten om de gelegen heid voor kosteloos zwemmen in de gem. zweminrichtingen uit te breiden. De heer Keerwolf (S.D.A.P.) was niet voldaan over het voorstel van B. en W. Hij drong er op aan om alsnog in den geest van zijn voorstel te besluiten. In alle inrichtingen moet gelegenheid bestaan om kosteloos te zwemmen. De heer Peper (Communist) ondersteun de dit. De gelegenheid tot kosteloos zwemmen is verleden jaar belangrijk ingekrompen. Dat Is verkeerd. Op dit terrein mag niet bezuinigd worden. De heer Roodenburg (C.H.)wethou der. zei. dat als men de kostelooze baden zou uitbreiden, de 10 cents baden zouden vermin deren, want dan zouden die uren ingekrom pen worden. De maatregel is verleden jaar ge nomen uit financieele overwegingen. Veran dering zou financieel nadeel voor de gemeen te opleveren. De financieele toestand der ge meente is slecht, zoodat er voorzichtig met het geld moet worden omgegaan. Eiken dag kan er kosteloos in de inrichting aan de Houtvaart gezwommen worden. Als men ook kosteloos zou laten zwemmen aan de Delft zou die Inrichting spoedig te klein zijn. De heer Peper (Communist) diende een motie in om de inrichting aan de Houtvaart weer uitsluitend open te stellen als kostelooze inrichting en B. en W. uit te noodigen daar voor maatregelen te nemen. De heer Roodenburg (C.H.)wethou der, zei, dat er vroeger door alle menschen kosteloos gezwommen is, terwijl zij best 10 cent konden betalen. Dat is nu uit de practijk gebleken. De motie Peper werd verworpen met 23 tegen 13 stemmen. De motie Keerwolf om de regeling betreffende de indeeling van de uren van kosteloos zwemmen van toepassing te maken voor alle gemeentelijke inrichtingen werd eveneens verworpen met 23 tegen 13 stemmen. VRAGEN. Beslaglegging. De heer Oversteegen (Communist) had vragen gesteld over de beslaglegging op goederen in perceel van Nesstraat 4-1 wegens het niet betalen van schoolgeld. De heer Slingenberg (V.D.)wethou der, deelde mede, dat beslag gelegd is omdat de betrokkene geen 6 schoolgeld wilde be talen. Hij weigerde zelf als bewaarder der in beslaggenomen goederen op te treden, om dat hij zei ik wil met de rotzooi niets te ma ken hebben. Toen is een wettelijk bewaarder aangesteld, maar de man bedreigde dien be waarder, terwijl hij in bezit bleek van een geweer. Daarop is nog een tweede bewaar der aangesteld voor de veiligheid van den eerste. Toen kwam de schuldige dat hij 50 wilde betalen, terwijl hij eerst met 6 had kunnen volstaan. Met die f 50 is voorloopig genoegen genomen, opdat Ged. Staten eerst uitspraak kunnen doen over de vraag of de in beslag genomen goederen voor beslag ln aan merking konden komen. Toen was de man ook bereid als bewaarder op te treden. De heer Oversteegen (Communist): het betreft hier een verarmde middenstander. De in beslag genomen goederen waren eigen dom van den schoonvader. De wetteliike be waarder is door den man niet bedreigd, want ze hebben samen een kaartje gelegd. Er wa ren niet twee maar drie bewaarders. De men schen hadden geen geld om te betalen. De 50 zijn geleend .De menschen waren van gas, electriciteit en water afgesneden, omdat zij de rekeningen niet konden betalen. B. en W. moeten als er onmacht is soepel zijn met de vervolgingen. Dê heer Slingenberg' (V.D.)wethou der: er was hier onwil in het spel. B. en W. zijn bij de vervolging steeds soepel. Ziekenhuisverpleging. Het communistische raadslid dc heer Peper har, de volgende vragen ingezonden: Ondanks de door B. er, w schrif telijk ln hun antwoord op het verslag van de begrooting voor 1933 als mon deling bij de openbare behandeling daarvan uitgesproken verzekering, dat nl" niemand die ziekenhuisverpleging noodig heeft, daar van verstoken mag blijven, blijkt in de prak tijk daaraan nog al wat te haperen. Eener- 1 zijds komt het voor dat, niettegenstaande de meening van huisarts en specialist, door den geneeskundigen dienst, ziekenhuisopneming geweigerd wordt; anderzijds passeert het dat de huisarts, door vroegere afwijzingen van ae zijde van den dienst, al te „voorzichtig" ge worden, zoo laat een bewijs voor opneming afgeeft, dat zeer ernstige schade voor de be trokkenen daaruit voorkomt. Uit den jongsten tijd zijn ondergeteeker.de, van beide omstandigheden, gevallen bekend. Zijn B. en W. bereid, den brief, eenigen tijd geleden tot de artsen in deze gemeente gericht, waarin tot voorzichtigheid werd aan gemaand bij het afgeven van briefjes voor ziekenhuisopneming, ln te trekken, zoodat dus aan de ziekenhuisopneming geen grootere belemmering wordt in den weg gelegd, dan voor het verzenden van bedoelden brief, het geval was? Zijn B. en W. verder genegen te bewerken, dat de geneesmiddelen voor arme patiënten weer, zooais tot voor korten tijd. op een aan tal plaatsen in de gemeente, bij particuliere, apothekers verkregen kunnen worden en dus de betrokkenen niet meer gedwongen worden voor elk recept, naar de gemeente-apotheek te komen? Mr. Slingenberg V.D.)wethouder, zei dat B. en W. zich nog op hetzelfde standpunt stellen als bij de begrooting is gezegd, dat iemand die zuikenhuisverple- C'ing noodig heeft, die ook krijgt. Men kan met klachten bij B. en W. komen. Op alge- meene