STA TEN- GENERAAL Sociaal Democratische propaganda in de Weermacht. De Interpellatie Vliegen. HAARLEM'S DAGBLAD DONDERDAG 9 MAART 1933 TWEEDE KAMER. Het verbod van aansluiting bij s. d. vereenigingen voor militaU ren. De grondwettige vrijheden geschonden? Neen, zegt de minister Elk burger kan zijn vrijheid vrijwillig beperken. Bijvoorbeeld door dienstneming bij de weermacht. Er in bhjven voor s. d. een gewetenszaak. Geen motie ingediend. overheid tot militair ambtenaar is een zeer bijzondere verhouding. Wie weermacht zegt, zegt krijgstucht aldus Dr. Deckers en handelen tegen de krijgstucht Kan niet wor den toegestaan, noch individueel, noch in groepen. De minister grondde zich voor zijn ingrij pen niet. zooals de heer Vliegen vermoedde, op art. 17 van het reglement op de krijgs tucht, maar op art. 12 van de Militaire Amb tenarenwet waarin wordt vermeld, welke verklaringen de militaire ambtenaar bij zijn aanstelling onderteekent en dus aanvaardt. Hij verklaart daarbij, dat hij niet aangeslo ten zal zijn bij organisaties, groepen, ver eenigingen of personen, wier doel of hande lingen in strijd zijn met de plichten van den militair. De minister moet waarborgen heb ben, dat. wanneer 't er op aankomt., de mili taire ambtenaren op hun post blijven, dat zij zich scharen aan de zijde van het wettig gezag. De minister verklaarde geen militaire vereenigingen te kunnen toelaten, die vak- vereenigingen willen zijn, staande in een machtsverhouding tot de regeering. waar mede zij op voet van gelijkheid onderhandelt De militaire bonden moeten worden terug gebracht tot hun juiste positie: vakvèrèeni- gingen passen in de weermacht niet. zei Dr. Deckers. Dr. Deckers zette dan uiteen dat het alge meen beginsel der s. d. a. p. de plichten van den militair niet onaangetast laat. Dat be ginsel laat handhaving van het overheids gezag niet in alle opzichten en onder alle omstandigheden intact. Volgens de resolu tie van 1931 is het niet zeker, dat de s. d. a. p. onder alle omstandigheden medewerking verleent aan een door de regeering gebo- J— mobilisatie. De deur wordt daarmee De Kamer werkt vlug in deze week. In één dag werd tegen de verwachting in de interpellatie-Albarda over het gebeurde op de Zeven Provinciën afgedaan. In één dag ook de discussie over de interpellatie-Vliegen. De heer Vliegen had vragen te stellen over de door Dr. Deckers uitgevaardigde order, waarbij aan militaire ambtenaren van land en zeemacht verboden is aangesloten te zijn bij of op eenigerlei wijze steun te verleenen n groepen of vereenigingen op sociaal- democratischen grondslag. Behalve deze in terpellatie zijn ook een aantal kleine ont werpen nog doorgehamerd. Hierbij het ont- eigeningsontwerp voor de uitbreiding van de haven van Terneuzen.dat tot stichting van een waterbouwkundig laboratorium te Delft, het internationaal verdrag in het internationale luchtvervoer, het Ned.-Engelsche verdrag over het vergemakkelijken van het voeren van rechtsgedingen in burgerlijke en han delszaken, de nadere voorzieningen betr. de betaling van geldboeten, de aanvulling van art. 44d van het Wetboek van Koophandel en eenige conclusies. Alles met één hamerslag ronder discussie. De agenda is voor een belangrijk deel af gewerkt. Een agenda Is overigens een object zonder vaststaande afmetingen. Dus zorgde de Ka mer gisteren voor verlenging.. Zij plaatste op de agenda het wetsontwerp, dat een even redige vrachtvaartverdeeling bereiken wil in de binnenschipperij. Dit ontwerp kan morgen reeds in behandeling zijn. De motie-Albarda, welke aan de beschul digde schepelingen van de „Zeven Provin ciën" juridischen bijstand verleenen wilde en niet alleen bijstand van zeeofficieren, viel met 5030 stemmen. Vóór de vrijz.