opmerkingen kunnen B. en W. niet ingaan. B. en W. zijn niet van plan particuliere apothekers weer in te schakelen. Dit zou voor de gemeente financieel nadeel beteekenen. De heer Pepei (Communist) zei, dat op 11 Februari een kindje ziek werd. De vader vroeg opneming in het ziekenhuis. De ge neesheer weigerde dit, omdat hij meende, dat de gemeente het niet zou toestaan. Ein delijk toen het kindje ziek bleef, heeft de ge neesheer een briefje geschreven. De Genees- digen Dienst aan de geneesheeren moet in- dokter geen spoedopneming gevraagd. Het kindje is toen opgenomen maar spoedig overleden. De circulaire van den Gem. Geneeskun dige Dienst aan de geneesheeren moet in getrokken worden. Spreker is ook een geval bekend, dat de dienst opneming van een patient weigerde, hoewel de huisarts opneming gewenscht achtte. Ook is voorgekomen, dat men een dag heeft moeten wachten op de komst van een dokter van den Geneeskundigen Dienst of een spoedopneming noodig was. De heer Groenendaal (S. D. A. P.) had ook kennis genomen van enkele gevallen dat er vreemd wordt omgesprongen met de opneming in de ziekenhuizen. Er is een pa tient met een beenbreuk die in het zieken huis gebracht, maar die werd naar huis ge stuurd, hoewel hij thuis niet verpleegd kon worden. Die patient moest toen ook nog de kosten van het vervoer naar het gasthuis betalen. Ook is een patient met een voetbreuk naar huis gestuurd, zij moest den volgenden dag nog maar eens terugkomen. Toen is zij ter verpleging opgenomen. Waarom den eersten dag niet. Dan is er een geval waarin verpleging ge weigerd werd. De patient is toen voor eigen kosten opgenomen. 14 dagen na de operatie is door B. en W. gezegd, dat de gemeente de verdere verpleging voor haar rekening zou nemen. Waarom niet de eerste 14 dagen ook. Vooral bij spoedgevallen moet spoedig ge handeld worden, want het leven der patiën ten is daarmede gemoeid. Mr. Slingenberg (V. D.) wethouder, zei dat de genoemde gevallen hem onbekend waren. Ais zij tijdig aan B. en W. opgege ven waren, zouden B. en W. misschien in gegrepen kunnen hebben. Alle genoemde ge vallen zullen B. en W. onderzoeken. In gevallen van spoed moeten de patiënten zonder controle van den Gem. Geneeskun digen Dienst onmiddellijk 'opgenomen worden. 13. en W. zullen daartoe maatrege len nemen. De heer Peper stelde een motie voor, om B. en W. uit te noodigen het schrijven aan de geneesheeren in te trekken, om de be lemmering in de opneming van ziekenhuis verpleging ongedaan te makeh. De heer Slingenberg (V.D.)wethou der, er zijn geen belemmeringen ingevoerd. De heer Peper: wel waar, het leven van onze vrouwen en kinderen is er mede ge moeid (Spreker sloeg met de vuist op tafel). De voorzitter: de raad moet geen vonnis vellen zonder onderzoek. B. en W. zullen de geopperde klachten onderzoeken en aan den raad rapporteeren. Daarna kan over de motie Peper gestemd worden. De heer Slingenberg (V. D.). wet houder: de brief beoogde alleen om misbrui ken tegen te gaan. Laat de raad nu stem men over de motie Peper, want het lijkt veel, dat het een quaestie van wantrouwen tegen het beleid van B. en W. is. De heer van Dam (V. D.): Uit het on derzoek van B. en W. kan blijken of er doc toren zijn die van den brief een verkeerden Indruk gekregen hebben. De heer Gerritsz (S. D. A. P.) wethou der, zei dat de raad de overtuiging kan heb ben, dat B. en W. de ziekenhuisverpleging niet willen belemmeren. De doctoren kun nen nu in de pers lezen, dat alle patiënten opgenomen moeten worden die ziekenhuis verpleging noodig hebben. Als de geneeshee ren opneming noodig achten, moeten zij het doorzetten en zich bij een eventueele afwij zing niet neerleggen. Er is immers ook een beroepscommissie. De heer J o o s t e n (S. D. A. P.) zei, dat er alleen de vrees is, dat de geneesheeren opneming niet hebben aangevraagd onder den indruk van de brief van het gemeente bestuur. Als de geneesheeren een verkeer den indruk van den brief gekregen hebben moet die blief ingetrokken worden. Er moet evenwel eerst onderzocht worden of dat zoo is. Willen B. en W. verklaren, dat zij den brief willen intrekken als blijkt, dat die verkeer de indruk bestaat? Mr. Slingenberg (wethouder) de rede van den heer Joosten geeft weer wat B' en W. beoogen. Als het onderzoek uitwijst, dat de brief een verkeerden indruk gegeven heeft, zullen B. en W. maatregelen nemen. T axis. De heer Peper communist) vroeg; Is het B. en W. bekend, dat de concessie voorwaarden voor houders van stationnee- rende taxis, dermate overtreden worden, dat zoowel de belangen der rijdende chauffeurs, als de veiligheid van het verkeer, ernstig in het gedrang komen? De heer Gerritsz (S. D. A. P.) wethou der. zei dat zulke gevallen aan B. en W. niet bekend zijn. De organisaties zijn ook niet met k^c-kten gekorven. De heer Peper (Communist): het is een reit, dat de concessie-voorwaarden worden overtreden. De chauffeurs zitten veel te lang op den wagen. Ook wordt niet het loon ee- geven wat voorgeschreven is. Te Haarlem worden taxis gebruikt die te Amsterdam zij afgekeurd. Te 7.15 uur werd de vergadering gesloten.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 10