- en so ciaal-democraten benevens de communisten. De heeren Aalberse en van Rappard wensch- ten geen wijziging in de procesorde hangen de een zaak. Wanneer hier los van het ge beurde op de Zeven Provinciën verandering moest worden aangebracht, dan had ze Mr. Aalberse de minister reeds een onder zoek toegezegd. De heer Schaper zeide. dat er heelemaal met de motie geen verandering in het strafrecht bedoeld werd, maar slechts een wijziging in den rechtsgang. De heer Albarda zette uiteen, dat de meeste menschen in den dienst socialistisch i worden. En dan Is het moeilijk uit den dienst I te gaan, wil men staande blijven. De minister meende, dat men in dergelijke gevallen niet moet transigeeren. De heer Duys ten slotte bracht het voor zitterschap van de R.K. vereeniging ..Voor eer en Deugd", hetwelk minister Deckers vroeger bekleedde ter sprake. En vroeg of de officieren van de vloot, die zich destijds in een Australische haven misdroegen, zich nog op de vloot bevinden Hij vroeg of het s.ci. lidmaatschap minder is dan dergelijke dingen. Minister Deckers wees op wat hij vroeger daarover had gezegd. En: de eerlijk heid gebiedt te zeggen, dat minister Deckers zich bij dat geval niet heeft neergelegd. Een motie werd niet ingedien.d De prijs der nieuwe adreskaarten en vrachtbrieven is sterk verlaagd. De Spoorweg zal zich voortaan ook be lasten met het bedrukken van vrachtbrieven en adreskaarten met firmanaam en andere met het vervoer verband houdende aandui dingen. bij bestelling van ten minste 1000 formulieren met gelijkluidenden tekst. Dc prijs der formulieren zal daardoor dan geen wijziging ondergaan. Ook het stempelen van door particuliere drukkers gedrukte formulieren zal kosteloos geschieden. De nieuwe tarieven zullen eerst half April verschijnen. De stations der N. S. zijn dus niet in staat reeds thans nadere inlichtin gen over de nieuwe tarieven te verstrekken. VOOR DE WERKLOOZEN. De interpellatie-Vliegen dan. De heer Vliegen betoogde, dat de uitge vaardigde order in strijd is met art. 9 van de Grondwet. Dit artikel luidt: „Het recht der ingezetenen tot vereeniging en vergadering wordt erkend. De wet regelt en beperkt de uitoefening van dat recht in het belang der openbare orde". Dc heer Vliegen verzocht den minister een wet of een wettelijke bepaling aan te wijzen, waarop zijn order kon rusten in het belang der openbare orde. De heer Vliegen zag die order een minderwaardigheidsverklaring van 1/4 deel der Nederlandsche bevolking. Ik wil niet minderwaardig verklaard worden riep hij uit niet staatsgevaarlijk. De heer Vliegen wees op de spionnage, minderwaar dig instituut, dat nu hoogtij zal gaan vieren. Hij waarschuwde voorts den bewindsman, dat hij die s.d.a.p.-leden, die zonder twijfel den legalen weg naar maatschappelijke verande ring bewandelen wilden, niet voor het hoofd moest stooten. De heer Vliegen stelde de volgende vragen: 1. Acht de minister zijn legerorder no. 59, waarbij aan militaire ambtenaren der land en zeemacht wordt verboden aangesloten te zijn bij of op eenigerlei Wijze steun te verlee nen aan groepen of vereenigingen op sociaal- democratischen grondslag in overeenstem ming met den geest van art. 9 der Grondwet? 2. Waar het bedoelde verbod hier niet geldt het lidmaatschap van of steun aan eeni ge bepaald aangewezen vereenigingen. maar algemeen gericht Is tot alle vereenigingen op een bepaalden grondslag, onverschillig welke hare gedragingen zijn, kan de minister dan meenen, dat gebruikmaking van de hem bij art. 17 van het Reglement op de Krijgstucht verleende bevoegdheid hier een redelijke toe passing vond? 3. Waar de minister blijkbaar meent, dat zijn verbod motiveering vindt in gevaar voor de krijgstucht, kan hij dan mededeelen, uit welke feiten het bestaan van dat gevaar en het verband tusschen die feiten en de sociaal democratie is gebleken? 4. Acht de minister het in overeenstem ming met goede politieke zeden, dat de regee ring midden in een verkiezingsstrijd zoo'n banvloek uitspreekt tegen een bepaalde poli tieke richting? 5. Wil de minister mededeelen wat te ver staan valt onder het „op eenigerlei wijze steun verleenen aan groepen of vereenigingen van personen op sociaal-democratischen grondslag"? O.m. of daaronder ook te ver staan is het stemmen op candidaten van zulke groepen of vereenigingen? En zoo ja, op welke wijze hij dan aan het verbod uitvoe ring denkt te geven? 6. Acht de minister het verbod aan mili taire ambtenaren om de bladen der „Arbei derspers" te lezen, en hetwelk leidt tot een controle ook op de ontvangst van deze bladen buiten de kazerne en schepen, niet een hoogst afkeurenswaardige inmenging in het private leven van deze personen? De heer Vliegen zette zijn vragen in het raam van een aantasten der vrijheid, zooals reeds bleek uit het beroep op de Grondwet. De heer Vliegen sprak van een aantasten van dc vrfiheid van den staatsburger. Dit beroep op art. 9 van de Grondwet achtte de minister niet juist. Art. 9 zoo zei hij heeft betrekking op den staatsbur ger als zoodanig, doch de order heeft betrek king op den staatsburger, die vrijwillig de positie aanvaardde van militair ambtenaar. De minister zette uiteen met een beroep op Buys en Struvcken. dat de Grondwet een al- gemeenen regel scheut voor de Ingezetenen in het algemeen maar niet spreekt over de vrijheid van ieder staatsburger Dersoonlilk. Elk staatsburger b.v. is gerechtigd zijn vrij heid zelf te beperken. Zulk een situatie is er bii de militaire ambtenaren, die geheel vrij wil"" in d,rtn«t treden en treheel vrllwiUtg hun vrijheid beoerken. door de onderwerping aan het Overheidsgezag en de door de over heid gestelde regelen. De verhouding van den wagenwijd opengezet voör'de mo'geUJttèw" dat een s. d. a. p.'ev zijn plicht niet doet. In de laatste weken komt het nu duide lijker uit. dat de s. d. a. p. niet volledig te vertrouwen is: de revolutionnaire gezind heid wordt niet ontkend en is nooit verloo chend door de s. d. a. p. Wanneer dan de regeering een verwijt treft aldus de mi nister dan zou het moeten zijn, dat de re geering niet eerder heeft ingegrepen.. Maar vervolgde Dr. Deckers de opeenvolgen de regeeringen hebben telkens weer gedacht, dat de s. d. a. p. zich op den duur als wer kelijk democratische en niet als revolution naire groep zou ontwikkelen. Aan die ver wachtingen is de bodem thans ingeslagen. In allerlei uitingen, van verschillende perso nen. en ongetwijfeld in de s. d. pers, die, zooals dat met geen blad het geval is, volle dig voor de verantwoordelijkheid der s.d.a.p. komt, wordt aanhoudend weer de krijgstucht ondermijnd met de meest felle artikelen. De Overheid zei Dr. Deckers verder heeft het recht uit het machtsapparaat te weren, hem, die dat apparaat ondermijnt. De minister zeide categdrisch, dat zijn maatregel met den verkiezingsstrijd niets te maken heeft. Dr. Deckers antwoordde op de vijfde vraag dat iedere maatregel met verstand moet worden toegepast, en dat een maatregel, wil men hem niet ridiculiseeren, niet tot in het onmogelijke moet worden doorgevoerd. Wat llpE cLomm»« Ii..-rz- VERZOEKEN VAN DE O. S. P. AAN DEN RAAD. De afdeellng Haarlem van de O. S. P heeft een adres aan den Raad gericht, met verzoek om aan alle werkloozen. die langer dan 0- maanden werkloos zijn. oen uitkeering in eens te verstrekken gelijk aan het viervou dige van den wckelijkschen steun. Verder zal de O. S. P. een petitionne ment houden, om den Raad te overtui gen van de noodzakelijkheid om de werkloo zen een uitkeering ineens te verstrekken. Het ligt in de bedoeling dit petitionnement ter teekening aan te bieden ln de arbeiders wijken huis aan huis en aan de stempelloka len. Tenslotte zal de O. S. P. de bevolking op roepen dit petitionnement demonstratief aan het Raadhuis aan te bieden. DE HEER A. MARS WEER NAAR HUIS. Wij vernemen dat het raadslid de heer A. Mars, die wegens een ernstige ziekte ruim een jaar in een sanatorium te Laag-Soeren verpleegd werd, a.s. Zondag weer naar zijn woning te Haarlem terug keert. In een circulaire aan de leden van den Centralen Bond van Transportarbeiders wordt door het hoofdbestuur medegedeeld, dat de heer Mars zich voorloopig nog ten zeerste in acht zal dienen te nemen. Het zou niet in het belang van zijn gezondheid zijn en evenmin in dat van den bond. indien het werk in zijn vollen omvang reeds aan stonds op zijn schouders werd gelegd. Het gevolg daarvan zou wellicht zijn. dat hij op nieuw buiten gevecht gesteld werd. misschien wel voorgoed. Om dit te voorkomen heeft het hoofdbestuur, in overleg met het afdee- lingsbestuur, maatregelen getroffen, Bell live de heer Mats is in de afdeellng Haarlem te werk gesteld de heer W. v. d. Zwan te Har- lingen. Tezamen zullen zij voorloopig het werk van de organisatie doen. NIEUWE GOEDERENTARIEVEN OP DE SPOORWEGEN. BOND VAN KLEINHANDELAREN IN GROENTEN EN FRUIT. HET VIJFDE JAARCONGRES. 1 Mei gaat de verlaging in. OOK VELE NIEUIVE FACILITEITEN. jbciiiuuug is ge heim. In het stemhokje staat de kiezer met zijn geweten. Zegt zijn geweten, dat hij soc. ciem. stemmen moet, dan moet hij dat doen. Maar hij moet dan ook zich afvragen of hij wel in Qvereenstemming met zijn geweten is, wanneer hij nog langer in de weermacht een plaats bezet houdt, die hij volgens zijn be ginselen toch niet schragen kan. De minister antwoordde op de vragen van den heer Vliegen, dat ook verboden is het aangesloten zijn bij een fascistische organi satie. Ten slotte verdedigde de bewindsman het verbod van S.D.-bladen evenzeer op grond van de noodzakelijkheid van het handhaven der krijgstucht. En hij onderstreepte, dat het bij de ge- heele interpellatie niet liep om miliciens, maar om vrijwilligers. De verdere sprekers kunnen we gemakkelijk samenvatten. De heeren Boon (lib.l. Tilanus (c.h.) en Van Dijk (a.v.) onderstreepten des bewind- ihans betoog, de heeren Albarda (s.d.) en Duys (s.d.) schaarden zich aan de zijde van den interpellant. De r.k. en v.d. fracties deden zich niet hoor. De communist Da Visser keerde zich tegen twee fronten. De heer Boon geloofde evenzeer, dat de krijgstocht niet volledig veilig is bij S. D. A. P.'ers. Met de order wordt geen minderwaar- dlgheidsverklaring uitgesproken o fde S. D. A. P. buiten de volksgemeenschap geplaatst zei Mr. Boon. Het betreft hier alleen een militaire order voor militaire ambtenaren. Overigens onderschreef Mr. Boon, dat de s. d. in het buitenland betr. de weermacht veel slimmer optrad dan de regeering hier. En heeft Dr. Polak niet in „Het Volk" geschreven dat in een socialistische staat alle onsociale hoofdambtenaren verwijderd zouden moeten worden? De heer Tilanus kon begrijpen, dat de minister niet eerder had ingegrepen im mers een order als die des ministers wekt spanningen. Maar de S.D.A.P. ging verder. De heer Van Dijk betoogde, dat wie het gezagsapparaat ondermijt, zich keert tegen de democratie. De heer Albarda zag in de order van den minister een aantasten van de geestelijke vrijheid. Hij waarschuwde daartegen den minister als democraat. En riep. vooral de rechterzijde op. tot voorzichtigheid, want zei de heer Albarda de eenige groote macht, die het groote goed der geestesvrij heid kan bewaren, is de S.D.A.P.; zonder de s.d.-partij kan de vrijheid niet behouden worden. De heer Albarda reageerde op het beroep van den minister op de resolutie van 1931 der S.D.A.P. betreffende een ev.v. mobilisatie. Hij herinnerde hier aan een uitspraak van den heer Colijn, die zeide steeds aan de wet te willen gehoorzamen tot de consciëntie het verbood. Het zal ook voor de S.D.A.P een conscientie-vraag worden of ze aan een mo bilisatie-bevel gevolg zal geven of niet. De voorstellen tot herziening en ver laging der goederentarieven op de Neder landsche Spoorwegen zijn thans door den Minister van Waterstaat goedgekeurd. Als datum van invoering is l Mei vastgesteld. In deze nieuwe tarieven worden talrijke, min of meer ingrijpende veranderingen in de vrachtberekening en verlaging der vracht prijzen opgenomen. Voortaan zullen er nog slechts 3 catego rieën van vervoer zijn, t.w. Vrachtgoed (het oude vrachtgoed; vervoer met gewone goederentreinen). Snelgoed (een samensmelting van het oude ijlgoed en bestelgoed, gewoon vervoer; vervoer met versnelde goederentreinen en met personentreinen). Expresgoed (het oude bestelgoed. snelver- voer; vervoer met alle reizigerstreinen, ook snel- en D-treinen) Voorzoover de vracht wordt berekend voor •n gewicht van ten hoogste 30 K.G. ge schiedt dit ongeacht den afstand tusschen het station van vertrek en aankomst. De vracht voor zendingen van meer dan 30 K.G. geschiedt, evenals vroeger, én vol gens den afstand tusschen het station van vertrek en aankomst én volgens het ge wicht der zendingen. Ook de vracht voor deze soort zendingen heeft in vele gevallen een verlaging van beteekenis ondergaan. In de plaatsen, waar door of van wege den Spoorweg een besteldienst is ingericht, wor den stukgoedzendingen vracht- en snelgoed met den gewonen besteldienst en expres- goed met den spoedbesteldienst kosteloos ten huize van den geadresseerde besteld. De vrachtprijzen voor wagenladingen heb ben ook verlaging ondergaan: vooral de duurste vrachtprijzen voor wagenladingen, die van wagenladingsklasse A. zijn aanzien lijk gedaald doordat daarvoor de vrachtprij zen der tegenwoordige Klasse B zijn over genomen. Verder is de verlaging vooral merk baar bij de vrachtprijzen voor kleine wagen ladingen (5 ton en minder). Deze vrachtprijzen (tot dusver „5 tons vrachtprijzen" genoemd* mogen namelijk volgens het nieuwe tarief ook worden toe gepast voor een gewicht van minder dan 5000 K.G. Echter mag de aldus tegen het werkelijk gewicht berekende vracht nooit minder zijn dan die. welke voor 2000 K.G. volgens de betr. stukgoedprijzen verschul digd zou zijn. Hierdoor wordt in sommige gevallen een bijzonder sterke vrachtveria ging verkregen. De vrachtverlaging, welke in dc vracht prijzen voor wagenladingen tot uitdrukking komt, wordt bovendien nog in zekere mate gesteund door het feit. dat het draagvermo gen van de aangevraagde wagens practisch geen rol van beteekenis meer speelt bij de 1 vrachtberekening volgens het nieuwe tarief. I In het algemeen betaalt men voortaan een minimum-vracht van 2000 K.G. stukgoed- prijs, ongeacht het draagvermogen van den aangevraagden wagen, terwijl men vroeger voor een aangevraagden wagen van 15 ton draagvermogen de vracht voor ten minste 5000 K.G. verschuldigd was en voor een aangevraagden 20-tons wagen, ten minste de vracht voor 10.000 K.G. een en ander vol gens de betrekkelijke wagenladingsprijzen. Ook vi»1p Ti--' De voorzitter van den Bond van Klein handelaren in Groenten en Fruit, wleke bond Woensdag in hotel „De Leeuwerik" verga derde, dc heer Joh. Mol opende des morgens de bijeenkomst met een korte rede waarin hij dank bracht aan dc afd. Haarlem voor de gastvrije ontvangst en aan de afdeelingcn die bloemen hadden gestuurd. Hij memo' reerde het werk dat de bond in de afgc- loopen vijf jaar heeft verricht, zooals het oplossen van vele problemen. Er wachten echter nog vele problemen op oplossing, welke problemen, vooral door de tijdsomstandigheden, dringend om oplossing vragen. Daarbij komt vooral de op til zijnde omzetbelasting. Vervolgens memoreerde de voorzitter de werkwijze van het in Alkmaar gevestigde in- en verkoopsbureau. Dit bureau koopt de pro ducten op die op de veilingen zelfs niet tegen minimum-prijzen verkocht konden worden en verdeelt ze dan over verschillende instel lingen voor maatschappelijk hulpbetoon. De voorzitter had vernomen dat er gróote kans bestond dat het bureau een regeerings- instelling zou worden. Na dc middagpauze kwamen de verschillen de voorstellen ter sprake. Besloten werd op de veilingen alleen georganiseerde kleinhan delaren toe te laten. Deze maatregel zal eerst plaatselijk worden ingevoerd; blijkt het dat dit niet 't gewenschte resultaat heeft, dan zal de kwestie landelijk moeten worden bezien. Het voorstel tot het weren van den grossier kleinhandelaar werd aangenomen. Men heeft zich reeds in verbinding gesteld met dc be treffende organisaties, o.a. met die der groothandelaren en importeurs. Bij de plaatselijke overheidsinstanties zijn reeds stappen gedaan om te voorkomen da! personen in overheidsdienst tevens een han del in aardappelen, groenten en fruit drijven, hetzij op hun eigen of anderen naam. De afd. Dordrecht achtte het wenschelijk geen crediet-voorschotten bij de aan te vragen. Besloten werd dat plaatselijke bonden elk verzoek om voorschot 1 individueel behandeld zal worden, waarna men advies zal uitbrengen aan 'de steunin- I stellingen. Men voorkomt zoo dat ook knoeiers I om steun vragen, terwijl het de bedoeling is alleen die personen steun te verleenen. die slachtoffers der crisis zijn. Heeft de plaatse lijke bemoeiing geen resultaat, zal ook hier landelijk ingegrepen worden. Betreffende het. voorstel om tot afschaffing der minimumprijzen te komen, werd besloten dat de bond niet tegen minimumprijzen is. doch wel dat de goederen die ook niet tegen minimumprijzen i regeering door de vele Speciale-Tarieven zijn in het nieuwe tarief min of meer sterk verlaagd. Het sterkst verlaagd zijn de Speciale-Tarie ven in die gevallen waar de aulo-concurren- tie het meest voelbaar was. In het zoogenaamde Tarief der bijko mende kosten zijn ook verschillende veran deringen aangebracht. Zoo zijn o.a. verval len het bcstelloon en ae stationskosten, ter wijl o.a. verlaagd worden het afhaalloon te Amsterdam, den Haag en Rotterdam, de pro visie voor voorschotten en remboursementen en voor rekeningen-courant en het weeg- geld. De vrachtbrieven en adreskaarten voor het binncnlandsch goederenvervoer hebben een grondige verandering ondergaan. Zoo is het formaat van den vrachtbrief verkleind tot de helft van het tegenwoordige formulier en mag een adreskaart ook voor het ver voer van vrachtgoedereen worden gebezigd. Voortaan mogen voor alle drie soorten ver voer, dus voor vrachtgoed zoowel als voor snelgoed en expresgoed óf een vrachtbrief, óf een adreskaart worden gebruikt. De vrachtbrief mag onder alle omstandigheden worden gebezigd, de adreskaart echter slechts voor zendingen met een gewicht, van ten hoogste 500 K.G. en dan nog uitsluitend indien de zendingen niet bezwaard zijn met voorschot of rembourscment en indien voor de zendingen geen belang bij de aflevering is aangegeven. 39 iwiiicu, wera oesioi dat de bond niet tegen minimumprijzen doch wel Hat Ho goederen die ook n' verkocht kunnen worden door het in- en verkoopbureau te Alkmaar weer onder de menschen worden verdeeld, zij het dan ook onder behoeftigen. Men wil er echter zorg voor dragen dat. er zulke prijzen tot stand zullen komen dat van inkoop door bovengenoemd bureau geen sprake meer zal zijn. Ten slotte heeft men er voor gezorgd dat aan personen die handel drijven geen steun wordt verleend in den vorm van handgeld, zoodat deze personen (die door de steun be neden den prijs er bonafide handelaren kun nen verkoopen) geen oneerlijke concurrentie meer kan worden bedreven. De aftredende leden van het hoofdbestuur de heeren Joh. Mol. O. v. d. Loo en L. Zijlstra werden herkozen. In plaats van den heer N. Loenen werd gekozen de heer K. Maas. Omstreeks half elf werd het congres be sloten. welwillendheid van den officier van Justitie en de medewerking van notaris J. A. de La Hayze, bonnen en bussen der bonnenreclame van de vorige verkoopwock niet in beslag ge nomen zijn. als zijnde in strijd met de Lote- rijwet. Wel is er proces-verbaal opgemaakt en is een veroordeeling gevolgd. Met die uitspraak kan de ambtenaar van het Open baar Ministerie zich niet verecnigen en hij heeft hooger beroep aangeteekend. De vergadering kon zich met het bestuurs voorstel vereenigen, om zoo noodig in hoog ste instantie een uitspraak uit te lokken. De voorzitter zette daarna uiteen de door het bestuur ontworpen plannen voor eer. te houden Paaschreclame. wat een vereenvou digde winkelweek moet worden. Er is gedacht aan een versiering der etalages. Daar het. be stuur zich als datum van de winkelweek 11 tot 18 April had gedacht, zal dit wel samen vallen met de bollenweek. zoodat de winke liers hun etalages met tulpen kunnen versie ren. Als attractie komt ln iedere etalage een artikel te lisgen. door het bestuur te bepaler., wat niet tot de branche van dien winkelier behoort. De beginletters van ieder artikel vormen don naam van een s'.ngzet betrekking hebbende op den winkelstand. Naar dit arti kel te zoeken en van die letters den zin ma ken. zal de attractie zijn voor het publiek. Tedere deelnemer-winkelier stelt zelf een prijs beschikbaar, dien hij tijdens die winkelweek etaleert. Ook zullen de vlaggen weer een feestelijk cachet aan het geheel geven. Ook al omdat het de „stille week" is. zullen er reen feestelijkheden, als muziek enz. plaats hebben. De voorstellen werden met algemeene stem men goedgekeurd. KERK EN OORLOG. Vrijdag 17 Maartz uilen de afdcellncen Heemstede van Kerk en Vrede en dc Alg. Ned. Vrouwen Vredebond een openbare vergade ring houden, waar als spreker zal optreden Ds. J. B Th. Hugenholiz te Ammerstol. hoofd bestuurslid van ..Kerk en Vrede" met het onderworp ..Kerk en Oorlog". Muzikale mede werking verleent het dameskoor van den Ned. Protestantenbond onder leiding van mej. Cor Igesz. Deze vergadering zal ge houden worden in het gebouw van den Ned. Protestantenbond te Heemstede. EEN VOETBALCLUB VAN WERKLOOZEN Eenige werkloozen te Heemstede hebben het initiatief genomen om ook in deze ge meente een club uitsluitend van werkloozen op te richten. Bij het Comité tot ontspanning van werkloozen vonden zij een gewillig ooi- om eenige medewerking tot aanschaffing van wat materiaal. Dinsdagavond had de oprichtingsver gadering plaats in cafc Groenendaal. daar voor welwillend afgestaan door den heer C. van den Heuvel. Di voorzitter bracht dank aan het Comité van Ontspanning voor werk loozen voor dc eerste hulp. Ook al ls het dc wensch van allen, dat door werkverruiming dc vereeniging reeds spoedig na dc geboorte zal moeten worden opgeheven, wegens gebrek aan leden, meende de commissie goed gedaan te hebben met deze voorbereidende stappen. Staande de vergadering traden 24 personen als lid toe. Het bestuur werd als volgt samengesteld: H. Neeskes. voorzitter; Th. Moijckind. secre taris. Orchideeënlaan 25: J. van Bakol. pen ningmeester: Th. Vink en A. Planting-a, commissariscn. Dit bestuur kreeg opdracht een reglement saam te stellen. Ook werd het eerste elftal samengesteld, dat Donderdagmiddag 9 Maart een wedstrijd zal spelen op het R. C. H. terrein tegen een C. H.-Combinatie, waarvoor de heer C. van den Heuvel een herlnneringsmcdaille heefi uileeloofd. Getracht zal worden alsnog ln dc werk- looz.cncompetitie deel te nemen. De club zal den naam dragen van Hieemsteedsche) W(crkloozen) V(oetbah V<erecnlglng>. IJMU1DEN DE STAKING IN HET VISSCHERIJBEDRIJF. NA DE KNIKKER DE SPAARNE- STROOM IJM. 65. UIT DE OMSTREKEN HEEMSTEDE HERIJK VAN MATEN EN GEWICHTEN Dit jaar zal voor den herijk van maten en gewichten zitting worden gehouden ln het gymnastieklokaal van de openbare school ,r°,r,we8' ?p WwHiag 15 Maart L en 3—16 uur: °P Donderdag 16 Maart 1933 van 19—12 en 13—16 uur. WEER EEN WINKELWEEK. W oensdagavond hield de commissie van Heemsteedsche winkeliers een zeer druk be zochte vergadering in Hotel v. Ree. De voorzitter verheugde zich over deze groote belangstelling, vooral in verband met de plannen voor de a.s. Paaschreclame Verder deelde hij mede, dat, dank zij dc Het schijnt ernst te worden met de pogin gen der reeders, om een aantal trawlers in de vaart te brengen. Wij vernamen dat wanneer de Knikker gebunkerd heeft, dc Spaarne- stroom IJ.M. 65 aan de beurt is. om van kolen te worden voorzien. De IJmuider Federatie heeft gisteren naar de vlsschersplaatsen vanwaar werkwilligen verwacht worden o.a. naar Katwijk aan Zee en Spakenburg posters uitgezonden om te irachten deze werkwilligen te bewegen geen dienst op dc trawlers te nemen. Komen cr Duitschc trawlers? Naar wij vernemen, worden er besprekin gen gevoerd tusschen de alhier gevestigde vertegenwoordigers van Duitsche reederijen en het bestuur van den Nederl. Bond van Chr. Fabrieks- en Transportarbeiders cm te geraken tot een regeling inzake het 'ossen van Duitsche trawlers. Indien een dergelijke regeling tot stand mocht komen, kan verwacht worden dat we kelijks een aantal Duitsche trawlers hier zal komen markten. MARKTPRIJZEN. Tarbot per K.G. f 1.60—f 1.40 Griet per 50 K.G. f 52—f 22 Tongen per K.G. f 1.50f 0.85 Groote schol per 50 K.G. f 18—f 14 Middelschol per 50 K.G. f 22—f 19 Zetschol per 50 K.G. f 26f 21 Kleine schol per 50 K.G. f 23—f 6.60 Bot per 50 K.G. f 4.50—f 0.60 Schar per 50 K.G. f 13 50—f 2.85 Rog per 20 stuks f 45f 18 Pieterman en poon per 50 K.G. f 7 Scholvisch per 50 K.G. f 22—f 16.50 Kabeljauw per 125 K G. f 48—1 30 Gullen per 50 K.G. f 6.50—f 4.60 Wijting per 50 K.G. f 7.50—t 3,60 BESOMMINGEN. Loggers: IJm 268 f 590; Sch 89 f 710; KW 4 f 760- KW 134 f 850; KW 161 f 830; KW 34 f 1260: vw ü1/ 810: KW 167 f 6401 KW 173 f 770- KW 33 f 930; KW 108 f 670; KW 1T' f 730* KW 65.f 1140; KW 25 f 580. Kotters: E 329 f 920; E 54! f 930; IJm 17 1 310 Beuger: VI 85 I 1100.

Haarlem's Dagblad | 1933 | | pagina 11